KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF Een nieuw gouden MAGGI product zuivere kippenbouillon! anda en de wijze Meester PEGEM-Haarlem leent voor derde keer f 20 miljoen maar nu a 5,5 percent Bezoek aan Kennemerduinen vorig jaar weer sterk gestegen i m Morgen meer bewolking ZccU ió het zo kJ Uitgiftekoers 99 percent Wereldnieuws Kaalslag 2 De Nederlandse gevestigde schuld Gedaalde winst bij Shell Oil ondanks gestegen omzet Nederlands concurrentie in EEG vergt lichtere fiscale druk Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Werktijdverkortingen en ontslagen Textieldetailhandel biedt geen reden tot pessimisme Europese Investeringsbank De economische-financiële toestand van België Nederland en W.-Duitsland eikaars grootste handels partners in 1957 Voor zo'n rauwe hoest ABDIJSIROOP II H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf DINSDAG 28 JANUARI 1958 De n.v. Provinciale En Gemeente lijke Elektriciteits Maatschappij (PEGEM), gevestigd te Haarlem, geeft uit 20.000.000 5y2 dertig jarige obligaties, in stukken nominaal 1000 aan toonder, de koers van uit gifte is 99 percent. Op dinsdag 4 febru ari van negen tot vier uur zal op de kantoren te Amsterdam, Rotterdam, s Gravenhage en Haarlem van de Nederlandse Handel-maatschappij, de Escomptobank, de Hollandsche Bank-Unie, Hope en Co., de Neder- landsche Overzee-Bank en H. Oyens en Zonen gelegenheid bestaan op de obligaties van deze uitgifte in te schrijven. Omstreeks half november plaatste de PEGEM-Haarlem haar eerste lening van 20. miljoen a 6 percent met een looptija Het ministerie van Financiën deelt mede, dat per 31 december 1957 de gevestig de schuld en langlopende kredieten 12.648.523.605 bedroegen, waarvan 10.825.705.290 aan binnenlandse geves tigde schuld en 1.822.818.315 aan buiten landse gevestigde schuld en langlopende kredieten. De voorlopige, nog te verifiëren geconso lideerde bedrijfsuitkomsten van de Shell Oil Company over 1957 tonen een netto winst aan van dlr 135.085.000 of dlr 4,46 per aandeel. De netto winst over 1956 bedroeg dlr 135.848.000 of dlr 4,49 per aandeel. 1957 1956 (in duizenden dlrs) Bruto inkomsten 1.764.602 1.635.435 Dividend, interest en andere 8.756 8.982 Kosten Afschrijvingen e.d. Rente op leningen Inkomst, vóór belastingaftr. Reserve voor federale belastingen Netto winst 1.773.359 1.372.006 227.803 5.465 1.605.274 168.085 33.000 135.085 1.644.417 1,232.817 208.172 5.580 1.446.570 197.848 62.000 135.848 van dertig jaar. Ook de tweede lening, die half december werd geplaatst voor een zelfde bedrag op dezelfde voorwaarden, kreeg een overweldigende belangstelling. Beide leningen waren zeer spoedig over- tekend en er moesten zeer grote reducties worden toegepast. In totaal heeft de PEGEM dus 40 miljoen geleend, waar nu weer 20 miljoen bijkomt. Deze laatste is echter tegen 5V2 °/o met een uitgiftekoers van 99. Er was al enige tijd sprake van dat men tot 5V2 °/o leningen zou overgaan, nu de „zespercenters" ter beur ze belangrijk boven pari noteren. De dis contoverlaging door de Nederlandsche Bank, de gunstige betalingsbalans en de stand van goud en deviezen wijzen er alle op dat het nu wel definitief uit zal zijn met de zes percentsleningen. Het is merkwaardig dat ondanks het grote beroep dat op de markt is gedaan er niettemin sprake is van een flinke geld- verruiming. PEGEM is de eerste, die daar van zal profiteren, als haar 5V2 pets-lening slaagt. En daar is alle kans van. De vennootschap wenst met het oog op de gestadige ontplooiing van de elektrici teitsvoorziening in de provincie Nonrdhol- land en de gemeenten Amsterdam en Haarlem over de nodige middelen te be schikken teneinde de noodzakelijke ver groting van de capaciteit van produktie- en distributiemiddelen van de energieleve ranciers aan de eisen der vennootschap te doen aanpassen. ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 De heer Wemmers over de integratie Ter gelegenheid van het achtste lustrum van de Societas Studiosorum Reformato- rum, de vereniging van Christelijke studen ten aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, heeft de heer H. H. Wemmers, directeur-voorzitter van het Staatsmijnbedrijf, in de aula over de concurrentiepositie van de Nederlandse industrie in het licht van de Europese integratie gesproken. Met natuurlijke hulpbronnen is Neder land niet rijk bedeeld, zei de spreker en voorts heeft Nederland een sterke bevol kingsaanwas. Beide verschijnselen hebben Nederland in sterke mate van het buiten land afhankelijk gemaakt. In 1956 was de invoer elf procent van het nationale in komen hoger dan de uitvoer. De industrie dient de bevolkingsaanwas op te vangen en in deze sector is de produktie sinds 1951 met 50 percent gestegen, in welke periode voor ruim 12 miljard gulden werd geïnvesteerd. Dit tempo van uitbreiding zal, aldus de heer Wemmers, niet lager mogen worden en Nederland zal in het buitenland meer produkten moeten af zetten. Volgens de heer Wemmers zal de stijging van de invoerrechten op grondstoffen en halffabrikaten voor de gehele industriële sector drie percent bedragen, voor de agra rische sector is deze veel groter en zal een kostenstijging van 3 a 4 percent te zien geven. Het prijsniveau in Nederland zal daardoor over 12 jaar stijgen met 1 a 2 percent. Ook sociale maatregelen, welke door het E.E.G.-verdrag worden geëist, zullen kostenstijgingen veroorzaken. De heer Wemmers concludeerde dat in verband me* de bijzondere Nederlandse bevolkingsaanwas respectievelijk de nood zaak van geforceerde industrialisatie de fiscale druk op de investeringen in Neder land lichter zal moeten zijn dan de druk in de partnerlanden. Slavenburg's Bank Op de hoek van het Stadhuisplein en de Cool- singel te Rotterdam, recht tegenover het raad huis. is het nieuwe gebouw van Slavenburg's Bank n.v. gereed gekomen. Het is maandag door burgemeester Van Walsum geopend. Werklozen in de V.S. Het aantal arbeiders dat uitkeringen van het werklozenfonds in de V.S. ontvangt, is in de week, eindigend op 11 januari, met 54.500 geste gen tot 2.863.000, aldus een rapport van het mi nisterie van Arbeid. Hiermee is het percentage geregistreerde werklozen op 6.9 gebracht, het hoogste van de afgelopen acht jaar. Volgens het ministerie is de produktiebeperking in de me taal-. machinerieën- en autofabrieken de voor naamste oorzaak geweest van de vermeerdering van het aantal werklozen. (UP) Nieuwe n.v.'s Met een maatschappelijk kapitaal van 5.000.000, verdeeld in 5000 aandelen van 1000. is opgericht de n.v. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Gebrs. Tielens en Co. te Meerssen. Geplaatst zijn 1923 aandelen, die worden volgestort door in breng van aandelen, alle in de te Meerssen ge vestigde commanditaire vennootschap Gebr. Tie lens en Compagnie en alle nominaal groot 1900. De vennootschap heeft ten doel het verwerven, administreren en vervreemden van onroerende zaken, schepen, effecten en alle andere vermo gensbestanddelen. De O.E.E.S.-zinkproduktie Naar de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking mededeelt, bedroeg de totale produktie van geraffineerd zink in de zinkpyodu- cerende landen van de O.E.E.S. in België en Belgisch Kongo, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, het Verenigd Koninkrijk en West-Duitsland in december 1957 73.842 me trieke ton tegen 68.136 metrieke ton in november 1957, een toeneming derhalve met 8 pet. In ver gelijking met december 1956 bedraagt de stijging 2 pet. (ANP) De in Arnhem gevestigde Hollandse Metallurgische Bedrijven gaan van hun drieploegen- op een vierploegendienst over. Zowel de ondernemingsraad als de vakorganisaties stemmen met deze verkor ting van de werktijd en met de erbij be horende overbruggingsregeling in, aldus de directie der vennootschap. Het ligt niet in de bedoeling door ontslag tot een klei nere personeelsbezetting te komen. Het aannemersbedrijf n.v. Sanders te Delft, dat vrijwel permanent 300 man werkzaam had bij de aanleg en het onder houd van wegen, heeft ongeveer 150 man ontslagen, omdat rijk en provincie geen belangrijke opdrachten meer hebben ver strekt ,op het gebied van de wegenbouw. Verwacht wordt dat_nog meer merken de straat op zullen gaan wanneer het "werk, dat nog onderhanden is, voltooid zal zijn. De directie van de n.v. Nedalo te Hen gelo heeft opnieuw een groep personeels leden van dit bedrijf (dat onder andere oliehaarden fabriceert) ontslagen. In en kele weken tijds is de personeelssterkte tot bijna de helft teruggebracht. Bij het jongste ontslag zijn 80 personen betrokken. Dr. Groeneveld Meyer De directeur-generaal van de Midden stand, dr. W. L. Groeneveld Meyer heeft in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de ze vende federatieve textiel-grossiersbeurs „Textielse Nieuwe" geopend. Hierbij zei hij dat de bedrijvigheid in de kledingindustrie op het ogenblik weliswaar een recessie vertoont die zich ook in de groothandel manifesteert, maar dat de cijfers van het economisch instituut voor de Middenstand betreffende de geldomzetten in de textiel detailhandel toch ook geen aanleiding ge ven tot pessimisme. Vergeleken bij 1954 is er een omzetver- meerdering van 22,5 pet. Een vergelijking van 1957 met 1955 levert een stijging van 11 pet. op Als geheel geeft 1957 ten op zichte van 1956, ondanks de in dat laatste jaar abnormale kooplust tengevolge van de Suezkanaalcrisis, nog altijd een stijging van 13 indexcijferspunten te zien. Toch zal de textielbranche zich tot het uiterste moeten inspannen om haar aandeel in het b»dget van de consument te verdedigen tegen het comfort en het genot, dat door de ontwik keling van de techniek in steeds toenemen de mate onder het bereik van de massa wordt gebracht, aldus dr. Groeneveld Meyer. De beurs blijft tot en met 31 januari geopend. In een zijpaviljoen van het R.A.I- gebouw is de zevende Nederlandse Sport- vakbeurs geopend. Deze is tot en met 29 januari te bezichtigen. Raad van beheer op 6 febr. bijeen De raad van beheer van de Europese Investeringsbank zal te Brussel waar schijnlijk op 6 februari bijeen komen, zo deelt de Belgische minister van Financiën mede. De bank heeft een kapitaal van 1 miljard dollar. Zij zal de ontwikkeling van indu strie en landbouw in de zes landen van „Klein Europa" financieren. Gouverneurs van de bank zijn de ministers van Finan ciën van de zes landen. De raad van be heer bestaat uit twaalf leden, terwijl er een bestuurscommissie is van drie leden, een voorzitter en twee ondervoorzitters. Tot voorzitter van de bank is aangewezen de Italiaan Pietro Campilli. maar diens benoe ming moet nog door de raad van direc teuren bevestigd worden. De Nationale Bank van België heeft haar jaarverslag over de economische en fi nanciële toestand in 1957 gepubliceerd. In de inleiding wordt verklaard dat de Belgi sche conjunctuur zich over het algemeen vrijwel parallel met die in de voornaam ste andere landen ontwikkelde. Met betrekking tot het maximum der voorschotten van de Nationale Bank wordt in het verslag opgemerkt, dat de marge van 10 miljard frank voortaan uitsluitend voor de behoeften van de schatkist be- "stemd is, en wordt verklaard dat, verge leken met de vooroorlogse toestand en met de toestand in het buitenland en aangeno men dat het tijdelijk karakter van de op nemingen geëerbiedigd wordt, deze mar ge ruim voldoende zal zijn. De bank wijst erop, dat in een land als België, dat geheel afhangt van de buiten wereld, en een stelsel heeft van economi sche vrijheid, het zekerste middel om de werkgelegenheid op peil te houden bestaat in het voorkomen van prijsstijgingen, die de concurrentiemogelijkheden in gevaar kunnen brengen. De muntpolitiek kan daartoe bijdragen, maar in een tegenover gestelde conjunctuur kan zij ook een doel matige rol spelen voor het behoud van het monetair evenwicht en van de econo mische stabiliteit alsmede voor de bevor dering van de sociale vooruitgang. Van 20 tot 25 januari zijn in Den Haag besprekingen gevoerd door de Nederlands- Duitse gemengde commissie voor uitvoering van het tussen beide landen geldende han delsakkoord. De twee delegaties konden tot hun tevredenheid vaststellen, dat. de ontwikkeling van de economische betrek kingen tussen beide landen ook in 1957 gunstig geweest is. Het wederzijdse goederenverkeer heeft in 1957 een bedrag van ongeveer 5.5 mil jard gulden (6 miljard D.M.) bereikt. Bij zondere vermelding verdient het feit, dat Nederland en de Duitse bondsrepubliek eikaars grootste handelspartners zijn ge bleven. Het resultaat van de besprekingen geeft aanleiding tot de verwachting, dat de gun stige ontwikkeling van het afgelopen jaar zich ook in 1958 zal kunnen voortzetten. (Voor de beurs zie pagina 9). ADVERTENTIE voor soepen, sausen, ragouts en als drinkbouillon Het aantal bezoekers aan het nationale park „De Kennemerduinen" is vorig jaar weer sterk toegenomen. Namelijk met bijna negentigduizend personen Waren er in 1956 nog 212.000 mensen die in dit prach tige uitgestrekte duingebied gingen wan delen en dwalen, vorig jaar waren dit er driehonderdduizend. Ook blijkt uit. de be zoekcijfers, dat steeds meer kampeerders de Kennemerduinen opzoeken. Vorig jaar werden 74.000 overnachtingen geboekt, wat tienduizend overnachtingen meer is dan in 1956 (64.000) Verwacht wordt, dat dit jaar vijfhonderdduizend mensen het nationale park zullen bezoeken. Ondanks de groei ende toeloop van natuurvrienden blijft de directeur van de Kennefnerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk, er naar streven de be zoekers in het duingebied zo vrij mogelijk te laten en het aantal bordjes „verboden" en de meters prikkeldraad tot een mini mum te beperken. Vorig jaar werd voor het eerst een on derzoek ingesteld naar de herkomst van de bezoekers. Het bleek, dat van de 6.257 bezoekers op Hemelvaartsdag 37 percent ADVERTENTIE neem .1 altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest. m 'AKKER SIROOP Een zeer diepe depressie op de oceaan verplaatste zich de afgelopen 24 uur aan vankelijk verder in noordelijke richting, maar boog daarna om naar het westen. De kern naderde dinsdagmorgen het weer- schip, dat tussen IJsland en de zuidpool van Groenland ligt. Boven West-Rusland bevindt zich nog een hogedrukgebied, maar dit begint nu in betekenis af te nemen. Tussen beide druksystemen waaien over een zeer brede zone overwegend zuidelijke winden, die zachte lucht naar het noorden transporteren. De lucht, die daarbij over ons land werd aangevoerd, werd in de loop van de nacht weer wat minder vochtig, waardoor flinke opklaringen voorkwamen. Inmiddels is een front van de oceaan depressie, dat vergezeld gaat van een regenzone, doorgedrongen tot bij de Ierse Zee en de kust van Bretagne. Hoewel dit front zich enigszins vertraagd beweegt en aan activiteit inboet zal het woensdag in ons land meer bewolking veroorzaker en plaatselijk wat regen. WEERRAPPORTEN Woensdag 29 januari Zon op 8.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 12.04 uur, onder 2.48 uur. Maanstanden 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 29 januari Hoog water 9.55 en 22.33 uur. Laag water 5.09 en 17.44 uur. Temperaturen buiten- M en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: ■o'-5 U) <- g laatste 24 uur. ës Helsinki geheel bew. wnw 0 0 Stockholm geheel bew. wzw 2 0 Oslo geheel bew. z 1 0 Kopenhagen onbewolkt zzw -1 0 Aberdeen regen zzo 7 2 Londen geheel bew. zo 8 0 Amsterdam onbewolkt zo 2 0,1 Brussel onbewolkt ozo 4 0 Luxemburg onbewolkt O -2 0,6 Parijs half bew. ozo 4 0,6 Bordeaux zwaar bew. ozo 11 0 Grenoble mist windst. -1 0 Nice onbewolkt nnw 4 0 Berlijn onbewolkt nno -4 0 Frankfort onbewolkt ono -4 0 München onbewolkt zzo -11 0 Zürich geheel bew. nnw -4 0 Genève mist windst. -2 0 Locarno onbewolkt windst. -5 0 Wenen onbewolkt windst.- -10 0 Rome onbewolkt ono -1 0 Ajaccio zwaar bew. 0 5 0 Madrid regen windst. 8 3 Mallorca zwaar bew. no 11 0 Algiers mist zzw 10 0 Den Helder onbewolkt zo 3 0,6 Ypenburg licht bew. zo 3 0,1 Vlissingen onbewolkt zo 4 0 Eelde onbewolkt zo 1 0,1 De Bilt onbewolkt zo 2 0.3 Twente onbewolkt zo 1 0,2 Eindhoven onbewolkt zo 1 1 Vlz. Z.-Limb. onbewolkt 0 0 0,2 48. In korte sombere trekken, gaf Joris het heertje een beeld van diens wankele gezondheidstoestand, en intussen leidde hij hem naar een tweede spiegel, waarin het ziektebeeld nog eens extra duidelijk werd weergegeven. De weerspiegeling die de vreemdeling toen zag deed hem met een kreet naar zijn hoofd grijpen. „Lieve help!" riep hij geschokt, „wat is er met mijn gezicht gebeurd?" „Ja, daar kijkt ge van op, hè?" sprak Joris meelevend. „Ge zijt er slecht aan toe, brave man! Ge hebt u veel te laat kopzorg gemaakt over uw gezondheid." Zo sprekend drong hij de in gebeelde zieke voor een spiegel, die zijn onzekere gesteldheid op benauwende wij ze weerkaatste. „Ge beeft helemaal! con stateerde Joris, tevreden in de spiegel blikkend. „De rillingen lopen U over de leden!" „J-ja!" stamelde het heertje wanhopig. „Wat moet ik doen, wat moet ik doen?" Joris voerde hem. voorzichtig naar de ingang van de tent. „Nu moet ge eens goed luisteren", sprak hij, „Ziekte komt voort uit een verkeerde manier van denken. Door uw innerlijk te zuiveren zal ook uw uiterlijk verbeteren." De wijze meester, die had staan luisteren, wierp Joris een goedkeurende blik toe. „Hoe wijs!" murmelde hij voor zich heen. afkomstig was uit Amsterdam, 36 percent uit Haarlem en de rest uit Noord- en Zuid- Holland. Ook op 4 augustus werd een der gelijk onderzoek ingesteld. Toen bleek van de 6.257 personen 48 percent afkomstig uit Haarlem, 28 percent uit Amsterdam en 18 percent uit de rest van Noord- en Zuid- Holland. Per nacht kunnen duizend kampeerders worden toegelaten. Dit aantal wordt in de zomermaanden geregeld geboekt, zodat men aan de maximum-capaciteit toe is. Het aantal kampeerterreinen zal echter niet kunnen worden uitgebreid Deze zo mer zal het daarom ook weer kunnen voorkomen, dat kampeerders moeten wor den teruggewezen, omdat het beschikbare terrein geheel is gevuld met caravans en tenten. Het grootste gedeelte van de kampeer ders (37 percent) kwam uit Amsterdam. Ongeveer 24 percent was buitenlanders, veertien percent Haarlemmers en veertien percent kwam uit het overige deel van Noord- en Zuid-Holland. Op de kampeer terreinen waren de vertegenwoordigers van zeventien nationaliteiten te vinden. Van de buitenlanders waren de Duitsers echter verre in de meerderheid Van de ruim achttienduizend overnachtingen ston den er ruim vijftienduizd op naam van de Duitsers. Als tweede stonden de Zweden met 808 overnachtingen genoteerd. In het nationale park werden vorig jaar zes in ternationale werkkampen gehouden, waar aan 144 jongeren uit vijftien landen deel namen. r j. Door de sterke stijging van de kosten heeft het stichtingsbestuur van de Kenne merduinen de toegangsprijs moeten ver hogen. Deze is thans van 0.25 gebracht op 0.30 per persoon De prijs voor kinderen blijft echter gehandhaafd. Uiteraard hoopt men, dat de geringe prijsverhoging niet van invloed zal zijn op het bezoekersaantal. Met Pasen zal het theehuis „Parnassia" in gebruik worden genomen. Dit ligt onge veer twee kilometer ten noorden van de Zeeweg langs het strand. Het theehuis dat thans bijna gereed is, is ontworpen door architect J. Schipper uit Zaandam. Bij het theehuis wordt een terras aangelegd, van waar men een prachtig uitzicht heeft op het golvenspel van de zee. Er is voldoende parkeergelegenheid voor auto's, die het paviljoen van de Zeeweg af kunnen berei ken. „Parnassia" blijft het gehele jaar geopend. De directie van de Kennemerduinen zal dit jaar weer beginnen met een actie on der de schoolkinderen om dezen liefde voor de natuur bij te brengen Op een aantal lagere scholen zal ir Roderkerk met be hulp van kleurendia's over de natuur, en speciaal over de duinen, vertellen. ADVERTENTIE J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Koeien. Een kudde koeien, gemolken bij walsen van Strauss, heeft 400 liter melk meer gegeven dan tevoren, zo heeft de eigenaar in St. Louis in de Amerikaan se staat Missouri meegedeeld. Een an dere kudde, die tijdens het melken werd onthaald op swing en rock 'n' roll, gaf maar twee liter meer. Ijsvrij. Russische deskundigen hebben een middel gevonden om de Russische havens dit voorjaar twintig tot dertig dagen eerder dan normaal ijsvrij te ma ken. Met vliegtuigen zal op de ijsschot sere kolenstof en donker gekleurd zand worden uitgestrooid, waardoor het ijs en de sneeuw de zonnestralen minder kunnen weerkaatsen en sneller zullen smelten, zo meldt het Sovjet-persbu reau Tass uit Leningrad. Overgave. Een boeddhistische monnik en leider van de grootste groep commu nistische opstandelingen in West Birma, Oe Seinda, heeft zich met ruim 500 vol gelingen aan de regeringsstrijdkrachten overgegeven. Oe Seinda, die nooit vuur wapens heeft gehanteerd heeft als op standelingenleider wel eens verscheide ne duizenden gewapende mannen on der zijn bevel gehad. Propaganda. Koning Ahmed van Jemen heeft telegrafisch aan de Jemenitische legatie in Bonn meegedeeld, dat de Britse berichten over een moordaanslag op hem slechts propaganda zijn. „Het is waarschijnlijk in het Westen weinig bekend, dat de Britse troepen voortdu rend Jemenitische steden bombarde ren", aldus het telegram. Gehakt. Meer dan 1500 pond sterling (on geveer 16.000 gulden) bankbiljetten zijn fijngehakt in een papierfabriek te Rad- cliffe in Engeland. Het geld zat in een zending lompen uit het gebied van Li verpool. Men ontdekte het op de trans portband. Succes. Regenmakers, gehuurd door de directie van een uraniummijn in Queensland (Australië), die het stuw meer bij de mijn met water wilde la ten vollopen, hebben een groot succes gehad. Er viel zoveel regen dat een stroompje werd omgetoverd tot een woedende stroom. Drie mannen slaag den er op het nippertje in aan de ver drinkingsdood te ontkomen. Schokbehandeling. De kapitein en de be manning van de Israëlische treiler Doron hebben bij aankomst in Israel, na een gevangenschap van vier maan den in Egypte, verklaard dat zij slecht zijn behandeld. De Italiaanse schipper van de Dorion ontkende in de Egypti sche territoriale wateren te zijn ge weest. Een bemanningslid zei dat hij een elektrische schokbehandeling heeft gekregen om hem te doen ver klaren, dat hij voor Frankrijk spioneer de. Student. De afgetreden stafchef van de Israëlische strijdkrachten, Mosje Da- jan, gaat volgende week sociale we tenschappen studeren aan de hebreeuw se universiteit. Da jan hoopt over twee jaar zijn graad te behalen. In de cur sus die hij gaat volgen zijn sociologie en de klassieke talen opgenomen. Bezet. In geheel Argentinië zijn gisteren de openbare nutsbedrijven door mili- taii;en bezet ..om. te voorkomen, dat het dringend noodzakelijke personeel zou meedoen aan een staking van 24 uur. De bankbedienden hebben maandag een zit-staking gehouden. De arbeiders van de steenfabrieken staken twee da gen, de metselaars al twaalf. Allen wil len meer loon en betere arbeidsvoor waarden. Laatste. Maandag zijn de laatste Hon gaarse vluchtelingen in Joegoslavië, die dit wensten, naar elders vertrokken. Van de 19.857 Hongaren die naar Joe goslavië vluchtten zijn 16.374 door an dere landen opgenomen, verkozen 634 in Joegoslavië te blijven, keerden 2.773 naar Hongarije terug en „verdwenen" er 7 3. België nam 2.376 vluchtelingen uit Joegoslavië op en Nederland 80. Verzonnen. President Tito van Joegosla vië heeft op een congres voor de jeugd in Belgrado de westelijke pers ervan beschuldigd dat zij het bericht over een staking in een van de grootste Joego slavische kolenmijnen heeft verzonnen. Hij zei wel dat er hier en daar „nega tieve" manifestaties zijn geweest bij een deel van de jeugd. „Maar wij zullen dit corrigeren", aldus Tito. De „ar- beidsbrigades voor de jeugd" een soort arbeidsdienst voor jongeren zul len dit jaar weer op grote schaal opge richt worden. Aanrandingen. Het aantal moordaansla gen op en verdwijningen en aanrandin gen van jonge meisjes tussen de tien en twintig in Engeland is maandag ver meerderd met de moord op een zestien jarig meisje en de aanranding van een kindermeisje. IEDER, die een beetje van bossen houdt, gruwt bij het horen van het woord kaal slag, of kaalkap. Die term treedt welhaast onvermijdelijk op de voorgrond, zodra bossen in handen van houthandelaren ko men. Veel kans is daarop in het algemeen niet, omdat handelaren nu eenmaal hou den van vlug geld verdienen. En daar is bij het bezit van stukken bosgrond in de regel niet veel kans op. Bos eist nu eenmaal veel deskun dig onderhoud, toezicht en voor degenen die op winst uit zijn bovendien een grote por tie geduld. Die winst kan in tijden van grote houtschaar- ste wel aan de horizon opdoe men, maar blijft dan toch al- lijd tot het kaprijpe hout beperkt, tenzij de eigenaar de kip met de gouden eieren wil slachten. In tijden van oorlog kunnen dergelijke omstandigheden zich wel voor doen, maar gelukkig zijn de oorlogen toch niet zó frequent, dat aspirant O.W.'ers zich van de nodige bossen voorzien. Zij hebben wel gemakkelijker objecten op het oog! Al het voorgaande geldt voor de normale loofbossen, eventueel ook voor de ge mengde bossen. Maar de bossen die in hoofdzaak met Grove dennen zijn beplant, vormen hierop een uitzondering. Het voordeel van bossen die overwegend met Grove Dennen zijn beplant, is voor de boseigenaar ongetwijfeld het feit, dat zulk een bos reeds na enkele jaren na de aan leg opbrengsten uit de uitdunningen op levert. Die opbrengsten nemen bij het stij gen van de ouderdom van het bos voort durend toe. tot na ongeveer 40 jaren de houtprijzen aanleiding kunnen geven tot een totale uitverkoop. Dat wil zeggen dal al het opstaande hout volledig wordt ge rooid en hel hele houtkapitaal in één slag wordt gerealiseerd. Dat is de beruchte kaalslag (kaalkap), die van het eens zo statige bos niets anders over laat dan een onafzienbaar veld stobben die als wratten uit de grond steken. De gunstige houtprijzen, die we zojuist v memoreerden, behoeven niet eens te zijn ontslaan door oorlog of oorlogsdreiging, maar kunnen zich ook in normale tijden voordoen en zodra de stammen dan zwaar genoeg zijn om als mijn- stutten te dienen, komt het hele bos in gevaar, vooral wan neer houthandelaren hierop hun oog heb ben geslagen en de boseigenaar enige losse contanten wel kan gebruiken. (En wie kan dat in het algemeen niet?). Hoewel een gunstig gelegen en goed on derhouden bos van 100-jarige of eventueel nóg oudere Grove Dennen buitengewoon mooi is en de dichter Staring ruim een eeuw geleden tot uitgelaten ontboezemin gen noopte in zijn gedicht „Aan mijne dennen", is het werkelijk een uitzonde ring, wanneer deze boom in ons land die hoge leeftijd bereikt. Vaak is hij reeds een mensenleeftijd tevoren aan bijl of zaag ten offer gevallen. Uit die zucht naar gewin is hel te wijten dat mom.enteel meer dan tweederde van onze bossen uit naald hout bestaan, hoofdzakelijk de Grove Den, die hier bij het begin van onze jaartelling niet eens bekend was. Daarover een volgende keer. II. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2