Nieuw bloed en oud zeer in het kabinet Zie Boven: Phosphorus en Hesperus •z van gisteren SLOT DEFECT? Op en om het Binnenhof Haring met slagroom De loop van het recht Zonder pretenties DE BEURS Prolongaties en reprises Journaals H. P. Kluitman overleden Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 20 tot en met 24 januari Russen eisen een deel van Britse eer voor zich op Fransen en Zweden hebben ook vorderingen gemaakt Minister Dulles in Perzië JV cv Belgrado eist van Parijs vergoeding voor wapens Franse reactiedesnoods in Atlantische Oceaan Burgerlijke Stand van Haarlem ■L A ibKÜAG 2 5 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Li do. Denk niet dat „Casino de Paris" een Franse film is; het is een Duitse name lijk en met alle verschil van dien. Het is gén ongeloofwaardige klutspot van Ita liaanse, Amerikaanse en Franse imitaties, die onder het Duitse taal- en camerawerk schiften als de kleuren van een coupon- uitverkoop en smaken als slagroom op een haring. Maar goed, Caterina Valente zingt liedjes die populair zijn geworden. Gilbert Bécaud houdt evenmin een blad voor de mond en Vittorio de Sica speelt de oude roué, die een verguld blauwtje loopt. Wie daarvan een liefhebber is moet zich dan maar niet laten afschrikken door het ver haaltje: een pril revuemeisje wordt naar het „grote theater" gelokt door een be faamde toneelschrijver (De Sica), wiens stukken echter geschapen zijn door zijn secretaris (Bécaud). De laatste wordt ver liefd op het meisje (Valente) als zijn brood heer er een blauwtje bij loopt. En dan schrijft de secretaris eenrevue. En wie speelt daarin de hoofdrol? U mag driemaal raden en als de spanning ondra gelijk wordt kunt u in Lido terecht. R o x y. Het recht van de sterkste is niet altijd het recht van de slechtste. In „De Ijzeren sheriff" is het weer de stoere enke ling die, ontzag afdwingend met het vlugge geweld van zijn revolver, overduidelijk aantoont dat het recht zijn loop krijgt als het gedragen wordt in het hart van een stoer, goed mens. En al brult men dan: moordenaar, tóch gaat hij zijns weegs, kalm, de ogen fier naar de kim gewend, zonder de dichtbijzijnde détails er uit te verliezen. En dan komt alles goed. Hoe meer er mis gaat immers, hoe overtuigen der het einde goed is. (Frans Hals) ,,'n Meisje in slecht gezelschap". Dat meisje is dan een wat verlegen maar later toch bijzonder lief wiskundeleraresje dat -naar het gokcen- trum Las Vegas komt om het kansspel te bestuderen maar dat onmiddellijk al grote indruk maakt op de van buiten harde AMSTERDAM De discontoverlaging door de Neder- landsche Bank van 5 tot 4>/i percent heeft op de aandelen ter beurze meer invloed gehatJ, dan op de obligatiemarkt. Van de aandelen profiteerde in het bijzonder Uni lever en door vraag van het publiek werd hier een koerswinst ten opzichte van don derdag geboekt van 7 percent. Het marga rinefonds i zeer gevoelig voor de kapi taalmarkt in Londen. In Amsterdam wordt verwacht, dat Londen het voorbeeld van Duitsland, Amerika en Nederland zal volgen en het disconto spoedig zal verla gen. Dit wordt thans aldus de beurs nog hoog geacht en bedraagt 7 percent. Met deze vooruitzichten werden de aan delen uit de markt genomen die antici peerden op hogere koersen in Londen. Philips opende 4 punten hoger op 237l/ï in welke koers vrijwel geen verandering meer kwam. AKU was gevraagd en avan ceerde ruim 2 punten. K.L.M. nauwelijks prijshoudend: 103. Claims Koninklijke Olie genoten uiter aard toch nog de grootste belang stelling. De notering week hoegenaamd niet af bij de slotprijs van donderdag op 3,79. De aandelen stelden zich een paar dubbeltjes hoger maar lagen nog een gul den onder pariteit New York. De claim- prijs voor de preferente aandelen Dordt- sche verschilde niet veel bij die van de slotprijs van donderdag. Die van de gewo ne aandelen lag hoger op 990-995 970). Voor d" introductie ter beurze van certificaten, vertegenwoordigende 1/20ste gedeelte van een viervoudig winstbewijs van de n.v. petroleum-maatschappij „Moeara Enim" bestond goede belangstel ling. De prijs per certificaat werd verno men op 380-385. Scheepvaarten waren verdeeld maar me rendeels boven donderdag. Van de obliga tiemarkt ondervonden de staatsobligaties nog het meest de invloed van de discon toverlaging. Deze papieren waren aan de vaste kant speciaal voor de staffellening (- 3/8). De overige papieren op de obliga tiemarkt ondergingen niet veel verande ring. Cultures 1 punt lager voor Amsterdam Rubber. Aandelen Amsterdamsche Bank hieven op het voorgestelde onveranderde dividend van 12 percent onveranderd op -05. Prolongatie 4'/ï pet. (ANP). NEW YORK De koersen kwamen op nieuwe hoogte- Punten, sinds oktober 1957, bij een grote omzet die de tickers een kleine achter stand bezorgde. Beursdeskundigen. die voor deze plotselinge stijging geen verkla ring uit het nieuws konden putten, kwa men tot de slotsom dat zij aan technische oorzaken moet worden toegeschreven. De onverwachte sprint veroorzaakte gehaaste indekkingen en veel aankopen. Om half drie was het industriegemiddelde al boven de 450. waarop nog steeds sterke weer stand was ontstaan. Maar ditmaal werd net gemiddelde door de grote aankopen °ver die horde heen gedrukt. Enkele winsten brokkelden later af door winstnemingen, maar over het alge meen genomen sloot de beurs toch 1 tot meer dan 2 dollar hoger; enkele fondsen sloten zelft 6 dollar of meer hoger. Olie-, staal-, tabaks-, metaal- en individuele fondsen boekten de grootste stijgingen. Toen zelfs de spoorwegfondsen de stijging verstevigden kwamen enkele beursstatis- mi tot de conclusie, dat een stijging van enkele weken in het vooruitzicht is. Alle beurssectoren deelden in de stij- mng. Als groep was die der oliefondsen :)et beste: hier varieerden de koersstijgin gen tot 2 dollar. Lu kens Steel en Youngs- 'o\vn Sheet and Tube waren beide meer dan 2 dollar hoger. American Motors be reikte een nieuw hoogtepunt. Alcoa sloot - dollar hoger, American Hawaian Steam ship zelfs 6 dollar en Zenith Radio meer dan 6 dollar. Ook de tabakswaarden be ukten nieuwe jaarhoogtepunlen. Het industriegemiddelde kwam van 447,93 op 450,66; dat voor spoorwegen van 106,99 op 107,63 en dat voor openbare nuts bedrijven van 71,36 op 71,83. De omzet be joeg 2.830.000 aandelen tegen 6.460.000 °P woensdag. Van de 1.167 verhandelde fondsen sloten er 735 hoger en 213 lager. (UP). Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 17 jan. Alg. Kunstzijde Unie i5i y2 156 156 4% Van Berkel's Patent 178 181 Vz 181 3 Van Gelder Zonen 176 178 178 1 Kon. Ned. Hoogovens 240 245 245 3 Ned. Kabelfabriek 220 225 222% - Philips 23314 239 237 y4 4- 2 Unilever 314% 328 325% 1354 Wilton-Fijenoord 207 210 207 3 Kon. Petroleum 143.10 145.60 143.65 0.25 Holland-Amerika Lijn 135 138 138 1% Ko Ned. Stoomboot 'Jij 123 128 127 1% Ned Scheepvaart Unie 105 108 1074 VA Van Ommeren 193 198 198 - 1V2 Amsterdam Rubber 35 38 V2 36% 1% H. V. A 76 80 80 1% Ver. Deli Maatschappijen 52 56 52 H 24 3V2% Staffellening 1947 84 85% 85 '4 </,8 3% Invest, cert Ned-ibnd 907/i« 9013/ie 90% 0 3% Nederland 196? 64 899/i« 90 894 3/*2 Omzetten (nominaal): Vorige weet (def.) Aandelen 6.354.695,- Obligaties 11.044.324,— Deze week voor IJ Aandelen 7.106.046,— Obligaties 10.103.899.— maar van binnen o zo gevoelige eigenaar van een casino, Joe Barnes (Dennis O'Keefe). Deze Joe heeft overigens eigen lijk geen tijd om zich met zijn vriendin te bemoeien, want in de eerste plaats is daar de speelzaal die zijn volle aandacht op eist en vervolgens zijn er drie zeer on gunstige mannen op weg naar hem toe waarvan vooral de leider, de „manke", het op hem gemunt heeft. Als goed gastheer regelt Joe eerst zijn zaken. Drie echtparen die het door het gokken allemaal een beetje moeilijk had den worden verzoend en pas dan kan Joe achter zijn belager aan. Er wordt na tuurlijk geschoten en geslagen en boven dien vliegen de messen heen en weer. Maar Joe wint. Dat wist men overigens aan het begin al. Kortom een film zonder al te veel pre tenties, niet bepaald slecht en nu ook weer niet zo verschrikkelijk goed. Echt voor een verloren uurtje. In Rembrandt wordt „De nachten van Cabiria" geprolongeerd. Dat zal nie mand verbazen, want het is een prachtige film. Ook de in S t u d i o hervertoonde film „The man with the golden arm" is een speel film. Dat de Haarlemmers in de loop naar Cinema Palace zin hebben, bewijst de vijfde week van „De familie Trapp". In Minerva gaat tot en met zondag in de avonduren de showfilm „Folies Bergere". Morgenmiddag draait men er nog eens Puntje en Anton". Het Nederlands nieuws van Polygoon schenkt uiteraard aandacht aan het met radioactiviteit besmette huis in Putten en aan de aankomst van gerepatrieerden met de Sibajak en de Captain Cook. Verder In huize „Wildhoef" te Bloemendaal, waar hij de laatste jaren woonde, is op de leeftijd van tachtig jaar overleden de heer H. P. Kluitman, uitgever te Alkmaar. In 1904 nam hij met zijn broer het in 1864 opgerichte uitgeversbedrijf Kluitman van zijn vader over. Het bedrijf is zich in het bijzonder gaan specialiseren op het uit geven van lectuur voor de jeugd. De crematie is bepaald op maandagmid dag 27 januari na aankomst van trein 12.04 uur te Driehuis-Westerveld. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11483 ziet men reeds een groot gedeelte van de reis van Prins Bernhard naar Liberia, het vertrek op Schiphol en bovendien de aan komst in de Afrikaanse staat. Voorts waren de cameralieden bij het plechtig openen van de schrijn van St. Servaas in Maastricht en bij het slot van het Hoog ovenschaaktoernooi in Beverwijk. Ten slotte leerde een reportage over de voor bereidingen van carnaval dat het over enkele weken in het zuiden van het land weer een dol en dwaas feest gaat worden. Ook „Spiegel van Nederland" heeft de aankomst van gerepatrieerden uit Indo nesië met een uitvoerige toespraak van minister Klompé de radio-activiteit in Putten en het vertrek van Prins Bernhard naar Liberia. Voorts vinden we in dit joür- naal een tentoonstelling van exotische vo gels in Goes met bijzonder aardige achter grondmuziek, een reportage over de nieuwe (Haarlemse) brandkasten voor benzine stations, beelden van een zaalhandbal wedstrijd in Den Haag en tot slot het af scheid van het draaiorgel „Oosterse dame" van de Jordaan. Als bijzonderheid deelde de commentator nog mee dat het orgel ge kocht is door een Californisch zakenman die door de plaatsing van „Oosterse dame" in zijn winkel de verkoop van deurknoppen wil stimuleren. En dat lijkt ons een wat vreemde toestand. Vrijdag 24 januari 1958 MOSKOU (Reuter) Het Sovjet-pers bureau „Tass" heeft in een zakelijk ver slag van de Britse mededelingen over warmtekernsamensmelting verklaard dat de proefnemingen op Harwell overeen ko men met die, welke twee jaar geleden door de Sovjet-geleerde Igor Koetsjatov ter kennis van zijn Britse collega's zijn gebracht. Professor Koertsjatov heeft premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev naar Groot-Brittannië ver gezeld in het voorjaar van 1956. Bij die gelegenheid verbaasde hij de geleerden van Harwell door hun in bijzonderheden een beschrijving te geven van het werk der Russische geleerden om warmtesamen- smelting te bereiken. De leider van het warmtekernonderzoek op Aldermaston, dr. Ware, heeft verklaard dat zijn groep binnen enkele maanden tempera turen van tien tot twaalf miljoen graden zal hebben opgewekt, „hetgeen hoog genoeg is voor het geven van door slaggevende bewijzen betreffende vol trekking der warmtekernsamensmel ting". Volgens UP achten Britse geleer den het niet uitgesloten dat de Russen een „kunstbon" hebben vervaardigd. PARIJS (Reuter) Franse geleerden hebben medegedeeld dat zij er in geslaagd zijn temperaturen van ongeveer een mil joen graden celsius op te wekken bij proefnemingen met beheerste warmte- kernfusie. Stockholm (Reuter) De Zweedse pro fessor Kai Siegbahn heeft in een vraag gesprek verklaard, dat Zweden een soort gelijk toestel als het Britze ZETA-appa- raat in de universiteit van Uppsala heeft vervaardigd. Een niéuw toestel, twee maal zo groot als het Britse zal waarschijnlijk in het voorjaar klaar zijn". LONDEN (UP) Sir John Cockcroft, de aftredende directeur van Harwell ver telde op een persconferentie van de B.B.C. televisie dat de opvolger van ZETA de Britse belastingbetalers dertig miljoen gulden zal kosten. De geleerden menen dat het dit geld waard is. Uiteindelijk hoopt men woningen te kunnen vei-warmen tegen een fractie van de kosten van steen kool of stookolie, waarvan de voorraden afnemen in de wereld. Een gram deute- rum-gas kan worden gewonnen uit 22.5 liter zeewater. Deze gram moet omgezet kunnen worden in vermogen dat voor enkele centen het werk zal doen van tien ton steenkool. TEHERAN (Reuter) —De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken. Dul les, is vrijdag uit Marokko in Teheran aan gekomen, op doorreis naar Ankara, waar hij, als Waarnemer, de ministerconferen tie van het pact van Bagdad zal bijwonen. Die conferentie begint maandag. Dulles zal het weekeinde in Teheran blijven voor besprekingen met de Sjah en Perzische regeringsleiders. WASHINGTON (UP) De Amerikaan se regering heeft, naar verluidt, besloten Turkije meer steun te geven met het oog op het toenemende Russische gevaar in het Nabije Oosten. ÏSTANBOEL (UP) De Turkse pre mier, Adnan Menderes is naar Bagdad ver trokken voor besprekingen met zijn Irakse ambtgenoot Abdoel Wahab Mirjan. Venus, zo staat er al tijd in de boekjes, is afwisselend avondster en morgenster. En als curiositeit staat er dan meestal ook bij dat deze planeet bij de oude Grieken twee namen had: Phosphorus heette zij in de ochtend, Hes perus wanneer zij aan de avondhemel zicht baar was. In de dagen rondom de 27ste januari 1958 mag zij dan eens beide namen tegelijk dragen, want Venus is geduren de de eerstkomende da gen zowel 's morgens als 's avonds zichtbaar, 's Morgens komt zij voor de zon op en in de avond gaat zij pas na de zon onder. Het lijkt een 'nogal begrijpelijke gang van zaken. Er is het volgende aan de hand. Venus, wier baan nauwer om de zon. ligt dan de baan van onze aarde, loopt sneller om de zon dan wij. Op gezette tijden haalt zij ons dus in en tijdens zo'n passage be vindt Venus zich dus min of meer recht tus sen de zon en ons. Min of meer. We we ten dat het planeten stelsel een tamelijk plat geheel is; als het klein genoeg was zouden we het kunnen opbergen in een ronde doos die bijna geen hoogte hoeft te hebben. Toch liggen er geen twee planeet- banen in hetzelfde vlak. De baanvlakken Venus en de aarde bijvoor beeld maken een kleine hoek met elkaar. Als het niet zo was zouden we elke keer dat Venus de aarde in haalde, die planeet als een klein zwart stipje precies over de zonne schijf zien trekken. Maar zo'n Venus-over gang over de zon komt maar sporadisch voor; de meeste keren danst Venus boven of onder de zon langs. En dat is nu op 28 januari het geval: Ve nus passeert tussen de zon en ons, maar trekt vrij hoog boven de zon langs; zeven graden noordelijk ervan, om precies te zijn (dat is aan de hemelkoepel een afstand van veertien volle manen naast el kaar). Dat voorbijtrekken neemt in zijn geheel een paar dagen in be slag en tijdens die paar dagen zien we dan dus Venus zowel 's morgens als 's avonds. In de te kening is schematisch aangegeven hoe het in zijn werk gaat. We zien daar links de situatie 's morgens. De zon is nog onder; de stippellijn is de baan van de zon en door de schuine stand van die baan. ten opzichte van de horizon zien we Ve nus een eind links er van staan. 's Avonds (de rech ter helft van de teke ning) is de zon al on der terwijl Venus nog boven de kim toeft. Met een kijker zal men dui delijk kunnen zien dat Venus momenteel een sikkelgestalte heeft. Die komt als volgt tot stand. De zon be vindt zich 150 miljoen kilometer van ons af, Venus maar ongeveer 50 miljoen kilometer. Wij zien dus een schamplichtvan de zon op Venus' onder zijde. Met een tafelten- nisballetje en een lamp kunt u in de huiskamer precies imiteren wat hier in de natuur ge beurt. G. v. W. ADVERTENTIE DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VÓÓR UITVAARTVERZORGING u ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers Rouwkamers Aula en Koffiekamers Nadat ik reeds de vorige week, geduren de een kort verblijf in Parijs, tengevolge van het daar in de Nationale Vergadering gade geslagen schouwspel, weer eens be leefde hoezeer het verschil in landaard ook parlementaire gebruiken in het ene en in het andere land sterk kan doen uit eenlopen, onderging ik in de afgelopen week een soortgelijke gewaarwording in onze Eerste Kamer. In het Palais Bour bon trof mij de naar Nederlandse begrip pen toch wel uitermate vreemde, niet bijs ter ernstig aandoende 'manier, waarop daar bij stemmingen te werk wordt ge gaan. Er bevonden zich niet veel meer dan een dertigtal afgevaardigden in de zaal. Niettemin werden er omstreeks vijf honderd veertig stemmen uitgebracht. Dit dank zij het systeem, dat allerlei stem mingen over zaken per stembriefjes plaats vinden de kleur van het biljet geeft aan. of het als „voor" dan wel als „tegen" geldt en dat rustigweg hele pakketten ten behoeve van de afwezigen in de bus gedeponeerd kunnen worden. Werkelijk dat is toch niets voor ons, Nederlanders. Het is dan ook maar heel gelukkig, dat bij de Grondwetsherziening 1953 tenslotte het in een onbewaakt ogenblik in de Twee de Kamer aangenomen amendement-An- driessen om hals is gebracht,dat de mo gelijkheid had willen scheppen om voor Kamerleden, die wegens deelneming aan een internationale vergadering in het bui tenland niet aanwezig zouden kunnen zijn, een stem „bij volmacht" uit te brengen. Dal dezer dagen op 't Binnenhof weder om de gedachte bij mij opkwam, dat de aan een volk eigen karaktertrekken soms mede weerspiegeling vinden in wat er zich zo al afspeelt op het gebied van natio naal bestuur en wetgeving, kwam doordat ik het eerste optreden in 's lands verga derzaal meemaakte van de kersverse nieu we minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Dr. Mansholt nam nog vóór hij tot lid van de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap werd benoemd, maar toen de Gemeenschap in werking trad en vaststond, dat hij be noemd zou worden, zijn ontslag als Minis ter. Terecht, zo luidde hier te lande een stemmig het oordeel. In België echter, waar men in het algemeen wat minder zwaar op de hand is, dan ongetwijfeld ge meenlijk bij ons, Nederlanders, het ge val is, heeft echter nooh het Kabinet noch de meerderheid in het Parlement er een been ingezien, dat minister Rey, zijn por tefeuille nog even behield nadat hem een zelfde Europese functie was toevertrouwd als dr. Mansholt verwierf. Maar bij ons vond men het doodgewoon de uiterste pre ciesheid in acht te nemen door geen ogen blik langer het ministersambt van dr. Mansholt te laten voortduren nadat hij Europees functionaris was geworden! Met het gevolg, dat zijn pvolger aan het de partement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dr. ir. Vondeling pas acht dagen te voren als minister opgetre den, het ontwerp-Pachtwet te verdedigen had. Nu, hij deed dit keurig, toonde zijn zaken terdege te beheersen en vermocht dan ook terstond een goede beurt in de Eerste Kamer te maken. Waarlijk, over dit nieuwe bloed in het Kabinet kan de Minister-President beslist tevreden zijn. Verblijdend is, dat de wenselijkheid om het politieke evenwicht in de ministers ploeg te handhaven, om dus de socialist Mansholt door een cialist te vervangen, er geenszins toe geleid heeft, dat omder- wille hiervan een figuur op de opengeko- men ministers-zetel kwam te zitten, die daar, wat deskundigheid aangaat, niet of minder op zijn plaats te achten viel. In verschillende landen pleegt zakelijke des kundigheid bij Ministers-benoemingen pas op het tweede plan te komen. Daarentegen bestaat er in Nederland nog altijd de nei ging om niet bovenal te zweren bij de, bij voorbeeld in Engeland geldende, leuze van „Regering door amateurs," maar om liefst in aanmerkelijke mate ook op een zekere vakbekwaamheid acht te slaan. Welaan, in het onderhavige geval is men er inder daad in geslaagd dit laatste ook ter dege te bereiken. Vandaar, dat het nieuwe mi nisteriële bloed een aanwinst voor het Kabinet belooft te .ijn. Tot de eveneens, vanwege zijn bijzonde re bekwaamheden en deskundigheid ten volle op zijn plaats zijnde bewindslieden, behoort onder meer prof. dr. J. Zijlstra. Reeds op jeugdige leeftijd hoogleraar (en welk een uitstekende hoogleraar) in de economie aan de Vrije Universiteit gewor den, heeft hij vervolgens als Minister van Economische Zaken nu al meer dan vijf jaar lang getoond, hoezeer hij niet alleen wat de theorie, doch insgelijks wat de praktijk aangaat, een economisch „vak man" bij uitstek is. Het zou dan ook buitengewoon jammer zijn, indien hij tengevolge van verwikke lingen over de door het ministerie van Economische Zaken ten opzichte van de Europese Economische Gemeenschap en van de andere Europese Gemeenschappen in te nemen positie, zijn portefeuille zou neerleggen. Na het jl. donderdag omtrent die ver wikkelingen in dit blad verschenen hoofd artikel, kan ik in deze bijdrage de vraag, of minister Zijlstra dan wel minister Luns in het „geschil" dat zich voordoet, het ge lijk aan zijn kant zou hebben, onaange roerd laten. Ik meen mij er toe te moeten bepalen, een en ander te vermelden over zekere, ten dele ook politieke, achtergron den van het geval. En dan zij allereerst opgemerkt, dat het hier om „oud zeer" gaat. In het vorige kabinet Drees, zo kon men wel eens vernemen, had minister Zijl stra op een gegeven ogenblik denkbeel den ontwikkeld aangaande de betekenis en de plaats, die het door hem geleide departement moest hebben, welke op gro te tegenstand bij zijn overige ambtgeno ten stuitten. Hij scheen namelijk van Eco nomische Zaken en dat dan met het oog op wat er zo al inzake Europese sa menwerking te doen zou zijn een soort „superdepartement" gemaakt te willen zien. Daarvan nu moest niet alleen Bui tenlandse Zaken niets hebben, doch even min een van de andere ministeriële depar tementen. Het beeld ging namelijk verrij zen van een te grote ondergeschiktheid aan een zo overmachtig of overheersend departement van Economische Zaken. Ook en zeker niet in de laatste plaats, scheen de minister-president een dergelijke opzet uit den boze en.onnodig te achten. Kort en goed, het „grote plan"-Zijlstra ver dween onder de tafel, of kwam althans in de ijskast terecht. Toen voor de anti-revo lutionairen de stembusuitslag van 13 juni 1956 bepaald zeer teleurstellend was en zelfs het feit, dat een zo kundige figuur als prof. Zijlstra hun lijstaanvoerder was geweest, hen niet tegen een opvallend ver lies had kunnen behoeden, viel al vrij spoedig in kringen, die vonden, dat „de kleine Jelle" zich met zijn plan wel wat erg groot had gemaakt, te beluisteren, dat men dacht (hoopte?), dat hij nu on der de indruk van de aldus aan hem en aan zijn partij toegebrachte klappen wel uit een ander vaatje zou gaan tappen. Aanvankelijk heeft hij in elk geval zijn vroegere verlangens omtrent de aan het ministerie van Economische Zaken toe te kennen plaats niet tot inzet gemaakt voor zijn beslissing of hij al dan niet bereid zou zijn tot het nieuwe Kabinet-Drees toe te treden. Gelijk eertijds bleef de bestaan de regeling inzake coördinatie van de Eurooese integratieproblemen gehand haafd. Met andere woorden, gelijk tot dus verre, bleef de coördinatie berusten bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Doch al vrij spoedig na het optreden van het te genwoordige Kabinet, zou minister Zijl stra zijn gaan pleiten om hierin verande ringen te laten aanbrengen, zodra de Euro pese Economische Gemeenschap en de Europese Atoom Gemeenschap tot stand zouden komen. Resultaat: botsing Luns- Zijlstra. Gedachtig aan de juistheid van het gezegde „de veldheer wint reeds veel, al wint hij niets dan tijd" stuurde dr. Drees op voorlopige aanhouding van de kwestie aan. Terecht beschouwt hij het onder meer als een der belangrijke taken van een minister-president, meningsver schillen binnen de door hem geleide ploeg te helpen oplossen. En zeker pleegt hij ook. indien wellicht uitstel van bespreking van een zaak, die nog wel wat op zich kan laten wachten, tenslotte de kans vergroot op vermijding van moeilijkheden, er alles voor te voelen om de kat nog eens even uit de boom te zien. Aldus is ook in de on derhavige aangelegenheid gehandeld. Doch dit maal is de tijd toch niet een af doende medicijnmeester geweest. Thans toch wenst minister Zijlstra het op haren en snaren te zetten. Een onder leiding van de minister-president gevoerd gesprek tussen de heren, die respectievelijk aan het hoofd van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken staan, heeft geen uitkomst opgeleverd. Vandaar, dat het een geval was geworden, dat nu maar in de ministerraad ter tafel moest komen. Daar hoort het inderdaad uiteindelijk ook thuis. Dit niet in de laatste plaats, om dat, naar het mij althans wil voorkomen, de gezamenlijke verantwoordelijkheid van het Kabinet in zijn geheel in het geding is, ook en juist mede bij het tere vraag stuk van de coördinatie. Mocht de minis terraad er tenslotte niet in slagen een vreedzame en zo bevredigend mogelijke oplossing te bereiken, dan valt er ernstig rekening te houden met de mogelijk heid, dat minister Zijlstra er het bijltje bij zal willen neerleggen. En dan met hem zijn partijgenoot, minister Algera. Gesteld een ogenblik, dat het daarop zou uitlopen en dat alle overige ministers de zijde zou den kiezen van minister Luns, met name dan van de door Buitenlandse Zaken in genomen stelling (het betreft hier immers geenszins persoonlijke, doch bovenal za kelijke meningsverschillen), ware dan een Kabinetscrisis onvermijdelijk? Voors hands meen ik een dergelijke vraag met stelligheid ontkennend te kunnen en moe ten beantwoorden. Natuurlijk zou de mi nister-president niets aangenamer zijn dan wanneer het in zijn ploeg niet op een botsing zou uitlopen. Maar als uiteinde lijk na een beslissing met 13-2 +en gunste van de zienswijze-Luns de twee anti-re volutionaire „verliezers" hun portefeuil les zouden neerleggen, behoeft dit voor de overgebleven dertien nog geenszins reden te zijn er dan ook maar meteen de brui aan te geven. Dit allereerst al niet, omdat het strijdpunt, waarom het gaat, als zo danig geen redelijke rechtvaardigings grond voor een Kabinetscrisis oplevert. Dit te minder, aangezien juist de anti revolutionairen het sterkst plachten en plegen te onderstrepen, dat het tegen woordige Knbjnet waarlijk niet op hen ver mag te steunen, ook al zitten er dan twee van hun geestverwanten in. Door uittre ding van dat. tweetal kan, gezien nu een maal het door de anti-revolutionaire Tweede Kamerfractie ingenomen stand punt. aan de ploeg van dr. Drees onmo gelijk de steua van die groep komen te ontvallen. Die steun bestaat immers he lemaal niet! Natuurlijk zouden de twee Christelijk- Historische ministers zich wellicht minder behagelijk kunnen gaan voelen indien ter voorziening in de door aftreding der bei de anti-revolutionaire bewindslieden ont staande vacatures het antal ministers van P.v.d.A.- en van K.V P.-richting respec tievelijk tot zeven en zes zou stijgen. Dit behoeft echter niet per se een gevolg van een dergelijke gang van zaken te zijn. Denkbaar is namelijk ook aanvulling te doen plaats vinden met een tweetal mi nisters zonder uitgesproken politieke kleur. Overigens zullen zich de beide A.R. ministers, zo het op stemmen aankomt in verband met het meningsverschil tussen Buitenlandse Zaken en Economische Za ken, natuurlijk tevens volledig reken schap geven van de gevolgen van het te nemen besluit, dus ook van de politieke gevolgen daarvan. Voor uitgesloten moet worden gehouden, dat men van K.V.P. zijde aan het Kabinet moeilijkheden zou willen veroorzaken, ingeval de A.R. mi nisters er uit zouden lopen wegens zege viering in het Kabinet van de opvatting- Luns. Al met al behoeft dan ook bij een gang van zaken, gelijk zoëven verondersteld, al lerminst een Kabinetscrisis in te treden. Veeleer durf ik de kans groot achten, dat zij, mede dank zij wijs inzicht en takt- vol optreden, achterwege zal blijven. Dr. E. van Raalte BELGRADO (Reuter) Joegoslavië verlangt dat de Franse regering de lading wapens van de „Slowenija" die in beslag genomen is, volledig vergoedt, zo heeft de pers-chef van de Joegoslavische regering, Petritsj op een persconferentie in Belgra do verklaard. Petritsj deelde mede, dat de wapens, bestemd voor een Marokkaanse firma in Casablanca, voor een Zwitserse onderne ming vervoerd werden. Hij wilde niet de naam van deze onderneming noemen. De herkomst van de wapens „doet niets ter zake". In feite heeft een Joegoslavische rederij slechts gewone, legale diensten verleend aan twee buitenlandse firma's in twee onafhankelijke landen, geheel in overeenstemming met de internationale handelsgebruiken, zo zei hij. De aanhou ding van het schip geschiedde zelfs buiten de zone van vijftig kilometer die de Fran se regering eenzijdig heeft vastgesteld langs de Algerijnse kust, aldus de woord voerder. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard dat de Franse autoriteiten alles in het werk zullen stel len om elk schip, waarvan bekend is dat het voor de Algerijnse opstandelingen be stemde wapens aan boord heeft, te doen aanhouden, „ook al zou het zich in de At lantische Oceaan bevinden". „De plaats, waar het schip werd aangehouden, is van geen belang in vergelijking met het feit, dat de „Slowenija" wapens voor de Alge rijnse rebellen vervoerde, die tegen de Franse militairen in Algerije zouden zijn gebruikt, indien zij hun bestemming had den bereikt", aldus deze woordvoerder. SAARBRÜCKEN (UP) Te Bex- In het Saargebied bach in de omgeving van Saarbrücken, is vorige maand een wapenopslagplaats van de Algerijnse opstandelingen ontdekt, al dus heeft de Westduitse politie bekendge maakt. Naar schatting leven tweeduizend Algerijnen in het thans Westduitse Saarge bied. Volgens de Parijse politie zijn in 1957 in Frankrijk 915 Noordafrikanen door terroristische aanslagen gedood en vier duizend gewond. Verzet neemt toe ALGIERS (UP) Het opperbevel van de Franse strijdkrachten 'n Algerije heeft toegegeven dat de opstandelingenactivi teit toeneemt. TUNIS (Reuter) Franse zware ar tillerie heeft een post van het Tunesische leger bij de Algerijnse grens met grana ten beschoten, aldus een verklaring van de Tunesische regering. Kort voor de be schieting van de post /Ou een Frans vlieg tuig zijn overgevlogen. HAARLEM, 24 janauari 1958. BEVALLEN van een zoon: 22 jan.: A. J. LigthartHilterman. 23 jan.: J. G. Lui- tingTer Horst. 24 jan.: G. J. van Sloo- tenStange. A. M. L. LasschuitBurm. BEVALLEN van een dochter: 23 jan.: A. M. van RoodenPijpers. 24 jan.: A. Heu- verkampVan Wijk. G. Akkermans Brandsen. H. J. HendriksBrooijmans. OVERLEDEN: 22 jan.: J. BoumanGer ritsen, 79 j., Schalkwijkerstraat. 23 jan.: F. L. F. Rikkers, 52 j„ Gierstraat. W. Lanting, 71 j. Westerhoutpark. P. J. Schouw, 46 j„ Kruistochtstraat. G. van den HaakDe Vries, 57 j„ Dorreboomstraat. 24 jan.: C. de Jongh, 92 j„ Westerhoutpark.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7