Kroesjtsjev verklaart zich tegen drankmisbruik Europese ministerraad bijeen Cubaanse rebellen drongen vurend gevangenis binnen „De Oriënt" BIJ AFSLAG Drinken mag geen cultus worden en moet geweerd worden uit reclame, films en toneelstukken Venezuela nog woelig Massale terugkeer van ballingen in Caracas Uit de ambassades zien Jitninez aanhangers toe Geen haar op mijn hoofd Turkije aanvaardt op zijn grondgebied raketbases Bomaanslagen in Ankara voor Dulles' aankomst Eerste Europese ambtenaren werden benoemd Djuanda in parlement „Wachten op gezondere Nederlandse politiek" Prins Oskar van Pruisen in München overleden „Vanguard" nog niet op Weifelende technici ontdekten weer foutjes Twee protestantse leiders veroordeeld in Saksen „Nederlands positie is juridisch zeer dubieus" „Nieuwe Koers" sprak over democratisering van het leger DE NEGEN MUZEN Kerkelijk Nieuws Evacués naar VS.»? Washington vroeg gegevens aan Nederland MAANDAG 27 JANUARI 1958 LONDEN (Reuter) De Russische par tijsecretaris Kroesjtsjev heeft zich opge worpen als strijder tegen dronkenschap, het thuis destilleren van alcohol en voor al tegen „publiciteit voor het onmatig drin- l(Cn van wodka en soortgelijke dranken," aldus meldt radio-Moskou. Kroesjtsjev heeft zich woensdag in een toespraak op „en landbouwconferentie in Minsk (YVit- p.usland) gekeerd tegen films en toneel stukken, waarin wodka werd gedronken fn ervoor gewaarschuwd het drinken niet tot een cultus te verheffen. „Wit Rusland moet suikerbieten verbou wen. We hebben behoefte aan suiker, maar niet voor het doel, waarvoor onverant woordelijke personen ze gebruiken. Het is bekend dat velen thuis uit suiker alco hol destilleren, terwijl ze maar al te goed weten dat suiker bedoeld is om de arbei dende bevolking te voeden. De tijd is aan gebroken om het vraagstuk van de strijd tegen dronkenschap en alcoholdestillatie- thuis aan te pakken. De bevolking en zij, aan wie deze taak is vertrouwd moeten er op toezien dat de wetten van het land nageleefd worden. Ieder, die thuis alcoho lische drank vervaardigt en anderen tot onmatig drinken aanspoort handelt tegen de belangen van het land en moet be hoorlijk worden gestraft. Ook moet met alle middelen gestreden worden tegen re clame voor het drinken van wodka. Onma tig drinken moet niet tot een cultus ver- serven worden", aldus Kroesjtsjev. Verouderd instituut (UP) Kroesjtsjev veroordeelde voorts op opzienbarende wijze de veelomstreden staats-centrales voor landbouwmachines en transportmiddelen „M.T.S." als een verouderd instituut. „Het is begrijpelijk, dat de collectieve boerderijen door de M.T.S. te passeren, een rationeler gebruik van de machinerie zullen k nnen maken," aldus de partijse cretaris. „De M.T.S. hebben opgehouden de politieke rol te spelen die zij hadden in het eerste stadium van de opbouw van de collectieve boerderijen. Zij behoeven niemand langer te overtuigen van de voor delen van gemechaniseerde voortbrenging op grote schaal". Kroesjtsjev verklaarde, dat alle landbouwmachinerieën aan de col lectieve boerderijen verkocht behoren te worden. Men kan de M.T.S. dan inrichten tot reparatiewerkplaatsen, zo zei hij Volgens Kroesjtsjev behoren de collec tieve boerderijen hun eigen werktuigen te hebben en te onderhouden. Dan zouden de bedrijven alleen die machines aanschaf fen die zij nodig hebben waardoor een ein de komt aan de „bureaucratische wijze CARACAS (Reuter) Zestig politieke ballingen, onder wie de twee leiders van de in Venezuela buiten de wet gestelde partij „Accion Democratica", Luis Leader en Raul Leoni, zijn zondag naar Caracas teruggekeerd. Volgens de eerste schattingen zijn er bij de algemene staking van twee dagen en de hiermee verband houdende ongere geldheden in Venezuela, die het aftreden van de regering-Perez Jimenez tengevol ge hadden, minstens 400 mensen om het leven gekomen en 1.500 gewond. Zo goed als alle gewonden en doden zijn burgers, die in gevecht gewikkeld waren met de thans opgeheven geheime politie en de nationale garden van Perez Jimenez. Hoewel het uitgaansverbod nog steeds van kracht is de mensen mogen van zonsondergang tot zonsopgang niet op straat schijnt de militaire junta onder leiding van schout-bij-nacht Wolfgang Larrazabel haar positie steeds meer te versterken. Politieke ballingen keren in grote getale naar Caracas terug. De consuls van Vene zuela in net buitenland hebben opdracht gekregen maatregelen te treffen voor de terugkeer van hen, die het benodigde geld voor de reis niet hebben. (AFR) Men meent te Caracas te weten, dat dertig belangrijke personen uit bet regime van Perez Jimenez een wijk plaats hebben gevonden in ambassades in de Venezolaanse hoofdstad. Het zou gaan om de ambassades van Bolivië, Brazilië, Ecuador en Paraguay. Mutaties (UP) De junta in Venezuela heeft drie nieuwe leden opgenomen ter vervanging van de twee kolonels, die vrijdag onder dtuk der oppositie zijn afgetreden en het land reeds als ballingen hebben verlaten Twee van de drie nieuwe junta-leden zijn niet-militairen. De junta bestaat dus nu uit vier militairen en drie burgers. De nieuwe burgers zijn E. Mendoza en N. Quevedo. In welingelichte kringen worden nog meer wijzigingen verwacht. Een decreet van de junta gelast de procureur-generaal des lands, haast te maken met de vervol- iing van de leden der geheime politie, die beschuldigd worden van marteling van, en moord op gevangenen. De voorlopige regering acht zich gebon den door alle bestaande internationale overeenkomsten, en de junta zal alle in vesteringen, binnen- of buitenlands, be schermen. De ambassadeur van Nicaragua heeft zondag verklaard, dat het gebouw van 7ijn ambassade zaterdagavond door een woedende menigte bestormd is, en dat de deur ingetrapt werd. Reden voor de be- '"mmg was de vlucht van een Venezolaans ^Ier-officier, een lid van de thans opge heven „Guardia Nacional" (geheime po- 'tie). De man werd tenslotte gevangen -nomen door soldaten, die de menigte "'erspreidden. De auto van de Nicara guaanse ambassadeur is in de strijd ge bleven verbrand door de menigte. De junta heeft direct na het gebeurde de ambassadeur zijn verontschuldigingen aangeboden. De gevangen officier is voor lopig opgesloten in een kazerne. van verdeling der machines." Kroesjtsjev verklaarde, dat er „wanorde" heerst bij de aanschaffing en beschikbaar-stelling van landbouwwerktuigen en dat de staat daar geweldige verliezen op lijdt. „De M.T.S. kopen iedere machine, of ze hem nodig hebben of niet. De reorganisatie van de taak der M.T.S. is een van de gro te problemen van de verdere ontwikkeling van onze landbouw," aldus Kroesjtsjev. 5OCO°OOl33COOCCOCCCCCCOCCCCCCCODaX030000CCCCCOOCOCOCCC« SAIGON (UP). - De achttienjarige Nguyen Thi Trah Has, dochter van een Vietnamese grondbezitter, heeft tijdens - haar huwelijksplechtigheid haar hoofd kaal geknipt, uit protest tegen haar gedwongen huwelijk. Zij haalde een schaar uit haar trouwjapon tevoorschijn en knipte haar lokken af tijdens de plechtigheid van haar huwelijkssluiting r met een man, die door haar vader ge kozen Was. Aldus vernederd voor zijn gasten, sprong de vader in de rivier die voor zijn huis stroomt, maar hij werd er door de gasten uitgevist. OC>5MOOOOC<»30e>K>3K>»&MCCCOXOCOCOXCOSOC<X>C003COCO^i ANKARA, (AFP) De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Fatin Zorloe, heeft op een persconferentie verklaard dat Turkije de aanleg op zijn gebied van ra- kctlanceerbases heeft aanvaard, „omdat het ervan overtuigd is, dat het sterk moet zijn en dat het bezit van raketten een middel is om zijn veiligheid te vergroten". DAMASCUS (AFP) De Amerikaanse ambassadeur te Damascus heeft tegenover de Syrische minister van Buitenlandse Za ken, Salah Bitar, verklaard dat de Rus sische beweringen volgens welke de V.S. de staten-leden van de verdragsorganisatie van Bagdad onder druk zouden zetten, om hen te bewegen in te stemmen met het vestigen op hun gebied van Amerikaanse lanceerbases voor raketten, van elke grond ontbloot zijn. aldus verluidt te Damascus. Overleg ANKARA (Reuter) De Turkse pre mier, Menderes, is van een kort bezoek aan Bagdad in Ankara teruggekeerd, waar hij dadelijk een gesprek had met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, waarbij over de kwestie Cyprus en de Sovjet-politiek ten aanzien van het Na bije Oosten werd gesproken. Lloyd is in Ankara voor de ministerconferentie van het pact van Bagdad die vandaag begint en (Van onze correspondent in Brussel) Met enige vertraging begon zaterdag, onder voorzitterschap van de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Victor La- rock, de grote Europese conferentie in Brussel. In de Statiezaal van het pal°is der Akademiën vergadei'den de Belgische Duitse, Franse, Italiaanse, Luxemburgse en Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken, Economische Zaken, Financiën, Bui tenlandse Handel en Atoomzaken. Tegenover de ministers zaten de negen leden van de Europese commissie, zeven leden van de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal en drie leden van de Euratoom-commissie. De conferentie begon met een vrij acade mische rede van de minister Larock, die dt nadruk legde op de politieke en de sociale betekenis van de nieuwe Europese verdra gen. Onze gemeenschappelijke taak, die vandaag hoofdzakelijk nog economischer en sociaal is, zal ongetwijfeld meer~en meer een politieke taak worden. Het Europa, dat wij wensen, is niet de gemeenschappelijke markt, maar voornamelijk de hernieuwing van een beschaving, die haar superiori teit dankt aan de eenheid en de kracht van haar geestelijke roeping. De sociale doel stellingen, aldus Larock, zijn wel enigszins verloren gegaan in het verdrag van de Economische Gemeenschap, omdat zij meer van de wil van de uitvoerders afhangen dan van de techniek der organisatoren. Maar, aldus Larock, laten wij niet verge ten dat de grote meerderheid van de Euro pese bevolking uit werknemers is samen gesteld. De Europese gemeenschap zal uit eindelijk slagen of mislukken in de mate waarin de economische vooruitgang het mogelijk zal maken de sociale welvaart te verhogen. De grootste dienst die de Euro pese gemeenschap aan de vrije wereld kan bewijzen, is werk te verschaffen, de over vloed te organiseren en allen die bijdragen DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister-president Djuanda heeft maan dag verklaard „de Indonesische regering heeft geen bijzondere haast om met Ne derland in onderhandelingen te treden". In een regeringsverklaring voor het parlement over „de strijd om West-Irian" zeide premier Djuanda Kartawidjaja, dat de regering bereid is zodanige politieke ontwikkelingen in Nederland af te wach ten „die een gezonde politiek tegenover Indonesië kunnen teweeg brengen, een politiek die in staat is vooruit te zien en niet gebaseerd is op tijdelijke winst, een politiek die de grondslagen zal leggen voor zodanige betrekkingen, die op de lan ge duur tot wederzijds voordeel zullen zijn". Premier Djuanda bracht in herinnering, dat verschillende groepen, organisaties en prominente politieke figuren de sug gestie hadden gedaan 'ot vorming van een West-Irian-divisie en het verbreken dei- diplomatieke betrekkingen met Neder land. „Hoewel de -egering deze gedach- tengang kan volgen, kan zij aan al deze wensop niet zonder neer haar goedkeu ring hechten", zei hij. „Teneinde te voor komen, dat acties worden ondernomen, die niet in overeenstemming zijn met haar nolitiek en dat het volk zijn hartstochten niet in bedwang zou kunnen houden, heeft de regering besloten de leiding van de campagne tot bevrijding van West-Irian in eigen handen te nemen", aldus pre mier Djuanda voor het Indonesische par lement. (Reuter) Militaire autoriteiten heb ben elf Nederlandse ondernemingen in het regentschap Bogor in West-Java overge nomen. Hiertoe behoren rubber- en thee ondernemingen en gemengde plantages van thee. rubber en kinine. Het Indonesische persbureau „Antara" deelde mee, dat drie „ndere ondernemin gen, waaron Tsjisarua-Zuid niet waren overgenomen vanwege het buitenlandse kapitaal. De ondernemingen waren eraan herinnerd, dat zij hun administratie met authentieke documenten op 20 januari in orde moesten hebben. (ANP) In een bekendmaking van mi litaire zijde is medegedeeld, dat het be sluit, dat Nederlandse houders van bank rekeningen alleen met toestemming van de militaire gezaghebber van Djakarta gelden of andere waardevolle eigendom men bij de banken mogen opvragen, al leen van toepassing is op Nederlandse on derdanen, en niet op de Nederlandse be drijven. Dit werd bekendgemaakt, nadat verwarring was ontstaan door een be richt, dat het verbod ook voor de Neder landse bedrijven zou gelden. tot ontstaan ervan, hun rechtmatig deel te geven. Na Larock werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Hoge Autoriteit, de Belg Finet, die zijn vertrouwen uitsprak in de samenwerking van de nieuwe Europese organen met de diensten van de Hoge Autoriteit. In het Duits legde de voorzitter van de Europese commissie, prof. Walter Hallstein, een geloofsbelijdenis af in het verenigde Europa en sprak zijn vertrouwen uit in een niet formalistische samenwer king tussen de drie Europese uitvoerende organen. In het Italiaans sprak de onder voorzitter van de Euratoom-commissie, de heer Mehdi (de Franse voorzitter van Eura- toom, Louis Armand, was door ziekte ver hinderd). De conferentie kreeg een klein, onver wacht intermezzo: de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, bracht in het Nederlands hulde aan de Belgische regering, die deze conferentie heeft georganiseerd. Hij herinnerde eraan dat juist te Brussel de eerste vorm van een verenigd Europa tot stand kwam, in het oude Bourgondië, waarvan Brussel de hoofdstad was. Met een dankwoord van Larock aan minister Luns werd de zit ting gesloten en begaven de ministers en Europese functionarissen zich naar het pa leis, waar zij voor de lunch de gasten wa ren van koning Boudewijn. Zaterdagavond werden de beslissingen van de middagvergadering bekendge maakt. De heer L. de Blook, adjunct-direc teur-generaal van de Nederlandse schat kist, is tot beheerder an de Europese in vesteringsbank benoemd, en de heer S. Boomstra van het departement van Finan ciën, tot plaatsvervangend beheerder. Ne derland zal binnenkort, even als België, een eerste bijdrage van 432 miljoen franc of 33 miljoen gulden betalen in het kapi taal van een miljard dollar van de inves teringsbank. Tot secretaris-generaal van de ministerraad is de Luxemburger Chris tian Calmes jr. benoemd. De regeringen stellen voor een periode van drie maanden een eerste voorschot beschikbaar om de Europese commissie aan het werk te la ten gaan. De ministers hebben ook voor bereidingen getroffen voor de oprichting van het sociaal en economisch comité van advies dat 101 leden al tellen. In het Europese agentschap van de kernenergie en de Organisatie voor Economische Sa menwerking zal een vertegenwoordiger van de Europese gemeenschap de zes na tionale delegaties bijstaan, wat vroeg of laat tot gemeenschappelijke delegaties zal dienen te leiden. In totaal zouden er in de eerstkomende weken ongeveer dertig ambtenaren wor den benoemd. Het ecretariaat van de Europese ministerraad te Luxemburg zal ook als secretariaat van de nieuwe minis terraad der Europese gemeenschap funge ren. MüNCHEN (DPA). - Prins Oskar van Pruisen, de laatste nog levende zoon van Keizer Wilhelm II, is in een kliniek te München op 69-jarige leeftijd overleden. Hij leed aan maagkanker. In 1906 werd de prins luitenant bij een garderegiment infanterie. In de eerste wereldoorlog klom hij op tot luitenant kolonel bij de fronttroepen. Na de oorlog studeerde hij landbouwkunde. In 1927 werd hij „Ordensmeister" van de Johanniterorde. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft de prins veel gedaan voor het herstel van de orde. Ook in 1939 kwam de prins weer in militaire dienst. Hij zou het daaropvolgende jaar tot gene raal moeten worden bevorderd, maar Hit- Ier stuurde hem met pensioen. Het stoffe lijk overschot zal in Hechingen, de resi dentie van de Hohenzollerns, worden bij gezet. John Foster Dulles die minister Dulles als waarnemer bijwoont. Menderes verklaarde, dat hij op verzoek van de Iraakse regering naar Bagdad was gevlogen voor bespreking van „noodzake lijke maatregelen ter verdediging van de Arabische en mohammedaanse wereld te gen ondermijnende activiteit gedurende de conferentie in Ankara. De besprekingen hebben tot algehele overeenstemming ge leid". De Sovjet-ambassadeur in Perzië, Pegov, die net van een reis naar Moskou in Tehe ran was teruggekeerd, is weer naar Moskou gereisd, een half uur nadat hij een diner had bijgewoond, waaraan ook minister Dulles aanzat. Dulles is, op weg naar An kara, enige dagen in Teheran geweest voor overleg met de Perzische regering; Waarnemers zijn verrast over het plotse linge vertrek van Pegov. ANKARA (AFP) Er zijn zondag avond te Ankara twee bommen ontploft bij Amerikaanse gebouwen, een bij het ge bouw van de ambassade en een bij een boekhandel. Er werd slechts weinig schade aangericht. De Turkse president, Bayar, en minister-president Menderes, hebben de schade in ogenschouw genomen. (Reuter/AFP) In Ankara zijn extra veiligheidsmaatregelen genomen om de afgevaardigden naar de ministers-bijeen komst te beschermen, naar aanleiding van de bomaanslagen. Alle straten, die leiden naar de Amerikaanse ambassade, werden onmiddellijk afgezet en verschei dene personen werden in hechtenis geno men. CAPE CANAVERAL (Reuter) De Amerikaanse marine heeft zondag tenge volge van technische fouten een poging om de eerste Amerikaanse kunstmaan te lanceren, moeten uitstellen, zo is officieel bekendgemaakt. Hieraan werd toegevoegd dat eerdere pogingen in de loop van de vorige week ook geen doorgang hadden kunnen vinden, hoofdzakelijk tengevolge van slechte weersomstandigheden. Het uitstel van zondag was noodzakelijk voor „de vervanging van enige kleine onder delen" van de drietrapsraket van het type „Vanguard", die de satelliet in zijn baan moet brengen. Naar van gewoonlijk welingelichte zij de te Cape Canaveral de marinebasis in Florida waar de proef wordt genomen, wordt vernomen, was men bij het aftel len van de tijd het tijdstip van lancering al tot op enkele seconden genaderd, toen men besloot het afschieten uit te stellen. Vorige week was men verscheidene malen slechts enige minuten van het moment van lancering verwijderd geweest toen er weer een kink in de kabel kwam. Dit uitstel kan betekenen, dat het Ameri kaanse leger de marine voor zal zijn met het lanceren van een kunstmaan. Er be staan aanwijzingen, dat de raket, die het leger hiervoor zal gebruiken de uit vele trappen bestaande „Jupiter-C"-raket vrijwel voor gebruik gereed is. „Snark" bereikte Afrika NEW YORK (AFP/Reuter) De Ameri kaanse luchtmacht heeft zaterdag te Cape Canaveral een „Snark", een intercontinen taal geleid projectiel, afgeschoten, dat een afstand van ongeveer 8.000 km aflegde en neerkwam in het gebied van het eiland Ascension bij de Afrikaanse kust. Dit wordt uit gewoonlijk welingelichte kringen te New York vernomen. Het projectiel had zijn doel bereikt. De „Snark", die voorzover men weet eenmaal eerder de volledige afstand welke hij kan bereiken, aflegde, heeft een snel heid aanmerkelijk kleiner dan die van het geluid. BERLIJN (Reuter) Te Maagdenburg in Oost-Duitsland, zijn de voorzitter van de klassikale vergadering van de provin cie Saksen der Evangelisch-Lutherse kerk, Kurt Grünbaum, en een lid van deze ver gadering, Siegfried Klewitz, voorwaarde lijk tot respectievelijk een gevangenis straf van twee en een half jaar en een boete van tienduizend mark en een ge vangenisstraf van negen maanden veroor deeld. De twee mannen waren in oktober gearresteerd, omdat er ten tijde van de geldzuivering in Oost-Duitsland grote be dragen in Oostduits geld in Grünbaums woning zouden zijn gevonden. WENEN (UP) Lutherse zegslieden in Oostenrijk noemden het pact, dat deze week is gesloten tussen de Hongaarse re gering en de Lutherse kerken, een met ge weld opgedrongen verdrag, dat niet de in stemming heeft van de grote massa der gelovigen. Prof. Rölittg over Nieuw Guinea Prof. dr. B .V. A. Röling;, hoogleraar in de rechtswetenschappen aan de rijksuni versiteit te Groningen, heeft in een rede die hij daar hield voor de commissie universiteitswerk der Nederlands Her vormde Kerk gezegd dat, naar hij geloof de, Nederland ten opzichte van Nieuw Guinea terug zal moeten komen van zijn ijskastpolitiek, omdat het niet alleen gaat om de kwestie Nederland-Indonesië, maar om de verhouding Europa-Azië en om de vraag of Azië aan het communisme ver loren zal gaan. Wat Nederland tot zijn huidige standpunt brengt is, naar zijn me ning alleen een kwestie van prestige. Prof. Röling was voorts van oordeel, dat de Nederlandse juridische positie ten op zichte van Nieuw Guinea zeer dubieus is en dat de tekst voor de status van dit ge bied indertijd zo is opgesteld, dat die in Nederland en in Indonesië geheel verschil lend kon worden geïnterpreteerd. Indien het geschil voor de internationale rechter zou worden gebracht, zou Indonesië mis schien gelijk krijgen, aldus prof. Röling. Hij verklaarde voorts, dat de motieven, welke Nederland hebben geleid bij zijn streven zijn bijzondere positie in Nieuw Guinea te handhaven geheel andere wa ren dan waarop het zich nu beroept. „Hoe men het ook beziet, de papoea's zullen uit eindelijk moeten leren te leven in een Azia tisch milieu en dan rijst direkt de vraag, of Nederland het meest geschikt is om hun dat te leren. Een Aziatisch volk lijkt daar toe eerder geroepen," aldus prof. Röling. HAVANA (UP) Een grote bende Cu baanse opstandelingen heeft zondag avond een overval gedaan op de provin ciale gevangenis te Boniato in de provin cie Santiago en twee luitenants van de re bellenleider 'Fidel Castro bevrijd. Zij kwa men voorrijden in vier auto's stormden de gevangenis binnen en dwongen de wachten met het geweer op de borst de ge vangenen vrij te geven. De twee luitenants, Armondo Hart, een rechtsgeleerde, en Javier Felipe Pazos, de 21-jarige zoon van een voormalige pre sident van de Cubaanse nationale bank, waren twee weken geleden bij Batama ge vangen genomen, nadat zij in de bergen een ontmoeting hadden gehad met Castro. Zondag waren zij naar Boniato ge bracht om vandaar verder gevoerd te worden naar Havana. Het was voor de tweede keer, dat de rebellen op zo'n ma nier kameraden bevrijdden. De bewoners van Santiago hoorden he vig geweervuur, maar naar verluidt zijn er geen slachtoffers te betreuren bij deze overval. Politie en militairen hebben vervolgens wegversperringen geplaatst op de drie hoofdwegen in de provincie Santiago. Te gen de twee gevangenen waren beschuldi gingen ingebracht van misdaden tegen de staat. Ze waren ter beschikking gesteld van het noodgerechtshof van Havana. Het vorig jaar was Hart ook al aan dit hof ont komen op een gedurfde manier. ADV EH.TENTIE PAARLAARSTEEG 8 GAAT RESTANTEN VERKOPEN Dus U bepaalt de prijs. De prijzen welke u in de etalage ziet zullen wij dagelijks met 10 verlagen. Houdt de prijzen dus in het oog. Wacht echter niet tot een ander u voor is. ALLEEN DEZE WEEK. R. C. VAN EIF „Het is aan geen twijfel onderhevig dat het marstempo onze generatie vaak te laag naar de zin is. Het is verder buiten kijf dat naar onze mening te vaak een zijweg wordt ingeslagen, die een te grote omw^g betekent, wanneer wij zo snel mogelijk willen komen tot de vestiging van een democratisch-socialistische maatschappij die integraal verschilt van 't kapitalistische systeem waarin wij ook in Nederland anno 1958 leven", aldus de heer Henk Voor winde, algemeen voorzitter van „Nieuwe Koers", de jongeienorganisatie van de Partij van de Arbeid, in de openingsrede van het. jaarlijks congres, dat in Zwolle is gehouden. „Wij zullen de handelingen van onze regering met sterk kritische zin volgen Naar onze mening is het punt waarop de omweg te groot wordt griezelig dichtbij Het zou echter onrechtvaardig zijn alleen de ministers op de korrel te npmen. De zelfde woorden immers zouden wij kunnen richten tot de socialistische Kamerfrac ties", zei de heer Voorwinde. Ten aanzien van de kwestie-Nieuw Guinea verklaarde hij: „Wij scharen ons onder degenen die in de scherpste termen het wanbeleid van de Indonessiche rege ring hebben afgekeurd. Zelden is door een democratisch gekozen regering zo het recht vertrapt als in Indonesië na de laatste debatten in de Verenigde Naties. De poli tiek van Nederland in deze zaak is in de verste verte geen rechtvaardiging voor het optreden van de Indonesische regering Maar dat neemt niet weg", zo zei de heer Voorwinde, „dat die Nederlandse politiek heilloos, onverstandig en provocerend is geweest". Naar het gevoelen van het hoofd bestuur van „Nieuwe Koers" is het de onafwendbare taak van de Partij van de Arbeid, nieuwe wegen te wijzen waarlangs deze kwestie alsnog kan worden opgelost Onder leiding van de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft het congres een bespreking gehouden over „democratisering yan het leger". Hierover spraken de journalist J. Brouwer en het Tweede Kamerlid de heer W. Wierda. De kernpunten van het betoog van de heer Brouwer waren: het gevolg geven aan de oproep tot dienstneming houdt de bereidheid in met wapengeweld de demo cratische vrijheden te verdedigen. De ga rantie dient te worden gegeven, dat dooi de dienst geen materiële achterstand in het burgerbestaan ontstaat. Iedere militair heeft tot taak het militaire apparaat in overeenstemming te doen zijn met de geest der democratie. Als de waardigheid -an de persoon wordt aangetast, dient stelling daartegen te worden genomen. De militair is staatsburger en daardoor er verantwoor delijk voor, dat de gemeenschapsgelden zo doeltreffend mogelijk worden besteed Hij is verplicht wantoestanden te rappor teren. De heer Wierda merkte op, dat in offi cierskringen de ar.ti-socialistische traditie nog lang niet is uitgestorven. Hij bepleitte een grondige opleiding voor beroepsoffi eieren en onderofficieren in psychologie en sociologie, opdat zij daardoor een be hoorlijk inzicht kunnen krijgen in de sfeer van de groep, die zij ter opleiding krijg'n Hij meende, dat de beroepsmilitair te veel bezijden de sociale en politieke werke lijkheid staat en de eigen positie en die van het apparaat, waarin hij dient, niet in de juiste verhouding tot het geheel ziet De strijdkrachten krijgen steeds meer het karakter van een gigantisch bedrijf, dat feilloos moet werken, gedragen door kun dige mensen. De dienstplichtige moet met het hoe en waarem van de gehele gang van zaken bekend worden gemaakt. Jon gelui in dienst reageren thans hun onbe hagen af op 't materiaal, omdat de meer dere onbereikbaar is. Hierdoor en ook door ondeskundigheid wordt, naar de heer Wierda zei, ongelooflijk veel vernield. Hij bepleitte tenslotte verbetering van het verouderde militaire straf- en tuchtrecht Bruikleen. Het Rijksmuseum in Am sterdam heeft aan het John Herron Art Institute in Indianapolis de volgende schilderijen in bruikleen verstrekt: „Vis sers en boeren" en „Vissers aan de oever van de Amtel" van Arent Arentsz, genaamd Cabel, en „Schaatsenrijders" van Adriaen van de Venne. In bovengenoemd museum wordt een tentoonstelling gehouden onder de titel: „De jonge Rembrandt". Negende. Het Brabants Orkest zal op 18 april in het Concertgebouw in Amster dam een uitvoering geven van de Negende Symfonie van Beethoven. De koren zullen worden gezongen door de leden van de drie Eindhovense verenigingen, die ieder jaar op de vooravond van de Eindhovense bevrijdingsherdenkikng in september met het Brabants Orkest in de zaal deze sym fonie in Eindhoven ten gehore brengen. Het zijn „La Bonne Esperance", „De Toon kunst" en het „Philips Philharmonisch Koor". Rijksmuziekbeurzen. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld de examencommissie voor de toekenning van rijksbeurzen voor muziekstudie-1958. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter dr. J Daniskas, inspecteur voor het muziekonderwijs in Rotterdam, tot lid Kees van Ba,aren in Bilthoven, directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek in Den Haag, en J. van den Boogert in Blaricum, directeur van het Utrechts Toonkunstconservatorium in Utrecht, tot plaatsvervangend lid Jan Odé in Amster dam, directeur van het Amsterdams Con servatorium, en G. Stam in Rotterdam, di recteur van het Rotterdams Toonkunst conservatorium, en tot secretaris S. A. Nieboer in Rotterdam. Expositie De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie ingesteld, welke zich zal belasten met het bijeenbrengen van een collectie hedendaagse Nederlandse beeldende kunst van na 1945, welke onder andere in de City Art Gallery in de Engel se plaats Wakefield (Yorkshire) zal wor den geëxposeerd. Tot leden van deze com missie zijn benoemd: prof. A. M. Ham- macher, jhr. W. J. H. B. Sandberg en mr. E. L. L. de Wilde. Secretaresse is mejuf frouw G J. A. ten Holte. Subsidie Het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen verleent aan de cineast Charles Huguenot van der Linden een subsidie tot het vervaardigen van een film over de figuur en het werk van de poppenspeler Harry van Tussen broek. Bruikleen Voor de Van Goghtentoon- stelling, die onder auspiciën der Kröller- Müller Stichting van 1 februari tot 1 april in Wenen, Oostenrijk, gehouden zal wor den, staat het rijksmuseum Kröller-Mül- ler uit eigen bezit vijftig schilderijen en achtenvijftig tekeningen in bruikleen af. Expositie De kunsthandel Santee Landweer in Amsterdam toont van 25 janu ari tot 13 februari werk van Jeanne Bieru- ma Oosting. „Kant en Kleinodiën". De tentoonstel ling „Kant en Kleinodiën", die als kerst expositie in het Rijksmuseum in Amster dam van 18 december tot 6 januari 2849 bezoekers heeft getrokken, is heropend tot en met zondag 2 maart. Werkzaamheden aan de centrale verwarming noopten de directie tot sluiting. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ameide en Tienhoven (toez.) J. van Wier te Putten. Benoemd tot vicaris te Drachten G Vijf huizen, kand. te Nieuwkoop. Geref. Kerken Aangenomen naar Bennebroek W. Bos, kand. te Apeldoorn, die bedankte voor Den Burg op Texel, Gorredijk, Hellen- doorn, Opperdoes, Ten Post (Gron.) en voor Zoutkamp, Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundert en te Rotterdam- West H. C. van der Ent te Werkendam. Geref. Gemeenten Tweetal te Veenendaal K. de Gier te s-Gravenhage en C. Molenaar te Leiden. Bedankt voor Giessendam W. Hage te Nunspeet. - voor Werkendam W. C. La- main te Grand-Rapids (U.S.A.). (Van onze correspondent in Washington) Enige tijd geleden heeft de Nederlandse ambassadeur te Washington een bezoek gebracht op het State Department tenein de daar te spreken over immigratiemoge lijkheden voor hen, die uit Indonesië wa ren verbannen. Men is te Washington serieus op deze zaak ingegaan en van zeer bevoegde Ame rikaanse zijde heeft men ons hierover het volgende meegedeeld: Er bestaat op het ogenblik geen wette lijke regeling, die voorziet in de toelating van uitgewezenen uit Indonesië. Maar men is op het State Department gaarne bereid te onderzoeken of Amerika hier uit humanitaire overwegingen en om de be volkingsdruk van Nederland te verlichten, iets moet en kan doen. Men wacht op dit moment nog op nadere gegevens uit Ne derland onder meer betreffende aantal, leeftijd, capaciteit en huidskleur der eventuele immigranten. Pas wanneer men over die gegevens zal beschikken, zal de Amerikaanse regering een beslis sing unnen nemen en zal zij zo nodig het congres kunnen polsen over de proce dure, die de meeste kans op succes be looft. Het zou waarschijnlijk het eenvoudigst zijn, een amendement op een bestaande wet aan te nemen en de laatste dagen van een Congreszitting (medio juni waar schijnlijk) zijn daar vaak het meest ge schikt voor. Hoe minder debat, hoe beter. Duurt de procedure te lang dan zijn er vaak Congresleden, die op de gedachte komen hun steun alleen te geven op voor waarde, dat immigratie-kandidaten, die zij zelf protegeren, ook worden toegela ten. Gebeurt dit, dan wordt de aandrang soms zo groot, dat er geen enkele speciale groep toegang krijgt. In dit stadium is er nog niets te zeggen over de kansen vooi de overwogen extra immigratie. Veel hangt af van de tactiek, die gevolgd wordt. Bovendien zal het een factor van betekenis kunnen zijn, of Ame rika wanneer deze zaak eventueel aan de orde komt een stijgend aantal weik- lozen heeft, ofwel een groeiende behoefte aan arbeidskrachten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7