I 1 Een in blik PEGEM sluit leningen ten behoeve van uitbreiding van het PEN Nederlandse houding jegens Indonesië in discussie Werkloosheid gestegen tot 2 procent EERSTE KAMER DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEiVIS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Provinciale Staten Noordholland W erkgeversverbond: Nog geen grote ongerustheid over de werkloosheid Heldere vuurbol boven ons land waargenomen Ook in Haarlem gezien Kappersconcours startte in Beverwijk Finale straks in Haarlem Dodelijk ongeval bij bomen rooien Marine-arts krijgt gelijk, minister ongelijk Telegram aan regering over noodtoestand in tuinbouw WOENSDAG 2 9 JANUARI 1958 Tijdens de behandeling van de provinciale begroting 1958 in de dinsdag te Haarlem gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Nooi;dholland is het uitschrijven van leningen door de n.v. P.E.G.E.M. ten behoeve van de uitbreidings werken van de centrale van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland ter sprake gekomen. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd meegedeeld, dat de provincie geen leningen mag sluiten tegen een hogere rente dan de regering heeft vastgesteld. Daarom wordt gebruik gemaakt van een aanbod van de leningen der n.v. P.E.G.E.M. waarvan de provincie en de gemeenten Haarlem en Amsterdam participanten zijn. Deze n.v. mag wel hogere rente beschikbaar stellen dan de overheid. Ook is meegedeeld dat de toestand van de tuinders in Kennemerland- Noord in moeilijkheden zijn geraakt doordat zij verdreven worden en er onvol doende vervangende grond aanwezig is. Over de werkloosheid werd meegedeeld, dat die in de provincie tot 2% is gestegen. Op het eiland Texel zijn vele werklozen en maatregelen worden getroffen om door verkavelingswerken uit te voeren betrokkenen aan het werk te houden. Over de wegen ten westen en ten oosten van Haarlem werden geen mededelingen gedaan die nieuws bevatten. Het overleg met het'rijk is nog gaande. Bij de voortgezette financiële beschou wingen heeft het lid der Staten de heer j. Schippers (K.V.P.) opgemerkt, dat nu de tijden gunstig zijn geweest men niet mag indommelen. Sinds 1950 hebben de rekeningen der provincie belangrijke overschotten opgeleverd, die ten goede zijn gekomen van de reserve. Aandacht aan de toekomst dient te worden besteed. Her stel van oude gebouwen mag niet verwaar loosd worden. Dat is gebleken bij de restauratie van een gebouw van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort, waar veel geld voor de restauratie beschikbaar moet worden gesteld. De verpleegprijs, die toch al hoog is, loopt gevaar nog meer verhoogd te moe ten worden als de kosten voor herstel stijgen. De heer Schippers besprak verder het sluiten van leningen, waarbij hij die van de n.v. P.E.G.E.M. ter sprake bracht. Namens de fractie van de Partij van de Arbeid verklaarde de heer W. G. F. W i e s e, dat zij gaarne de plannen tot opstelling van een welvaartsplan zal ondersteunen, indien het althans gericht is op een concreet doel. Dr. J. J. van Soest (Arbeid) bracht de stijging van het aantal werklozen ter sprake en zeide, dat die reden tot bezorgd heid geeft. Het verlenen van vergunningen voor de bouw in de particuliere sector voor handel en verkeer dient bevorderd te worden, om uitbreiding van de werkloos heid te voorkomen. Ook beval hij ruil verkaveling aan. Mr. F. C. Vorstman (V.V.D.) merkte op van mening te zijn, dat de leningen die de n.v. P.E.G.E.M. heeft gesloten zwaar op de maag van Gedeputeerde Staten moeten liggen. Het is jammer, dat het rijk de provincie niet in de gelegenheid heeft gesteld geld te lenen tegen een hogere rente dan destijds bepaald is. Het dient de uitbreiding van het P.E.N. als een daad van moed te beschouwen en die te ap preciëren. Volgens spreker leent de n.v. P.E.G.E.M. geld en geeft het aan de president-commissaris, die lid van Gede puteerde Staten is. Deze geeft het aan zijn collega lid van Gedeputeerde Staten, die er gebruik van maakt voor de uitbrei dingswerken en de hogere rente wordt op een bijzondere wijze betaald. Mag het rijk hieraan wel zijn medewerking verlenen? vroeg spreker. Subsidiebeleid De gedeputeerde de heer W. A. van der Donk (K.V.P.) heeft de financiële vragen beantwoord en opgemerkt, dat het huidige college van mening is het vast stellen van het subsidiebeleid te moeten overlaten aan het college, dat na 1 juli optreedt. Het vaststellen ervan noemde spreker overigens een hachelijke onder neming. Wat het aantrekken van kapitaal ten behoeve van de uitbreiding van het P.E.N. betreft merkte spreker op, dat de provincie belangrijke verplichtingen heeft tegenover de n.v. P.E.G.E.M. Deze maat schappij moet de produktie en de distri butie van de elektrische energie van de provincie, Haarlem en Amsterdam zodanig inrichten, dat contracten, onder meer ten aanzien van de spoorwegen, nageleefd worden. Aangezien de provincie niet in staat was leningen te sluiten, omdat een laag rentepercentage beschikbaar gesteld mocht worden, heeft zij gebruik gemaakt van de leningen die de n.v. P.E.G.E.M. gesloten heeft. Er ontstaat een rentever- Als reactie op de verklaring van het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. inzake verontrusting over de snelle stijging dei- werkloosheid heeft het Verbond van Ne derlandse Werkgevers meegedeeld, dat men van die zijde zich tot nu toe op het stand punt heeft gesteld, dat de ontwikkeling der werkloosheid nog niet van die aard is. dat er reden behoeft te bestaan tot grote ongerustheid. Het is echter wel zaak, de cijfers dienaangaande op de voet te vol gen. Wanneer het noodzakelijk zou blijken, de werkloosheid te beperken,, gaan ech ter de gedachten van werkgeverszijde meer uit naar vergroting van de activitei ten in het bedrijfsleven dan naar aanvul lende werken. In ieder geval acht men het volstrekt noodzakelijk, dat niet de infla toire weg wordt bewandeld. Ledenvergadering Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Onder voorzitterschap van mr. E. J. W. Top hield de afdeling Bloemendaal en om streken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde dinsdagavond in hotel „Rusthoek" een ledenvergadering. De agenda vermeld de onder meer de verkiezing van twee bestuursleden wegens het periodiek af deden van de heren J. F. Kroone en A. ■lansen, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld. In hun plaats werden de heren J. M. Barnhoorn en J. H. Wesseling gekozen. Dc heer A. Jager, tuinbaas van „Linden- beuvel", hield een lezing over „Moderne moeimethoden van vruchtbomen in par ticuliere tuinen", waarbij tevens verschil lende plantsystemen werden besproken. Spreker illustreerde zijn beloog met teke ningen en platen. schil, maar dat wordt verrekend door lagere bedragen aan de drie deelnemende partijen uit te keren. Gedeputeerde Staten hebben aan deze gang van zaken hun medewerking verleend en van de zijde van gekomen. het rijk zijn geen bezwaren binnen- Kennemerland-N oord In antwoord op vragen van de heer J a c. Groen heeft de gedeputeerde me juffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier (Arbeid) meegedeeld, dat er inderdaad moeilijkheden bij de tuinders in Kenne- merland-Noord zijn ontstaan doordat vele verdreven worden en er onvoldoende ver vangende gronden beschikbaar zijn. In vele gevallen komt de oudste zoon van een tuinder niet meer in aanmerking het. be drijf van zijn vader voort te zetten. De kinderen dienen elders werk te zoeken. Ouderen krijgen nog een behoorlijke uit kering als zij hun bedrijf verlaten, maar mensen van middelbare leeftijd krijgen het moeilijker. De betrokkenen denken dat zij de gronden van het Provinciaal Waterleidingbedrijf kunnen gebruiken om hun bedrijf voort te zetten. Dit is echter niet mogelijk. Spreekster noemde het vraagstuk zeer moeilijk en verklaarde dat het college er grote aandacht aan besteedt. Werkloosheid De gedeputeerde de heer A. B. J. P r a k- k e n ..(Arbeid) deelde mee, dat Gedepu teerde Staten met verontrusting kennis hebben genomen dat de werkloosheid in de provincie toeneemt. Het percentage is 2,4% in de provincie en T7 in de Zaan streek. Op het eiland Texel zijn van de 3070 manlijke werkkrachten 205 werk loos. Daar zullen gronden verkaveld wor den. Spreker vervolgde dat de provincie zich nooit aan overbesteding heeft schuldig gemaakt en de uitbreiding van de centrale van het PEN is zo lang mogelijk uitgesteld. De provincie zat zonder gelden kon niet tegen een laag percentage lenen. Daarom is gebruik gemaakt van de mogelijkheid van het sluiten van-leningen door.de n.v. P.E.G.E.M. Agrarisch ivelvaartsplan Gedeputeerde de heer P. Blaauboer (V.V.D.) deelde mee, dat de commissie tot vaststelling van het agrarisch welvaarts plan op 7 maart door de Commissaris dei- Koningin geïnstalleerd zal worden. In ant woord op vragen over toegangswegen merkte spreker op, dat de wegen nabij de brug te Schellingwoude van het rijk en Amsterdam zijn. De provincie heeft het gedeelte tussen Uitgeest en Limmen ver beterd, evenals wegen naar Velsen. De besprekingen met de minister van Verkeer en Waterstaat over de weg ten westen van Haarlem zijn nog gaande. Gedeputeerde Staten hebben bij de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat gepleit de weg ten oosten van Haarlem te laten lopen aan de westkant van de Liede. Wat de oever verbindingen betreft zeide spreker dat Ge deputeerde Staten geen rechtstreekse be langen hebben. Van een voorkeur is geen sprake. Heden, woensdag, wordt de vergadering voortgezet. Twee leden van onze redactie en zeer vele mensen in Groningen, Friesland en Drente hebben vanmorgen om vijf minuten voor half acht een bijzonder heldere vuur bol waargenomen, die aan de reeds licht wordende hemel nog zeer goed te zien was. Hij verscheen in de noordelijke hémel; liet een vurige staart na en leek plotseling uiteen te spatten. Wij zagen een rood- oranjeachtige kleur, maar sommige waar nemers melden een blauwe gloed. De vuur bal bewoog zich in een flauw gebogen baan langs de hemel van het zuidoosten naar het noordwesten. Vermoedelijk is een vrij grote meteoor steen recht op de aarde afgekomen en in de dampkring vergaan, mogelijk boven de Noordzee of nog verdr in de richting van Schotland Volgens de Sterrewacht van Utrecht, afdeling Meteoren, is het zeer zeker een meteoorsteen geweest. De Sterrewacht te Utrecht verzoekt de waarnemers van dit bijzondere natuurver schijnsel hun gegevens per briefkaart te willen zenden naar haar afdeling Meteo ren. Gevraagd worden de richting van begin en eindpunt, de hoogte in graden boven de horizon, het tijdstip van zicht baarheid, de tijdsduur in seconden, ge gevens over de kleur en de lengte van de staart en over de helderheid door deze te vergelijken met de maan of de zon. Verschillende bewoners van het eiland Texel hebben vanochtend een verblindende vuurbal waargenomen. Twee scholieren die per fiets op weg waren naar de boot voor Den Helder, geraakten, door het felle licht verblind, van de weg en kwamen in de berm terecht. Ook boven Noord-Duitsland, Denemarken en Engeland is de zich in noordwestelijke richting bewegende vuur bol waargenomen. (UP) Ook van een Duitse vissers boot die ten noorden van het lichtschip Borkumriff voex-, is een melding ont vangen. Een commissie bestaande uit de heren P. Leering, voorzitter en P. C. Duynmeyer, secretaris, heeft een competitie georgani seerd voor kappers en kappersbedienden in de provincie Noordholland. De eerste wedstrijd-avond had gisteravond plaats in Beverwijk in de grote zaal van de Groen- tenbeurs. De deelnemers waren uit Alk maar, Zaandam, Amsterdam en Haarlem naar Beverwijk gekomen om hun krachten met de Beverwjjkse collega's te meten. Onder grote belangstelling werd er be gonnen met het „bewerken" van het vrije model met kam en schaar. Van iedere ver eniging uit de genoemde plaatsen waren vijf afgevaardigden aan het werk en de jury heeft lang geen gemakkelijke taak gehad om de diverse elegante eindproduk- ten op hun merites te beoordelen. Deze competitie, die tevens gold als viering van het vijfjarig bestaan van de Tecr.oische Ontwikkelingsclub van Herenkappers te Beverwijk zal zijn bekroning vinden te Haarlem, waar de prijswinnaars om de titel van kampioen van Noordholland zul len strijden. Na de behandeling met kam en schaar volgde als laatste onderdeel van de com petitie het haaropmaken. De jury bestaande uit de heren van Duist (Amsterdam), Schel (Zeist) en Göe- delce (Den Haag) wees ten slotte de volgen de prijswinnaars aan: Clubprijs en wissel beker: Zaandam (met 1665 punten), waar mede Zaandam voor de tweede maal in successie de beker wint, 2de prijs Amster dam (1598 punten), waarna Beverwijk (1576), Haarlem (1572) en Alkmaar (1568) volgden. De individual0 prijzen gingen naar de heren Ris uit Zaandam met 346 punten. Houtman. Amsterdam 340 punten en Karstens uit Zaandam met 339 punten ADVERTENTIE VERHUUR zonder chauffeur Thans extra voordelig wintertarief. A. R. M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 (Van onze Kamerverslaggever) In de Eerste Kamer heeft de heer Kolff (C.H.U.) gisteren gepleit voor een krach tiger optreden tegen Indonesië. Daarentegen waarschuwde de heer In 't Veld (P.v.d.A.) tegen te sterke emoties. Hij drong aan op een open gesprek met Indonesië onder leiding van een neutrale instantie, bijvoorbeeld de Verenigde Naties. Tussen deze twee uitersten namen de heren Kropman (K.V.P.) en Molenaar (V.V.D.) een middenpositie in. Zij vonden het moment niet geschikt om het probleem Nieuw- Guinea diepgaand te bespreken, omdat het geladen is met wederzijdse wrok. In ieder geval valt niet te praten over overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, zei de heer Ruppert (A.R.). De tijd van geduldige welwillendheid tegenover Indonesië is thans voorbij, zei de heer Kolff (C.H.U.). Protesten helpen niet en daarom is het nu tijd geworden voor daden. Een daad zou kunnen zijn de erkenning van de republiek der Zuid- Molukken en het convoieren van Neder landse schepen in de Indische wateren. Elke overeenkomst met Indonesië is waar deloos gebleken en daarom vroeg de heer Kolff van minister-president Drees de toe zegging, dat met deze Indonesische rege ring niet zal worden onderhandeld. Voorts vroeg hij de verzekering, dat Nieuw-Gui nea behoorlijk verdedigd kan worden te land, ter zee en in de lucht. „Van de In donesiërs is alles te verwachten", zei hij. „Alle vriendelijkheid van onze kant wekt slechts de indruk, dat wij bang zijn. Daar om is nu een krachtiger optreden ge boden". „Wij moeten ons hoeden voor te sterke emoties", stelde de heer In 't Veld hier tegenover. De wijze, waarop de Indonesiërs optreden, veroordelen wij evenzeer als de regering en dat maakt het moeilijk tot een oplossing te komen. Wij moeten echter be grip hebben voor wat er in de Indonesiërs omgaat. Er zit bij hen nog veel oud zeer. Wij spreken schande van de vernede ringen, die de Nederlanders moeten on dergaan, maar de Indonesiërs hebben al drie eeuwen vernederingen ondervonden. Is het dan zo'n wonder, dat zij van Neder land economisch onafhankelijk willen zijn?" Sukarno heeft jarenlang op het aam beeld Nieuw-Guinea kunnen slaan. Nooit is gebleken, dat Nederland aan een oplos sing van dit probleem heeft willen mee werken. Bemiddeling bepleit Nederland en Indonesië worden thans door een muur van wanbegrip geschei den. We hebben er begrip voor, zei de heer In 't Veld, dat het initiatief voor een gesprek met Indonesië moeilijk van Nederland kan uitgaan, maar iets anders is het aanvaarden van bemiddeling, bij voorbeeld van de Verenigde Naties. De scherpe verhouding verstoort de ontwikke ling in dit deel van de wereld. Amerika vreest daarvan een toeneming van het communisme in het Verre Oosten. „Waar om zouden we dan bemiddeling geen kans geven?", vroeg de heer In 't Veld. „Het versterkt de positie van de goedwillenden in Indonesië tegenover Sukarno. De P.v.d. A. heeft voor ogen een open gesprek on der-leiding van een derde partij zonder dat men zich tevoren bindt aan enigerlei standpunt. Het gehele probleem Neder- land-Indonesië kan aan de orde komen met het doel betere verhoudingen te scheppen. Wij moeten oog hebben voor de tegen zin van de Indonesiërs tegen Nederlands? economische overheersing. Voor Nieuw- Guinea moet naar een oplossing worden gestreefd, die de belangen van de inheem se bevolking veilig stelt. Wij zouden dan onze goede wil hebben getoond. Wat heb ben wij te verwachten van de huidige po litiek om het noodlot maar over ons te laten komen? Indonesië zal een wig blij ven tussen oost en west. Het heilige bezit van Nieuw-Guinea zal alleen maar geld kosten". Tevoren had de heer Kropman (K.V.P.) reeds gezegd, dat het probleem Nieuw-Guinea wederzijds zo is geladen met ressentiment, dat een discussie alleen maar voorbarig en bedenkelijk zou kun nen zijn. Bespreking van het conflict heeft thans geen zin. Dat vond de heer Mole naar (V.V.D.) een verstandig advies. In het algemeen steunde hij het regeringsbe leid inzake Indonesië. Er is thans geen aanleiding zich over Nieuw-Guinea uit te spreken nu de gehele internationale poli tiek in beweging is, meende hij. Tegen het denkbeeld van de heer In 't Veld met Indonesië te gaan praten zonder tevoren enigerlei standpunt in te nemen, had de heer Ruppert (A.R.) ernstige bedenkingen. „Wij hebben wèl een stand punt", zei hij, „en dat is het belang van Nieuw-Guinea. Men kan zeggen, dat het een bezit is, dat alleen maar kosten en lasten met zich brengt, maar daar gaat het niet om. Het gaat erom of wij met onze verantwoordelijkheid voor de bevol king van Nieuw-Guinea met Indonesië aan tafel kunnen gaan zitten zonder een stand punt in te nemen. Die verantwoordelijk heid zou ons dwingen te zeggen, dat er niet te praten valt over overdracht van Nieuw-Guinea, in welke vorm dan ook. Er is voorts veel gezegd over de tegen stelling tussen het westen en de Sovjet- Unie en voorts uiteraard gaven de alge mene politieke beschouwingen, die jaar lijks vooraf plegen te gaan aan de behan deling van de rijksbegroting in de komen de weken, gelegenheid tot het uitmeten van partij-politieke tegenstellingen, die geen nieuwe gezichtspunten openden. Vandaag antwoordt minister-president dr. Drees op de diverse beschouwingen. Dinsdagmorgen is bij het rooien van bomen in Bloemendaal een man zo ernstig gewond, dat hij later is overleden. Om tien uur 's morgens waren drie mannen in een tuin aan de Koepellaan aldaar bezig bomen te rooien. Een van de mannen, de 54-jarige Santpoortse hovenier Hendrik Loerakker, was in een boom op ongeveer tien meter hoogte bezig takken af te zagen. Bij het afzagen van een dikke tak raakte deze de hovenier vermoedelijk in de maag streek. De man werd onwel. Hij trachtte nog naar beneden te klimmen en zijn broer, die zich op de begane grond bevond, orobeerde nog de hovennier te bereiken. Voor het zover was, viel de man uit de boom. Per ziekenauto werd hij in ernstige toestand naar het Marinehospitaal in Over- veen vervoerd, waar hij later overleed. Het, ambtenarengerecht in Den Haag heeft beslist dat de marine-arts A. J. E. niet aansprakelijk gesteld kan worden voor de 400.— schade aan een legerauto, die was voortgekomen uit een ongeluk in Biak op Nieuw-Guinea, veroorzaakt door het feit dat de marine-arts door overver moeidheid achter h^.t stuur in slaap was gevallen. Op 29 april 1956 was de arts de gehele dag in de weer geweest met een zieke. Vele keren had hij heen en weer moeten rijden. Des avonds had hij een chi rurg voor een spoedoperatie van het vlieg veld gehaald. Hij had bij de operatie ge assisteerd en had vervolgens de chirurg per auto naar diens hotel gebracht. Op de terugweg was de arts in de vroege och tend van 30 april achter het stuur van zijn dienstauto in slaap gevallen, waardoor de auto de weg afschoot en beschadigd werd. Minister Staf had beslist dat de arts de schade zelf moest betalen. Tegen deze be slissing was de arts bij het ambtenaren gerecht in beroep gekomen. Het ambte narengerecht verklaarde het beroep ge grond en vernietigde de ministeriële be slissing. Burgemeester H. Schelhaas van Lange- dijk heeft dinsdagavond in de gemeente raadsvergadering de noodtoestand in de tuinbouw besproken. De raad besloot het volgende telegram aan de regering te zen den: „De raad der gemeente Lahgedijk, in vergadering bijeen, verzoekt de regering des lands eerbiedig doch dringend, ten eerste een onderzoek te doen instellen naar de noodtoestand onder de tuinbouw- bevolking van de grote tuinbouwstreek Langedijk en daarbij te overwegen op wel ke wijze in de ogenblikkelijke nood kan worden voorzien. Ten tweede te bewerk stelligen dat de aangevraagde verkaveling voor het Geestmerambacht zo spoed;g mo gelijk wordt uitgevoerd". Ook werd besloten aan het rijk te ver zoeken de kosten van de steunregeling voor kleine zelfstandigen voor honderd percent voor haar rekening te nemen. Op het ogen blik betaalt de gemeente daarvan 25 per cent. Er zijn reeds vijftig tuinders in deze steunregeling opgenomen. Dit betekent voor de gemeente extra uitgaven. Het be grotingstekort zou hierdoor met ettelijke duizenden guldens stijgen, aldus burge meester Schelhaas. 9 „Hoe lang schildert u al, professor?" vraag ik beleefd. H Ik geef hem royaal de titel, g waaronder hij zichzelf heeft M voorgesteld, al weet ik in de g verste verte niet welke tak g van wetenschap hij heeft uit- H gepluisd. „Vijfentwintig jaar", ant- f§ woordt hij en hij zet er zijn M bril met een kwiek gebaar bij M af. „Ongeveer mijn halve M leven", voegt hij er ter ver- Ij duidelijking aan toe. Een gemakkelijk mens om M te interviewen, constateer ik g voldaan. Zijn antwoord spaart M een volgende vraag uit dat jj schiet lekker op. „Dan zult u wel een hele H produktie hebben". Prof. Egidio Boschi glimlacht g met die valse bescheidenheid. J waarui een zorgvuldig ge il kweekte trots spreekt. Hij tast g in de la van zijn bureau en M haalt er'n doosje uit, zo'n dood- gewoon blikken doosje, dat M wij misschien zouden weg- g gooien, wanneer we het niet jj aan onze kinderen schenken g „om er kleine sieraadjes in te g bewaren". Daarin bevindt zich g de schat. Zorgvuldig spreidt g hij een wollen lapje op het tafelblad uit, tilt met bestu- g deerde bewegingen het deksel g op, verwijdert een propje g watten en deponeert dit ter g linkerzijde. Enkele tientallen M spelden liggen angstvallig van g elkaar gescheiden op een ge il watteerde bodem. Met een §j pincet pikt hij er een uit en g houdt hem omhoog. „Mijn laatste werk", zegt g hij eenvoudig. Op dit punt breek ik een Op deze plaats had eigenlijk het verhaal moeten staan van de gepensioneerde Italiaanse generaal, die zijn laatste levensjaren doorbrengt met het koesteren van een verzameling tinnen sol daatjes. Hij was niet te vinden, vandaar dat u met een andere hobbyist genoegen moet nemen. ogenblik af om u nieuws gierig te maken. Ik bevind mij in de goede stad Turijn, waar honderden rokende schoor stenen een indrukwekkend beeld van industriële bedrij vigheid geven. Onder de 740.864 inwoners van deze gemeent" op zoek naar een generaal, die zijn pensioen uitzit bij een duizenden exem plaren tellende verzameling tinnen soldaatjes in de kleu rige uniformen van een voor bije eeuw, had ik hier en daar bij officiële bureaus geïnfor meerd. Niemand kon me te- rechlhelpen. „Maar als u met mensen wilt praten, die een zeldzame hobby hebben, waar om probeert u het dan niet eens met professor Egidio Boschi?" stelde een ambtenaar van Vreemdelingenverkeer voor. Hij legde me het een en ander over deze zonderling uit en ik besloot onmiddel lijk mijn aandacht af te wenden van de tinnen sol daatjes en die te schenken aan laat ik het u maar met een vertellen schilderijen op speldeknoppen. Het laatste werk van Egidio zegt me op het eerste gezicht niet veel, ook al weet ik waar ik naar moet kijken. Dan grijpt de kunstenaar echter een vei grootglas en het spelde- knopje gaat leven. Ik zie een landschap- op de achtergrond een berg, daarvóór een gras vlakte, op de voorgrond een boom. Er zit zelfs een manne tje onder, in diep gepeins ver zonken. „Wonderlijk", zeg ik opgetogen. De prof knikt dank baar. „En die dan". Weer een berg, eigenlijk de hoge oever van een meer, waarop twee bootjes met bolle zeilen voor de wind varen. „Tot in de kleinste details nauwkeurig", prijs ik. De heer Boschi houdt mij in rappe opeenvolging allerlei taferelen voor: een berg met op de voorgrond een vlakte, waardoor een weg loopt, van middenonder tot linksboven, een berg met een besneeuw de top, alweer die weg maar ditmaal met een huisje en een boompje erbij, vervol gens alleen maar een weg tussen twee bergen door. De variatie is niet bijster groot, doch ik onthoud mij zorg vuldig van kritiek. Tenslotte het portret van een béte kij kende heer met geëpileerde wenkbrauwen. Anatomisch niet geheel juist, want de af stand tussen neus en mond is nog iets groter dan de hoogte van de kin. Het zou misselijk zijn er aanmerkin gen op te maken. Heeft een artiest niet het recht er eigen opvattingen op na t.e houden? „Wat een geduldwerk moet dat zijn", ontvalt me. Egidio haalt zijn schouders op. „Zonder geduld kom je nergens", debiteert hij wijs. „Ik doe ongeveer een jaar over een werkstuk". „Ik begrijp", zeg ik om mijn intelligentie te tonen, „dat u er dit vergrootglas bij gebruikt. Maar verschillende dingen zijn me nog niet hele maal duidelijk, bijvoorbeeld, hoe en waarmee schildert u?" „Dat zal ik u laten zien. Er is natuurlijk geen penseel tje te vinden, dat fijn genoeg is voor dit peuterwerk. ik heb het eerst met een stevig varkenshaar geprobeerd, maar ook dat was nog te grof. Toen ben ik overgegaan op mijn eigen hoofdhaar en dat ging". Hoewel zijn voorhoofd al tot halverwege de schedel is doorgedrongen, constateer ik met voldoening, dat hij nog jaren op die manier voort kan. „Kijk", doceert de profes sor verder, „deze kurk is mijn ezel. Ik prik er de speld in. houdt het vergrootglas in de linker- en een haar in de rechterhand. Mijn palet hoeft niet groot te zijn hier is het. Ik schilder nooit naar de natuur, altijd naar voorbeel den, hoewel ik die zeer vrij bewerk. Het model, de een of andere reproductie, is in feite alleen maar een leidraad voor de kleuren". De moeilijkheden van het begin waren legio. Na enkele vergeefse pogingen aquarellen te vervaardigen „op zo'n uiterst klein oppervlak kun je uitvloeien van de verf he lemaal niet hebben" heeft hij het verder altijd met olie verf gedaan. Hij moet er zelf om grin niken, als hij vertelt: „Bij het veranderen van kleur is een haar niet zo gemakkelijk ie reinigen als een penseel. Nou, dan trek ik er weer een uit, doodeenvoudig. Ik heb eens gelezen, dat blonde mensen gemiddeld honderdduizend hoofdharen hebben. Waar zou ik me dan druk over ma ken?" U verwacht natuurlijk nog. dat ik de vraag heb gesteld: „Hoe bent u er zo toe geko men?" Helaas moet ik met schaamte bekennen deze gladweg te zijn vergeten. Van mij zult u dus nooit te weten komen hoe het vonkje in de geest'van de professor is gaan gloeien en hoe dit is uitge slagen tot een laaiende brand. Ik heb echter niet verzuimd als mijn mening uit te spre ken, dat hij toch wel over een vaste hand moet beschikken om deze miniaturen in minia tuur te maken. Hij erkent grif, dat hij ook in dat opzicht met moeilijkheden te kampen heeft gehad. „Toen ik ermee begon zal ik er nog weieens naast, want de minste trilling van de hand is fataal. Maar hebt u nooit van yoga gehoord? Ik ben die wetenschap nauwkeurig gaan bestuderen en heb me geoefend in concentratie, elke dag urenlang en zo maanden achtereen. Moet u ook eens doen", adviseert hij goedig. 7. J. F. Remming AMSTERDAM De hoek waar de claims van de gewone en preferente aandelen Dordtsche ter beurze worden verhandeld, genoot onge twijfeld de grootste belangstelling. Het feit dat de aandelen Dordtsche bij die van de Kon. Olie, sinds de claimhandel, weer zeer ondergewaardeerd liggen, heeft de aandacht van het publiek. Meer en meer wordt tot ruilingen van aandelen Konink lijke Olie in die van de Dordtsche overge gaan, met de bedoeling, deze ruilingen la ter met winst te kunnen afwikkelen. Het aanbod in deze claims, dat voor de eerste twee verhandeldagen nogal omvangrijk was, is belangrijk verminderd. Aan de vraag kon slechts tegen hogere prijzen wor den voldaan. Deze prijzen waren resp. 1020-1043 en 510-522. Ten opzichte van maandag betekende dit een winst van resp. 23 en 16. De markt sloot op vrijwel het hoogste punt van de dag. De slotkoersen in Wallstreet vielen in Amsterdam mee. Men had op lagere koersen gerekend. Aandelen Kon. Olie bleven op 143.60 een paar dubbeltjes bo ven maandag, maar ngeveer 0.70 bene den pariteit New York. De claims werden op een vrijwel onveranderde prijs van 3.80 verhandeld. Pariteit New York be droeg 3.91. De handel in de Koninklijke Oliehoek neemt gestadig af. In de overige internationale waarden viel heel weinig te beleven. Aandelen Philips moesten zich ten gevolge van wat mid denkoers-aanbod in een zeer kleine markt een verlies van 2 punten getroosten. Uni lever en AKU waren prijshoudend. K.L.M. wederom zeer vast. Amsterdam volgt New York alwaar een prijs van 29 dollar voor aandelen K.L.M. wordt betaald, dit is de emissieprijs van mei 1957. Speciale redenen voor de vaste stemming voor deze aandelen zijn niet te ontdekken. De koers van 108.50 is wederom bijna 3 hoger dan de vorige slotprijs, maar ligt nog ruim f 1 beneden die van New York. Scheepvaarten waren verdeeld met fluc tuaties binnen nauwe grenzen. Dit moet ook gezegd worden van de cultures. De obligatiemarkt was vast, speciaal voor de staatsobligaties, waarvan het langlopende papier een kwart peicent hoger dan maan dag noteerde. Het kortlopende papier daar entegen kon zich nauwelijks handhaven. Er schijt een einde te zijn gekomen aan de uitgifte van 6 pet. obligatieleningen. Op 4 februari a.s. wordt de inschrijving open gesteld op 20 miljoen 5% pet. obligaties a 99 pet. ten laste van de n.v. Provinciale en Gemeentelijke Eleetriciteits-Maat- schappij (PEGEM). Prolongatie 4V« pet Certificaten van 1/20 van 4 winstbewijzen Moeara Enim werden op 385 383) vernomen. (ANP) NEW YORK U.S. Steel steeg 1 tot 2 dollar, vooruit lopend op de dividendvaststelling, die later weer de gebruikelijke 75 cent bleek te zijn. U.S. Steel verdiende 7,33 dollar per aan deel in 1957 tegen 6,01 dollar per aandeel in 1956. aldus werd na beurssluiting be kend gemaakt. De Staalwaarden bleven vrij onbewogen in afwachting van U.S. Steelsrapport. Koperaandelen stegen onder leiding van Magma, dat een dollar hoger sloot. Du Pont steeg 2 dollar in een vaste chemiegroep. Vele individuele fondsen stegen 1 tot meer dan 2 dollar. Bij de spoorwegen waren verscheidene vaste plekken De openbare nutsbedrijven waren hoger. De tabakswaarden bleven verdeeld. Het industriegemiddelde kwam van 448.46 op 448.67: dat voor spoorwegen van 107,74 op 107.25 en openbare nutsbedrij ven van 72,27 op 72.55. Van de 1149 ver handelde fondsen sloten er 435 hoger, 455 onveranderd en 250 lager. Er werden 2.020.000 aandelen omgezet tegen 2.320.000 op maandag (UP). Slotkoéjs Heden gisteren 13.45 uur 3-354% Nederl. '47 85 34 86 *4 3% Nedl 1962/64 89,s/i« 89I5/i« A. K. U 155 155 Calvé Delft 270 270 Van Gelder Zonen 180 181 K. N Hoogovens 245 245 Nederl. Ford 17454 175 N Kab^l fabriek 223 223 gew Philips Gloeil 235 238 Pref.PhilipsGloeil 147 147 Unilever 328 331 Wilton Feyenoord 205 207 Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. f 144 f 145.40 Billiton 178 178 A'dam Rubber 37 37 K. L. M f 108.60 f 107.80 Holl. Amer. Lijn 13754 140 K. N. S M 132*4 13454 N. Scheepv Unie 108 10954 v. Nievelt Goudr 150% 153 Phs. v. Ommeren 199'/i 201 H. V. A 7854 7854 Verg. Deli Mij en 52 53 Amsterd. Bank 20754 207 Nat. Handelsbank 6854 68*4 Ned. Handel Mij 151 151 Rotterd. Bank 17434 17434 Twentse Bank 172 172 Anaconda Copper 42ls/i« 4354 Bethlehem Steel 38 54 39 U.S. Steel 54*4 55 General Motors.. 349/is 34 Shell Union 6254 6154 23*4 23% Vorige koers. C' ims f 3,96.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7