Staat van beleg en avondklok in het stakende Venezuela HET WEER „Onze ambassadeur wilde positief beleid tegenover communisme" Adenauer antwoordt Boelganin Politie en leger openden het vuur op betogers in Caracas: twintig doden De V.S. en Indonesië Washington Post" verlaat opeens pro-Nederlands standpunt Militair kamp in Rotterdam wordt ingeruimd voor gerepatrieerden Aanhoudend koud Hevige sneeuwstorm legt verkeer in Zeeland lam éee MORRIS 'fóforet/ot/ót/t// Brits koninklijk huis wil publiciteit beperken Dag Hammarskjoeld „Zonodig moet Den Haag zich tot ons wenden" Het woord is aan Sneeuw over Haarlem Prins bezocht Freetown Samenwerking tussen vakcentrales wordt hersteld Botsing tussen locomotief en olietrein bij Rotterdam Particuliere leven van gezin wordt bedreigd Dodelijke val te Haarlem na ruzie met vriend Loswerkman overleden; stenenbikker ingesloten De vuurpotten der NS. Liverpool bleef voor een ramp behoed De „Willem Ruys" vrijdag in Rotterdam 72e JAARGANG No 165 WOENSDAG 22 JANUARI 1958 303e JAARGANG No 13 Het grootste gedeelte van het militaire barakkenkamp aan de Dorpsweg te Rot terdam zal binnenkort worden ingericht voor het onderbrengen van uit Indonesië gerepatrieerde landgenoten. Daartoe zul len de drie afdelingen zware luchtdoel artillerie, die in het kamp zijn gehuisvest, waarschijnlijk naar Ossendrecht worden overgebracht. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Enkele sneeuwbuien, afgewis seld door opklaringen. In het noorden van het land aanvanke lijk krachtige of harde, overigens meest matige wind uit westelijke richtingen. In de komende nacht overwegend lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Sedert vanmorgen negen uur ondervindt het weg- en scheepvaartverkeer in de pro vincie Zeeland ernstige hinder van een hevige sneeuwstorm. De autobusdiensten kunnen slechts met grote moeite en veel vertraging worden onderhouden. De bin nenwegen zijn zo goed als onbegaanbaar geworden. De sneeuwstorm trekt in de richting van de provincies Utrecht en Zuid-Holland De windsnelheid bedraagt 17 meter per secon de. Er komen windstoten voor van 25 meter per seconde. De windmeter van het waar nemingsstation Vlissingen van het K.N.M.I. is dichtgesneeuwd en onklaar geraakt. De bezorging van levensmiddelen, kranten en dergelijke ligt geheel stil. Het vervoer ondervindt grote moeilijkheden. Het hevigst is de storm langs de kust. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 ,A' DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 "M~ TT "B 1 J Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. gMaweB I IPM i H 1^^ 8 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I I 1 f 1 I IssJi gTl 1 |iSllllIfl(l 4 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel 57755 JL JL JL JL JL JL M fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (ANP) De vertrekkende Amerikaanse ambassadeur John M. Allison heeft bezoeken gebracht aan premier Dju- anda Kartawidjaja en aan de minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, naar ver luid om afscheid van hen te nemen. In kringen van het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken weigert men commentaar te leveren op de overplaatsing van Allison. In diplomatieke kringen legt men verband tussen de bekendmaking van Washington en de aanhoudende berichten, dat Allison met het Amerikaanse State Department overhoop zou liggen over de politiek der Verenigde Staten inzake Wes telijk Nieuw-Guinea. Deze kringen zeiden, dat Washington een politiek van strikte neutraliteit volgt in het geschil tussen In donesië en Nederland over dat gebied, ter wijl Allison de bijstand van zyn land zou hebben aangeboden voor het zoeken van een uitweg. WASHINGTON (UP). Uit officiële bron wordt vernomen, dat ambassadeur John Allison van zijn post in Indonesië naar een andere post zal worden overge bracht op zijn eigen verzoek, omdat hij voelde, dat „hij er niet langer van nut kon zijn." Allison kreeg de indruk, dat commu nistische beschuldigingen, dat hij tegen de belangen van de Indonesische regering in werkte en bovendien telkens weer terug kerende geruchten, dat hij het niet eens was met de politiek van het ministerie van Buitenlandse Zaken, het raadzaam maken, dat hij naar een andere post over gaat. Het is wel typisch, dat in Nederlandse kringen beweerd is, dat Allison pro-Indo nesisch is en dat laat zich ermee combine ren, dat officiële personen in Djakarta hun „diepe teleurstelling" hebben te kennen gegeven bij het vernemen van het nieuws over het verlaten van zijn standplaats door Allison. Naar Praag Amerikaanse regeringskringen verkla ren, dat president Eisenhower van plan is John M. Allison te benoemen tot ambas sadeur in Praag. Voorts zou Allison de lei ding overnemen van de besprekingen in Genève met diplomaten van communistisch China. Op de standplaats in Praag en in de onderhandelingen te Genèvê zou Allison de opvolger worden van U. Alexis Johnson. Johnson zou ambassadeur in Thailand worden. In Genève stellen de Verenigde Staten reeds lange tijd pogingen in het werk om communistisch China er toe te brengen Amerikanen, die nog steeds door de com munisten worden vastgehouden, vrij te laten en de schriftelijke belofte te doen Formosa niet aan te vallen. Allison heeft het grootste deel van zijn carrière in het Verre Oosten doorgebracht. Hij klom van kleinere posten op tot hoofd van de afdeling Noord-Oost Azië op het ministerie van Buitenlandse Zaken. In die functie hielp hij John Foster Dulles, toen een republikeins adviseur in een democra tische regering bij de onderhandelingen over het vredesverdrag met Japan in 1951. Allison diende later als assistent-minis ter van Buitenlandse Zaken voor Oosterse zaken en was vervolgens ambassadeur in Japan, totdat hij in februari van het vorig jaar tot ambassadeur in Indonesië werd benoemd. Dulles: stenen muur" (Reuter) In een commentaar over het geschil tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea, schrijft de „Washington Post": „De heer Allison, een fijngevoelig man met gezond verstand, voormalig tweede staatssecretaris en ambassadeur in Japan, is minder dan een jaar in Djakarta ge weest. Tijdens deze periode is hij getuige geweest van de dreigende opkomst van het communisme toen de politieke situatie in Indonesië verslechterde en heeft hij aan gedrongen op een positieve Amerikaanse poging om het getij te keren. Onvermijdelijk werden in zijn aanbeve lingen de status van Nieuw-Guinea of West-Irian, en het zich afzijdig houden door Amerika in het geschil tussen Indo nesië en Nederland betrokken. Maar zijn aanbevelingen liepen dood tegen een stenen muur, kennelijk in de persoon van mr. Dul les, nadat zij naar Den Haag waren ver wezen. Enige tijd geleden heeft dit blad bepleit, dat de Verenigde Staten Nederland in het geschil over Nieuw-Guinea zouden steu nen. Wy hebben ons standpunt gewyzigd, op grond van verdere gegevens. „De vraag is niet of de Indonesiërs ge lijk hebben. Zeker hebben zij dit niet in hun onverdedigbare vervolging van on schuldige Nederlandse onderdanen, en de Nieuw-Guinea-campagne is door president Sukarno beslist op demagogische wijze ge bruikt als een afleiding van het duidelijke onvermogen van Indonesië om zichzelf te regeren. De vraag is eerder of wat meer erkenning door Amerika voor de factoren in het standpunt van Indonesië ertoe zou kunnen'bijdragen een ramp te voorkomen. De vrije wereld zou er weinig mee zijn gebaat, als Nieuw-Guinea wordt gered, terwijl Java door het communisme wordt overstroomd. Misschien is verdere ontbin ding in Indonesië onvermijdelijk. Maar als de stijfkoppige oppositie in Den Haag zou kunnen worden overwonnen, zou het nog steeds de moeite waard zijn een proef te nemen met een nieuw initiatief, dat zou streven naar hernieuwing van de on derhandelingen, waarbij dan tevens het belang van Nieuw-Guinea op het gebied van de defensie zou worden veiliggesteld. Een volkomen onderschrijving van het Nederlands standpunt zal beslist in een groot deel van Azië worden misverstaan. Of dit al dan niet de achtergrond is van de ambassadeurswisseling, mr. Jones, de nieuwe ambassadeur, wacht in Djakarta een uiterst delicate taak," aldus de „Washington Post." NEW YORK (AFP) —Op de perscon ferentie, die de secretaris-generaal der UNO. Dag Hammarskjoeld, dinsdag te New York heeft gehouden, werd hem door een verslaggever een vraag gesteld over het Vraaggesprek van de Nederlandse eer ste minister, dr. W. Drees, met de ver tegenwoordiger van een Amerikaans pers bureau, waarin dr. Drees onder meer stel de, dat het thans aan de UNO was om zich in te laten met. de Anti-Nederlandse campagne, die in Indonesië is ingezet, met de bedoeling Nederland hierdoor te dwin gen Nederlands Nieuw-Guinea aan Indo nesië over te dragen. Hammarskjoeld antwoordde, dat een loutere persverklaring geen aanleiding voor de UNO kon zijn zich met het Indo- nesisch-Nederlandse geschil te gaan bezig te houden, „indien de Nederlandse rege ring dit wil, moet zij ons daartoe recht streeks de wens te kennen geven," ver klaarde hij. Robert Hichens: De schoonste gebeden zijn de daden. In de Grote Houtstraat werd dins dagmiddag tegen vijf uur deze joto gemaakt, ledereen haastte zich heen naar huis. Dikke sneeuwvlokken ga ven de stad het omfloerst aanschijn, dat in dit beeld werd vastgelegd BONN (DPA) Bondskanselier Ade nauer heeft op de brieven van de Sovjet premier, maarschalk Boelganin, geant woord met een brief, waarin hij voorbe reiding van een topconferentie door een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken voorstelt. De ministerscon ferentie zou op haar beurt moeten worden voorbereid door diplomatiek overleg. Voorts wil Adenauer beëindiging van de openbare briefwisseling tussen Oost en West, omdat dat volgens hem niet de juiste manier is voor opheldering van de me ningsverschillen die aan de spanning tus sen Oost en West ten grondslag liggen. De bondskanselier verklaart, dat de toe stand zo ernstig is dat elk passend middel aangegrepen moet worden om tot construc tieve oplossingen te komen. Wij zijn aan onze volken en de komende generaties verplicht niets onbeproefd te laten wat een blijvende vrede naderbij zou kunnen bren gen. De bondsregering is dan ook bereid elk aanknopingspunt aan te grijpen dat vermindering van de spanning tussen Oost en West belooft. Die bereidheid geldt ook voor de moeilijke kwesties van de ontwa pening en de veiligheid. De bondskanselier acht Boelganins ont wapeningsvoorstellen echter teleurstellend. Het instellen van een zone zonder kern wapens in Midden-Europa vindt Adenauer van minder groot belang. Adenauer betreurt het voorts, dat Boel ganin de bondsregering ervan beschuldigt, dat zij in de NAVO een agressieve politiek voert, die ontwapening tegenwerkt en dat West-Duitsland op kernbewapening is overgegaan. Volgens Adenauer dient men zich te onthouden van veronderstellingen die een toenadering eerder belemmeren dan bevorderen. Adenauer zegt de tegen voorstellen van Eisenhower aan Boelganin te steunen. OTTAWA (AFP/Reuter) De Canadese premier, Diefenbaker, heeft in zijn antwoord aan Boelganin gezegd, dat er in zijn land een topconferentie kan worden gehouden indien de grote mogendheden tot een dergelijke bijeenkomst besluiten. Die fenbaker zegt dat Boelganins voorstel voor een conferentie tussen Oost en West on middellijk zijn steun krijgt indien er vol doende waarborgen zijn dat goede resulta ten kunnen worden verwacht. Dergelijke bijeenkomsten moeten door diplomatiek en ander overleg zorgvuldig worden voorbe reid om succes te kunnen opleveren, aldus de premier. Oostenrijk en Israel Ook Oostenrijk en Israel hebben Boel ganin geantwoord. In het Israëlische ant woord zou, naar verluidt, de verzekering worden gegeven, dat Israel zich nooit zal aansluiten bij agressieve blokken die te gen de Sovjet-Unie zijn gericht. Naar wij vernemen is binnenkort het volledig herstel van de samenwerking tus sen het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. te verwachten. De samenwerking werd destijds verbroken door het N.V.V. op grond van het mandement der R.K. bis schoppen. Sindsdien is er wei sprake ge weest van een informeel contact. Men hoopt binnenkort de samenwerking geheel te herstellen. In verband daarmede zijn dezer dagen de eerste stappen gezet om te komen tot herstel van de samenwerking tussen de hoofdbesturen van de Algemene Bond van Ambtenaren, de Nederlands Christelijke bond van Overheidspersoneel en de Katholieke Bond van Overheidsper soneel. Om vijf uur vanmorgen is bij Rotterdam een elektrische locomotief op een olietrein ingereden. De locomotief ontspoorde, waar bij de machinist werd gewond. Twee wa gens van de1 olietrein werden in elkaar gedrukt. Ook de locomotief van de olietrein ontspoorde. Prins Bernhard is dinsdagavond in Free town (Sierra Leone) aangekomen, waar hij door duizenden mensen geestdriftig werd verwelkomd. De Prins zal woensdag doorgaan naar Liberia. WASHINGTON (AFP) In Caracas, de hoofdstad van Venezuela, hebben zich gisteren ernstige ongeregeldheden voorgedaan, die aan twintig personen het leven hebben gekost en waarbij ongeveer honderd anderen werden gewond. De politie en het leger openden het vuur op een menigte, die een betoging hield uit protest tegen het verbieden van een algemene staking. Duizenden betogers zouden zyn gearresteerd. De staking, die zeer effectief heet te zyn, zou zyn uitgeroepen door de ondergrondse „Vaderlandslievende militaire junta", die de bevolking heeft aangespoord uiting te geven aan haar verzet tegen het regime van president Perez Jiménez en de regering tc dwingen de politieke oppositie te erkennen. In de afgelopen nacht om twaalf uur werd de inspecteur van dienst van de Haar lemse politie opgebeld door iemand die hem vertelde dat er in de Drossestraat een man van de trap gegooid was. Toen de recherche in het opgegeven huis aan kwam vond zij daar in een tachtig centi meter breed gangetje het verwrongen li chaam van een man die met het hoofd en de benen onder het lichaam en gekiemd tussen de muur en de trap op de grond lag. De man, een 43-jarige loswerkman, was overleden en een arts was van oor deel dat de dood was veroorzaakt door het breken van de n .k. Het bleek de recherche uit een onder zoek dat de loswerkman op bezoek ge weest was bij een 54-jarige stenenbikker in de Drossestraat. Samen hadden ze iets gedronken waarna er een ruzie was ont staan. Deze zou zo hoog gelopen zijn dat de bikker de loswerkman van de trap had gegooid. De stenenbikker ontkende dit echter maar volgens enkele getuigen, onder wie een in het huis wonende 47-jarige we duwe, haar 26-jarige zoon en een 47-jarige vrouw die op bezoek was zou de laatste gezien hebben hoe de loswerkman door de stenenbikker naar beneden gegooid was. De stenenbikker is onder verdenking van doodslag, subsidiair zware mishande ling de dood ten gevolge hebbend ingeslo ten. Het onderzoek wordt voortgezet. Alle scholen, winkels en banken zouden gesloten zijn en kranten zouden niet meer verschijnen. Betogers zouden winkeliers gedwongen hebben hun zaken te sluiten en autobussen in brand hebben gestoken. CARACAS (AFP) De regering heeft de staat van beleg en een avondklok voor het gehele land afgekondigd, zo meldt de Venezolaanse radio. Twee uur na het be gin van de staking zonden alle stations een mededeling van de politie uit, dat zon der waarschuwing zou worden geschoten op ieder die zich schuldig maakt aan de beschadiging van eigendommen. (ANP/AFP) Volgens een mededeling van het Venezolaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken hebben zich in verschei dene steden in de staat Falcon ongeregeld heden voorgedaan die niet van ernstige aard waren. In de rest van het land was de toestand normaal. Het communiqué maakt melding van de plundering van en kele winkels en van arrestaties. In Caracas is een uitgaansverbod van 6 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens afgekondigd. Patrouil lerende militairen hebben opdracht te schieten op „een ieder die zich aan eigen dommen poogt te vergrijpen of personen wil aanranden". De regering zal de orde en rust verzekeren, aldus besluit de mede deling. Het is zeer moeilijk de toestand juist te beoordelen daar er een zeer strenge cen suur op alle persberichten uit Venezuela is ingesteld. (ANP) Tengevolge van de ontwikke ling in Caracas zijn de KLM-diensten naar de Venezolaanse plaats Maiquetia ge staakt. LIMA (AFP) In perskringen in Peru gelooft men, dat kolonel Jose Velasco die enige dagen geleden benoemd is tol hoofd van de Venezolaanse veiligheidsdienst, naar Lima is uitgeweken, samen met een hoge Venezolaanse militair. NEW YORK (AFP) Het huidige be wind zal volgens verklaringen van onlangs in New York gearriveerde politieke vluch telingen uit Venezuela voor 19 april, het tijdstip waaron de nieuwe ambtstermijn van generaal Jiménez begint, ineenstorten. Zij beweren dat jonge militairen zich van het bewind hebben afgekeerd, evenals in tellectuelen en de rooms-katholieke kerk, sinds de arrestatie van enkele geestelijken. In andere kringen wijst men echter op de stabiliteit van de Venezolaanse econo mie, de-verhoging van het levenspeil dei- bevolking en het verlangen van de „olie- belangen" naar handhaving van de be staande toestand. Het grootste deel van de strijdkrachten zou het bewind trouw zijn gebleven. Een belangrijke factor achten zij ook de schranderheid, wilskracht en moed waarvan Jiménez blijk gegeven heeft en zijn flair om de hoge officieren die van zijn ministerie deel uit maken tegen elkaar uit te spelen. Ten slotte, zo wordt gezegd, belet een strenge censuur het volk op de hoogte te zijn van de situatie in het land. Op het emplacement bij het Centraal Station te Amsterdam warmen twee spoormannen de handen aan een vuur pot met briketten. Daarvoor echter wordt zo'n vuurpot niet neergezet. De gloeiende briketten zijn ervoor be stemd om neergelegd te worden bij de ivissels teneinde bevriezing te voor komen. Als handwarmers zijn ze ech ter heel welkom. LONDEN (U.P.) Luitenant-ter-zee eer ste klasse Colvilie, pers-secretaris van ko ningin Elizabeth, heeft de Britse hoofd redacteuren er van op de hoogte gesteld, dat het particuliere leven van de koninklij ke familie „in steeds toenemende mate" door sommige persorganen „gehinderd" wordt. Colvilie heeft de algemene persraad „om leiding in deze aangelegenheid ver zocht". Het particuliere leven van de ko ninklijke familie wordt steeds meer be dreigd door intense journalistieke wedijver voor het verkrijgen van primeurs over het koninklijk gezinsleven. De koningin en prins Philip zouden overwegen prins Char les van school te nemen, vanwege de po gingen, die ondernomen werden om zijn dagelijks leven te beschrijven. Charles is de eerste erfgenaam van de troon, die ooit naar een lagere school buiten het paleis is gestuurd. Vorig jaar werd in een rapport van de semi-officiële persraad gezegd, dat de betrekkingen tussen het paleis en de dagbladen minder dan bevredigend waren. Er zou bezorgdheid worden gevoeld over pogingen om „binnen te dringen" in het zuiver particuliere leven van de koningin, haar echtgenoot, haar kinderen en de rest van de familie. Er zijn bewijzen, dat po gingen worden gedaan handelsmensen en zelfs verklede leerlingen de school die prins Charles bezoekt te laten binnen drin gen om de prins aan het werk en bij het spel te zien. Volgens het paleis wordt het op die ma nier onmogelijk Charles een democratische opvoeding te geven. Een gevoelig kind van negen jaar, die voor het eerst uit huis is, mag niet voortdurend als een beroemdheid worden behandeld, aldus deze kringen. LIVERPOOL (UP) Dinsdagavond voer het Engelse vrachtschip „Kildare" (5.645 ton) in Liverpool tegen een kademuur. Door de schok viel een ongeveer dertig meter hoge kraan om, doch de twee per sonen in de cabine werden slechts licht ge wond. De „Kildare". die gedeeltelijk met munitie is geladen, kreeg een groot gat in de boeg èn moest worden weggesleept. Met één dag vertraging, omdat de'vaart door het Suezkanaal ruim 36 uren ge stremd was door het aan de grond lopen van twee tankschepen, wordt het m.s. „Willem Ruys" vrijdagmorgen uit Indo nesië en Malakka in Rotterdam verwacht. In Southampton gaan 150 Engelse passa giers van boord. De ontscheping der bijna 800 voor Nederland bestemde passagiers voor een groot gedeelte évacués uit Indo nesië begint vrijdagmorgen om negen uur in Rotterdam. Er zijn niet minder dan 438 kinderen beneden 18 jaar aan boord van de „Willem Ruys", van wie er 395 nog geen 12 jaar oud zijn. De volwassen pas sagiers zijn overwegend vrouwen. Gedu rende de reis is een meisje, Marguerite Theunissen,' geboren. Voor gezagvoerder J. Roos, die tevoren vele jaren gezagvoerder op de „Sibajak" was, is deze reis de laatste. Na bijna veer tig jaren in dienst van de Rotterdamse Lloyd gevaren te hebben gaat hij met pen sioen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1