Vakcentrales verontrust over de stijging der werkloosheid HET WEER Dulles en Selwyn Lloyd staan met lege handen in Ankara Geen zekerheid over oorzaak van de ramp met de „Neutron Pleidooi voor zo snel mogelijke verruiming der werkgelegenheid Bestedingsbeperking nog handhaven Vliegfout mogelijk, technische storing niet waarschijnlijk Vakcentrales werken weer samen &ee MORRIS '(jeforet/oc/éisi// Amerikaanse mobielemilitaire hulp toegezegd in geval van agressie Meer bewolking Venezolaanse Junta zet Perón het land uit Het woord is aan Wetsvoorstel voor afstaan van kerngeheimen in V.S. Prinses Beatrix vertrekt zaterdag naar de West Jongeman bekent moord op zijn tante te Twijzelerheide Turkse woede-uitbarsting op Cyprus; zeven doden „Modernste wapens" voor het Oostduitse leger Directeur-generaal R ijksluchtv aart dienst: eu*os,£> ft 72e JAARGANG No 170 DINSDAG 28 JANUARI 1958 303e JAARGANG No 18 Grote Houtstiaat 93, Haarlem. Tel. lo295 IT Tl" *1 "l "1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ËrnrnsM mj* I 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- Ff fl fJl |f| V J f f fJ g f Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 JL JL JL Ja JL JL fcW ilit^ JL Vs<tfL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het Christelijk Nationaal Vakverbond, de Katholieke Arbeiders Beweging en het Verbond van Vakverenigingen (C.N.V., K.A.B. en N.V.V.) hebben besloten terug te keren tot een vorm van geregeld over leg. In een gezamenlijke verklaring zeggen de drie vakcentrales, dat enige algemene richtlijnen deze vorm van geregeld over leg zullen bepalen. De drie vakcentrales zullen bij de samenwerking eikaars prin cipiële grondslag en zelfstandigheid eer biedigen. Dit kan, aldus de verklaring, uiteraard slechts betekenen, dat zij het verschil in principiële grondslag als een feit aanvaarden. Dit verschil blijft hen verdeeld houden. Discussie over dit ver schil moet, aldus de verklaring, mogelijk blijven. De vakcentrales stellen opnieuw vast, dat bij een discussie dient te worden uit gegaan van de oprechtheid van elkanders overtuiging. Menningsverschil is blijven bestaan over de vraag, of de wijze, waarop in de algemene vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond van 30 juni 1954 over een van de aan het N.V.V. ge wijde paragrafen van het R.-K. bisschop pelijk mandement is gesproken, met dit uitgangspunt in overeenstemming was. Eveneens is verschil van opvatting blijven voortleven over de vraag, of de wijze, waarop het N.V.V. zijn besluit tot beëin diging van de samenwerking heeft ver dedigd, met het bedoelde uitgangspunt verenigbaar was. De vakcentrales zijn ech ter van oordeel dat een herleving van de destijds over deze punten gevoerde dis cussie weinig zin heeft, omdat een vrucht baar resultaat uitgesloten moet worden geacht. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 - WINTERSPORTKLEDING De besturen van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de Katholieke Arbeidersbeweging en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen hebben zich gisteren, terstond na het besluit de samenwerking te herstellen, gezamenlijk beraden over de huidige economische situatie, in het bijzonder met betrekking tot de werkgelegenheid. Hoewel de landelijke werkloosheid op 31 december 1957 nog geen absoluut onaanvaardbare omvang had aangenomen, zeggen de drie vakcentrales toch ernstig verontrust te zijn over de snelle stijging van de werk loosheid. Bepaalde bedrijfstakken, waaronder met name het bouwbedrijf, alsook de ontwikkelingsgebieden, in het bijzonder in de drie noordelijke provincies en verschillende delen van de drie zuidelijke provincies, zijn, aldus de vakcentrales, in onevenredige mate door de werkloosheid getroffen. Daarbij moet er volgens de vakcentrales nog rekening gehouden worden met het feit, dat een deel van de werkloosheid door werkweekverkorting niet in de statistische cijfers tot uit drukking komt. scheppen van duurzame produktieve werk gelegenheid, anderzijds op hun gevolgen voor de betalingsbalans en de overheids- rekening. Ten aanzien van de ontwikkelingsgebieden dient eveneens primair aandacht te worden geschonken aan de bevordering van duur zame produktieve werkgelegenheid. Als zodanig komen in aanmerking openbare werken, gericht op de openlegging van deze gebieden ten behoeve van de industriali satie, alsmede de herleving van de premie regeling ter bevordering van de vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaande industrieën. Voorzover deze maatregelen tekort schieten om op korte termijn een voldoende gunstige invloed uit te oefenen op de werkgelegenheid, verdient, aldus de vakcentrales verruiming van de aanvul lende werkgelegenheid de aandacht. De besturen der vakcentrales zeggen het zeer wel te beseffen, dat het welslagen van een politiek van volledige werkgelegenheid in sterke mate afhankelijk is van een ver ruiming van de financieringsmiddelen en een vergroting van de afzet in het buiten land. Een fundamentele wijziging in de gevoerde politiek van bestedingsbeperking zou daarin, volgens hen, op dit moment geen verbetering kunnen brengen, integen deel zelfs tot een snelle verdere achteruit gang van de economische situatie kunnen leiden. De besturen der vakcentrales menen ech ter met klem te moeten waarschuwen tegen een te grote terughoudendheid van het bedrijfsleven bij de uitvoering van om- schakelings- en expansieplannen, vooral voorzover deze zyn gericht op vergroting van de export en verhoging van de pro- duktiviteit. De overheid, aldus de drie vakcentrales, dient op zo kort mogelijke termijn verdere en versterkte voorrang te geven aan maat regelen welke tot een verruiming van de werkgelegenheid in de meest getroffen be drijfstakken en gebieden kunnen leiden. Ontwikkelingsgebieden Bij de keuze van maatregelen moet ener zijds gelet worden op hun bijdrage tot het ANKARA (UP) De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles, die als „waarnemer" de conferentie van het Bagdadpact in Ankara bijwoont, heeft „mobiele" Amerikaanse militaire hulp toegezegd voor de vier moslem-leden van het pact. Dulles omschreef het begrip „mobiele militaire hulp" niet, maar her innerde er aan dat president Eisenhower door het Congres is gemachtigd strijd krachten in te zetten voor het geval enig land in het Nabije Oosten hulp inroept te gen communistische agressie. De vertegenwoordigers van Perzië, Pa kistan en Irak legden echter de nadruk op de economische moeilijkheden in hun landen, de behoefte aan financiële en eco nomische hulp, onderwerpen die door Dulles en Selwyn Lloyd, zijn Britse ambtgenoot, nauwelijks werden aange roerd. Premier Manatscher Eghbal van Per zië zeide dat de Aziatische landen van het Bagdadpact meer morele en financiële steun nodig hebben. Hij waarschuwde dat de organisatie in de huidige opzet ontoerei kend is. De delegatieleider van Irak, ex- premier Noeri el Said, bracht de kwesties Palestina en Algerije ter tafel. Hij drong aan op regelingen ten gunste van de Ara bische bevolking in beide landen. De pre mier van Pakistan, Malik Firoz Khan Noon, verklaarde dat het noodzakelijk is de landen van het Bagdadpact uit te rus ten met wapens waarmede zij eventueel zouden kunnen worden aangevallen hierbij kennelijk doelend op raketwapens. Dulles bracht de Amerikaanse economi sche steun in het verleden in herinnering, maar sprak niet over meer geld voor de landen van het Bagdadpact als collectivi teit. Minister Selwyn Lloyd zei zonder om- VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. wegen geen financiële verplichtingen te kunnen aangaan, doch de kwestie opnieuw te zullen onderzoeken wanneer de huidige projecten zijn uitgevoerd en de fondsen zijn uitgeput. Minister Dulles sloot zich hier bij aan. LONDEN (UP) Radio-Moskou heeft de landen van het Bagdadpact opnieuw ge waarschuwd voor de dodelijke gevaren, verbonden aan het toelaten van Ameri kaanse raketbases op hun grondgebied. „De rol van de landen met Amerikaan se bases kan worden vergeleken met die van de lucifer, waardoor een grote brand p <X4 O**, Selwyn Lloyd ontstaat. Maar de lucifer verbrandt het eerst, aldus radio-Moskou. Voorts werd er op gewezen dat minister Dulles NAVO, ZOAVO en Bagdadpact tot een geheel wil maken. „In Ankara zullen voornamelijk plan nen voor subversieve activiteit in en agres sie tegen Syrië, Egypte en andere onaf hankelijke landen van het Nabije Oosten ter sprake komen", zo werd gezegd. WASHINGTON (UP) De Irakse am bassadeur in Washington, Moussa Al-Sja- bandar, heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen „met meer vastbesloten heid en moed" in het Nabije Oosten op te treden. Zijn verklaringen, afgelegd tijdens een interview voor de televisie, werd in diplomatieke kringen opgevat als een ver zoek tot de V.S. zich volledig bij het Pact van Bagdad aan te sluiten en de Arabische zijde te kiezen in de Israëlische en Alge rijnse kwesties. ANKARA (UP/AFP) Het Turkse mi nisterie van Binnenlandse Zaken zegt in een verklaring, dat het eerste onderzoek naar de aanslagen tegen de Amerikaanse ambassade en een boekhandel waar Ameri kaanse boeken worden verkocht, te Ankara de eerste indruk bevestigd, dat communis ten de daders zijn. De politie in Ankara heeft versterking van het Turkse leger gekregen voor de be veiliging van het nieuwe parlementsge bouw, waar de vergaderingen van het Bagdad-pact gehouden worden. Ook de Amerikaanse ambassade heeft een extra bewaking gekregen. Meer overheidsopdrachten Volgens de drie vakcentrales moet voor de meest getroffen bedrijfstakken voorts worden gedacht aan uitbreiding van over heidsopdrachten, een soepeler vergunnin genbeleid, subsidiëring van een groter aan tal woningwetwoningen dan thans is te voorzien en een tegemoetkoming in de rente ten behoeve van de krachtens het „Besluit Bevordering van het Eigen Woningbezit" te bouwen woningen. Daar bij dient rekening te worden gehouden met het plaatselijk of regionaal beschik baar aantal bouwvakarbeiders. De drie vakcentrales zien als verdere maatregelen, die deel kunnen uitmaken van gerichte werkgelegenheidspolitiek: stimulering van de omscholing en herscho ling, het verstrekken van tegemoetkoming in verplaatsingskosten van werklozen naar elders, het beperken van overwerkvergun- ningen, alsmede het mogelijk maken van verkorting van de werkweek als tijdelijk middel om de beschikbare arbeid te ver delen, voorzover althans de export daar door niet wordt geschaad. Financiering Voor zover de noodzakelijke verbetering in de werkgelegenheid afstuit op een tekort aan financieringsmiddelen, zal, aldus de vakcentrales, in versterkte mate moeten woirden voortgegaan met het nemen van maatregelen, welke de financiering veilig kunnen stellen. Gedacht moet worden aan een krachtige bevordering van de export, verruiming van de kredietverlening, een zo efficiënt mogelijk gebruik van de be schikbare financieringsmiddelen, alsmede een eventuele herleving van de investe ringsaftrek. De besturen van de vakcentrales zijn van oordeel dat de Sociaal-Economische Raad zich zo spoedig mogelijk dient te beraden over alle aspecten, welke voor de econo mische expansie met het oog op de ontwik keling van de werkgelegenheid in de nabije en verdere toekomst van betekenis zijn. Het onderzoek van de S.E.R. zal echter in geen enkel opzicht vertragend op het regerings beleid mogen werken. De vakcentrales achten het noodzakelijk, dat de regering onverwijld gerichte maatregelen neemt. Geen defaitisme Tenslotte wijzen de vakcentrales er op, dat er voor het bedrijfsleven geen aanlei ding bestaat, zich door de huidige tegen slag te laten verleiden tot defaitisme. Een zodanige geestesgesteldheid zou, aldus de vakcentrales, juist een door niemand ge wenste en onnodige teruggang in de con junctuur kunnen veroorzaken. De samenwerking tussen werkgevers en werknemers zal, aldus de vakcentrales, thans haar waarde moeten bewijzen in een eendrachtige bevordering van de werk gelegenheid. CARACAS (AFP) De regering van Venezuela heeft ex-president Perón van Argentinië gelast het land binnen enkele uren te verlaten. Later werd vernomen, dat Perón maan dagavond met een tweemotorig passagiers vliegtuig van de „Lineas Aero-Postales Venezolanas" naar de Dominicaanse re publiek is vertrokken. De ambassadeur van de Dominicaanse republiek te Cara cas, Bonnelly, voegde zich bij de vroegere president van Argentinië. Nog diezelfde avond landde het gezelschap op het vlieg veld Taca van de Dominicaanse repu bliek. Eerder had de Argentijnse ex-dictator in het gebouw der Dominicaanse ambas sade ontkend, dat hij een adviseur van de gehate Venezolaanse geheime politie ge weest is, gedurende het regiem van dic tator Marcos Perez Jiménez. Perón zeide, dat de documenten welke hem een rol in de geheime politie geven, vervalst zijn. Hij doelde op fotocopieën van rapporten, welke door hem ondertekend waren en waarin een serie politie-maatregelen aan de hand werden gedaan om de oppositie te verpletteren. Deze foto-copieën zijn door enkele dagbladen gepubliceerd. Maandagmiddag heeft de Koningin een bezoek gebracht aan het bejaarden tehuis „Spathodea" te Zeist, waar 140 bejaarde gerepatrieerden uit Indone sië zijn ondergebracht. De jongste van hen, de 57-jarige op Ambon geboren mevrouw J. V. Simons-Titaly, bood de vorstin bloemen aan. In het midden de 73-jarige mevr. A. W. P. Geraths de Saussin uit Palembang, die de Koningin met een gedichtje had verwelkomd. Emerson Alles in de natuur bevat alle natuur krachten. Alles is gemaakt van dezelfde, geheime stof. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Commissie voor Kernenergie heeft een wetsvoorstel ingediend, op grond waar van Amerika's bondgenoten tot nu toe ge heime inlichtingen over kernwapens kun nen krijgen. Ook kunnen zij grondstoffen en wapenonderdelen betrekken. De voorzitter van de commissie, Lewis Strauss, stelde wijzigingen op de wet in zake de kernenergie voor in die zin, dat de president naar eigen inzicht inlichtingen over kernwapens kan geven aan bondge noten, die bijdragen tot de verdediging van de Verenigde Staten. Strauss zei, dat het niet de bedoeling is nieuwe landen in aanmerking te laten komen voor faciliteiten op het gebied van kernwapens. Prinses Beatrix zal zaterdag, des mid dags om half vier, met een lijnvliegtuig van de K.L.M. naar Curagao vertrek ken. Prinses Beatrix reist met de Lock heed superconstellation PH-LKC, „Nega- ton." De vlucht gaat van Amsterdam via Genève naar Lissabon, Salt Island (Azo- ren), Paramaribo en Caracas naar Cura gao. Het toestel wordt op 2 februari om vier uur plaatselijke tijd op Curagao ver wacht. De 20-jarige J. M. te 's Gravenhage heeft maandag bekend zijn 68-jarige tante, de weduwe Veenstra, in haar woning te Twij- zelerheide (gem. Achtkarspelen) te heb ben vermoord. Buren van de weduwe Veenstra hadden haar zaterdag levenloos in haar woning aangetroffen. Aanvankelijk dacht men aan zelfmoord, maar op grond van enkele aan wijzingen in andere richting stelde de rijkspolitie te Buitenpost een diepgaand onderzoek in, dat leidde tot de arrestatie van J. M., die uit Twijzelerheide afkom stig is en thans in 's Gravenhage woont en werkt. Deze deelde de politie bij een verhoor mee, dat hij zijn tante donderdag had gedood en haar stoffelijk overschot in de gang had opgehangen om te doen voorkomen, dat zijn slachtoffer zelfmoord had gepleegd. NICOSIA (UP) De Engelse autoritei ten op Cyprus hebben een uitgangsver bod voor de uren tussen zonsondergang en zonsopgang afgekondigd, naar aanleiding van de hevige onlusten, die zich maandag hebben voorgedaan. De hevigste op stootjes braken uit toen bekend werd dat een Turks-Cypriotische vrouw door een Engels legervoertuig was aangereden. De vrouw is inmiddels aan haar verwondin gen bezweken. Ook vandaag kwam het tot ernstige ongeregeldheden, waarbij vyf Turkse Cyprioten gedood en twee zwaar gewond zyn. De officier, die zich in het voertuig be vond, majoor Michael Boyd, zeide de chauffeur opdracht te hebben gegeven op de menigte in te rijden toen alle ruiten reeds waren stukgegooid. Turkse Cyprio ten hebben namelijk de gehele dag tegen de gouverneur, Sir Hugh Foot, gedemon streerd. Sir Hugh verblijft met de Engel se minister van Buitenlandse Zaken. Sel wyn Lloyd in Ankara. Daar wordt een bijeenkomst van het Bagdadpact gehou den, waarbij tevens met Turkse staatslie den de toekomst van Cyprus besproken wordt. Aanvankelijk trachtten de leiders van de Turkse gemeenschap de demonstranten te bewegen naar huis te gaan. Na afloop van de gebeurtenissen in Nicosia hebben Turkse woordvoerders hun afschuw uit gesproken over de door de Engelse troe pen en politie gebruikte methoden om een demonstratie uiteen te jagen. Juist op de plaats, waar de vrouw werd overreden, zou Raouf Daktash, een oud-procureur- generaal van Cyprus, er vrijwel in ge slaagd zijn de betogers te bewegen naar huis te gaan. Ook een Turks-Cyprioot overleed als ge volg van aanrijding door een politie-auto. Volgens Reuter, welk persbureau geen melding maakt van de fatale aanrijding, zijn er 80 mensen, onder wie 24 politie mannen gewond en geldt het uitgaansver bod alleen voor de Turkse wijk. BERLIJN (Reuter) De Oostduitse vice- premier Fritz Selbmann heeft verklaard, dat het Oostduitse leger de „modernste wapens" zal krijgen, waaronder wapens van andere landen die aangesloten zijn bij de organisatie van het verdrag van War schau. 99 „Op grond van de thans ter beschikking staande gegevens is het niet mogelyk de oorzaak van de ramp met de „Neautron" op 16 juli 1957 by Biak vast te stellen. De kans, dat het ongeluk te wijten is aan een technische storing acht ik echter gering. Naar mijn mening is het ongeluk waarschijnlijk veroorzaakt doordat de gezagvoerder tijdens het terugvliegen naar het vliegveld Mokmer door onvoldoende aandacht verdeling en onoplettendheid en wellicht misleid door gezichtsbedrog, de daalvlucht te ver heeft doorgevoerd, waardoor het vliegtuig tenslotte in het water vloog. Ik onderschrijf ten volle de maatregel, die de directie van de K.L.M. direct na het ongeluk met de „Neutron" nam, waarbij het de gezagvoerders verboden werd voortaan van de normale vliegroute af te wijken en nog even een rondje te maken boven het vliegveld van vertrek". Aldus luidde de conclusie van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, die hij gistermiddag aan het eind van een lange dag van getuigen- en deskundigenverhoor voor de Raad voor de Luchtvaart met betrekking tot de „Neutron"-ramp uitsprak. De raad bepaalde de uitspraak in deze zaak op 10 maart. De directeur-generaal, de heer J. F. W Backer, vond het zeer te betreuren, dat de radiogesprekken tussen het vertrekkende vliegtuig en de verkeersleiding op 't vlieg veld niet op een bandrecorder zijn opgeno- men. zoals op vrijwel alle vliegvelden tegenwoordig steeds gebeurt. Daardoor kon geen voldoend nauwkeurige reconstructie van de berichtenwisseling, met name van het tijdsverloop tussen de verschillende berichten worden verkregen. Evenmin be staat er zekerheid omtrent wat er zich na de start in het vliegtuig heeft afgespeeld Sommige getuigen zeggen de eerste klap te hebben waargenomen één seconde nadat de gezagvoerder over de boordradio aan kondigde nog eenmaal over Biak te zullen vliegen en dan op weg te gaan naar Am sterdam. Anderen, waaronder de later overleden stewardess, mej. D. J. Klein Kouwenberg, spreken van één minuut later De heer Backer meende dit tijdsverloop op grond van allerlei gegevens op 10 a 15 seconden te mogen stellen. Hij trok de con clusie, dat de gezagvoerder zich op het moment van de mededeling aan de passa giers nog niet bewust moet zijn geweest van een groot gevaar. Het onderzoek naar de vraag of een technische storing de oorzaak van het in zee storten kan zijn geweest, is zeer moei lijk geweest. Het vuur, dat de Papoea's zeggen gezien te hebben, kunnen de lan dings- en navigatielichten en de normale uitlaatvlammen van de motoren zijn ge weest Opmerkelijk is, dat geen der over levenden. noch de twee marinemensen aan boord van de „Kortenaer" iets van vuur hebben geconstateerd. Gezichtsbedrog? De directeur-generaal wees erop, dat ook bij een technische storing normaal gespro ken een landing op het op enkele kilo meters recht voor het vliegtuig liggende vliegveld Mokmer mogelijk zou moeten zijn geweest. Sprekende over de zeer geringe hoogte, waarop de „Neutron" het vliegveld nader de, zei hij, dat gezichtsbedrog als oorzaak van het ongeval niet uit te sluiten is. Vrij positief in dit opzicht was de laat ste getuige-deskundige, die gistermiddag tijdens de openbare zitting van de Raad voor de Luchtvaart was gehoord, de in specteur bij de Rijksluchtvaartdienst F. H. van Weijdom Claterbos. Onomwonden ver klaarde deze, aan te nemen, dat het onge luk niet te wijten is aan een technische storing, maar aan de verkeerde indruk, die de vlieger van zijn positie had. De gezag voerder is zich niet bewust geweest van de uitermate gevaarlijke situatie, waarin hij zich bevond. Als er al een technische sto ring geweest zou zijn, dan kan die niet van invloed zijn geweest op de toedracht van dit ongeval, zo meende hij. ADVERTENTIE Tot dezelfde conclusie was vóór hem reeds zijn collega, de heer W. A. Rietber gen, gekomen. „Ik kan mij geen technische storing voorstellen, die in zo'n korte tijd zulke fatale gevolgen moet hebben", zo verklaarde deze. „Bovendien is er in het gehele dossier geen enkele aanwijzing voor een storing te vinden. Ik heb het gevoel, dat de eerste klap, waarvan de overleven den spraken, veroorzaakt is door de eerste aanraking van het vliegtuig met de zee, De Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag een openbaar on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de „Neutron"-ramp. Als getuigen wer den onder meer gehoord twee passa giers die de ramp hebben overleefd: de heer H. O. Wagenaar en zijn echt genote. Rechts de heer W. J. Bloem kolk, inspecteur van de luchtvaart in Nieuw Guinea. bijvoorbeeld met een vleugeltip. De gelui den en de schokken, die dan optreden, komen overeen met wat de getuigen in dit opzicht hebben verklaard." De heer F. A. E. Roelofs, gezagvoerder bij de K.L.M., die eveneens als deskundige werd geraadpleegd, meende in de getuigen verklaringen toch wel enkele aanwijzingen voor een abnormale situatie te zijn tegen gekomen. De gezagvoerder heeft het ken nelijk nodig geoordeeld ongeveer boven het eiland Owi en kort nadat hij zijn rondje over het vliegveld had aangekondigd, vrij snel gas terug te nemen. De landingslich- ten mogen worden ontstoken beneden een snelheid van 173 mijl. Gezagvoerder Roos heeft zijn landingslichten ontstoken bij een snelheid van 210 mijl. „Dat zal hij toch niet spelenderwijs hebben gedaan," zo zei ge zagvoerder Roelofs. „Alles is mogelijk en niets is waarschijnlijk", meende hij. De chef van de Lockheed-afdeling van de K.L.M, de heer C. A. Bruynesteijn, ver klaarde, dat het onderzoek van de wrak stukken van de „Neutron" heeft uitgewezen dat er geen brand in de lucht is geweest. De brandvlekken, die op de brokstukken werden aangetroffen, zijn ontstaan door op het water drijvende brandende benzine. Ook hij had bij zijn onderzoek geen tech nische verklaring voor de oorzaak van de ramp kunnen vinden. De Raad voor de Luchtvaart heeft, met een onderbreking voor de lunchpauze, van des ochtends tien uur tot des middags half vijf zeven getuigen en vijf deskundigen gehoord. Daarna werd het openbaar onder zoek gesloten en de uitspraak bepaald op 10 maart.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1