Uitgaan in Haarlem Opsporing van kunstschatten V-concert dankzij Irma Kolassi een gedenkwaardig evenement Twee open brieven TONEEL MUZIEK PRIJS WINNAAR S Twee prominente leden namen afscheid van de Radioraad Prins Bernhard bezocht mijnbedrijf in Liberia Kerkelijk Nieuws Trage afschaffing van bezettingsmaatregelen KERKELIJK LEVEN Indonesië Duitsland Waarschuwing tegen vingervlugge ladelichters x - v I) A G 2 5 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHB COURANT Zaterdag 25 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams Toneel geeft een voor stelling van ,,De bolle" van Marcel Achard onder regie van Fons Radema kers en in de vertaling van Gerard Rekers. De titelrol wordt vervuld door Bob de Lange. Andere medewerkenden zijn onder meer Lies Franken, Trees van der Donck en Pim Dikkers. Zondag 26 januari, Stadsschouwburg, 20 J uur: Rotterdams Toneel geeft nogmaals een voorstelling van de klucht „De bolle" van de Franse toneelschrijver Marcel Achard. De decors werden ontworpen door Harry Wieh. Dinsdag 28 januari, Rembrandlthéater, 12.40 uur: Veertig minuten pauzetheater, waarvoor het programma ditkeer een op treden vermeldt door het Amsterdams Studentencabaret met een bloemlezing uit zijn repertoire. Woensdag 29 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Enschedése operagezelschap „Forum" geeft een uitvoering van de opera „La traviata" van Guiseppe Verdi, met medewerking van de Nederlandse Orkestvereniging onder leiding van Gus- tav Füllborn. Tot de solisten behoren de sopraan Cora van Doesburg en de bassen Anton Eldering en Jan Duiveman. Donderdag 30 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de Volks universiteit, waarin opgenomen de Haar lemse Kunstgemeenschap, zal Georgette Hagedoorn, na kort geleden van een tournee door Indonesië te zijn terugge keerd, weer een voorstelling geven met voordrachten, waarvoor zij teksten ge bruikt van onder anderen Mau van Spie gel, Ogden Nash en Jelle de Vries. Aan de vleugel wordt zij begeleid door Pierre Verdonck. Vrijdag 31 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de stichting „Geloof en Wetenschap" geeft de Neder landse Comcdie een voorstelling van Vondels „Gysbreght van Aemstel" onder regie van Johan de Meester, met decors en kostuums van Wim Vesseur. Mede werkenden zijn onder meer Ellen Vogel, Sigrid Koetse, Johan Schmitz, Eli Blom, Louis van Gasteren en Johan Fiolet. Zaterdag 1 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" speelt „Grote hanzen en kale halzen" van de negentiende-eeuwse Napolitaanse to neelschrijver Eduardo Scarpetta. Richard Flink heeft de regie. Medewerkenden zijn onder meer Elly van Stekelcnburg, Jenny van Maerlant, Mia Goossen, Johan Walhain en Gerard Hartkamp. Zondag 2 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" herhaalt een voorstelling van de klucht „Grote hanzen en kale halzen" van Scarpetta, waarvan de oorspronkelijke titel luidt „Miséria Nobilta". De vertaling is van de hand van Johan Walhain. Zaterdag 25 januari Concertgebouw, 20 uur: Het jeugdkoor „Inter Nos" geeft onder leiding van Jan Booda onder an dere een uitvoering van „De keizer en de nachtegaal" van W. Möller naar het gelijknamige sprookje van Hans Chris tian Andersen. De soli worden vertolkt door de leden van het koor. Tussen de bedrijven zal de balletgroep van Mida Schutte optreden. Emmy van Eden be geleidt aan de vleugel. Ï3terdag 25 januari, Minerva Theater, 19.30 uur: Leerlingen van de Volksmuziek school voor Haarlem en omstreken geven een openbare demonstratie. Zondag 26 januari, Concertgebouw, 20 uur: Leerlingen van de Eerste Haarlemse Accordeonschool geven onder leiding van de heer J. de Smit een uitvoering. Maandag 27 januari, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeelt de stadsbeiaardier Arie Peters weer het carillon van de Grote Kerk. Ook kan men hem beluisteren op vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 28 januari, Concertgebouw, 20 uur: De beide stadsorganisten, Albert de Klerk en Piet Kee, bespelen het orgel van Cavaillé Coll. Zij zullen improvi seren over opgegeven thema's. Tevens speelt Albert de Klerk „Quatre pièces" van Couperin en Piet Kee „Introductie en passacaglia in d" van Reger. Dinsdag 28 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: De altzangeres Annie Hermes zingt aan de vleugel begeleid door Felix de Nobel liederen van Schubert, Wolf, Duparc,, Mul en Röntgen. Dit is het eerste van vier zangrecitals, die voor de komende drie maanden een vocale cyclus vormen onder auspiciën van concertbureau Alphenaar. Dinsdag 28 januari, Santpoort, 20 uur: In zaal „Zomerlust" geeft de zangvereni ging „Vox Humana" ter gelegenheid van het feit, dat de bariton N. Aris zestig jaar zanger is, een uitvoering, waaraan, behalve door de jubilaris, wordt mede gewerkt door het kwartet „Kinheim". Er werden werken uitgevoerd van onder meer Haydn, Bruch, Verdi. Mozart, Schumann en Wagner. Het geheel staal onder leiding van Anton de Beer. Dinsdag 28 januari, Begijnhofkapel, 20 u.: Het vorig jaar opgerichte klein vrou wenkoor „Cantemus" geeft onder leiding van Frits Mondriaan zijn eerste uitvoe ring. Solistische medewerking wordt verleend door de fluitist Frans Vester, de sopraan May Oranje, de mezzo sopraan Diny Latour, de alt Elly Jens, de pianiste Berta van KootenBonset en het strijktrio onder leiding van Jan Hoeben. Het programma vermeldt wer ken van Johann Michael Haydn, Pales- trina, Orlandi di Lasso, Marais, Chami- nade, Tagore, Honegger. Dinsdag 28 januari, Heemstede, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft de eerste van drie uitvoerin gen in het Minerva Theater onder lei ding van Henri Arends. Solistische medewerking verleent Hans Henke- mans. Men hoort hem in het Pianocon cert in A (K.V. 488) en het Rondo in A. (K.V. 386) van Mozart. Het concert wordt geopend met de Derde Suite van Johann Sebastian Bach en besloten met de Vijf de Symfonie van Schubert. Woensdag 29 januari, Beverwijk, 20 uur: In het Kennemer-Theater zal de pianist Hans Henkemans onder auspiciën van t ..Toonkunst"'een recital geven. Woensdag 29 januari, Concertgebouw, 20 «ur: De Haarlemse Klavarscribo Accor- t deonclub geeft een uitvoering. "Hnöerdag 30 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Koor Katholiek Haarlem geeft onder leidirg van Albert de Klerk een uitvoering van het Requiem van Verdi met medewerking van het Noord- hollancls Philharmonisch Orkest. Als solisten treden op de sopraan Corrie Bijster, de mezzo-sopraan Elsa Herna- divan—Van Buei-en, de tenor Tom Brand en de bas Hans Wilbrink. Donderdag 30 januari, Brinkmann, 12.40 uur: Het programma van het wekelijks grammofoonplatenconcert in het Pauze theater vermeldt ditkeer Franse chan sons. De hoboïst Jacques Moolenijzer geeft weer een toelichting. Donderdag 30 januari, Heemstede, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heem- steedse Kunstkring geeft de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo een recital. Zijn programma bestaat uit twee sonates van Beethoven („Les Adieux" opus 81 en „La Chasse" opus 31), „Troisième cahier de danses" van Granados en „Deuxième cahier dWberia" van Albeniz Vrijdag 31 januari, Concertgebouw, 19.30 uur: Het jeugdtoernooi onder auspiciën van het Haarlems Interscholair Comité wordt dit jaar begonnen met een mu ziekuitvoering, waaraan weer door leer lingen van vele Haarlemse scholen zal worden deelgenomen. DIVERSEN „VOLKSUNIVERSITEIT" Maandag 27 januari, Frans Halsmuseum: Dr. R. Vedder, zenuwarts, houdt de derde en laatste lezing in de cursus „Metable- tica of leer der veranderingen". Dinsdag 28 januari, Frans Halsmuseum: De heer H. Wielek houdt zijn tweede en laatste voordracht onder de titel „Wat doen wij met de film? Wat doet de film met ons?". Woensdag 29 januari, Frans Halsmuseum: Dr. G. L. van der Zwaag, chirurg in het St. Elisabeth's Gasthuis in Haarlem, houdt zijn derde en laatste voordracht in de cursus „Moderne chirurgie", waarbij lichtbeelden worden vertoond. Donderdag 30 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De voordrachtkunstenares Geor gette Hagedoorn geeft weer een voorstel ling, waarbij zij aan de vleugel wordt begeleid door Pierre Verdonck. Zie Toneel. Alle bijeenkomsten in het Frans Halsmuseum beginnen om 20 uur. „GELOOF EN WETENSCHAP" Maandag 27 januari, Brinkmann, 20 uur: Dr. A. L. Constandse houdt de vijfde lezing in de cursus „Het wereldgebeuren van heden". Maandag 27 januari, Brinkmann, 21 uur: Lucy Schouten spreekt voor de tweede keer in een cursus van drie voordrachten over de Indianen van Amerika. Hierbij worden lichtbeelden vertoond. Vrijdag 31 januari. Stadsschouwburg, 20 u.: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Gysbreght van Aemstel". Zie Toneel. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur nogmaals vertoning van de film „In het jachtgebied der haaien". Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „In einer kleinen Konditorei" met Paul Hörbiger. Lidotheater: Zaterdagavond 23.30 uur nachtvoorstelling van de Italiaanse film „Roes der zinnen" (Senzo) met Alida Valli en Farley Granger. Zondagochtend 11 uur nogmaals vertoning van de ex peditiefilm „Mysterieus Azië". AMATEURTONEEL Maandag 27 januari, Stadsschouwburg. 20 uur: De katholieke gemengde toneelver eniging „St. Genesius" geeft onder regie van Jan Kraakman een opvoering van „Gaslicht" van Patrick Hamilton In de vertaling van Cruys Voorbergh. ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 25 januari, de Leeuwerik, 20 uur: De toneel- en cabaretgroep van de Ne derlandse Reisvereniging geeft een op voering van de komedie „De voetbalpool" van Arnold Ridley in een Nederlandse bewerking uit het Engels door Nel Berg mans-Withaar. Maandag 27 januari, Heemstede, 20.15 uur: Onder auspiciën van de VARA wordt in het Minerva-Theater een amusements programma getiteld „Als de haan kraait" opgevoerd door André Carrell, Roland Wagter jr., Cora Ville, Co van der Heide en de Chico's. Maandag 27 januari, Heemstede, 20 uur: Onder auspiciën van de vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld spreekt ir. E. C. M. Roderkerk in Boe- kenroode over de Kennemerduinen, waarbij lichtbeelden worden vertoond. Dinsdag 28 januari, Bloemendaal, 20 uur: Voor de afdeling Bloemendaal en om streken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt de heer A. Jager in „Rusthoek" een lezing over „Moderner snoeimethoden van vruchtbomen in particuliere tuinen". Dinsdag 28 januari, Bloemendaal, 20 uur: In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan houdt buurtvereniging Bloemendaal haar jaarvergadering, waarna de heer Adriaan Cassee iets vertelt over het onlangs door de gemeente Bloemencfoal aangekochte landgoed „Elswout". Dinsdag 28 januari, Brinkmann, 14 uur: Voor de Nederlandse Vrouwen Elektrici- De pianist Flans Flenkemans speelt dinsdag in Heemstede met het Noord hollands Philharmonisch Orkest een pianoconcert en een rondo van Mozart. Woensdag treedt Henkemans op in Beverwijk, waar hij dan een recital geeft. teitsvereniging wordt een lezing gehou den getiteld „Goed eten en slank blijven". Dinsdag 28 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van „Sancta Maria" en het Triniteitslyceum in Haarlem geven nogmaals een opvoering van het blijspel „De waaier" van Carlo Goldoni. Pater J. Th. van Westing O.E.S.A. heeft de regie. Dinsdag 28 januari, Brinkmann, 13 uur: Onder auspiciën van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhertlyceum een voordracht houden getiteld „De middelbare school in de wereld van nu". Dinsdag 28 januari, Brinkmann, 20 uur: De Koninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging houdt haar jaarver gadering waarna de heer D. Latenstein van Voorst iets vertelt over Vorarlberg, waarbij hij kleurendia's vertoont. Onder de titel „Het hele jaar rond" vertoont de heer E. R. de Haas daarna door hem ver vaardigde kleurenstrips. Dinsdag 28 januari, Cruquiusstraat, 20 uur: Onder auspiciën van de Haarlemse Raad voor de Jeugd heeft een voorlichtings bijeenkomst plaats voor vertegenwoor digers van Haarlemse speeltuinorganisa ties. Onder de titel „De principiële ach tergronden van het speeltuinwerk" zul len de heren B. J. de Bot, geestelijk ad viseur van de Haarlemse Katholieke Ver eniging voor het Gezin, en R. van Zin deren, burgemeester van Westzaan en voorzitter van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties, inleidingen hou den. Donderdag 30 januari, gymnasium, 20 uur: In de aula van het stedelijk gymnasium zal de heer Callens voor Les Conféren ces Frangaises een voordracht houden getiteld „L'art Cistercien en France au Xllème siècle". Vrijdag 31 januari, Wilhelminastraat, 20.15 uur: Onder auspiciën van het „Centrum voor Vrij Geestesleven" wordt in het ge bouw aan de Wilhelminastraat 43 a een bijeenkomst gehouden, waarop mr. M. Stib'oe zijn eerste van vier voordrachten zal houden over „Mysteriën van het Oos ten en de Ziel van het Westen". Zijn eerste onderwerp is „Verborgen achter gronden van de republiek Indonesia Oosterse mysteriën". TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overs- stromingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9—12.30 en van 13.30—16 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10— 12 30 uur en van 13.30 —17 uur en zondag van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals Het museum is geopend op werkdagen van 10—15 uur en op zon- en feestdagen van 13—15 uur. Huis Van Looy: Dagelijks geopend van 10 12.30 en van 13.3017 uur, zondags van 1417 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 11—15 uur De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78 Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en -munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 10—17 uur. des zondags van 1316 uur. Galerie Espace: Tot 9 februari exposeert de Belgische kunstschilder Alechinsky aquarellen en tekeningen. Geopend op werkdagen van 11 tot 17 uur. Tot ons genoegen hebben wij talrijke en thousiaste reacties ontvangen naar aanlei ding van onze kerstprijsvraag „Opsporing van kunstschatten". Blijkens controle op de toegangsbewijzen hebben meer dan vijf honderd personen het Frans Halsmuseum bezocht met het doel de schilderijen en voorwerpen, die in een der regentenkamers waren samengebracht en op één foto vast- 1 gelegd, te herkennen en te registereren. Blijkbaar hadden velen gebrek aan ver- I trouwen in eigen vindingrijkheid, want het j aantal inzendingen bedroeg 146. Over het algemeen aldus museum directeur H. P. Baard, die met zijn assis tenten de oplossingen heeft gecontroleerd, in zijn rapport is er buitengewoon se rieus gezocht. Nagenoeg alle inzenders heb ben de dertig schilderijen en objecten ge vonden. De keuze van de prijswinnaars moest derhalve worden bepaald door de mate van volledigheid en verzorging der ontvangen antwoorden. Twee inzenders meenden in de voet van een empire-kan- delaber een sunifdoos te zien, enkelen ver wisselden de tafel onder het schilderij van Saenredam met die onder de Terborgh, maar doorgaans vond men wel ongeveer de juiste aanduidingen. De heer Baard besloot zi.jn rapport met de mededeling: „Ten zeer ste hebben wij de opmerking ter harte ge nomen van een jeugdige deelneemster aan de prijsvraag, die bij het vermelden van het vloerkleed met de Franse lelies schreef: tapijt in de regentenkamer dit is vuil". De eerste prijs, een Algemene Kunst encyclopedie, is aan de heer J. H. Bosker, Westerhoutstraat 7 te Haarlem, toegekend. Voor de heer L. Rameau, Liewegje 7 te Haarlemmerliede is het boekwerk „Rem brandt" door dr. H. E. van Gelder, voor mevrouw Voet aan het Brouwersplein 34 te Haarlem het boekwerk „Schrijvers en schilders" en voor Kees van der Horst, Oranjeboomstraat 47 te Haarlem de „In leiding tot de schilderkunst" van E. H. KorevaarHesseling. Kleinere boekwerken zijn toegekend aan de volgende inzenders van goede oplossin gen: E. Huijbens, Parklaan 68 te Haarlem, E. J. MooyMooy, Saenredamstraat 106 te lïaarlem, R. de Boer, Zaanenstraat 31 te Haarlem, mej. A. Timmerman, Garenko- kerskade 87 te Haarlem, Hanna Kooyman, Nijlstraat 24 te Haarlem, mevr. Elly Pers- son, Möllaregatan 38 te Trelleborg in Zwe den en Marja Romkes, Oranje Nassaulaan 135 te Overveen. Reprodukties van schilderijen zijn be schikbaar voor: mevr. H. W. M. Meyer Sarnighausen, Rijnegomlaan 50 te Aerden- hout, I. Spanjaardvan Esso, Paviljoens laan 11 te Haarlem, familie D. Boer, Van Dortstraat 82 te Haarlem, M. E. H. Her man, Eindstraat 10 te Venray, Victor Ko ningsberger, Schotersingel 143 te Haarlem, Marijke van Wijnga'arden, Verspronckweg In een gisteren gehouden bijeenkomst heeft de Radioraad afscheid genomen van prof. mr. P. S. Gerbrandy en mr. F. B. de Gaay Fortman, die vele jaren respec tievelijk voorzitter en vice-voorzitter zijn geweest. Zij werden toegesproken door de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. D. G. A. Höppener. Tot prof. Gerbrandy zei de staatssecreta ris, dat deze van nabij het uitgroeien van de radio van zuiver technische uitvinding tot middel ter verspreiding van ontwikke ling en cultuur heeft meegemaakt en op dit uitgroeien invloed heeft kunnen uit oefenen. Hij roemde het door de Radioraad in september 1947 aan de minister uitge brachte rapport als een groot stuk werk en als het resultaat van ruim een jaar intensieve en naar zijn mening van grote stuurmanskunst getuigende arbeid onder prof. Gerbrandy's leiding. Mr. Höppener herinnerde aan de ophef fing van de Televisieraad op 1 januari- 1954, waarmede de Radioraad wederom het enig adviescollege van de regering op het gebied van de radio werd, waaronder volgens internationaal erkende opvatting zowel de geluids- als de beeldomroep be horen. Tot mr. De Gaay Fortman zei de staats secretaris, dat ook deze de gehele ontwik keling van radio en televisie van het be gin af heeft medegemaakt. Niet alleen was hij jarenlang plaatsvervangend voorzitter van de Radioraad, maar ook was hij een tijdlang secretaris van deze raad en eni ge jaren lang voorzitter van de juridische commissie. Bij het aftreden van prof. Gerbrandy in 1939 werd hij belast met het voorzitterschap. De staatssecretaris dank te mr. De Gaay Fortman voor hetgeen hij in de loop van de 29 jaren van zijn lid maatschap van de raad heeft gedaan. Prof. Gerbrandy en mr. De Gaay Fort man spraken een dankwoord. 147 te Haarlem, A. C. J. Kroon, Kleverlaan 107 te Haarlem, mej. R. Haagsma, p/a Oranje Nassaulaan 135 te Overveen, P. J. Amse, Joan Mauritsplein 14 te Overveen, C. Starisky, Leidsevaart 556 te Haarlem, W. J. Waning, Oranjekade 33 te Haarlem, Ko Rustige, Raamvest 13 te Haarlem, T. Hoge, Van Heythuijsenweg 7 te Haarlem, Trudi Hofsté, Damaststraat 30 te Haarlem, D. M. Kruyt, Julianalaan 83 te Overveen, familie Tibben, Planetenlaan 12 te Haar lem, W. H. K. van Dam, Schulpweg 7 te Aerdenhout., Floris Schokking, Ernst Casi- mirlaan 73 te Overveen en Marjolijn Hoek stra, Houtmankade 1 te Haarlem. De prijzen zijn met ingang van maandag 27 januari af te halen bij de bureaulist van het Frans Halsmuseum te Haarlem tussen 10 en 15 uur. Die aan prijswinnaars buiten Noordholland zullen worden toegezonden. Vrijdag heeft Prins Bernhard met de Liberiaanse vice-president Tolbert in Bomi Hills een bezoek gebracht aan de Liberia Mining Company en de verschil lende afdelingen van het bedrijf bezich tigd. Een afdeling voor de zuivering van ijzererts is in aanbouw. Deze bouw ge schiedt door een Nederlandse maatschap pij. De Prins sprak met personeelsleden van het bedrijf, onder wie 35 Nederlan ders, en met leden van het personeel der aannemingsmaatschappij. Ook de school voor kinderen van het personeel en het ziekenhuis van het be drijf werden door de Prins bezichtigd. Des middags bezocht de Prins het „fun damental Education Centre". Er was een erepoort opgericht en de uitgestrekte ter reinen waren met vlaggen versierd. Vol gens een oud gebruik werden de Prins en de vice-president in hangmatten, die door vier mannen getorst werden, naar het hoofdgebouw gedragen. Naast de hangmatten liepen zingende vrouwen. Na een bezoek aan de leslokalen, waar meisjes een jaar onderwijs krijgen in hygiëne, kinderverzorging, landbouw en huisvlijt en opgeleid worden tot vroed vrouw, werden op een groot terrein stam- dansen uitgevoerd. Vrijdagavond heeft de Nederlandse ambassadeur in Monrovia honderden Ne derlanders een ontvangst aangeboden. Ned. Herv. Kerk Beroepen ter ruiling van standplaats te Hoek van Holland (toez.) H. S. Wassink te Gelselaar en te Gelselaar (toez.) E. C. van Offeren te Hoek van Holland. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Wetsinge-Sauwerd B. van Zuylekom, kand. te Rotterdam. Evang. Luth. Kerk Drietal te Dordrecht: A. J. Meyer te Rotterdam; dr. C. J Munter te Groningen en C. Pel te Amsterdam. Twee rivalen: bij het debat in de Westduitse Bondsdag over de buiten landse politiek werd deze foto ge maakt, die Adenauer te zien geeft tij dens de rede van Erich Ollenhauer, zijn politieke tegenstander, leider van de Westduitse socialisten. Het zesde concert van Serie V in de Haarlemse Concertzaal is vooral een ge denkwaardige avond geworden door de medewerking van de befaamde Griekse mezza-sopraan Irma Kolassi: een complete kunstenares, die niet alleen als zangeres op een fraaie stem kan bogen, doch ook aan haar prestaties het cachet weet te geven van een voorname muzikale en algemene esthetische „standing" en die de zeldzame gave bezit haar kunst tot een waarachtige belevenis te maken en de toehoorder onvoorwaardelijk in de ban van haar artistieke vermogens te slaan. Zij is een van die zeldzame figuren die dooi de kracht der persoonlijkheid, plus het ook niet te onderschatten gewicht van een veelzijdige beschaafde eruditie, een podium weten te vullen en alles om haar heen te domineren, zonder dat het haar uiterlijk moeite kost. Dit vermogen bezat ook wijlen Berthe Seroen: men moet als executant naast zo iemand gestaan hebben om te weten wat het betekent door een partner geïnspireerd en als het ware opgenomen in haar sfeer te worden. Dit zal dirigent Henri Arends bij zijn samenwerking met Irma Kolassi ook wel ervaren hebben. Het kon dan ook niet anders of de vertolkingen van twee klas sieke operafragmenten en van de Zeven Spaanse Volksliederen van Manuel de Falla masten uitgroeien tot een zeldzame manifestatie. Van Francesco Provenzale, de grondleg ger omstreeks de helft der zeventiende eeuw van de Napolitaanse Opera, zong Irma Kolassi een sober, maar diep treffend fragment, dat ons aanvankelijk aan de operamuziek van Monteverdi deed den ken, waaraan tekstovereenkomst („Lascia- temi morir") waarschijnlijk niet vreemd was. Maar de muziek van Provenzale bleek verder toch een eigen karakter te hebben, al steunt dit op hetzelfde principe van waarheid der tekstvertolking. Dit is ten slotte ook de kracht van Gluck's opera muziek, althans in de gedeelten die de actie voortstuwen, dus in de begeleide recitatieven. Hoe sterk de werking van een dergelijke muzikale monoloog kan zijn, werd ons in hoge mate duidelijk gemaakt door een recitatiefgedeelte uit „Iphigénie en Tauride" en niet alleen door de vocale dramatiek, maar ook door de orkestrale ondersteuning. Hieraan schakelde de zangeres de meer bekende aria „E toi, qui prolongeas mes jours". Deze hoort er eigenlijk niet bij, maar kwam hier als af ronding tot een geijkte vorm wel van pas en gaf bovendien het echte lyrische zingen van Irma Kolassi een bijzonder fraaie kans. Maar de dramatische pathetiek van het recitatief was van dit alles toch het merkwaardigste: door de geweldige span ningen en de frappante uitdrukking. Na de pauze heeft Irma Kolassi de Zeven Spaanse Volksliederen van Manuel de Falla gezongen. Velen zullen deze fijnzin nige en effectrijke zettingen meermalen gehoord hebben en daarvan vooral de zo karakteristieke „Jota" zeker in het ge heugen bewaard hebben. Er zijn trouwens prachtige grammofoonopnamen van, ge zongen door Maria Barrientos, met de componist aan de vleugel. Maar voor de meesten (evenals voor mij) zal het wel de eerste keer geweest zijn, dat ze met or- keststrale begeleiding gehoord worden. Deze bewerkingen zijn van Ernesto Halff- ter, een leerling van De Falla, hetgeen in het programma wel vei'meld had mogen zijn. Met de natuurlijkheid van dictie en voordracht, die Irma Kolassi eigen is, heeft zij ons deze levensechte en uiterst pitto reske zangstukken voorgezongen,, verteld en laten meevoelen, kortom er ons deel genoot van gemaakt. Mede door de zeer kleurige orkestratie van Halffter werden het stuk voor stuk suggestieve gebeurte nissen, doorademd van poëzie en prikke lend van karakteristiek beeldende ritmen. Natuurlijk was het de „Jota" weer, die als overrompelend door een geheime natuui'- kracht de reeks domineerde en het publiek tot opgetogenheid bracht. En het was dan ook bijzonder welkom dat de zangeres dit „succeslied" nog eens herhaalde. Arends had de avond laten openen met de Suite in D van Bach, waarvan vooral het Air een prachtige indruk maakte. En aansluitend bij de zangmuziek van Gluck volgde een beheerste interp. atie van de ouverture „Iphigénie en Aulide" van de zelfde compositie met het slot van Wagner. Het tweede deel van de avond, waarvan de liederen van Manuel de Falla de kern uitmaakten, werd door Franse muziek in Spaanse trant zowat in dezelfde sfeer ge houden. Ik wil niets te kort doen aan de geniale operamuziek van Bizet, wanneer ik de mening te kennen geef, dat. mij in de plaats van de eerste „Carmen"-suite bijvoorbeeld „Espana" van Chabrier wel zo lief zou zijn geweest. Een frappante vertolking van de Rapsodie Espagnole van Ravel besloot dit. gedenkwaardige V- concert. Jos. de Klerk In het voorlopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot ver lenging van de termijn van sommige be zettingsregelingen brengen enige leden hun leedwezen tot uitdrukking over het zeer langzame tempo, waarin de bezettings regelingen worden afgeschaft. Sinds de totstandkoming van de Wet Bezettings maatregelen 1957 zijn slechts 13 regelingen afschaft, waarvan er acht betrekking heb ben op de sociale verzekeringen. Thans, twaalf jaar na de bevrijding, zijn nog 121 bezettingsregelingen van kracht. DE NATIONALE Raad van Kerken in Indonesië heeft een open brief gezonden aan de Nederlandse christenen in hun land, waarin spijt wordt betuigd over de „ex cessen", die plaats hebben in de actie tegen de Nederlanders. Deze verklaring luidt als volgt: „Broeders in Christus. Wij zijn op het ogenblik gewikkeld in een crisis, die de verhouding en de samenwerking tussen de regeringen en de volken van Indonesië en Nederland beïnvloedt. Deze crisis is ver oorzaakt door de toenemende verslechte ring van de betrekkingen tussen de beide landen, die de gezonde ontwikkeling van de vriendschap vernietigd heeft. Het is niet-nodig hier een opsomming te geven van alle factoren, die hierbij een rol spe len. Wij allen, maar in het bijzonder gij, onze Nederlandse collega's in Indonesia, zijn persoonlijk bij de situatie betrokken. De huidige situatie brengt ons tot het zen den van dit schrijven. In de eerste plaats betuigen wij ons diepste leedwezen over daden, die gericht zijn tegen u, het Nederlandse volk. Wan neer men humanitaire maatstaven aan legt kunnen de excessen en maatregelen, die de perken te buiten gaan, op geen enkele wijze worden verontschuldigd. Zo beroofde de anti-Nederlandse boycot u van de dagelijkse levensbehoeften. Wij be groeten met dankbaarheid de maatregelen van de regering om alle illegale hande lingen, die het leven van Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen in Indonesië in gevaar zouden kunnen brengen, na te laten. Ook zijn wij ons, ondanks alles wat er gebeurd is, bewust van onze voortdu rende eenheid in Christus. Wereldse span ningen en vijandigheden kunnen ons niet beletten samen de hoge roeping ten uit voer te brengen in dienst van de Heer en de prediking van het Woord aan onze volkeren. Tenslotte hopen en geloven wij dat gij onaangename incidenten zult vermijden en u in uw dagelijks leven zult laten leiden door omzichtigheid, wijsheid en begrip. Wij hopen, dat gij zult kunnen voortgaan met het vervullen van uw dagelijkse plicht en de verplichtingen, die uw beroep mee brengt en waartoe gij geroepen zijt door de Indonesische kerken en met toestem ming van de Indonesische regering. De Nationale Raad van Kerken in Indonesia en de kerken, die hiervan deel uitmaken, zullen alles doen wat in hun vermogen ligt, om u te steunen en het mogelijk te maken dat gij kunt doorgaan met het werk waarin gij geroepen werd toen gij uitge nodigd werd om naar Indonesia te komen. Onze gebeden gaan uit naar u en uw ge zinnen". OP DE LAATSTE zaterdag van het af gelopen jaar hebben wij u op de hoogte gebracht van de veroordeling tot vijf jaar tuchthuisstraf van de Leipziger studenten predikant dr. Siegfried Schmutzler. Oost- duitse rechters spraken dit vonnis uit in verband met een pleidooi van Schmutzler voor de handhaving van de zondagsheili ging. Deze veroordeling heeft een golf van verontwaardiging opgeroepen en is voor de studentenpredikanten in de Duitse Bondsrepubliek aanleiding geworden om een boodschap te doen uitgaan aan de studentengemeenten in de hele wereld. In deze boodschap staat het volgende te lezen: „Wij horen het woord van de bijbel, dat de gemeente van Christus deel moet heb ben aan het lijden van haar Heer. Juist daar, waar de kerk vervolgd wordt, open baart God zijn heerlijkheid. Smaad en laster, die de christenen treffen in het vol gen van hun Heer, zijn de meest directe en sterke uitdrukking van zijn levendige tegenwoordigheid. Wij beantwoorden daarom het oordeel, drt over studentenpredikant Schmutzler is uitgesproken en dat ons allen mede ge troffen heeft, met de dankbare lof aan God, dat Hij daarin zijn „Ja" op de dienst van de studentengemeeriten duidelijk heeft doen blijken. „Wij bidden voor onze veroordeelde broeder en voor alle predikanten en stu denten, die om Christus' wil in gevangen schap worden gehouden, dat zij God mogen blijven prijzen, dat zij de verdrukking ge troost dragen en uit de gevangenis bevrijd worden. „Wij bidden voor de families en vrien den van de gevangenen, dat zij niet mogen wanhopen maar door het Evangelie kracht vinden tegen de aanvechtingen. „Wij bidden voor de studentengemeen ten in Oost-Duitsland, dat zij hun arbeid verder vrolijk mogen verrichten, de bood schap van het heil in Jezus Christus op velerlei wijze verkondigen en niet moede worden. „Wij bidden voor de ganse kerk, dat God ons tegenover het onrecht dat de broeders lijden, sterkt in het geloof, de liefde ver meerdert en de hoop levend houdt. „Wij bidden voor de vijanden van de kerk en de rechters van onze broeders, dat God hen vergeve en bekere, opdat zij niet in hun zonden sterven. „Wij bidden God, dat Hij in de wereld alle recht, dat geminacht wordt en alle orde, die vertrapt wordt, zal herstellen en dat de christenen op alle plaatsen daaraan zullen meewerken. „Wij betuigen openlijk dat het oordeel tegen studentenpredikant Schmutzler ge weld is tegen alle waarheid en recht in. De rechters hebben de opdracht misbruikt, die zij van God gekregen hebben om het onrecht te straffen en de goede daden te belonen. „Wij geloven, da* de boodschap van de genadige heerschappij van Jezus Christus tot het einde van de wereld verkondigd zal worden en de kerk door alle leed vol eindigd zal worden". De directe politie van het ministerie van Justitie vestigt de aandacht op een aantal vreemdelingen, vermoedelijk Algerijnen of Italianen (zigeunerstypen), leeftijden variërend van 25 tot 35 jaar, die zich op 3 januari te Amsterdam en te Tilburg en op 23 januari te Dordrecht aan een wis seltruc hebben schuldig gemaakt. Zij ko men winkels binnen, kopen kleine snuis terijen en bij het wisselen van geld ver langen zij bepaalde coupures terug. Zij spreken slecht Engels en Duits en al ges ticulerende en zich moeilijk verstaanbaar makende, zien zij kans bij het wisselen een greep te doen uit de kassa. Op deze wijze hebben zij zowel in Amsterdam, in Tilburg als in Dordrecht zich aanzienlij ke bedragen weten eigen te maken; te Dordrecht in één slag zelfs 1020.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3