Mariastichting zai dinsdag nieuwe kraamkliniek in gebruik nemen ZEEKOET ALS HUISDIER Maatregelen tegen buschauffeurs die niet bij haltes stoppen GOUDEN FEEST IN NOORD Wassen met een stofzuiger „Uyt den Boschbiedt alle comfort aan moeders en babies Benoemingen door de gemeenteraad Ontheffing bepalingen winkelsluitingswet Nieuwe dienst voor Volkshuisvesting POTTER'S LINIA Haarlemse Smalfilmliga organiseerde clubwedstrijd Van mensen en dingen onder de Dam iaat jes „ZET ZORGEN ZIJWAARTS HELENA H. BEGEM ANN Paard voor groentekar slaat op hol Schepen met evacués uit Indonesië J. van Leeuwen sprak voor de Haarlemse Sportraad ZATERDAG 2 5 J A N U A R I 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD - OPREGil i'E HAAuLEMSCHE COUKAM T>. Mariastichting in Haarlem heeft al enkele jaren te kampen met ruimtege brek. Teneinde de huisvestingsmoeilijk heden wat te lenigen, is in juni 1956 het riante herenhuis „Uyt den Bosch" op de hoek Spanjaardslaan—Wagenweg aange kocht met de bedoeling hierin voorlopig voor de eerstkomende jaren de kraam- afdcling onder te brengen. Begin januari '57 zijn de werklieden in het herenhuis cretrokken om dit voor de huisvesting van de kraamkliniek geschikt te maken. Nadat hiermee een jaar gemoeid is ge weest, is het thans zover, dat de kraam kliniek in gebruik kan worden genomen. Dat gebeurt officieel op dinsdagmorgen, als deken W. N. Zijlstra om half elf na een heilige mis in de kapel van de kliniek het gebouw zal inzegenen. „Uyt den Bosch", mooi gelegen aan de zoom van de Hout. zal de moeders, die hier tijdelijk worden verpleegd, uitzicht bieden op een weiland, waar lange tijd van het jaar vredige koeien grazen en vele vogels voor een hapje neerstrijken. Vanuit de zonnige kamers kan men op de langs het weiland liggende Wagenweg kijken, waar de auto's in een onafgebroken stroom voor bijrijden. Het herenhuis lange tijd be woond door baron Van Hardenbroek omvat vele grote en kleine kamers, met elkaar verbonden door brede gangen, maar ook door smalle poortjes, die een sfeer van intimiteit oproepen. De bestaande kamers zijn zoveel mogelijk intact gelaten om de stijl van het huis niet aan te tasten. De indeling heeft daarom veel hoofd brekens gekost, omdat men de beschikbare ruimten uiteraard zo nuttig mogelijk wilde indelen. Bij de modernisering van het interieur is er tevens van uitgegaan, dat het karakte ristieke niet teveel mocht worden aange tast. Zo zijn de mooie, ruime hall en een grote kamer, die een prachtige houten be timmering hebben, geheel volgens de be staande toestand gebleven. De hall zal tevens als wachtkamer dienst doen. Om de stijl te handhaven wordt deze ruimte ver licht met een grote luchter. Voorts is tus sen de gebeeldhouwde banken langs de muren een zitje met enkele empire-stoeltjes aangebracht. De plaats, waar vroeger de diensttrap was, kon thans worden gebruikt 1 voor het aanbrengen van een lift, waarmee de kraamvrouwen naar de eerste of tweede verdieping worden gebracht. In de nieuwe kraamkliniek kunnen in totaal 34 dames worden opgenomen. In drie verloskamers zullen de nieuwe wereld burgers het levenslicht aanschouwen. Deze kamers zijn zo modern mogelijk ingericht. In één ervan bestaat gelegenheid tot het doen van operaties. De bijzondere gevallen zullen echter niet hier, maar in de Maria stichting worden behandeld. Alle mogelijk heden voor operatieve ingrepen in nood gevallen zijn echter aanwezig. De verlos kamers liggen geheel vrij van de overige ruimte, zodat hier alle gewenste rust heerst. Domein van baby's Gelijkvloers bevindt zich het domein voor de baby's. In tweg grote kamers staan de wiegjes te wachten op de eerste kindertjes. Naast de kamers is een couveusekamer, waarin zo nodig drie baby's wat op tempe ratuur kunnen worden gehouden. Hier bevindt zich tevens de pap-keuken met ijskast en steriliseermachine, allemaal om de zeer jeugdige „klanten" een smakelijk en hygiënisch verantwoord maal te berei den. Op de eerste en tweede verdieping liggen de kamers voor de moeders. De grootste kamer biedt plaats aan zes, de andere aan twee tot vier bedden. Handige bijschuif tafels zorgen ervoor, dat de patiënten op bed gemakkelijk liggend kunnen lezen. De kleine kamers zijn voornamelijk in gericht als slaapgelegenheid voor de negen religieuze zusters en de twee ieke-zusters, die van de vaste staf van het kraamcen- trum deel uitmaken. Voor de religieuzen is er tevens een refter-recreatiezaal. Meestal zullen veertien verpleegsters in opleiding zijn. Voor hen is er in een vleugel van het gebouw een gezellige recreatiezaal, geschil derd in vrolijke kleuren. Een tweetal kamers is voor de artsen ingericht. Deuren en wanden, alsmede de gordijnen van alle kamers zijn in een verscheidenheid van kleuren gestoken. Voorts zijn in de kliniek aanwezig: enkele dienstvertrekken, zoals twee keukens, voldoende bad- en toilet gelegenheden, alsmede opbergruimten. In de kleine kapel zal dagelijks de heilige mis worden opgedragen. Deze wordt via de huisradio uitgezonden; iedere kamer is •voorzien van een of meer luidsprekers. Het tabernakel en enkele kandelaars in de kapel zijn ontworpen door de edelsmid Van der Heyden uit Bodegraven. Nieuw zusterhuis Doordat de huidige kraamafdeling in de Mariastichting grotendeels wordt opgehe ven, zal de vrijkomende ruimte een andere bestemming krijgen. Er bestaan plannen om de indeling van bet ziekenhuis te ver nieuwen en de beschikbare ruimte uit te breiden. Bovenaan op het verlanglijstje staat de bouw van een verplecgstershuis op het terrein van het ziekenhuis. Thans wonen de verpleegsters nog verspreid, waaraan veel nadelen zijn verbonden. In het nieuwe tehuis zullen honderdveertig verpleegsters kunnen worden onderge bracht. Tot moeder-overste van de kliniek „Uyt den Bosch" is zuster Theresiana aange steld. De kraamafdeling wordt geleid door zuster Hardmuth. Ofschoon het kraam- centrum een eigen leiding heeft, is het een dépendance van het anderhalve kilometer verder liggende ziekenhuis. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad de volgende voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Tetterodeschool (Tetterodestraat 66) aan geboden: 1. mej. D. S. de Witt; 2. mej. E. Winkler; 3. mej. G. C. van Mourik, allen te Haarlem. In de commissie van toezicht op de bi bliotheek en leeszaal zijn twee vacatures ontstaan wegens periodieke aftreding van de heren dr. L. M. van Dis en D. A. J. Spek. Beiden zijn herkiesbaar en de ver kiezing komt woensdag aan de orde. Voorgesteld wordt eervol ontslag te ver lenen aan de heer L. C. Carsten als leer kracht aan de avondverzorging van oud- leerlingen van scholen voor b.l.o., aan me juffrouw E. H. Jens als spraaklerares bij de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst, aan mejuffrouw K. Brun- tink als onderwijzeres aan de Floraschool en aan mejuffrouw H. J. H. Hindriks als vakonderwijzeres bij het uitgebreid lager onderwijs. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor naar aanleiding van een ver zoek van de afdeling Haarlem en omstre ken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, die van 27 februari tot en met 7 maart in het Krelagehuis de zestien de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw houdt, ontheffing van de winkel sluitingswet te verlenen. Dit houdt in, dat op werkdagen de mogelijkheid tot ver koop zal worden verleend tot elf uur des avonds. De beurs mag op zondag 2 maart niet eerder dan om één uur worden geo pend. Op die dag zal er niet verkocht mo gen worden. Aan de zoom van de Hout, waar de donkere bomen tegen de sneeuw af steken. ligt de kraamkliniek „Uyt den Bosch", die dinsdag in gebruik zal worden genomen. Op 1 februari zal de heer G. B. F. Hoes, architect te Utrecht, zijn functie aanvaar den van directeur va n de gemeentelijke dienst voor Volkshuisvesting te Haar lem. Deze dienst is een nieuwe. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voor stel van B. en W. aan de orde komen tot aanwijzen van de dienst voor de volkshuis vesting als tak van dienst. Voorts stellen B. en W. voor opheffing van het gemeentelijk woningbedrijf en van de Stichting Centraal Woningbeheer. De taak van deze instellingen zal worden voortgezet door de nieuwe dienst voor volkshuisvesting. De overplaatsing van technisch en administratief personeel naar de nieuwe dienst zal in overleg met de daarbij betrokken directeuren geleidelijk worden geregeld. Wegens de reorganisatie stellen B. en W. voor aan ir. R. G. Veenenbos op een nader door hen te bepalen datum eervol ontslag te verlenen uit zijn betrekking van directeur van het gemeentelijk woningbe drijf, zulks met dankbetuiging voor de aan de gemeente Haarlem bewezen dienst. Ir. Veenenbos blijft directeur van Bouw- en Woningtoezicht. Ten aanzien van de nieuwe dienst delen B. en W. de gemeenteraad mee, dat de heer Hoes 1 februari onmiddellijk de voor bereiding van de nieuwbouw ter hand zal nemen. Voor de huisvesting van de dienst is echter helaas nog geen afdoende oplos sing gevonden. Alle mogelijkheden worden evenwel nauwgezet onderzocht en het col lege hoopt op korte termijn in het vinden van passende accommodatie te zullen sla gen. De hogere jaarlijkse lasten, voort vloeiende uit een volledig geoutilleerde dienst, worden zeer globaal geschat op 185.000, te weten 149.000 voor persone le lasten en 36.000 voor huisvesting en inrichting. Van de 149.000 aan personele lasten is in de begroting voor 1958 reeds een post van 16.549 opgenomen. Wegens de in 1958 te verwachten uitgaven, stellen B. en W. de gemeenteraad voor een be drag van 1 100.000 te hunner beschikking te stellen. Het is de bedoeling de financiële administratie van het woningbedrijf ge deeltelijk te incorporeren in die van de nieuwe dienst en gedeeltelijk in die van het gemeentelijk grondbedrijf. Zeven dagen Haarlem De directie van de Noord Zuid Holland se Vervoermaatschappij is er toe overge gaan extra controle uit te oefenen op chauffeurs van autobussen die doorrijden bij haltes, waar passagiers staan te wach ten. Er kwamen de laatste tijd vele klach ten binnen en die klachten bleken bij een onderzoek op de lijn Zandvoort-Haarlem- Amsterdam gegrond te zijn. Op diverse punten werd gecontroleerd en men kwam tot de conclusie, dat chauffeurs door rijden. Maatregelen zijn getroffen en in een aantal gevallen is aan chauffeurs een boete opgelegd. Aangenomen wordt dat de maatregelen op de lijn Zandvoort- Amsterdam resultaten hebben opgele verd. Op het ogenblik wordt de controle uitge oefend op de lijn Haarlem-Leiden, waar over ook klachten bij de directie zijn bin nengekomen. Een lezer uit de bollen streek schrijft ons, dat de vervanging van de stoptrein en de tram door een autobus tot gevolg heeft gehad, dat er sneller ge reden wordt dan vroeger, maar één ding hadden trein en tram op de autobus voor: men kon er op aan. De trein en de tram waren nooit te vol en dat is bij de bus wel eens anders. Vooral is het anders wanneer men naar zijn werk gaat, aldus de lezer. Voor velen betekent naar zijn werk gaan een treinaansluiting halen. Als dan de bus, waarop men rekent en mag rekenen, voor bij rijdt, mist men zijn trein. Veel erger noemt de lezer hel voorbijrijden van hal tes, waar mensen staan te wachten en speciaal als de weersomstandigheden on gunstig zijn. Van de zijde der directie deelde men ADVERTENTIE Onbetwist winnaar Bij opkomende verkoudheid, hoest of keelpijn snel een paar Potter's Linia tablet- |es in de mond.Onmiddellijke verlichting en frisse adem, óók na gebruik van eigaretten of "n borreltje. Bescherming tegen besmetting o.a. griep, in handige platte strooi- doosjesa J5ct.J A lit apothekers en drogisten verkopen ze. Imp. H. ten HERK.EL N V.. HILVERSUM ons mee. dat gehoopt wordt een verbete ring tot stand te brengen. Men voegde er aan toe, dat het doorrijden soms ten gun ste kan zijn van de passagiers die op tijd op de plaats van bestemming moeten zijn, maar dat moet een uitzondering zijn. Ook kan het gebeuren dat en chauffeur door rijdt, omdat vlak achter hem een twee de autobus nadert. Het publiek weet dat natuurlijk niet en maakt zich boos. Voorts vestigde men de aandacht op het feit, dat er vele moeilijkheden moeten worden overwonnen. In de afgelopen da gen is het aantal passagiers op alle lijnen sterk toegenomen, omdat velen met de bus gaan in plaats van de fiets te gebrui ken. Getracht is het grotere vervoer op te vangen en extra diensten zijn ingelegd. Daardoor kan het gebeuren dat bussen van dezelfde lijn vlak achter elkaar rij den en de chauffeur niet altijd stopt, omdat hij weet dat zijn collega de halte zal aandoen. Om echter te voorkomen dat het door rijden bij haltes van kwaad tot erger wordt zijn de maatregelen van controle en het opleggen van boetes genomen en gehoopt wordt dat succes geboekt wordt ten bate van goede verbindingen. „Blauwe tram" op witte doek De Haarlemse Smalfilmliga hield donder dagavond in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem de clubwedstrijd 1958. De aanwezigen, onder wie zich ver scheidene vertegenwoordigers van de N.Z.H.V.M. bevonden, zagen onder andere nog eens in een paar films de „blauwe tram" over het traject tussen Amsterdam en Haarlem snellen. Deze films waren het resultaat van een onderlinge wedstrijd. Ongetwijfeld kwaliteiten bezat de smalfilm „Tram Weg", vervaardigd door de werk groep „Closer-up", welke film een prijs verwierf. Een filmpje van de heer N. van Hinte, die de tram eveneens als onderwerp had gekozen, kreeg ook een prijs. In de rubriek „vrije onderwerpen" werd 't familiefilmpje „Mijn wasvrpüwtjes" van de heer L. v. d. Broek door de jury be kroond. De wisseltrofee van de Liga kwam in het bezit van de heren mr. F. Huyse en J. H. Knoop. De eerste had een reisfilm en beide heren samen hadden een film over de „blauwe tram" ingezonden. Brieven redactie Putten. Met prijzenswaardige openhar tigheid wordt ons bericht welke maatrege len nodig zijn om het gevaar van de radio actieve straling in Putten te keren. Uit publikaties betreffende mogelijk heden van Bescherming Bevolking bij een eventuele aanval met nucleaire wapens zou moeten blijken dat bescherming mogelijk is! Toch betreft dit dan een straling waar bij die van Putten in het niet verzinkt! De heer Vossenberg uit de Boogstraat te Haarlem heeft op het ogenblik een zeer ongebruikelijk huisdier in zijn bezit. Het is een zee koet, kennelijk een slacht offer van de berucht ge worden stookolie, die door schepen in zee wordt gede poneerd. Nog onlangs vestig de Kees Hana in „Erbij" de aandacht op de kwalijke ge volgen hiervan voor de ver schillende zeevogels. De heer Vossenberg vond het dier tijdens een wandeling langs het Bloemendaalse strand, waar zijn aandacht werd getrokken door een hem on bekende vogel, die zich uit geput en met de grootste moeite staande hield. Hij werd door een grote groep zeemeeuwen omringd, die waarschijnlijk rustig het ogenblik afwachtte waarop het dier geheel weerloos zou zijn. Door de manier van be wegen van het dier dacht de heer Vossenberg eerst aan een pinguin, maar bij nadere beschouwing bleek het een zeekoet te zijn, wiens witte borst met een smerige sub stantie was bedekt. Bij zijn nadering toonde het dier geen enkele vrees, zodat deze vogels dus waarschijn lijk slechts zelden met men sen in aanraking komen. De heer Vossenberg heeft, daarop zijn vondst mee naar huis genomen en daar hij eens meende te hebben ge lezen dat slachtoffers van stookolie nimmer met ben zine of petroleum mogen worden gereinigd, probeerde hij het eens met een watje met lauw water en een ge woon wasmiddel uit een pakje. En de resultaten wa ren verrassend, het vuil bleek aldus gemakkelijk uit de veren verwijderd te kuunen worden en bij de warme kachel knapte de zeekoet zienderogen op. Zijn nieuwe eigenaar zorgde daarop voor een flinke portie rauwe zeevis, die de kennelijk uit gehongerde vogel gulzig ver slond en na enige uren was het dier geheel van zijn on aangenaam avontuur beko men. In de tuin heeft men nu een comfortabele verblijf plaats voor hem ingericht; nadat dé heer Vossenberg zich bij deskundigen had laten adviseren op welke manier de zeekoet in leven kan worden gehouden. Het lag eerst in het voornemen de vogel na zijn rustkuur weer naar het strand terug te brengen en hier de vrij heid te hergeven, maar dit werd door de kenner ten zeerste ontraden. De stook olie heeft namelijk de weer stand van de veren reeds volkomen vernietigd, zodat hij niet meer tegen het zee water is bestand. De zee koet zal dus de rest van zijn leven als huisdier moeten slijten; lot wederzijds genoe gen overigens. Want het. dier voelt zich in de Boogstraat volkomen op zijn gemak en de kinderen van de heer Vossenberg zouden hun on gebruikelijke speelkameraad niet graag meer willen missen. bezig is ligt op tafel. Zij heeft nooit veel gelezen, sinds haar schooltijd nog geen half boek. Wel hebben beiden jarenlang in een kla- verjasclub gezeten, maar nu bestaat die club niet meer, omdat enkele leden ervan stierven. Vijf kinderen en negen tien kleinkinderen heeft het echtpaar Honkoop. Van bij na elk kind hangt een por tret in de kamer en de stola, die op tafel ligt, is ook voor één van hen bestemd. Eigenlijk is het soms een beetje stil in huis, nu alle kinderen getrouwd zijn. Misschien staan daarom de twee gele kanaries, die me vrouw Honkoop af en toe toespreekt en zelfs een stuk je koek geeft, op het grote bruine buffet. Mevrouw M. Honkoop— Schouten was negentien en mijnheer Honkoop was twin tig jaar toen ze elkaar op een feestje leerden kennen. Nu zijn zij op 19 februari al vijf tig jaar getrouwd en zij wo nen sinds veertien jaar in de Floresstraat in Haarlem noord. Donderdag is er markt 'n de Floresstraat. In de huis kamer van mevrouw Hon koop hoort men de markt kooplui schreeuwen en men kan van het raam uit de sinaasappelen en flessen ge kleurde zuurtjes zien. Het is nog tamelijk vroeg en som mige stalletjes worden pas opgebouwd. Mevrouw Hon koop kijkt ernaar als zij iets over hun leven gaat ver tellen. Voor zij in deze woning kwam, verhuisde zij vijfmaal. Toen zij haar man leerde kennen was hij knecht in een boterzaak en zij werkte op een fabriek. Later toen zij al getrouwd waren, kwam mijnheer Honkoop in dienst van de N.Z.H.V.M. en daar bleef hij tot 1951, waar hij bij zijn afscheid 41 dienst jaren achter de rug had. Zijn laatste rit maakte hij zeven jaar geleden met de blauwe tram van Amsterdam naar Zandvoort. Hij heeft dus 2 jubilea bij de N.Z.H.V.M: achter de rug, een toen hij er vijfentwintig jaar werkte en een toen hij er veertig jaar in dienst was. Toch heeft de heer Honkoop na dat hij gepensioneerd was niet stil kunnen zitten. Hij helpt nu nog dagelijks een smid uit de buurt een hand je: voor een sigaar. Daarnaast heeft de heer Honkoop veel liefhebberijen, hij maakt Doppemeubeltjes en pakhuizen, felgekleurd, i-ood, geel of bruin. Nu is hij zelfs aan een hele boerderij bezig voor één van zijn kleinkinderen. Mevrouw Honkoop breit en haakt veel. Een zwarte gehaakte stola, waaraan zij Ook in de Wilgenst.aat in Haarlem-Noord werden in de bevrijdingsdagen van 1945 straatfeesten georganiseerd, waaraan jong en oud deel nam. En juist die feesten waren de aanleiding tot oprichting op 28 juli 1945 van de Straat vereniging „Zet Zorgen Zij waarts" (Z.Z.Z.). Het doel was om voor de ouderen twee ontspannings avonden in een jaar te ge ven, terwijl er ook wat voor de jeugd gedaan zou worden. De naam der vereniging werd inmiddels gewijzigd in Ontspanningsvereniging Z.Z.Z. en men gaf jaarlijks nu twee zeer goede toneel avonden die worden opge voerd door een eigen toneel groep. Ook de jeugd tot veer tien jaar wordt niet vergeten, want zij krijgen hun Sint Ni- colaasmiddag en zij gaan één dag uit per touringcar in de zomer. Het bestuur, bestaande uit zeven personen, heeft een ge zonde vereniging achter zich staan. Reeds enige jaren zijn de leden van het dagelijks bestuur, de heer D. C. Wij- bregt als voorzitter, de heer C. Philippo als penningmees ter en de heer C. H. Koomen als secretaris, Eikenstraat 28. En zo bestaat deze ontspan ningsvereniging Z.Z.Z. op 28 januari reeds 12!/2 jaar. Maar er is nog een jubileum. De heer C. Philippo hoopt op dezelfde datum de dag te herdenken dat hij reeds 12V2 jaar penningmeester is van deze vereniging. Ter gelegenheid van deze jubilea, wordt er een extra cabaretavond voor de leden gehouden op 22 februari in „Die Raeckse" aan de Raaks. Op de zolder van de wo ning van de heer N. G. Co belens in de Esschilderstraai 28 rood in Haarlem hebben wij een dezer dagen kennis genomen van een uitvinding die weliswaar geen schok kende gebeurtenis zal gaan vormen maar die toch aardig genoeg is om hier even te vermelden. Het apparaat, een was- nachine, bestaat uit een staande stofzuiger waaraan een plastic slang is be vestigd die in een teil met zeepwater uitmondt. De stof zuiger wordt aangezet en hoewel de normale functie het stofzuigen is, blaast deze stofzuiger de lucht door hel slangetje in een teil met water waarin zich al spoe dig zeepbellen vertonen ter wijl er een gezellig geblub- ber ontstaat. De heer Cobe- lens is echter nog niet te vreden. Hij zet de teil met het zeepwater op een gasstel dat in de nabijheid staat en begint ijverig kledingstuk ken in het waswater te wer pen. Onder de bedrijven door legt hij de technische kant van de zaak uit, zoals de noodzakelijkheid om het wa ter goed wam te maken ten einde een helder witte was te krijgen. Vol trots toont de heer Co- belens het waswater dat al een weinig vuil begint te worden. Maar of dat nu aan het borrelen ligt of aan de zeeppoeder blijft in het on gewisse. De heer Cobelens ver- lelde ons dat hij een maand geleden op dit idee is geko men doordat hij met een verfspuitinstallatie bezig was die per ongeiuk in het water viel. Er ontstond een gezellig geblubber waardoor de heer Cobelens op de gedachte kwam dat hij op deze manier de was wel eens kon doen. Zoals gezegd, het is een vindingrijk idee maar enkele jaren geleden is men ook al eens op het plan gekomen om de stofzuiger bij meer huishoudelijke voorvallen in te schakelen dan alleen maar het schoonmaken van het huis. Zelfs heeft men dit apparaat al eens gebruikt om slagroom te kloppen. Bij al dergelijke karweitjes dient men er echter voor op te passen dat de stof zuiger geen deftecten ver toont. en dat het verbindings- slangetje van de wasmachine geen metaal bevat omdat men anders de kans loopt ge- elektrokuteerd te worden. En dat zou een te hoge prijs zijn voor een wasje, dat in de „wasmachine" van de heer Cobelens in een kwartiertje klaar is ADVERTENTIE Middcnlaan 9 - Haar!em-Z. - Tel 34857 De meest vakkundige behandeling op het gebied van huidverzorqinq lllllfllillflfllllllllilillllllllllll Vrijdagmiddag om ongeveer vier uur heeft een paard, dat voor een groentekar was gespannen, in enkele straten van Haarlem heel wat consternatie veroor zaakt. Het dier was bij het kruispunt na bij de Van Eedenstraat en Koninginneweg van het breken van een trekhaak zo ge schrokken dat het op hol sloeg. De be stuurder deed alle moeite om het paard weer in toom te houden doch tevergeefs. Teneinde raad sprong hij met de leidsels in de hand van de heftig slingerende kar om zodoende zijn viervoeter tot stilstand te brengen, maar ook dit lukte niet. Via de Koninginneweg, aamsingel, Raam- brug, Wilsonplein, Leidsebrug en Leidse- straat ging het toen op de Gasthuislaan af naar de stal van het paard. Voor het perceel Gasthuislaan 22 botste de groentekar tegen een aldaar geparkeer de auto die werd beschadigd. Door de schok van de botsing raakte het paard van de kar los en liep ongeveer honderd me ter alleen verder totdat het op het Brou wersplein door een nog onbekend gebleven man eindelijk tot staan werd gebracht en naar zijn stal gebracht. De Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Djakarta heeft het volgen de afvaartschema voor Nederlandse repa- triërenden bekendgemaakt. 28 januari: „Zuiderkruis" van Tandjong Priok naar Nederland. 29 januari: „Oranje" van Tandjong Priok naar Nederland. 31 januari: „Groote Beer" van Surabaja naar Singapore. 4 februari: de Italiaanse „Aurelia" van Tandjong Priok naar Italië. 6 februari: „Groote Beer" van Tandjong Priok naar Singapore. 8 februari: de Italiaanse „Sydney" van Tandjong Priok naar Italië. 8 februari: de Italiaanse „Neptunia" van Tandjong Priok naar Italië. 9 februari: de Engelse „Orion" van Tand jong Priok naar Nederland. 11 februari: „Groote Beer" van Surabaja naar Nederland. 15 februari: de Engelse „Stradhaird" van Tandjong Priok naar Nederland. 27 februari: „Willem Ruys" van Tand jong Priok naar Nederland. 28 februari: „Johan van Oldebarneveldt" van Surabaja via Tandjong Priok naar Ne derland. Naar verwachting zullen eind februari meer dan 25.000 Nederlanders uit Indonesië zijn vertrokken van de 48.000 Nederlandse onderdanen, die er begin december, toen de anti-Nederlandse campagne in Indo nesië begon, nog waren. Woensdagavond hield de Haarlemse Sportraad in restaurant Brinkmann in Haarlem een bijeenkomst, waarop de heer J. van Leeuwen uit Amsterdam een lezing hield over het nut van de verenigingstech niek. Het was geen lezing in de strikte zin van het woord, want. de heer Van Leeuwen zorgde er door middel van het stellen van vragen voor, dat de talrijke aanwezigen zelf zich actief konden bezig houden met de onderwerpen die behandeld werden. Zo sprak men over de betekenis van een Koninklijke goedkeuring voor een vereni ging, die met het verwerven van deze goedkeuring rechtspersoon is geworden, waardoor de leden niet hoofdelijk aan sprakelijk kunnen worden gesteld. Een levendige discussie volgde ook op de vraag van een der aanwezigen, hoe er gehandeld moet worden, indien bij een stemming blanco stemmen uitgebracht zijn. Het reglement van de vereniging be hoort daarin te voorzien. Doet zij dit niet, aldus de heer Van Leeuwen, dan geldt de bepaling, dat blanco stemmen meetellen. Nadat de heer Van Leeuwen nog enkele woorden had gewijd aan de taak van ver schillende bestuursleden in de vereniging, sloot de heer Beets, voorzitter van de Sportraad, de bijeenkomst met een dank woord aan de spreker, en vertelde de toe hoorders, waaronder zich vertegenwoor digers van vele Haarlemse verenigingen be vonden, dat men, gezien de grote belang stelling, erover dacht om deze onder werpen nog rens aan de orde te stellen op enkele, nog te organiseren, cursusavonden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9