Wie is Janus? Albert Heijn ^yiperMart Draaiorgel „Marenghi" in Haarlem Raad van Heemstede vergadert donderdag Burgerlijke Stand van Haarlem Hondenshow van Kennemerland" KATTENKAMPIOENEN! Oostenrijkse actrice Liedwig Bleibtreu overleden UIT STAD EN STREEK Zwemfeest Watervrienden Damtitel Kennemerland Boeiende partijen in de tweede ronde 51 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED VOLG DE VEILIGSTE WEG: WERK MEDE AAN DE BEVEILI GING VAN DE WEG! „Ons Kleuterhoekje" vierde eerste lustrum Zesde d-concert met Monique Haas als soliste Modern winkelen in de AH-SuperMert Aan gevolgen van val te Haarlem overleden Hagenaar bij poging tot diefstal aangehouden Auto reed trottoir van Grote Houtstraat op Eerste recital in Vocale Cyclus uitgesteld „De voetbalpool" Jeugdvereniging „Fit" Vermkkelijke rol van Mary Dresselhuys 1 I_v i. Ll i. I 0 j v i j y o o HAAKLBMS DAGBLAD OPRECHTE HAAttLEMSCHE COURANT De afdeling Haarlem van de kring van Draaiorgelvrienden, die plannen heeft in het bezit te komen van een draaiorgel, is een stapje verder gekomen in haar pogin gen. Zaterdagmiddag is in Haarlem een oud orgel, genaamd „Marenghi", uit Roer mond aangekomen. Het heeft een lengte van 8.70 meter en is vijf meter hoog. Ver wacht was dat het orgel omstreeks half- twee op de Grote Haarlem zou aankomen en het orgel „Jupiter" was ter verwelko ming aanwezig, maar de grote vrachtauto, waarop het orgel geplaatst was, kwam pas om halfvier, tot teleurstelling en erger nis van velen die het ogenblik van aan komst afwachtten. Jupiter" was reeds eiders gaan spelen, maar kwam weer op de Grote Markt terug. De „Marenghi" is een oud orgel en moet gerestaureerd worden. Dit zal geruime tijd in beslag nemen, zodat het nog vele maan den zal duren alvorens het orgel op straat en op feesten zal spelen. Zaterdagmiddag is het orgel naar een pakhuis aan de Lan ge Wijngaardstraat vervoerd, maar dit is niet zo gemakkelijk gegaan als men zich had voorgesteld. De vrachtauto uit Roer mond was te groot om de Lange Wijn gaardstraat in te rijden. Daarom moest het orgel gedeeltelijk gedemonteerd wor den en het overgebleven gedeelte werd op een wagen geladen. Voorlopig blijft het orgel in het pakhuis, waar restaurateurs binnenkort zullen beginnen het op te knap pen. Doortrekking van de Ir. Lelylaan De gemeenteraad van Heemstede komt donderdagmiddag 'n openbare vergade ring bijeen in het raadhuis aldaar ter be handeling van tien punten. Voorgesteld wordt tot wijziging van het raadsbesluit van 27 juni van het vorig jaar, waarbij werd verklaard, dat een herziening wordt voorbereid van het uitbreidingsplan voor de terreinen gelegen westelijk van de He renweg, noordelijk van Ipenrode, zuidelijk van de Zandvoortselaan tot de Leidse- vaart en westelijk van de Leidsevaart tus sen de grens van Haarlem en de in weste lijke richting verlengde noordgrens van Ipenrode. De wijziging houdt in, dat uitge zonderd worden de terreinen gelegen tus sen de Herenweg, de Zandvoortselaan, de Leidsevaart en de noordgrens van de buitenplaats Berkerode. Dit gedeelte is reeds dermate intensief bebouwd dat wij ziging van het uitbreidingsplan voor die terreinen niet nodig is. Sinds de hofstede „Het Oude Slot" het eigendom is geworden van de gemeente Heemstede, bestaat de mogelijkheid de beide gedeelten van de Ir. Lelylaan met elkaar te verbinden. De toestand, zoals die thans bestaat, dat de weg ter hoogte van de Slotlaan onderbroken is, is uiter aard niet bevredigend. De op korte ter mijn voorgenomen bouw van een viertal woningen langs de Slotlaan tussen de Ban- kastraat en de Ir. Lelylaan vormt een ge rede aanleiding om thans tot verbinding van beide delen van de laatste weg over te gaan. B. en W. vragen de gemeenteraad een bedrag van 24.250 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van riolering en bestrating van de verbinding. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor aan de firma W. Fris te Amsterdam te verkopen een perceel bouwterrein aan de Troelstralaan, groot 872 m2 tegen een prijs van vijftien gulden per m2. Er zullen vier ééngezinswoningen geboüwd worden. Verder wordt voorge steld aan de n.v. Aannemingsbedrijf P. G. M. van den Putten te Heemstede te verko pen een perceel grond, groot 450 m2, gele gen aan de westzijde van de Cloosterweg. De priis bedraagt vijftien gulden per m2. B. en W. vragen de raad een krediet voor de aankoop van een zelfladende zand en grindtransporteur ten behoeve van het bedrijf van Openbare Werken. ONDERTROUWD: 25 jan. P. J. C. van Ginneke en J. G. M. Nijssen. BEVALLEN van een zoon: 23 jan. C. Rikkelman-Kossen; 24 jan. H. S. Waas dorp-Van Beelen, J. de Boer-Hulswit, E. I. 0. Degens-Wolters, C. A. M. F. Melchior- Godde; 25 jan. M. J. van Borkum-Weber. BEVALLEN van een dochter: 24 jan. J- M. Vermeer-Van Hoorn, B. J. Breeuwer- Bakker, B. Melius-Koek. b OVERLEDEN: 23 jan. G. C. Kooijker, 18 j., Anna v. Burenlaan; C. J. Ris-Van der Sluijs, 60 j., Orionweg; 24 jan. G. Le- gué, 80 j., Gasthuisvest; E. M. van der Mark, 28 j., Maerten van Heemskerk straat; D. van den Eijnde-Klaassen, 90 j., Amsterdamsevaart; S. C. Lantinga-Kap- Pelhof, 77 j., Leidsevaart. ..Jupiter" syjcelde na aankomst ran het voor Haarlem bestemde orgel „Marenghi" een welkomstnummer op de Grote Markt. yy De Kvnologenclub „Kennemerland" houdt van tijd tot tijd een clubmatch voor leden en niet-leden, waarbij meer de nadruk op een show dan op een tentoonstelling wordt gevestigd, om de hondenliefhebbers in de gelegenheid te stellen van eikaars eigen dommen kennis te nemen. Dat in Haarlem en omgeving fraaie honden worden aan getroffen. werd zondag in restaurant „Dreefzicht" bewezen, waar „Kennemer land" opnieuw een clubmatch had voor bereid. Ongeveer honderd dieren werden aan de keurmeesters voorgeleid, die una niem van oordeel zijn geweest, dat het een uitzonderlijk fraai vertegenwoordigde show is geworden. Deze keurmeesters waren professor dr. A. J. H. Holm er, P. L. Knapen, J. W. Koe neman en M. van de Weijer. Bijzonder interessant was, dat zij voor de microfoon geregeld verslag uitbrachten van hun be vindingen, waardoor de aanwezigen een inzicht kregen van de hoge eisen, die aan raszuiverheid en andere eigenschappen der dieren werden gesteld. De uitslagen luiden: Beste honden van de match: 1. Bull-ter- rier Romany Rimmon van G. H. Jacobse uit Haarlem; 2. Poedel BrVnetta van'me vrouw E. H. Hoolwerff-Zweerts de Jong uit Bennebroek, 3. Pekingees Pinkeltje van de Zilhorst van mevrouw M. Zillesen-Van der Horst uit Haarlem, 4. Chow-chow Han- Pi-Wu-Mo-Li van mevrouw M. Reijenga- Borgerding uit Santpoort en 5. Duitse dog Cleo von Neustadt van mevrouw E. J. Koe- lemeyer-Smit uit Haarlem. De beste fox-terrier was Michaël van Houtwijck van mevrouw A. W. S. Bruch- Steijling uit Haarlem; waarnaast als de beste kampioenen werden aangewezen de reeds genoemde Chow-chow van mevrouw Zillesen, Collie (Schotse herdershond) Twin van het Kloosterhof van T. J. Slooten uit Vijfhuizen en de Briard van mevrouw B. Grandia-Hermeling uit Haarlem. ADVERTENTIE De Angorakatten van Mevrouw Roer horst te Ede (Gld.). kregen gisteren op de intern. Kattententoonstelling te Amsterdam weer de hoogste bekro ningen. Mevr. Roerhorst geeft haar katten van jongs af uitsluitend melk en Felix kattenbrood. Want. zegt ze. dat ik zulke kerngezonde en prachtige dieren heb. dank ik aan Felix katten brood. Daar zit alles in wat ze nodig hebben (Van onze correspondent in Wenen) In de nacht van vrijdag op zaterdag is de Oostenrijkse toneelspeelster Hedwig Bleibtreu op negentigjarige leeftijd over leden. Zij was gedurende vijfenzestig jaar aan het Weense Burgtheater verbonden. De overleden actrice werd in 1868 in Linz als dochter van een toneelspelersecht paar geboren. Als kind van vier jaar stond zij reeds op de planken, op achttienjarige leeftijd sloot zij haar eerste jaarcontract af met de stadsschouwburg van Augsburghen, in 1893 trad zij voor het eerst in het Ween se Burgtheater op. Al dadelijk maakte zij diepe indruk, zowel op het publiek als op de toneelcritici, en haar kunst ontwikkelde zich al spoedig tot zulk eén hoogte, dat zij reeds in 1906 een levenslang contract met het Burgtheater kon afsluiten. Zij was ge huwd met de bekende toneelspeler Max Paulsen, die in 1955 is overleden. Onverge telijk is haar optreden geweest vooral in klassieke drama's. Voor het Oostenrijkse volks was zij kortweg „onze Bleibtreu", maar ook de officiële instanties wisten haar grote verdiensten te waarderen, onder andere door het verlenen van de titel van „Hoftoneelspeelster" en van professor. Wat Sarah Bernhard voor Frankrijk, Eleonore Duse voor Italië en Charlotte Kohier voor Nederland gingen betekenen, dat is Hedwig Bleibtreu voor Oostenrijk geweest. Zij was het, die in 1955 de proloog uitsprak bij de plechtige heropening van het gerestaureer de Burgtheater, ofschoon zij reeds gepen sioneerd was. Vijfenzestig jaar lang is zij lid van dit ensemble geweest. Nieaws in het kort Dansen. Op zondag 2 februari zal de Haarlemse Volksdans Federatie een in structiemiddag houden in de school aan de Badhuisstraat in Haarlem. Van drie tot vijf uur zal Femke van Doorn instructie geven in Franse dansen. N.C.V.B. Op woensdag 29 januari spreekt in wijkgebouw „Irene", Elswouts- laan 1 in Overveen, ds. J. O. Norel voor de afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond over het wel en wee van de vereniging Kinderzorg Noord holland. Geen spreekuur. Wethouder W. C. Bakker te Haarlem is dinsdagochtend ver hinderd spreekuur te houden. Gepensioneerden. De afdeling Haar lem van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden houdt woensdag middag in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een ledenvergadering, waarop jaarverslagen aan de orde komen. Heemsteedse K.A.B. Ter gelegenheid van de vastenavondviering van de Heem- steedse afdeling van de Katholieke Ar beiders Beweging, zal woensdag 12 febru ari door de Haarlemse r.k. toneelvereniging „St. Genesius" in gebouw „Nieuw Berken rode" aan de Herenweg een opvoering wor den gegeven van „Een huis vol herrie", klucht in drie bedrijven door Stephens en Linton. De voorstelling wordt besloten met een gezellig samenzijn, waaraan het trio van Ed. Williams muzikale medewerking zal verlenen. Uitgesteld. Wegens ziekte van de bas N. Arisz is het jubileumconcert van de ge mengde zangvereniging „Vox Humana" te Santpoort van 28 januari uitgesteld tot 21 februari. Men pensioen. Bij beschikking van de directeur-generaal der P.T.T. is aan de di recteur van het post- en telegraafkantoor te Zandvoort, de heer J. W. Th. van de Water, op zijn verzoek met ingang van 28 februari eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Een afwisselend programma weid tij dens het Watervrienden zwemfeest zondag middag in het Sportfondsenbad in Haarlem afgewerkt. Het diplomazwemmen was een der hoogtepunten van de middag. Dat wel intensief gewerkt wordt aan het bevorde ren van de zwemsport door De Water vrienden kwam duidelijk tot uiting. 78 kandidaten slaagden voor het diploma A en 48 voor het diploma B. De oudste en de jongste kandidaat kwamen even voor het voetlicht; het waren de heer J. M. de Reus (41 jaar) en Paulina de Groot (8 jaar). Bij de zwemwedstrijden ontbrak het niet aan spanning. Er werden behoorlijke tijden gemaakt. De uitslagen waren: 66 2'3 meter vrije slag meisjes: 1. N Kos ter 47.3 sec.; 2. A. van Dijk 49.1 sec 3. L. Roskam 50.1 sec. 66 2 3 vrije slag jongens: 1. K. van Dan- sik 42 sec.; 2. F. Burghout 42 sec.; 3. G. Haagberg 42.6 sec. 3313 meter vlinderslag meisjes: 1. N. Koster 26 sec.; 2. N. Wildschut 2.84 sec.; 3. L. Roskam 29.2 sec. 33 13 meter vlinderslag jongens: 1. H. Wijnveld 20.4 sec.; 2. K. van Dan'/.ig 21 sec.; 3. R. Siebeling 22.3 sec. 66 2 3 meter rugslag jongens: 1. K. Dant- zig 48.9 sec.; 2. R. v. d. Brink 49.3 sec.; 3. F. Burghout 52.2 sec. 66 2 3 meter schoolslag meisjes: 1. L. Wildschut 1 min. 4 sec.; 2. N. Wildschut 1 min. 6 sec.; 3. A. van Dijk 1 min. 7 sec. 66 2 3 meter schoolslag jongens: 1. H. Wijnveld 54.2 sec.; 2. J. Groenewoud 57.8 sec.; 3. W. Post 59 sec. 66 2 3 meter rugslag meisjes: 1. L. Ros kam 59.6 sec.; 2. A. van Dijk 1 min. 1.2 sec.: 3. N. Koster 1 min. 1.6 sec. Uitslag puntentelling vierkamp dames: 1. N. Koster 202.9 pnt.; 2. L. Roskam 207.3 pnt.; 3. A. van Dijk 208.8 pnt. Heren: 1. H. Wijnveld 172.9 pnt.; 2. K. van Dantzig 174.1 pnt..: 3. F. Burghout 176.2 pnt. Verder was er figuurzwemmen onder leiding van mevr. R. Schraa en het pro gramma werd besloten met een waterpolo- wedstrijd tussen twee „Watervri enden zeventallen. Het in ontvangst nemen van het be haalde zwemdiploma was voor de jeugd het einde van het feest, dat door een grote schare ouders werd bijgewoond. Het afgelopen weekeinde werd de twee de ronde van het toernooi om de persoon lijke damtitel van Kennemerland gespeeld. Naast verscheidene interessante positie- partijen werden er in het onregelmatige genre enkele boeiende partijen gespeeld die van ondernemingslust getuigden. L. Fopma, hoofdklasse groep B. dwong zijn tegen stander J. Drayer in een zeer ingewikkelde stand een schijf te offeren. Door goed com bineren wist Drayer op zijn beurt zijn ma teriële achterstand in te lopen en tenslotte remise te bereiken. Fraai was ook het spel van Th. Tielrooy, hoofdklasse groep C., die H. Willemse zo veel moeilijkheden voorlegde, dat verlies onafwendbaar bleek. Willemse trachtte door een schijf off er nog remise te maken, doch zijn pogingen moest hij snel opgeven. In groep A behaalde A. de Jong zijn twee de overwinning. De resultaten in de hoofdklasse luidden: Groep A: H. T. Schuringa—W. v. Leuf- fen 2—0; H. G. Teunisse—J. Bus afgebro ken in een stand die remise waarschijnlijk maakt; A. de Jong—L. v. Steenbergen 2—0. Groep B: A. DoumaJ. v. Straten 20; J. WarmerdamJ. H. Meure 20; L. Fop maJ. Drayer 11. Groep C: Th. Tielrooy—H. Willemse 20; N. BlomG. Postma 02; G. ZeeuweC. Schelfaut 11. De partijen gespeeld voor de eerste klas se resulteerden in: Groep A: L. v. d. WerfA. Mast 11; F. LangeveldJ. ter Haak 02; R. J. Kroes J. Oorthuis 11. Groep B: Th. Bot—J. Post 1—1; H. Ie No bleJ. Belien afgebroken in een stand, welke remise doet veronderstellen; Th. v. WortP. Venema 11. Groep C: C. DrayerN. Bosma en A. SmitA. F. v. Leuffen afgebroken. F. Ipen- burgC. Belien 02. Voor de tweede klasse werd gespeeld: J. SchuitenI. Risseeuw 11; G. ter Wolbeek A. Mulder 02; C. v. d. DoesJ. Ovas 02; Th. SassenH. Diemei 02. Vrijdag 31 januari wordt de derde ronde van dit goed bezette toernooi gespeeld in de grote zaal van „Die Raeckse". Sinds 1 januari In de afgelopen week zijn in Haar lem en omgeving dertien verkeers ongelukken gebeurd, waarbij lichame lijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeersongevallen, dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied ge beurde. gestegen tot eenenvijftig. Daar bij was één dodelijk ongeval. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron ran veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door grote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum hield de oudercommissie van de Hervorm de kleuterschool „Ons kleuterhoekje" aan de Burgwal in Haarlem zaterdag feestelijke bijeenkomsten in het C.J.M.V.-gebouw aan de Lange Margarethastraat. Des middags hebben ongeveer driehon derd kinderen genoten van het optreden van een goochelaar, die tot verbazing en bewondering van zijn jeugdig publiek de wonderlijkste toeren verrichtte. Uitbundi ge vrolijkheid heerste er ook tijdens de poppenkastvoorstelling. Tussen de bedrij ven door werden de kinderen op lekker nijen getracteerd. Des avonds trad voor de ouders de to neelgroep van het G.E.B. met het blijspel „De andere wereld" voor het voetlicht. De spelers hebben de aanwezigen er eni ge genoegelijke uren mee bezorgd. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. Smit, heeft woorden van dank en waardering gesproken tot de oudercom missie voor hetgeen zij voor de school heeft gedaan. Dank zij de activiteit van de oudercommissie is veel aan het inwen dige van de school verbeterd, aldus de spreker. Hij dankte ook voor het geschenk dat de oudercommissie namens de ouders aan het schoolbestuur heeft aangeboden, namelijk een drietal schilderezels en drie poppenkasten. Dinsdag 4 februari geeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends het zesde concert in de serie D. De pianiste Monique Haas verleent hieraan solistische medewerking. Het programma vermeldt „II pastor fido" van Handel in een bewerking van -Sir Thomas Beecham, het Pianoconcert in d van Johann Sebastian Bach, Variations Symphoniques van Franck, Kaleidoscoop van Guillaume Landré en drie delen uit „La damnation de Faust" van Berlioz. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDINGEN Supermals vlees 28 en 29 januari a.s. Gehakt met zakje kruiden en recepl 500 gram 148 Doorregen runderlappen 500 gram 148 Doorregen varkenslappen 500 gram 118 SPECIAAL AANBEVOLEN hachévlees, erwtensoep-pakketten, varkenskarbonade Uit onze vleeswarenafdeling LUNCHWORST 150 GRAM 48 VEILING-VERSE GROENTEN 28 en 29 januari a.s. Hutspot-pakketten inhoud: 500 gram wortelen 250 gram uien per pakket Grote Jonathans per kilo 29 105 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Obligatie spaarsysteem GROTE HOUTSTRAAT 99 Mejuffrouw T. H. A. Gossens, die»op 19 december door een val uit een autobus op de Kleverparkweg te Haarlem, een schedelbasisfractuur opliep, is zondag in het Grote Gasthuis overleden. Nuttige oefening reserve-politie van Bloetnendaal Een bewoner van Aerdenhout zag vrij dagavond dat er licht brandde in een villa in zijn omgeving, hoewel het hem bekend zich in verbinding met een oud-brigadier zich in verbinding met een oud-brogadier van politie, die op het ogenblik lid is van de reserve-politie. Het hoofdbureau van politie werd in kennis gesteld van het ver moeden dat onbevoegden zich in een villa bevonden. De reserve-politie was op dat ogenblik in het bureau bijeen voor een oefening onder leiding van de hoofdinspec teur, de heer J. Voerman. Besloten werd gezamelijk naar Aerdenhout te trekkeh en daar aangekomen werd de villa omsingeld. De heer Voerman begaf zich in de villa en het bleek dat iemand zich in een kast had opgesloten. Aanvankelijk had hij geen zin zijn schuilplaats te verlaten, maar toen hem bleek dat de villa was omsingeld gaf hij zich over. De man was een eenendertig- jarige Hagenaar die reeds enige vonnissen achter de rug heeft. Hij had een aantal voorwerpen van waarde gereed gelegd om mee te nemen. De Hagenaar is in het bu reau van politie te Overveen ingesloten. Zondagavond omstreeks acht uur wilde een bestuurder van een auto in de Grote Houtstraat te Haarlem linksaf de Nieuw- straat inrijden en achter hem reed een auto, bestuurd door een Engelsman. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de Engelse auto te laat opgemerkt, dat de andere auto van richting veranderde. Hij wilde nog passeren, maar dit lukte niet. Een aanrijding ontstond en de Engel se auto reed het trottoir op. Op het trot toir liepen een zevenenzestigjarige dame en een zesenzestigjarige monteur, beiden uit Haarlem, die met de auto in aanraking kwamen. De dame brak haar linker onder been en is per auto naar het Sint Elisa beths Gasthuis vervoerd. Nadat hulp was verleend is zij naar haar woning overge bracht. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden aan het bureau van politie. Annie Hermes siek Wegens ziekte van de soliste kan het eerste recital van de vocale cyclus in het Haarlems Concertgebouw dinsdagavond 28 januari niet doorgaan. Zoals reeds werd aangekondigd zou de altzangeres Annie Hermes,-begejeid door Felix de Nobel, deze cyclus hebben geopend. Naar ons van de zijde van het Concertgebouw wordt mede gedeeld is de uitvoering voor onbepaalde tijd uitgesteld. Door de toneelgroep van de Nederlandse Reisvereniging Tot welke ongedachte' verwikkelingen het deelnemen aan een voetbalpool kan leiden toont het kostelijke blijspel „De Voetbalpool" (Easy Money) van de En gelsman Arnold Ridley aan, waarvan de toneelgroep van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging in de Ne derlandse bewerking van Nel Bergmans- Withaar zaterdagavond in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem een opvoering gaf. Onder de regie van mevrouw A. Dreijer-Bouman kwam een voorstel ling tot stand, di. vooral door de komische dialogen die het stuk rijk is, bij de zaal een bijzonder gul onthaal kreeg. Het verhaal speelt zch voornamelijk af in de huiselijke kring van Philip Stafford, een wijnhandelaar in ruste, die in het ge heim een poolformulier heeft ingevuld en dit door zijn nichtje Jacky heeft laten pos ten. Hij is namelijk in financiële moei lijkheden geraakt en hoopt door een prijs te winnen uit de zorgen te zijn. Wanneer de resultaten van de wedstrijden bekend worden blijkt hij inderdaad in aanmerking te komen voor de hoofdprijs. Nadat de eerste opwinding hierover wat is gezakt dreigen echter twisten en meningsverschil len over de besteding van het overigens nog niet uitbetaalde kapitaa1 in het gezin de overhand te krijgen. Zo wil mevrouw Stafford een lang gekoesterde wens om aan zee te wonen verwezenlijken maar haar echtgenoot weigert pertinent woon plaats, golfclub en vrienden te verlaten. De zoon Denis denkt zich met een deel van het geld als compagnon in een winst gevende zaak in te kopen en de dochter Carol ervaart tot haar verdriet dat het fortuintje dat zij zal krijgen een belem mering vormt voor de meer dan opper vlakkige gevoelens, die een vriend jegens haar koestert. De impasse waarin de ge hele familie is geraakt krijgt een zeer verrassende w nding als het nichtje Jacky bekent dat zij vergeten heeft het bewuste poolformulier op de post te doen. Deze tegenslag brengt de twistenden echter weer tot elkaar en de vrede wordt gete kend. Het wordt helemaal plezierig als vader Stafford bericht krijgt, dat hij toch de hoofdprijs van de voetbalpool in ont vangst mag nemen. Het raadsel wordt op gelost als blijkt dat Jacky een oud poolfor mulier in haar zak heeft laten zitten maar het goede formulier wel heeft verstuurd. Het stuk werd in een vlot tempo ge speeld en de typeringen kwamen in het algemeen goed tot hun recht. Naast de geroutineerde krachten, van wie vooral de heer R. de Boer in de rol van Philip Staf ford door zijn rustig en evenwichtig spel domineerde, waren er enkele jonge debu tanten die door hun onbevangen en rol vaste spel opvielen. Tine Vos bij voor beeld in de rol van het vergeetachtige nichtje Jacky was met haar openhartige opmerkingen uitstekend op dreef. Ook Eef Vos was als Carol Stafford zeer aan vaardbaar. De heer J. N. Nabarro als Martin Latham, de vriend van Carol, maakte een goed gebruik van de moge lijkheden tot komisch spel die zijn rol bood. De' overige spelers hebben eveneens veel bijgedragen tot het succes van deze opvoering. Zondag opende de Jeugdrijvereniging „Fit" het nieuwe jaar met, wedstrijden om de wisselbekers. Omar-Spencer dressuur, en Oranje-Nassau samengesteld, dres- suur-springen, in de Hollandse Manége aan de Vondelstraat te Amsterdam. Vóór de uitreiking richtte de heer Vogt, één van de juryleden, zich tot de jeugd om aanwijzingen te geven. Het springconcours, bestaande uit acht hindernissen-, bepaalde zich dit keer uitsluitend in het middenvak van de manége, waardoor de ruiters door de vele wendingen niet makkelijk hun tempo behielden. De uitslagen zijn: Dressuur: 1. Dini Oudt met Lord 9854. Dressuur Fit-Ieden: Omar- Spencer wisselbeker: 1. Marianne de Wolff met Lord 97)4; 2. Marianne Eichholtz met Panda 96/4; 3. Barry van Zalinge met Norton 95)4. Samengesteld, dressuur- springen Fit-Ieden: Oranje-Nassau wissel- beker: 1. Marianne Eichholtz met Panda 196)4; 2. Rudi Wunnenberg met Corrie 190)4; 3. Barry van Zalinge met Norton 19054. Dressuur en samengesteld, leeftijds grens 18-21 jaar: 1. Bob Streefkerk met Bianca 201'K; 2. Rudi de Greef met St. Joris 194; 3. Ike Kramer met St. Joris 18954. De Nederlandse Comedie heeft „Wie is Janus?" van Carolyn Green wat laat ont dekt, want de première van dit Amerikaan se blijspel werd al in de herfst van 1955 gegeven maar dat lange wachten maakt misschien het weerzien van Mary Dres selhuys in een rol, die haar past als de ligne sac een mannequin, tot een des te plezieriger werkende verrassing. Wat die modieuze vergelijking betreft; zij kan zich inderdaad over het toneel bewegen met alle spirituele vrijheid, die men van haar verlangt, maar wat er tenslotte aan we zenlijks in haar creatie blijkt te steken is het vertrouwde type, dat men te zelden helaas aanschouwt, namelijk een fidele vrouw met een verrukkelijk lichtvaardige fantasie, met verstand van humor en ge voel voor zaken. Zij heeft dat type nu een maal gekozen en dat legt haar de tot mees terlijke finesse beperkende verplichting op haar bewonderaars niet teleur te stellen. En niets is zo aangenaam als precies de vervulling van de eenmaal gewekte ver wachting. Daarop berust de verhouding, het huwelijk uit wederzijdse liefde, van Mary Dresselhuys met haar publiek. Zij overtreft de herinnering, die men aan haar in dit genre bewaart. In „Wie is Janus?" treedt zij op als de belichaming van het praktische senti ment: een blijkbaar heel gelukkig met een schatrijke reder gehuwde vrouw, Jessica genaamd, die de zomervakanties met een eveneens in echtelijke voorspoed gebonden leraar doorbrengt in net snikhete New York voor het gemeenschappelijk schrij ven van romans, waarin hij het histori sche en zij het hysterische karakter aan brengt, aldus succes boekend volgens het recept, der geschiedvorsing op biologische basis, waarmee zij louter voor de aardig heid schatten onbruikbaar gelds verdie nen. Om de een of andere reden doen zij dat stiekem, hetgeen nog het beste is te begrijpen uit het standpunt van Carolyn Green, die anders immers nooit een ko medie uit dit gegeven had kunnen halen. Dat lukt nu wel, doordat zij onverwacht Jessica's echtgenoot laat verschijnen. De ze man wint onmiddellijk onze sympathie, omdat hij niets van de relatie begrijpt, net zo min als de toeschouwer. Waar schijnlijk bestaat er tussen haar en de le raar een onzuiver-platonische verhouding. Op het oog gebeurt er niets onfatsoen lijks, want zij hebben ieder een eigen ka mer, maar men kan er natuuidijk het zij ne van denken, hetgeen een pikant reliëf geeft aan deze onschuldige, onderhouden de geschiedenis, waarin zoals altijd in het leven een inspecteur van de belas tingen voor de nodige complicaties zorgt. Er is nog iets merkwaardigs in dit stuk. Na de pauze zitten de beide man nen, die de basis van deze zonderlinge driehoek vormen, met schaken het einde van een doorwaakte nacht door te bren gen. Zij maken zich ongerust over Jessi ca, die zonder opgave van redenen afwe zig is. Het publiek kan zich echter verheu gen om hun stumperige radeloosheid, want 't beseft allang dat zij gewoon terug zal keren, omdat geen enkele auteur het zich kan veroorloven zijn hoofdpersoon niet aan het laatste bedrijf te laten deel nemen (zoals Sacha Guitry, die meende het beter te weten, eens tot zijn schade heeft ondervonden). Voor de rest kan men genieten van tal van cynische, sarcasti sche en ironische opmerkingen over de regering, het huwelijk en de mentaliteit, waarop het verschijnsel der zogenaamde best-sellers berust. Het is een bijzonder evenwichtige, gees tige voorstelling geworden, in de eerste plaats dank zij Mary Dresselhuys als de vrouw die als meisje al aan beide kanten van de straat tegelijk wilde lopen. Daarna moet onmiddellijk Joan Remmelts ge noemd worden, die een kostelijk type op de been brengt, waar men hoe langer hoe meer op gesteld gaat raken. Hij is een vriendelijke Janus op -zichzelf, een keuri ge leraar die zich een veroverende kwa jongen voelt en die zelf aangestoken raakt door de ondeugende opvattingen en ro mantische gevoelens, welke tussen de re gels van zijn wetenschappelijke onderzoe kingen worden geschoven. In de plaats van Ko van Dijk, die nog rust moet hou den na zijn val op de eerste dag van het jaar, treedt Louis Borel als de reder op. die een moeilijk te verbeteren prestatie levert: het robuuste type van de geslaag de zakenman met de bijbehorende zelf verzekerdheid, die ook in zijn uitbarstin gen van geschoktheid steeds maat houdt. Mien Duymaer van Twist is misschien niet de aangewezen vrouw voor de uit geefster in dit spel, maar zij speelt triom fantelijk alle bezwaren weg in haar bril jante solo in de derde akte. Het belas ting-..mannetje" van Dick Scheffer valt een beetje uit de toon, maar men moet er tenslotte toch wel even om lachen. Alle hulde voor de zorgvuldige regie van Henk Rigters, die secuur (zelfs tot in het patroon van de sokken) het Amerikaanse model heeft gevolgd. Alles is precies af gewogen, de dialogen hebben vaart en er is toch ruimte voor aandoenlijk sentiment. Edo Spier ontwierp het bruikbare decor. Laten we hopen dat het van sterke make lij is, want het zal de eerstkomende maan den wel avond aan avond gebruikt moe ten worden. David Koning

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9