die heerlijke soep met die prachtige cadeaus! Veelzijdig programma voor het bezoek van Prinses aan de West Hillary's pooltractoren Albert Heijn jutter Mart alles gratis! DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs UUNDERDAG 30 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT [ÜiH»i«WnAi]i7iR Burgerlijke Stand van Haarlem Aankoop „Spaanderswoud" te 's-Graveland verzekerd Ds. Norel sprak over de kinderbescherming Enkele inwoners richten actie-comité op Artsen veroordeeld wegens onjuiste opgave van doodsoorzaak Het orkest van Victor Silvester naar Blokker UNO-studiebeurzen Twee vrijspraken bij de Haarlemse rechtbank ZANDVOORT Spaanse avond van het Instituut Burgerlijke Stand Heemstede Burgerlijke Stand Bloemendaal UIT STAD EN STREEK Spaanse vissersboot bij Brest aangevaren: 10 vermisten Modern in de AH-SuperMart Examens ADVERTENTIE li WAtlM iÜUi RÏIKiTh W AH Prinses Beatrix vertrekt zaterdagmiddag van Schiphol voor haar bezoek aan de Ne derlandse Antillen en Suriname. Op zondag 2 februari arriveert de Prin ses op de Dr. Albert Plesman luchthaven te Willemstad. Op maandag 3 februari is er een aubade in het fort Amsterdam, een ontvangst ten gouvernementshuize en een rondrit door Willemstad. Dinsdag 4 februari worden de nieuwe kantoren van de ministers in het fort Am sterdam en het gebouw van de Staten be zocht 's Avonds is er een receptie in het fort Amsterdam, aangeboden door de rege ring der Antillen. Op woensdag 5 februari maakt de Prin ses een rondrit door het westen van het eiland. Daarna gaat zij naar het „Spaanse water" waar een vlootschouw wordt ge houden. Donderdag 6 februari staan op het pro gramma een boottocht door de haven, een rondrit over het fabrieksterrein van de C.P.I.M., een rondrit door het oosten van het eiland en een' feestelijk défilé door sport- en jeugdverenigingen in het Rif stadion. Op vrijdag 7 februari vertrekt de Prinses naar Bonaire, waar zij tot zaterdagmiddag zal blijven. Zaterdagavond 8 februari zal de Prinses op Aruba in het sportstadion feestelijke betogingen en sportmanifestaties bijwonen. Voorts zal zij een nieuwe huishoudschool te Santa Cruz openen en bezoeken brengen aan het hotelproject Palmbeach, de 'nydro- ponics-farms en de Lago Oil and Trans port Co. Woensdag 12 februari gaat de Prinses naar Sint Maarten. De volgende dag, don derdag 13 februari, brengt de „Van Speyck" haar naar Saba. Op de avond van dezelfde dag keert zij op Sint Maar ten terug. Vandaar gaat zij vrydag 14 fe bruari, wederom met de „Van Speyck", naar St. Eustatius. Vrijdagavond keert de Prinses wederom op Sint Maarten terug, waarna zij op zondag 16 februari per vlieg tuig naar Willemstad vertrekt. Maandagochtend 17 februari reist de Prinses per vliegtuig naar Suriname, waar zij 's middags aankomt. Suriname Dinsdag 18 februari zal de Prinses ter gelegenheid van de verjaardag van Frinses Marijke in Paramaribo een défilé afnemen van de troepenmacht en de politie. Daar na zal zij een krans leggen bij het monu ment voor de gevallenen. Voorts staan op het program een ontmoeting met de raad van ministers en de Staten en bezoeken aan het jeugdcentrum van de Evangelische Broedergemeente, het centrum van d? R-K. missie, het internaat „Arya Dewaker" een crèche, een rondrit door Paramaribo, een bezoek aan het Surinaams museum en een gala-receptie ten gouvernementshuize. Woensdagochtend 19 februari zal Prin ses Beatrix naar Nieuw-Amsterdam ver trekken. Zij zal een Javaanse demonstratie bijwonen en de suikeronderneming Ma- riënburg bezoeken. Woensdagmiddag zal Prinses Beatrix in Alkmaar aan boord gaan van de „Prospec tor" voor een tocht naar Moengo, waar de fabriek van de bauxietmaatschappij zal worden bezocht. In Albina wacht de Prin ses een begroeting door „granmans" en „kapiteins" en een dansdemonstratie door Indianen en bosnegers. Vrijdag 21 februari zal de Prinses in Alkmaar het kindertehuis voor Hindo- staanse kinderen bezoeken en in Leliëndaal het kindertehuis voor Indonesische kin deren. Zaterdag 22 februari zal de Prinses een reis naar Brokopondo aan de Suriname- rivier maken, waarbij gebruik zal worden gemaakt van auto, motortrein en corjaal. Maandag 24 februari gaat zij per cor jaal naar Berg en Dal en vandaar per schip naar Smalkalden voor een bezoek aan de mijnen van de Billiton Mij. In de namiddag zal zij in Paramaribo terugkeren' vanwaar zij zich zal inschepen voor een reis naar Nickerie. Dinsdag 25 februari zal zij de Prins Haarlem, 29 januari 1958 ONDERTROUWD: C. A. Terstal en N. H. Willemse; A. Bruijn en J. M. A. Kenter; W. van Koperen en A. M. de Paus; W. A. J. de Nobel en A. W. Koster; J. J. Jansen Hendriks en E. I. Bellaart; A. L. M. de Rooij en G. A. Bennema; N. Vis en H. Meerveld; P. Stins en A. Groet; B. Kliek en Beentjes; C. Jacobs en M. den Ouden; L. de Vries en A. M. Doop; J. Luiting en E. Th. Woudenberg; L. Hegedus en J. A. H. van den Ham; E. Oldenburg en A. van Everdingen; J. H. W. Renout en A. G. Vo gel; C. J. de Wit en L. H. M. van der Veer; GEHUWD: J. Reeuwijk en P. M. Heijne; J. P. Hoogkamer en W. D. Meijer; B. H. Schaaf en A. M. H. van de Pol; N. P. Hoog- zaad en A. F. M. van der Wijden; A. A. Briaire en W. G. van Lieshout; L. G. P. Smit en A. M. van der Pol; J. B. Verdonk en Th. H. C. van den Bos; F. Kroder en M. H. Huis in 't Veld; J. A. M. J F. Bruijn en C. A. van den Haak; W. Mulder en J. S. Roos: J. Café en H. Wiedijk; L. Pals en A. C. Spies; E. Overdijk en R. de Vries; A. Weggeman en A. Koper; A. J. van de Ge- rel en C. J. van der Ham; L. J. Nijsse en M. Knol; E. Groeneveld en C. van Slooten. BEVALLEN van een zoon 28 jan. G. Verheul-Van der Horst; 29 jan. S. Zwart- Van der Meer; W. H. Jochemsz-Jongejan; BEVALLEN van een dochter: 27 jan. A. H. Rademaker-Klok; 28 jan. C. J. Schneider-Eerhart; C. C. Buis-Jongeneel; A. M. J. Rooseboom de Vries- Joosten; 29 Jan. H. M. Puts-Froeling. OVERLEDEN: 27 jan. U. Geus-Zweep, 10 jaar, Stormstraat; 28 jan. K. A. Olivier, 64 jaar, Bos en Vaartstraat; B. C. van Saase, 76 jaar, Maerten van Heemskerk straat; A. Dekker, 79 jaar, Leidsevaart; A. de Jongh-Bom, 88 jaar, Westerhout- park. Bernhardpolder, waar rijstselectieproeven worden genomen, bezoeken. Woensdag 26 februari volgt een bezoek aan het district Coronie. In Groningen zal zij een demonstratie van de Hindostaanse bevolking bijwonen. In de avond keert zij in Paramaribo terug. Vrüdag 28 februari zal de Prinses een rijtoer in Paramaribo maken en de nieuwe moskee bezoeken. Voorts zal zij een bezoek brengen aan de Beatrixstichting. De dag zal worden besloten met een culturele avond. Voor zaterdag 1 maart staat op het pro gram een uiteenzetting over het tienjaren plan en een rondrit langs projecten in en om Paramaribo, een jeugddemonstratie in het stadion en een galadiner ten gouver nementshuize. Zondag maart zal de Prinses in Para maribo een kerkdienst in de Hervormde Kerk bijwonen. Op maandag 3 maart zal Prinses Beatrix een vaandel uitreiken aan de troepen macht in Suriname, een nieuwe crèche openen, het weeshuis „Sanathan Dharm" en de synagoge van de Israëlitische ge meente bezoeken. In de namiddag vertrekt zij per vliegtuig naar Nederland. In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland is besloten tot het verlenen van een renteloze lening van 200.000 aan de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland wegens de voorge nomen aankoop van het landgoed „Spaan derswoud", gelegen in de gemeente 's-Gra veland en Hilversum. Bij de besprekingen van het voorstel deelde mejuffrouw mr. A. E. Ribbius P e 1 e t i e r (Arbeid) mee, dat leden van de vereniging vrije toegang tot het terrein zullen hebben en dat voor belangstellenden jaarkaarten beschikbaar gesteld zullen worden. Zij zullen ook „„Hilvenbeek" kun nen bezoeken. De gedeputeerde de heer Van der Donk (K.V.P.) zeide, dat Ge deputeerde Staten binnenkort een voorstel aan de Provinciale Staten zullen aanbie den om een fonds voor natuurbescherming en recreatie te vormen. Voorstellen van mr. Proper (Comm.) om de subsidies voor de Scapino ballet groep voor de jeugd en het Ballet der Lage Landen te verhogen van 2.000 tot 2.500 en van 6.000 tot 7.500 te verhogen, werden verworpen met 25 tegen 30 stem men. Een foto van het materieel, waarmee Hillary van de basis-Scott naar de -zuidpool reed: landbouwtr actor en met enige speciale voorzieningen, waar onder rupsbanden. Hillary en twee leden van zijn groep zwaaien uit deze voertuigen naar de fotograaf. In tegen gestelde richting beweegt zich thans dr. Vivian Fuchs, die op de vierde dag sinds zijn vertrek van de zuidpool naar de basis-Scott (2000 km) reeds 185 kilometer had afgelegd. Christen Vrouwenhond Voor de leden van de afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hebben ds. J. O. Norel uit Bloemendaal, predikant-directeur van de Vereniging „Kinderzorg" Noordholland en mejuffrouw I. A. Schaap uit Amsterdam, maatschappe lijke werkster van genoemde vereniging, woensdagavond in gebouw „Irene" San de Elswoutslaan een en ander over het maat schappelijk werk verteld. Ds. Norel gaf daarbij een algemeen beeld van de betekenis van „Kinderzorg", waar na mejuffrouw Schaap iets vertelde van haar ervaringen met kinderen. Ds. Norel zei, dat de Vereniging „Kinder zorg" het werk van de kinderbescherming doet. Dit is dringend nodig, want op het departement van Justitie zijn niet minder dan 21000 dossiers van kinderen, wier ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Ds. Norel was verheugd te kunnen mede delen, dat zestig percent van deze voogdij kinderen in pleeggezinnen is onderge bracht. De leeftijd van deze kinderen va rieert van het eerste levensjaar tot eenen twintig jaar. De overige veertig percent van de kinderen is in inrichtingen onder gebracht. De staf van acht maatschappe lijke werksters reist deze inrichtingen af, om het contact met de kinderen, de leiding van de inrichtingen en met de pleegouders te onderhouden. Het „Marijkehuis" in Bloemendaal is een doorgangshuis voor deze kinderen en in Huizen in het Gooi is er nog een voor debielen, waar er tweeën twintig van de Vereniging Kinderzorg Noordholland een onderdak hebben ge vonden. Mejuffrouw Schaap ging in haar betoog dieper in op de ervaringen met de kinde ren, naar aanleiding van haar huisbezoeken aan de pleegouders en aan diverse inrich tingen. Het kind voelt scherp het gemis van een eigen thuis. Veel gesprekken met de leiding van de inrichting en met het kind zijn daarom nodig. De maatschappe lijke werkster vormt zich op die manier een beeld van de oude en de nieuwe om geving van het kind. Zeer belangrijk is de vraag: is dit een kind voor een inrichting of voor een pleeg gezin? De voorkeur wordt daarbij gegeven aan het gezin, omdat het kind daar meer individuele aandacht krijgt. Sommige kin deren zijn echter helaas te moeilijk of te gebrekkig om in pleeggezinnen te worden ondergebracht. De Vereniging blijft het contact met de ouders bewaren. Na het eenentwintigste jaar zijn de bemoeienis sen van de Vereniging officieel afgelopen en moeten de voogdijkinderen trachten zelf hun weg in de maatschappij te vinden. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Daarbij bleek, dat de Ver eniging Kinderzorg Noordholland wat de subsidie betreft, eigenlijk maar vier a vijf maatschappelijke werksters in dienst kan hebben, terwijl er minstens acht voor dit werk nodig zijn. Opheffing Haarlemmerliede Het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noordholland tot opheffing van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude en toevoeging van het gebied van deze ge meente aan de gemeenten Haarlem en Haarlemmermeer is voor een aantal inwo ners van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude aanleiding geweest om de hoofden bij elkaar te steken om zich over een protestactie te beraden. Op initiatief van de heren L. Bokma, W. J. Cornelissen en Jos. van Engelen is dins dag een comité van actie in het leven ge roepen, dat op verschillende plaatsen in de gemeente bijeenkomsten zal organiseren, waarop een ieder zijn mening over het desbetreffende voorstel naar voren zal kunnen brengen. Op deze vergaderingen zullen leden van het comité tevens een uiteenzetting geven van de gevolgen van de opheffing voor de burgerij van Haarlem merliede en Spaarnwoude. Krachtens de bepalingen van de Begrafe niswet, welke op 1 april 1956 is gewijzigd, is een arts die een lijkschouwing verricht en daarbij vaststelt dat de dood is ver oorzaakt door geweld, verplicht daarvan terstond kennis te geven aan de officier van Justitie. Begin juli werd er in een particulier ziekenhuis te Rotterdam een lijkschouwing verricht bij een vierjarig jongetje. Twee artsen gaven toen op dat het kind een na tuurlijke dood was gestorven. Achteraf bleek dat het kind een hersenaandoening en een gescheurde lever had. het gevolg van een ernstige mishandeling door de vader. De vader is daarvoor reeds ver oordeeld. De twee artsen die hadden opgegeven dat het kind een natuurlijke dood was ge storven, hebben voor de kantonrechter te recht gestaan. Zij gaven het gebeurde toe en betreurden hun nonchalance zeer. De officier van Justitie eiste tegen elk der artsen 150,boete. Conform de eis heeft de kantonrechter beide artsen ver oordeeld, evenals twee andere artsen van hetzelfde ziekenhuis, die bij het opgeven van de doodsoorzaak van een andere pa tiënt eveneens hadden vermeld dat de be trokkene een natuurlijke dood was ge storven. Achteraf bleek dat deze man aan de gevolgen van een arbeidsongeval was overleden. Het orkest van Victor Silvester in Lon den zal donderdag 15 mei, Hemelvaarts dag, optreden in de grote veilinghal van de gemeente Blokker bij Hoorn. Het enga gement is georganiseerd door de drieën twintigjarige B. Essing, student in de rechten en zoon van de burgemeester van Blokker. Hij heeft er vele onderhandelin gen voor moeten voeren, maar is er ten slotte in g laagd voor het wereldberoem de Engelse ensemble een werkvergunning In Nedei-land te krijgen. Ook dit jaar stelt de UNO weer beurzen beschikbaar voor ambtenaren tussen vijf entwintig en vijfendertig jaar uit de lan den, die bij de UNO zijn aangesloten en voor personeel van internationale particu liere organisaties. In totaal zijn twintig beurzen, elk ter waarde van zeshonderd dollars beschikbaar voor hen, die van 18 april tot 12 juni de internationale cursus op.het hoofdkwartier van de UNO in New York willen volgen. Tijdens de cursus be staat de gelegenheid tot het opdoen van practische ervaring op de verschillende af delingen van het UNO-secretariaat. Op gaven voor deelneming dienen te worden ingezonden aan de directie internationale organisaties van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag, vóór 24 februari. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Nederlandse Inlichtingendienst voor de UNO in Den Haag. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen twee personen aan wie verkeersover tredingen waren ten laste gelegd vrijge sproken. Een twintigjarige transportarbeider uit Koudekerk, die in november van het vorig jaar op de Kruisweg in Hoofddorp bij het passeren van een kruispunt met zijn auto tegen die van een Hoofddorper zou zijn gereden, werd van het hem ten laste ge legde het onder invloed besturen van een auto wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. De officier van Justitie had 'een maand gevangenisstraf geëist en in trekking van het rijbewijs voor de duur van achttien maanden. De rechtbank sprak een 29-jarige auto rijschoolhouder uit Den Haag vrij, omdat zij niet bewezen achtte, dat verdachte in deGierstraat in Haarlem zodanig heeft gereden, dat hij daarmede de veiligheid van het verkeer in gevaar zou hebben ge bracht. Verdachte was ten laste gelegd dat hij op 24 februari 1957 met zijn auto in genoemde straat een aanrijding met een bromfietser had veroorzaakt, omdat hij niet voldoende was uitgeweken bij het passeren. De officier van Justitie had be vestiging van het vonnis van de kanton rechter, luidend honderd gulden boete, maar tevens intrekking van het rijbewijs voor een half jaar geëist. Een 47-jarige bonthandelaar uit Den Haag, die op 28 november 1957 op de Rijks weg AmsterdamDen Haag in de ge meente Haarlemmermeer versuft achter het stuur van zijn auto was aangetroffen, waarna de politie bij hem duidelijke teke nen van dronkenschap had waargenomen, werd veroordeeld tot zes weken gevange nisstraf en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de duur van twee jaar. De recht bank achtte bewezen, dat de bonthande laar onder de invloed van sterke drank had gereden. In „Ons Gebouw" in de Brugstraat te Zandvoort hield het Instituut voor Arbei dersontwikkeling woensdagavond een bij eenkomst gewijd aan Spaanse volksliede ren. Het is al even betreurenswaardig als onbegrijpelijk, dat op zulk een hoog pe'.l staande avonden als deze zo weinig be langstelling trekken en dat is bovendien zeër ontmoedigend voor het instituut, dat steeds weer bijzonder leerzame en interes sante winterprogramma's biedt. Zo was het ook nu, maar nog geen dertig mensen waren aanwezig om te genieten van het gitaarspel van Pieter van der Staak, een leerling van de beroemde Spaanse gitarist Andrèz Segovia en te luisteren naar het geen mevrouw E. van Gasteren-Menagé Challa op een gezellige populaire wijze ver telde over het leven, de volkskunst en de litteratuur van het Spaanse volk. Spreek ster kwam vijftig jaar geleden voor het eerst in Spanje en bezocht het land nadien nog dikwijls, voor het laatst 't vorige jaar Zij bleek een diepgaande studie te hebben gemaakt van de Spaanse volkskunst en verhaalde vele interessante bijzonderheden over dit gastvrije en spontane volk. Via volksaard en volkskunst kwam de spreek ster tot het Spaanse volkslied, waarbij zij speciale aandacht schonk aan de zoge naamde „copla's", de spontaan ontstane volksliedjes, simpel van opzet en meesta' niet langer dan vier regels. Na de pauze zong mevrouw Van Gasteren verscheidene van deze copla's, waarop nog enkele reli gieuze liederen volgden, die vooraf door haar werden vertaald en verklaard. Piete: van der Staak begeleidde de zangeres op de gitaar en boeide door zijn solospel. ONDERTROUWD: M. Wetselaar en J. G. Kipper; G. W. J. Teeuwen en A. Th. E. van der Zijden; A. Ph. Switser en M. G. Visser; W. Slooten en L. van der Luyt: E. Koning en A. Gaijkema. GETROUWD: L. J. M. Jansen Schmidt en M. J. W. Beelen; H. Blümers en S. de Witte; P. R. Kersten en Ch. M. de Vries: B. Barmentlo en J. A. de Bonte. GEBOREN: Albertus, z. v. D. Zwemmei en H. Stam; Hendrika Maria, d. v. H. P. Vlieg en D. van Voorthuizen. OVERLEDEN: mevr. A. W. Wesseling- Van den Broek, 62 jr.; H. Klaassen, 62 jr.: A. Boer, 85 jr. ONDERTROUWD: J. F. Verschuren en C. A. G. M. v. d. Eerenbeemt; W. J. A. Verteegen en C. A. M. Dobbe; H. van Gel der en M. B. Kop; A. G. van Aarle en J. H. Croese. GETROUWD: H. C. Spaanderman en T. Y. Obbes; C. A. M. Bruin en A. C. M. Ruig- rok. OVERLEDEN: J. van Servellen, 72 jr.; H. Loerakker-Van der Jagt, 84 jr.; F. van Rixel, 78 jr.; H. P. Kluitman. 80 jr.: J. H. ten Broecke, 54 jr.; W. T. C. van der Mije- v. d. Paardt, 71 jr.; H. Hekkert, 63 jr. - Nieuws in het kort Haarlemse Jazzclub. Aan de muziek avond van de Haarlemse Jazzclub op 31 januari zal worden meegewerkt door het Ruud Kuiper-trio uit Dordrecht en het Zaans Rhythm Quintet. Het Haarlemse orkest The Wanderers en enkele jamses sions staan eveneens op het programma*. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw Raamsingel 16. Sprookjesspel. De tonèelgroep van de speeltuin „Hof van Eden" in Oud-Schoten geeft zaterdag 1 februari in feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg in Haarlem Noord een uitvoering. Des middags voor de kinderen en des avonds voor de ouders zal opgevoerd worden het sprookjesspel „Het boek met het gouden slot" door Rosita Peters. Jubileum. Zaterdag 1 februari hoopt de heer W. F. Plet, Zandvoorterweg 25 A te Aerdenhout, vijfentwintig jaar in dienst te zijn als vertegenwoordiger bij de n.v. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem Lourdes-feestavond. Maandag 10 februari houdt de parochie van O. L. V. Hemelvaart te Heemstede in het Minerva- theater een feestavond in verband met de komende viering van het eeuwfeest der verschijningen te Lourdes. De acteur Albert van Dalsum zal declameren, de Amster damse journalist Fred Thomas houdt een toespraak. Ook het zangkoor van de kathe drale basiliek St. Bavo onder léiding van dr. A. Kat zal aan deze avond meewerken. Tot slot wordt de film „De nationale bede vaart naar Lourdes" vertoond. Psychologie. Vrijdagavond spreekt in café-restaurant Brinkmann in Haarlem voor de Kennemer kring van de school voor Wijsbegeerte prof. dr. J. Linschoten uit Utrecht over „Phenomenologie en psy chologie". Op Noorse kust strandde coaster met 46 mensen Het Turkse stoomschip „Kayseri" (4.250 brt.) heeft donderdagochtend geseind, dat het 200 kilometer ten zuidwesten van Brest in aanvaring is gekomen met een vaartuig, dat na de aanvaring is gezonken. Van de dertien opvarenden van dit vaar tuig werden drie door de „Kayseri" aan boord genomen. Het gezonken schip was de 130 ton me tende Spaanse vissersboot „Angelito" uit San Sebastian. Tien van de opvarenden worden nóg vermist. Stranding De „Hadsel", een Noorse kustvaarder van 406 ton is met 20 passagiers en een bemanning van 26 koppen op de rotsige kust van de westelijke Lofoten gestrand en lekgeslagen. Drie kwartier heeft het schip nog 'gedreven. Te nulp geschoten vissers boten redden passagiers en bemanning. Men veronderstelt niet dat de „Hadsel" nog geborgen kan worden. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDINGEN Supermals vlees Alleen vrijdag.en' zaterdag- 31 jan. en 1 febr. a.sf. Rosbief 500 qram 278 Contre-filet 500 gram 278 Varkensfrikandeau 500 gram 268 Riblappen 500 gram 218 SPECIAAL AANBEVOLEN Hamlappen en braadrollades UIT ONZE VLEESV/ARENAFDELING Alleen vrijdag en zaterdag 31 |an. en 1 febr. a.s. Fijne snijworst 150 gram 65 VEILING-VERSE GROENTEN Alleen vrijdag en'zaterdag 31 jan. en 1 febr. a.s. ?rima witlof, eerste soort, per kilo 49 Zoete Jaffa sinaasappelen zonder pit 5 voor 95 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen a Obligatie spaarsysteem GROTE HOUTSTRAAT 9? Delft. Geslaagd voor het kandidaatsexamen voor scheikundig ingenieur: F. Dijkstra (met lof), Zwanenburg; D. Korf. Heemstede; G. H. van der Poel (met lof), Haarlem. Geslaagd voor het kan didaatsexamen voor scheepsbouwkundig inge nieur; J. J. W. Nibbering, Haarlem. Amsterdam (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het kandidaatsexamen economie: H. E. Wijnberg, Santpoort en voor het doctoraalexamen Engels; C. J. J. S. Humpig. Haarlem. AMSTERDAM De belangstelling voor de claimhandel Kon. Olie herleefde. Voor en na de opening van de markt was het weer een flink ge drang in de oliehoeken. Het aanbod in claims Koninklijke, waar men in Amster dam aanvankelijk voor gevreesd had en dat ook de eerste dagen van deze handel heeft plaatsgevonden, begint op te drogen. Hiertegenover echter wordt de vraag naai de claims steeds groter. Het buitenland be gint zich hoe langer hoe meer te interes seren. De arbitrage heeft dientengevolge druk werk en neemt de claims uit de markt, speciaal voor Londense rekening. Geopend werd op 3,97, waarna de prijs steeg tot 3.99. Even was er een lage no tering voor de middenkoers op 3,94, maar bij het sluiten van de markt werd ge handeld op 3,99 a 4,Hiermee werd een winst ten opzichte van dinsdag bereikt van ongeveer 18 cent, maar deze prijs bleef toch nog' enige centen beneden die van New York. De aandelen Kon. Olie openden op 145,30, tegen dinsdag als slot- prijs 143,80. Door middenkoersaanbod en ruilingen kon deze hoge prijs niet gehand haafd blijven en volgde een reactie tot 144,80. Hierna kwam er weer vraag in de markt en de aandelen liepen tegen het slot op tot de openingsprijs. De aandelen lagen slechts een paar dubbeltjes beneden pariteit New York. Claims gewone aandelen Dordtsche maakten wederom een flinke sprong van ƒ1041 dinsdag tot ƒ1110. Ook de claims van de preferente aandelen boekten een belangrijke winst van ongeveer 35 gulden per claim. Er worden nog steeds ruil- posities opgezet. De overige internationale waarden kon den van de gunstige stemming in de olie hoek meeprofiteren. Voor de aandelen Uni lever was wat meer belangstelling door het publiek dat op een discontoverlaging in Engeland hoopt. De aandelen noteerden ongeveer 3 punten boven dinsdag. Ook Philips kreeg meer belangstelling. De vraag overheerste het aanbod en de koerswinst bedroeg hier bijna 4 punten. AJKU was goed prijshoudend maar KLM iets in re actie. De scheepvaarten lagen goed gedispo neerd. HóllandAmerikalijn, Koninklijke Boot en Van Nievelt ongeveer 3 punten hoger. De overige waarden verbeterden 1 tot 2 pet. Cultures weinig veranderd. De weekstaat van de Ned. Bank, met een deviezenaanwas van 51 miljoen, was voor de beurs aanleiding, om de vaste tendentie voor de staatsobligaties voort te zetten. Speciaal de staffellening mocht zich weer in goede belangstelling verheugen en no teerde ongeveer 3/8 pet boven dinsdag. De overige obligatiemarkt was verdeeld. Aan delen Kas Associatie waren 93 laten (97) op het voorstel tot dividendverlaging van 6%. tot 5 pet. Prolongatie 4V2 Pet. (ANP) NEW YORK Spoorwegfondsen bereikten nieuwe hoogtepunten en beïnvloedden de gehele markt. De spoorwegkoersen waren meer dan 2 dollar hoger in Western Maryland en Western Pacific. Andere sloten meer dan een dollar hoger. Ook de openbare nutsbedrijven waren zeer vast en hun gemiddelde kwam van 72,55 op 72,86, een hoogtepunt sinds juni 1957. Het industriegemiddelde kwam van 448,67 op 451,16. De olie-, staal-, enkele chemie- en individuele fondsen leverden daar hun aandeel toe. De koperfondsen boekten winsten van 2 dollar. Pfizer profiteerde van een verslag over goede mkomsten en inspireerde tot aan kopen in enkele andere farmaceutische fondsen. De autowaarden boekten kleine stijgingen. National Cash Register steeg 2 dollar nu een nieuwe machine in de han del is gebracht. Enkele olies waren zeer vast. De staalwaarden versterkten hun posities. American Smelting sloot meer dan een dollar hoger. Het spoorweggemiddelde kwam van 107.25 op 109.53. Van de 1.148 verhandelde fondsen sloten er 587 hoger en 298 lager. De omzet bedroeg 2.220.000 aandelen tegen 2.030.000 op woensdag. (UP) Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3 H°/o Nederl. '47 86/ 85 ft 3% Nedl. 1962/64 90 89/ A. K. U 155 157 Calvé Delft 275 280 Van Gelder Zonen 180/, 184 K. N. Hoogovens 250 250 Nederl. Ford 174 174 N. Kabplfabriek 225 225 gew Philips Gloeil 239/ 241 Pref.PhilipsGloeil 146 146 Unilever 332/ 340 Wilton Feyenoord 211/ 212 Dordtsche Petrol. 1180 Kon. Petroleum.. 145.40 147.50 Billiton 179/ 180 A'dam Rubber 37% 38 K. L. M 108 107.20 Holl. Amer. Lijn 143 142/ K. N. S. M 135/ 135 N. Scheepv. Unie 110 111/ v. Nievelt Goudr 153/ 156 Phs. v. Ommeren 200/ 202 H. V. A 80/ 80 Verg. Deli Mijen 52/ 52/ Amsterd. Bank 205 205 Nat. Handelsbank 69 69 Ned. Handel Mij.. 150 150 Rotterd. Bank 174/ 174/ Twentse Bank 170 170 Anaconda Copper 44 44/ Bethlehem Steel 39r/i« 39/ U.S. Steel 55/ 56% General Motors.. 34% 35 Shell Union 61% 59/ Tidewater 23tf 23 Vorige koers claimkoers. Claims

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11