Chefariiu» 4 E Deviezenreserve fors gestegen Panda en de wijze Meester Programma van maatregelen in studie ter bestrijding van werkloosheid Meer bewolkingmaar droog Griep doet ?Chefarine„4" Weekstaat Nederlandsche Bank Wereldnieuws Grove Den 2 Dr. Drees beantwoordt vragen - i Frankrijk inventariseert alle welvaartsbronnen voor E.E.G. Produktie in Oude Pekela van „cellenkarton" Internationale koffie- organisatie opgericht Orders voor tankschepen in V.S. geannuleerd STOFZUIGERS HARTENDORP Nederlands-Duits-verdrag over mijnbouw in grens gebied Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kas-Associatie verlaagt dividend van 6V2 tot 5 pet. Biljettencirculatie uitgezet Amsterdam leent wellicht toch dollars OPMERKINGEN VAN LEZERS Verkorte balans van de Nederlandsche Bank Stand van het schatkistpapier Faillissementen Tock ió l\et zo V.J ,V OblNSüAÖ 29 JANUARI 1958 IN ANTWOORD OP VRAGEN van het Tweede Kamerlid de heer Burger over de jongste ontwikkeling der werkloosheidscijfers heeft de minister-president en minister van Algemene Zaken, dr. W. Drees, meegedeeld dat de regering met zorg is vervuld over enerzijds het tempo, waarmede het werkloosheidscijfer, met name in de laatste twee maanden, is gestegen, en anderzijds het feit, dat in de meeste ontwikkelings gebieden en in enkele andere structueel zwakke gebieden de werkloosheid een peil heeft bereikt, dat als onaanvaardbaar moet worden beschouwd. Voorts is de stijging van de werkloosheid in de bouwnijverheid groter geweest dan werd verwacht, omdat met name de uitgaven van de lagere overheid voor openbare werken onder andere door kapitaalschaarste, sterk zijn verminderd. Wat de metaalindustrie betreft, vond de teruggang slechts in bepaalde bedrijfsgroepen plaats, en wel voornamelijk in die bedrijven welke aan de bouwnijverheid toeleveren, en in die, welke in hoge mate afhankelijk zijn van overheidsorders. Ook het uitblijven van buitenlandse orders, onder andere als gevolg van verscherpte concurrentie van buitenlandse bedrijven, speelt hier een rol. Tenslotte werd de werkgelegenheid in deze sector mede ongunstig beïnvloed door de in het algemeen te constateren afwachtende houding van consu ment, tussenhandel en fabrikant. Het is niet mogelijk aldus dr. Drees een overzicht te geven van het aantal werknemers, dat op een bepaalde datum, in dit geval 31 december, korter werkte dan de normale werkweek. Wel worden door het C.B.S. maandoverzichten gepubli ceerd van het aantal werknemers, waar voor vergunning werd verleend om minder dan 48 uur per week te werken. Daaruit blijkt dat in december in totaal 369.578 uren in 554 bedrijven minder dan 48 uur per week werd gewerkt; dit aantal kan gelijk worden gesteld aan de normale arbeidstijd van 4000 arbeidskrachten. Er is geen aanleiding voor de veronder stelling aldus dr. Drees dat ook inter nationale conjuncturele oorzaken in enigs zins belangrijke mate hebben bijgedragen tot de opgetreden stijging van de werk loosheid. Dit blijkt onder meer uit het feit. dat de export juist in de laatste maanden van 1957 op verheugende wijze is toegeno men. De regering ziet dientengevolge voorshands geen reden om het vraagstuk in internationaal verband te doen behan delen. De regering is van oordeel, dat de ont wikkeling van de werkloosheid het treffen van bijzondere maatregelen op korte ter mijn noodzakelijk maakt. In bepaalde ge bieden heeft de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders de laatste tijd zo'n om vang aangenomen, dat de minister van ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Elk tablet Chetarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miilioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nog beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen talen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. Frankrijk zal zijn gehele volkshuishou ding en zijn regeringsapparaat op grote schaal reorganiseren om onder de gunstigst mogelijke omstandigheden deel te nemen aan de gemeenschappelijke markt. Voor dit doel wordt een „kaderwet" uitgewerkt, die de algemene richtlijnen vaststelt voor de Franse planautoriteiten en die ten doel heeft de Franse economie zo goed moge lijk te wapenen tegen de verscherpte con currentie, die binnen de gemeenschappe lijke markt van de buitenlandse industrie kan worden verwacht. Op regeringsniveau zullen coördinatie maatregelen worden getroffen en er zal een inventaris worden opgemaakt van alle nationale welvaartsbronnen, die voor ont wikkeling in aanmerking komen. Het Franse plancommissariaat zal bij het richten van de investeringen rekening hou den met de Europese Economische Ge meenschap. Voorts zal de structuur van de buitenlandse handel worden gewijzigd teneinde de doelmatigheid van de export- handel zo groot mogelijk te maken, onderzoek zal Frankrijk zich inspanningen getroosten, die beogen de industriële toe passingen van vindingen te ontwikkelen en het tekort aan wetenschappelijk en technisch personeel te overwinnen. Ook zal er gestreefd worden naar verhoging van de produktiviteit en naar verbetering van de landbouw. Het stelsel der belastingen en douanerechten zal voor bepaalde pro- dukten aanzienlijk soepeler worden ge maakt, met name voor olieprodukten en aardgas, zulks met het doel buitenlandse 'nvesteringen in deze industrieën aan te trekken. De overzeese gebiedsdelen zul len aan het programma deelnemen. Hun investeringsplannen zullen aanzienlijk worden uitgebreid. Op de in „Veenlust" te Veendam gehou den algemene ledenvergadering van de co- operatieve Vereniging Strokarton Industrie Ceres" te Oude Pekela is van bestuurs zijde medegedeeld, dat begonnen zal wor den met de produktie van cellenkarton. het gebied van de kartonfabricage, waar- het gebied van de kartonfabrikage, waar op in binnen- en buitenland octrooi is aangevraagd. Het nieuwe produkt is geschikt voor het vervaardigen van eenmalig fust, waar voor tot nu toe hoofdzakelijk hout als grondstof werd gebruikt. Het is bestand tegen nadelige atmosferische invloeden, vrij sterk en relatief goedkoper. Voorts is medegedeeld dat er voor het nieuwe produkt niet alleen in het binnenland, maar ook in het buitenland grote belang stelling bestaat. Verwacht wordt dat nog dit jaar met de vervaardiging van dit nieuwe produkt begonnen kan worden. Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in die gemeenten rijksgoedkeuring heeft verleend voor de uitvoering van een aantal parti culiere werken. Daarnevens wordt nage gaan welke normale of aanvullende open bare werken op korte termijn in uitvoering zouden kunnen worden genomen. Bij de behandeling van de begroting 1958 van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de Tweede Kamer is toegezegd, dat de regering niet zal aarzelen, indien dit nood zakelijk mocht, zijn, aanvullende kredieten te vragen voor de uitvoering van aanvul lende werken. Uiteraard houdt dit in, dat alsdan tevens zal worden bezien op welke wijze deze vermeerdering van uitgaven kan worden opgevangen. Tenslotte zegt dr. Drees dat in afwachting van het onderzoek over de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid het niet mogelijk is reeds thans nauwkeurig de omvang van een zo danig program van maatregelen aan te geven. Vertegenwoordigers van achttien landen welke koffie produceren hebben te Rio de Janeiro een overeenkomst ondertekend, welke voorlopig de mogelijkheid van wereld-exportcontroles en prijzensteun uit schakelt. Op de slotzitting van een negen- daagse conferentie, werd per deze overeen komst de internationale koffie-organisatie opgericht, welke de doelstellingen heeft: bevordering van de wereldconsumptie var, koffie; verdediging van de koffie-econo- mie; vestiging van een internationaal forum ter bespreking van koffie-proble- men; bijdragen tot de expansie van handel ten gunste van de landen welke dit artikel produceren en consumeren. Nu men de Latijns-Amerikaanse voor stellen om exportcontroles en prijzensteun in te stellen, liet rusten, als gevolg van verzet van de zijde van Europese en Afri- kaaanse produktie-landen is de interna tionale organisatie in hoofdzaak een groep voor reclame en speurwerk geworden. Geld voor de ICO (International Coffee Organisation) zal verkregen worden door de leden een heffing op te leggen van 15 a 25 dollarcent per baal, te betalen in Amerikaanse dollars of andere harde va luta. Deze exportheffing zal het de ICO mogelijk maken naar schatting 8 miljoen dollar per jaar te besteden aan reclame en speurwerk. De 18 deelnemende landen zijn: België, Brazilië, Columbia, Costa Rica, Cuba, Equador, El Salvador, Guatemala, Haiti. Honduras, Mexico, Nicaragua, Peru, Por tugal, Engeland, de Franse Unie, de repu bliek Dominica en Venezuela. Blijkens een enquête, gehouden in de Amerikaanse scheepsbouwindustrie, zijn de laatste weken bouwopdrachten voor tankschepen van tezamen ongeveer 500.000 ton draagvermogen geannuleerd. De scheepvaartmaatschappij van Onas- sis heeft haar plan voor de bouw van een tankschip van 106.000 ton bij de werven der Bethlehem Steel Company voorlopig laten varen. Ook heeft deze maatschappij opdrachten ingetrokken voor de bouw van een tankschip van 46.000 ton en een tank schip van 45.000 ton. Livanos heeft orders voor de bouw van twee schepen van elk 45.000 ton en een schip van 65.000 ton ge annuleerd. Voorts heeft de Orion Shipping opdrachten voor twee schepen van elk 65.000 ton gewijzigd in twee schepen van 32.000 ton. ADVERTENTIE Gunstige betalingsvoorwaarden Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem, Tel. 52760 In Bonn is het verdrag ondertekend, tussen de bondsrepubliek Duitsland en het Koninkrijk der Nederlanden betreffende de winning van steenkolen in het Duits- Nederlandse grensgebied ten westen van Wegberg-Bruggen. Het verdrag regelt in de eerste plaats ontginning van Nederlandse schachten uit op Duitè gebied direct aan de rijksgrens gelegen steenkolenvelden van de mijn So- fia-Jacoba en Hueckelhoven. De exploi tatiediensten worden uitgeoefend door een Nederlandse onderneming, die in het aan grenzende Nederlandse gebied mijnbouw bedrijft. De thans getroffen regeling is ge baseerd op het weer van toepassing ge worden Duits-Nederlandse verdrag van 1920, het Tredefinaverdrag. Bepaalde aan grenzende mijnvelden, die wegens hun ver spreide ligging geen eigen Duitse exploi tatie rechtvaardigen, zullen eventueel bij de regeling worden betrokken. De overeenkomst bevestigde de sinds lang bestaande samenwerking tussen Duitsland en Nederland op het gebied van de kolenmijnbouw en dient, zoals in de considerans wordt bevestigd, tot de ratio nele ontwikkeling van de steenkolenpro- duktie in het Duits-Nederlandse grensge bied. Uien- en appelexport Volgens een mededeling van de Franse regering zullen de invoervergunningen voor Nederlandse appels in dit land hun geldigheid behouden tot 8 maart. Aanvankelijk waren deze invoervergun ningen slechts geldig tot 8 februari. Met ingang van 11 februari zal de invoer van uien in Ierland weer zijn toegestaan. Of er een grote Nederlandse export zal zijn, is afhankelijk van de uienprijs in ons land. Lopende band: 20.000 auto's Woensdag a.s. zal bij Molenaar's Nederlandse Automobielfabrieken de 20.000ste auto (Morris Minor 1000) van de band komen. Op die dag is het dan juist vijf jaar geleden, dat het fabrieks complex te Amersfoort officieel in gebruik werd genomen. Azië en Euromarkt Een zitting van de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oosten (E.C.A.F.E.is te Bang kok na zeven dagen geëindigd. De ruim 100 ge delegeerden uit aangesloten en andere landen hebben gesproken over handelsproblemen in Azië en de mogelijke gevolgen van de inwerking treding van de Euromarkt, die naar men zei te hopen niet slechts de economische samen werking der zes aangesloten landen ten goede zal komen, maar ook de wereldhandel als geheel. Aan de algemene vergadering der aan deelhouders van de Kas-Associatie n.v., te houden op 6 maart 1958, zal worden voor gesteld het dividend over lT^t boekjaar 1957 vast te stellen op 5 percent (v.j. 6V2 percent). EEN VERDERE GROEI van de deviezenreserve, een normale uitzetting van de circulatie, een niet verontrustende afneming van het saldo schatkist en een ver betering van de positie der banken, dat zqn de voornaamste punten uit de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 27 januari. Terwijl de goudvoorraad ditmaal gehandhaafd bleef op het vorige week verhoogde niveau, bedraagt de valutawinst ditmaal niet minder dan 51 miljoen, waardoor het totaal aan goud en deviezen verder boven de 4 miljard is gestegen tot bijna 4100 miljoen. Hiervan vertoont de convertibele valuta een verheugende aanwas van niet minder dan 42 miljoen, zodat deze nu tot boven de 500 miljoen is opgelopen tot 518 miljoen, een bedrag dat financiële kringen grote voldoening gaf, omdat hieruit zo sterk blijkt de geleide lijke verbetering van onze valuta. Dat de biljettencirculatie met bijna 50 mnl, is uitgezet, valt niet te verwonderen. Maandag zijn de opvragingen uit hoofde van de ultimo begonnen en dinsdag en woensdag worden deze uiteraard in ver sterkte mate voortgezet, zodat de verkorte balans van de volgende week waarschijn lijk een nog grote uitzetting zal vertonen en zeker weer boven de 4 miljard zal uit groeien. Het saldo van de schatkist heeft een forse daling ondergaan van niet min der dan 90 min. Hierdoor is dit saldo be land op bijna 500 min. Aan deze daling zal uiteraard niet vreemd zijn het feit, dat het rijk op 25 januari de kwartaaluitkerin gen aan de gemeenten heeft moeten ver richten tot een totaalbedrag van 250 min. Inmiddels is een nieuwe inschrijving op schatkistpromessen opengesteld, waarvoor de storting uiterlijk 1 februari moet ge schieden. Gezien in het licht van deze flin ke betaling valt de vermindering van het schatkistsaldo betrekkelijk nog mee. De banken zijn er in geslaagd hun saldo te versterken en wel tot ver boven het ver plichte gemiddelde van de kasreserve. Met een bedrag van biina 220 min. nemen zij nu een veilige positie in. Bovendien wisten zij de nost wissels in disconto tot nihil te reduceren en de dure voorschotten (hoewel deze vermoedelijk niet uitsluitend ten laste van de banken komen) met 20 mnl. tot f 75.6 mn. te verlagen. Men moet tot mid- Naar in bankierskringen te Amsterdam verluidt zal op 5 februari te New York de inschrijving worden opengesteld op 15 mil joen dollar 5% percent 15-jarige obligaties ten laste van de gemeente Amsterdam. Koers van uitgifte is 98 percent. Algehele aflossing zal niet binnen tien jaar mogen geschieden. „Ik, neem een abonnement voor het leven!" (zó boeiend, is nu Panorama Het hogedrukgebied boven West-Rus- verwacht wordt dat de bewolking pas latei- land en Polen trok van dinsdag op woens- zal binnendrijven. De wind neemt nog dag in zuidwestelijke richting naar Oos- verder in kracht af. tenrijk en Joegoslavië. Tijdens windstilte en langdurige opklaringen kwamen in het centrum ervan zeer lage temperaturen voor. Op sommige plaatsen vroor het meer dan 20 graden. Het weer in ons land bleef nog onder de invloedssfeer van dit hogedrukgebied en er was nog weinig bewolking, waardoor de temperatuur op verschillende plaatsen in de nacht tot even onder het vriespunt daalde, nadat dinsdag in het zuiden van het land maximumtemperaturen van 11 graden waren voorgekomen. Inmiddels bewoog net front van een WEERRAPPORTEN schijnlijk vooral in de westelijke provin cies meer bewolking veroorzaken. De regenkansen zijn echter klein. Komende nacht kan, vooral in de oostelijke helft van het land, de temperatuur opnieuw tot Donderdag 30 januari Zon op 8.25 uur, onder 17.23 uur. Maan op 12.45 uur, onder 3.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 januari Hoog water 11.10 en 23.54 uur. Laag water 6.18 en 18.58 uur. Temperaturen buiten- to tC en binnenland: heden 1 C morgen 7 uur. Neerslag: wind rlchti temp laatste 24 uur. V Helsinki geheel bew. no -3 4 Stockholm mist wnw 2 0 Oslo geheel bew. windst. 0 0,2 Kopenhagen onbewolkt zzw -3 0 Aberdeen mist windst. 6 6 Londen regen z 8 18 Amsterdam onbewolkt zzo 0 0 Brussel onbewolkt z 3 0 Luxemburg onbewolkt ozo -4 0 Parijs zwaar bew. zo 4 0 Bordeaux regen zo 8 10 Grenoble mist ono -2 0 Nice onbewolkt nnw 3 0 Berlijn onbewolkt zzo -4 0 Frankfort onbewolkt windst.-10 0 München onbewolkt z -11 0 Zürich mist wnw -3 0 Genève mist windst. -4 0 Locarno onbewolkt windst. -6 0 Wenen onbewolkt zzo -10 0 Innsbruck onbewolkt windst.-13 0 Rome onbewolkt ono -1 0 Madrid motregen windst. -6 19 Mallorca regen no 9 7 Algiers motregen zzo 12 2 Den Helder onbewolkt z 0 0 Ypenburg onbewolkt zzo -1 0 Vlissingen onbewolkt zzo 2 0 Eelde onbewolkt z -1 0 De Bilt onbewolkt zo 1 0 Twente onbewolkt zzo -1 0 Eindhoven onbewolkt zo -1 0 Vlz. Z.-Limb. onbewolkt zzo 3 0 49. Nu de welgedane westerling door de lachspiegels een beeld had gekregen van de erbarmelijke toestand, waarin hij licha melijk verkeerde, werd hij als was in Joris handen. Die handen duwden hem kordaat het domein van de wijze meester binnen. „Van nu af aan moet ge het ze nuwslopende westerse leven vaarwel zeg gen", onderwees Joris zijn patiënt en met zachte drang werkte hij hem tot voor een scherp gepunte stoel. „Het is zaak, dat ge u met volle overgave laat doordringen van de oosterse levensstijl". De doffe blik in de ogen van de vreemdeling had onder die woorden plaats gemaakt voor een uit drukking van grote meegaandheid en ge willig maakte hij zich gereed om zich aan de oosterse levensstijl over te gevenPan da en de wijze meester stonden intussen in gespannen verwachting aan de deur te luisteren. „Ga nu zitten en ontspan u!", hoorden zij Joris adviseren. Het volgende ogenblik werd de stilte in de tent ver stoord door een luide gil. Dat was, toen de harde betekenis van Joris woorden tot de vreemdeling doordrong. „Tsjonge!", riep Panda tot de wijze. „Ik geloof toch niet dat westerlingen het leuk vinden om op spijkers te zitten". De magiër maakte echter een vermanend gebaar. „Stil, broe der Panda!", antwoordde hij. „Broeder Goedbloed weet gewis wel wat hij doet!" „Jawel", dacht Panda, „maar moet die arme westerling nu beslist eerst in de narigheid zitten, om oosters te leren den ken?" den 1956 teruggaan om de post wissels enz. in disconto op de weekstaat blanco aan te treffen. In de verbetering van de bank saldi weerspiegelt zich de ruimere geld markt, waar callmoney ondanks de ultimo gehandhaafd bleef op 3V2 percent, vermoe delijk dankzij de discontoverlaging door de Nederlandsche Bank. Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto 1) Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Idem overgen. van de staat Voorsch. in rek.-courant 2) Idem aan de Staat Boekvordering op de Staat (in duizenden guldens) 27/1 nihil 67.600 460.000 75.633 nihil 100.000 Gouden munt en materiaal 2.995.239 Zilveren munt en materiaal 11.208 Goud en zilver totaal 3.006.447 Vord. en papier in buiten lands geld 988.575 Buitenl. betaalmiddelen 643 Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden 163.399 Diverse rekeningen 50.039 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank nihil 2) Waarvan aan Indpnesië 13.177 Convert, deviezen 518.397 PASSIVA: Bankbiljetten 3.967.180 's Rijks schatkist .- 501.490 Idem bijzondere rekening 16.760 Saldo's van banken 219.534 ld. uit betalingsakkoorden 28.334 Andere saldo's van niet-in- gezetenen 15.526 Andere saldo's 67.791 Saldo's in buitenlands geld 4.220 Diverse rekeningen 91.491 Muntbiljetten 123.715 Schatkistpapier waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd nihil Percent, goud en deviezen 72,86 Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier 27/1 20/1 (in duizenden guldens) 20/1 1.117 67.600 460.000 94.723 nihil 100.000 2.995.239 11.345 3.006.584 928.614 639 171.868 49.890 nihil 13.177 475.988 3.919.281 591.833 16.760 149.350 28.037 15.346 67.429 4.358 88.647 124.297 nihil 72,41 Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegg. v. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta 460.000 460.000 1.155.100 1.155.100 1.693.308 1.693.308 261.000 261.000 -De rechtbank-te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: C. Mooraal, tankbouwer, Kattegat 34 E te Zaandam. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen en curator mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van n.v. fabriek van Teerkleurstaffen „Colora", gevestigd te Haarlem. Wegens het bindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: G. Ras, koopman, Vecht- straat 193 te IJmuiden-oost en van Jan ten Have Jr., muziekleraar, Trompstraat 121 te IJmuiden. Bij beschikking van de rechtbank is met ingang van 22 oktober 1957 voor de tijd van één jaar en zes maanden definitief surseance van betaling verleend aan: Bloembollenbedrijf n.v. Muller Co., Sta tionsweg 17a te Hillegom, met benoeming van mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur te Haarlem, Kenaupark 29, tot bewindvoerder. Bij beschikking van de rechtbank is de op 2 oktober 1956 aan De Naamloze Ven nootschap De Erve H. de Jong n.v., Cacao- en Chocoladefabriek, gevestigd té Wormer- veer, verleende definitieve surseance van betaling verlengd voor de tijd van'een jaar en zes maanden, ingaande 18 november 1957. wederom met benoeming van mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisweg 63 en mr. D. Schut Jr., advo caat en procureur te Amsterdam, Keizers gracht 56, tot bewindvoerders. (Voor de beurs zie pagina 9). Bedenksel. De redactie van het Weense blad „Bild-Telegraf" heeft verklaard dat zijn interview met Vladimir De- dijer een bedenksel is geweest. De Joegoslavische staatsman had de re dactie laten dagvaarden. Voordat de zaak in behandeling zou komen gaf de schrijver toe dat hij het interview ver zonnen had. Ontbonden. D»e Franse regering heeft be sloten de organisatie van Algerijnse studenten in Frankrijk (U.G.E.M.A.) te ontbinden en een gerechtelijk on- derzoek naar de activiteit van bepaal de leiders, te gelasten. Bij huiszoekin gen zijn volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, stukken gevonden waaruit zou blijken, dat de studenten beweging heimelijk met het Algerijnse „nationale bevrijdingsfront" samen werkt. Prijs. De Britse filosoof en schrijver, Sir Bertrand Russell, heeft in Parijs de Kalinga-pr/js ontvangen voor zijn bui tengewone verdiensten in het populari seren van wetenschappelijke vorderin gen. De prijs, ter waarde van duizend pond sterling, wordt verleend door een Indische stichting. Luther Evans, se cretaris-generaal van de UNESCO, over handigde Lord Russel de prijs. Ontploffing. Drie kinderen werden blind en een tweeling ernstig aan de ogen ge wond toen een vat met ongebluste kalk, waarmee zij speelden, tot ontploffing kwam in Afragola bij Napels. De twee ling zal het gezicht vermoedelijk be houden. Koudegolf. Ijskoude winden hebben de temperatuur in Egypte onder het vries punt doen dalen. Palmbomen zijn om- vergewaaid. De haven van Alexandrië werd gesloten om losgeslagen schepen te kunnen meren. Egyptische weer kundigen verwachten dat de koudegolf een week zal duren. Verzoening? Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" bericht, dat koning Hoes sein van Jordanië zijn geschil met Sir John Bagot Glubb heeft bijgelegd en de Brit zal uitnodigen, de legerdag in Jordanië bij te wonen. Sir John is op perbevelhebber geweest van het Ara bische legioen, het leger van Jordanië. Incidenten. De grensincidenten tussen Jemen en het Britse protectoraat Aden zijn de laatst.: vijf weken talrijker ge worden, heeft de Britse minister van Koloniën, Alan Lennox Boyd het Lager huis laten weten. De Jemenitische troe pen gebruiken nu artillerie en zware mitrailleurs, maar de stammen van het protectoraat, blijven, met steun,van Britse troepen, met succes weerstand bieden, aldus de minister. Banneling. Oud-president Perón van Ar gentinië heeft in Ciudad Trujillo (Do minicaanse republiek) zijn intrek geno men in een groot hotel. Hij hoopt, na een kort verblijf naar Europa te rei zen. De Argentijnse regering-Aram- buru doet al maandenlang zijn best om Perón uit het westelijk halfrond te ver jagen. Verwerpelijk. Het Sovjet-jeugdblad „Komsomolskaja Pravda" heeft ver klaard, dat er een einde moet komen aan het tatoeëren, waaraan manschap pen van de Russische vloot zich nog steeds te buiten gaan. Het blad vindt tatoeëren een verwerpelijk, „grof over blijfsel van het verleden". Uitbundig. In Moskou gaat men weer car naval houden, zij het als het vóór-chris telijke „Feest van de Russische winter". Het feest zal van 14 tot 23 februari in het grote Lenin-stadion uitbundig ge vierd worden. Boete. Het Franse communistische dag blad Humanité is tot een boete van hon derdduizend francs veroordeeld we gens „het aanstichten tot insubordina tie" in de strijdkrachten. In maart heeft het blad de Franse dienstplichtigen op geroepen te weigeren dienst te doen onder de vroegere nazi-generaal Hans Speidel, thans bevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in Midden- Europa. Verongelukt. In Frans Equatoriaal Afri ka is in een wervelstorm een hefschroef vliegtuig van de Belgische Sabena ver ongelukt. De drie passagiers en de twee bemanningsleden kwamen om het leven. Tentoonstelling. Het vroegere patriarcha le hof van het Kremlin, dat tot op heden voor het publiek gesloten is, zal geheel gerestaureerd worden en met zijn kathedraal van de twaalf apostelen en het kruisenpaleis voor het publiek open gesteld worden. Er zal een permanen te tentoonstelling van ikonen worden in gericht. IN VERGELIJKING met de Amerikaan se en Oostaziatische bossen, zijn de Europese wouden opvallend arm aan soor ten. Vóór de Ijstijden is dit anders ge weest, toen bestond ook hier een grote soorten-rijkdom, maar door de hoge ge bergten van Midden-Europa kregen de planten geen gelegenheid naar het zuiden uit te wijken en verdwenen definitief. In Amerika, waar de gebergten van noord en zuid lopen, kon den de uitgeweken planten bij het milder worden van het klimaat weer terugkeren. In de geschiedenis van de bossen worden verschillende perioden onderscheiden, die beginnen met de Grove Den nen- en Berken-tijd. Dan volgt een perio de, waarin de hazelaar een geweldige verbreiding moet hebben gehad en Eik, Linde en lep sporadisch beginnen voor te komen. Deze laatste drie soorten beheer sen vervolgens de derde periode en ver dringen de Hazelaar. Nu ontstaan de Eikenmengbossen, waarin echter op zijn beurt de Haagbeuk begint op te treden. De vierde periode tenslotte, wordt de Beukentijd genoemd, omdat de Beuk be slag legt op alle betere groeiplaatsen, ter wijl de Grove Den in vele streken geheel verdwijnt en zich alleen op de allerarmste gronden in continentale gebieden kan handhaven. In deze periode gaat de mens zich in onze bosgebieden vestigen. Heeft ons land de Grove Den dus oor spronkelijk wel gekend, deze boom soort had het allang moeten afleggen toen de eerste mensen hier optraden in een tijd die een paar duizend jaar vóór onze jaartelling begint. De Romeinse veroveraar Julius Caesar, die pas veel later op het toneel verscheen, heeft volgens zijn eigen zeggen in deze streken wel naaldbomen aangetroffen, maar dat was de Taxus en wellicht ook. de Jeneverbes. Sindsdien heeft zich in ons land een merkwaardig spelletje stuiververwisselen voltrokken. Want in de loop der eeuwen heeft de mens de Taxus hier te lande vrijwel uitgeroeid. v Jac. P. Thijsse meent, dat met enige inspanning en veel goede wil in Gelderland, Overijsel en Drente en en kele plaatsen nog wel een Taxus in wilde staat kan worden aangetroffen, maar daar blijft het dan ook bij. In parken is deze boom op nieuw aangeplant en verwildert van daar uit op een allerplezierigste manier, zodat hij, waneer we in de toekomst niet al te kaplustig zijn, t.z.t. misschien weer bezit kan nemen van het terrein dat hem door de mens is ontnomen. Is de Taxus, die Caesar hier aantrof dus bijkans verdwenen, de Grove Den, die de veldheer hier niet vond, overheerst thans het merendeel onzer bossen. Hij werd n.l in de 16de eeuw hier opnieuw geïmpor teerd toen ons land bijkans was kaal go- kapt en het gebrek aan hout en wild (jachtterrein) zich pijnlijk deed gelden. Tot op de huidige dag tiert deze boom op de arme gronden voort. De terugkeer van de, Grove Den in ons land geeft ons gelegenheid u ook nog iets te vertellen over de terugkeer van een verhaal in Zweden. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2