Weer weer Zwemploeg van De Robben in Londen verslagen Togido behaalde op DHC de volle winst in tafeltenniscompetitie Europese titel in welterge wicht na interventie voor Waterman Judy Samuels (14 jaar) klopte Astrid Sanderson HBC was kansloos tegen UBTV-ploeg Marconi had last van wond boven oog Anderson gaat worstelen C. M. Pleyte d'Ailly in Hilversum overleden Voorvechter voor cricket- sport in Nederland Tak op de vierde plaats in Monte Carlo De ABB spreekt afkeuring uit over de NNBB BOG heeft de leiding in de hoofdklasse Australische batsmen op 117-1 in tweede innings Badmintonclub Duinwijck speelde in Duitsland Terreinverwarming tijdens de wintermaanden Grondtemperatuur kan vijftien graden stijgen Britse vervoersarbeiders stellen looneisen Spoorwegarbeiders willen beroep op scheidsgerecht Nasser wi! uitbreiding der Egyptisch-Syrische unie Unie van alle Arabische landen het einddoel Bad Gastein als voorbeeld Gale zal veldmaarschalk Montgomery opvolgen Muennich zal de politiek van Kadar voortzetten Sovjet-Unie garant voor het nationale bestaan V ergif tigingsverschi jnselen bij Fuchs' seismoloog Marinevliegtuigen wierpen zuurstof cylinders af U A G 2 9 JANUARI 1 9 S 8 Een dinsdagavond in Londen gehouden zwemwedstrijd tussen een Londens team en een ploeg van „De Robben" uit Hil versum is geëindigd in een overwinning voor de Britten die in zeven nummers ze gevierden. De Robben brachten het tot drie overwinningen. Zowel de 100 yards vrije slag dames als de 100 yards vrije slag heren leverde een Engelse zege op. De 14-jarige Judy Samuels, een van En- gclands veelbelovendste zwemsters, klop te na een felle strijd Astrid Sanderson, judy kwam tot 1 min. 2,3 sec., Astrid had er 0,2 sec. langer voor nodig. Bij de heren moest Herman Willemse daarna zijn meerdere erkennen in Stan Clarke. Clarke kwam tot de goede tijd van 52,7 sec., Willemse tot 53,8 sec. Het was wereldrecordhoudster Greetje Kraan die voor de eerste Nederlandse overwinning zorgde. Op de 100 yards rug slag klopte zij in 1 min. 6.6 sec. Judy Hoyle die 1 min. 8,8 sec. liet afdrukken. Tot. de laatste baan slaagde het Engelse meisje erin het Robbenzwemstertje te be dreigen, doch de sprint van de wereldre cordhoudster bleek haar te machtig. Groot verschil Met groot verschil werd André Hermsen op de 100 yards rugslag verslagen door Ron Fairchild, die een regelmatige over winning boekte. De tijd van de Brit was 1 min. 4,2 sec., die van Hermsen 1 min. 9,2 sec. Kansloos was ook Rita Kroon op de 100 yards schoolslag. Haar tegenstand ster, Christine Gosden, had een goede start en vergrootte haar voorsprong op Rita regelmatig. Christine zorgde met 1 min. 14.7 sec. voor een nieuw Brits re cord, Rita Kroon tikte na 1 min. 19,1 sec. aan. Het zesde nummer, de 100 yards school slag heren, leverde het vijfde winstpunt voor de Londenaars on. Dyball won in 1 min. 12.8 sec., vóór Dick Pet die tot 1 min. 14,9 kwam. Tweede zege Atie Voorbij zorgde voor een tweede Ne derlandse overwinning. Zij werd eerste op de 100 yards vlinderslag. De Britse Pat Baines moest-de Hilvcrsumse direct al een voorsprong toestaan, zonder veel strijd tikte Atie na 1 min. 6,8 sec. aan. Haar tegenstandster deed er 1 min. 12,1 sec. over. De heren hebben het in geen enkel num- De Amerikaan Paul Anderson, Olym pisch kampioen en wereldrecordhouder gewichtheffen in het zwaargewicht, heeft een contract getekend voor worstelwed strijden. Na zijn olympische titel in Melbourne werd hij professional en fungeerde als „sterke man" in een circus. De 24-jarige 161 kg wegende reus zal debuteren met Leo Nomellini in een „tag-match" een soort ploegenwedstrijd, tegen de gebroe ders Ben en Mike Sharpc. Hij verklaarde, dat het in de bedoeling ligt het volgende jaar als prof aan Ame rikaans voetbal te gaan doen. In Hilversum is op 93-jarige leeftijd overleden de heer C. M. Pleyte d'Ailly, in leven erelid van de Nederlandse Cricket Bond, van de Haarlemse Cricketclub Rood en Wit en van de Touring Club „De Fla mingo's". Het stoffelijk overschot is van daag in stilte bijegezet in het familiegraf oo de begraafplaats aan de Kleverlaan in Haarlem. De thans overledene heeft zijn gehele le ven een onverflauw de belangstelling ge- had voor de cricket- sport. die hem zeer na aan het hart lag. Ook oo hoge leeftijd bleef hij min of meer ge regeld ziin belang stelling tonen voor de thuiswedstrijden van Rood en Wit aan de Spaniaardslaan >'n Haarlem en bij de wedstrijden van het Nederlands elftal Zeer opmerkelijk daarbij was ziin niet aflatende vitaliteit en ziin onverminderde schernte van waarne- iP'ngen bii die sportgebeurtenissen. De heer Pleyte is in leven voorzitter ge weest van de NCR in de jaren 1887—1890 on heeft tientallen jaren actief cricket sesoeeld voor Rood en Wit, tot het jaar 1928 toe. Hii werd algemeen beschouwd als een van de mannen aan wie het cricke! 'n Nederland zün ontstaan en voortbestaan te danken heeft gehad. Hij maakte de ganse historie van zijn club Rood en Wit •nee. Ook in de Haarlemse Football Club HFC was do heer pievt.e d'A'Rv actief Bopi-lt; in 1R8R pneoido hii voor dio vereni- 0,ng. Na ziin criokot;loor>haan he°*t bij tol "n hooo looffiiri ooif gesneeld. Tn het iuhUournboolc van Rood en Wit ":l"o"oVon fer gel-eenheid van hof 75- hostaan in 1956 schreef de heer w H. R, van Manen over de thans over- i^aonf> vr)1r,Pn(je van grote verdienste apb'idende regels: „Plevfe heeft behoord 'ai Ho nnr,-rv,torc -oon de NCR in 1883 en '-««ff pRrctp pif ïoren van Rood en Wit mntamovfocn van ion.gensclub tot ver- ""'d'ncf van vnrantwnordeliike volwassen noncon rr»«f wiis boloid opleid. Wij danken -"m ole pinb vqr\daaa voor de medewer- doqr hem verleend: tot de schennine "an hot instituut der asnirantenafdeling "an Rood en Wit. naderhand tot door- "anoshuis geworden van allen die de club "i'iden dienen met. hun clubliefde, hun en- 'hnnsiasme. bun capaciteiten als speler en dus als „vechters". mer tot een eerste plaats weten te bren gen. Willy Vink moest op de 100 yards met de tweede plaats genoegen nemen. Winnaar werd Ian Watson in 1 min. 2,8 sec. De Nederlander bleek kansloos, zijn tijd was 1 min. 12 sec. De 4 x 66 2/3 yards wisselslag estafette werd eveneens met groot verschil door de gastheren gewonnen. De Londense ploeg (bestaande uit Matthias, Dyball, Barnes en Clarke) liet 3 min. 1,3 sec. afdrukken, Hermsen, Pet, Vink en Willemse noteer den 3 min. 13,9 sec. Greetje Kraan, Rita Kroon, Atie Voor bij en Judith de Nijs klopten tenslotte de Engelse meisjes op de 4 x 66 2/3 yards wis selslag estafette. Doch dit was een strijd die pas in de laatste meter werd beslist. Bijna gelijktijdig tikten Judith de Nijs en Judy Samuels aan. De tijd van de Rob ben-ploeg bedroeg 3 min. 19,8 sec., voor de Britse meisjes werd 3 min. 19,9 sec. genoteerd. Dinsdagmiddag werd in Monte Carlo de behendigheidsproef van de 27ste rally van Monte Carlo gehouden. In deze proef, die in feite geheel los staat van de sterrit, moesten de deelnemers die ervoor inge schreven hadden mét hun wagens een door tonnetjes gemarkeerd parkoers rijden. De Portugees Lobo Correia bleek met een Alfa Romeo de snelste, zijn tijd was 1 min. 7.81 sec. De Zweedse Porsche-rij- der Wessblad werd tweede in 1 min. 8.67 sec. De Nederlander Hans Tak met een Mer cedes 300 sl. en de Brit John Waddington met een Triumph deelden de derde plaats. Voor beide rijders werd 1 min. 8.88 sec. afgedrukt. Later maakten de officials be kend dat de tijd van Tak 1 min. 8,89 sec. was en die van Waddington 1 min. 8,88. Hierdoor werd Waddington derde en Hans Tak vierde in het klassement van de be hendigheidsproef. Maus Gatsonides werd met Triumph zesde in 1 min. 10,35 sec. De resultaten, die de Haarlemse over- gangsklasscrs in de tafeltenniscompetitie voor zich lieten noteren, waren niet al te best. Alleen Togido slaagde er in tegen stadgenoot DIIC met acht-twee de volle winst in huis te houden. Cees Schoof c.s. zette hiermede een belangrijke stap in de goede richting en behield dus de mogelijk heid om de derde plaats alsnog te bereiken. Bert van Eijk en Cees Schoof hadden met hun tegenstanders niet zo erg veel moeite en wonnen beiden drie maal. Slechts Gerrit Boot moest twee maal door de knieën en wel tegen Henk Bruna en Piet Roubos. HBC verloor kansloos van UBTV met acht-twee. Guus Pliester versloeg Beun in twee games en Van Buuren bereikte tegen Nell hetzelfde resultaat. TOG ging, ook al kansloos, ten onder tegen UBTV 2: negen een. Bert Duits scoorde tegen Vlaanderen het enige winstpunt. Veel geluk hadden de Haarlemmers overigens niet. Tot zes maal toe bereikte men een derde game en slechts eenmaal kon deze game in winst worden omgezet. Invaller Klaas van Dam en Theo Kuiper verloren dus beiden al hun wed strijden. GTTC was weinig gelukkig tegen Disnie en verloor met zes-vier. Theo Blom was goed in vorm en won drie maal, waarvan zelfs tegen Beukman en Langius in twee games. Piet Sleper zegevierde in grootse stijl over Lamers, maar moest zijn overige partijen, ondanks goed verzet, verloren geven. Ad Spee was niet succesvol en ver loor drie maal. Het dubbelspel bracht het toppunt van spanning. Sleper en Blom be gonnen met flinke winst in de eerste game. In de tweede leidden zij nog met 7-2, 12-9, 14-10 en 15-11 en verloren toch nóg met 21-18. De beslissende game was ten slotte ruim voor de gastheren. De standen zijn: Sparta 3 11 10 0 1 20 78-32 UBTV 10 9 0 1 18 77-23 AVGA 10 8 0 2 16 66-34 Togido 11 6 2 3 14 56-54 DHC 11 5 0 6 10 54-56 HBC 11 3 2 6 8 48-62 Shell 11 3 2 6 8 40-71) VVGA 9 3 1 5 7 41-49 Smash 3 11 3 1 1 7 44-46 KKK 10 2 1 1 5 35-65 Quick 2 11 1 1 9 3 26-84 Smash 2 11 9 2 0 20 80-30 Sparta 4 11 8 2 1 18 54-56 Disnie 11 7 2 2 16 64-46 UBTV 2 11 5 4 2 14 68-42 Nedlloyd 2 11 4 5 2 13 52-48 TOG 11 3 5 3 11 54-56 Vitus 10 3 2 5 8 43-57 Povac 2 11 2 3 6 7 47-63 AMVJ 11 2 3 6 7 44-66 GTTC 11 2 0 9 4 40-70 Onder Ons 11 1 1 9 3 33-77 In de eerste klasse werd alleen de ont- moeting GTTC 2—Johez gespeeld, die door de reserves met zes-vier werd gewonnen Bij Johez klopte Vester Ad Spee en Bert v. d. Veldt. Anneke Lahey versloeg Ad Spee eveneens. Tenslotte wonnen de gas- In de dinsdag 28 januari gehouden alge mene vergadering van bestuurders der aangesloten verenigingen van de Amster damse Biljartbond vroeg een der gedele geerden hoe het stond met de onderhande lingen met de NNBB. De bondsvoorzittex-, de heer G. Ooms, memoreerde, dat deze nieuwe bond in augustus van het vorig jaar contact had gezocht met de ABB, ten einde deze tot aansluiting te bewegen. Ex- zijn besprekingen gevoerd, met het resul taat, dat aan de voorzitter van de ABB werd gevraagd de kwestie op de agenda van de eerstvolgende vergadering te plaat sen. Dit is geschied, doch de vergadering vond de stap te ernstig om onmiddellijk een besluit te nemen. Alle aangesloten vereni gingen zouden een afschx-ift van de door de NNBB overgelegde bescheiden ontvan gen, teneinde hierover met de leden ovei-- leg te plegen. Van deze gang van zaken is mr. Knecht, voox-zitter van de NNBB op de hoogte ge steld, nadat er nog enkele gespx-ekken wa ren gevoex-d in de periode van onderhan delingen vernam de voorzitter van de ABB, dat de NNBB geliquideerd was, zon der dat men de ABB hiervan op de hoogte had gesteld. „Na zo'n onbegrijpelijke houding, die niet van grote tact getuigt" aldus de heer Ooms „stel ik u voor de naam NNBB niet meer te noemen en elk contact te vermij den. Ze zijn weer begonnen". De vergadering verklaarde zich volko men akkoord. EMIL ZATOPEK. De Tsjech Emil Zato- pek heeft in San Sebastian voor 25.000 toeschouwers een wedstrijd over 12 km ge wonnen in 39 min. 45,3 sec. Na afloop van de race vei-klaarde Zatopek, dat dit één van de laatste wedstrijden zou zijn, waar aan hij deelnam voordat hij zich voor goed uit de actieve sport terug zou trekken. ten ook nog het dubbel. De positie is voor Johez dus wel zeer precair geworden. De overige uitslagen waren: Derde klasse C: Te Zaanen 2Doko 6-4, Geel Wit 2—Rapidity 4 1-9. 3e kl. D: CTTC —Togido 6 8-2. 4e kl. A: DSB 3—Te Zaanen 4 10-0. 4e kl. B dames: DokoColumbia 9-1 en 4e kl. A dames: BloemendaalGeel Wit 4-6. De bridge corn petitie J Na de eerste helft van de bridgecompe- titie voor viertallen heeft BOC 1 onge slagen de leiding in afd. A van de Hoofd klasse en in deze vorm spelend kan het kampioenschap haar practisch niet ontgaan. In Hoofdklasse B is het een nek-aan-nek- race tussen Sans Atout 1 en S «Sc V 1 om de bezetting van de eerste plaats. In afd. C gaan BOC 3 en Jump 1 met 1 punt voor sprong op Boekenroode 1 aan het hoofd van de ranglijst, zodat hier nog volop span ning is. De ranglijstjes zijn als volgt: Hoofdkl. A: BOC 1 Kennem. 1 BOC 5 HNBB 1 S en V 2 S. Atout 2 Hoofdkl. B: 10 S en V 1 5 6 S. Atout 1 5 5 1940 1 4 4 BOC2 5 3 R.K.H'leml 4 2 HBC1 5 Hoofdkl. C: 8 BOC3 5 8 Jump 1 5 4 B.roode 1 5 4 BOC 4 5 2 Pelikaan 1 5 2 Nv. Down 1 5 Eerste kl. A: BOC 6 5 B.roode 3 5 HNBB 2 5 Pelikaan 2 5 RK H'lem 2 5 Nv. Down 2 5 Eerste kl. B: Bl'daal X H'lem N 1 Zandv. 2 HNBB 4 S en V 4 1940 2 Eerste kl. C: Zandv.1 1940 3 HNBB 2 S en V 3 Santprt. 1 HNBB 5 Eerste kl. D: HBC 2 5 RK H'lem 3 5 HNBB 3 5 S. Atout 3 5 B'roode 2 5 HNBB 6 5 Tweede kl. A: 8 Kennem. 3 8 H'lem N. 3 7 Zandv. 4 4 1940 4 2 H'lem W. 1 1 S enV 6 Tweede kl. B: 5 10 S en V 5 5 8 Zandv. 3 5 5 BOC7 5 4 H'lem N. 5 5 3 B'roode 8 5 0 Figee 2 Tweede kl. C: Tweede kV. D: Tweede kl. E: HBC 3 B'roode 7 HNBB 8 G'kokers 2 Jump 3 Kennem. 4 5 10 HBC 4 5 8 Zandv. 5 5 5 B'roode 6 5 4 G'kokers 3 5 3 H'lem N. 4 5 0 Figee 1 Tweede kl. F B'roode 4 5 Pelikaan 3 5 Kennem. 2 5 Ond. Ons 1 5 Jump 2 5 G'kokers 1 5 9 B'roode 5 9 Pelikaan 4 6 Jump 4 4 Ond. Ons 2 2 HNBB 7 0 H'lem W. 2 De derde testmatch Op de vierde dag van de derde test- match tussen Zuid-Afrika en Australië hebben de Zuidafrikaanse batsmen in hun eerste innings 384 runs gescoord (all out). Het Australische eerste inningstotaal be droeg slechts 163 runs, zodat de „Aussies" voor de tweede maal naar de wickets gin gen inet een achterstand van 221 punten. In deze tweede innings weerstonden de Austx-alische openingsbatsmen de Zuid afrikaanse bowlers aanzienlijk beter dan enkele dagen geleden. Aan het einde van de dag was de score 117 voor 1, zodat de gasten nog tenminste 104 runs moeten sco ren met negen wickets in handen om een inningsnederlaag te ontgaan. De „springbokkeii," die vóór de lunch aan bat stonden, toonden weinig respect voor spinbowler Richie Benaud, die wel iswaar vijf wickets nam doch 114 runs op zich gescoord zag. Jim Burke, legde in de middag de basis voor het Australische herstel. Hij bleef, mede dank zij zeer voorzichtig batten, met 64 runs not out. ADVERTENTIE HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS a 50. 100 EN 500 DRAGÉES DRAGÉE PER DAG IS VOLDOENDE ORGANON - De Haarlemse badmintonclub „Duin wijck" heeft tijdens het weekeinde een bezoek gebracht aan enkele Duitse tegen standers. De Haarlemmei's waren on danks de moeilijkheden met de zaalruimte technisch toch duidelijk sterker. In Gladbeck kwamen de Duinwijckers op de banen van e*en voor badminton to taal ongeschikt zaaltje uit tegen een ver sterkt Gladbeck-team en het x-esultaat werd een puntenverdeling (5-5) dank zij vooral enkele kostbare winstpunten van de Ne derlandse kampioenen Els Robbé en Bob Loo. De Haaidemmers deden het in Essen te gen de club van die naam echter veel be ter en slechts Bob Loo had het moeilijk te gen zijn sterke tegenstander Dittmar. Een derde set was nodig om de Duinwijck-spe- ler de overwinning te brengen. Els Robbé had met haar tegenstandster geen moeite (11-0 en 11-0), terwijl ook Ank van Leeu wen een duidelijke zege behaalde. Mede door de overwinningen in de ove rige partijen kwam het einde met een overtuigende en verdiende 9-0 overwinning van de Duinwijck ploeg. Ook nu was aan voerder Leen Verhoef goed op di-eef. In samenwerking met Loo won hij het dubbel over-tuigend, later zegevierde hij in het geinengd dubbel Robbé/Verhoef met groot verschil. Het verwarmen van voetbalvelden is ook in Nederlend mogelijk als men de ad viezen opvolgt van het Instituut voor Tuin bouwtechniek in Wageningen, dat een systeem heeft ontworpen voor het sneeuw en vorstvrij maken van bloembollenvel- den. Het instituut deelde mede dat de kos ten van een dergelijke installatie ongeveer 20.000 gulden per voetbalveld zullen bedra gen indien gebruik wordt gemaakt van koperdraad (dat om de zeven jaar moet worden vernieuwd) en 30.000 gulden in dien gebruik wordt gemaakt van met plas tic beschermd draad. In het laatste geval moet de installatie over twintig jaar worden afgeschreven Er is ongeveer 20 km draad voor een voetbal veld van de noi'male afmetingen nodig en 10 transformatoi'en met een vei-mogen van 12 kwu. Deze worden in de grond in gegraven langs de kant. Een zwakstroom installatie van 120 kwu kan de tempera tuur van de grond 15 graden doen stijgen. Noodzakelijk is de aanwezigheid van een transfoiTnatoi'huisje in de buurt van het veld. Ook het gebruik van kippengaas als ge leider van zwakstroom is volgens het Wageningse instituut mogelijk. Het is aan merkelijk goedkoper dan een installatie met koperdraad. Van bestaande velden zal dan echter de grasmat moeten worden verwijderd. Koperdraad daarentegen kan in de grond worden aangebracht door mid del van een zogenaamde mol-ploeg, die door de grasmat snijdt zonder deze ernstig te beschadigen. De Brit Peter Waterman heeft dinsdag avond in de Harringay Arena in Londen de Italiaan Emilio Marconi, Europees kampioen weltergewicht, in een titelge vecht verslagen. De scheidsrechter inter venieerde ten gunste van de Brit in de 14de ronde. De Italiaan had zeer veel last van een wond boven het oog. Het gevecht was vastgesteld op 15 ronden. De wedstrijd werd door de Nederlander Knol geleid. Tevoren had de Britse lichtgewicht kampioen Dave Charnley in een gevecht over 10 ronden op punten gewonnen van de Amerikaan Don Jordan. Promotor Jack Solomons vei-klaarde na afloop dat hij zal pogen een wedstrijd tussen Chai-nley en de Amerikaan Joe Brown te arrangeren, met de wei'eldtitel van de Amerikaan als inzet. Het titelgevecht tussen Waterman en Marconi is een weinig opwindend duel ge worden. Herhaaldelijk gavqn de meer dan 10.000 toeschouwers hun misnoegen over het verloop van de strijd te kennen. Steeds weer zochten de beide boksers hun heil in de clinch, de stoten waren v.elal slecht geplaatst en bovendien niet hard genoeg om een beslissing te kunnen forceren. In de zevende x-onde van dit middelma tige gevecht liep Marconi zijn wond bo ven het linkeroog op. Steeds meer hinder kreeg de titelhouder van zijn blessure. Nadat scheidsrechter Knol de verwonding voor de tweede maal had laten onderzoe ken, staakte hij het gevecht. Een beslis sing die zelfs door het Engelse publiek met weinig geestdi'ift werd ontvangen. Toch was het de Brit, die meestal het initiatief tot de schaarse aanvallen nam. Maar Waterman miste de kracht om Marconi in werkelijke moeilijkheden te brengen. Waterman had het geluk aan zijn zijde toen hij in de elfde ronde twee maal neer ging zonder dat de Italiaan de aanval kon doorzetten. Met een linkse hoek zette de Italiaan een furieuse aanval in, Water man ging voor een achttal tellen tegen het canvas. Toen de Brit weer overeind was bestookte Marconi zijn tegenstander met linksen en rechtsen en weer ging de Brit door de knieën. Doch de kampioen miste de kracht om de beslisse .de stoot te plaat sen. Steeds meer moest arbiter Knol daarna het tweetal tot boksen aanmanen, in het bijzonder de Italiaan deed het wel heel rustig aan. De laatste i'onden waren voor Waterman, die zich althans in dit gevecht de beste bokser toonde. Maar ook de Brit bleek niet in staat de beslissing forceren, hoewel de zich vaak zwak verdedigende Italiaan hem daartoe enkele malen de kans gaf. LONDEN (Reuter) De leidex-s van 350.000 Britse spoorwegarbeiders hebben besloten een eis tot loonsvei'hoging. die reeds twee maal door de directie der ge nationaliseerde spoox-wegen werd verwor pen, voor te leggen aan een scheidsgerecht, de laatste instantie voor vreedzame onder handelingen tussen werkgevers en werk nemers. Een werkweek van veertig uur zal niet gevraagd worden, zolang nog geen uit spraak is gedaan inzake de eis tot loons verhoging. De tweede van de drie Britse bonden van spoorwegpersoneel, waarbij 90.000 spoor wegemployés zijn aangesloten, heeft reeds eerder besloten de aanspraken op loons verhoging aan het scheidsgerecht voor te leggen. Ook de eis van deze bond voor een werweek van 38 uur, zal, hangende een uitspraak in het-loongeschil, thans niet ge steld worden. De 80.000 leden van de derde bond van Brits spoorwegpersoneel, waarbij de loco motiefbestuurders en de stokers zijn aan gesloten, zal vermoedelijk het voorbeeld van de twee andei-e bonden volgen. Met de looneisen is een bedrag van 508.800.000 gulden per jaar gemoeid. De uitsnraken van het scheidsgerecht zijn niet bindend, maar de regering heeft ze in het verleden altijd erkend. Buspersoneel Frank Cousins, secretaris van de trans- oortarbeidersbond. heeft de minister van Arbeid. Ian MacLeod, gevraagd diens be sluit geen commissie in het leven te roe ien, die een onderzoek zou moeten instel len naar de looneisen van de 53.000 bus chauffeurs opnieuw in overweging te nemen. MacLeod zou wel bereid zijn gen algemeen onderzoek te laten instellen naar de lonen van hen die werkzaam zijn bij het oassagiersvervner in het hele land. De vak- hondsleiders zijn van mening dat dit voor stel niets te maken heeft met het geschil in kwestie. In het parlement zal deze week een vei'klaring worden afgelegd over de looneis van 25 oercent van het busperso neel en de hieruit voortvloeiende moeilijk heden. Deze zaak wordt als een proefgeval beschouwd in de huidige golf van loon eisen. CAIRO (Reuter) President Nasser heeft andere Arabische staten uitgenodigd, tot de voorgenomen Egyptische-Syrische unie toe te treden, nu er volledige over eenstemming tussen Cairo en Damascus is bereikt, zo hebben regeringsfunctionaris sen te Caix-o bekendgemaakt. Het Egyptische blad „Al Ahram" weet te melden, dat de unie de „Verenigde Ara bische staat" of de „Verenigde Arabische republiek" zal worden genoemd. Er komt één president, een gemeenschappelijk le ger, eenzelfde muntsoort en gezamenlijke diplomatieke vertegenwoordigingen. Egyp te en Syrië zouden echter elk een zetel in de UNO behouden. Naast de nationale volksvertegenwoordigingen zouden er een centrale regering en een overkoepelend parlement komen. Radio-Cairo meldt, dat Nasser in een vraaggesprek met Amerikaanse journalis ten heeft verklaard: „Ons doel is alle lan- len van het Nabije Oosten, in overeenstem ming met de wensen hunner bevolkingen te verenigen". Deze eenmaking zou, „met volledige instemming van de betrokken landen", in twee fasen moeten verlopen Eerst een gemeenschappelijke buitenlandse politiek en vervolgens de eigenlijke unie. Nasser trok een vergelijking tussen de Amerikaanse en de Sovjet-hulp aan Egyp te en verklaarde dat de Russische wapens, munitie en kredieten zonder enige aarze ling zijn verstrekt. MOSKOU (Reuter) Egypte en de Sovjet-Unie zullen vandaag een econo misch akkoord tekenen, waaraan geen bij zondere voorwaarden vei'bonden zijn, zo heeft de leider van de Egyptische dele gatie in Moskou, Aziz Sidqui meegedeeld Binnenkort zal een officiële delegatie van het Amerikaanse stadje Squaw Valley, waar in 1960 de Olympische Winterspelen worden gehouden, naar Bad Gastein gaan ter bestudering van de organisatie van de wereldkampioenschappen skiën. Men hoopt met de ervaringen van Bad- Gastein zijn voordeel te doen. Ook de Zwit serse stad Davos heeft hiervoor belang stelling. Deze stad heeft namelijk het plan de Internationale Ski Federatie op haar volgende congres in 1959 te verzoeken de organisatie van de wereldkampioenschap pen aan Davos toe te wijzen. PARIJS (Reuter) De Britse generaal Sir Richard Gale zal op 21 september veldmaarschalk burggraaf Mongomery opvolgen als plaatsvervangend opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Montgomery heeft in de vorige herfst meegedeeld, dat hij zijn functie op 20 september zou neerleggen. De 60-jarige generaal Gale is van 1952 tot 1956 opperbevelhebber van de land strijdkrachten van de NAVO in de noorde lijke sector van centraal-Europa en hoofd van het Britse Rijnleger geweest. Hij \ormde indertijd de eerste brigade para chutisten van het Britse leger. Later leidde hij de vierde luchtlandingsdivisie, die in 1944 in Normandië landde. Van 1948" tot 1950 was hij opperbevelhebber van de Britse troepen in Egypte en het Middel- landse-Zeegebied. BOEDAPEST (Reuter) Dr. Ferenc Muennich, heeft in zijn eerste redevoering als premier voor de Nationale Vergade ring in Boedapest verklaard, dat hij de politiek van zijn voorganger Janos Kadar voor honderd percent steunt. Men behoeft geen wijziging van de politiek te verwach ten, zo zei hij. Na Muennich's beëdiging als premier verklaarde Kadar in het parlement, dat de Russische troepen niet in Hongarije zijn wegens de binnenlandse politieke toestand, doch als gevolg van de internationale toe stand. Ons stelsel is sterk genoeg, zei hij, om zelfs maar een poging om een aanval er op te doen, te verhinderen. De betrek kingen tussen de kerk en de staat moeten op een „duurzame basis" worden ge plaatst, zo zei hij. Muennich verklaax-de dat sedert de op stand van 1956 een eenheid van partij en regering is geschapen die nog nooit tevo ren zo krachtig is geweest. Hij voegde hieraan toe, dat de Sovjet-Unie garant zal blijven voor het nationale bestaan, de on afhankelijkheid en de vooi'uitgang van Hongarije. Onderscheiding WENEN (UP) Kadar kreeg een me daille wegens zijn .krachtige houding tij dens en na de contra-revolutie. Kadar heeft verklaard dat er een amnestie zal worden afgekondigd voor mensen die niet actief aan de opstand hebben deelgeno men „maar zij die om humanitaire re denen vrijlating vragen van Pal Maleter vergissen zich. Maleter en de anderen moeten onder de Hongaarse wet berecht worden". Het merendeel van de Hon- gaarse intellectuelen is volgens Kadar „reactionair" en vele anderen zijn „pas sief". De partij zal die „passieve elemen ten" tot een actiever rol in het cultureel leven moeten brengen. „Voor het ogenblik" kan er geen sprake zijn van loonsverhogingen. „De levensstan daard wordt hoger wanneer wij harder werken". Vele mensen blijken zich geen beeld te kunnen vormen van de nationali satie van onze industrie en stelen uit de fabrieken" aldus Kadar. Volgens het Hongaarse blad „Magyar Nemzet" zijn ambtenaren van controle diensten in enkele fabrieken „uitgeschol den en beledigd" door de arbeiders. Het blad meldde dat de ambtenaren hun werk zaamheden slechts onder politie-bescher- ming konden verrichten. MCMURDO SOUND (UP) Neptune- vliegtuigen van de Amerikaanse marine hebben twee cylinders zuurstof en een ademhalingstoestel omlaaggeworpen voor de seismoloog van de expeditie van dr. Vivian Fuchs, Geoffrey Pratt, die het slachtoffer van koolmonoxyde-vergifti- ging is geworden. Hiermee kan de patiënt twee dagen behandeld worden. Reuter meldt uit Wellington, dat een arts te McMurdo Sound per radio in structies aan dr. Fuchs' expeditie heeft doorgegeven voor de behandeling van de zieke, die vermoedelijk door het lange verblijf in de „sneeuwkat" (soms twaalf uur per dag) aan vergiftiging lijdt. Dinsdag is fuchs' gezelschap, dat zich thans nog op een 575 km van depot 700 bevindt, aangekomen bij de laatste opslag plaats van Sir Edmund Hillary. Fuchs had gevraagd de patient zo snel mogelijk naar lager gelegen gebieden te brengen, daar de expeditie zelf in vrij ijle lucht verkeert. Hij geloofde, dat Pratt daar snel zou hei-stellen en zich bij depot "00 weer bij de expeditie zou kun nen voegen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3