Horen en zien BUMBELENDEWENSHOORN EEN WOELIGE TIJD t Britten maken hun eerste moderne autoweg Televisite r Agenda voor Haarlem aanIondiotgen en nabeschouwingen Kort en bondig 4 radio WÈÈÊÊÈËÊËÊÊtË J Weinig spanning Het geheim van Danny De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma „Puccini-jaar" in de Scala begonnen handen W interspelen Na veel getob met bijna achterlijk zvegenstelsel Minder weerstand door bewegende luchtlaag onder schepen Examens Sir John Gockroft legt de leiding van Harwell neer Bij Walter van der Kamjp ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG J Heringa Wuthrich MAANDAG 27 JANUARI 1958 Bezitters van loten van de S.U.S.-actie zullen zaterdagavond met grote spanning gekeken hebben naar de televisie-uitzen ding uit het „Casino" te Den Bosch of ge luisterd hebben naar de radio-uitzending uit hetzelfde gebouw, in beide gevallen door de K.R.O. verzorgd, waarin de laat ste uitslagen van de trekking bekend ge maakt werden. Gaarne wilden zij immers weten of zij in het bezit waren gekomen van een huis, een auto, een scooter of een televisietoestel. Niet-bezitters van de lo ten zullen die spanning niet gemerkt heb ben, want daarvoor traden twee notaris sen te ernstig op, hetgeen overigens bij de vervulling van hun ambt paste. Bij soort gelijke acties van de N.C.R.V. wist Johan Bodegraven meer leven in de brouwerij te brengen dan zaterdag het geval was. Bij het begin der uitzending gingen de ge dachten naar hem uit en telefonisch werd zijn advies gevraagd over het aanwijzen van een bezoekster, die de hoofdprijs mocht trekken. De radio-omroeper Kees Schilperoort trachtte er nog wat gezelligs van de maken en plaatste een aantal gees tige opmerkingen. Peter Zwart had aan de decors veel zorg besteed en de kijkers kregen een goede indruk van de prijzen en in het bijzonder van de wijze, waarop een Haags paar zijn woning mag inrich ten. De S.U.S.-actie is weer een groot suc ces geworden en aan de bisschop van Den Bosch werd een bedrag van één miljoen gulden ter hand gesteld. Mogelijk volgt er nog een extraatje van een ton. Het be kendmaken van de uitslag werd afgewis seld met een internationaal variété-pro gramma, waarin de Deen Erlandi goed immiteerde, de snor van de Engelse mu zikale clown Johnny Cray het meeste op viel en het kwartet Los Indios en het K.R.O.-orkest „Cascade" onder leiding van Johny Ombach het muzikale gedeelte verzorgden. Voor de vierde keer in dit seizoen bracht Jan Willem Hofstra op vlotte wijze het spel „Boter, kaas en eieren" in het eerste gedeelte van de televisie-uitzending. De Nederlandse Televisie Stichting heeft zondagavond een reprise van de film „The secret life of Danny Kaye" (Het ge heime leven van Danny Kaye) gebracht, waarvan de eerste vertoning op 2 decem ber 1956 ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het Kinderfonds van de UNO plaats had. Het is een film over een tocht van ruim twee jaar van de Ameri kaanse artiest langs plaatsen, waar kin deren in nood zijn. Plaatsen ook, waar dat Kinderfonds van de UNO met geneesmid delen en geneeskundige hulp zo veel als mogelijk is het leed wil verzachten. Danny Kay, zo blijkt in de film, is een genees middel op zichzelf. Kinderen in de meest afgelegen gebieden van de wereld en ge handicapt door de ergst denkbare ziekten laat hij al gaat dat dikwijls ook moei lijk hartelijk lachen om zijn vreemde grollen en grappen. De UNICEF had geen betere afgezant en propagandist voor het werk van haar organisatie kunnen hebben. In het middagprogramma was er onder andere een reportage uit Keulen van de Duitse tenniskampioenschappen. De Vlaam se verslaggever W. de Gruyter verzorgde het commentaar, hetgeen noodzakelijk bestond uit volkomen overbodige opmer kingen en het vertalen van de woorden van de Duitse umpire. Voordien zag men internationale wedstrijden in een prachtig zwembad in Bremen, waarbij helaas geen microfoons voor de buitenlandse zenders waren ingeschakeld, zodat men herhaal delijk naar interviews moest kijken, als men liever een reportage van het kunst- zwemmen had gezien. Beeldschermer ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstraat 43 - Haarlem - Tel. 52760 HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 -24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Twee piano's. 11.30 Gram. 11.40 Planorecital. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Promenade orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgelspel. 13.40 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 R.V.U.: Het UNO-werk in de onderontwikkelde gebieden van India, door ir. F. B. Carbasius We ber. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous par- le. 19.10 Viool, altviool en cello. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Pia norecital. 22.35 Muz caus. 22.55 Ik geloof, dat.. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. 23.16 New York cal ling. 23.2124.00 Gram. HILVERSUM n 398 M. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 School radio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole orkest en sol. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmeded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.25 Amus.muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Pianore cital. 15.00 Radio-philharm. orkest. 15.40 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zickenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: E. F. H. de Vriendt: Het werk van de Caraibische Commissie. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Idem. 18.40 Amus.muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gewijde muz. 22.05 Motet- en Madri gaalkoor. 22.35 De Radiodokter. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 21.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. "15.43 Gram. 16.30 Symf.orkest. 16.55 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Omr.orkest. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.ork., koor en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Barokmuz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG AVRO: 20.30 Journaal en weerber. 20.45—ffi.15 Filmprogramma. ADVERTENTIE Met P.K.'s smijten betekent geld vermorsen DAT DOET RENAULT NIET Al het mogelijke besteden aan wegligging en remvermogen is mensenlevens sparen. DAT DOET RENAULT WEL! Bovendien elegant, comfortabel en degelijk (6 maanden garantie incl. arbeidsloon). Vraag eens geheel vrijbl. nadere inlichtingen GARAGE DEN HOUT Op 22 december van dit jaar zal het een eeuw geleden zijn, dat de opera-componist Giacomo Antonia Domenico Michelo Se- condo Maria Puccini te Lucca in de Ita liaanse staat Toskane geboren werd. De Scala te Milaan heeft ter herdenking hier van zondagavond opvoeringen gegeven van drie korte éénakters, namelijk U Tabarro, Suor Angelica en Gianni Schicchi, waar mee het „Puccini-jaar officieel werd in gezet. De drie opera's werden voltooid in 1918. Acht jaar te voren had Puccini de opera La fanciulla del West" (het meisje uit het westen) geschreven, een werk, waaraan de richting van het verisme een eigen karak ter gaf. Het „II Tabarro" nu is het al evenzo gesteld. Ook hier een streven naar natura listische werkelijkheid met een opstuwen der dramatische spanning, hoewel dit ge lijk stond met de verloochening van zijn in vroeger jaren geuite tegenzin voor de veris- tische opera's „Cavalleria rusticana" van Pietro Mascagni en „Pagliacci" van Leon cavallo met hun echtbreuk-en-moord scènes. Puccini had een scherpe intuïtie voor de wensen van zijn publiek en met een lenig aanpassingsvermogen wist hij daaraan te voldoen, onverschillig van welke kant die wensen kwamen. Voor het gehalte van zijn beroemde opera „Madame Butterfly" werd die berekende toegefelijkheid niet nadelig, maar voor de muzikale waarde van „Het meisje uit het westen" is zij funest ge worden. Met „II Tabarro" echter heeft Puccini zich zeer gerevancheerd. Zelfs be reikte hij in deze opera op vele momenten er de hoogte mede, die zijn „La Bohème" tot een meesterwerk deed worden. Beklem mend is de dramatiek, die zich ook in de door de K.R.O. verzorgde uitzending, een relais van de microfoon-uitvoering door de Italiaanse omroep, met al haar hevige spanning liet gelden. Het tweede werk „Zuster Angelica" met zijn unieke bezetting van alleen vrou wen-rollen, betrok de luisteraars in een religieuze sfeer, welke echter door de over gevoeligheid der melodieën een week ac cent verkreeg. De opgeschroefde tragiek van het libretto, dat van de hand van Giovannino Forzano is, doet de visionaire slotscène maar nauwelijks aanvaarden. Er viel evenwel bij het luisteren naar de uit voering een overvloed van belcanto te ge nieten, al werd deze gebonden aan muziek van declamatorisch karakter, zonder de afgeronde vorm der vertrouwde Italiaanse opera-aria. Magistraal zonder enige restrictie heeft Puccini zich weer met „Gianni Schicchi" getoond. De librettist Forzano heeft zich zelf met het schrijven van dit komische theaterstuk overtroffen. Puccini werd er door geïnspireerd tot het componeren van een verfijnde muziek, die een prachtige zuivére éénheid mét' de kostelijke'geschie denis vormde, ook als karaktertekening. De eerste opvoering op i'9: januari 1919 in het Constanzi-theater te Rome werd een volstrekte triomf voor de zestigjarige Puc cini, die in „Gianni Schicchi" de sterkste kant van zijn genie gemanifesteerd had. En thans werd ook bij deze uitzending de uitvoering van dit sprankelende stuk, waarbij de rollen met geestige typering werden uitgebeeld en welke onder de be kwame leiding stond van de ook in ons land bekende dirigent Antonino Votto, het hoogtepunt van deze herdenking. Golfbreker ADVERTENTIE WAMPA.C ruw of schraal HAMEA'GELEHTut"95<:<l Volgens een mededeling van de direc teur-generaal van de Olympische Winter spelen in 1960 in Squaw Vally zullen de wedstrijden „live" per televisie naar Europa worden uitgezonden, indien tegen die tijd de transatlantische televisie wer kelijkheid is geworden. Wellicht zullen dan de uitzendingen in kleuren geschieden. (Van onze correspondent in Londen) Engeland krijgt ten lange leste zijn eer ste moderne autoweg, zoals het vasteland, die al jaren kent. Met spoed zal er thans een 85 km lang traject worden aangelegd, dat deel z-1 uitmaken van de wegverbin ding tussen Londen en Birmingham. De afstand tussen de grootste twee steden van Engeland bedraagt 176 km, zodat bij alle voortvarendheid waarmee deze zaak zal worden aangepakt, dit nog maar een gedeeltelijke oplossing is. In een halve eeuw is er in Engeland geen enkele ge heel nieuwe weg gebouwd. Automobilis ten hebben helaas nog steeds te kampen met doorgaans smalle en bochtige we gen, welke als lintwormen door het land slingeren en dan ook op alle mogelijke manieren verstopt raken, vooral wanneer zij door steden en dorpen gaan. Tussen de beide oorlogen is het Britse wegensys- Deense vinding KOPENHAGEN (UP) Een 33-jarige oude Deense civiel-ingenieur, Knud Gram, heeft een systeem uitgevonden om sche pen in het water op lucht te laten varen. De lucht wordt van de boeg af in een laag je van een vijf millimeter langs de kiel geblazen, aan de achtersteven weer op gevangen en dan weer langs pijpen naar voren gebracht. Op deze wijze ontstaat een luchtstroom onder het schip, die in tegenstelde richting ongeveer dezelfde snelheid heeft als het schip zelf. Het ge volg is, dat er hoegenaamd geen wrijving is tussen water en lucht en dat het schip voortglijdt op de lucht en niet op het wa ter en als gevolg daarvan dertig percent minder brandstof nodig heeft. Het denkbeeld op zich is niet nieuw, maar vroeger bleef de lucht statisch ten opzich te van het schip, nu ten opzichte van het water. Zo'n „luchtplaveisel" zal niet duur zijn. Volgens de uitvinder komt het niet duurder dan een luchtverversingssysteem in een passagiersschip. Twee Deense maatschappijen hebben het de uitvinder mogelijk gemaakt zijn expe rimenten uit te voeren. De eerste experi menten vonden plaats met kleine model len in een tuinbassin. Gram heeft patent gekregen op zijn vinding in 14 landen. teem slechts opgelapt. Hier en daar treft men moderne stukken aan met twee of drie banen in elke richting en behoorlijk afgescheiden door brede bermen, maar de vreugde houdt meestal na enkele tien tallen kilometers op. Dan wordt het weer voortsukkelen over volle nauwe wegen. Zelfs op de moderne weggedeelten stuit men steeds weer op de hindernis van kruisingspleinen, want via- duchten werden totnutoe uit den boze geacht. De regering toont thans echter dat zij werkelijk van plan is haar leven te ver beteren. Het nieuwe weggedeelte tussen Londen en Yorkshire zal 150 miljoen gul den vergen. Het is het grootste contract, ooit aan een enkele firma gegund. Er zal bij de aanleg van veel machines worden gebruik gemaakt. In totaal komen er 3000 arbeiders aan te pas. Maandelijks zal ongeveer vijf kilometer worden ge vorderd. De nieuwe autoweg zal groten deels door de open natuur lopen en er zal ruimschoots van viaducten worden ge bruik gemaakt, die het mogelijk maken om bestaande wegen onder of boven te kruisen. Aan weerskanten van de mid denberm komen drie wegbanen. Er zullen 54 viaducten over andere wegen, alsme de spoorwegen, drie kanaal- en vijf ri- vierbruggen en nog een aantal kleinere bruggen worden gebouwd. Om de twintg kilometer zullen er benzinepompen aan weerskanten van de weg staan, die met voetbruggen worden verbonden, zodat er geen dubbel bedieningspersoneel nodig is. Bij de pompen komen restaurants, speciale ruimten om te picniccen, telefoneren en toiletten. Parkeren op de autoweg zal worden ver boden. De weg is berekend op snelheden van over de 100 kilometer zonder dat daar door het minste gevaar ontstaat. Amsterdam. Vrije Universiteit. Artsexamen: F. Haasbeek, Vinkeveen. Semi-artsexamen: G. M. Bax, Veenendaal; mevr. M. B. SvvildensNelck, Amsterdam. Doctoraalexamen geneeskunde: J. H. Bade, Doorn: W. G. Buist, Haarlem; A. van Dijk, Amsterdam: B. P. Hazenberg, Apeldoorn: H. R. Kriek, Amsterdam; J. v. d. Meer, Rotter dam; mej. C. S. Mungra, Paramaribo; G. J. v. d. Slikke, Roosendaal; H. Steenhuis, Amsterdam; C. Versluys, Hillegom; mej. A. J. ter Weel, Deven ter. Kandidaatsexamen theologie: J. W. Genuit, Sprang (N.-Br.); J. Slomp, Hoorn; A. Segger, Bentheim (Did.); J. H. S. Möller, Nordhorn (Did.). Kandidaatsexamen economie: L. J. Mulder, Am sterdam; L. F. van Muiswinkel, Amstelveen; K. van de Wetering, Amsterdam. Kandidaatsexamen Nederlands: mevr. C. C. Gerbrandy-Zweers, Den Haag. Kandidaatsexamen geschiedenis: mej. H. C. Wiersinga, Baarn. Bumbel stond tegen de verschansing geleund en hij kon wel zingen van blijdschap, omdat hij nu eindelijk kon doen, waar hij altijd van gedroomd had. Dit mooie schip was van hem, en hij ging er mee varen naar landen, waarover hij vaak gehoord en gelezen had. Hij verwachtte allerlei spannende avonturen. Overdag keek hij naar de zee, 's avonds, als de duisternis was gevallen, zat hij in zijn hut en las bij een kaarslantaarn in de dikke boeken, die hij had meegenomen. 47-48 LONDEN (Reuter) Het Britse ge zagsorgaan voor kernenergie heeft de zes tigjarige Sir John Cockroft, hoofd van het centrum voor kernenergie-onderzoek te Harwell, van routinewerkzaamheden ont heven. Dit houdt in, dat hij als directeur wordt opgevolgd door zijn plaatsvervan ger, de Zuidafrikaanse geleerde dr. B. Schonland. Sir John, die elf jaar directeur is geweest, blijft als lid van de commis sie voor wetenschappelijk onderzoek, deel uitmaken van het Britse gezagsorgaan voor de kernenergie. Er is geen reden voor de vervanging van Sir John als directeur opgegeven. Een commissie van onderzoek, die zich heeft bezig gehouden met het ongeluk, dat zich kortgeleden in de plutoniumfabriek te Windscale heeft voorgedaan, waarbij een dode viel te betreuren, heeft kortgeleden aanbevolen dat de directeur van het cen trum voor kernenergie-onderzoek en zijn twee plaatsvervangers niet langer met routinewerkzaamheden zullen worden be last. Premier Macmillan heeft medegedeeld voornemens te zijn de plaatsvervangende directeur van het centrum voor kernon derzoek te Aldermaston, M. Cook, tot lid van het Britse gezagsorgaan voor de kern energie te benoemen. Toen Walter van der Kamp i-uim drie jaar geleden bij de televisiesectie van de AVRO kwam, moest hij na drie weken reeds zelfstandig, zij het nog onder super visie van de regiechef Ger Lugtenburg, een documentaire over Dokkum maken. In dat tempo werden regisseurs in die eerste jaren opgeleid, maar hij geeft toe dat hij daarbij ook wel enig geluk aan zijn zijde heeft gehad, ondanks het spelletje „Weest op uw hoede", dat hij nu als een „reuze- sof" kwalificeert. Wanneer men met Van der Kamp over zijn dagelijks werk spreekt bemerkt men al gauw met iemand te ma ken te hebben die de zelfspot niet schuwt. Hij noemt zichzelf een man „met dertien ambachten en vijftien ongelukken" op grond van de veelheid en veelzijdigheid der beroepen welke hij heeft beoefend te midden waarvan het redacteurschap van het orgaan der Nederlandse troepen in Indonesië „Wapenbroeders" als on derdeel van zijn vierjarige militaire dienst een stevige kern vormt. In die tijd werkte hij trouwens ook voor de radio-omroep ginds. Teruggekeerd in Nederland zette hij nog even de journalistieke loopbaan voort, tot hij kort daarop de kans van zijn leven kreeg bij de AVRO-televisie, aanvankelijk in de amusementssector. Het feit, dat hij van het begin af een goe de pers genoot, heeft zijn zelfvertrouwen uiteraard bevorderd. Eén van die succes sen uit de beginperiode vormde de ont dekking van het trio Los Paragayos. Walter van der Kamp gelooft, dat de doorsnee-televisieregisseur beginnen moet met niet teveel daden te willen stellen. Het gaat er ook niet in de eerste plaats om met een stuk „iets te doen" of ermee „te knutselen" (al is dat op zichzelf wel heerlijk). Men moet er in de eerste plaats een goed spel van maken, opdat het pu bliek zegt; „We hebben een fijne avond gehad, nog een kop koffie en dan naar bed". De ervaringen met stukken die een wat groter diepgang vergen, als „Gasten op het kasteel" van Anouilh of het door Van der Kamps collega Ton Lensink gere gisseerde „Wilt u met mij' spelen" van Achard, zijn niet bijster bemoedigend, zo dat men met erkende en geliefde blijspe len en thrillers maar liever aan de veili ge kant blijft. Van der Kamp's kortstondi ge acteurscarrière bij de Haagse Comedie brengt hem in dat opzicht nog wel eens op een goed idee, zoals de thans voorbe reide opvoering van „Miranda". Walter van der Kamp betreurt het ech ter zeer, dat men in Nederland de rech ten niet kan verwerven, hetzij van goede Amerikaanse toneelstukken, hetzij van de speciale televisiespelen, zoals „The bachelorsparty" („Het vrijgezellenfuif- je") van Chayefski. Wat de binnenlandse produktie aan televisiespelen oplevert is met uitzondering van het werk van Jef Heydendaal en een enkele andere, auteur, nauwelijks de moeite van het doorlezen waard. Overigens blijft het altijd een open vraag of een stuk het bij het publiek zal doen of niet. De van de Beierse omroep overgenomen opvoering van „Don Car los" werd het taalverschil én de overja righeid ten spijt een groot succes. Een deel daarvan valt te verklaren uit het feit, dat Schiller voortreffelijk toneel schreef, zoals uit de analyse van de TV-enscène- ring wel duidelijk blijkt. Aan de andere kant moet men ons aan dergelijke model opvoeringen niet ophangen, zo meent Wal ter van der Kamp, want de omstandighe den waaronder in München wordt gewerkt verschillen hemelsbreed met die van hier. Daar heeft men de beschikking over drie goed geoutilleerde studio's voor ten hoog ste twee avondprogramma's per week. Voor „Don Carlos" was een week camera- repetitietijd beschikbaar, met niet min der dan acht camera's in stelling. De Ne derlandse regisseur krijgt tën hoogste twee dagen. Bovendien zijn de beoorde lingsnormen van het Nederlandse publiek nog oppervlakkig. Met veel close-ups en langzaam inrijden of lange stiltes vor dert men al een heel eind in de openbare waardering. De belangrijke rol van de be lichter daarentegen wordt stelselmatig on derschat. J. H. Bartman 58. „De jongste inlichtingen betreffende de gulden transacties luiden niet al te gunstig, nietwaar me neer Heine?" Salomon was opeens weer klaarwakker. Hij ging rechtop in zijn stoel zitten en vroeg op scherpe toon: „Watweet u daarvan, meneer Moser?" Moser glimlachte en maakte een vaag gebaar. „Niet véél, meneer Heine, maar genoeg om te beseffen, dat deze transacties niet lopen, zoals wij het gewenst had den". Harry Heine legde nader uit: „Meneer Moser is fir- mand van Friendlapder, zoals u waarschijnlijk wel be kend is, oom Salomon!" Salomon Heine, die nooit blijk placht te geven van verrassing, verried zich op dat ogenblik. Die nog jonge man, die zulke geleerde beschouwingen had gegeven, was firmant bij Friendlander.Wat wist deze man van de gulden-transacties? Hij wreef zich langs zijn voorhoofd en antwoordde enigszins vaag: „Och, zo erg is 't, geloof ik, niet..." Moser was het daar niet mee eens en weldra was er tussen hem en Salomon Heine een geanimeerde discussie op gang gekomen. Harry Heine begreep er niet veel van. Het ging over beurszaken en Harry merkte op, dat Salomon veel belangstelling scheen te stellen in het oordeel van Moses Moser. Opeens hoorde hij zijn vriend opmerken: „Naar ik hoor, bent u hierheen gekomen, meneer Heine, om de sombere financiële toestand van mijn vriend Harry enigszins op te klaren..." Zo snel liet Salomon Heine zich echter niet overrom pelen. Zijn gezicht betrok en met een weinig vriende lijke blik in de richting van Harry, antwoordde hij: „Inderdaad moet ik daarover nog een onderhoud met hem hebben, helaas". „Uw neef behoort niet meer tot de gewone men sen", zei Moser op onbewogen toon. „Hij is een be roemd man geworden". Salomon Heine lachte fijntjes. „Ik vind het prettig u dat te horen zeggen, meneer Moser. Beroemde mannen hebben een ruim bestaan. Ik merkte het al aan het voortreffelijk maal, dat mijn neef mij voor zette; zo exquis eten we bij mij thuis niet!" „Zijn ;jiaam gaat van mond tot mond", vervolgde Moser, ,';en men vertelt erbij, dat u uw neef onder houdt en hem helpt op de weg naar de roem. Men zou 't u zeer kwalijk nemen, wanneer u hem opeens uw hulp ontzeggen zou". Salomon Heine scheen niet op zijn gemak te zijn. „Hij is toch beroemd, hij zal geld genoeg verdienen!" mompelde hij. Moses Moser werd opeens ernstig: „U wéét maar al te goed, dat dat niet het geval is! Natuurlijk vormt die toelage aan Harry voor u een last, maar zo heel veel... mag ik vragen, hoeweel het bedraagt?" „Ja", antwoordde Salomon Heine overrompeld, „100 Taler." Moser glimlachte. „Dat zijn dus 1200 Taler in het jaar! Van zó'n bedrag zal uw Hamburg- se bankiershuis toch waarlijk niet veel hinder onder vinden! Harry Heine verbeterde op zachte toon: „100 Ta ler per kwartaal, Moser." Deze antwoordde slechts met een verwonderd: „O!" Hierna zwegen allen. Salomon Heine trok zijn lippen tot een strakke lijn. Zijn zwijgen was ijzig. Lang zaam zei Moser: „Ik begrijp heel goed, het gaat u niet zo zeer om het geld als wel om het principe! Harry is oud genoeg om voor zichzelf te zorgen, vindt u. U wilt bewijzen hebben." „Inderdaad," antwoordde Salomon Heine op felle toon. „Ik wil het bewijs, dat hier niet alleen over een genie wordt gepraat maar dat er ook geld ver diend wordt! Dat er wat van hem terecht is geko men, en dat men niet alleen zijn naam noemt, maar dat hij ook geld binnenbrengt! Als hij dichten wil, mij goed, 't kan me niet schelen hoé hij zijn geld verdient, als hij maar verdient Moses Moser keek peinzend voor zich uit. „Ik wil u een voorstel doen, meneer Heine," zei hij langzaam. Harry Heine stond op, er was een pijnlijke trek op zijn gezicht en zijn mondhoeken trokken nerveus. „On derhandel verder maar samen over mij, zonder dat ik erbij ben! Tracht me echter niet te verkopen!" Harry zou nooit vragen, hoe dit gesprek tussen Sa lomon Heine en Moses Moser verliep. Hij wachtte be neden in de straat en liep huiverend heen en weer. Het duurde ongeveer een uur, voordat de beide man nen naar beneden kwamen. Kortaf zei Salomon Hei ne tot zijn neef: „We gaan nu naar Lipke." Na een kort onderhoud bij de bankier Lipke zei Salomon Heine: „Doe ons een genoegen, Lipke, en vergezel ons naar prof. Gubitz." Lipke liep met Sa lomon Heine voorop. Daarachter volgden Harry Hei ne en Moses Moser. De laatste zei rustig: „Maak je geen zorgen Harry, je zult 't zien: je toelage wordt verlengd." Intussen vroeg Salomon Heine vol argwaan aan zijn zakenvriend Lipke: „Zeg me eens eerlijk, Lipke, wat is die prof. Gubitz voor een man, hoe staat hij er financieel voor?" Lipke antwoordde: „Prof. Gubitz is een welgesteld man. Hij heeft een grote naam als geleerde en kun stenaar. Hij geeft de „Gesellschafter" uit, een veel gelezen literair blad. Een zeer solide man, die zijn financiën in orde heeft. Men kan op hem aan. Prof. Gubitz behoort stellig tot de vooraanstaande kringen van Berlijn." Gubitz ontving het gezelschap met een gevoel van verbazing. Hij trok stoelen bij en de beraadslaging begon. Harry stond bij het raam en keek naar bui ten. Moses Moser legde uit: „Professor Gubitz, meneer Heine, uit Hamburg, van wie u waarschijnlijk wel ge hoord hebt hij is een groot bankier, nietwaar? wenst zich tot u te wenden als expert, opdat u hem uw oordeel geeft over de begaafdheid van zijn neef." „Wel, professor," mompelde Harry bij het raam, „welke censuur past u op mij toe?" Niemand lette op hem. Prof. Gubitz ging wat rech ter zitten en begon op bijna plechtige toon te spre ken: „Harry Heine is door mij naar voren geschoven, dat mag ik wel eerlijk zeggen. Zijn gedichten in mijn „Gesellschafter" hebben opzien gebaard. Zij hebben talrijke imitators gevonden, wat wel het bewijs is, dat hij over een zeer origineel talent beschikt. Zijn ge dichtenbundel, die onlangs is verschenen mede door zijn bemiddeling kreeg zeer goede recencies. Het zal stellig nog slechts korte tijd duren, dat de naam Heine haar plaats in de Duitse literatuur voor altijd verworven zal hebben. Ik houd Harry Heine voor een zéér bijzonder jong talent!" Er heerste stilzwijgen. Gubitz was tevreden over zijn woorden. Hij vond d^.t hij het goed had gezegd. (Wordt vervolgd) Nieuw station. Het nieuwe station te Venlo zal op 7 februari in dienst gesteld worden door de president-directeur van de N.S., ir. F. Q. den Hollander. Afscheid. De commissaris van poli tie te Hilversum, de heer C. M. van Veen, zal op 31 januari afscheid nemen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Burgemeester. Tot burgemeester der gemeenten Monnikendam en Katwoude is benoemd mr. J. F. de Groot met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Wijdewormer. Geborgen. Het ruim 2100 ton meten de Rijnschip „Jacob Cats" uit Rotterdam, dat woensdagmorgen tijdens de felle sneeuwstorm bij Hansweert zonk, is za terdagmiddag gelicht. Het werd naar de haven van Terneuzen versleept waar de la ding, 1100 ton kolen, werd gelost. Het schip heeft vrijwel geen schade opgelopen, alleen het roer is defect. Bekroonde katten. Ruim 160 katten uit Frankrijk, Duitsland, Zweden, België en Nederland hebben zich zondag laten bewonderen op de in Amsterdam gehou den tentoonstelling, welke was georgani seerd door de Nederlandse Vereniging van Fokkers en Liefhebbers van Katten „Fe- likat". De prijs winnares van de langha- rigen was „Bentveld Pagliaccio" van mej. Posthuma te Aerdenhout, die de door de Koningin uitgeloofde medaille kreeg. De kortharige „Champion Ticko Amur" van mej. Margit Lans uit Stockholm kreeg de medaille van Prins Bernhard. Wegwijzers. De A.N.W.B. is begon nen met het plaatsen van een nieuw model wegwijzer in het land van Maas en Waal, waar de bewoners moeite hebben de weg te vinden. Als gevolg van de herverkave ling is het wegenstelsel in die streek na melijk grondig verapderd. In plaats van de gebruikelijke uitvoering in blauw en wit zijn de wegwijzers zwart-wit geschilderd. Geen bloemenstad Nijmegen.' Een ver zoek van de Nijmeegse raadsleden om als nog op de gemeentebegroting f20.000 uit te trekken voor de beplanting van de sin gels met bloeiende planten gelijk in het jongste verleden altijd geschiedde heeft bij het dagelijks bestuur der gemeente geen genade kunnen vinden. B. en W. passen consequent de bestedingsbeperking toe. Gasvergiftiging. De 25-jarige mejuf frouw E. J. is te Amsterdam door gasver giftiging om het leven gekomen. Zij was ziek en is vermoedelijk in de keuken on wel geworden en gevallen. In haar val heeft zij het gascomfoor van de tafel ge rukt, waardoor de slang losraakte. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 27 JANUARI Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereni ging „St. Genesius" met „Gaslicht", 20 u. Minerva Theater: Bonte avond van de V.A.R.A., 20.15 uur. BIOSCOPEN Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een meisje in slecht gezelschap", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Casino de Paris", a.l., 19 en 21.15 uur.Luxor Theater: „Mijn geld of mijn leven", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De nachten van Cabiria", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy The ater: „Guerilla in de jungle", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De man met de gouden arm", 18 jr., 19 en 21.15 uur. DINSDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: Leerlingen van het Triniteitslyceum met: „De waaier", 20 u. Rembrandt Theater/Pauze Theater: 40 minuten cabaret, 12.40—13.20 uur. Concertgebouw: Improvisatieconcert d. Albert de Klerk en Piet Kee, 20 uur; in de tuinzaal: concert Annie Hermes, 20.15 u. Minerva Theater: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. Begijnhofkapel: Vrouwenkoor „Cante- mus", concert, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van tekenin gen en aquarellen van Alechinsky, 11-17 u. BIOSCOPEN Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Een meisje in slecht gezelschap", 18 jr., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Ca sino de Paris", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „Mijn geld of mijn leven", a.l., 14, 19 en 21.15 uur.Rembrandt The ater: „De nachten van Cabiria'18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Guerilla in de jungle", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De man met de gouden arm", 18 jr., 14.15. 19 en 21.15 u.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6