Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTIONhet zachtst Rampenfonds verdeelde ruim honderdvierendertig miljoen Die ellendige schrapende hoest... DUCKLEYC U MIXTURA J Van dag tot dag\ Wederzijds afwachten NAAIMACHINES Vaatótcel 3 Saldo wordt bestemd tot reserve-noodfonds „Meest verheffende hulp actie aller tijden" Handen en Lippen ruw?PURQL Radio-actieve kachel weggehaald uit huis in Putten Tijdelijk extra kinderbijslag voor laagstbezoldigden Kolendampvergiftiging Een der drie ontvluchte gevangenen gepakt Vijf jaar na de februari-ramp Glazenwasser, verdacht van moord op zijn kinderen, herinnert zich niets GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 90 cent Gp de DINSDAG 28 JANUARI 1 958 in Nederland zit te wachten. Het meeste nieuws daarover komt momenteel uit Sin gapore, waarmee de opstandige leiders een heel wat inniger contact blijken te houden dan met Djakarta. De resultaten van de aanvankelijk met zoveel geheim zinnigheid omgeven conferentie te Padang (achter de horens van Husseins „Buffel"- divisie) worden nu steeds concreter om schreven en de aanvankelijke geruchten als zou het om een onafhankelijke staat Sumatra gaan, blijken niet juist te zijn. Dat was ten eerste al zeer onwaarschijn lijk gezien het feit, dat er ook kolonels en politieke leiders van andere eilanden naar kwamen overvliegen en ten tweede zou den figuren, wie dit proces van desintegra tie toch al zo aan het hart gaat, zoals Hatta en Sjafruddin Prawiranegara, voor een dergelijk streven geenszins gewonnen wor den. Neen, het gaat ook deze leiders om geheel Indonesië. In Sumatra is een nieuw soort Bijzonder Federaal Overleg gaande en nu met wellicht iets meer kans, dan ten tijde van Van Mook. Niet omdat dat Nederlandse plan niet goed was, maar al leen omdat het een Nederlands plan was. Langzaam is het nu gerijpt tot een Indo nesische gedachte. Dat deze kentering een andere houding ten opzichte van Neder land zou inhouden kan echter een heel ge vaarlijke illusie worden. Het is in dit opzicht wellicht dienstig er aan te herinneren, dat de voornaamste pleitvoerder voor overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië destijds ook uit zo'n B.F.O.-staat kwam: dat was de thans reeds lang in gevangenschap zuchtende sultan Hamid II van Pontianak.. Bij alles wat men van eventuele toekom stige leiders van Indonesië verwacht, zal men er toch niet van moeten uitgaan dat een beter inzicht hunnerzijds in de econo mische behoeften van hun land automatisch een begunstiging der Nederlandse activa inhoudt! Het kan een voortgaande ontman teling zijn, alleen op een voor Indonesië minder onaangename wijze, overeenkom stig Hatta's concepties. Wij verwachten ook niet, dat de Nederlandse regering zich veel illusies maakt over het effect van een eventuele overdracht van Nieuw Gui nea voor de Nederlandse belangen in In donesië. Zij wijst alleen de combinatie van deze twee aangelegenheden reeds veront waardigd af. Maar toch hebben wij de indruk, dat mr. Luns wel eens een morgen wakker zou wil len worden met het blijde besef dat het allemaal maar een beroerde droom was geweest, en dat Nieuw Guinea allang was overgedragen op de ministersconferentie in Genève bijvoorbeeld. ADVERTENTIE alsof de keel scheurt, zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Hier helpt alléén De beroemde CANADESE hoestsiroop 8ij apotheker» en drogiden hoofdrol in film „het dagboek van anne frank". Millie Perkins, een 18-jarig meisje uit New York, is gekozen om de hoofdrol te 'pelen in de filmbewerking van „Het dag- hoek van Anne Frank". (Van een onzer redacteuren) ZATERDAG, precies vijf jaar na de februariramp van 1953, verschijnt er bij de Bezige Bij in Amsterdam een op verzoek van net Nationaal Rampenfonds door Max Dendermonde geschreven (en met tientallen fraaie foto's geïllustreerd) gedenkboek, „Het water tot de lippen", waarin dit fonds rekenschap aflegt van alles wat er sinds de stormramp gedaan is ter leniging van de nood der slacht offers. Uit dit boek blijkt, dat het Rampenfonds in totaal ruim 137 miljoen gulden aan giften ontvangen heeft, waarvan 41 miljoen afkomstig was van de overzeese rijksdelen en uit het buitenland dit ongeacht de schenkingen „van regering tot regering" en de goederen, die het Rode Kruis ontving. Van dit bedrag is 92,5 miljoen uitgekeerd voor de vervanging van het' huisraad van ruim 57.000 évacués, wier inboedel geheel of ten dele verloren gingen. Thans, na afwikkeling van vrijwel alle hulpzaken in de persoonlijke sfeer (de overige rampschade immers kwam voor rekening van de overheid), beschikt het Rampenfonds nog over een onverdeeld saldo van meer dan drie miljoen gulden, die in hoofdzaak gebruikt zullen worden als een reservefonds voor onverhoopte nieuwe ramp spoeden. Bij de stormvloed van 1953 is namelijk gebleken, dat het van het groot ste belang is, bij dergelijke massale rampen ogenblikkelijk de dringendste nood te kunnen lenigen. Gelukkig had het fonds, dat na de cycloon van Borculo in 1925 werd opgericht, nog voldoende middelen om direct de noodzakelijkste hulp te kunnen verschaffen. Had men moeten wachten, t,ot de stroom van particuliere giften en de aan allerlei reglementaire hinderpalen gebonden overheidshulp op gang was gekomen; dan zou het aantal rampslachtoffers waarschijnlijk veel groter geworden zijn dan nu reeds het geval was. duizenden liep. „Toch zijn zij onvergelijk baar met de catastrofe van 1953", schrijft Dendermonde, „en wel voornamelijk om de volstrekt nieuwe en massale wijze waarop er nationaal en internationaal op gereageerd werd. Nooit tevoren bleken verre, wellicht nimmer-bezochte provin cies voor miljoenen mensen zo direct en duidelijk te liggen binnen de begrippen „ons" en „thuis". Nooit tevoren nam de vrijwillige steun zulk een gigantische om vang aan over een zo verwonderlijk-lange termijn. Het is deze nooit-zo-geziene hulp, die naar wij geloven, kenschetsend is voor de groei der moderne gemeenschap.' Hoe snel er overigens geofferd werd, blijkt uit het volgende: Tien dagen na de ramp, op 11 februari 1953, was er reeds 31 miljoen binnen. Negen dagen latei- vijftig miljoen; vier weken na de onheils nacht 66 miljoen. Op 9 april was de hon derd, miljoen vol. Van het totaal der ontvangsten ad 137,8 miljoen werd direct van particu lieren 13 miljoen verkregen, van bedrij ven en bedrijfspersoneel 28 miljoen, van de overheid en overheidspersoneel meer dan tien miljoen. Verenigingen, stichtin gen e.d. schonken zeven miljoen; de scho len brachten een half miljoen bijeen, de diverse collecten 28 miljoen. Via de pers werd ruim twee miljoen verzameld, door de radioactie „Beurzen open, dijken dicht" 5,5 miljoen. Talloos waren de staaltjes van vernuft en fantasie (het boek noemt daar tref fende voorbeelden van), waarmee men steeds weer nieuwe prikkels gaf aan de offerzin van landgenoot en vreemdeling: internationale voetbalwedstrijden, kar weitjes-acties, bazaars, erwtensoep-cam pagnes, verlotingen en dergelijke. Max Dendermonde gunt ons voorts een blik achter de schermen van het Rampenfonds: het hoofdkwartier, bemand met tien tot twintig, voor het merendeel vrijwillige as sistenten, die in een kantoor van twee (geleende) kamertjes maandenlang de overstelpende lawine van giften re gistreerden en verantwoordden. Het re laas van de eerste dagen na de ramp, toen er overal wonderen van improvisa tie verricht zijn, is even boeiende als ont roerende lectuur. Men leest, hoe er in en kele uren tijds, in samenwerking met het Rode> Kruis, het leger, de wijkverenigin- gen. de padvinderij en talloze andere or ganisaties vier grote opvangcentra en een heirleger van verzorgers uit de grond ge stampt werden ten behoeve van de dui zenden vluchtelingen en évacués uit de getroffen gebieden. Uit krantenverslagen, officiële documenten, brochures, notulen, brieven, redevoeringen en accountants rapporten bouwt de schrijver van het boek daarna een indrukwekkend panora ma op van de directe en indirecte hulp verlening, de leniging der niet-materiële noden, de buitenlandse bijstand, de we deropbouw en alles wat er verder gedaan is en nog gedaan wordt om het leed en de schade van de februariramp zoveel mogelijk op te heffen. Hij trekt ook ver gelijkingen met vroegere rampspoeden zoals de St. Elizabethsvloed van 1421, de Allerzielenvloed van 1570 en andere, waarbij het aantal slachtoffers in de tien- ADVERTENTIE Met P.K.'s smijten betekent geld vermorsen. DAT DOET RENAULT NIET Al het mogelijke besteden aan wegligging en remvermogen is mensenlevens sparen. DAT DOET RENAULT WEL! Bovendien elegant, comfortabel en degelijk (6 maanden garantie incl. arbeidsloon). Vraag eens geheel vrijbl. nadere inlichtingen GARAGE DEN HOUT Inspirerend voorbeeld De eerste exemplaren van dit gedenk boek zijn deze week aangeboden aan de Koningin, Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Prinses Wilhelmina. Gisteren ontving ook dr. W. Drees een exemplaar uit han den van de vice-voorzitter van het Ram penfonds, staatsraad mr. W. F. Schokking, bij welke plechtigheid ook het bestuur van het fonds (behalve de voorzitter, Prins Bernhard), de directeur, luitenant-gene raal b.d. P. Alons, de schrijver Max Den dermonde en de aesthetisch-typografische verzorger van het boek, Han de Vries, aan wezig waren. Mr. Stikker sprak daarbij woorden van dank uit jegens de Prins, die hij roemde als een inspirerend voorbeeld van niet-af- latende energie en hulpvaardigheid. Hij prees ook de generaal Alons voor zijn doortastende, intelligente en bekwame lei ding als onbezoldigd directeur van het fonds. Ook de - samenwerking tussen de vier grote humanitaire organisaties, en die tussen de regering, het fonds, de Com missarissen der Koningin en de burge meesters, was bijzonder vruchtbaar ge weest, waardoor de getroffenen op de vlotsl-mogelijke wijze geholpen konden worden. Slechts in de sector der kerkelijke scha de, zo zei mr. Schokking, zijn thans nog enkele zaken lopende. Aan de nagelaten betrekkingen van enige honderden ramp slachtoffers zijn uit het fonds pensioenen toegekend, die zo nodig aan de stijgende behoeften der begunstigden aangepast kunnen worden. Pensioenen voor nabestaanden Het Rampenfonds heeft de normen voor hulpverlening steeds zo juist en ruiip mo gelijk gehanteerd. Toch is gebleken, dat niemand misbruik van zijn ellende heeft willen maken door meer te vragen dan hem of haar als redelijke vergoeding voor de geleden schade toekwam. Ook de burge meesters, predikanten en pastoors, die de lokale aanvragen om hulpbijdragen ver zorgden, hebben nimmer te veel gevraagd. Integendeel was bij een ambtelijk onder zoek gebleken, dat zij veeleer te beschei den geweest zijn. Uit het totaal van 57.000 aanvragen voor vergoeding van huis- raadschade waren dan ook slechts 186 ge vallen van beroep voorgekomen, waarvan een groot deel nog als ongegrond moest worden afgewezen. „Het water tot de lippen" is van zater dag af bij de boekhandel verkrijgbaar. Er is ook een editie in de Engelse taal ge drukt ten behoeve van de buitenlandse instanties en particulieren, die daadwer kelijk aan de hulpverlening hebben bijge dragen. Twee foto's uit het boek „Het water tot de lippen". Het groepje ontredderde vluchtelingen uit het rampgebied en de zorgzame Rode Kruisman op de achtergrond symboliseren op treffende wijze het begin van de massale hulp actie; de andere plaat beeldt, in sterke contrasten, de laatste fase uit: de we deropbouw van het getroffen gebied. Maar de onttakelde stoel op de voor grond spreekt nog altijd van de trage die die zich hier in de rampnacht van 1953 voltrok. ADVERTENTIE Uit het huis van de familie Haanschoten in de Schoolstraat te Putten is gistermid dag door de marine de kachel weggehaald. De kachel werd in een kist geplaatst en buiten werd deze kist met beton volge stort. De kist zal door de marine buiten gaats in zee worden geworpen. Deskundi gen van de KEMA hielden zich ondertus sen bezig met het -onderzoek in de woning, nu de bron van de uitstraling was wegge nomen. In de achtertuin van het huis wer den nog radio-actieve tegels gevonden. Ook enkele grondmonsters reageerden bij het onderzoek positief. De kleuterschool „Hummeloord" zal voorlopig nog gesloten blijven. De toegangsweg naar de school loopt langs het huis van de familie Haan- schoten. Er schuilt teveel risico in om de kleuters in de omgeving van het huis te brengen. Het ziet er naar uit, dat de wo ning voorlopig nog niet geschikt zal zijn voor bewoning. In een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp wordt voorgesteld aan ieder, die kinderbijslag ontvangt en wiens loon per kwartaal gemiddeld niet meer be draagt dan 16 per dag. over elke dag, waarover hij kinderbijslag ontvangt, op zijn verzoek een toeslag te verstrekken van 10 cent per dag per kind. Het werk nemersaandeel in de pensioenpremie wordt wél, de vakantietoeslag niet als loon aan gemerkt. De kosten van deze bijslag, wel ke ten laste komen van het kinderbijslag- vereveningsfonds, worden geraamd op 36 miljoen gulden. Voor degenen, die kinder bijslag krijgen ingevolge de Kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en we zenrentetrekkers, wordt eenzelfde maatre gel voorgesteld, welke 3,5 miljoen zal kos ten. Het ligt in de bedoeling ook aan dege nen, die kindertoelagen ontvangen ingevol ge de Kindertoelagewet voor gepensio neerden dan wel kinderbijslag ingevolge een der complementaire voorzieningen, een overeenkomstige duurtetoeslag voor 1958 toe te kennen. De voorziening voor het overheidspersoneel zal in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg aan de orde worden gesteld. De reden van de indiening van deze voorstellen is ge legen in de onvoorziene prijsstijgingen, welke zich voornamelijk voorgedaan heb ben in de sector van de eerste levensbe hoeften. d.w.z. de voeding, waardoor de spanning tussen inkomsten en uitgaven met name in gezinnen van werknemers met niet-verdienende kinderen en lagere lonen sterker is toegenomen dan aanvan kelijk was voorzien, terwijl zulks juist in deze gezinnen bijzonder moeilijk te dra gen is, zo wordt in de toelichting gezegd. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 In het ziekenhuis Bergweg te Rotter dam is de 45-jarige fabrikant J. H. H. uit Rotterdam-IJsselmonde overleden. Hij was ten huize van zijn aanstaande schoonou ders, die aan de Bergse Dorpsstraat wo nen, blijven slapen, 's Morgens werd hij in bewusteloze toestand, waarschijnlijk veroorzaakt door koolmonoxyde, gevon den. Eén van de drie ontsnapten uit het Huis van Bewaring aan de Oostelijke Handels kade te Amsterdam, A. de Jong, is in de afgelopen nacht door de hoofdstedelijke politie op straat gepakt. De moeder van deze ontsnapte woont in de Govert Flinck- straat op n bovenhuis. Zij was gisteren jarig. De politie hield daarom in die buurt een oogje in het zeil. Laat op de avond is de man inderdaad van plan geweest naar zijn moeder te gaan. Onderweg liep hij echter nog even een café binnen. De caféhouder herkende hem evenwel van de in de Amsterdamse dagbladen gepubliceerde foto's en signa lementen en belde de politie op. Onmid dellijk rukten agenten van de radio-auto- dienst uit. Zij troffen de gezochte op straat aan. Zonder verzet liet hij zich mee nemen. Uit het eerste verhoor is nog niet komen vast te staan, waar hij zich gedu rende zijn korte vrijheid heeft schuilge houden. Van de twee andere uitbrekers is tot op heden nog geen spoor gevonden. ADVERTENTIE Premier Djuanda heeft het Indonesische parlement medegedeeld, dat hij voor over leg met Nederland geen haast heeft, maar de ontwikkeling in dit land zélf gadeslaat in de hoop, dat deze tot een gezonder poli tiek zal leiden. Wij weten niet of dit nu wel zo verstandig is want in Nederland slaat men nu ook al maandenlang de ont wikkeling in Indonesië gade in de hoop, dat die tot een gezonder politiek zal lei den. Nu de slechte betrekkingen tussen bei de landen zich manifesteren in de meest criante maatregelen is het wel duidelijk, dat zij af en toe eens naar elkaar kijken om te zien of er al veranderingen be speurbaar zijn. En dat is stellig het geval, in beide landen. In Nederland ziet men als gevolg van de gang van zaken in In donesië een langzaam ontwaken uit een zekere apathie, die over het algemeen ten aanzien van het gebiedsdeel Nieuw Gui nea heerste: de ijskast-politiek, waarvan men de Nederlandse regering in dit ver band beschuldigde, heeft blijkbaar alleen ten aanzien van het eigen volk zeer goed gewerkt. Het ontwaken kenmerkt zich hierdoor, dat, zo de gedachte aan een af stand van soevereiniteit voor de regering al niet eens in discussie is, zij dit in de pu blieke opinie zeker wél is. Heel wat opzichtiger zijn de tendenzen in Indonesië, op welker uitwerking men De 30-jarige Amsterdamse glazenwas ser, die vrijdag is gearresteerd onder ver denking van het openzetten van een gas kraan in zijn woning aan de Kattenbur- gertussenstraat, waardoor zijn drie kinde ren om het leven zijn gekomen, is voor de officier van Justitie geleid. Hij heeft ver klaard dat hij zich niets van het gebeurde herinnert. Hij weet niet dat hij op het verjaardagsfeestje bij de overburen ge zegd heeft de kinderen te zullen vergassen, evenmin dat hij naar huis is gegaan ter wijl zijn echtgenote bij de buren bleef sla pen. Hij blijft in voorlopige hechtenis. Waarom „Later zal je alles beter begrijpen. Nu ben je nog maar een snotneus", plegen de Grote Mensen tegen je te zeggen, als je broek nog tot je knieën reikt. Ook mij werden dergelijke hartelijk heden toegevoegd. Nu ik echter de stemgerechtigde leeftijd reeds een 19-tal jaren heb overschreden, heb ik ontdekt, dat ik steeds minder ga begrijpen. Dat de aarde soms een tranendal is, zult u wel met me eens zijn. Maar waarom worden we met het Goede toch altijd zo m.ondjesmaat bedeeld? Waarom zijn er altijd zat aardappelen en rode kool, en is de pudding met slag room nét genoeg voor je holle kies? Waarom zijn Ruggen van Hoge Druk altijd zwak, en worden ze altijd gevolgd door uitgebreide fronten met regen uit IJsland, vergezeld van onweer, hagel en windstoten, waarachter stormvelden, weer gevolgd door polaire lucht? Waarom passeren die zwakke ruggen ons land bij voorkeur in de nacht (je zou er haast voor opblijven). (Hier zit natuurlijk meer achter - hogere politiek als je 't mij vraagt. De regering laat met zich sollen - als ZE een béétje eergevoel hadden, zouden ZE de diploma tieke betrekkingen met IJsland verbreken)! Waarom vind je altijd brandnetels en nooit orchideeën? Waarom blijkt elk kwartje, dat je op straat denkt te ontdekken, iets van een vogel te zijn? Waarom kom je altijd nepsinterklazen tegen en nooit de Echte? Waarom bestaan er wel muggen, en geen kabouters? Waarom stopt er voor mijn deur nooit De Auto met De Meneer, die mij de hon derdduizend komt brengen? Ik blijf er al jaren bijna elke dag voor thuis. En waarom stopt hij wél voor de deur van tante Pietje, die steeds maar hoofd prijzen wint, en van-huis-uit al bulkte van het geld? Waarom zie je toch allemaal van die abnormale mensen, en zo'n héél enkele normale (zoals ik)? Waarom kom je in de stad zoveel foei lelijke vrouwen tegen, en maar een héél enkele knappe? Ik weet 't niet. Mijn snapvermogen wordt begrensder met het klimmen der jaren. Ik zal m ij n kinderen maar niet die ivoorden zeggen, waarmee dit verhaal be gon. Paula Spotter

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5