Franse equipe Monraisse-Feret wint de Rally van Monte Carlo Gatsonides-Becquart toch nog op de vijfde plaats mm m Derdeklasser Scunthorpe United versloeg machtig Newcastle United Rapport Wiardi Beekman Stichting: „algemene sporttoto gewenst" Coupe des Dames weer voor mevr. Blanchoud Darlington speelde gelijk tegen sterk Chelsea MAANDAG 2 7 JANUARI 19 58 8 Equipe Harper-Elbra diende protest in Botsing kostte Gatsonides de tweede plaats „Mille Miglia" volgens nieuwe formule N.V. Nederlandse Beroeps Voetbalbond opgericht Men hoopt in september te kunnen beginnen Om de persoonlijke dam titel van Nederland Elfstedentocht duurder VERRASSING IN ENGELSE BEKERSTRIJD Nieuw Nederlands record voor Mary Kok in Bremen De 400 meter vrije slag in 4 min56,2 sec. De basketbalcompetitie DED bleef ook na strijd tegen Typhoons ongeslagen Zuid-Afrika staat er gunstig voor Haarlemmer Agema op de vierde plaats in Assen Terwy'l iedereen zenuwachtig heen en weer liep in de hal van het imposante gebouw van de Sporting Club van Monte Carlo, dat tijdelijk is ingericht tot rally- hoofdkwartier, en tegen beter weten in een uitslag verwachtte, kwam deze, althans voor wat de eerste tien deelnemers betreft, uit de lucht vallen. Na de sombere voor spelling van de organisatie, die nog geen uur daarvoor had verklaard, dat de uitslag niet te verwachten was vóór maandagmiddag 5 uur, was dit de grote verrassing van de dag. Maar een nóg grotere verrassing voor het groepje Nederlanders, dat zich in de hal bevond, was de plaats, die onder deze tien door onze landgenoot Gatsonides werd bezet: de vijfde in het algemeen klassement, de derde in zijn categorie en de eerste in zyn klasse. Het is bijna ongelooflijk geweest wat de equipe GatsonidesBecquart heeft klaar gespeeld. Want na aankomst In Monte Carlo toen de klassementsproef nog moest worden gereden stond deze ploeg als één na laatste genoteerd op de 58ste plaats van het route-klassement. Thans de vijfdeeen prestatie, die iedereen in Monte Carlo met het diepste respect vervulde. Winnaar werd de Franse equipe Monraisse Ferret in een Renault. De equipe was in Lissabon gestart. De klassementsproef, waarin deze equipe heeft geëxcelleerd, is een barre tocht ge weest, hoewel de weersomstandigheden gunstig waren. Geen mist, geen sneeuw of ander soort neerslag, alleen maar gladheid op de lange stukken van het parcours, dat dikwijls over zeer smalle weggetjes voerde. Het is geen wonder, dat er 21 ploegen waren, die onderweg moesten opgeven, want het traject bestond uit een aaneen schakeling van bochten, al of niet van het haarspeldtype en verder bergen, bergen en nog eens bergen. Het woordje „regelmatigheid" in deze proef kon men dan ook gerust vergeten, immers op de gedeelten, waar de rijders op elke kilometer op het zich tussen twee grenzen bewegende voorgeschreven gemid delde moesten staan, was zelfs de mini mum grens met geen mogelijkheid te halen, zodat iedereen maar zo hard reed als hij kon om zo dicht mogelijk dit minimum te benaderen. Aangezien dit voor alle auto's hetzelfde was, waren hier de „gran touris- mo's" in het voordeel boven de normale serie-automobielen. De equipe Gatsonides-Becquart werd 350 strafpunten kwijtgescholen. Deze straf- punten hadden zij op hun lijst gekregen in Mauriac. De administratie had hier een fout gemaakt en had het koppel beboet wegens 35 minuten te vroeg binnenkomen, hetgeen betekende dat' het tweetal een uiterst moeilijk bergtraject met een uur gemiddelde van om en nabij de 100 kilo meter zou hebben gereden en dat terwijl iedereen in Mauriac met de hakken over de pasweg was binnengekomen. De onmo gelijkheid hiervan werd ook door de rally organisatoren ingezien. Zij zochten de documenten op en verklaarden een fout te hebben gemaakt. Er bleven toen nog altijd 630 strafpunten over. De klassementsproef Halverwege de klassementsproef hadden reeds 15 equipes de strijd gestaakt. Tot de uitvallers behoorden de Noorse combinatie Greta MolanderHelga Lundberg er was toen nog slechts één equipe voor de Coupe des Dames overgebleven, de Franse equipe mevr. BlanchoudRenée Wagner, de Britse ploeg John BanksDunham (Rover), de Duitser Hans Walter (BMW) en de Britten Edward Harrison en Richard Habershon (Ford). Geen der in München en Parijs gestarte equipes nam toen nog aan de rally deel. De Brit Harper, die met Peter Elbra een equipe vormde, beëindigde zaterdag als eerste de klassementsproef. Moeilijkheden Voor de klassementsproef, die over een afstand van om precies te zyn 1077,5 km ging, stonden vrijdagavond om negen uur 59 equipes startklaar. De rest van de 302 ploegen, die zo vol goede moed uit de ver schillende startplaatsen waren vertrokken, kwam niet in aanmerking voor het afleg gen van de proef om de eenvoudige reden dat deze teams wegens tydoverschryding dan wel wegens andere oorzaken gedis kwalificeerd waren. Het traject bleek te zijn verdeeld in negen sectoren, die alle met een bepaald gemiddelde moesten worden afgelegd. In drie van deze sectoren gold echter de z.g. „regularite totale", dat wil zeggen dat de rijder daar op elke kilometer slechts een speling van 4 tot 9 sec. was toegestaan, tijdafwijkingen werden in strafpunten om gezet. De gemiddelden op de „gemakke lijke" delen van de proef later bleek dal men het woord „gemakkelijk" wel met heel wat korreltjes zout moest nemen va rieerden van 60 tot 69,5 km/u. De uurge middelden die op de moeilijke berggedeel- ten gedraaid moesten worden, schommel den alle rond de 60 km/u. Men begrijpt dus dat er hard, en aan één stuk door, moest worden gereden, ruim 18 uur. Bij de equipe GatsonidesBecquart heeft Nederlands rally-rijder het rekenwerk op zich genomen en het gegoochel met de klokjes en de chronometers, waarvan er acht stuks keurig op blokken gemonteerd mee op reis gingen. Becquart heeft het gehele traject gestuurd. De Britse equipe Harper-Elbra, zesde in de voorlopige algemene rangschikking, heeft een tweetal protesten ingediend. Het eerste tegen een beschadigde nummer plaat werd aanvaard en de hiervoor toegekende strafpunten werden van het totaal van deze equipe afgetrokken. Har per heeft ook geprotesteerd tegen het feit dat op zijn strafpuntenlijst is vermeld dat de Sunbeam is ingedeeld in categorie 2, hoewel de wagen behoort tot categorie 1. Dit laatste protest zal pas vandaag wor den behandeld. Aangezien het verschil in strafpunten tussen nummer 5 (Gatsoni des-Becquart) en Harper-Elbra (nummer 6) slechts 15 punten bedraagt, is de mo gelijkheid niet uitgesloten dat de Neder lander zijn vijfde plaats toch nog zal kwijt raken. De „Charles Faroux"-wisselprijs, de teamprijs, viel ten deel aan het Zweedse Volvo-team. De merken-prijs van „l'Equipe" wa3 voor Alfa Romeo. Maus Gatsonides Met dat gereken kwam men er evenwel nog niet, want er moest ook nog een en ander aan de wagen geknutseld worden, in casu gerepareerd. Onderweg was daarvoor geen tijd geweest. En uiteraard was her stellen in het pare fermé, waarin de auto's na de finish werden opgesloten, niet ge- oorloofd.Wel had de organisatie toegestaan dat de rijders een half uur voor hun start voor de klassementsproef over hun wagens konden beschikken, teneinde enkele nood zakelijk geachte kleine reparaties te kun nen verrichten. Tearn werk Nu doet men in een half uur niet veel, wel echter het duo GatsonidesBecquart, dat hierin werd bijgestaan door de beide Nederlandse rally-supporters Zwikstra en Luyting. Deze huurden 's middags een garage af, vlak bij het pare fermé. Ver volgens zochten zij een Engelse Triumph- equipe, dat uit de stryd was maar be reid bleek een lantaarn en nog enkele onderdelen van zyn wagen te slopen en deze aan Gatsonides te lenen. Zy zochten nog een Engelsman op die van het merk byzonder veel verstand had en zorgden ervoor dat om 9 uur 's avonds alles in gereedheid was gebracht voor een vlie gensvlugge reparatie. Zij haalden er zelfs een politie-agent bij die ervoor zorgde dat de toegangsweg tot de garage vrij was gedurende de twee minuten die nodig zouden zijn om de Triumph van Maus van het pare fermé naar de garage te rijden. Om 9.16 kreeg Gatsonides dus de be schikking over zijn wagen, om 9.17 uur was hij binnen en toen waren we getuige van een zeldzaam staaltje pit-werk, waar men bij een Grand Prix-race nog iets van kon leren. Ieder wist zijn taak, de elektrische boor lag klaar voor het maken van de gaten, alle hulpmiddelen lagen gereed, alles leek gedurende uren te zijn ingestu deerd. Geen twintig minuten duurde het of er waren een nieuwe koplamp en een speed-pilot op het rechterwiel gemonteerd, en de schokbrekers waren bijgesteld. En passant waren dan ook nog twee wielen verwisseld. Vliegensvlug reed het duo terug naar de startplaats. Equipe 128 had zelfs nog vijf minuten over Slechts 38 equipes Zaterdagavond laat konden Jacques Taffe en zijn mannen dan eindelyk vast stellen hoeveel equipes de klassementsproef reglementair hadden volbracht. Het bleken er slechts 38 te zijn. Ook Maus Gatsonides en Marcel Becquart waren erin geslaagd hun Triumph behouden langs de bochtige en veelal spiegelgladde wegen van de Alpes Maritimes en de zuidoostelijke uitlopers van het Massif Central te sturen. In cijfers zag de 27ste rally van Monte Carlo er als volgt uit: Traject naar Klassements- Gestart Monte Carlo proef uitgereden uitgereden Athene 10 9 4 Oslo 40 21 12 Lissabon ..37 14 12 Rome 9 3 2 Den Haag.. 12 1 1 Glasgow 85 9 7 München 24 1 Parijs85 1 Totaal 302 59 38 Van de 38 equipes die de gehele sterrit volbrachten hebben er 13 de Franse natio naliteit, 8 de Britse, 4 de Noorse, 4 de Zweedse, 2 de Duitse, 3 die van Monaco, 1 de Belgische, 1 de Zwitserse, 1 de Italiaanse en in één geval was sprake van een equipe van gemengde nationaliteit, dat team werd gevormd door de Nederlander Gatsonides en de Fransman Becquart. Coupe des Dames Toen zaterdagavond bekend werd dat de Alfa Romeo van de Franpaices mevr. Blan choud en Renée Wagner de klassements proef had volbracht, was de eerste beslis sing gevallen. Aangezien dit tweetal de enige dames-equipe vormde die tot de Met 980 strafpunten hebben de officials de aanrijding die zich woensdagnacht bij Saint-Claude tussen de Nederlands-Franse combinatie Gatsonides-Becquart en het Nederlandse team Bootz-Slotemaker voor deed „gehonoreerd." Die botsing, waar aan de succesrijke „Haagse" combinatie niet de minste schuld had, heeft Gatso nides en Becquart, naar achteraf blijkt, de tweede plaats gekost. Zonder die extra bestraffing zou deze equipe de rally heb ben beëindigd met 1933 strafpunten, een totaal dat laag genoeg was om de Fran sen Alex Gacon en Leo Borsa van de tweede plaats te verdringen. klassementsproef was toegelaten, was het dus zeker dat mevr. Blanchoud en Renée Wagner beslag hadden gelegd op de dames- prys. Dit team was in Lissabon gestart. Ook verleden jaar veroverde mevr. Blan choud deze wisselprys. De eindklassementen Zondagmiddag is het officieuse eindklas sement van de 27ste rally van Monte Carlo bekend gemaakt. Volgens deze voorlopige uitslag is de rally gewonnen door de Franse equipe Guy MonraisseJacques Feret, met Renault, in Lissabon gestart. Zij hadden 1520 strafpunten. De officieuse uitslag luidt verder: 2. Alex GaconLeo Borsa (Frankrijk) met Alfa Romeo (groep Lissabon), 2340,9 strafp. 3. Leif Void JohansenFinn Kopperud (Noor wegen) met DKW (groep Oslo) 2559 strafp. 4. Walter Lof fierCarsten Johansson (Duitsl.-Noorw.) met Volvo (groep Oslo) 2907 strafp. 5. Maus GatsonidesMarcel Becquart (Ned.-Fr.) met Triumph (groep Den Haag) 2913 strafp. 6. Peter Harper Peter Elbra (Gr.-Br.) met Sunbeam (groep Oslo) 2928 strafp. 7. Oscar SpjuthGino Anzil (Zweden) met Alfa Romeo (groep Oslo) 3152.8 strafp. 8. Henri ZieglerJulien Cots (Zwits.) met Sunbeam (groep Lissabon) 3400 strafp. 9. Jean MaurinRobert Blanc (Fr.) met Alfa Romeo (groep Lissabon) 3609 strafp. 10 Robert NellemanMogens Skar- ring (Denem.) met Ford (groep Rome) 3800 strafp. De officieuze uitslag per klasse is: Categorie 1 (normale en gewijzigde serie- tourwagens): eerste klasse (cylinderinhoud boven 2000 cc: 1. Robert VellemanMogens Skarring (Den.) met Ford (groep Rome), 3800 strafpunten. Tweede klasse (cylinderinhoud 1300 2000 cc): 1. Walter LofflerCarsten Jo hansson (Duitsland-Noorwegen) met Volvo (groep Oslo), 2907 strafp. 2. Peter Harper Peter Elbra (Gr.-Br.) met Sunbeam (groep Oslo), 2928 strafp. Derde klasse (cylinderinhoud 10001300 cc): 1. Carl SpjuthGino Anzil (Zweden) met Alfa Romeo (groep Oslo) 3152.8 strafp. 2. Jean MaurinRobert Blanc (Fr.) met Alfa Romeo (groep Lissabon) 3609 strafp. Vierde klasse (cylinderinhoud tot 1000 cc): 1. Leif Void JohansenFinn Kopperud (Noorwmet DKW (groep Oslo) 2559 strafp. Categorie 2 (speciale serie-tourwagens en normale en gewijzigde grand tourisme). Eerste klasse (cylinderinhoud boven 2000 cc): Villoresi (Italië) met Lancia (groep Rome). Tweede klasse (cylinderinhoud 1300 2000 cc): 1. Maus GatsonidesMarcel Becquart (Ned.-Fr.) met Triumph (groep Den Haag) 2913 strafp. 2. Henri Ziegler Julien Cots (Zwits.) met Sunbeam (groep Lissabon) 3400 strafp. Derde klasse (cylinderinhoud 10001300 cc): 1. Alexa GaconLeo Borsa (Fr.) met Alfa Romeo (groep Lissabon) 2234,9 strafp. Vierde klasse (cylinderinhoud tot 1000 cc): 1. Guy MonraisseJacques Feret (Fr.) met Renault (groep Lissabon), 1520 strafp. De definitieve uitslag wordt vandaag bekend gemaakt. De bekende Italiaanse coureur Villoresi blijkt de klassementsproef toch te hebben volbracht. Hij werd als 38ste geklasseerd. Aangezien zijn Lancia de enige wagen van de klasse 1 (categorie 2) is die de proef heeft uitgereden, heeft de Italiaan tevens beslag gelegd op de eerste plaats in deze klasse (groot-toerisme, cylinderinhoud boven 2 liter). Kleine man De kleinste deelnemer aan de 27ste rally van Monte Carlo heeft nog wel In een van de kleinste auto's die was ingeschre ven de sterrit naar Monaco gewonnen. Guy Monraisse, een 25-jarige Fransman, die amper 1.50 meter is, is een jonge „cou reur", maar geen onbekende onder de rally-ryders. Trouwens niet slechts achter het stuur van een auto heeft Monraisse successen behaald, als amateur-voetballer heeft hy in Frankryk eveneens naam ge maakt. Ook aan de rally van 1956 heeft Mon raisse deelgenomen, ook toen was Jacques Feret zijn co-équipier. Dit Franse duo werd met een Renault Quatre, 34ste en won zijn klasse en daardoor de „Coupe du Beach"; die klasse-overwinning ging uiteraard in deze sterrit wederom naar dit team. In de 27ste rally legden Monraisse en Feret de 2873 km lange tocht van Lissabon naar Monte Carlo af in een opgefokte Renault Dauphine; slechts een tiental strafpunten liep deze combinatie op dit traject op. De zege van de Fransen betekende een grote teleurstelling voor de Britten die reeds van mening waren dat Peter Harper, een 36-jarige, garagehouder uit Stevenage, met zijn Sunbeam Rapier een „zekere" winnaar was. De Britten, die zonder een enkel strafpunt de klassementsproef begon nen, moesten genoegen nemen met een zesde plaats in het voorlopige eindklasse ment. Een vertegenwoordiger van de Italiaan se Autosportbond heeft meegedeeld dat de „Mille Miglia", een klassieke race voor sportwagens, dit jaar in ieder geval zal doorgaan. De wedstrijd zal volgens een nieuwe formule, die in overleg met een re geringscommissie wordt vastgesteld, wor de gereden. Zoals men weet zijn snelheids wedstrijden op de openbare weg in Italië verboden. Waarschijnlijk zal er een groot- toeristisch element in deze wedstrijd wor den gebracht. In Utrecht is zondagmiddag de oprich tingsvergadering gehouden van de N.V. „Nederlandse Beroeps Voetbalbond", die zich de beoefening van het voetbalspel op basis van volledig professionalisme ten doel stelt. De raad van bestuur wordt ge vormd door de heren P. B. Swart (voor zitter), J. A. A. Toussaint (secretaris-pen ningmeester) en mr. Heskes (juridisch adviseur), allen te Den Haag. Naar werd medegedeeld zou het maat schappelijk kapitaal van deze n.v. zijn vol gestort, binnenkort zal voorts een obli gatielening worden uitgeschreven. Het is de bedoeling van de „N.B.V.B." om in september te beginnen itiet epn competitie. Daaraan zouden 16 teams uit alle delen van het land deelnemen. In Utrecht is het toernooi voortgezet om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland met het spelen van de par tijen uit de derde en vierde ronde. De uitslagen luidden: Boer (Alblasserdam)- Drenth (Emmen) 0-2; Jurcka (Ede)-Bom (Rotterdam) 0-2; Dukel (IJmuiden)-De Vries (Rotterdam) 1-1: De Kluyver (Vlaar- dingen)-Van der Sluis (Amsterdam) 0-2; Roozenburg (Rotterdam)-Van Dijk (Wa- geningen) 1-1. De partijen Anderson-Adink en An- sems-Huisman werden uitgesteld tot een latere datum. Keller was in deze ronde vrij. Vierde ronde: Van der Sluis (Amster- dam)-Anderson (Goes) 1-1; De Vries (Rot- terdam)-De Kluyver (Vlaardignen) 1-1; Bom (Rotterdam)-Dukel (IJmuiden) 1-1; Drenth (Emmen)-Jurcka (Ede) 1-J; Keiler (Amsterdam)-Boer (Alblasserdam) 2-0. Na vier ronden heeft Van der Sluis de leiding met 6 punten, gevolgd door Keiler met 5 punten. In de zaterdagavond gehouden leden vergadering van de Elfsteden Vereniging is in de vacature mr. A. E. Hannema als voorzitter gekozen de heer J. L. Hoogland (Leeuwarden) en in de vacature mr. M. Cuperus tot secretaris, dr. D. Lolkema (Leeuwarden). Verder werd besloten in het vervolg f 50.- per kg uit te keren aan de ijswegen-centrales voor het in orde ma ken van de banen op de Elfsteden-route en voorts om het inleggeld van 5.- tot ƒ7.50 te verhogen. Op de lijst van kanshebers voor de F.A.- cup kwam zaterdagmiddag Scunthorpe United als outsider voor met een notering van 2000 tegen 1Hoc die notering thans is, wordt niet gemeld, maar vast staat, dat Scunthorpe verrassend sterk in de achting van de voetballers is gestegen. De derde divisieclub uit Lincolnshire be haalde namelijk een sensationele 31 zege in de uitwedstrijd tegen Newcastle United. De machtige eerste divisieclub, die sedert de oorlog drie maal Cup-winnaar werd en ook nu weer tot de favorieten behoorde, haalde de laatste zestien dus niet. Andere opvallende verrichtingen van derde divisieclubs waren de gelyke spelen van Darlington by Chelsea (33) en van York City in de thuiswedstrijd tegen Bol ton Wanderers (00). Bijna had Darlington de club op wier terrein het Nederlands elftal in 1907 met 122 werd verslagen de prestatie van Scunthorpe geëvenaard. Op het veld van Chelsea stonden de Darlingtonners op een gegeven ogenblik met 30 voor en de Dc Wiardi Beekman Stichting heeft het rapport „sport en toto," dat een commis sie (bestaande uit de heren C. de Groot, E. Kupers jr., C. Ras, mr. M. Vrolijk en mr. dr. N. H. Wiarda) in haar opdracht heeft samengesteld, gepubliceerd. De rapporteurs achten twee argumen ten beslissend bij de beantwoording van de vraag, of de voetbalpools al dan niet toelaatbaar moeten worden geacht. De ontwikkeling van de rechtsovertuiging van een groot deel van ons volk en dc moge lijkheid door middel van deze pools in rui mere mate dan voorheen de voorwaarden te scheppen voor een krachtige bevorde ring van de lichamelijke opvoeding en de sport. Om een en ander zo goed mogelijk te verwezenlijken acht de commissie het ge wenst, dat een algemene sporttotalisator wordt ingevoerd, zo mogelijk in de vorm van een overheidsdienst. Daarbij zouden stringente bepalingen moeten gelden, o.a. omtrent de minimum leeftijd der deelne mers, minimum en maximum der inzet ten en omtrent het maximum der uit te keren prijzen. De verdeling van de op brengst zou dienen te geschieden op ad vies van een raad of college, waarin de sportorganisaties naast de overheid op be vredigende wijze vertegenwoordigd zou den moeten zijn. Wed-activiteiten buiten deze officiële totalisator zouden uitgeslo ten moeten zijn. Bij de verdeling der gel den zou elke sportorganisatie een redelijk aandeel dienen te ontvangen. Oprichting van sportaccommodatie, betere sportuit- wisselingen op internationaal niveau en bevordering van de jeugdsport zouden al dus mogelijk worden gemaakt. In het bui tenland zijn de resultaten in dit opzicht van nationale sportpools zeer opmerkelijk geweest." Het rapport besluit: „Gezien de grote belangen die voor ons volk als geheel zijn Tijdens internationale zwemwedstrijden in het 25-meterbad van Bremen heeft de Robben-zwemster Mary Kok de 400 meter vrije slag afgelegd in de uitstekende tijd van 4 min. 56,2 sec., waarmee zij het Ne derlandse record van Corrie Schimmel met 1,8 sec. verbeterde. Corrie Schimmel was sedert 16 november 1956 Nederlands re cordhoudster (4.58,0). Deze 4.56.2 betekent tevens de beste Europese tijd ooit in een 25-meterbad op deze afstand gemaakt. Deze tijd kan ech ter niet als Europees record worden er kend, omdat de prestatie in een 25-meter bad in plaats van op een 50-meterbaan werd verricht. Judith de Nijs, eveneens van De Robben, werd tweede in 5 min. 1,3 sec., waarmee zij haar persoonlijk record met 4,3 sec. verbeterde. De Gooi-zwemster Jans Kos ter klasseerde zich als derde in 5.12.-. De Duitse Ingrid Künzel kon het niet verder brengen dan de vierde plaats met 5 min. 21,3 sec. Ada den Haan (Eindhoven) revancheer de zich op de 200 meter schoolslag voor haar in oktober in Mönchen Gladbach ge leden nederlaag tegen de Duitse Wiltrud Urselmann. Ada noteerde 2 min. 48.5 sec. en Wiltrud Urselmann tikte als tweede aan in 2.49,6. gelegen in een gezonde sportbeoefening als zinvol en vormend middel tot vrije tijdsbesteding en gezien het feit, dat de middelen tot financiering van een en an der, anders dan uit de bron van een tota lisator, ook door tegenstanders van een dergelijke instelling niet kunnen worden aangewezen, acht de commissie, met open oog voor de bezwaren die tegen de geest van wedden en gokken bestaan, de door haar voorgestane oplossing de voor ons land op dit moment meest geëigende." In de Amsterdamse Apollohal heeft het herenteam van The Typhoons byna voor een verrassing gezorgd tegen het nog steeds ongeslagen Amsterdamse DED en slechts de „gong" kon de Amsterdammers redden van een nederlaag. Het begin van de ontmoeting deed zeker geen nederlaag van de thuisclub verwach ten, want de Amsterdammers waren in de eerste helft sterker, hetgeen resulteerde in een duidelijke 34-17 voorsprong. Ook na de hervatting bleven de DED-aanvallers gcvaarlyk en ook toen slaagden de Am sterdammers er in de eerste tien minuten in de voorsprong volledig te handhaven. In de laatste fase kwam Typhoons ech ter pas goed los en met vele bijzonder fraaie en gevaarlijke aanvallen zagen de bezoekers kans de achterstand regelmatig te verkleinen. Het ontbrak de Haarlem mers echter aan voldoende tijd om vol ledig door te stoten, zodat DED na een zeer sensationeel slot door een 64-55 over winning nog steeds ongeslagen bleef. In de Haagse Houtrusthallen waren za terdagavond teams van The White Stars op bezoek; de resultaten van de Haar lemmers waren zeer middelmatig. De da mes van de Stars moesten de meerderheid erkennen van het Haagse Vodo S.C. (21- 13), nadat de rust reeds met een kleine 7-5 voorsprong van de Haagse dames was ingegaan. Het herenteam van de White Stars deed het beter en behield de plaats in de kopgroep van de overgangsklasse B door een kleine, doch zeer nuttige over winning tegen de Argus-reserves (34-25). De koude van de Houtrusthallen was kennelijk oorzaak dat de score pas na vier minuten werd geopend door de be zoekers. Ook hierna bleef de score zeer laag, zodat de rust aanbrak met een kleine 15-12 voorsprong van de Stars. Na de hervatting gelukte het beide teams beter gebruik te maken van de kansen. Het einde kwam met een verdiende 34-25 overwinning van de bezoekers na een ma tige strijd. De stand in de overgangsklasse B luidt thans: Sportcl. H'lem 8-16 Te Werve 7- 6 White Stars 8-14 Deco 8- 4 Argus II 8-10 Aurora 9- 4 H.O.C. 8- 8 I.H.J. 9- 2 Het programma voor vanavond luidt: Dames: H.O.C.The Typhoons (20 uur), H.O.C. II—Antilopen II. Heren: H.O.C. 4— Exercitia, I.H.J. 3White Stars 4, Typhoons 2—White Stars 2, S.C. Haarlem 2—Fla mingo's 2, Typhoons 4White Stars 3. De ontmoeting tussen de damesteams van Antilopen en HOC zal met vijftien minu ten worden verlengd, aangezien de eerste ontmoeting door een klein ongeval moest worden afgelast. Keeper Grieves van Stockport County wordt door een aanvaller van West Ham United met bal en al over de doellijn gewerkt. Londenaars hebben alles moeten geven om zich nog van een replay te verzekeren. Zes tweede divisieclubs, Cardiff, Liver pool, Bristol City, Stoke City, Sheffield United en West Ham, gaan naar de vol gende ronde en slechts twee ploegen uit divisie 1, Manchester United en Wolver hampton Wanderers, kwamen zaterdag zover. Het was met de velden droevig gesteld en algemeen was men van mening, dat het in twee jaar niet zo slecht was geweest. Er werden twee Cup-wedstrijden, tien league-ontmoetingen en dertien Schotse leaguewedstrijden afgelast. De zege van Scunthorpe was geen toeval lige uitschieter. De spelers van de derde divisieclub bleken zich beter aan de moei lijke terreinomstandigheden te kunnen aanpassen dan hun gastheren. Geen mo ment kreeg Newcastle de gelegenheid het technisch overwicht in effectieve acties om te zetten, want de spelers van Scun thorpe, gewend aan modder- glibber-voet- bal, waren sneller en hun combinaties ge vaarlijker. De doelpunten kwamen van Haigh en Davis (2). Darlington, een ploeg met slechts drie volledige professionals, die tezamen met hun teamgenoten vijfduizend pond hebben gekost, had tot zes minuten na rust nog een veelbelovende 3—0 voorsprong, maar het herstel van Chelsea was volledig, al slaag den de Londenaren er niet in de zege te behalen. Woly^hgmpton speelde een prachtig^ party voetbal tegen Portsmouth en ieder een was er van overtuigd, dat de Wolves zich met dit spel zonder moeite een weg naar Wembley zullen banen. Het was nog aan het uitstekende doelverdedigen van de Portsmouth-keeper Uprichards te danken, dat de score tot vijf doelpunten beperkt bleef. Ook dc doelman van Ipswicb speelde een heldenrol in een ongelyke strijd, die door Manchester United met 2—0 werd gewonnen. De resultaten De uitslagen van de bekerwedstrijden luidden: Bristol RoversBurnley 2—2; Cardiff CityLeyton Orient 41; Chelsea Darlington 33; FulhamCharlton Athletic 11LiverpoolNorthampton Town 31; Manchester UnitedIpswich Town 20; Newcastle UnitedScunthorpe United 13; Notts CountyBristol City 12; Stoke CityMiddlesbrough 31; Tot tenham HotspurSheffield United 0—3; West Bromwich AlbionNottingham Fo rest 33; West Ham UnitedStockport County 32; Wolverhampton Wanderers Portsmouth 51; York CityBolton Wanderers 00. Voor de competitie van de Engelse league werden slechts wedstrijden voor de derde divisies gespeeld. Van de 18 vastge stelde ontmoetingen konden er, door de gesteldheid van de terreinen, maar zeven doorgang vinden. De derde testmatch Zuid-Afrika staat er na de tweede dag van de derde testmatch tegen Australië gunstig voor. Nadat Australië voor het schamele totaal van 163 all out was ge gaan, verzamelden de Zuidafrikanen 150 runs voor het verlies van twee wickets. De twee wickets waren al neer na 28 runs, maar McGlew en wicketkeeper Waite bouwden een solide score op en toen de strijd werd gestaakt, bedroeg de onge broken stand voor het derde wicket 122 runs. Het begin van de dag was een drama voor de Australiërs. De laatste vier bats- men verzamelden 8 runs en waren binnen 25 minuten weer terug in het paviljoen. Het biljarttoernooi om het Nederlands kampioenschap eerste klasse klein biljart 38/2, dat in Assen is gehouden, is gewonnen door de Hagenaar P. Buys. Het eindklassement luidde: 1. Buys (Den Haag) 10 24.51 2. Vincent (Helmond) 10 18.lt 3. Egbars (Ravenstein) 9 19-93 4. Agema (Haarlem) 7 17.48 5. Horsten (Rotterdam) 6 17.47 6. Ostman (Amsterdam) 6 14.84 7. Van Hinthum (Oss) 4 16.99 8. Van Gils (Rotterdam) 4 16.00 Buys promoveert. Het gemiddelde van Ostman (14.84) betekende een „halve degra datie". De Haarlemmer Agema eindigde dus op de vierde plaats. Zaterdagmiddag verloor hij van Ostman met 303 tegen 350 caram boles en zaterdagavond ging ook zijn partij tegen Van Hinthum verloren (265 tegen 350). Zondag herstelde Agema zich door een overwinning te behalen op Van Gib (350 tegen 305).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8