Noordholland krijgt ook een mobiele masseur SHAG „Met deze Indonesische regering kunnen wij niet praten" Fa. B. ENGELENBERG U weet niet half hoe lekker die half zware shag Fysische therapie wordt bij patiënten thuisbezorgd half zwaar - heel lekker! 3 GOED NIEUWS VOOR RHEUMALIJDERS van Do uwe Egberts is! Verklaring van minister Klomp Kanselboodschap der Ned. Hervormde Synode over Indonesië Hevige brand bij de Venlose veiling Zeeuws echtpaar wil zich over Engelse drieling ontfermen Kamerlid stelt vragen over arbeidskamp bij Winterswijk Afscheid van pionier voor schippersonderwijs Huisvesting voor gerepatrieerden OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN; Ons bedrijfsleven verdient de grootste voorzichtigheid M. Nijhoff-vertaalprijs voor Dolf Verspoor Jury roemt dubbelzijdig- held van zijn prestaties MAANDAG 27 JANUARI 1958 99 Ernstige rheumapatiënten moeten regel matig behandeld worden om niet geheel te verstijven in de greep van deze slo pende ziekte. Wonen zulke patiënten in afgelegen dorpen ten plattelande, waar vaak uren in de omtrek geen deskundige hulp te krijgen is, dan moeten zij zich wekelijks een lange, vermoeiende en kost bare reis naar „de stad" getroosten om zo'n behandeling te krijgen. Doch slechts zeer weinigen kunnen het zich permit teren, daarvoor regelmatig en dikwijls maanden achtereen uit hun werk of uit hun huishouden te breken. Het alternatief is helaas onveranderlijk verergering en tenslotte: algehele invaliditeit. Gelukkig heeft de Nederlandse Vereni ging tot Rheumatiekbestrijding vorig jaar een begin gemaakt met de inrichting van „mobiele eenheden voor fysische thera pie", die dit soort patiënten in overleg met de doktoren hun behandeling „aan huis bezorgen". Het zijn kleine bestel auto's, bestuur door een masseur of mas seuse en uitgerust met loopstoelen, massa- gebanken, bestralingslampen en alles wat verder voor de fysische reuma-therapie nodig Is. Voorlopig opereren die twee auto's uit- '99 ploitatierekening van de autoteams (in Groningen beliep dit plus minus f 6000) wordt betaald door de regionale fondsen die een onderdeel vormen van de Neder landse Vereniging tot Rheumatiekbestrij ding. De vereniging beheert ook een fonds voor individuele hulp aan reumapatiënten, dat gelden beschikbaar stelt voor de aan schaffing van ziekenwagentjes, voor huis houdelijke hulp, verplegingskosten en der gelijke ten behoeve van niet-verzekerden. De sociale dienst van de betrokken ge meente en eventueel de kerk nemen meestal op fifty-fifty-basis, ook een deel van dit soort verstrekkingen voor hun rekening. Ook op wetenschappelijk gebied maakt de reumabestrijding in ons land goede voortgang. De vereniging subsidieerde onder andere diverse reumacongressen en voorlichtende drukwerken; het „Dr. Jan van Breemenfonds" verschafte in het af gelopen jaar aan diverse hoogleraren, reumatologen en artsen de middelen voor omvangrijke onderzoekingen, onder an dere op het gebied van de diagnostiek, het verband tussen reuma en psycholo gische structuur, de invloed van reuma tische aandoeningen op leverfunctie en piwitstnfwi ceel ine pn Horenliilro ADVERTENTIE sltutena in ae provincies uroningen en Zeeland, waar zij al aan vele ernstige pa tiënten verlichting, en zelfs verbetering van hun lot hebben kunnen brengen: een resultaat, dat de Nederlandse Vereniging Rheumatiekbestrijding heeft doen besluiten, deze nieuwe service geleidelijk ook tot de overige provincies uit te breiden. Noord holland is mogelijk de eerste provincie, die daarvoor in aanmerking komt; het zal waarschijnlijk in de loop van dit jaar zijn eigen „rijdende masseur" krijgen. Naar Engels voorbeeld Initiatiefnemer tot dit alles was de Gro ningse rheumatoloog dr. J. J. de Blécourt die enkele jaren geleden in Engeland met dit systeem kennismaakte en er een vurig pleitbezorger van werd. De invoering in ons land is ter hand genomen door de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbe strijding, die vorig jaar de eerste twee be handelingsauto's kon aanschaffen dankzij een gulle gift van de Nederlandse Aan- nemersbond en Patroonsbond v. d. Bouw bedrijven, waaruit overigens ook de resterende negen auto's ruimschoots be kostigd kunnen worden. Een handicap is echter de schaarste aan masseurs. Gediplomeerde masseurs en masseu ses met voldoende praktische ervaring zijn dun gezaaid in ons land en hebben bovendien vaak een zeer omvangrijke praktijk die zij (en waaiiijk niet alleen uit financiële overwegingen!) ongaarne in de steek laten. Anderen aarzelen, zich uit sluitend op reumapatiënten te gaan toe leggen, nu onder andére steeds friëer poliopatiënten hun zorgen nodig hebben. Toch heeft de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding goede hoop, dat het haar binnen afzienbare tijd zal lukken voor meerdere provincies een „mobiele masseur" te vinden. Wat de resultaten van de proefperiode ln Groningen betreft, daar werden van 7 januari tot 15 september 1956 door de rijdende masseur 744 behandelingen ver strekt, waarvoor hij meer dan 20.000 km aflegde. Ziekenfondsleden krijgen zulke behandelingen gratis (de fondsen vergoe den aan „Rheumatiekbestrijding" het gel dende tarief per behandeling); aan parti culiere patiënten wordt het voor hen ge bruikelijke tarief per massage in reke ning gebracht. Het tekort op de ex- Vanwege de Generale Synode der Neder landse Hervormde Kerk is zondag in de kerkdiensten een kanselboodschap over de verhouding met Indonesië voorgelezen. In deze boodschap wordt onder meer ge zegd: „De jongste gebeurtenissen in In donesië hebben leed gebracht over vele Nederlanders en Indonesiërs. Zij hebben niet alleen ons, maar ook vele Indonesiërs ontsteld. Zij hebben, vanwege de aantas ting van de internationale rechtsorde, die in menig opzicht plaats had, onze veront waardiging gewekt. Wij kunnen nog niet voorzien waartoe de huidige gang van za ken zal leiden. Duidelijk is slechts, dat de ze gebeurtenissen, hoe wij ze overigens ook beoordelen, moeten worden gezien bin nen het verband van het grote gebeuren dat zich in geheel Azië voltrekt. Diep in grijpende veranderingen, mede teweeg ge bracht door de moderne techniek, voltrek ken zich in het leven van volken en men sen. De geestelijke worsteling om zichzelf te zijn leidt ook tot een streven, zowel in Azië als in Afrika, zich te bevrijden van het bewind van de Westeuropese volken. Daarbij trachten elkander wederstreven de politieke en geestelijke machten in on ze huidige wereld de ontwikkeling van de landen, die daarin zijn betrokken, in de door hen gewenste richting te stuwen. In het conflict dat dientengevolge tussen In donesië en Nederland ontstaan is, zijn wij geroepen ons in onze houdingen, gedragin gen en beslissingen naar Gods beloften en geboden te richten." „Geloven wij, dat Hij, die de Heer is en regeert, ook machtig is de volken van Nederland en Indonesië tot elkander te brengen, ook al schijnt daar naar mense lijk inzicht nauwelijks kans toe te zijn? Hij, die ons het woord der verzoening toe vertrouwd heeft, vraagt onze bereid heid daartoe mede te werken. Wij we ien dat vele christenen in ons land en in Indonesië God dagelijks om verzoening smeken en in het bijzonder voor de over heden van Indonesië en Nederland bidden. Wij roepen ook op tot voorbede voor de overheden, dat zij, gaande in de weg van Gods recht, die beslissingen mogen nemen, welke kunnen strekken tot het waarach tig welzijn van Indonesië en Nederland en van de samenleving der volken. Boven al vragen wij uw voorbede voor onze land genoten die uit Indonesië werden verdre ven en doen wij een beroep op uw bereid heid hen daadwerkelijk te steunen," aldus de kanselboodschap. Eén bedveertig mille Alleen op het stuk van praktische zorg ontbreekt er nog wel het een en ander en met name geld. Drie jaar geleden bracht de grote radioactie van het Natio naal Rheumafonds netto twee miljoen gulden bijeen, die bestemd werden voor de uitbreiding van het aantal „reuma bedden" in tien Nederlandse klinieken. Totaal waren er toen in ons land ongeveer vijfhonderd reumabedden, terwijl er vol gens de wachtlijsten zeker 2500 nodig waren (en nog zijn!). De twee miljoen gulden echter bleken ternauwernood vol doende voor de aanschaffing en inrichting van 50 reumabedden (inclusief de bijbe horende apparaten voor fychische the rapie): een druppel op een gloeiende plaat! Nieuwe radio-actie Daarom zullen de Nederlandse Vereni ging tot Rheumatiekbestrijding en het Na tionaal Rheumafonds hun activiteiten op voorlichtings- en propagandagebied met onverminderde kracht voortzetten en daarom ook gaan zij binnenkort, in samen werking met het Koningin Wilhelmina- fonds voor de Kankerbestrijding en het Prinses Beatrix-Poliofonds, weer een be roep op onze portemonnaies doen in de vorm van een nieuwe radioprijsvraagactie „Wie opent de kluis" voor de AVRO- microfoon. De netto-baten van deze actie zullen gelijkelijk onder deze drie fondsen worden verdeeld. Een hardnekkige brand heeft zaterdag middag gewoed in een verpakkingsloods van de coöperatieve Venlose veilingver eniging. De brand is door onbekende oor zaak ontstaan in de afdeling verpakkings materiaal, waar juist grote voorraden waren opgeslagen van de kartonnen ra men, waarin eieren verzonden worden. De brandweren van Venlo, Blerick en Hout-Blerick bestreden het vuur met vier hoge- en vier lagedrukstralen. De brand ging met een enorme rookontwikkeling gepaard. De schade aan materiaal en aan het ge bouw wordt op 100.000,- geraamd. In een aangrenzende ruimte en in de kelders wa ren enige miljoenen eieren opgeslagen. Als deze door de .brand geleden hebben, zal de schade aanzienlijk hoger zijn. De veiling is echter tegen brandrisico's verzekerd. Een Zeeuws echtpaar wil zich ontfermen over een Engelse drieling van 18 maanden, die door de ouders verlaten is en waarvoor men tot nu toe geen pleegouders heeft kunnen vinden. Het echtpaar, de heer en mevrouw Blom te 's-Gravenpolder was zeer getroffen door het feit dat de drie baby's gescheiden zouden moeten worden, omdat niemand de zorg voor de drie kinderen sa men op zich wil nemen. Oproepen, die door de Londense gemeenteraad in de Engelse bladen waren geplaatst, zijn zonder resul taat gebleven. De heer en mevrouw Blom hebben drie grote kinderen. De twee doch ters zijn verloofd en zullen over niet al te lange tijd gaan trouwen. „De leegte die dan zal ontstaan", zo heeft de heer Blom ver klaard, „zou gevuld kunnen worden dooi de Engelse baby's". „Kunnen wij met de huidige Indonesi sche regering een gesprek voeren en met name daarbij Nieuw-Guinea betrekken? Mijn antwoord daarop is een duidelijk: neen". Dit heeft de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klom- pé, zaterdag verklaard in een toespraak op een Overijsels appèl van de Katholie ke Volkspartij, dat in Hengelo werd ge houden. Minister Klompé verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen in Indonesië niet hun grond vinden in het geschil om Nieuw-Guinea. Indonesië wenst de Neder landse economische belangen geheel uit te schakelen. Dat het conflict over Nieuw- Guinea deze maatregelen tegen de Neder landers bewerkstelligd heeft is beslist niet juist; dit conflict heeft juist jarenlang het ingrijpen in de economische belangen van Nederland vertraagd. Voor haar ontkennend antwoord op de vraag inzake een gesprek met de huidige Indonesische regering voerde mej. Klom pé twee motieven aan. „In de eerste plaats is het een slechte politiek, toe te ijat Deze auto zal men in Noordholland zien verschijnen ten teken dat de mobiele masseur ten dienste van de rheumabestrijding op pad is. Het Tweede-Kamerlid de heer A. R. Vermeer (P.v.d.A.) heeft aan de minis ters van Oorlog en van Maatschappelijk Werk vragen gesteld over het in de oor logsjaren gebouwde arbeidskamp bij Winterswijk dat na de oorlog werd ge bruikt voor de legering van luchtmacht troepen en dat in november 1955 werd ontruimd. Sindsdien is het ongebruikt en is door het langdurige leegstaan en de daar mee gepaard gaande verwaarlozing in waarde zeer achteruitgegaan. Het kamp is in een later stadium aan de minister van Maatschappelijk Werk toegewezen, die het na het aanbrengen van verande ringen voor de huisvesting van Ambone zen wilde bestemmen. De rijksgebouwen dienst heeft verschillende verbouwings plannen gemaakt, maar uiteindelijk werd besloten het bestaande kamp af te breken en een geheel nieuw kamp, bestemd voor ongeveer 800 .Ambonezen, te bouwen. Het r.a de oorlog in het kamp gehuisveste luchtmachtonderdeel is sinds november 1955 gehuisvest in een geheel nieuw kamp te Eibergen, waarvan bouw en inrichting ongeveer ƒ4.500.000 hebben gekost. De heer Vermeer vraagt of het juist is, dat dit kamp voortdurend onderbezet is geweest en dat het per 1 februari zal worden ont ruimd. Als het niet voor militaire doelein den zal worden gebruikt, is het dan mo gelijk dit kamp voor de huisvesting van Ambonezen te bestemmen, waardoor de bouwkosten voor een nieuw kamp te Win terswijk worden bespaard, veel sneller een huisvestingsmogelijkheid voor de Am bonezen wordt verkregen en het kamp te Winterswijk wellicht aan een van de ge gadigden kan worden verkocht of ver huurd voor een sociaal doel? zo vraagt de heer Vermeer. geven aan chantage. In de tweede plaats zou een gesprek de positie van de tegen woordige machthebbers in Indonesië ver sterken ten nadele van degenen in Indone sië, die op matiging aandringen in de ac tie tegen Nederland". Overigens was zij van oordeel, dat er ook met deze gema tigde elementen, mochten zij aan de macht komen, niet over Nieuw-Guinea zal kun nen worden gepraat, omdat de bevolking van Nieuw-Guinea zelfbeschikkingsrecht dient te hebben. Uitvoerig zette mej. Klompé uiteen wat de Indonesische regering sinds het sluiten van de R.T.C.-accoorden met het zelfbe schikkingsrecht hééft gedaan. „Twee maanden na de souvereiniteits- overdacht werd door de Indonesische re gering een streep door het zelfbeschik kingsrecht gehaald. Realiseren wij ons goed, welke een schandelijk onrecht daar mee is aangedaan aan hele groepen van de bevolking. Ik wil daarbij speciaal den ken aan de Ambonezen, die hier in Ne derland aan mijn zorgen zijn toevertrouwd. Dikwijls is mij .een verwijt gemaakt, dat ik in mijn beleid ten opzichte van de Am bonezen hier niet bereid ben het politieke aspect en het aspect van de maatschap pelijke zorg die ik voor hen heb door el kaar te mengen. Ik meen echter, dat wil de maatschappelijke zorg goed zijn dit de enige mogelijkheid is. Dit verhindert mij echter niet in alle duidelijkheid te verkla ren dat mijns inziens aan deze groep een schandelijk onrecht is aangedaan. Een onrecht, dat de toenmalige regering heeft getracht tegen te gaan door een stap te ondernemen bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Deze is echter niet be reid geweest dit vraagstuk in behandeling te nemen, noch is de U.N.C.I. bereid ge weest haar taak: toe te zien op de juiste uitvoering van de R.T.C.-verdragen, te vervullen. De Verenigde Naties zijn in deze ernstig tekort geschoten". Minister Klompé zei verder dat Indone sië de regels van het Volkenrecht en de rechten van' de mens telkens opnieuw heeft geschonden. Zij achtte het onjuist vergoelijkend over dit optreden te spre ken. „Indonesië heeft met zijn laatste ac tie tegen de Nederlanders niet alleen het prestige van de Verenigde Naties ernstig geschaad, maar bovendien gespeeld met de meest fundamentele rechten van de mens". Minister Klompé heeft verder uitvoerig gesproken over de uit Indonesië gerepa- trieërden. Slechts een beperkt aantal staat volko men vreemd tegenover de westerse ze den en gewoonten. Velen kunnen zonder een lange overgangsperiode in de Neder landse samenleving worden opgenomen. Over de huisvesting zei zij, dat de voor keur moet worden gegeven aan een oplos sing, waarbij samenwoning wordt verme den. Bij velen schijnt vrees te bestaan, dat de ter beschikking gestelde woonruimte gevorderd zal worden, nadat het gerepa trieerde gezin deze heeft verlaten. Het was de minister gebleken, dat verscheidene ge meenten in dit opzicht geruststellende verklaringen hebben gegeven. „De vurige stomer Gerben de Jong gaat nu voor anker. De man aan wie de schip- persstand van Nederland zoveel te danken heeft gaat, lang na velen dat in zijn plaats zouden hebben gedaan, rust nemen. Wij wensen hem toe dat hij nog zal beleven de doorvoering van de onverkorte leer plicht ook voor schipperskinderen." Dit zei ds. J. Vink van de Generale Sy node der Nederlands Hervormde Kerk tot de 73-jarige strijder voor de verheffing van de schippersstand, de heer Gerben de Jong, op de receptie ter gelegenheid van diens afscheid als directeur van het On derwijsfonds voor Schipperskinderen van wege de Ned. Hervormde Kerk, vroeger directeur van het Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. Uit vele krin gen, uit die van onderwijs en scheepvaart uiteraard de meesten, waren enige hon derden naar Krasnapolsky gekomen om de heer De Jong dank te zeggen voor al les wat hij in het belang van het schip perskind heeft gedaan. Daarbij waren ook oud-burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly, de voorzitter van. de Amsterdamse Kamer van Koophandel, mr. D. A. Delprat, de havenmeesters van Amsterdam, Rotter dam, IJmuiden en ook de heer U. F. M. Dellaert van de luchthaven Schiphol. Het gemeentebestuur van Zwolle over weegt de opheffing van het noodsanato- rium „Zandhove" en de terbeschikkingstel ling van het landgoed en de zich daarop bevindende gebouwen voor het onderbren gen van gerepatrieerde bejaarden uit Indo nesië. „Zandhove" werd in 1945 ingericht als sanatorium voor tbc-patiënten. In de loop der paren werd het uitgebreid. Enige jaren lang was de gemiddelde bezetting 125 personen. De laatste jaren zijn er slechts 60 patiënten. Het jaarlijks tekort wordt op ongeveer 110.000 gulden geraamd. Na enige verbouwingen zal „Zandhoeve" aan 125 bejaarde gerepatrieerden uit Indonesië plaats kunnen bieden. Tussen het gemeentebestuur van Bergen op Zoom en het ministerie van Maatschap pelijk Werk worden onderhandelingen ge voerd voor het beschikbaarstellen van het buitengoed „Ruitershove" als tijdelijke ver blijfplaats voor repatriërenden uit Indo nesië. „Ruitershove" werd enkele jaren geleden door het gemeentebestuur aangekocht als recreatiegebied. Het is voor dit doel nog niet in gebruik genomen, daar de uitvoe ring van de plannen nog niet door Gedepu teerde Staten waren goedgekeurd. ADVERTENTIE ^oelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 KWASTEN PENSELEN Prof. Romme te Hengelo Tijdens het zaterdag te Hengelo gehou den Overijselse appèl van de Katholieke Volkspartij heeft prof. mr. S. P. M. Rom me, fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, gesproken over de beste dingsbeperking. Hij meent dat het vooral de psychologische kant van de lastenver zwaring op het bedrijfsleven is, die in een weifelende internationale conjunctuur een slechtere, een meer afremmende in vloed kan uitoefenen, dan wenselijk is. Het is een gevaarlijke kortzichtigheid de druk op het bedrijfsleven op een lijn te stellen met de druk op de consumptie. Wie dus zegt „wanneer men het bedrijfs leven een verlichting geeft, moet aan de Prof. Mr. C. P. M. Romme consument ook een verlichting worden ge geven", die maakt de gehele bestedings beperking tot een zinloos en uitzichtsloos geval. Vooral in de socialistische hoek is er maanden lang op gehamerd, dat men vooral de investeringsmogelijkheden van het bedrijfsleven moet afremmen. Nu is men van de snelstijgende werkloosheid gelukkig een beetje geschrokken, maar de stijging zou nog veel stijler zijn geweest, wanneer de heren zich hadden kunnen uit leven en het zwaartepunt van de beper king sterker naar de sector van het be drijfsleven zou zijn verlegd, aldus prof. Romme. De grondoorzaak van de moeilijkheden zit naar zijn mening in te hoge consump tie. In een tijd van weifelende internatio nale conjunctuur moet de grootste voor zichtigheid worden betracht met ons al ler bestaansbron: het bedrijfsleven; we moeten ons met meer kracht werpen op de export, die het anker is voor ons eco nomisch leven en we moeten de arbeider inschakelen in mededeling in bedrijfswin sten, met bevordering, dat hij van dit deel van zijn inkomsten spaart en het produc tief gaat beleggen. Echoput Alle woorden, tot een persoon die te kinde is gericht, gaan het ene oor in en het andere uit. Of hetzelfde oor weer uit. Toch kun je een gesprek met hem voe ren want in de korte tijd waarin jouw woord bij hem verblijft kan hij er op reageren. Elk woord wekt in hem een weerwoord maar daarmee is het dan ook afgelopen. Een kinds mens heeft het karakter gekregen van een echo. Het enige verschil is dat bij hem het weer woord zich niet hoeft te richten naar de klanken die hij opvangt. Wat is nu het verschil tussen een kindse en een gewoneBij een gewoon mens blij ven de woorden die anderen tot hem rich ten langer in de herinnering dan bij een kinds mens. Maar blijven deze hem on wrikbaar het hele leven bij? Geen sprake van. Na korte of langere tijd weet ook hij ze niet meer, is alles verdwenen wat men tot hem sprak. Het proces van vergeten gaat bij kindse mensen alleen wat sneller, zij leven nóg meer in het ogenblik dan wij. Tussen hen en ons bestaat geen wezen lijk verschil, alleen een verschil in graad. Maar als wij dan niet wezenlijk van kindse mensen verschillen dan moeten dus ook wij dat echokarakter hebben. Dan zijn wij voor elkaar alleen maar voor werpen van weerkaatsingAlles wat wij tegen elkaar zeggen heeft maar tijdelijke betekenis, onze woorden zijn verbruiks- goederen, zij gaan door het gebruik te niet en ze te willen wikken en wegen is een schromelijke overschatting. Je zou zelfs kunnen spreken van hovaardij. Aan de andere kant moeten we nu na tuurlijk ook niet gaan zeggen: klets maar raak. Een aardappel is ook voor tijdelijk gebruik maar toch is het van groot belang of hij gaar is of niet. Maar een redenaar dan, zult u misschien vragen, iemand die een hele redevoering afsteekt, die is toch moeilijk als een echo te zien. Dat is een echoput, waaruit pas va langere tussentijd en in golven van her haling het geluid weerkeert. Bélcampo De Martinus Nijhoff-vertaalprijs, uitge loofd door het Prins Bernhardfonds, is dit jaar toegekend aan de veertigjarige Ne derlandse letterkundige Dolf Verspoor, een zoon van het Heemsteedse raadslid A. J. J. Verspoor. De jury bestond uit Antoon Coolen, voor zitter, Bert Bakker, dr. J. Hulsker, mr. J. Kalff, mr. E. Straat en drs. J. Henrick Mulder, secretaris en kende de prijs een stemmig toe. De officiële uitreiking van de prijs, groot tweeduizend gulden had zaterdagavond plaats in het oude raadhuis in Den Haag. De Franse vertalingen van poëzie van de dichters A. Roland Holst, Slauerhoff, Mars man, Nijhoff, Vasalis, Achterberg en Vest dijk van de hand van Dolf Verspoor heb ben de jury „bijzonder getroffen." Deze vertalingen „transponeerden vorm en in houd van het Nederlandse gedicht zo zui ver naar het Franse vers, dat geen Frans man voor wie het Nederlands een aange leerde taal zou zijn, hem daarin zou over treffen en zeer waarschijnlijk ook niet evenaren," zeide de jury. Na enige voorbeelden te hebben aange haald uit door Verspoor in het Frans ver taalde verzen van Roland Holst en Mars man verklaarde de jury, dat al eerder aan vertalingen van Verspoor uit vreemde ta len in het Nederlands aandacht was ge schonken. Mr. E. Straat, die namens de jury een kritisch onderzoek heeft inge steld naar de vertalingen, maakte de jury erop attent „hoe diep Verspoor in het we zen van de romaanse talen is doorgedron gen". De „dubbelzijdigheid van zijn pres taties" betrekt de jury dan ook in de over wegingen van de hem verleende bekro ning. Verspoor heeft „op geheel enige wij ze een verbinding gelegd tussen germaans en romaans, waar ze, ondanks hun oer verwantschap, het moeilijkst is te verwe zenlijken, namelijk in de dichtkunst. Het is op grond van deze verdienste die zijn vertaalarbeid voor onze letterkunde en haar beeld in het buitenland heeft, dat on ze jury hem met eenstemmigheid dit jaar de onderscheiding van de Martinus Nij hoff-vertaalprijs heeft toegekend", aldus de jury. De prijs werd in 1955 toegekend aan Aleida Schot en Bertus van Lier, in 1956 aan James S. Holmes en in 1957 aan mr. H. J. W. Keuls. Dolf Verspoor, geboren in 1917, studeer de in Parijs aan de Ecole Nationale des Langues Orientales Vivantes, waar hij het diploma behaalde voor Chinees. In 1945 werd hij door Agence France-presse voor de tijd van drie jaar uitgezonden als cor respondent in India, Indo-China en Indo nesië. In Franse tijdschriften en verza melbundels, soms onder het pseudoniem Serge Guy-Luc, publiceerde hij vertalin gen van Nederlandse poëzie, met name van A. Roland Holst, Nijhoff, Slauerhof en Marsman. De Roland Holst-vertalingen vormen een deel van de bloemlezing uit het werk van deze dichter, in 1954 in Pa rijs verschenen bij de poëzieuitgever Pierre Seghers. Een keuze uit Achterberg, „Poèmes épars", is ter perse. Van de vertalingen in het Nederlands uit Portugees, Italiaans en Spaans versche nen in bundelvorm tot dusverre „Sauda- des", vijfentwintig sonnetten van de Por tugese dichter Camoens (bibliofiele uitga ve, Utrecht 1953) en „De maanden onzer jaren", een Italiaanse sonnettencyclus uit het begin van de veertiende eeuw, van Fol- gore da Jan Cimignano (Den Haag, 1958). In tijdschriften verschenen van Verspoor bovendien vertalingen van werk van Spaanstalige dichters als Federico Gar cia Lorca, Pablo Neruda en Nicolas Gui- len. In een kort dankwoord zei de heer Ver spoor anderen te willen betrekken in de eer, die hem was toegekend. Hij noemde de thans 80-jarige Sir Herbert Greerson, die ver voor de oorlog reeds werk van Bou- tens, Leopold en Bloem in het Engels ver taalde, voorts de Italiaanse litterator Gia- como Prampolini, die thans gedichten van Achterberg vertaalt, en de overleden Ge rard Diels, wiens Lorca-vertalingen „te snel worden vergeten". Nadat de acteur Max Croiset werk van de bekroonde had voorgedragen bood het gemeentebestuur van Den Haag een receptie aan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5