Horen en zien Coopvaett EEN WOELIGE TIJD v BUMBEL EN DE WENSH00RN y hoofdpijn Agenda voor Haarlem Gelijktijdige reproductie van Röntgenbeeld door televisie coopvaett Canadees-Nederlandse vondst Nieuwe toepassing van Nederlandse beeldversterker in Montreal Kort en bondig radio tix AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Andes-expeditie 1956 Alweer mislukt Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS De radio geeft donderdag T elevisieprogramma VPRO voor BBC Maarssen in Eurovisie Provinciale commissie voor maatschappelijk werk Kerkelijk Nieuws DOUWE EGBERTS Een nieuwe melange van de fijnste baaitabakken ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG die niet wijken wil helpen direct W OENSDAG 29 JANUARI 1958 t De AVRO heeft gisteravond in haar te levisieprogramma beslist een heleboel mensen een groot plezier gedaan door prof. dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy naar de studio in Bussum te inviteren, op dat zij commentaar konden leveren op de vertoning van de filmopnamen van hun in 1956 uitgevoerde expeditie naar het An- desgebied in Peru. Aangezien beiden over deze expeditie en die van 1956 naar hetzelfde land een reeks lezingen door het hele land afwerken, met vertoning van diezelfde film, zal het tv.-programma van gisteravond voor vele kijkers wel een her haling zijn geweest, maar voor zeer wei nigen een verveling, want evenmin als de beide geologen over hun tochten raken uitgepraat zoals velen bekend is hebben zij hun belevenissen ook gepubliceerd zo min raakt de toeschouwer uitgekeken op de imposante beelden, die ons twee keer de bestijging van gevaarlijke sneeuwtoppen, benevens en passant nog wat van de eeuwenoude Inca-cultuur la ten zien. Aan de expedities van prof. Egeler en dr. De Booy is zo langzamerhand zoveel publiciteit gegeven, dat het onnodig is over deze filmvertoning nog iets te zeg gen. Voor hen, die het programma heb ben gemist, maar niettemin geïnteres seerd zijn in het onderwerp, vermelden we derhalve alleen nog, dat de geologen naar zij meedeelden met hun cartogra fisch werk in Peru nog niet klaar zijn en in 1959 een derde expeditie naar de Andes hopen te ondernemen en van plan zijn daarna hun krachten te meten met de ei sen, die een beklimming van de Mount Everest in het Himalayagebergte stelt. Hun filmopnamen zullen nadien ook op het televisiescherm misschien wel in kleuren kunnen worden geprojecteerd. Beeldschermer Het amusement, dat de AVRO op dins dagavond biedt, vertoont grote overeen komst met de Amerikaanse kunstmaan: het wil niet van de grond komen. Gister avond hebben we andermaal een demon stratie van platvloersheid beleefd, toen een groepje de overigens weinig aantrek kelijke taak had het gat van het ingestorte Hotelradio te dichten. Wat deze onbeken den met een nauwelijks gerechtvaardigde zelfverzekerdheid „Wij weten op een prik waarop u wacht en waarom u lacht" luidde het refrein van de herkenningsme lodie onder het motto „In zot groot" weggaven, zou als een schoolvoorbeeld kunnen gelden van nationaal onvermogen om tot een enigszins dragelijk ontspan ningsprogramma te geraken. Het was zouteloze kost en slappe thee van begin tot eind waarbij men zo weinig onder scheidingsvermogen aan de dag legde, dat er zelfs een sentimenteel en ontstel lend dom liedje werd te berde gebracht, geïnspireerd op de huidige moeilijkheden welke de Nederlanders in Indonesië on dervinden. De „ouwe baboe" ontbrak er niet in en dat zegt genoeg. Een zogenaam de parodie op het gedrag van Hollanders in Parijs gaf deze artiesten de gelegen heid zich van alle artistieke maskerade te ontdoen en geheel zichzelf te zijn. Slechts één lichtpuntje: de man die Franse chan sonniers imiteerde toonde daarin tenmin ste enig stijlbesef en meer persoonlijk- ADVERTENTIE Haarlem HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de wouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Orgel en zang. 11.45 Voordr. 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.45 Voordr. 16.00 Alt en pia no. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz.: Nederland en de wereld: De woning- bouwactie van de Hoge Autoriteit. Een gesprek tussen de heren drs. A. R. A. Theunissen, fin. deskundige voor de woningbouw bij de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. en mr. G. v. d. Flier, loco-directeur-generaal van de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.45 Sportproblemen 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws. 20.05 Sportman van het jaar! 21.05 Gram. 21.15 Verkenning van Simenon, causerie. 21.35 Strijk- ens. 22.35 Act. 22.45 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.16 Sportact. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Ma rinierskapel. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Radio-philharm. ork. en soliste. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Sopr. en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 Anti-Revolutionaire Partij, caus. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaal- sportuitsl. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Ork.conc. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 16.15 Gram. 16.40 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Idem. 20.10 Missiemontage. 20.40 Symf.ork. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 2215 Intern. Radio Uni versiteit. 22.30 Orgelconc. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 19.00—20.00 Eurovisie: Report. Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats te Bratislawa. KRO: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Gastenboek. 20.30 Televitrine. 20.50 Causerie over Verre Oosten met filmopnamen. 21.25 Studenten- progr. 21.50—22.00 Epiloog. ADVERTENTIE RENAULT-DAUPHINE Winnares RALLYE DE MONTE CARLO Andere glorie: Na een bestaan van 22 maan den ruim 200.000 wagens op de weg en een productie per dag van 950. Nadere inlichtingen, geheel vrijblijvend GARAGE DEN HOUT heid dan zijn collega die tegen Willy Wal den aanleunde. Toch zijn deze verwijten in zekere zin aan het verkeerde adres ge richt. De werkelijke verantwoordelijken zetelen aan de 's-Gravelandseweg in Hil versum. Golfbreker Zaterdagavond 8 februari zendt de V.P.R.O. voor de televisie een amusements programma uit, dat gedeeltelijk door de B.B.C. zal worden overgenomen. De V.P.R.O.-regisseur Jac. Dixon is voor zijn programma, dat een internationaal karak ter draagt, een week in Engeland geweest om geschikte artiesten te zoeken en te en gageren. In een onderhoud met de tele visieregisseur van de B.B.C. Francis Essex In het hierbij aangekondigde tv-pro- gramma, dat op 8 februari zal worden uitgezonden treedt onder andere de Engels-Chinese mimische kunstenares Chin Yu op. Zij kreeg bekendheid door haar medewerking aan de „musical" „South Pacific". is hij overeengekomen dat een deel van zijn programma door Engeland zal worden relayeerd, te beginnen om 21.15 uur. Op dat moment zal de omroepster van de V.P.R.O. Vertie Dixon de kijkers in Enge land verwelkomen. Dit zal de eerste keer zijn, dat een Nederlands programma in de Engelse huiskamer doordringt. Het frag ment, dat ook in Engeland zal worden ont vangen, wordt een inlas in een amuse mentsprogramma, dat tegelijkertijd met de V.P.R.O. door de B.B.C. voor de Engelse kijkers op het scherm wordt gebracht. Dinsdagavond 11 februari zal de N.T.S. van kwart voor negen tot kwart over negen een film over Maarssen uitzenden in de Eurovisie-serie „Kleine steden van Euro pa". Max Dendermonde, die opdracht kreeg het draaiboek te schrijven, heeft juist Maarssen uitgekozen, omdat hij dit dorp aan de Vecht van nu ruim elfduizend in woners kenmerkend vindt voor de ontwik kelingsgang in Nederland. Deze gemeente, die vroeger overwegend agrarisch was, is nu sterk geïndustrialiseerd en zij heeft een snel groeiende bevolking. Er heerst een acuut woningprobleem en Maarssen heeft ter bestrijding daarvan na de oorlog een relatief groot aantal woningen gekregen in een geheel nieuwe wijk. De film, die in juni en juli 1957 is opgenomen, is geregis seerd door Joes Odufrè. De hoofdrolver tolkers zijn allemaal inwoners van Maars sen, die geen acteurs of actrices zijn, al doet een enkele wel aan amateurtoneel. Het verhaal betreft een weduwe en een weduwnaar, die- voor elkaar kiezen. Het Maarssense doorbraakplan is in het spel opgenomen, aangezien het gezin uit zijn huis is gezet. Het moest worden afgebro ken om plaats te maken voor een nieuwe weg. Het huis in de film is de woning Klokjeslaan 59 van de 37-jarige weduwe mevrouw E. A. Norbart-Van Slochteren. Deze woning zal evenwel van het echte doorbraakplan geen last hebben. Mevrouw Norbart speelt in de film de rol van de weduwe. De weduwnaar is de heer J. Ra- dings, tweeënvijftig jaar en van beroep arbeidsanalyst. (Van onze correspondent in Montreal) Een briljant idee van een Canadese rönt genoloog en het technisch vernuft van de Nederlandse industrie hebben een belang rijke bijdrage geleverd tot de medische wetenschap. In een Montreals ziekenhuis is een röntgeninstallatie in gebruik geno men. die het voor het eerst mogelijk maakt routineonderzoek te doen, waarvan het beeld via film en televisie wordt ge reproduceerd. Het apparaat ondervangt voor röntgenoloog en patiënt de bezwa ren, die verbonden zijn aan teveel röntgen stralen. Door deze nieuwe toepassing kan in de toekomst de ziekte bij een patiënt, die duizenden kilometers ver weg wordt verpleegd, worden gediagnostiseerd. Röntgencinematogra'fie, dat wil zeggen het maken van films van het inwendige van een patiënt, die röntgenologisch wordt onderzocht, is op zichzelf niets nieuws. Zij heeft het voordeel, in tegenstelling tc' het gebruikelijke röntgenbeeld, dat slechts een momentopname is, dat de specialist de ge dragingen van levende organen kan bestu deren. Tot voor enkele jaren was deze me thode echter niet bruikbaar, omdat sterke straling nodig was, die het menselijk li chaam niet altijd kon verdragen. Vier jaar geleden perfectioneerde Philips in Eind hoven echter een electronische beeldver sterker die lichtbeelden duizend maal kan versterken waai-door het mogelijk werd om volkomen veilig films te maken. Dit procédé werd al gauw op grote schaal in Frankrijk en Duitsland toegepast en door middel van films die in sommige gevallen slechts een duur hebben van tien seconden en die vertraagd kunnen worden teruggedraaid konden diagnoses worden gesteld aangaande ziekten van het hart, de maag en andere organen. Toen dr. Albert Jutras, een vooraan staand specialist in Canada en hoofd-rönt- genoloog van het Jean Talon-ziekenhuis in Montreal, van deze ontwikkeling hoorde, heeft hij een studiereis door Europa ge maakt om zich van de nieuwe vinding op de hoogte te stellen. In 1953 al was bij hem de gedachte opgekomen om de cine- röntgenclogie te combineren met televisie, maar hij had voor zijn „droom" weinig bijval gevonden. Toen hij echter de rönt- genbeeldversterker in werking zag, was hij er meer dan ooit van overtuigd, dat een dergelijke apparatuur voor verwezen lijking vatbaar was en hij ging naar Ne derland om daar met de technici in Eind hoven zijn wensen te bespreken. „De in stallatie, die in Montreal met veel succes heeft proefgedraaid, is het resultaat van de nauwe samenwerking die er heeft be staan tussen de Canadese specialist en Philips," zo vertelde ons de heer D. C. F. van Eendenburg, in Toronto, president directeur van Philips in Canada. De apparatuur, zoals deze in Nederland is ontwikkeld, bestaat uit vier hoofd-ele- menten: een beweegbare tafel waarop de patiënt ligt, een röntgenapparaat, de beeld versterker en film- en televisiecamera's. Vroeger moest een dokter in het volkomen duister werken om een patiënt door te lich ten en bovendien werden er grote hoeveel heden röntgenstralen gebruikt. Het is nu dank zij de beeldversterker mogelijk ge worden om in een geheel verlichte kamer te werken, waai-bij de apparatuur bediend kan worden uit een andere kamer (waar ook een televisiescherm staat opgesteld), hetgeen de specialist in staat stelt om de bewegingen der organen in het menselijk lichaam gade te slaan. De grote voorde len liggen voor de hand: het is mogelijk geworden om een snelle en juiste diagno se te stellen. In vele gevallen kan alleen cineröntgenologie gebreken aan het licht brengen, die door middel van röntgenop- namen niet kunnen worden aangetoond, zoals bijvoorbeeld sommige hartgebre- ken, die zonder een film van de stroming van het bloed door het hart heen, moeilijk zijn vast te stellen. Voor de patiënt is er bovendien het voordeel, dat er slechts ge ringe hoeveelheden R-stralen nodig zijn. De röntgenoloog loopt in het geheel geen gevaar meer omdat hij zijn onderzoek ver richt voor het televisiescherm in een apar te kamer. Toekomstmogelijkheden De toekomstmogelijkheden zijn echter nog veel groter en dr. Guy Duckett, rönt genoloog aan het Jean Talon-ziekenhuis, vertelde ons dat dr. Jutras juist die voor ogen heeft gehad bij de ontwikkeling van zijn idee. Gebruikmakende van het lande lijke ultrakortegolf-televisienet moet het voor een specialist in een van de medische centra als Montreal en Toronto mogelijk zijn om een patiënt duizenden kilometers ver weg, bijvoorbeeld in Winnipeg of Van couver te onderzoeken, waarbij de specia list per telefoon onmiddellijk zijn diagnose kan doorgeven aan de behandelende ge neesheer. Op 25 februari wordt in Mon treal de eerste stap in die richting gedaan, wanneer een verbinding tot stand wordt gebracht tussen twee plaatselijke zieken huizen, die vijf kilometer van elkaar ge legen zijn. „Indien deze proef slaagt, zo zei dr. Duckett, „is het ook mogelijk om het over grotere afstanden te doen." Een oud-inwoner van Wassenaar* de heer G. Ruychrok, die thans is verbonden aan de technische staf van de Bell-tele- foonmaatschappij, welke het ultrakorte- golf-netwerk in Canada in beheer heeft, vertelde ons dat het systeem voorziet in zes televisiekanalen, waarvan er twee in gebruik zijn bij de Canadese radio-omroep. Het gebruik van de andere kanalen voor doeleinden zoals voor medisch onderzoek, is dus zeker in de praktijk uitvoerbaar. De heer Ruychrok was echter van mening, dat hieraan hoge kosten verbonden zou den zijn. Vast staat echter, dat er een be langrijke stap voorwaarts is gedaan en de heer Van Eendenburg zei, dat Philips in Canada trots is op de rol, die zij heeft mo gen spelen in de vooruitgang in de beoefe ning van de röntgenologie. Als Bumbel in zijn eigen hut zat en daar rustig in zijn boeken las, sloop altijd Fokko er omheen; hij bespioneerde Bumbel. Maar Bumbel had daar helemaal geen erg in. Als hij geweten had, wat die vent in zijn schild voerde, had hij wel opgepast. Maar Bumbel was zich van geen kwaad bewust. Hij sliep 's nachts rustig en had er geen erg in, wat hem boven het hoofd hing. 51-52 In de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is besloten tot instelling van een commissie voor maat schappelijk werk in de provincie. Haar taak zal, naar het zich laat aanzien, in hoofdzaak bestaan in het uitbrengen van advies inzake subsidie-verzoeken van in stellingen en organen, werkzaam op het gebied van het maatschappelijk werk. De commissie bestaat uit tien leden, van wie tenminste zeven leden der Provinciale Staten zijn. Tot leden der commissie wer den benoemd mevrouw J. A. A. Luijckx— Sleijfer en de heren Th. Laan, P. C. Faber, W. don Broeder, drs. W. F. G. Wiese, mr. O. H. van Wijk, J. Rozeman, allen leden van de Provinciale Staten, mr. J. E. van der Vliet, secretaris van de Sociale Raad voor Alkmaar en omgeving, C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk en B. Fels, hoofd van het bureau Noordholland van het ministerie van Maatschappelijk Werk. te Ned. Herv. Kerk Drempt B. Kristensen te Beroepen Stolwijk. Aangenomen naar Blankenham (toez.) A. J. Plug, vicaris te Schiedam, die bedankte voor Mensingeweer (toez.). Geref. Kerken Beroepen te Avereest G. Hengeveld te Woubrugge. - te Leeuwarden (3de pred.pl.) C. W. Thijs te Voorburg. Bedankt voor Delft (vac. E. de Vries) G. W. H. Peddemors te Dirkshorn. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zwolle (vac. R. H. Bremmer) Z. G. van Oene te Sliedrecht. Geref. Gemeenten Tweetal te Goudswaard Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en H. van Gilst te Dirks- land. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Hengelo (O.) D. Coppoolse te Kornhorn. Bedankt voor Artesia (Californië) (Old Chr Ref. Church) M. Baan te Dordrecht. - voor Steenwijk S. Wijnsma te Broek op Langendijk. ADVERTENTIE DOUWELGSEKTS a r J in handige tabakszak! vpUDMIWk 4 9 60. Hij moést wel dromen, omdat de werkelijkheid hier, in Berlijn, voor hem was afgesloten. Een reis naar Pa rijs kostte echter veel geld! Maar wat had 't voor zin om in Berlijn te blijven? Hij voelde zich ziek en een zieke was niet in staat om te vechten. Eerst wilde hij thans naar zijn ouders in Lüneburg gaan, naar de klei ne woning op de tweede verdieping, welke Salomon Heine daar voor hen had gehuurd. Hij zou veel wande lingen in de buitenlucht maken en rust nemen. Dan zou hij weer gezond worden. Hij schreef naar Lüneburg, meldde zijn aanstaan de vertrek aan Immermann en wachtte alleen nog op het verschijnen van zijn tweede boek bij de uitgever Dümmler. Eindelijk, midden april, hield hij het in han den Hij stuurde een present-exemplaar aan enkele belang rijke figuren, onder wie Goethe. Van niemand ontving hij enige reactie. Tenslotte vertrok hij naar Lüneburg HOOFDSTUK XII. De hobbelende reiskoets, welke Harry Heine uit Ber lijn wegvoerde, had weinig gemeen met het elegante rijtuig, waarin hij op zijn eerste dag in Berlijn vol over moed door de drukke straten had gereden. Hij dwong zich echter niét in trieste overpeinzingen te vervallen. Tegen vijf uur in de namiddag kwam hij in Lüneburg aan. Zijn moed zonk hem in de schoenen, toen hij de twee smalle donkere trappen opklom, welke naar de woning van zijn ouders voerde. Niets van de glans, waarop zijn vader zo gesteld was, viel hier te ontdek ken. Trieste armoede kwam hem tegemoet. Toen hij echter tegenover zijn moeder stond, viel het gevoel van onrust en geslagenheid van hem af. Waarom had hij elders gezocht naar een hart, dat voor hém sloeg? Met grote gelatenheid vertelde zijn moeder haar ver haal: er was weinig verbetering in de toestand van zijn vader. Hoop op genezing bestond er niet meer. Men moest dankbaar zijn, dat de ziekte zich niet veel had verergerd. De dokter had gezegd, dat het nog heel lang kon duren. Toen hij haar over Lüneburg vroeg, zuchtte ze. Ze gingen met niémand om. Hoe vèraf leek Düsseldorf en hoe groot en stralend! Lüneburg was een provincienest met kleingeestig geroddel en kleinsteedse afgunsten. Bovendien was men erg nieuwsgierig. Men kon zich het beste op een afstand houden en met niemand omgaan, legde zijn moeder uit. Haar enige vreugde bestond in het feit, dat Char lotte Harry's zuster dit jaar met de koopman Embden in het huwelijk zou treden. In juni zouden ze trouwen en Embden leek een goede man, die Charlotte oprecht liefhad en niet alleen op geld bedacht scheen te zijn. Opeens zei zijn moeder: „Ik heb je tragedies gele zen, Harry, maar ze bevielen me niet. Ik weet, dat jij ze geschreven hebt, maar ze stonden me niet aan. Ik ben bang dat je er niet veel succes mee zult hebben." Hij antwoorde niet, doch wachtte wat ze verder zou zeggen. Over zijn gedichten sprak ze echter met geen woord De kritieken, die hem bereikten, waren evenmin en thousiast. De tragedies werden h_ftig aangevallen en over de gedichten, welke in diezelfde bundel waren opgenomen, zweeg men. Maar, hoe dan ook, men sprak dus nog steeds over hem! Zelfs nu hij hier in dit vergeten nest Lüneburg huisde. Hij wachtte enige tijd voordat hij met zijn moeder het plan besprak om naar Parijs te vertrekken. Met een treurig gezicht stemde ze toe. Ze zou hem verlie zen, er zat niets anders op.De beslissing zou ech ter wederom in handen van Salomon Heine liggen. In juni zouden ze hem ontmoeten bij het huwelijk van Charlotte. Oom Salomon was bij dit festijn in een opperbeste stemming. Hij voelde zich de belangrijkste man van de familie, die men met eerbied tegemoet trad en wiens goedheid alom dankbaarheid afdwong. Gena diglijk hoorde hij Harry's plannen aan. Tenslotte klop te hij hem bijna vaderlijk op de schouder en zei: „In Berlijn verder studeren heeft thans inderdaad geen zin meer. Frankrijk? Daarover zal ik eens naden ken. Mijn vriend Fould heeft in Parijs zijn fortuin gemaakt, zoals ik in Hamburg. Houd je niet meer op met die rijmelarij, Harry, maar studeer ernstig! Dat kan ook in Parijs. Éérst moet je echter weer hele maal gezond worden! Hier zijn tien Louis d'Or! Ge bruik dit geld om in een badplaats te gaan kuren, zeebaden te nemen en dergelijke, en denk nog eens rustig na over je plannen. Kom daarna bij mij in Hamburg, dan bespreken ;we een en ander 1" Harry Heine voelde zich bij zoveel begrip en goed heid van de kant van oom Salomon niet helemaal op zijn gemak... Om zijn tot waanzin-drijvende hoofdpijnen te gene zen reisde hij naar Ritzebüteel-Cuxhaven. Het baden in zee deed hem goed. Langzaam aan begon hij zich beter te voelen, ook al waren de hoofdpijnen nog niet geheel en al verdwenen. Hij voelde zich vooral ople ven, toen hem de vreugdevolle tijding bereikte, dat Klingemann in het National-Theater van Braun schweig zijn „Almansor" zou opvoeren. Wanneer dit stuk insloeg, zou zijn „Ratcliff" volgen! O, kón hij maar naar Braunschweig reizen! Hij had echter geen geld. Het geld van oom Salomon was niet eens genoeg voor zijn vei blijf in de badplaats, hij moest zelfs nog geld opnemen, dat bij de bankier Lipke, in Berlijn, voor zijn studie was gestort. Toen hij na de vreugdevolle tijding over de opvoe ring van zijn stuk, op zijn dringende brieven naar Braunschweig verder geen antwoord kreeg, reisde hij tenslotte vol onrust terug naar Lüneburg, waar het zelfde eentonige, trieste leven van voorheen hem wachtte. Op de 20ste augustus werd in Braunschweig zijn „Almansor" voor het eerst opgevoerd. Hij was er niet bij. Hij leefde echter in de overtuiging, dat zijn woor den en ideeën rechtstreeks van het toneel in de harten van de toeschouwers weerklank zouden vinden. Als hij eens geweten had, hoe het die avond zou toegaan. De hoofd- en bijrollen van het stuk waren goed be zet. De zaal was vol. „Almansor" werd als veertien de voorstelling in een abonnementsserie gegeven. Aansluitend aan het stuk zou een korte opera worden uitgevoerd. Toneelstuk én opera... de schouwburg directie wist hoe men publiek moest trekken. De inhoud van Heine's stuk leek romantisch: Don Gonzalez, Donna Clara, Don Henrique, ridders, edel- vrouwen en moren... Een romantisch stuk over hel dendom en liefde had altijd succes. (Wordt vervolgd) Verdronken. De 30-jarige arbeider P, Gilessen uit Groesbeek is tijdens werk- zaamheden aan de Wilhelminabrug te Maastricht in de Maas gevallen. Ander, half uur later is hij levenloos uit het water opgehaald. Het ongeluk gebeurde doordat een stuk beton, waarop hij stond, los raakte, waardoor hij van een hoogte van ongeveer zes meter in het water viel. Judogreep. In Rotterdam zagen twee taxichauffeurs dat twee mannen probeer den in te breken op de Stationssingel. De inbrekers namen de vlucht, achtervolgd door de chauffeurs. Een 17-jarige jongen, beoefenaar van de judosport, zag de man nen rennen, greep een van hen en hield hem in een bepaalde greep vast, zodat de man geen vin meer durfde te verroeren. De inmiddels gewaarschuwde politie nam hem weldra over. Ook de ander kon in de buurt worden aangehouden. Inbreker-en-gros. In een pension in Bussum is een 31-jarige man aangehouden, die de laatste maanden ongeveer 70 inbra ken in het gehele land heeft gepleegd. Bij zijn verhoor heeft hij een dertig bekend. Tevens werd een 36-jarige vrouw gearre steerd, die hem bij vele inbraken heeft geholpen. De politie nam een album in be slag, waarin de man trein- en buskaartjes, hotel-rekeningen, suikerzakjes en andere souvenirs aan zijn strooptochten door Ne derland had geplakt. NAVO-taptoe. De Stichting NAVO- taptoe Arnhem houdt op 25, 26, 27 en 28 juni in Arnhem een grote taptoe. Militaire korpsen en drumbands van verscheidene bij de NAVO aangesloten landen zullen daaraan deelnemen. Treinvertraging. Hedenmorgen is de bovenleiding van de spoorlijn Sittard— Maastricht onklaar geraakt doordat een auto tegen een openstaande overwegboom i-eed, waardoor deze boom in aanraking kwam met de bovenleiding. Het treinver keer heeft daardoor enige tijd vertraging gehad en een enkele trein is uitgevallen. L'Alliance Francaise. In de Remon strants Gereformeerde Kerk aan de Wil- helminastraat 22 zal op 30 januari door de eerwaarde pater Callens voor leden van de Alliance Franpaise een lezing worden gehouden over „L'art Cistercien en France au XH-ième siècle". ADVERTENTIE WOENSDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Operagezelschap „Fo rum" met „La Traviata", 20 uur. Concert gebouw: Concert door de Haarlemse Kla- varskribo Accordeonclub, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l„ 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een meisje in slecht gezelschap", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Casino de Paris", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mijn geld of mijn leven", a.l., 19 en 21.15' uur. Rembrandt Theater: „De nachten van Cabiria", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy The ater: „Guerilla in de jungle", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De man met de gouden arm", 18 jr., 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Volksuniversiteit: Georgette Hagedoorn, 20 uur. Concertge bouw: Uitvoering door het Koor Katholiek Haarlem, 20.15 uur. Minerva Theater: Heemsteedse Kunstkring: Pianorecital door Eduardo del Pueyo, 20.15 uur. TENTOOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van tekenin gen en aquarellen van Alechinsky, 11—l7 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een meisje in slecht gezelschap", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Ca sino de Paris", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De nachten van Ca biria", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Guerilla in de jungle", H jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De man met de gouden arm", 18 jr., 14.15. 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Dreefzicht: Vertoning toeristische film: „Kris-kras door Europa en Marokko", 20 u.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6