Opheffing gemeente Haarlemmerliede per 1 januari 1959 voorgesteld Haarlemse dienst voor de Nazorg gesplitst in twee diensten Zware straffen geëist tegen drie jeugdige Haarlemmers VICTORIA VOORONTWERP VAN DE WET LIGT TER INZAGE In Haarlem en Haarlemmermeer extra raadsverkiezingen voor december 'Brieven aan de redactie Burgerlijke Stand van Haarlem Dr. J. I. S. Zonneveld hoogleraar in Utrecht Vanavond komt tweede kunstmaan weer over Particulier eRsemble met kwartetten Nieuwe blusinstallatie voor brandweer gevraagd WATER Examens Demonstratie van de Volksmuziekschool tuinman Met luchtbuks geschoten zonder iachtacte i j v v i iy o HAAR LEXIS DAGBLAD - OPRECHTE H AAL I .b.MSCHE COUKAfS 1 Van vandaag af ligt ter gemeentesecretarie in Halfweg ter inzage het voor ontwerp van de wet, die de opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude regelt. Nadat dit voorontwerp dertig dagen ter inzage heeft ge legen, kunnen belanghebbenden nog gedurende 21 dagen daarna hiertegen schriftelijke bezwaren bij Gedeputeerde Staten van Noordholland indienen. De Gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal zich binnenkort over dit voorontwerp van de minister van Binnenlandse Zaken uitspreken, waarna Gedeputeerde Staten vóór 1 mei hieraan een openbare vergadering zullen wijden. De beslissing over de opheffing berust bij de Staten-Generaal. Het ligt in de bedoeling de thans bestaande gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude per 1 januari 1959 op te heffen. Daar de gebiedén van de gemeenten Haarlem en Haarlemmermeer zullen worden vergroot, zullen vóór 1 december van dit jaar in deze gemeenten extra gemeenteraadsverkiezingen moeten worden gehouden. overnemen door de hulpsecrètarie in Half weg. Het grootste gedeelte van Haarlemmer liede en Spaarnwoude namelijk 2775 ha, bewoond door ongeveer 3500 inwoners zal bij Haarlemmermeer wordgn gevoegd. Zuid-Schalkwijk, een gebied van 613 ha met vierhonderd inwoners, en Spaarndam- oost, tachtig ha, met ongeveer tweehonderd inwoners, komen bij Haarlem. De secretaris, de ontvanger en de amb tenaren van de burgerlijke stand der ge meente Haarlemmerliede zullen met ingang van 1 januari 1959 eervol uit hun ambt worden ontslagen. Aan de burgemeester en de ambtenaren, die worden ontslagen, zal wachtgeld worden verleend. De andere ambtenaren gaan voorlopig in dienst van de gemeente Haarlemmermeer over. Tweemaal verkiezingen In de memorie van toelichting op het voorontwerp schrijft de minister van Bin nenlandse Zaken ondermeer over de nood zaak om tussen de groeiende gemeenten Haarlem en Amsterdam een bufferge meente met een zo sterX mogelijke agra rische inslag te laten bestaan. Na uitbrei ding van de gemeente Haarlem met Zuid- Schalkwijk zou het resterende gebied van Haarlemmerliede hiervoor te klein zijn. „Door samenvoeging van het resterende deel der gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude met de gemeente Haarlemmermeer zou hier een krachtige buffergemeente ont staan, die met name in het noorden tegen het opdringen van beide steden sterker weerstand zal kunnen bieden en in het al gemeen gesproken door haar breder be- stuursvlak beter opgewassen zal zijn tegen de bijzondere eisen, welke hier worden gesteld", aldus de memorie van toelichting. Zoals reeds bekend, heeft de Haarlemse gemeenteraad zich tot de Kroon gewend met het verzoek tot uitbreiding van de ge meente met Zuid-Schalkwijk, dat thans nog aan Haarlemmerliede behoort. De ge meente Haarlem heeft dit gebied dringend nodig voor de verdere stadsuitbreiding. De minister onderschrijft het standpunt van Gedeputeerde Staten, dat aan het verzoek van de gemeente Haarlem moet worden voldaan. Wanneer Zuid-Schalkwijk bij Haarlem wordt gevoegd, blijft van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude over het gebied tussen de grenzen der gemeenten Amsterdam en Haarlem, met de Ringvaart aan de zuidzijde en het Noordzeekanaal aan de noordzijde. Half weg mei zijn tweeduizend inwoners als belangrijkste kern ligt ingeklemd tussen de grens van Haarlemmermeer en de spoorbaan en heeft vrijwel geen uitbrei dingsmogelijkheden. Daarentegen heeft zich Zwanenburg snel ontwikkeld. Nog niet zo lang geleden was dit dorp minder belangrijk dan Halfweg, doch thans telt het reeds zesduizend inwoners, welk aantal in de toekomst naar verwachting nog aan merkelijk zal stijgen. „Na afscheiding biedt het handhaven van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude weinig aantrekkelijks", al dus de minister. Er blijft dan ovei een gemeente, die door haar financieel draag vlak weinig bestuurskracht kan ontwikke len en die niet op een noemenswaardige uitbreiding van haar inwonertal kan reke nen, met als kern van enige betekenis het dorp Halfweg, dat één geheel vormt met het tot. de gemeente Haarlemmermeer be horende Zwanenburg. Voor zijn toekom stige voorzieningen zal Halfweg deels op Zwanenburg zijn aangewezen. „Door Half weg en Zwanenburg in* één gemeente te verenigen zullen voor beide, als één geheel bezien, doelmatiger oplossingen voor de verschillende problemen worden verkre gen dan thans praktisch mogelijk is, waar Halfweg zeker niet in de laatste plaats bij gebaat zal zijn". Sleden zijn elkaar al dicht genaderd Er wordt nog op gewezen, dat Haarlem en Amsterdam elkaar langs de rijksstraat weg reeds tot op zes kilometer zijn gena derd. Opgemerkt wordt, dat in gebieden aan de rand van grote stedelijke agglome raties aan de gemeentelijke bestuurskracht an -kunde zware eisen worden gesteld. De nabijheid van de grote stad vereist ener zijds het leiding geven aan die half stede lijke ontwikkelingen, die hier nu eenmaal worden toegelaten, en anderzijds het be waren van een agrarische inslag. De be zwaren van de inwoners van Haarlemmer liede en Spaarnwoude tegen verplaatsing van de zetel van het gemeentebestuur kun nen worden opgevangen door het stichten van een hulpsecretarie in Halfweg of door net werk van de huidige secretarie te laten De zitting hebbende leden van de ge meenteraden van Haarlemmerliede, Haar lemmermeer en Haarlem treden op 1 januari 1959 af. De kandidaatstelling en de eventuele stemming voor de verkiezing van de raadsleden der vergrote gemeenten Haarlem en Haarlemmermeer moeten ge schieden vóór 1 december '58 op de dagen, die door Gedeputeerde Staten worden be paald. Het aantal raadsleden van Haarlemmer meer zal op 27 (thans 25) worden gebracht. Het aantal Haarlemse raadsleden blijft 3.9. Door deze extra gemeenteraadsverkie zingen zullen dus dit jaar in Haarlem en Haarlemmermeer tweemaal raadsverkie zingen worden gehouden. Tenminste als de Staten-Generaal met de opheffing van de gemeente Haarlemmerliede akkoord gaat en de thans door de minister voorgestelde grenswijziging ook inderdaad van kracht wordt. De datum van de eerste vergadering die de raden van de vergrote gemeenten zullen houden, wordt bepaald door Gede puteerde Staten van Noordholland. In deze vergadering zullen de wethouders worden benoemd. De raadsleden en wet houders van de vergrote gemeenten zullen zitting hebben tot de eerste dinsdag van september 1962. Verwacht mag worden, dat verscheidene bezwaren tegen dit voorontwerp van wet zullen worden ingediend. Deze bezwaren kunnen met name worden verwacht van de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, die zich tegen opheffing dei- gemeente heeft uitgesproken en liever zou zien, dat de zelfstandigheid van de ge meente ook zonder Zuid-Schalkwijk gehandhaafd blijft. Deze gemeenteraad acht een samenvoeging van Halfweg en Zwanenburg voorts te verkiezen boven opheffing. HAARLEM, 23 januari 1958. GEHUWD: 23 jan.: R. van den Haak en I. E. Chr. Snijders. BEVALLEN van een zoon: 22 jan.: E. C. van EmpelKobus; 23 jan.: H. Roosloot Schouten. W. B. J. RooijersMossinkoff, 2 zoons. BEVALLEN van een dochter: 22 jan.: A. WestersVan Leeuwen. H. HennekesVan der Monde. 23 jan.: S. van Meeteren Duijn. A. MoolenaarKoelemeijer. OVERLEDEN: 20 jan.: A. G. C. van Wijn gaarden, 12 j., Spaarndamseweg. 21 jan.: J. G. Welters, 60 j., Beukenstraat. H. Derks, 62 j., Tulpenstraat. 22 jan.: W. Janssen. 82 j., Grote Markt. F. A. Vader. 78 j.. Maorten van Heemskerkstraat. C. Bok, 43 j., Gast- huisvest. Dr. J. I. S. Zonneveld te Bloemendaal, hoofdgeoloog van de geologische dienst in Haarlem, is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit van de wis- en na tuurkunde aan de rijksuniversiteit in Utrecht om onderwijs te geven in de na tuurkundige aardrijkskunde, de geomor- fologie en de landbeschrijving. De heer Zonneveld, die thans negenen dertig jaar is, werd geboren in Kampen waar hij ook zijn middelbare schooloplei ding kreeg. Na zijn geologische studie in Leiden promoveerde hij na de oorlog op het uitstekende proefschrift „Geologie in het Peelgebied", een promotie die wat dit onderwerp betreft nog steeds maatgevend is. Dr. Zonneveld begon zijn werkzaam heden vervolgens aan het geologisch bu reau in Heerlen waar hij zich in het bij zonder bezig hield met de mijngeologie. Daarna vertrok hij naar Suriname waar hij eerst.als geoloog en later als waarne- rhéfid hoofd van het Centraal Bureau Luchtkartering in Paramaribo zien bij zonder verdienstelijk maakte. Na vier jaar keerde hij naar Nederland terug waar hij in Haarlem kwam te werken als V.oofd- geoloog van de geologische dienst en waar bij hij optrad als chef van het sediment- petrografisch laboratorium. Voorts specia liseerde hij zich in de stratigrafie van het Pleistoceen en daarnaast werd hij een van de beste luchtfotogeologen. Door zijn lang durig verblijf in Suriname en later ook nog op Curagao kan dr. Zonneveld een van de grootste kenners van de West genoemd worden. Ook donderdag is de tweede kunstmaan door velen in Nederland gezien. Zij werd voor het eerst in het westen zichtbaar en koerste heel langzaam naar het zuidwes ten. Daar gekomen, werd zij geleidelijk- aan minder helder, om daarna snel uit te doven. Op dat moment was de kunstmaan na melijk in de schaduw van de aarde terecht gekomen en werd dus niet meer door de zon verlicht. Zij was minder helder dan bij voorgaande gelegenheden het geval was. Dit komt doordat zij op dat ogenblik ongeveer 800 km boven het aardoppervlak- vloog. Hedenavond zal de kunstmaan om 18.39 uur precies over Nederland vliegen. Dit wordt ons medegedeeld door de sterren wacht te Utrecht. VOOR „WETEN EN WERKEN' De leden van de Haarlemse vereniging „Weten en Werken" werden donderdag avond in het gebouw der Vrijzinnig Her vormden in Haarlem uitgenodigd het eer ste publieke optreden bij te wonen van een strijkkwartet, bestaande uit mevrouw L. Vorenkamp-Langerveld, eerste viool, de heer H. Goslinga, tweede viool, mevrouw C. Beets-Van den Bosch, altviool, en de heer Bob van Marken, cello. Het kwartet werd aan het auditorium voorgesteld door mr. A. Beets als een gemengd ensemble, waarin mensen van het vak samen met amateurs trachten in deze delicate kunst van instrumentaal samenspel iets behoor lijks te bereiken. Wij mogen ons verblij den in het feit, dat de liefhebberij voor het edele kwartetspel in onze stad nog tamelijk levendig is. De buitenwereld merkt daar uiteraard weinig van, doordat het een par ticuliere aangelegenheid is. Men musiceert voor eigen genoegen, en het. geluk dat men daarbij beleeft is van zo subtiele en per soonlijke aard, dat de buitenstaander er meestal geen hoogte van kan krijgen. On dertussen zijn zij die dit genot kennen te benijden Hier gebeurde het nu bij uitzondering, dat een dergelijk ensemble naar voren trad om zich voor een welwillend publiek te laten horen. Uit de vertolking van een degelijk en tamelijk veeleisend programma bleek, dat het kwartet heel wat mogelijk heden bezit, die met ernstige studie zijn uitgebuit. Er zouden natuurlijk wel aan merkingen te maken zijn op klankverhou dingen, zuiverheid en dies meer, maar dit lijkt mij niet de weg om de betekenis van dit optreden in een zuiver licht te stellen. Hoofdzaak is: er wordt gemusiceerd, en zelfs vrij verdienstelijk. En als type van zo'n particuliere artistieke bedrijvigheid, die bijgeval ook eens in het licht der open baarheid treedt, mocht dat musiceren er wezen. Men speelde eerst het Kwartet in G, K.V. 387, het eerste van de zes kwartetten, die Mozart aan Haydn opdroeg. Waarlijk geen geringe opgave! Daarna kregen wij het Rosamunde-kwartet van Schubert te horen, zo genoemd omdat de componist in het tweede deel het thema van een intermezzo der toneelmuziek bij het toneelstuk „Rosa- munde" verwerkte. Als derde programma nummer ging een zeer karakteristiek deel „La Oracion del Torero" uit een kwartet van de steeds op het pittoreske van het Andalusische volksleven beluste Spaanse componist Jaoquin Turina. Het was bij zonder interessant met deze beeldende en zeer gevoelige muziek kennis te maken. Het programma werd besloten met het Negerkwartet, opus 96 van Dvorsjak, ge schreven in 1893 tijdens zijn verblijf in Amerika. Verteld wordt, dat hij deze caleidoscopische impressies neerschreef, althans in totaal schetste, binnen het ver loop van drie dagen, toen hij, op vakantie bij een compatriot die buiten New York op het land woonde, het echte Amerikaanse volksleven leerde kennen, dat hem in de miljoenenstad ontging. Het is wel de tref fendste Amerikaanse compositie van Dvor sjak, hoewel men in het prachtige Lento van het werk toch ook het heimwee naar zijn Boheemse vaderland kan proeven. Het publiek toonde zich zeer dankbaar voor de prestaties die het jonge ensemble geestdriftig ten beste gaf. Jos. de Klerk B. en W. van Haarlem stellen ge meenteraad voor een bedrag van G170. beschikbaar te stellen voor een droogpoe- der blusinstallatie, gemonteerd op een mo torvoertuig. De commandant van de Haar lemse brandweer acht een dergelijke in stallatie noodzakelijk ter bestrijding van vloeistofbranden. Thans worden derge lijke branden bestreden met zogenaamd luchtschuim. Een nadeel is daarbij echter dat het enige tijd vergt alvorens een hoe veelheid van dit schuim tot gebruik aan wezig is. Bij branden in de binnenstad, waarbij tankwagens met huisbrandolie en benzine betrokken kunnen zijn. is het van groot be lang dat binnen de kortst mogelijke tijd het vuur wordt bestreden. Het voordeel van een droogpoederblusinstallatie is dat zij bij aankomst bij de brand bedrijfsklaar is en direct' met de blussing kan worden begonnen. Benoeming. De jury voor de Konink lijke subsidie voor vrije schilderkunst deelt ons mede. dat dit jaar volgens re glement is afgetreden de heer J. L. Mulder in Amsterdam. In zijn plaats heeft de Ko ningin tot lid der jury benoemd de heer Fred. Sieger in Velp. Als voorzitter der jury is voor dit jaar benoemd de heer Jan van Heel in Den Haag. De Haarlemse rechtbank behandelde donderdag de zaken tegen drie Haarlem se jongens die onder meer betrokken wa ren geweest bü een inbraak in een huis aan de Binnenweg in Heemstede waarbij zij een cassette, enkele vazen en andere kostbare voorwerpen en een costuum zou den hebben meegenomen. De initiatiefne mer tot deze inbraak was een 22-jarige koopman die op 6 november van het vorig jaar uit de gevangenis was ontslagen, drie dagen werkte, ontslag nam, een ondersteu ning kreeg en van dit geld een auto ging huren. Samen met een vriend, een acht tienjarige scholier, is hij vervolgens naar Heemstede gereden. Bij een huis aan de Binnenweg werd gestopt, de jongens ver braken een ruitje, haalden weg wat van hun gading was en verdwenen korte tijd later weer met de auto. Tegen de kooiman, die bovendien van een vroegere hospes nog een bandrecorder met een waarde van achthonderd gulden zou hebben gestolen eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar waarbij hij er aan toevoegde dat er ongetwijfeld een vordering tot omzet ting van een nog lopende voorwaardelijke terbeschikkingstelling zou volgen. De scholier die behalve in Heemstede ook ingebroken had in zijn school, de la gere technische school, aan de Kleverpark weg waarbij de buit echter slechts drie gulden bedroeg hoorde twee maanden te gen zich eisen. De officier van Justitie voeg de hier echter aan toe dat hij graag nog een voorlichtingsrapport zou krijgen over de verdachte die verklaarde dat hij tot het inbreken was overgegaan omdat hij een schuld van -twintig gulden zou moeten be talen. „Ik dacht dat het niet ontdekt zou worden," aldus de scholier, „en dan is het niet zo erg." Tenslotte stond een 27-jarige varensge zel terecht die eerst zijn paspoort als on derpand zou hebben gegeven aan een ken nis, daarmee verduistering ten opzichte van de Nederlandse staat plegend, en die voorts de koopman geholpen zou hebben de opbrengst van de bandrecorder, twee honderd gulden, in Amsterdam op te ma ken. Tegen hem werd wegens heling vijf maanden met aftrek geëist, vooral ook om dat de varensgezel reeds vier keer eerder was veroordeeld. De verdedigers, mr. H. Colenbrander en mr. J. Jansonius, bepleitten clementie, daarbij wijzend op de slechte milieus waar uit de verdachten voortkwamen. De rechtbank zal in deze zaken op 6 februari uitspraak doen. De gemeenteraad van Haarlem zal woensdag 29 januari voorstellen behande len om de heer L. C. Carsten met ingang van 1 januari te benoemen tot directeur van de dienst voor de sociaal pedagogi sche nazorg en de heer J. J. Schnerr tot directeur van de dienst voor de beschut tende werkplaatsen. Op woensdag 23 oktober besloot de ge meenteraad aan de heer E. P. Schuyt eer vol ontslag te verlenen uit zijn betrekking van directeur van de Nazorg, ingaande 31 december 1957. Vanouds ressorteerde on der deze dienst alle bemoeiingen van de sociaal pedagogische nazorg ten behoeve van de oud-leerlingen van het buitenge woon lager onderwijs. Dit geheel van be moeiingen omvatte ook de werkinrichtin gen aan de Botermarkt, het tuinbedrijf aan de Schalkwijkerweg en de centrale ar- beidsinrichtingen aldaar. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat de ontwikkeling van deze dienst ertoe heeft geleid, dat de centrale arbeidsin- richtingen voor de lichamelijk gehandi capten werden opgericht en zijn uitge groeid. Evenwel is het werk van de so ciaal pedagogische nazorg, dat is dus het werk ten behoeve van de leerlingen en oud-leerlingen van het buitengewoon la ger onderwijs, van andere aard, dan dé taak van de centrale arbeidsinrichtingen voor lichamelijk gehandicapten. In de praktijk is zulks ook reeds tot uiting geko- me onder de vroegere directie van de dienst voor de Nazorg, doordat beide on derdelen van deze dienst reeds een afzon derlijk bestaan voerden met een geheel eigen sfeer. In de laatste jaren is daar nog bijgekomen de omstandigheid, dat de centrale arbeidsinrichtingen voor lichame lijk gehandicapten tevens werkgelegen heden zijn geworden voor personen, die om andere redenen, dan een lichamelijke han dicap moeilijk plaatsbaar zijn in het vrije bedrijf en die ook niet geschikt zijn voor plaatsing bij de zogenaamde buiten ob jecten. Volgens B. en W. wordt de eigen sfeer van de centrale arbeidsinrichtingen voor al hierin gekenmerkt', dat het in het al gemeen de opzet is, dat de tewerkgestel- ADVERTENTIE DRINKT GEREGELD ECHT BRONWATER HEERLIJK VAN SMAAK WAARMEE ANDER WATER NIET IS TE VERGELIJKEN DENK AAN UW GEZONDHEID (Verkort weergegeven) Sneeuw Men is verplicht het trottoir voor zijn huis vrij te maken van sneeuw, of indien het geijzeld heeft, goed begaan baar te maken. Dit is, vooral voor bejaar den, wel eens zeer moeilijk! Sneeuw-rui- men is zwaar werk, en zand of as heeft niet een ieder bij de hand. Mag ik u, ik, die er zelf ook moeite mee had. een zeer gemakkelijke oplossing aan de hand doen? Het-ei van-Columbus ;voor de particu- lier-sneeuwruimer strooi wat gewoon 'keükeh^óüt (7'.:.cent per pond) en al uw. medeburgers lopen zonder levensgevaar over uw trottoir en tuintegelpad. M.V.V. Alarm. Door het feit, dat dezer dagen een sirene van de B.B. gedurende een half uur luchtalarm heeft gegeven, is Jaij ons een vraag gerezen over het nut van deze sirenes. Zou er in heel Haarlem iemand van schrik uit zijn bed de kelder zijn inge vlucht: dat moet toch bij een luchtaanval, is het niet? Wij niet. Wij hebben ons, ge stoord in onze nachtrust, alleen maar wild geërgerd. Hoogachtend. G. VAN DER L T. H (Naschrift: Wij ook niet. Wij hebben ons echter ook niet geërgerd. Wij hebben niets gehoord. Red.) Wageningcn. Landbouwhogeschool. Kandidaats examen akker- en weidebouw: A. W. v. Weperen, Oosterwolde (Fr.). Kandidaatsexamen tropische landbouwplantenteelt: F. C. Kroes. Woubrugge: L. A. Ch. Rottier. Den Haag: C. T. van Vugt. Oude Tonge: T. Wervelman. Nijmegen: J. F. Wienk. Gendringen (met lof). Kandidaatsexamen veeteelt: L. F. Roeper. Texel. Kandidaatsexamen tuinbouwplantenteelt: J. H. M. Eigenraam, Ber gen op Zoom: A. A. van de Koppel. Wadenoyen. kandidaatsexamen zuivelbereiding: W. .1. Smecnk. Deventer. Kandidaatsexamen landhuishoud kunde: J. Bouma. Franeker; M. Draisma. Wage- ningen. Kandidaatsexamen cultuurtechniek: C. Berger. Hillegersberg: R. W. R. Koopmans. Apel doorn: H. F. Ledeboer. Den Haag: H. H. L. Pe ters, Sterksel (N.-Br.): J. H. Rensink. Winters wijk. Kandidaatsexamen tropische cultuurtech niek: A. E. Brouwn, Paramaribo: J. R. Hetebrij, Oud-Zuilen. Kandidaatsexamen Tuin- en land schapskunst: G. J. Klerks. Amsterdam: J. Leb bink, Hilversum. Kandidaatsexamen plantenziek- tenkunde: L. Brader, Assen. Kandidaatsexamen landbouwhuishoudkunde: mevr. L. M. Bon-Van der Giesen. Wageningcn: mej. N. Spanjer. Zwol le. Ingenieursexamen akker- en weidebouw: G. J. Koeslag, Wageningcn: J. W. Woldendorp. Amster dam: J. Pais. Hooge Zwaluwe. Ingenieursexamen tropisch" landbouwplantenteelt: H. Bos. Aerden- hout; W. J. Brzesowsky, Zeist: E. Veenstra, Hoofddorp. Ingenieursexamen zuivelbereiding: P. Zwaginga. De Wilp. Ingenieursexamen tuinbouw plantenteelt- mej. S. J. van Beeck Calkoen. Co- then: mei. L. J. Davids, Rotterdam: L. F. Gijs- bers, Winterswijk: P. J. C. Kuiper. Wageningen. D. Meyanrd. Goes; E. W. M. Verhey. Didam. In genieursexamen tropische bosbouw: G. H. Raets, Rrunssum. Ingenieursexamen landhuishoudkun de: K. M. Dekker, Doctinchem: J. Ouweltjes. Wageningen: F. M. v. d. Putten. Heemstede: mej H. M. Schenk. Zwolle. Ingenieursexamen tropi sche landhuishoudkunde: R. Ie Roux. Wagenin gen. Ingenieursexamen cultuurtechniek: J. Kess- ler. Wageningen; C. van Ouwerkerk. Diepenveen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen psychologie: mej. M. S. dc Bas en de heer J. W. Besijn, beiden te Amsterdam. Kandidaats examen politieke en sociale wetenschappen: mej. Th. E. H. Campagne en de heer H. 't Hart, beiden te Amsterdam. Bevorderd tot arts: mevr. G P. J. Moes-Swaab en de heren P. H. A. Groeneveld. J. Sprey. D. Zwagers. W. Vlaandere. allen te Am sterdam: W. de Graaf, Zaandam. Artsexamen le gedeelte: mej. G. J. M. dc Grefte. Nijmegen: mej. N. Loeber, Bussum: de heren K. Claeys, T. E. W. Feitkamp. L. Bienfait. Ch. D. v. d. Velde, P. H. M. N. Dols. allen te Amsterdam: W. A. Prins en D. van Leeuwen, beiden te Haarlem. Lelden. Gepromoveerd tot doctor In de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Circular polarization of gamma rays emitted from orien ted nuclei" de heer W. J. Huiskamp, geboren te Winterswijk en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld „Differentiation induces by chorioallantoic grafting of tissue homogenate" de heer F. F. van Haeften, geboren te Jogjakarta en thans wonende te Wassenaar. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „On the ecology of cryptogamic epiphytes" de heer J. J. Barkman, geboren te Medemblik en thans wo nende te Wijster (Dr.). De promotie geschiedde cum laude. Doctoraalexamen rechten: J. W. van den Akker. Den Haag: L. A. Punt. Ocgstgeest. den na. kortere of langere tijd wederom geschikt worden voor een plaats in het vrije bedrijf, zulks in tegenstelling tot de genen, die door de sociaal pedadogische nazorg benaderd worden, voor wie dit vooruitzicht in het algemeen niet of in zeer geringe mate bestaat. Deze overwegingen hebben B. en W. er toe gebracht de gemeenteraad voor te stellen met ingang van 1 januari van dit jaar de centrale arbeidsinrichtingen aan de dienst voor de Nazorg te onttrekken en tot zelfstandige dienst te verheffen. De benaming van de dienst voor de Nazorg zal gewijzigd worden bij aanneming van het voorstel in die van dienst voor de sociaal pedagogische nazorg en de nieuwe dienst zal genoemd worden; dienst voor de beschuttende werkplaatsen. Leerlingen van de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken hebben don derdagavond in de grote zaal van „De Leeuwerik" in Haarlem onder leiding van de directrice van de school, mevrouw C. KatBeylevelt, met een demonstratie, die ruim drie uren duurde, indrukken ge schonken van de wijze, waarop op de school muziekonderricht wordt gegeven en van de resultaten, welke hiermede werden bereikt. Het programma van deze avond toonde eenzelfde indeling als dat van vele andere demonstraties in voorgaande jaren. Aller eerst werd aandacht gevraagd voor de algemeen muzikale vorming. Met een groep kinderen liet mevrouw Kat horen en zien hoe hierbij te werk wordt gegaan. Gehooroefeningen, ritmische oefeningen, 't zingen van „handhoudings"-tonen, aaneen geschakeld tot melodieën in een-, twee- en driestemmige samenhang, het uitvoeren van liederen en canons, alsmede het be spelen van allerlei slaginstrumenten en blaasinstrumenten, kortom een uitgebreide reeks muzikale uitingsmogelijkheden werd de toehoorders in de zaal voorgezet. Ook de improvisatie werd niet vergeten. Het was ondergebracht in een „één-aktertje", zich afspelend in een kruidenierswinkel. Na de pauze kon men luisteren naar voorbereide voordrachten. De bamboe- en blokfluitleerlingen kwamen onder mejuf frouw Ditors leiding aardig voor de dag met goed klinkende stukjes voor sopraan-, alt-, tenor- en basbamboefluiten en met twee trio's, waarvoor ook blokfluiten werden ingeschakeld. Een jongeman gaf met toewijding zijn krachten aan de Ara besque op. 18 van Robert Schumann en twee vrouwelijke violisten maakten een goede indruk met de vertolking van een Allegro uit een sonate van Leclair. Ver antwoord was ook het optreden van een violiste met een Rondo van Anton Stamitz. Zij werd hierbij verdienstelijk begeleid door het schoolo-kest, dat met medewer king van blaasinstrumenten als trompet, hoorn en saxofoon tot slot nog een uit voering zou geven van Handels „Fire- work"muziek. Zaterdagavond wordt deze demonstratie herhaald in het Minerva- theater te Heemstede. P. Zwaanstvijk ADVERTENTIE *- Nü heeft de tijd voor U Laat juist in deze maanden Uw tuin verzorgen Straks als het vooriaar is ziet U daarvan net fleurige resultaat! Haarlemse rechtbank Een luide knal. In de statige rechtszaal van het even statige paleis van justitie in Haarlem ging een geweer af.. Het was een loos schot, afgevuurd door een 27- jarige technisch tekenaar uit Beverwijk, die met dit wapen geschoten had zonder in het bezit te zijn van een jachtacte. Dus zou de man de jachtwet hebben overtre den. Maar Je kantonrechter had hem vrij gesproken, omdat het wapen geen geweer zou zijn in de zin van de wet. De kan tonrechter had er zelfs enkele woordenboe ken bij gehaald om de betekenis van het woord „geweer" precies te kunnen vast stellen. „Het is ook geen geweer, het is maar een gewone buks," voerde d° technisch tekenaar -oor de Haarlemse rechtbank aan. De man woont in de duinen, dichtbij een schietbaan van de politie. „Mooie sport" dacht hij, toen hij de dienaren der wet op de schietbaan zag en hoorde knal len. Toen dj tekenaar vorig jaar een tan tième had ontvangen, kocht hij een buks om daarmee schijf te schieten. Eén keer zou hij in de tuin achter zijn huis een spreeuw hebben geschoten. En bij die ge legenheid bleek hij niet in het bezit van een jachtacte. In de rechtszaal op de groene tafel prijk te de buks „Je kunt ook zeggen: luchtge- weer. In het Duits zeg je Luftgewehr en in het Engels: air-rifle," zei de president van de rechtbank, mr. H. J. Ferwerda, in een vergelijkende taalstudie. De tekenaar demonstreerde de (het) buks (geweer). „Paf er eens mee," vroeg de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man. De (Het) buks (geweer) ging af. „Ik eis vernietiging van het vonnis van de kantonrechter. Dit wapen moet wel als een geweer worden beschouwd," aldus de officier, die tien gulden boete subs, drie dagen en verbeurdverklaring van de buks eiste. De rechtbank zal zich op 6 februari over deze kwestie uitspreken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9