De ondertekening van de Benelux Economische Unie: kroon op werk dat in 1944 begon anda en de wijze Meester Vrij zacht weer Op 3 februari in Ridderzaal te Den Haag Samensmelting van drie nationale economieën garantie voor welvaart en internationale sterkte 11 Wereldnieuws J Het begon te Londen met afspraak voor douane-unie Degrémont Holland te Amsterdam opgericht Mr. dr. J. F. M. Gras te Tilburg overleden Bethelkerkje in Santpoort door brand getroffen Leerlingen van visserij- school vluchtten per trawler uit Polen Officieel bezoek van de Prins aan Liberia geëindigd Met de Koningin uit sleeën Twee bussen op elkaar gereden; vele gewonden Bezwaren tegen wijziging pachtnormen in N.O.P. Landbouwschap wil snellere uitbetaling van „melkcent" CocA ió Aet zo Natuur monumenten A A N D AG 2 7 JANUARI 1958 (Van onze parlementaire redacteur) EEN BREDERE EN VASTERE BASIS voor grotere welvaart: dat is de betekenis van de Economische Unie, die maandag 3 februari in de Ridderzaal in Den Haag wordt gesloten tussen Nederland, België en Luxemburg. Sedert 5 september 1944 hebben de drie landen er naar gestreefd in het handelsverkeer de onderlinge landsgrenzen uit te wissen. Na het in werking treden op 1 januari 1948 van de douane-unie, de gemeenschappelijke lijst van invoerrechten, is dat doel met vallen en opstaan geleidelijk reeds bijna geheel bereikt. In dit opzicht verandert er niets op slag met het sluiten van de economische unie. De belang rijke betekenis van de ondertekening van het verdrag is, dat men met de economische eenwording nu zover gevorderd is. dat men het aandurft zijn economisch lot voor altijd aan elkaar te verbinden. Met het sluiten van de economische unie is er geen weg terug meer Integendeel, de drie landen ver plichten zich daarmee binnen enkele jaren ook de laatste belemmeringen voor een volledig vrij verkeer van goederen, kapitaal en personen uit de weg te ruimen om ^daardoor tot grotere welvaart te geraken. De regeringen in ballingschap van Neder land, België en Luxemburg sloten op 5 september 1944 te Londen een douane-over eenkomst teneinde als economische een heid gezamenlijk sterker te staan in de nieuwe wereld. Direct na de bevrijding zouden de drie landen een gemeenschap pelijke douane-grens instellen tegenover het buitenland. Wanneer Nederland en België en Luxemburg op eikaars goederen geen invoerrechten heffen, maar wel op die uit andere landen, dan zijn Benelux- goederen goedkoper en koopt men dus meer van elkaar dan elders. Men is er van verzekerd bij de afzet van produkten niet plotseling, zoals met andere landen het geval kan zijn, de grens gesloten te vinden door sterk verhoogde invoerrechten of an dere maatregelen en iedere fabrikant krijgt daardoor dus een bredere en vastere basis voor de verkoop van zijn artikelen, terwijl met de toeneming van de handel de wel vaart stijgt. De eerste opzet van een douane-over eenkomst direct na de bevrijding kon ech ter niet doorgaan omdat de verschillen in economische omstandigheden te groot ble ken. België werd negen maanden eerder bevrijd dan Nederland en het leed aan zienlijk minder oorlogsschade. De Belgische fabrieken konden betrekkelijk snel weer volop produceren en met grote winst ex porteren, hetgeen deviezen opleverde. Bel gië verdiende in de laatste maanden van de oorlog aan de geallieerde legers en had de Congo achter zich. Nederland echter was= van alle geallieerde, landen in We?t- Europa het zwaarst door de oorlog getrof fen.. De Nederlandse economie moest van de grond af weer worden opgebouwd en Nederland had Nederlands-Indië niet meer achter zich. Kunstmatig moesten in Neder land produktie, distributie en prijzen in stijgende mate van bovenaf worden ge regeld. Met subsidies werden de prijzen van levensmiddelen laag gehouden (waar van het subsidie op de melk nog steeds een overblijfsel is). Kunstmatig werden ook de huren (te) laag gehouden in verband met de lonen. Pas in de jaren na 1948 ver anderde het subsidie op de levensmiddelen en geleidelijk kreeg in die tijd ook het be drijfsleven weer meer de vrije hand, door dat in de loop van 1949 de distributie en rantsoeneringsmaatregelen konden worden opgeheven. In België was voor een drastische in greep van de overheid op het economische leven geen aanleiding geweest, omdat het land direct na de bevrijding zijn econo mische kracht weer kon ontplooien. Het gevolg was dat in België lonen en prijzen snel stegen, terwijl zij in Nederland laag werden gehouden. Nederland produceerde in de eerste jaren na de bevrijding nog weinig en het kon dus weinig uitvoeren en kampte daardoor met een gebrek aan deviezen. Het moest de grens voor een deel van de Belgische goederenstroom gesloten houden, omdat er geen deviezen waren om te betalen. Van een douane-unie kon geen sprake zijn. Daarvoor waren de verschillen te groot. Marshall-hulp Toch werd het ideaal van economische samenwerking in die moeilijke jaren niet opgegeven. De ministers uit Nederland, België en Luxemburg kwamen in april 1946 in Den Haag al bijeen om te beslui ten de voorbereiding van een douane unie ter hand te nemen met als verder liggend doel een volledige economische W at er zuivering ten dienste van de industrie De verzamelde kennis en ervaring van -i.'ge vooraanstaande wereldconcerns •erkzaam op het gebied van waterzuive- :ng is ter beschikking gekomen van het 'Tederlandse. bedrijfsleven. Naar thans •vordt meegedeeld is per 19 december 1957 i Amsterdam opgericht de Degrémont lolland n.v., als Nederlandse loot van de 'ociété des Vennes pour le Traitement 'es Eaux (Sovetreaux) te Luik en van degrémont te Parijs. De n.v. verwierf ïiermee de licentierechten van Etablisse- ■'lents Emile Degrémont te Suresnes, Pa rijs, en van Ilfilco Inc. te Rucson, Arizo na (V.S.). Dit betekent dat vrijwel de ge hele technische kennis van de oude en de nieuwe wereld op het gebied van water zuivering thans ten dienste staat van dc Nederlandse industrie en openbare nuts bedrijven. De werkzaamheden van de moedermaat schappij in Parijs, op het gebied van d( vaterzuivering, begonnen reeds aan het 'nd van de vorige eeuw. In vele landen jn grote installaties aangelegd, sommi ge met een capaciteit van 150.000 tot 10.000 kubieke meter per dag. Tot de hui- 1 ge orders behoort de levering van instal- ities voor Djakarta, waarvan de prijs in de orde van grootte ligt van 25 miljoen. Dochterondernemingen werden opgericht in België, Spanje, Italië, Marokko, Brazi lië en nu in Nederland. unie. In het midden van 1947 kwam een nieuwe gemeenschappelijke Benelux-lijst van tarieven van invoerrechten gereed, aangepast aan de heersende omstandig heden. Op 1 januari 1948 trad dit tarief in werking, dat in de praktijk een douane unie werd genoemd, hoewel het pas het begin was van de geleidelijke onderlinge aanpassing. De Marshall-hulp redde Neder land midden 1948 uit de ergste deviezen- moeilijkheden. Het economisch herstel in Europa zette door. Ook Nederland kwam er weer boven op. In deze situatie besloten de Benelux- landen in de zomer van 1949 tot het aan gaan van een voor-unie als overgang naar de volledige economische unie. In de periode van de voor-unie moest het goe derenverkeer tussen Nederland en België Luxemburg geleidelijk worden bevryd van de nog bestaande belemmeringen. In de herfst van 1950 was reeds twee-derde ge deelte van het onderlinge handelsverkeer vry van beperkingen. In 1951 werd een overeenkomst gesloten om de accynzen meer met elkaar in overeenstemming te brengen. Het zag er naar uit dat het doel: de economische unie, spoedig zou worden bereikt. Korea-kwestie Maar door Korea kreeg Nederland weer te kampen met een tekort op de betalings balans en moest versoberen, terwijl België als grondstoffenland juist rijker werd en een snel stijgend overschot op zijn be talingsbalans boekte. Pas eind 1951 was het evenwicht in de Nederlandse economie her steld en leek het mogelijk verder te wer ken aan de economische unie. Maar nu rezen er moeilijkheden in België, waar een aantal bedrijfstakken worstelde met afzet- moeilijkheden, die men toeschreef aan de Nederlandse concurrentie met lage lonen. Door de welvaart waren de toch al hoge Belgische lonen nog verder gestegen. In Nederland waren tengevolge van de nood zakelijke versobering de lonen (en de prij zen) laag gebleven. De Belgische fabrikan ten wilden niets meer van Benelux weten ah de Nederlandse regering een „loonstop" hanteerde, terwijl in België de lonen waren gekoppeld aan de indexcijfers van de kos ten van levensonderhoud, hetgeen in de praktijk stijging van de lonen betekende. Het was mis met de Beneluxgeest. Vooral in de eerste maanden van 1953 heerste er een zeer ernstige crisis-stemming, waarin de moeizaam nagestreefde samenwerking definitief dreigde te worden verbroken. De oplossing werd gevonden in een tijdelijke vrijwillige beperking van de Nederlandse concurrentie op de Belgische markt en de regeringen kwamen overeen sterker te streven naar het voeren van een gelijkge richte economische en sociale politiek. De kroon op het werk Door het voortduren van de welvaart werden de spanningen overwonnen en de loonsverhogingen in Nederland in 1956 en daarna (compensatie A.O.W. en huurver hoging) hebben inmiddels het loon- en prijspeil van België en Nederland weer dichter tot elkaar gebracht. Nadat in juni 1954 reeds het onderlinge geld en kapitaal verkeer tussen de drie Beneluxlanden, op enkele uitzonderingen na, was vrijgemaakt, is thans ook het onderlinge goederenver keer bijna geheel vrij. De voornaamste uit zondering betreft de Nederlandse land- bouwprodukten. Er zijn ook nog verschillen in de accijnzen en de omzetbelasting. Maar de economische unie wordt maan dag 3 februari reeds definitief gesloten. Het is de kroon op volharding. Tussen België en Luxemburg bestond reeds een economische unie, de B.L.E.U. (Belgisch Luxemburgse Economische Unie). Het „hu welijk" van maandag wordt dus eigenlijk gesloten tussen de „B.L.E.U." en Nederland. (Voor de beurs zie pag. 6) Vice-president gerechtshof Den Bosch In Tilburg is op 54-jarige leeftijd ten gevolge van een hem op 20 januari over komen auto-ongeval overleden, mr. dr. J. F. M. Eras, in leven vice-president bij het gerechtshof in 's-Hertogenbosch. Zondagmiddag omstreeks half twee is het kleine houten kerkgebouw van de Ge reformeerde Kerk onderhoudende artikel 31 K.O., de „Bethelkerk" aan de Wüstelaan te Santpoort door brand getroffen. De kos ter had tussen de diensten een gaskachel in de kleine consistoriekamer laten bran den. maar de hitte van de kachel deed een stuk hardboard van de wandbetimmering op tien centimeter afstand smeulen, waar door in de consistorieruimte brand ont stond. De Santpoortse brandweer was er snel bij, maar kon niet verhinderen, dat de consistoriekamer zo goed als uitbrand de, terwijl de kerkzaal zelf en het orgel waterschade opliepen. Na een half uur was de brand, die zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, bedwongen. Voor de tweede maal binnen enkele dagen heeft een groepje Polen asyl in De nemarken gevraagd, na zich met geweld van een Poolse trawler te hebben meester gemaakt en daarmee naar Neksö te zijn gevaren. Ook deze keer was het een complot van een der bemanningsleden met enige bui tenstaanders. die als verstekelingen aan boord kwamen en op open zee te voor schijn kwamen. Ook nu weer werden kapi tein en overige drie opvarenden in een hut opgesloten en koersten de „muiters" naar Denemarken. Zaterdag kwam men in de haven van Neksö aan, waar een niet bijster vakkun dige landing werd gemaakt. De vier asyl- zoekenden zullen naar Kopenhagen worden overgebracht, waar men hun verzoek zal bestuderen. Alle vier zijn leerlingen van een visserijschool. Een hunner had als varensgast gemonsterd en zijn kornuiten aan boord gesmokkeld. Prins Bernhard heeft zaterdag een be zoek gebracht aan de rubberplantages van Firestone in Liberia. Na een tocht per auto van tachtig km. werd de Prins, die vergezeld werd door vice-president Tolbert en de minister van Handel en Landbouw, Cooper, ontvangen door de plaatsvervangende president-directeur van de rubbermaatschappij, de heer Wil son. Na een maaltijd werden 35 Nederland se leden van de staf met hun gezin aan de Prins voorgesteld. Een aantal kinderen Wendie Klinkhamer, Joyce Verhaar, Ruudje Kriegman en Gerry van Mourik boden geschenken aan voor de prinses sen: een oud masker van de Vai-stam voor prinses Beatrix, een uitgeholde oli fantstand voor prinses Irene, een handge- weven lap stof voor prinses Margriet en een kano, gebruikt door kinderen van de Fanti-stam, voor prinses Marijke. 's Avonds bood de Prins de president van Liberia en mevrouw Tubman een di ner aan, aan boord van de „Ghanakust" een schip van de Holland-West-Afrika- Lijn. In een tafelrede dankte de Prins voor de hartelijke ontvangst en de gastvrijheid. Hij herinnerde eraan dat meer dan drie eeuwen geleden Hollandse schepen de kust van het latere Liberia aandeden en in de negentiende eeuw de stichters van de oudste handelsonderneming naar Libe ria brachten. Prins Bernhard gaat nu met luitenant kolonel C. C. Geertsema naar Tanganjika vertrekken om daar met prof. dr. J. F. Nu- boer uit Utrecht enige tijd op jacht te gaan. In het begin van maart keert de Prins naar Nederland terug. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Zaterdagmiddag waren tientallen kinde ren in het Baarnse -bos aan het sleeën, toen een jeep voorbijkwam, bestuurd door een chauffeur. In het achtergedeelte zat een dame en achter de jeep was een slee vastgebonden, waarop een meisje volop genoot van de tocht 'over de besneeuwde paden. De Baarnse kinderen vonden, dat die jeep best wat meer sleeën kon trek ken, bonden de touwtjes van hun sleetjes aan elkaar en zo vormde zich een lange sliert. De dame in de jeep was Koningin Juliana en het meisje op de eerste slee prinses Marijke. Met zichtbaar genoegen nam de Koningin alle kleine sledevaarders op sleeptouw en liet de jeep een lange tocht maken. ADVERTENTIE Gcjwndariseerd dua dev.um.ne rrSSÏÏf'C en O, NV HANDELSVER. A. J. TEN OOESSCHATE ZWOLLE Gedurende het weekeinde trad dooi in, waardoor de aanwezige sneeuwlaag ge leidelijk begon te verdwijnen. De weers- omslag hing samen met belangrijke ver anderingen in de luchtdrukverdeling. Bo ven centraal-Europa ontwikkelde zich ter plaatse een krachtig hogedrukgebied. Dit vertoonde maandagochtend in de kern een hoogste luchtdrukwaarde van onge veer 1047 mb. Op de oceaan een duizend tal km. „en westen van Ierland bevindt zich een diepe depressie met een druk in het centrum van ongeveer 958 mb. Tussen de beide druksystemen voeren zuidooste lijke tot zuidelijke winden zachtere lucht aan uit Frankrijk. De vorstgrens die zich zaterdag nog over oost-Engeland en mid den-Frankrijk uitstrekte kwam daardoor in beweging en bereikte zondag met regen en een stijging van temperatuur ons land. Daarna nam de dooi toe en ontstond bo ven de nog aanwezige sneeuw een tame lijk dichte mist. De vorstgrens bevindt zich nu boven west-Duitsland en verandert weinig van plaats. De komende 24 uur blij ven we in de zachte lucht met tijdelijk nog mist. Morgen zullen ook enkele versprei de opklaringen voorkomen. WEERRAPPORTEN Dinsdag 28 januari Zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 11.31 uur, onder 1.44 uur. Maanstanden 28 jan. 03.1§ uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 januari Hoog water 8.59 en 21.28 uur. Laag water 4.19 en 16.48 uur. Temperaturen buiten- 0c en binnenland, heden 2 g morgen 7 uur. Neerslag: 22 si laatste 24 uur. tl §2 Helsinki zwaar bew. zw 0 0 Stockholm geheel bew zzw -0 0 Oslo geheel bew. windst. -1 0,2 Kopenhagen zwaar bew. z 0 0 Aberdeen geheel bew. z 6 0 Londen motregen z 9 Amsterdam motregen zzo 3 3 Brussel regen z 8 5 Luxemburg regen zzo 2 4 Parijs geheel bew zzo 9 3 Bordeaux onbewolkt ozo 8 4 O' (-noble mist windst. -1 0,2 Nice geheel bew. nnw 7 0,1 Berlijn onbewolkt zzo -3 0 Frankfort ij zei w -1 0,1 München half bew. ozo -9 0 Zürich ij zei w -1 1 Genève geheel bew. windst. 1 3 Locarno zwaar bew. windst. -1 0 Wenen mist zo -9 0 Innsbruck mist zw -14 0 Rome licht bew. no -1 0 Ajaccio zwaar bew. ono 4 0,1 Madrid zwaar bew. windst. 7 0 Mallorca zwaar bew. nnw 6 0 Algiers onbewolkt z 7 0 Den Helder motregen z 3 2 Ypenburg motregen z 6 3 Vlissingen geheel bew. zzw 7 9 Eelde motregen z 2 2 De Bilt regen zo 3 5 Twente motregen z 4 1 Eindhoven lichte regen z 5 7 Vlv. Z.-Limb motregen z 6 5 47. Langs de Tempel der Oosterse Wijs heid haastte zich op dat ogenblik een wel gedane kermisganger, die op zoek was naar enig vrolijk vermaak. Hij liet een jorsende blik over de tent van de wijze glijden, schudde het hoofd en wilde juist verder gaan, toen Joris op hem toetrad. „Neemt u mij niet kwalijk, vreemdeling", sprak hij medelijdend, maar voelt u zich soms niet goed? Ge ziet er zo pips uit! „In Pipsis desperatus", zoals wij latinisten zeggen". „W-wat? Ik? N-niet g-goed?" stamelde het heertje geschrokken. „I-ïk pip-pipsis, hoezo?" Joris boog zich met een bezorgd gezicht naar hem over. „Ge moet ernstig ziek zijn", hernam hij. „Mis schien lijdt ge zonder het te weten aan een slopende kwaal. Kom mee!" En onder een beschermend schouderkloppen voer de hij de ontstelde kermisganger tot voor een der lachspiegels. „Nu moet ge toch eens even zien, hoe ge eruit ziet!" riep hij uit. „Uitgemergeld, ingevallenge eet natuurlijk met lange tandenEr is voor mij geen twijfel mogelijk! Uw geval is een typisch voorbeeld van Elongitis Fa- ciatus! En als ge niet oppast, wordt het hoe langer hoe erger!"En erger zou het zeker worden.... Op de Stienser Hoge Dijk vlak bij VTouwbuurstermoler zijn twee bussen bij het passeren van een derde op elkaar in gereden. Op de bushalte stond reeds een bus uit Leeuwarden. Een andere, geheel volle, bus zou deze passeren. Hierbij merkte de chauffeur uit Leeuwarden te laat een tegemoetkomende bus op. Met een harde klap reden de bussen op elkaar. De passagiers van de Leeuwarder bus werden allen licht gewond. Vele van de passagiers uit de andere bus, die uit St. Anna Parochie kwam, liepen lichte verwoningen op. De klap was zo hevig, dat de stoelen in de bus alle afknapten. De chauffeurs van beide bussen zaten be klemd achter het stuur en moesten verlost worden, maar bleken ongedeerd. De bus sen werden aan de voorzijde totaal ver nield. De nieuwe landelijke pachtnormen, zo als die in de staatscourant van 4 december zijn bekend gemaakt, zijn voor de directie van de Wieringermeer (Noordoostpolder- werken) aanleiding geweest om dé pacht prijzen in de Noordoostpolder te herzien. De voorzitters van de drie landbouworgani satie in de N.O. polder, de Overijsselse Landbouwmaatschappij, de chr. Boeren- en Tuindersbond en de aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond, hebben hiertegen be zwaren gemaakt. In de huidige omstandigheden achtten zij de herziening van de pachtprijzen niet verantwoord. Zij adviseren de pachters niet met de voorstellen akkoord te gaan. Zij hebben ernstige bezwaren tegen het feit, dat de directie van de Wieringermeer in het algemeen de bedrijven in de Noordoost polder in de hoogste prijsklasse heeft ge rubriceerd. De voorzitters van de drie landbouworganisaties achten dit onjuist voor wat betreft de grond, de gebouwen- "oeslag en de woninghuur. De totale pacht som zou zo hoog worden, dat een rendabele exploitatie van de bedrijven in ernstig ge vaar komt. Het secretariaat van het Landbouwschap heeft ter uitvoering van een besluit van het bestuur van 15 januari een brief gezonden aan de minister van Landbouw inzake de nabetaling van het melkgeld over het melkprijsjaar 1956/1957. Zoals bekend heeft het Landbouwschap zich vóór de ambtsaanvaarding van de nieuwe minis ter tot de regering gewend met het verzoek om een voorschot op de nabetaling van het melkgeld voor het melkprijsjaar 1956/1957 te doen uitkeren, wegens de li quiditeitsmoeilijkheden, wagpn vele vee houders verkeren. Dit verzoek is echter met het oog op de positie van de schatkist afgewezen, doch inmiddels is officiëel bekendgemaakt, dat de veehouders in maart van dit jaar het grootste gedeelte van de hun toekomende nabetalingen zullen ontvangen. Dit betreft het verschil tussen de garantieprijs "welke in het kader van de differentiatie van de melkprijsgarantie 1956/1957 geldt voor het betrokken gebied en de landelijke gemid delde opbrengstprijs. Aangezien echter de berekeningen daaromtrent nog niet geheel zijn beëindigd, zullen de juiste bedragen voor de nabetaling op de garantie pas in februari kunnen worden vastgesteld. Tijdens het bewind van minister Mans- holt had de regering voorts besloten om een gedeelte van het melkgeld (n.l. de aan vankelijk „geblokkeerde" 1 cent per kg melk, geleverd in het melkprijsjaar 1956/ 1957) met twaalf maanden vertraging na te betalen, zodat de veehouders eerst in maart 1959 op de uitkering daarvan zou den kunnen rekenen. Het Lanbouwschap vraagt de minister thans of door zijn bemiddeling de regering niet alsnog kan terugkomen op het eerder door het kabinet ingenomen standpunt in zake de vertraagde uitbetaling van de hier boven bedoelde 1 cent per kg melk over het melkprijsjaar 1956/1957. Voor het re geringsstandpunt in deze is bij het be drijfsleven geen begrip aanwezig. Het Landbouwschap bepleit daarom opnieuw namens de gehele georganiseerde land bouw mede gelet op de thans meeval lende belas ingopbrengsten dat zo spoe dig mogelijk het volledige, op de garantie na te betalen bedrag (dus inclusief boven bedoelde cent) wordt uitgekeerd. Duel. Twee koffiehuishouders in Birming ham betwisten elkaar het recht, te ad verteren dat zij de beste koffie van Birmingham zetten. Zij zullen duelleren met een koffieglas met een inhoud ge lijk aan tien koppen koffie dat zonder onderbreking in een teug leeggedi onken moet worden. Wie verliest betaalt twin tig pond sterling aan een liefdadige in stelling en beweert nooit meer, dat hij de beste koffie schenkt. Opslag. De Japanse regering heeft een wedde-verhoging van vijftien miljoen yen voor keizer Hirohito voorgesteld met het oog op de stijging van de kos ten van levensonderhoud. Sedert de oorlog krijgt de keizer 38 miljoen yen (ongeveer 360.000 gulden) per jaar. Het parlement moet de verhoging goed keuren. Overleden. Arthur Eisenhower de oudste broer van het Amerikaanse staatshoofd is op 71-jarige leeftijd in Kansas City overleden. Hij was sinds de zomer niet meer gezond. Zonder voorbehoud. Volgens het populaire Britse weekblad „Sunday Graphic" heeft de „British Medical Association" zonder enig voorbehoud verklaard dat sigaretten longkanker veroorzaken. Volgens het blad is deze uitspraak het resultaat van maandenlange studie. Levenslang. Guy Desnoyers, gewezen pas toor van het Franse dorp Uruffe, die op beschuldiging van moord op zijn maïtresse en haar ongeboren kind voor het Hof van Assisen te Nancy terecht heeft gestaan, is tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. De openbare aan klager had de doodstraf geëist. De jury, die anderhalf uur in beraad was geweest, sprak net meerderheid van stemmen als haar mening uit dat er verzachtende omstandigheden konden worden aangevoerd. De verdachte had geen verdediger gewild. Heel goed. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Koloniën heeft in een commentaar op de geruchten over een „opstand" in het gebied van de Britse kroonkolonie Aden, verklaard dat slechts sprake is geweest van een aanval van een ongeregelde bende uit een hinderlaag in Zuid-Aden op een Britse afdeling militairen. Volgens een woordvoerder van de Jemenitische am bassade te Londen was de „bende on- geregelden", „verscheidene duizenden mannen" sterk en kon daarom „heel goed van een opstand tegen het Britse gezag" worden gesproken. Voorbeeld. Een groepje gewapende man nen heeft zaterdag het gebouw van de Cubaanse radio-omroep te Havanna overvallen en een op een grammofoon plaat opgenomen oproep uitgezonden, waarin de bevolking van Cuba werd op geroepen het voorbeeld van Venezuela te volgen en met een algemene sta king de strijd tegen de dictatuur aan te binden. Na de uitzending, die twee mi nuten duurde, wisten de mannen te ont komen. Brandend. Zaterdag is de Londense brand weer in het geweer geroepen voor be strijding van de vierde grote brand in drie dagen tijds in Londen. Ditmaal was rubber in brand geraakt in een serie pakhuizen. Omringende woningen werden ontruimd. Komplot. „Men heeft mij een zeer grote som geld, een huis, een auto en een goe de betrekking aangeboden, als ik presi dent Siles Suazo zou vermoorden", zo heeft een negentienjarig lid van de pre sidentiële lijfgarde van Bolivia, die met anderen vrijdag is aangehouden naar aanleiding van de ontdekking van een komplot tegen de president bekend. Hij zou door het lot zijn aangewezen om de aanslag te plegen. Nieuwe tijden. Bij verkiezingen voor de Nationale Raad van Monaco, die teza men met prins Rainier de wetgevende macht in het vorstendom uitoefent, heeft de oppositiepartij van de „Natio nale unie van onafhankelijken" elf van de achttien zetels verworven. Deze partij, die onder meer vrouwenkies recht voorstaat, <.ou van Monaco een constitutionele monarchie gemaakt willen zien. Nu berust het uitvoerende gezag geheel bij Prins Rainier. Verzinsels. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft ontkend, dat er ooit mensen uit Hongarije naar de Sovjet-Unie, of uit Boedapest naar het platteland, zijn gedeporteerd. Hij noem de dat „verzinsels van de westelijke pers". De vader van de dichter Frederik van Eeden opperde omstreeks 1880 het denk beeld sommige delen van het land te be hoeden voor de ondergang der civilisatie. Hij wilde er „.latuurmonumenten" van maken, met welk joord de onaantast baarheid van de stukken land weliswaar lot uitdrukking werd gebracht, maar wel ke term door latere natuurvrienden toch minder gelukkig werd geacht. Over een woord zullen we op deze plaats niet twis ten, aangezien de resultaten belangrijker zijn. Ongeveer een kwart eeuw nadat dit balletje door de oude Van Eeden was opgeworpen, deed zich een uitgezochte ge legenheid voor de theorie in praktijk te brengen. De ge meente Amsterdam kwam in 1904 n.l. met het goed door- dachte plan het Naardermeer can te kopen om daarin het stadsvuil te deponeren, maar hiertegen kwam ernstig verzet zowel van de kant van (meest in verenigingen georganiseerdenatuurvrien den, als van de zijde van enkele vooraan staande bladen. In een oogwenk sloegen al le verenigingen die zich op natuurhisto risch of biologisch terrein bewogen en wie de toekomst van het Naardermeer ter har te ging, de handen ineen en stichtten de vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten, die een hypotecaire obligatiele ning van 160.000,uitschreef, waarmee in 1906 het Naardermeer kon worden aan gekocht. Nu het eerste schaap over de dam was, maar vooral nu de methode was ontdekt, waarop de aankoop van dergelijke objec ten kon worden gefinancierd, konden in de loop der jaren enkele andere kostbare terreinen worden aangekocht en voor het nageslacht worden bewaard, zoals de Leuvenumse bossen met hun in geologisch opzicht zo merkwaardige Leuvenumse beek (waarvan wij u reeds geruime tijd geleden een en ander hebben ver- teld), de Oisterwijkse bossen en vennen en enkele andere objecten. Door de na- tuurvrienden werden ook enkele speciale stichtingen in het leven geroepen, zoals het Gooise Natuurreservaat, de Hoge Ve- luwe, De Beer e.d., maar omdat alles van particulieren moest uit gaan en de lande lijke overheid tot voor kort volkomen in gebreke bleef, bleken de meeste plannen met voor verwezenlijking vatbaar. De bezittingen van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten hebben het aantal van vijftig 'hans wel ruim over schreden, maar wanneer we ons realiseren dat de totale oppervlakte daarvan nog geen 20.000 ha. bedraagt terwijl een halve eeuw geleden be cijferd iverd dat toch wel 1 a 2 percent van de oppervlakte van ons land aan natuurbe scherming gewijd zou moeten worden, dan zijn de gestelde desiderata toch lang niet vervuld. Gelukkig tonen provinciale en stedelijke overheden in de laatste tientallen jaren ook meer be langstelling en gingen hier en daar zelfs in de actieve natuurbescherming vóór, maar desondanks blijft de verzuchting van mr. J. W. Keiser van kracht: „Het is wel jammer, dat het Nederlandse volk, dat zo graag vooruitstrevend wil zijn en ook zo nauwkeurig zijn plichten na komt, in zaken van werkelijk nationaal belang zozeer achteraan komt". (In dit verband herinneren we aan di uitlating van een zonderlinge militair, die enkele jarergeleden opmerkte, dat het maar eens uit moest zijn met dat malle natuur- beschermingsgedoe. Door de rupsban den wordt daar op vele plaatsen dan ook inderdaad wel definitief en radicaal een eind aan gemaakt!) N Een belangwekkend verschijnsel is on getwijfeld ook de z.g.n. kaalslag. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2