„Tegen opheffing van onze gemeente blijven wij strijden" SPRINGBOK <J$rieven aan de redactie iINÖDAG 28 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgemeester van Haarlemmerliede moscatel een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken Burgerlijke Stand van Haarlem bevallen van een zoon: 25 jan. J. Akersloot-Lodder, R. m. Schaly-Bakkes, A. Th. Sweers-Andrée Wiltens; 26 jan. C. N- F. Ouddeken-De Groot, J. m. van der Rijden-Beullens; 27 jan. J. S. Bokhove- Biehl, j. h. Holtkamp-Kramers, m. van Koken-Van der Zoet. Nieuwe kraamkliniek der Mariastichting officieel geopend Pseudo-rechter veroordeeld die meisje ontvoerde Nieuwe directeur voor Utrechtse schouwburg Operazanger Vittorio Trevisan overleden Dirigent Samuel Antek in New York overleden Dr. Eduard van Beinum terug naar ons land Wasmiddel voorgeschreven Eerste lustrumbijeenkomst „The Dickens Fellowship" ZOEKT U 'N DRUKKER Wachtmeester van Rijks politie door auto aangereden Heemsteeds raadslid stelt vragen over bijsmaak aan drinkwater Elerdenking gevallenen in Haarlems stadhuis Duo-Bresser geeft een recital in Haarlem In consumptietent ingebroken Om de Joco-beker Liederenavond in het Frans Elalsmuseum Nederlandse Vereniging voor Cartografie UIT STAD EN STREEK LUNCHROOM RESTAURANT Seizcencafé in Zandvoort had geen vergunningen Het jaar 1957 bracht ons voor een zeer belangrijk feit. Volkomen onverwacht en onverhoeds werd in het begin van dat jaar een forse aanslag op onze zelfstandigheid «■daan. Een uitgebreid voorstel van Ge deputeerde Staten van Noordholland werd ontvangen, waarin vervat was een verde ling van ons grondgebied tussen de ge meenten Haarlem en Haarlemmermeer, poor vele gemeenten wordt bij herhaling aangetoond, dat de gemeentelijke autono mie door de centrale overheid ernstig wordt aangetast, wij blijven echter strij den voor onze zelfstandigheid," aldus be gon de burgemeester van Haarlemmerliede pn Spaarnwoude, drs. J. J. M. Visser, zijn nieuwjaarstoespraak die hij maandag avond in de vergadering van de gemeente raad hield. Burgemeester Visser sprak er zijn ver wondering over uit dat de aankondiging van Gedeputeerde Staten dat een vooront werp van wet inzake de opheffing van de gemeente te verwachten was niet verge zeld was van enig antwoord op het oor deel van de gemeenteraad over het des betreffende opheffingsvoorstel. „Vóór 24 maart zult u van uw gevoelen moeten doen blijken over dit door ons niet gewenste onderwerp." Spreker noemde de vervanging van de „blauwe tram" door bussen in alle op zichten een achteruitgang. „Het verkeers probleem is er door verzwaard, de accom modatie van de bussen staat ver ten ach ter bij die van de tram, terwijl vooral on der de middenstand de plaats der bushal ten niet wordt gewaardeerd." Het aantal inwoners van de gemeente steeg van 4080 op 1 januari 1957 tot 4198 op 31 december 1957. Burgemeester Visser deelde mede dat de wachtlijst van woningzoekenden op het ogenblik 117 gezinnen vermeldt, welk aan tal nog steeds stijgt. Voor het merendeel betreft het hier woningzoekenden, die slechts in aanmerking komen voor huizen met een betrekkelijk lage huur. Vele ma len werden burgemeester en wethouders geattendeerd op woonhuizen, vooral in Halfweg, waar met enige goede wil inwo ning mogelijk zou zijn, doch zelfs een gun stige subsidieregeling kan het gebrek aan goede wil niet verhelpen. Met betrekking tot de bouwactiviteit zei de burgemeester dat deze in 1957 niet gering was. Er kwa men 31 woningen en één dienstwoning ge reed, terwijl elf woningen verbouwd en verbeterd werden. In aanbouw zijn 41 wo ningen en zeven winkels, terwijl voor vier woningen in de particuliere bouwsector een bouwvergunning is verleend. Teleurstellend vond spreker het, dat her haalde pogingen van het gemeentebestuur om tot een geschikt politiebureau te ko>- men op niets zijn uitgelopen. In 1957 von den er 103 verkeersongevallen plaats waar van twee met dodelijke afloop. Het is ge bleken dat het plaatsen van automatische pompen bij de Polanenkade, de Oranje Nassaustraat en de Kanaalweg voor de waterstand aldaar gunstig werkt. Nage gaan wordt of uitbreiding van dit systeem uitvoerbaar is. Meer daadwerkelijke be langstelling vroeg spreker voor de B.B. bij welke organisatie momenteel 27 perso nen een verbandacte hebben getekend. Tenslotte deed de burgemeester een drin gend beroep op de bevolking om meer hulp en medewerking te verlenen bij het vinden van huisvesting ten behoeve van gerepatrieerden uit Indonesië. „Het gaat hier niet om vreemden met een andere taal, voor wie een tijdelijk onderkomen moet worden gezocht, maar deze mensen rijn medevaderlanders met ongeveer de zelfde leefgewoonten als de onze. Een ie der weet dat in onze gemeente zeker mo gelijkheden van huisvesting van deze éva cués zjjn", aldus drs. Visser. ADVERTENTIE ONDERTROUWD 27 jan. A. de Vries en 0 M. G. de Groot, G. Beringen en H. G. Koster, C. de Groot en F. W. van der Heijden, A. J. Bieshaar en S. A. H. Smit. BEVALLEN van een dochter: 24 jan. A. Jansen-Van Lieshout, C. J. Röling- Jan Kessel, M. Warmer-De Wit; 25 jan. W. C. Teutscher-Hille, J. L. A. M. van Ha- zebroek-König; 26 jan. M. Goede-Yama- Noto, m. Pothoff-Sieben; 27 jan. J. m. de Ruijter-Wilms. OVERLEDEN 24 jan. B. van Coevorden, j-, Smedestraat, C. J. H. van Wees, 81 j., Aomerkade, S. C. van Riet-BinkhorSt, 77 j., ^Paansevaartstraat, G. Bossen-Arends, 83 h Kievitstraat; 26 jan., J. E. de Boec-Ree- JGrs> 73 j., Spaarne, J Verhagen-Dikke- D°om, 62 j., Voorhelmstraat. M. M. Möring- nstoor, 77 j., Van Beresteijnstraat. De raad ging zonder hoofdelijke stem ming akkoord met het beschikbaar stel len van een krèdiet van 110.000 ten be hoeve van het plan tot het bouwrijp ma ken van de terreinen gelegen tussen de gebouwen van de N.Z.H.V.M. en de Oran je Nassaustraat. Het ligt in het voorne men dit werk tegelijk aan te besteden met de reconstructie van de Oranje Nassau straat. Met betrekking tot het uitbreidingsplan Spaarndam, dat door Gedeputeerde Sta ten van Noordholland gedeeltelijk is goed gekeurd, oesloot de raad tegen het besluit van Gedeputeerde Staten niet bij de Kroon beroep te gaan. B. en w. betreuren het echter, dat Gedeputeerde Staten op het vertoog van de gemeente Haarlem een zo danige beslissing hebben genomen, dat die gemeente gedeeltelijk in het gelijk is ge steld, ofschoon het door Haarlem gepro duceerde cijfermateriaal niet werd aan vaard. Burgemeester Visser deelde mede, dat de herziening van het uitbreidingsplan Halfweg in voorbereiding is en dat dit plan binnenkort ter inzage zal worden gelegd. Vanmorgen is de nieuwe kraamkliniek van de Mariastichting aan de Spanjaards laan in Haarlem officieel geopend. Tal van vertegenwoord:gers van de geestelijk heid, doktoren onder wie doker D. Hey- mans, de directeur van de G.G.D. en zusters en verpleegsters van de Maria stichting gaven daarbij van hun belang stelling bRjk. Nadat deken W. N. Zijlstra een heilige mis in de kapel van de kliniek had opgedragen, zegende hij de diverse zalen en vertrekken van het gebouw in. Deken w. N. Zijlstra hield in de recrea tiezaal een toespraak waarin hij de ge schiedenis van de totstandkoming van de kliniek schetste. Hij bracht dank aan allen die tot de bouw en inrichting hiervan heb ben bijgedragen. „Ondanks moderne trai ningsmethoden zal dit huis vaak een huis van lijden zijn. Maar laat het tevens een af straling zijn van offerzin en gebed", aldus spreker, die erop wees dat, hoe schoon en fraai geoutilleerd een gebouw ook is, dit geen maatstaf kan zijn voor de sfeer van liefde en geluk die er moet heersen. Deken Zijlstra wenste de provinciale raad, de moeder overste en de medische staf van de kliniek hartelijk geluk met het nieuwe bezit. Dr. A. V. Aubel, de leider van de kli niek, die hierna het woord voerde, bekende dat hij zich als „verbannen" voelde toen de initiatiefnemer van de verbouwing van het. herenhuis „Uyt den Bosch" tot kraam kliniek, wijlen dr. Hoge. hem van het plan vertelde. Spreker verklaarde echter thans vol lof te zijn over de tot in de finesses verzorgde inrichting. Hij sprak woorden van dank tot de econoom van de Maria-, stichting, drs. M. C. J. van den Heuvel', en de moeder-oversten Dolorosa en Theresi- ana voor hun aandeel daarin. Dr. Aubel stelde namens de medische staf een ge schenk in het vooruitzicht in de vorm van een kerstgroep. Verder werd nog het woord gevoerd door rector Roozen en zuster Dolorosa, de moeder-overste van de nieuwe kraamkliniek. De laatste dankte voor de blijken van belangstelling. In het bijzonder stelde zij het op prijs dat de vorige eigenaresse van „Uyt den Bosch", baronesse Van Hardenbroek, bij de ope ning van de kraamkliniek aanwezig was. De rechtbank te Amsterdam heeft een reeds zestien keer veroordeelde 39-jarige timmerman, die naar het buitenland is gevlucht, bij verstek veroordeeld tot zes tien maanden gevangenisstraf. In zijn wo ning aan de Jordaan had hij een minder jarig aan haar voogdij onttrokken meisje verborgen gehouden. Voorts had hij twee meisjes, die in de zomer van het vorig jaar uit Nijmegen met hem naar Amsterdam waren gelift, in zijn rendez-vous huis op genomen. Bij het klooster in Venlo, waar het min derjarige meisje onder voogdij van de r.k. Vereniging voor Kinderbescherming te Nij megen verblijf hield, had de verdachte zich met een vriend aangediend als rechter commissaris, zijn vriend stelde hij voor als reclasseringsambtenaar. Op deze wijze was het tweetal erin geslaagd het meisje uit het klooster mee naar Amsterdam te nemen. Tot directeur van de Stadsschouwburg in Utrecht is met ingang van 1 mei be noemd de heer H. R. Faber, thans directeur van de n.v. schouwburg „Het Groenendal" in Almelo. De heer Faber is vijftig jaar en afkomstig uit Hogezand in Groningen. Hij volgt de heer P. J. Houtman als schouw burgdirecteur in Utrecht op. De in Venetië geboren bas Vittorio Tre visan is maandag na een operatie op 89- jarige leeftijd in New York overleden. Tre visan maakte zijn operadebuut in Bergamo toen hij zesentwintig jaar was. Later ging hij op tournee in Zuid-Amerika en hij heeft gezongen met Enrico Caruso, Titto Ruffo en Amelita Galli-Curci. In 1912 kwam hij bij de opera van Chicago, waar hij ongeveer twintig jaar gezongen heeft. De afgelopen tien jaren was Trevisan zangleraar in New York. De Amerikaan Samuel Antek, leider en dirigent van het symfonie-orkest van New Jersey, is maandag in New York overleden. Hij werd negenenveertig jaar. Antek werd in Chicago geboren. Op 16-jarige leeftijd maakte hij in die stad zijn debuut als mu sicus. Vele jaren Is hij onder Arturo Tosca- nini violist in het National Broadcasting Company Syphonie Orchestre geweest. Hij handhaafde zijn relaties met dit orkest ook nadat hij in 1945 de leiding van het sym fonie-orkest van New Jersey had gekregen. Dr. Eduard van Beinum zal zijn Ameri kaanse concertserie vrijdagavond 31 ja nuari afsluiten met een uitvoering in het „Shrine Auditorium" in Los Angeles. De negende Symfonie van Beethoven staat op het program. Onmiddellijk na dit concert zal dr. Van Beinum naar Amsterdam rei zen. Op advies van de geneesheren zal hij een jaar verlof nemen als dirigent van het Philharmonisch orkest van Los Angeles. Gast-dirigenten, onder wie de Oostenrijker Karl Böhm, zullen over de rest van het concertseizoen 1957'58 de leiding krijgen. In een complex woningen te Groningen, gesticht door een woningbouwvereniging, is voor het gebruik van de gemeenschappe lijke wasinrichting een algemeen wasvoor schrift opgesteld, waarbij zelfs het wasmid del is voorgeschreven. In het vakblad „De Kruidenier" is geprotesteerd tegen dit was middelvoorschrift. Het zegt, dat ook vele huisvrouwen het met dit voorschrift niet eens zijn. De woningbouwvereniging be trekt het wasmiddel rechtstreeks van de fabriek. Van de zijde van de woningbouwver eniging is geantwoord, dat hier sprake is van een experiment. De apparaten in de wasinrichting hebben een speciale behan deling nodig. Synthetische zepen kunnen beslist niet gebruikt worden. Om nu tot één algemeen gebruiksvoorschrift te komen zijn allerlei proeven genomen met ver scheidene wasmiddelen, waarna dat mid del is gekozen, dat de beste resultaten op leverde. Zaterdagmiddag 9 februari houdt „The Dickens Fellowship" de vijfde bijeenkomst ter viering van de geboortedag van de ne- gentiende-eeuwse Engelse schrijver Char les Dickens, nu honderdzesenveertig jaar geleden. Deze bijeenkomst zal plaats heb ben in restaurant „De Hoogwerf" aan de Zijdelaan in Den Haag. Er zal onder an dere een voordracht worden gehouden door dr. L. Verkoren over „Barnaby Rudge en de Maypole". Op 1 februari zendt de VARA via de televisie een quiz-programma uit, waarin vier vragen betreffende Dickens zullen worden gesteld. Deze vragen wer den in de Haarlemse afdeling van het ge nootschap ontworpen. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel. 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 RAI-tentoonstelIing. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr, J. Algera, zal donderdagochtend 13 februari te half elf de 39ste RAI-tentoonstelling van personen auto's openen. Slippartijen op de weg Op verschillende plaatsen waren de we gen vanmorgen spiegelglad. Hoewel veel al tijdig pekel was gestrooid, konden slip partijen niet geheel worden voorkomen. In de meeste gevallen bleven de schade lijke gevolgen hiervan beperkt to materi ele schade aan voertuigen. In Bennebroek echter werd een wachtmeester van de Rijkspolitie hel slachtoffer van de glad heid. Om half negen slipte op het kruispunt RijksstraatwegHaarlemmerstraatKen- nemerbeekweg aldaar een personenauto, die uit de richting Haarlem kwam. De be stuurder, een Haarlemmermeerder, verloor de macht over het stuur, waardoor de au to tegen een hek botste. De bestuurder bleef echter ongedeerd. Toen een wacht meester van de Rijkspolitie ter plaatse de 6chade opnam, begon even later een twee de personenauto uit de richting Haarlem te slippen. Al slippend reed deze auto de wachtmeester in de rug aan. De Wacht meester kreeg zo'n krachtige duw, dat hij werd weggeslingerd en zes meter verder in de voortuin van een huis belandde. Hij liep enkele verwondingen, ondermeer aan voorhoofd en handen, op en moest per ziekenauto naar het Diaconessenhuis in Haarlem worden vervoerd. Op de hoek Zandvoorterweg-Eikenlaan in Aerdenhout is vanmorgen om acht uur een vrachtauto, beladen met vijf ton zand, geslipt. De auto draaide een slag in de rondte, raakte de trottoirband en sloeg daarna over de kop, zodat de auto onder ste boven op het wegdek bleef liggen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Later werd de zandauto met behulp van een kraanwagen weer overeind gezet. Een gedeelte van het zand werd benut om de gladheid te 'strijden. In Haarlemmermeer deden zich ook en kele slippartijen voor. Om half negen raak te een personenauto van de rijksweg vier en reed ter hoogte van de Bennebroeker- en Venneperweg het water van een tocht sloot in. Dc twee inzittende mannen slaag den er in de auto te verlaten. Later werd de wagen door een kraanauto opgevist. Na dat de mannen van droge kleren waren voorzien, konden zij hun weg zónder de auto voortzetten. In Haarlem bleven ern stige slippartijen achterwege. Prins Karim, lijnrechte afstammeling van de profeet Mohammed, is geïn stalleerd als geestelijke leider - Aga Khan IV - over de islamitische Ismae- li's in het cricketstadion van Karatsji, de hoofdstad van Pakistan. De jonge prins is opvolger van zijn grootvader, Aga Khan III, die vorig jaar is over leden. Op de foto links het stadion, waar tachtigduizend mensen bijeen waren gekomen. Rechts de 21-jarige Aga Khan op zijn troon onder de bal dakijn. Hij draagt het roodbruine ge bloemde gewaad, dat zijn grootvader tijdens het jubileum van 1954 droeg Het lid van de Heemsteedse gemeente raad de heer A. Hopstaken (KVP) heeft aa burgemeester en wethouders van zijn gemeente enkele schriftelijke vra gen gesteld naar aanleiding van het bij smaakje aan het drinkwater in deze ge meente. Zoals bekend wordt dit water be trokken van de Amsterdamse Waterleidin gen, zodat ook de Amsterdammers narig heid van het bijsmaakje ondervinden. De heer Hopstaken vraagt, of het B. en W. bekend is, dat „de burgerij van Heem stede klaagt over de vieze smaak van het drinkwater en zich daar zo ongerust over maakt, dat reeds diverse ingezetenen zich bij bevriende relaties in 't naburige Haar lem voorzien van zuiver drinkwater voor de bereiding van soep, thee en dergelij ke?" Voorts vraagt de heer Hopstaken, of burgemeester en wethouders met hem van mening zijn, dat stappen moeten wor den genomen tegen de leverancier van het „onsmakelijke leidingwater," het Amster damse Waterleidingbedrijf. Gevraagd wordt, ">f B. en W. bereid zijn deze stap pen in de kortst mogelijk termijn te ne men. Tenslotte vraagt de heer Hopstaken of B. en W. na het nemen van de stap pen direct het antwoord van de directie van genoemd waterleidingbedrijf willen publiceren, mede om de ongerustheid van de ingezetenen weg te nemen. Bij een steekproef, die wij bij een aan tal Heemsteedse bedrijven hebben geno men, is gebleken, dat als gevolg van dc bijsmaak aan het drinkwater de verkoop van limonade, gazeuse en dergelijke is ge stegen. De verkoop van thee zou echter zijn teruggelopen. Heemstedenaren, die in Haarlem werken, hebben voor de moei lijkheden een goede oplossing gevonden: zij nemen 's avonds enkele flessen drink water uit Haarlem mee naar huis om ten minste een smakelijke kop thee te kunnen drinken. Zondag 2 februari is het vijftien jaar ge leden dat honderd Haarlemmers door de Duitsers werden gearresteerd en in de ge vangenis aan de Harmenjansweg bijeen gebracht. Daar werd bekendgemaakt, welke tien Haarlemmers gefusilleerd zouden worden. De overigen zijn naar het con centratiekamp te Vught overgebracht en op 13 mei 1943 in vrijheid gesteld. Een maand later (17 juni 1943) is de sociëteit „De roodpunter" opgericht en de leden komen nog regelmatig bijeen. In het Haarlemse stadhuis is een ge denkplaat aangebracht ter herdenking aan de gevallenen. Zaterdag 1 februari om half elf zal in het stadhuis een bijeenkomst worden gehouden, waarin de gevallenen herdacht zullen worden. Het duo Tiny Bresser, piano, en Jan Bresser, viool, zal vrijdagavond 31 januari in het Frans Halsmuseum een recital geven van werken van Bach, Mozart, Janatsjek en Bresser. Dit duo trad reeds vele keren met succes in ons land op en is tevens be kend door radio-uitzendingen. De uitvoe ring staat onder auspiciën van het Neder lands Impresariaat. Vermoedelijk in het weekeinde is inge broken in een consumptietent op de hoek van de Wagenweg en de Spanjaardslaan in Haarlem. Door het breken van een ruit verschaften de dieven zich toegang en na men consumptieartikelen ter waarde van tweehonderd gulden mee. Maandagmiddag werd de diefstal ontdekt. In hotel „Hof van Holland" in Haarlem zijn de wedstrijden voortgezet om de Joco- beker. In de wedstrijd van Hof van Hol land tegen 't Kruispunt behaalde eerstge- noemde biljartvereniging een 8-4 overwin ning. Onder auspiciën van het Haarlems Co mité voor Kamermuziek wordt donderdag avond 6 februari in het Frans Halsmuseum in Haarlem een recital gegeven door de sopraan Elisabeth Lugt. Zij wordt aan de vleugel begeleid door George van Renesse. Het programma vermeldt werken van Schubert, Debussy, Lesur en Poulenc. Op de zaterdag in Amsterdam gehouden eerste Nederlandse cartografendag is in be ginsel besloten een cartografenvereniging op te richten, die als zelfstandige sectie van het Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap een nauwer con tact zal bewerkstelligen tussen beoefenaren van de cartografie in ons land. De thans bestaande situatie brengt met zich mee, dat de cartografen dikwijls enigszins ge ïsoleerd werken omdat de cartografische instellingen als regel een eigen arbeids terrein hebben. (Verkort weergegeven Pedagogisch concert. In het Haarlems Dagblad van zaterdag 18 januari werd een artikel gepubliceerd over het pedagogisch concert voor scholieren, dat op vrijdag 17 dezer door het Noorhollands Philharmo nisch Orkest in het gemeentelijk Concert gebouw werd gegeven. Naar aanleiding van deze beschouwing voelt de commissie „Muziek" (onderdeel van de „Commissie ter bevordering van de culturele en esthe tische vorming van de rijpere schooljeugd") zich geroepen haar standpunt ten aanzien van deze concerten uiteen te zetten. In genoemd artikel werd gesproken van „een demonstratie, welke uitdraaide op ordinaire banaliteiten" en zelfs van „muzi kale schunnigheden", die de eer van het Noordhollands Philharmonisch Orkest zou- dea hebben aangetast en „door ons instituut voor jeugdvorming zou den zijn gesanctioneerd". Deze kwalifica ties golden de demonstratie van de ver schillende mogelijkheden en klankeffecten van de trombone, die tot doel had het jeugdige publiek vertrouwd te maken met datgene wat men met dit instrument kan bereiken. Met nadruk wil de commissie hier ver klaren dat de demonstratie met de trom bone. voor een ogenblik ondersteund door andere instrumenten, haar in dit kader Van uitleg volkomen verantwoord voor komt. Integendeel, zij is van mening dat dirigent en trombonist in gebreke zouden zijn gebleven indien zij niet de volledige mogelijkheden van di* instrument hadden gedemonstreerd. Dat men op een concert voor jonge toe hoorders niet al te academisch kan blijven te werk gaan, is toch een standpunt dat in de moderne pedagogie reeds la.ig niet meer wordt betwist. Als wij, volwassenen, te rugdenken aan de wijze, waarop wij in onze jeugd „onderricht werden in de mu ziek", kunnen wij ons erover verwonderen dat wij onze belangstelling in de toonkunst niet totaal verloren hebben. Voor de leden van de commissie voor de jeugdconcerten staat het vast dat het belangrijkste deel van haar taak is het stimuleren of waar nodig opwekken van de belangstelling voor muziek bij de jongeren. Het heeft geenszins in de bedoeling ge legen een paar duizend jonge mensen, die belangste'h'ng tonen voor muzikale ont- wikkelin op paden van verwildering te leiden. dit inderdaad niet het geval is gewecoi., ondanks het feit dat „de jeugd helaas genoegzaam vertrouwd is met muzikale schunnigheden", bleek ten dui delijkste uit de aandachtige houding van de jeugd tijdens het vervolg van het concert. Tenslotte nog dit: de commissie be treurt het dat de recensent zijn oordeel, dat zij overigens gaarne respecteert, niet in een moderne vorm heeft gegoten; in deze vorm is het alleen maar beledigend voor dirigent en uitvoerenden. De commissie gelooft dat zij ernstig zou zijn te kort geschoten, wanneer zij ter wille van ouders, docenten en het jeugdige publiek zelve haar pedagogisch en kunst zinnig standpunt niet duidelijk kenbaar zou hebben gemaakt. De commissie „Muziek", namens deze J. P. VINCENT, voorzitter (Onze medewerker voor muziek Jos de Klerk tekent hierbij aan: „En de recen sent die geprotesteerd heeft tegen dingen die niet op een pedagogisch concert thuis horen, meent dat hij ernstig in zijn taak tekort geschoten zou zijn, indien hij deze, volgens hem averechtse „bevordering van de culturele en esthetische vorming van de jeugd" op een zoetsappiger wijze zou hebben besproken. Dit is het laatste wal hij over deze penibele zaak te zeggen heeft. Het eerste slaat in zijn verslag van zaterdag 18 januari. Het kan ongetwijfeld de moeite lonen dit nog eens goed na te lezen, niet om spijkers op laag water te zoeken, maar om er de werkelijke be- iveegredenen in te ontdekken dit het tot een fel protest maakte"). Een nationaal probleem. 7o kan men het feit noemen dat zovele Nederlanders uil Indonesië binnen enkele maanden hier voet aan wal zetten. Het is onze nationale plicht hen te helpen. Een voorstel daartoe luid' - laat iedere werknemer een jaar lang 65 cent per week offeren (vermeerderd met aangepaste gift van de werkgever) waar door het woningprobleem voor de gerepa trieerden zou kunnen worden opgelost. Ik wil dat voorstel echter enigszins wijzigen, namelijk uitsmeren over twee jaar en dan niet alleen voor de woningnood van repa trianten doch ook van degenen' die hier al jaren op een huis wachten. Zo zou een dub bel nationaal probleem kunnen worden op gelost. Mej. L. H. W. v. D. Nieuws in het kort Gemeenteraad. Woensdagmiddag om twee uur komt de gemeenteraad van Haar lem in het Prinsenhof bijeen ter behande ling van zeventien punten. Invaller. In de uitvoering, die het operagezelschap „Forum" woensdagavond 29 januari in de Haarlemse Stadsschouw burg geeft van Verdi's „La Traviata" zal Peter van Son in de rol van Alfredo wor den vervangen door de Italiaanse zanger Ettori Babini. Van Son is door ziekte ver hinderd op te treden. Twee P.E.N.-jubilarisscn. Vrijdag zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer P. Vis, wonende Bloemendaalsestraatweg 56 in Santpoort-station in dienst trad bij het P.E.N. te Bloemendaal. De heer Vis, werkzaam als hoofdcommies-C bij de me teradministratie, zal op die dag door de directie worden ontvangen. Voorts zal vrijdag de heer T. Posthouwer, wonende in Bussum, controleur eerste klasse bij het P.E.N., het feit vieren, dat hij een kwart eeuw het P.E.N. heeft ge diend. Ook hij zal die dag door de directie op het hoofdkantoor in Bloemendaal wor den ontvangen. „Soledad" De stichting „Culturele kring 't Helm", die het winterprogramma zal besluiten met een beroepstoneelvoor stelling, heeft haar keuze bepaald bij het toneelstuk „Soledad" van de Franse schrijf ster Colette Audry. De voorstelling zal plaats vinden op vrij dag 2 mei in theater Monopole door het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. Zangavond. De Haarlemse chr. ger. zangvereniging „Luctor et Emergo" zal vanavond in de chr. gereformeerde kerk aan de Raaks een uitvoering geven. Hier aan werken mee de chr. geref. zangvereni ging „Chrisanto" uit Amsterdam, „Alles ter ere Gods" uit Leiden en „Wijdt Hem uw lied" uit Nieuw-Vennep. Voorts wer ken mee de bariton W. F. de Moor, de or ganist P. de Jong en declamator N. van de Kruk. Ds. A. Biesma leidt de avond. Kienen. Zaterdag houdt de Zand- voortse reddingsbrigade voor de leden een kien- en dansavond in hotel Keur. waaraan medewerking zal worden verleend door het ensemble „The Red Stars". ADVERTENTIE Vanavond lekkere trek DINEREN BIJ FRANKEN Groentesoep Wiener roast bra ten Doperwten met gebakken aard. Nagerecht naar keuze f 4.75 Tot 8 uur geopend. lill Economische politierechter Honderd gulden boete subs. 25 dagen legde de economische politierechter in Haarlem, mr. J. D. Vink, maandagmid dag op aan een Amsterdamse caléhou- der, die vorige zomer zonder de vereiste vergunningen in Zandvoort een seizoen café had geëxploiteerd. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, had een lagere geldboete namelijk vijftig gulden of tien dagen geëist, doch tevens een voor waardelijke sluiting van het café voor de tijd van één jaar met een proeftijd van twee jaar. Toen de verdachte in juni het seizoenca fé opende, beschikte hij nog niet over de vereiste vergunningen. De hoofdinspec teur van gemeentepolitie zou tegen de man gezegd hebben: „Open maar, de ver gunningen komen later wel". Bij dames bediening mag echter niet worden ge danst. Toen wel werd gedanst, heeft de hoofdinspecteur ingegrepen en na "nkele weken het seizoencafé laten sluiten". Aanvankelijk zou het de bedoeling ge weest zijn alleen een soort „Weinstube" te openen en zou niet worden gedanst, al dus verklaarde de hoofdinspecteur van gemeentepolitie ter zitting van de politie rechter. Later werd echter een drankver gunning aangevraagd. „Wij hebben alle medewerking verleend, omdat wij nu een maal soepel willen zijn. Maar we hebben alle ellende van die „tent" gehad," zei de hoofdinspecteur. De caféhouder zei, dat hij als gevolg van de sluiting een groot verlies had geleden en dat hij overigens wel zijn best had gedaan om in het bezit van vergunningen te komen. „Er is hier misbruik van vertrouwen gemaakt. De ca féhouder heeft waarschijnlijk gedacht: ze laten me wel zitten. In het vervolg moet drastischer worden opgetreden", vond de officier. Uitverkoop De textielhandelaar: „Mijnheer de Een bijna 79-jarige Haarlemse textiel handelaar was vorig jaar een voorverkoop begonnen. „Wij smijten de mooiste goede ren eruit. U hoeft niet te wachten op de opruiming" had hij in een advertentie ge schreven. En ja, daarmee had hij artikel 17 van de Uitverkopenwet 1.956 overtre den, want men mag geen uitverkoop hou den vóór de vastgestelde tijd. Met bewogen stem heeft de bejaarde handelaar voor de economische politie rechter zijn belangen verdedigd. „Ik ben nog nooit met de politie in aanraking ge weest. Ik wist heus niet. dat het niet goed zat. Ik moet hèel hard werken. Want de zaken gaan erg slecht". De officier: „Voorverkopen mogen nu eenmaal niet gehouden worden. Ik eis vijftig gulden subs, tien dagen". rechter, ik ben op 16 februari jarig, dan word ik 79 jaar. Misschien zou u daarmee rekening willen houden". Dat vriendelijke verzoek willigde de politierechter in: (25.- of 5 dagen. Met een buiging en een tevreden gezicht verliet de handelaar de rechtszaal.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9