Haarlemse hoofdstationschef bij zijn vertrek veel lof toegezwaaid Procedure over de opheffing van Haarlemmerliede en Spaarnwoude Opnieuw restauratieplannen voor het „Oude Slot" te Heemstede Haarlemse speeltuinorganisaties gaan mogelijk nauwer samenwerken WOENSDAG 29 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Ds. Oskamp geestelijk verzorger op repatriërings schip Monique Haas vervangt pianist Eugene Istomin „Goed eten en slank blijven" Grammofoonplaten hij het onderwijs UIT STAD EN STREEK P. J. v. Esch door HPC gehuldigd Verhelderende voorlichtingsavond Kermisexploitant zou brand in boerderij hebben veroorzaakt HEEMSTEDE G. J. Willemse voorzitter van K.A.B. te Heemstede BLOEMENDAAL Buurtvereniging „Bloemen- daal'' hield jaarvergadering Als op een station afscheid wordt ge nomen, ook al is dat van een hoofd - stationschef, gaat het treinverkeer ge woon door. De treinen blijven aandende- ren en snellen weer weg. En door de luidsprekers klinken de zakelijke mede delingen voor de „Reizigers in de rich ting van...." Zo ook dinsdagmiddag, toen in de wachtkamer tweede klasse op het tweede perron van het Haarlemse station de heer J. Merten afscheid nam als hoofdstationschef. De heer Merten zal spoedig de pensioengerechtigde leef tijd bereiken, maar omdat hij nog zo vitaal is, zal hij nog twee jaar in dienst blijven en wel als inspecteur voor de veiligheid in Amsterdam. Een groot aantal sprekers zwaaide de scheidende hoofdstationschef bij zijn af scheid lof toe. Soms werden de toespraken overstemd door de geluiden, die vanaf de perrons de wachtkamer binnendrongen. Of door een stem, die zei: „De trein van 15.37 in de richting Overveen vertrekt langs het derde perron". Maar al deze lawaaierige klanken, die op een station nu eenmaal niet zijn weg te denken, konden de dank woorden niet verdringen. De rij van sprekers werd geopend dooi de inspectiebeheerder vervoer, mr. Naudin ten Cate uit Amsterdam, die zei, dat de heer Merten zich goed van zijn taak had gekweten. „U was voor het personeel een humaan mens, het contact met u was steeds prettig", aldus spreker, die de op volger van de scheidende chef, de heer J. P. Avegaard, welkom heette. De heer Nau din ten Cate maakte van de gelegenheid gebruik om aan de scheidende chef een certificaat uit te reiken. Vorig jaar was het station Haarlem namelijk derde geworden in de netheidswedstrijd. Een ingelijst „diploma" zal hieraan blijvend herinneren. Namens het personeel sprak de heer G. Ras, adjunct-stationschef, die zei: „U was een chef, waarop we konden bouwen. U ging altijd recht door zee". In een gezellige toespraak, zei de heer Ras, dat de schei dende chef zich in de vier jaar tijds veel vrienden had verworven. Velen hebben daarom bijgedragen tot het afscheidsge schenk, zelfs de bloemenman op het sta tion. De heer Ras liet zijn dankwoorden vergezeld gaan van een elektrisch scheer- apparaat en een tuimelaar-asbak, alsmede van enkele dozen sigaren. Mevrouw Metten ontving een boeket bloemen. De heer C. de Gooyer, plaatsvervangend adjunct-stationschef, zei dat het soms kon „onweren" als er iets niet in orde was. Maar meteen scheen de zon dan weer Namens de N.Z.H.V.M. dankte de chef vervoer van deze maatschappij, de heer Th. Hetem, voor de prettige wijze, waarop met de heer Merten kon worden samengewerkt. Hij bood een boekenbon aan. Dankwoorden werden vervolgens gespro ken door ondermeer: de directeur van Van Gend en Loos, de heer M. W. Voeten: de Ds. A. Oskamp, Nederlands Hervormd predikant in Heemstede, is aangezocht als geestelijk verzorger van landgenoten uit Indonesië, die per schip uit Singapore naar ons land afreizen. Ds. Oskamp zal maandag of dinsdag per vliegtuig naar Singapore vertrekken. De terugreis zal hij maken aan boord van het Engelse schip „Sydney", dat extra is ingelegd. Dit schip zal yermoedelijk tegen het einde van vol gende week uit Singapore vertrekken en zeshonderd repatrianten aan boord heb ben. Deze gerepatrieerden zullen ook tij delijk in Budel worden ondergebracht. Ook hier zal ds. Oskamp de geestelijke verzorging behartigen. Na terugkomst in ons land zal hiermee nog ongeveer een week gemoeid zijn. De Amerikaanse pianist Eugene Istomin, die op het volksconcert van zaterdag 1 februari en op het abonnementsconcert (serie z) van 2 februari voor het eerst met hel Concertgebouw-Orkest te Amsterdam zou optreden, is dezer dagen wegens een ernstige ongesteldheid in een ziekenhuis in de Verenigde Staten opgenomen. In zijn plaats werd Monique Haas bereid gevon den, haar medewerking in het Pianocon cert van Schumann voor genoemde con certen te verlenen. Het programma blijft ongewijzigd. Dinsdagmiddag heette de president van de afdeling Haarlem de Nederlandse Vrou wen Elektriciteitsvereniging, mevrouw R. van de Noord-Magré vele toehoorsters, die naar de lezing „Goed eten en slank blij ven" in Brinkman kwamen luisteren, har telijk welkom. Volgens haar was de gro te opkomst te danken aan het feit, dat et- zoveel vrouwen, ondanks lekker eten slank willen blijven. Als afgevaardigde van het voorlichtings bureau van voeding sprak mejuffrouw A. J. Huyskes over het onderwerp. Zij ver telde, dat dikke mensen over het algemeen veel nadeel ondervinden; Hun gezondheid wordt door dikte bedreigd. Zij kunnen zich slecht bewegen, worden geplaagd en vaak heeft het dik-zijn ook een vroegere dood tengevolge. De uitdrukking: „De meeste mensen graven hun graf met hun eigen vork," illustreert dit voorbeeld. Als men evenveel kilogrammen weegt als men centimeters langer is, dan één meter, heeft men het ideale gewicht. Om dit ge wicht te willen behouden moeten de mees te mensen wel een soort dieet houden. Van het daaglijkse menu: aardappelen, gi'oente er vlees, moet men vooral niet te veel aardappelen eten, maar wel veel gi'oente en vlees. Iedere dag heeft een mens een halve liter melk of met melk ver vaardigde produkten nodig, omdat het li chaam veel eiwitten en kalk gebruikt. Stokvis en kaas zijn zeer aan te bevelen. De laatste tijd zijn veel mensen overge gaan tot het eten van rauwkost. Ten eer ste omdat het veel vitaminen bevat en dus zo gezond is, en ten tweede omdat het niet zo duur is, en niet dik maakt. Fruit is na tuurlijk ook erg goed, behalve druiven en hananen, die teveel koolhydraten bevat ten en dus weer dik maken. wegopzichter, de heer J. Visser; de sein- opzichter, de heer IJ. H. de Jong; de chef elektrische traktie, de heer J. Arends; en de chef van het stationskantoor, de heer Th. Bossers. Voorts werd het woord ge voerd door de heer J. J. Hardonk namens het personeel van het goederenstation en de heer J. Kusters. Nadat een vertegen woordiger van de P.T.T. en drie afgevaar digden van de verschillende bonden voor vervoerspersoneel hadden gesproken, bracht een seinwachter de heer Merten dank voor de steun, die hij van deze had ontvangen, nadat hem een ongeval was overkomen. In enkele gevallen gingen de woorden vergezeld van een geschenk in de vorm van sigaren. Nadat de nieuwe hoofdstationschef, de heer J. P. Avegaard, zich had voorgesteld, dankte de heer Merten tenslotte voor de to^-raken en de grote bn!?m«";tel,Jng Het onderwijs in Nijmegen heeft de be schikking gekregen over een discotheek vari de gemeente, waarmee men de leer lingen van de hoogste klassen van het lager onderwijs en van het voortgezet en middelbaar onderwijs ontvankelijker wil maken voor goede muziek, dit in aanvul ling op de activiteiten van de Commissie Culturele Jeugdvorming in Nijmegen, die wordt gevormd door leerkrachten, kunste naars en vertegenwoordigers van de ge meente. Dezer dagen is voor leerlingen van een ulo-school voor meisjes de eerste muziekmiddag met platen uit de disco theek gegeven, die werd ingeleid door de Nijmeegse wethouder mr. J. de Haas. Commandowisselingbij de Neder landse Spoorwegen in Haarlem. De nieuwe hoofdstationschejde heer .7. P. Avegaard, drukt zijn voorganger, de heer J. Merten, de hand tijdens pov. o-fpphr-^bijeenkomst op het station Door de terinzagelegging op de gemeen te-secretarieën te Haarlem, Halfweg en Haarlemmermeer zijn de plannen tot op heffing van de gemeente Haarlemmerlie de en Spaarnwoude in een stadium ge komen, waarin belanghebbenden hun even tuele bezwaren kenbaar kunnen maken. Zoals reeds uitvoerig uiteengezet is. ko men deze plannen neer op een volledige opheffing van deze gemeente. Zuid-Schalk wijk en Spaarndam-Oost zullen bij Haar lem gevoegd worden en Halfweg met het landelijke gedeelte van de gemeente by Haarlemmermeer. Wijziging van een gemeentegrens kan diep ingrijpen in het leven van 'een ge meente en haar bëvdlkïngf. Zij mbg dus nooit lichtvaardig geschieden. Daarom be paalt de Grondwet, dat een speciale wet nodig is voor elke grenswijziging. Er is bovendien een tweede waarborg tegen overijlde of ongerechtvaardigde grenswij zigingen. Een wetsontwerp tot grenswijzi ging mag namelijk niet zomaar zonder meer aan de Staten-Generaal worden aan geboden. Eerst moet de bevolking gehoord worden. De betreffende procedure wordt in de gemeentewet omschreven. Deze procedure is aanzienlijk gewijzigd bij de wet van 13 december 1946. De be langrijkste verandering was de afschaffing van de commissie uit de ingezetenen. Vroe ger moest deze commissie door de inwo ners worden gekozen. De enige taak van de commissie was haar mening over de grenswijziging ter kennis van Gedeputeer de Staten te brengen. Deze gang van za ken bracht de administratieve rompslomp van een verkiezing met zich mede. Dit was kostbaar en tijdrovend. Aan de ande re kant was het nut van de commissie be trekkelijk gering. Zij was in wezen slechts een doublure van de gemeenteraad. In de praktijk heette zij dan ook de tweede raad. De nieuwe procedure, is niet alleen eenvoudiger, maar oovendien doeltreffen der. De nieuwe wet geeft in tegenstel ling tot de oude regeling ook aan min derheden en zelfs aan een individuele in woner de gelegenheid bezwaren tegen de grenswijziging in te dienen. De gemeenteraad, die één of meer buur gemeenten geheel of gedeeltelijk wil an nexeren, moet een verzoek richten aan de Kroon en dat inzenden bij Gedeputeerde Staten. Deze horen eerst de raden der an dere bij de grenswijziging betrokken ge meenten. Vervolgens brengen Gedeputeer de Staten de meningen der betreffende ge meenteraden, alsmede hun eigen mening, ter kennis van de minister van Binnenland se Zaken. Hiermede loopt de eerste in leidende fase van de grenswijzigings procedure ten einde. De Kroon moet nu haar eerste beslissing nemen. Zij kan besluiten, dat het verzoek niet verder in behandeling zal worden ge nomen, waarmede de grenswijziging van de baan is. Komt het verzoek naar de me ning van de Kroon wel voor een verdere behandeling in aanmerking, dan begint de tweede fase van de procedure. In dat ge val nodigt de minister van Binnenlandse Zaken Gedeputeerde Staten uit om een re geling van de grenswijziging te ontwerpen. Deze regeling bevat niet alleen een aan duiding van de nieuwe grens, maar ook een voorziening in alle andere zaken, wel ke bij de grenswijziging geregeld moeten worden. Gedeputeerde Staten zenden de door hen ontworpen regeling met kaart en toelichting aan de betreffende gemeente raden. De ontwerp-regeling wordt met de bij behorende stukken gedurende dertig da gen voor iedereen ter inzage gelegd op de gemeente-secretarie. De burgemeester kon digt de terinzagelegging aan in één of meer nieuwsbladen. Gedurende deze der tig dagen en de daarop volgende eenen twintig dagen kan elke inwoner en ieder ter plaatse gevestigd rechtspersoon schrif telijke bezwaren tegen de ontwerp-rege ling inbrengen bij Gedeputeerde Staten. De gemeenteraden moeten schriftelijk hun oordeel over de ontwerp-regeling ter kennis van Gedeputeerde Staten brengen. Gedeputeerde Staten brengen vervolgens de gemeenteraden op de hoogte van el- kaars standpunten. Tenslotte houden Gedeputeerde Staten een openbare vergadering, waarin de ge meenteraden de gelegenheid krijgen door gemachtigden hun mening nader toe te lichten. Bovendien mag elk raadslid in deze vergadering zijn eigen mening naar voren brengen. Hierdoor kan het gevoe len van een eventuele minderheid tot zijn recht komen. De betreffende openbare vergadering wordt door Gedeputeerde Staten tijdig in één of meer nieuwsbladen aangekondigd. Een inwoner, die schriftelijk bezwaren heeft ingediend, mag echter niet zelf in de openbare vergadering zijn bezwaren na der mondeling toelichten. Wel kap hij een raadslid trachten te vinden, die hls pleit bezorger voor hem wil optreden.. Na de vergadering moeten Gedeputeer de Staten hun eigen standpunt bepalen en dit mededelen aan de minister van Bin nenlandse Zaken onder bijvoeging van al le stukken. Eindelijk 'al de Kroon moeten beslissen, of zij al dan niet een wetsont werp tot grenswijziging bij de Staten- Generaal aanhangig zal maken. Mr. C. A. baron Bentinck Nieuws in het kort Rectificatie. In ons nummer van dins dag werd abusievelijk vermeld dat de heer T. Poslhouwer uit Bussum vrijdag het feit viert, dat hij vijfentwintig jaar in dienst van het. P.E.N, in Bloemendaal is. De heer Posthouwer is echter gedurende vijfen twintig jaar ten behoeve van de elektrici teitsvoorziening van Noordholland werk zaam. Recital. De Duitse pianist Hans Rich- ter-Haaser zal donderdag 6 februari in de Haarlemse Concertzaal een recital geven. Zijn programma vermeldt werken van Schubert, Brahms, Haydn en Beethoven. Kraamverzorging. Zuster A. v. Straa- ten uit Heerhugowaard, zuster T. Verrijt uit Haarlem en zuster B. Pronk uit Lim- men, zijn dinsdagavond geslaagd voor het examen kraamverzorgster van het Wit- Gele Kruis. Brand. Een felle brand heeft een als woonruimte ingerichte zolderverdieping boven het café „Oké" aan het Thorbecke- plein in Amsterdam in as gelegd. Hoe de brand ontstond is niet bekend. Het meubi lair ging verloren. De Heemsteedse Zwem- en Poloclub „HPC" heeft afscheid genomen van de heer P. J. van Esch, die enige maanden geleden wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de zwemvijver „Groenen- daal" als chef-badmeester heeft verlaten. Dinsdag heeft men hem tijdens de jaarver gadering van de vereniging in het „Café- taria-restaurant" aan de Binnenweg een aparte hulde gebracht. Dit geschiedde eerst door de voorzitter, de heer B. van Rijn, die constateeerde dat in de loop der jaren tussen de heer van Esch en de vereniging een bijna niet meer te verbreken band is ontstaan. Spreker be sloot met te veronderstellen, dat men bij HPC eerst geheel zal kunnen beseffen wat de heer Van Esch voor allen heeft bete kend, wanneer hij straks met het nieuwe seizoen niet meer in „Groenendaal" aan wezig zal zijn. Om deze grote erkentelijk heid enige vaste vorm te verlenen, bood de voorzitter de oud-chef-badmeester een asbak met een kist sigaren aan. Vervolgens werd hij toegesproken dooi de heer A. M. Heerkens Thijssen. die van hem zijn eerste zwemlessen had ontvangen. Hij herinnerde eraan, dat een en ander geschiedde in de periode aan de Houtvaart, „de heer Van Esch kon zelf nog geen slag zwemmen". Hij was hier toen namelijk als timmerman aangesteld, in welke functie hij soms de badmeester als zwemleraar assisteerde. De heer Heerkens Thijssen be tuigde nogmaals zijn grote dankbaarheid, ook voor hetgeen hij later voor HPC heeft gedaan. Ter herinnering aan dit lange en gelukkige tijdperk overhandigde spreker een afbeelding van de zwemvijvers. In de loop der vergadering werden ook de prestatiebekers uitgereikt, waarbij de voorzitter nog mededeelde, dat de Haspel medaille ditmaal niet kon worden toege kend. Er hadden zich namelijk zoveel leden voor HPC verdienstelijk gemaakt, dat het bestuur niet in- staat is geweest hieron,der een uitzonderlijke prestatie aan te wijzen. Het toekennen der bekers geschiedde als volgt: 1 km voor juniores: Dicky Hoffmans: schoolslag: Dick Mandersloot; clubrecord: Henny Vlaanderen; meisjes-adspiranten: Irene Westmaar; jongens-adspiranten: Hans Lippe; beste zwem- of poloprestatie: Wim Geurtse. Ten slotte werd het score- schild nog toegekend aan Bob Termeer. In de laatste vergadering van de Heem- steedse gemeenteraad heeft wethouder E. J. van Lent medegedeeld, dat het ge meentebestuur door een architect een on derzoek heeft laten instellen naar de mo gelijkheden tot gedeeltelijke restauratie van „Het Oude Slot." Het desbetreffende rapport werd inmiddels door B. en W. ont vangen. De leden van de gemeenteraad .zullen binnenkort met de inhoud van dit rapport op de hoogte worden gebracht. Deze mededeling heeft nieuwe hoop en ver wachtingen gewekt bij hen, die reeds vele jaren een algehele of gedeeltelijke restau ratie van de vroegere burcht zouden toe juichen. De plannen hiervoor dateren reeds van voor de tweede oorlog maar in 1947 pas leek het er op dat de restauratie daad werkelijk ter hand genomen zou worden. Men stelde zich reëds voor het hoofdge bouw als oudheidkamer in te richten, een soort museum dus waar de vele histori sche voorwerpen, die bij opgravingen in de slotgracht waren gevonden, te bezich tigen zouden zijn. Deze voorwerpen bevin den zich op het ogenblik in het Heemsteed se raadhuis. De restauratieplannen omvatten tevens het herstel van de Romaanse brug, het op trekken van de muren, het uitgraven van de slotgracht alsmede de aanleg van een waterpartij. Tot dusver is het echter bij het maken van plannen gebleven met het gevolg dat het verval van de overblijfselen van het slot zich in steeds sterkere mate heeft voortgezet. De fraaie Romaanse brug da teert uit de zeventiende eeuw, waarvan het ontwerp aan de vermaarde bouwmeester Lieven de Keij wordt toegeschreven. Historie Over de historie van „Het Oude Slot" is veel bewaard gebleven. In de Kroniek van Haarlem wordt onder meer vermeld dat omstreeks het jaar 1250 op deze plaats een burcht heeft gestaan, die bewoond werd dooi- de Heer van Heemstede. Deze burcht werd in 1294 op bevel van hertog Albrecht van Beieren volledig verwoest als vergeldingsmaatregel voor de moord op Aleid van Poelgeest, in welk complot onder anderen ook Jan van Heemstede was betrokken. Omstreeks 1300 werd het kasteel herbouwd waarna de bewoners ruim honderd jaar in betrekkelijke rust leefden. In het iaar 1404 schaarde de zo veelste Heer van Heemstede zich echter aan de zijde der Hoeksen wat voor de Kabeljauwse Haarlemmers een gerede en dankbare aanleiding was de burcht te plunderen en te verwoesten. Zes jaren la ter werd het slot opnieuw hersteld maar in 1425 waren het wederom de Kabeljau wen «die het tot een ruïne maakten. Het duurde daarna tot 1462 voordat het kas teel weer bewoond kon worden. Tot de zeventiende eeuw valt er dan weinig over de bewoners van het slot te vermelden. In 1620 werd de verwaarloos de burcht aangekocht door Ridder Adri- aan Pauw, raadspensionaris van Holland, die de restauratie van het slot krachtig ter hand nam, zó goed zelfs dat. zijn tijd genoten het als „een waarlijk vorstelijk verblijf" betitelden. Zonder twijfel beleef de de burcht in die periode zijn grootste bloei. Twee koninginnen vertoefden binnen zijn muren: Maria de Medici, die er op doorreis van Den Haag naar Amsterdam logeerde en Maria Henriëtte van Enge land, die op het slot een gastvrij onderdak vond na haar verbanning in 1644. Adriaan Pauw was in zijn tijd een voor aanstaand staatsman, die onder andere als bemiddelaar optrad bij de onderhandelin gen voor de vrede van Munster in 1648. Hij stierf in 1653 en ligt begraven in de hervormde kerk aan het Wilhelminaplein. Na zijn dood raakte het slot meer en meer in verval totdat het in 1811 werd afgebro ken. Overgebleven zijn slechts de slotbrug en een aantal bijgebouwen op het voor plein. De huidige situatie van de plaats, waar zich vroeger de Romaanse brug van het Oude Slot te Heemstede bevond. Rechts een bewaard gebleven poortje, dat in deplorabele toestand verkeert. Over „De principiële achtergronden van het speeltuinwerk" heeft de Haarlemse Raad voor de jeugd dinsdagavond in de aula van de r.k. school aan de Cruquius- straat in Haarlem een verhelderende voor lichtingsavond gehouden voor de vertegen woordigers van Haarlemse speeltuinorga nisaties. De bedoeling van deze bijeen komst was, door een tweetal inleiders een antwoord te doen geven op de vraag, of het speeltuinwerk zich al dan niet tegen een confessionele achtergrond moet afspelen. In concreto kwam de vraag er dus op neer, of een katholieke speeltuinorganisatie wel bestaansrecht heeft. Inleiders waren rector B. J. de Bot, gees telijk adviseur van de Haarlemse Katho lieke vereniging voor het gezin, en de heer R. van Zinderen Bakker, voorzitter van de Nederlandse Unie van Speeltuinorgani saties. Namens het Haarlemse gemeente bestuur was wethouder W. F. Happé aan wezig. Mede aanwezig was de voorzitter van het Verbond van r.k. speeltuinorgani saties, de heer R. Honck van Papen- drecht. Nadat de voorzitter van de Raad voor de jeugd, de heer W. van Liemt, een in leidend woord had gesproken en de bedoe lingen van deze bijeenkomst had uiteenge zet, sprak als eerste de voorzitter van de NUSO, de heer Bakker, die allereerst een overzicht gaf van de wijze, waarop het speeltuinwerk was gegroeid. In 1878 werd in de Amsterdamse gemeenteraad gepleit voor een speelplaats „om de onbeschaaf de straatvermaken de kop in te drukken." In Haarlem werd de eerste speeltuin op confessionele grondslag opgericht en wel door de Katholieke bond voor het gezin. Er was zelfs een speeltuin, die met een touw door midden was gedeeld. Aan de ene zijde speelden de katholieke kinderen onder leiding van nonnetjes en aan de an dere kant de niet-katholieke kinderen. In 1931 werd de NUSO opgericht, welke orga nisatie algemeen wil zijn en godsdienstige en politieke beïnvloeding van de kinderen uitsluit. Wel wil de NUSO algemeen maat schappelijke deugden bij de kinderen aan kweken. Nog nimmer is gebleken, aldus de inleider, dat deze organisatie aan de godsdienstige opvoeding schade heeft ge daan. Verdraagzaamheid aankweken De kinderen moet verdraagzaamheid en eerbied voor ieders overtuiging bijgebracht worden. Daarom is het goed, als zij sa men spelen met kinderen, die volgens een andere levensc ertuiging worden opge- Gerechtshof Amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft dinsdag1 eert begin gemaakt met de behan deling in hoger beroep van de zaak tegen een 39-jarige aannemer-kermisexploitant uit Leiden, die op 8 augustus van het vorig jaar door de rechtbank in Haarlem was vrijgesprc en van de hem ten laste geleg de brandstichting in een schuur van een boerderij in Nieuw-Vennep in novem ber 1956. De officier van Justitie was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Het hof hoorde veertien getuigen en hield daarna de zaak aan tot 11 maart. De kermisexploitant had van de land bouwer J. Verkuyl toestemming gekregen om tijdelijk een achtbaan en twee vracht auto's in de schuur van de boerderij te plaatsen. De wagens waren naast het op getaste vlas gezet. Terwijl de landbouwer met zijn gezin op 28 november '56 in Am sterdam sinterklaasinkopen was doen, brak bij de wagens brand uit. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de gehe le boerderij afbrandde. De kermisexploi tant ontving een schadevergoeding van vijftigduizend gulden van zijn verzekerings maatschappij. Aanvankelijk werd er geen vervolging ingesteld, maar toen vier maanden na de brand een 32-jarige mon- tagebouw-arbeider met de mededeling bij de politie kwam, gezien te hebben, dat de kermisexploitant de brand had veroor zaakt, ging de justitie tot vervolging over. De kermisexploitant en de arbeider wa ren op de betreffende dag bij de auto's be zig geweest benzine af te tappen. Volgens vei'dachte zou, toen hij de motor van één der auto's had aangezet, plotseling een steekvlam uit de motor zijn geslagen. Het vlas zou snel vlam hebben gevat. De getuige zei voor het hof, dat hij aan vankelijk zijn verklaringen niet had dur ven afleggen uit vrees voor zijn patroon. Hij zou gezien hebben, dat de kermisex ploitant met een lucifer het vlas had aan gestoken. De verdachte noemde deze ver klaring „gefantaseerd". Er werden zeven getuigen a décharge gehoord De verkla ringen van de arbeider stonden lijnrecht tegenover die van de andere getuigen Tijdens het verhoor van één der getuigen dreigde de porcureur-generaal mr. W. B. J. Aberson, deze getuige of de arbeider wegens meineed te zullen aanhouden. Eén van beiden liegt, als ze tenministe niet allebei liegen", zei mr. Aberson. Het hof zal op 11 maart een deskundige op het gebied van motoren horen. voed. Er zijn voldoende kerkelijke vor men van jeugdwerk, aldus de heer Bak ker. „Verzuiling van het speeltuinwerk moet worden voorkomen." Het was te begrijpen, dat rector De Bot een ander standpunt zou innemen. Aller eerst stelde deze, dat iedere opvoeding mede gericht moet zijn op het aankweken van ver draagzaamheid en het bijbrengen van die pe eerbied voor elkanders overtuiging. Bij de vraag, of confessionele organisaties be staansrecht hebben, moet onderscheid wor den gemaakt tussen organisaties voor vol wassenen en organisaties, die de vorming van het kind beogen. Gerichte opvoeding achtte deze inleider gewenst. Het gezichts veld van de kinderen moet aanvankelijk beperkt worden gehouden, daar de indruk ken, die de kinderen opdoen, toch al over stelpend zijn. Er is geen bezwaar tegen, dat kinderen, die volgens verschillende levensovertui gingen worden opgevoed, elkaar in het spel ontmoeten. Het moderne speeltuin werk gaat echter verder dan alleen maar de mogelijkheden tot spelen te bieden. Het vormende element is zeer groot geworden. Dit vormingswerk nu zal tegen een „con fessionele achtergrond" gegeven moeten worden, omdat het een gerichte vorming dient te zijn. Rector De Bot achtte het wel mogelijk om tot grotere samenwerking tussen de algemene en katholieke speeltuinorgani saties te komen, doch deze grotere samen werking moet plaatselijk worden bezien. Na deze inleidingen werd uiteenge zet, dat voor de nieuwe wijken in Amster dam een samenwerking, ongeveer volgens de gedachte van rector De Bot is voorbe reid. De speeltuinen in de nieuwe wijken zullen namelijk door de verschillende orga nisaties samen worden beheerd. Voor het vormingswerk zullen ook de levensbe schouwelijke organisaties werkzaam zijn. Wethouder W. H. Happé vroeg zich af, of in de toekomst in voldoende mate aan de behoefte aan speeltruimte zal kunnen worden voldaan. In de nieuwe stadswij ken de wethouder noemde bijvoorbeeld Zuid-Schalkwijk zullen mogelijk ook openbare speelgelegenheden kunnen wor den aangelegd, waar alle kinderen van ge bruik kunnen maken. Het clubwerk zou dan door de levensbeschouwelijke organi saties kunnen worden aangepakt. Nadat de inleiders en enige andere aan wezigen op het onderwerp nog nader wa ren ingegaan en enkele vragen waren be antwoord „We moeten zoeken naar wat ons samenbindt," zei rector De Bot sprak de heer Van Liemt een slotwoord. Zijn conclusie was, dat deze bijeenkomst zeer nuttig was geweest. De samenwerking tussen de verschillende speeltuinorganisa ties belooft thans nauwer te worden. De bereidheid daartoe is er tenminste. Er is al eens gesproken over de mogelijkheid om de kinderen, die bij een bepaalde speel tuinorganisatie zijn aangesloten, gelegen heid te geven ook op de tuinen van de an dere organisaties te spelen. Dit kan thans misschien weer worden bezien. Tenslotte sprak de heer Van Liemt, die zich enigs zins als een „huwelijksmakelaar" tussen de NUSO en het r.k. speeltuinverbond voelde, een dankwoord tot de inleiders. Tijdens de jaarvergadering van de af deling Heemstede van de Katholieke Ar beiders Beweging, dinsdag in gebouw Nieuw Berkenrode gehouden, werd de heer G. J. Willemse bij enige kandidaat stelling en met algemene stemmen als voorzitter gekozen. De heer J. Zegwaart, waarnemend voorzitter, hield een uitvoerige inleiding. Daarbij behandelde hij enige actuele on derwerpen, zoals de bestedingsbeperking. De spreker toonde zich tevens wantrou wig tegenover het toenemend aantal ont slagverleningen. Tenslotte besprak de heer Zegwaart de hernieuwde samenwerking tussen de verschillende vakbonden. Vervolgens werden door de geestelijk adviseur kapelaan J. Wesseling elf nieuwe ieden geïnstalleerd, waarbij hun de K.A.B.-insignes na wijding op de borst werden gespeld. Het gebruikelijke jaar verslag van de secretaris gaf een terug blik op de verschillende activiteiten van de afdeling. Met voldoening werd gewe zen op de samenwerking tussen de Heem- steedse afdelingen van de K.A.B. en de Katholieke Middenstandsvereniging. De heren G. W. Krouwels, G. Kuipers, C. M. Wellenberg en G. J. Willemse, die als be stuurslid periodiek moesten aftreden, herkoos men bij acclamatie in hun func ties. Nadat het huishoudelijk gedeelte van de agenda was afgehandeld, werd de verga dering met een gezellig samenzijn beslo ten. Tevens ontvingen de leden de toe gangsbewijzen voor de vastenavondvie ring, welke woensdag 12 februari in dit gebouw zal worden jehouden. De buurtvereniging „Bloemendaal" hield dinsdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan haar tweede jaarvergadering sedert de oprichting. In zijn openings woord merkte de voorzitter, de heer H. W. van Kempen, op dat 1957 een vruchtbaar jaar voor de vereniging is geweest. De secretaris, de heer H. Siteur, memoreerde in zijn verslag de activiteiten van de ver eniging. Uit het verslag van de penning meester, de heer J. H. Seijlhouwer bleek dat het jaar 1957 afgesloten kon worden met een batig saldo van 139,29. Het aan tal leden per 31 december 1957 bedroeg Bij de bestuursverkiezing werden de voor zitter alsmede de heren C. W. Bierens de Haan en R. Voorhoeve, die periodiek af tredend waren, bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werden verscheidene wensen geuit, onder andere een betere ver lichting van de Brederodelaan bij Sant poort. Ook waren er klachten over het vuil dat rondom het Pannekoekenhuisje verspreid zou liggen. De heer A. Cassee hield een lezing over het landgoed „Elswout" te Overveen waarbij hij tal van bijzonderheden over de vroegere bezitters van dit landgeod vertelde.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11