gfl v.Empelen Van Wijk wol „Sovjet-propaganda heeft ons te pakken", oordeelt Spaak NAALDKUNST Probleem van terugkeer v?n raketten op aarde Westelijke pers vormt opmerkelijk klankbodem voor allerlei Russische mededelingen De moordzaak in U ruffe Procureur-generaal boos over Desnoyers' vonnis Israel beklaagt zich over Syrië bij Veiligheidsraad Amerikaanse weerstands- proeven in miniatuur „Een neger geeft men geen hand" Eisenhowers assistent zou presidentschap begeren Geruchten en speculaties over Sherman Adams Bij bouwwerken in Den Haag wordt weer gestaakt Postbode in Hammerfest Dichte mist in Londen Schatten in de woestijn Dr. Adenauer beschuldigt de oppositie via de radio Vóórchristelijk feest in Rusland in ere hersteld Selwyn Lloyd zou volgende maand vervangen worden Laatste Hongaarse emigrant uit Joegoslavië vertrokken V lucht elingenvraagstuk volledig opgelost Spaanse ambassadeur in Londen afgetreden Scheepvaart DONDERDAG 3 0 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Parijs) Paul-Henri Spaak, de secretaris-gene raal van de Noordatlantische Verdrags organisatie, heeft in Parijs tegenover een gezelschap academici en journalisten een paar belangwekkende dingen gezegd. Be langwekkend was de gedachte die wij uit gezaghebbende mond nog niet eerder open lijk hadden vernomen, om in het vervolg economische steun aan onder-ontwikkelde gebieden ine het Nabije Oosten slechts te verlenen aan landen „die de moed tonen ons trouw te blijven". Overigens is gemak kelijker in te zien welke ervaringen tot het formuleren van deze raad hebben ge leid, dan de weg die tót de praktische ver wezenlijking zou voeren. Meestal is het niet te bepalen of, na korte of lange tijd. in een gegeven land niet een regering tot stand kan komen die, de financiële steun ten spijt, de „ondankbaarheid" zo ver drijft dat ze zich aansluit bij het kamp der tegenstanders. Bovendien zijn de Russen tegenwoordig scheutiger met kredieten en subsidies dan het „kapitalistische" Wes ten, zodat de zuinigheid de wijsheid hier dubbel zou kunnen bedriegen. Sadistisch plezier Van meer werkelijkheidszin getuigend leken ons de opmerkingen, die Spaak maakte over de ontvangst, waarop alle berichten en geruchten van achter het ijzeren gordijn in de westerse persorga nen kunnen rekenen. Als sprekend voor beeld noemde hij de jongste meldingen over een Russische vrijwilliger, die al naar de maan zou zijn „afgeschoten". De Russen zijn er in geslaagd, zo stelde Spaak vast, bij ons een opmerkelijke klankbodem vpor hun propaganda te scheppen. Wij zijn hier zo goedgelovig ge worden dat we ieder fantasie-verhaal in onze kranten publiceren. De correspon dentie tussen Oost en West heeft een over eenkomstig onthaal gevonden. Boelganin's brief werd, zo zei Spaak met verwonde ring te hebben geconstateerd, met een soort sadistisch plezier in al onze kranten breed uitgemeten, maar Eisenhower's antwoord, dat niettemin honderd keer in teressanter was, heeft op onze publieke opinie honderd maal minder effect gesor teerd. De slotsom van de NAVO-secreta- ris luidde dat wij in het domein van de propaganda „voor honderd percent zijn verslagen" en „het Russische succes als een volledige triomf" dient te worden be schouwd. Spaak heeft zonder twijfel de vinger ge legd op een zwakke plek in het „ideologi- ADVERTLNTIE NU IS HET TUD om met VAN EMPELEN te praten over aanleg of verandering van uw tuin TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 PARIJS (AFP) „Ik zal nooit meer de doodstraf eisen", aldus heeft de plaats vervangende Franse procureur-generaal, Jean Parisot, dinsdag jongstleden in een requisitoir in een moordzaak, die werd be handeld door het gerechtshof van Nancy, verklaard. Parisot zei, dit naar aanleiding van het vonnis van Guy Desnoyers, gewezen pas toor Uruffe, die door ditzelfde hof wegens moord met voorbedachte rade op een achttienjarig meisje en haar ongeboren kind tot levenslange dwangarbeid werd veroordeeld. De plaatsvervangende procureur-gene raal vervolgde: „Mijne heren gezwore nen, u heeft de rechtsgrond onder mijn voeten onder-graven. Wanneer u de man, die nu voor u terecht staat, tot de dood straf zou veroordelen, zou ik niet aarzelen hem dat zelf in zijn cel te gaan medede len". Parisot veroordeelde daarop in scherpe bewoordingen de „van een groep intellec tuelen uitgaande psychose tot afschaffing van de doodstraf". „De samenleving moet een dijk tussen zichzelf en het kwaad kunnen opwerpen. Maar weet u eigenlijk wel, wat die levens lange dwangarbeid inhoudt? Ik zal het hier niet hebben over het betrekkelijk ge ringe aantal jaren, dat die straf zal duren. Maar ik wil er wèl op wijzen, dat men in de gevangenissen tegenwoordig televisie heeft en voetbal en basketbal kan beoefe nen. Nog éven geduld, en de heren misda digers zullen er ook hun vriendinnetjes mogen ontvangen...." aldus de plaats vervangende Franse procureur-generaal. JERUZALEM (Reuter) De Israëli sche regering heeft haar UNO-afvaardi- §ing opgedragen de Veiligheidsraad op de hoogte te brengen van de „verergering van de toestand aan de Syrisch-Israelische grens," waar zich sedert eind november hen incidenten hebben voorgedaan, waar hij drie Israëliërs zijn gedood en zeven ge wond. Israel wenst vooral de aandacht te vestigen op het incident van woensdag bij he nederzetting Dan, waar bij een vuur gevecht van verscheidene uren twee Isra ëliërs gedood en zes gewond werden. Isra el behoudt zich het recht voor eventueel een officiële klacht bij de Veiligheidsraad in te dienen, zo heeft een woordvoerder 'n Jeruzalem bekendgemaakt. Incident DAMASCUS (Reuter) Een woordvoer der van het Syrische leger heeft meege deeld, dat zestig gewapende Turken dins dag het Syrische grensdorp Boban hebben aangevallen, waarbij een Syriër werd ge dood. sche front" van de koude oorlog tussen Oost en West. Tengevolge van een soort stelselmatig wantrouwen in de wijsheid van de leiders der westelijke diplomatie, die niet steeds ongegrond was, zijn vele po litieke commentatoren aan wier „be- touwbaarheid" toch niet getwijfeld be hoeft te worden te snel geneigd meer „po sitieve elementen" aan de overzij, dan in het eigen kamp te zoeken. Wanneer bo vendien een overmatige objectiviteit van de kant der journalisten jegens de tegen stander licht tot een vorm van sadisme leidt, dan is het niet minder zeker dat de Russische machthebbers zich over het algemeen grotere meesters in de regie van hun diplomatieke initiatieven en offensie ven hebben betoond dan onze westerse re geringen. Zodat het de pers niet al te moei lijk wordt gemaakt de heer Spaak de bal terug te kaatsen ADVERTENTIE SPORTWOL 2.60 per 100 gram SOKKENWOL net nylon 2.60 en 2.35 per 100 gram JAEGERWOL2.95 per 100 gram JUMPER WOL 1.65 per 50 gram vindt u bij GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR WASHINGTON (UP) Het laboratori um van de „national advisory committee heeft een instrument geconstrueerd, dat van groot belang is voor de onderzoekin gen met betrekking tot een moeilijk pro bleem. Het probleem is de terugkeer van een projectiel uit de ruimte respectievelijk uit de bovenste laag van de stratosfeer naar de aarde. Het is duidelijk, dat een wapen, zoals het intercontinentale ballistische pro jectiel aan het einde van zijn reis, wil het zijn doel ooit bereiken, in staat moet zijn door de dampkring te komen. Anders im mers verbrandt het als een meteoor, zon der zijn uitwerking te hebben. De wrijving die daarbij ontstaat, brengt zeer hoge temperaturen teweeg. Wil een projectiel de terugkeer doorstaan, dan moet het óf tegen deze enorme hitte be stand zijn, of niet al te veel wrijvings- warmte verwekken. Dit is het grootste probleem der raket ten, die thans ontwikkeld worden. Een van de deskundigen v<m de National Ad visory Committee vergeleek het wat zijn proporties betreft met het probleem van het vliegen zelf, waar de gebroeder Wright in 1903 tegenover stonden. Men zal zich herinneren, dat Eisenho wer in november van het vorig jaar te kennen gaf, dat het probleem van de te rugkeer in beginsel door de Amerikaanse fysici is opgelost. Bij dit gelegenheid toon de de president het neusstuk van een Jupiter-C projectiel, dat van een reis naar de hoogste lagen was teruggekeerd. Maar uit een rapport van het comité aan het Amerikaanse Congres viel af te leiden, dat er in de praktijk aan het probleem nog van alles te doen viel. Het instrument, dat men thans gecon- stueerd heeft, geeft de mogelijkheid, proef nemingen op sterk verkleinde schaal te doen onderprecies dezelfde omstandighe den als die, welke in de werkelijke damp kring heersen. Een model-projectiel van 8 millimeter doorsnede en enkele grammen gewicht wordt door een 7 meter lange buis gescho ten met een snelheid van ruim 15.000 kilo meter per uur. De buis is zo ingericht, dat daarin alle varianten van de dichtheid van de dampkring voorkomen, die een werkelijk „missile" onderweg van 70.000 meter hoogte tot de begane grond zou ont moeten. Met deze nieuwe uitvinding zal men voortaan de proeven betreffende materi aalsamenstelling, afkoeling, oppervlakte wrijving enzovoort nemen, waarbij de kos ten uiteraard nog slechts een kleinste frac-^ tie bedragen van die van „levensgrote" proefnemingen. FRANKFURT (UP). - Een uit de staat Texas geboortige luitenant van het Amerikaanse leger zal binnenkort 3 voor een krijgsraad terecht staan we- gens belediging van een meerdere - hij 8 heeft geweigerd een kapitein van het 3 leger (een negereen hand te geven. c' Het incident deed. zich op 27 decem- 9 ber van het vorige jaar in het compag- 3 niesbureau van een medisch onderdeel '9 voor. De negerkapitein kwam binnen, x stelde zich aan de aanwezigen voor en hield voor luitenant Morton wel een P minuut de hand uitgestrekt. Morton 8 weigerde O'Kelley's hand aan te nemen, p en wenste geen excuses aan te bieden i toen later, in een andere kamer, de o kapitein hem. aanbood de zaak uit te y praten. „Men heeft m,ij geleerd, dat men een neger geen hand geeft", zei de lui tenant. Toen er een rechtszaak van gemaakt werd wilde Morton ontslagnemen uit het leger, maar daar is hij van terug gekomen. Hij heeft twee Congresleden in de arm genomen, alsmede een advo- J 8 caat die uit een zuidelijke staat stamt 9 en aanvoert dat Morton niets verkeerds 9 heeft gedaan. j-j Toen Morton zijn ontslag-aanvrage 9 introk zei hij „onder zware geestelijke 9 spanningen" die aanvraag te hebben ingediend. Maar de krijgsraad zal eerst 8 de kwestie van het ontslag moeten uit- zoeken, voordat de aanklacht tegen 9 Morton in behandeling kan worden ge- 3 nomen. 8 yxoyyxcoocoyyyxzyyzyyttttyyyyxx/yyyyyxctyyyyyyxaxccxx (Van onze correspondent in Washington Sherman Adams is een van de mach tigste figuren in Washington en toch be kleedt hij geen openbaar ambt Toen Eisenhower in 1953 het Witte Huis be trok, stelde hij deze oud-gouverneur van de staat New Hampshire aan tot zijn „assistent" en Adam's invloed is in de afgelopen vijf jaar steeds gestegen. Tijdens Eisenhowers ziekten heeft Adams veel van het werk van zijn chef overgenomen en omdat de president zich in het alge meen moet ontzien, heeft Sherman Adams extra grote macht. In vele gevallen zou het Adams zijn, die beslist, welke stukken aan de president moeten worden voorge legd en welke bezoekers bij het staats hoofd kunnen worden toegelaten. Het behoeft geen betoog, dat Adams op die manier ook politieke invloed zou kun nen uitoefenen. Heeft Adams er genoeg van alleen een machtige figuur achter de schermen te zijn? Hoe het zij, de laatste tijd is hij herhaaldelijk voor het voetlicht getreden. Kennelijk zoekt hij publiciteit en Washington, een der meest verpoli tiekte steden van de wereld, zoemt van geruchten en speculaties. Het heeft de aandacht getrokken dat Adams en Eisenhower op dezelfde avond op verschillende plaatsen redevoeringen hebben gehouden, die verschillend van toon waren. De president drong er op aan de partijstrijd te laten rusten in defensie kwesties. Adams gebruikte juist defensie zaken om de democraten te verwijten, dat zij tussen 1945 en 1953 nauwelijks aan dacht aan raketten hadden besteed. Daar ligt, volgens hem, de oorzaak van Ameri- ka's achterstand. Is Adams, een man vol temperament, alleen maar wat uit zijn slof geschoten, of heeft hij welbewust publiciteit gezocht? Politieke speurhonden vragen zich af of Adams in 1960 soms een gooi wil doen naar het presidentschap. Wil hij een kans maken, dan heeft hij publiciteit nodig. Adams zelf is, zoals gebruikelijk, niet be reid om commentaar te leveren. Hedenmorgen zijn in Den Haag opnieuw enige honderden bouwvakarbeiders, in dienst van zes grote bouwondernemingen, in staking gegaan. De aanleiding hiertoe is een verzoek, dat een aantal nog steeds sta kende arbeiders tot het actiecomité richtte, om op nieuwe voorwaarden weer aan het werk te mogen gaan. De voorzitter van het comité heeft daarop een algemene staking geproclameerd. Hij kreeg daarbij steun van werkloze arbeiders, die niets met het bouwvak te maken hebben Zij zijn de bouwwerken langs gegaan om de arbeiders tot staking op te roepen, waaraan enige honderden gevolg gaven. De postbode van de ingesneeuwde Noorse stad Hammerfest, de noorde lijkste stad ter wereld, beweegt zich moeizaam door tunnels waardoor de huizen met de loopgraven in de open bare wegen zijn verbonden. Kiest hij de kortste weg dan moet hij over de metershoge sneeuw kruipen. De vier duizend bewoners, die ver benoorden de poolcirkel wonen en hun bestaan vinden in visserij en aanverwante in dustrie, zien 's winters geen zon en de sneeuw blijft tot diep in de zomer liggen. LONDEN (Reuter). - Tengevolge van een dichte mist konden vanochtend de lijnvliegtuigen naar Parijs, Amsterdam, Brussel, het Verre Oosten en midden- Afrika niet van het vliegveld „Londen Airport'' opstijgen. Het zicht was minder dan dertig meter. Ook de scheepvaart op de Theems en het spoorwegverkeer ondervonden last van de mist. SKïf V wm. I Franse geologen hebben in de bodem, van de Sahara behalve petroleum en aardgas, ook platina, nikkel, koper en diamanten ontdekt. Stelselmatig wordt de woestijn onderzocht door topogra- en,' die gebruik maken van helikop ters. Op de foto's ziet men het kamp van de geologen, driehonderd kilo meter ten zuiden van Adrar, waar een vliegtuig eenmaal per week nieuwe voorraden brengt. BONN (Reuter/AFP/DPA) Bonds kanselier Adenauer heeft in een radiorede de socialistische oppositie in de bondsrepu bliek ervan beschuldigd, dat zij zijn po gingen om tot serieuze besprekingen met de Sovjet-Unie te komen „ernstig dwars boomt" en dat zü de Russische hoop op meningsverschillen tussen de democra tische partijen in de Bondsdag aanwakkert In kringen van de socialistische oppositie heeft men deze beschuldiging met beslist heid van de hand gewezen. De oppositie heeft door haar houding juist de zaak van Duitslands hereniging gesteund, aldus deze socialistische commentaren. Adenauer ontkende in zijn radiorede, dat hij niet ernstig voor hereniging van Oost en West-Duitsland werkt. Hij herhaalde zijn standpunt, dat men moet proberen tot overeenstemming te komen met het Krem lin, doch dat een topconferentie met diplo matieke middelen moet worden voorbereid. De bondskanselier verwierp ook de ge melde verklaring van partijsecretaris Kroesjtsjev, dat Rusland indertijd op de Geneefse topconferentie niet heeft inge stemd met vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Dat is wel degelijk gebeurd, al dus Adenauer, maar zij hebben hun belofte niet langer dan 24 uur gehouden. (UP) Adenauer beschuldigde de so cialist Heinemann en de liberaal Dehler, de twee voornaamste critici van zijn bui tenlandse politiek, van het misbruiken der herenigingskwestie voor "het ontketenen van ongetemde passies en onbeheerste aan vallen. Hij verklaarde deze aanvallen tij dens het debat in de Bondsdag niet te heb ben beantwoord omdat „het niveau van de discussie zozeer gedaald was dat er van ernstig debatteren geen sprake meer kon zijn". MOSKOU (UP) Een vóór christelijk Russisch winterfeest zal in Rusland in ere hersteld worden en de naam krijgen van „het feest van de Russische winter". Het zal een soort carnaval worden, dat ne gen dagen duurt en op 14 februari begint. Het feest van de Russische winter zal sa menvallen met het „Maslenitsa" (het feest der Orthodoxie) van de Orthodoxe Russische kerk. Pannekoeken, kaviaar en zure room zijn de typische bestanddelen van „Maslenitsa". Het „feest van de Russische winter" brengt een geweldig festival in het Lenin- stadion in beweging met sleden, troïka's, vuurwerk en dansende beren. Uit gigan tische samovars zullen meisjes in boeren- klederdracht dampende thee serveren, men zal er bublicki en pannekoeken kun nen eten. Het „feest van de Russische winter" is er kennelijk op gericht, de kerkelijke in vloed tegen te gaan. De oudere generatie viert ook na veertig jaar historisch mate rialisme nog gaarne het gezellige „Masle nitsa", ook daar waar hieraan geen al te grote godsdienstige betekenis meer wordt gehecht. Vooral in die kringen hoopt men de invloed van de kerkelijke tradities te breken. In overeenkomstige zin drong kort gele den een prominente politicus erop aan, dat men een plechtige burgerlijke huwe lijksvoltrekking invoert, die de plaats kan innemen van de plechtige kerkelijke hu welijkssluiting. LONDEN, (AFP) Volgens het socia listische blad „Daily Mirror" zal Selwyn Lloyd, kort na de terugkeer van premier Macmillan over veertien dagen, vervan gen worden als minister van Buitenlandse Zaken. GENèVE (ANP) Het Hongaarse vluchtelingenprobleem in Joegoslavië opgelost. Gisteren zijn in Belgrado visa uitgereikt aan de laatste 97 nog in Joego slavië verblijvende gevluchte Hongaren die wensten te emigreren. In iets meer dan een jaar zijn alle Hongaren die na de mislukte opstand naar Joegoslavië vluchtten ge komen op de bestemming die zij zelf heb ben gewenst. De hoge commissaris der Verenigde Na ties voor de vluchtelingen, dr. A, R. Lindt heeft verklaard, dat dit de eerste maal is geweest dat een probleem van dergelijke omvang in een zo korte tijd volledig is opgelost. Dr. Lindt heeft de Joegoslavische autoriteiten telegrafisch *ank gezegd voor hun optreden jegens de bijna twintigdui zend vluchtelingen en voor de medewerking die zij bij de oplossing van het probleem hebben verleend. Gelijktijdig heeft de hoge commissaris gelukwenstelegrammen ge zonden aan alle regeringen en particuliere organisaties die aan de oplossing van het vluchtelingenprobleem in Joegoslavië heb ben meegeholpen. Het huisvesten en onderhouden van de vluchtelingen heeft de Joegoslavische auto riteiten 6,6 miljoen dollar gekost, het over brengen van de vluchtelingen naar het land van hun bestemming heeft meer dan 12 miljoen dollar geëist. Er zijn 634 vluch telingen in Joegoslavië gebleven. Een woordvoerder van het bureau van de hoge commissaris verklaarde, dat de oplossing van het vluchtelingenprobleem in Joegoslavië nieuwe hoop geeft aan de 19.000 Hongaarse vluchtelingen, die nog in Oostenrijk verblijven, evenals aan de 29.000 „oude vluchtelingen" die al sinds jaren velen al langer dan tien jaar in Oostenrijk in kampen op een nieuwe toe komst wachten. De hoge commissaris heeft zich ten doel gesteld aan het eind van 1960 de 48 officiële vluchtelingenkampen ont ruimd te hebben en alle tegenwoordige be woners ervan aan een nieuw beslaan te hebben geholpen. Hij acht dit mogelijk, mits de hiervoor nodige gelden beschikbaar worden gesteld. LONDEN (UP) De Spaanse ambas sade te Londen heeft bekendgemaakt dat de ambassadeur van Spanje in Groot-Brit- tannië, Primo de Rivera, is afgetreden we gens een gerechtelijke vervolging die tegen hem is ingesteld door majoor Anthony Gre- ville-Bell, over een echtscheidingskwestie De zaak is openbaar gemaakt door de „Daily Express". Onze correspondent tekent hierbij aan. de hertog Primo de Rivera heeft Spanje sinds 1951 als ambassadeur in Londen ver tegenwoordigd. Hij is de zoon van dictator Primo de Rivera, die in 1930 ten val werd gebracht. Na het einde van de Spaanse burgeroorlog, werd de hertog hoofd van de provinciale regering en civiel gouverneur van Madrid, later werd hij minister van Landbouw en burgemeester van Jerez de la Frontera, zijn vaders geboorteplaats. De hertog, die bekend stond om zijn geestigheid en charme, was zeer populair in diplomatieke kringen. Zijn vriendschap met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zou de reden zijn, dat er de laatste twee jaar weinig meer ge hoord is van Spanje's aanspraak op Gi braltar. Hoewel de hertog verklaard heeft, dat hij geen gebruik wenst te maken van zijn diplomatieke onschendbaarheid, was het niet nodig geweest, dat hij aftrad. Hij had de beslissing over zijn positie aan de recht bank kunnen overlaten. Kennelijk achtte hij het een zaak van eer wel af te treden. De juridische positie is, dat niemand een wettelijke actie mag beginnen tegen een buitenlands staatshoofd en daarom ook niet tegen diens vertegenwoordigers. De hertog zal waarschijnlijk worden op gevolgd door de markies van Santa Cruz. Er zijn weinig Spanjaarden, die Groot- Brittannië, waar hij vrijwel alle diploma tieke functies heeft bekleed, beter kennen dan hij. Op het ogenblik is hij staats secretaris van het departement van Bui tenlandse Zaken in Madrid. Aardijk. 29 te New York. Aegis, 29 te Maracaibo v. La Guaira. Agamemnon, 30 te New Orleans. Albireo, 29 180 m. n. Massawa n. Aden. Alderamm, 29/30 te Abadan. Algenib, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Alioth, 29 180 m. z.o. St. Vincent n. Las Palmas. Alnati, 29 te Hamburg verwacht v. Bremen. Alwaki, 30 te Hongkong. Amstelbrug, 30 te Antwerpen. Amstelkroon, 29 ten anker Suez. Amstelstad, 29 v. Antwerpen n. Hamburg. Andijk, 29 v. Londen n. Bremen. Arendskerk, 30 te Brisbane, Arkeldijk, 29 te Philadelphia v. Charleston. Ariadne. 29 60 m. n.o. Oporto n. Oran. Artemis, 29 te Curacao verwacht v. New York. Astrid Naess, pass. 29 Makalla n. Mena Al Alim. Attis. 28 v. Londen n. Emden. Averdijk, 29 te Antwerpen v. Hoek van Holland. Axeldijk, 30 te Santos. Banda. 29 400 m. o.n.o. K. Engano n. S. Francisco. Bantam, 29 te Tjeribon. Batavia, 29 te Singapore. Batjan, 29 te Savannah. Bennekom, 20 te Antwerpen v. Port of Spain. Borneo, 29 v. Antwerpen n. Londen. Boschkerk, pass. 29 Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Breda, 29 te Hamburg n. Antwerpen. Caltex Pernis, 30 te Pernis verwacht. Callisto, 30 te Antwerpen. Caltex Leiden, 29 90 m. n.w. Alexandrië n. Pernis. Caltex Rotterdam, 30 te Mobile. Camerounkust, 29 40 m. w. C. Blanc n. Freetown. Castor, 29 te Savannah verwacht v. Charleston. Ceronia, 29 te Abadan verwacht v. Singapore. Cinulia, 30 te Birkenhead verwacht. Clavella, pass. 29 Straat Soenda n. Singapore. Congokust, 29 v. Monrovia n. Takoradi. Coolsingel, 30 te Morrisville. Corillo. 29 300 m. z.o. Timor n. Cairns. Coryda, 29 330 m. z.o. Thursday Isl. n. Singapore. Crania, 29 340 m. z.w. Fayal n. Shellhaven. Delft, 30 te Curagao. Dongedijk, 30 v. Cristobal. Dorestad, 28 840 m. o.n.o. Guadeloupe naar Pto. La Cruz. Doris, 30 te Ciudad Trujillo. Duivendrecht, 30 v. Rotterdam n. New York. Eemland, 30 te Rio Grande do Sul. Eenhoorn, 30 v. Izmir te Vathy. Elizabeth B, 29 v. Tokio n. Honolulu. Ena, 29 v. Curagao n. Rio de Janeiro. Eos, pass. 29 Finisterre n. Tunis. Esso Den Haag, 29 v. Antwerpen n. Sidon. Etrema, 30 te Iskenderun. Friesland KRL, 30 te Tandjong Priok. Gabonkust, 30 te Port Harcourt. Garoet, 29 te-Port Said verwacht v. Genua. Ghanakust, 29 te Takoradi verw. v. Monrovia. Giessenkerk, 29 v. Le Havre n. Sydney Gooiland, 30 voor IJmuiden verwacht. Graveland, 30 te Vitoria. Guineekust, 28 te Lobito. Haarlem, 30 te Puerto Barrios. Hathor, 29 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hector, 29 te Piraeus verwacht v. Algiers. Heelsum, 29 te Jacksonville verw. v. N. Orléans. Helder, 30 te Cienfuegos. Helena, 29 v. Punta Cardon n. Maracaibo. Helicon, 29 300 m. w. Oporto, n. Paramaribo. Hei-mes, 30 v. Curagao n. Puerto Limon. Hestia, 29 et Bremen v. Amsterdam. Hilversum, 29 Aden gepass. n. Mena Al Ahmadi. Himalaya, 29 v. Brickham n. Rotterdam. Hispania, 29 te Rotterdam. Hoogkerk, 29 te Tanga verwacht v. Mombasa. Hydra, 29 te Carupano verwacht. Ilos, 29 te Rotterdam. Isis, 30 te Port of Spain. Japara KRL, pass. 29 Gibraltar n. Rotterdam. Jason, 29 v. Puerto Limon n. Ciudad Trujillo. Jos. Frering, pass. 29 Kp. Finisterre n. L. Palmas. Jupiter, 28 v. Tunis n. Malta. Kabylia, 29 te Brunsbüttel n. Stockholm. Kalinga, 29 130 m. z.z.w. Ouesant n. Curagao. Kalydon, 29 60 m. z.z.o. Str. Ormoesz n. Mena. Karimata, 29 446 m. z.z.o. Suez n. Suez. Katelysia, 29 te Stanlow evrwacht. Kelletia, 29 v. Point Fortin n. Landsend. Kellia, 29 90 m. z.z.o. Kreta n. Landsend. Kertosono, 29 Kreta gepass. n. Malaga. Khasiella, 29 v. Saltend n. Kollingholme. Kieldrecht, pass. 29 Burlings n. Marseille. Kopionella, 30 et Port Sudan. Korenia, pass. 29 Ras Al Hadd n. Eastham. Krebsia, 5/2 te Curagao verwacht. Laertes, pass. 29 Finisterre n. Liverpool. Langkoeas, 30 ten anker te Mena Al Ahmadi. Larenberg, pass. 29 Kp. Da Gata n. Trinidad. Laurenskerk, 29 v. Gibraltar n. Vlissingen. Lekhaven, 29 v. Bremen n. Hamburge. Leopoldskerk, pass. 29 Str. Ormoes n. Suez. Lissekerk, 30 te Bremen. Lombok, 30 te Kaapstad. Louis Lantz. 30 te Las Palmas. Luna, 29 te Rotterdam n. Hamburg. Maasdam. 30 te Havana. Maaskerk, 30 et Las Palmas. Mataram, 30 te Padang. Mèliskerk, 29 v. Genua n. Rotterdam. Mentor, 29 te Georgetown v. Paramaribo. Merwede, 30 te Takoradi. Merweiloyd, 29 te Baltimore verw. v. Houston. Minjak, 29 v. Cape St. Jacques n. Singapore. Molenkerk, 30 te Rangoon. Musillovd, 30 te Penang verw. v. Pt. Swettenham. Naess Comm., 29 15 m. n.w. Algiers n. Fawley. Nanusa, 29 te Longview verwacht v. Portland. Nestor, 29 v. Ordaz n. Trinidad. Nias. pass. 29 Beira n. Dar Es Salaam. Nieuw Amsterdam, 29 te Havana v. Kingston. Oranje. 30 te Singapore. Oranje Nassau, pass. 29 Flores n. Plymouth. Osiris, 28 320 m. o.z.o. Key West n. Mobile. Ouwerkerk, 29 te Port Swettenham. Pieter S, 29 te Rotterdam. Polvdorus, 29 430 m. n.w. Minikoy n. Penang. Poseidon, 29 v. New Orleans n. Maracaibo. Prins Alexander. 30 te Haifa. Prins der Nederlanden, 29 te La Guaira. Prins Willem III, 29 te Antwerpen. Pr. Willem IV, pass. 29 Kp. St.. Vine. n. Valencia. Purfina Hellas, 29 te Portland maine v. Mena. Purfina Nederland, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Purmerend, 29 te Trinidad v. Montevideo. Pygmalion, 29 v. Puerto Ordaz n. Port of Spain. Roma, 29 te Genua. Rotti, 30 te Penang. Saidja, 30 te Pulubukom. Salatiga, pass. 29 Muscat n. Khorelmufata. Scherpendrecht, pass. 29 Calicut n. Perz. Golf. Schie. 30 v. Rotterdam n. Amsterdam. Senegalkust. 29 v. Abidjan n. Takoradi. Sirrah, 29 370 m. z. Bombay n. Bandar Mashur. Soestdijk, 28 5 m. z. Lizard n. New York. Solon, 30 te San Juan. Stad Delft, 29 v. Lissabon n. Boulogne. Stad Gouda, 29 v. Newport News n. Duitsland. Stad Maassluis, verm. 30 v. Rotterdam n. Narvik. Stad Rotterdam, pass. 29 Gefle n. Kirkenaess. Stanvac Djirak, 29 300 m. n. Singapore n. Buatan. Stanvac Talangakas, 29 te Sungeigerong verw. Statensingel, 1/2 te Rotterdam verwacht. Stentor, 29 te Amsterdam n. Bremen. Steven, 29 te Ceuta. Straat Malakka, 30 v. Nagoya n. Kobe. Straat Singapore, 30 te Fremantle. Straal Soenda, 30 te Kaapstad. Straat Torres. 29 v. Belawan n. Cochin. Sumatra, 29 te Pladju. Tankhaven I. 29 v. Belawan n. Sungeigerong. Tara, 29 v. Montevideo n. Buenos Aires. Tarakan, 29 v. Liverpool n. Le Havre. Taria, 29 280 m. z. Bombay n. Abadan. Tegelberg, 29 te Port Elizabeth verw. v. Durban. Teiresias. 30 te Surabaja verwacht v. Semarang. Telamon, 29 v. Bremen n. Antwerpen. Themis, 29 v. Aruba n. Barranquilla. Theobaldius, 29 v. Rouen n. Curagao. Tjiluwah, 29 v. Makassar, 30 te Bali. Tjipondok, 29 v. Surabaja n. Bintang Riouw. Tomocyclus, 30 te Londen. Tomori, 29 45 m. w. Oporto n. Cadix. Towa, 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Trajanus, 28 v. Petit Goave n. Port Au Prince. Transporter V, pass. 30 Santa Maria n. R'dam. Trompenberg, 29 v. Brownsfield n. New Orleans. Van Cloon, 29 te Wellington. Vasum. 29 v. Amsterdam n. Mena Al Ahmadi. W. Alton Jones, 28 150 m. o.z.o. Bermuda naar Philadelphia. Waterland, 29 v. Amsterdam n. Bremen. Waterman, pass. 29 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Westertoren, 29 660 m. z.o. M'bourne n. Lyttleton. Westland, 28 125 m. o. Bahia n. Las Palmas. Wieldrecht, 29 te Bremen n. Rotterdam. Zaankerk, 29 v. Port Said n. Djibouti. Zeeland, 31 te Assab. Zonnekerk, 29 te Melbourne. Zonnewijk, 29 v. Bagnoli n. Macapa. KLEINE VAART Alcetas, 28 10 m. z.w. Marseille n. Marseille. Bab T, 26 te Zaandam v. Hamina. Bloemgracht, 29 in Kielerkan. n. Huil. Boreas, 29 40 m. n.w. Malta n. Tel Aviv. Draco, 29 10 m. o.n.o. Noordhind. n. Amsterdam. Elsa, 27 v. Nykoping n. Huil. Joost. 28 v. Zaandam n. Emden. Kaap Falga, 25 te V'estervik v. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 25 te Vestervik v. Visby. Keizersgracht, 29 40 m. n.w. Texel n. Emden. Phidias, 29 95 m. z.o. Kp. Vincent n, Lissabon. Ponza, 28 v. Korsnas n. Zaandam. Schippersgracht, 29 op Thames n. Rotterdam. Tilly, 28 v. Humbeek n. Stockholm. SLEEPVAART Barentszee, 30 130 m. o. Jamaica n. N. Palmira. Blankenburg, 30 bij Kp. Vincent n. Rotterdam. Clyde, 30 270 m. z. Fayal n. Gent. Cycloop, 30 v. Rotterdam n. Kuwait. Friesland, 30 bij Key West n. Mobile. Gele Zee, 30 v. Sheerness n. Kobh. Hudson, 30 v. Falmouth n. Jamaica. Humber, 30 270 m. n.o. Paramaribo n. N. Palmira. Nestor, 26 v. Huil n. IJmuiden. Rode Zee, 30 260 m. w. Madeira n. Houston. Thames, 30 v. Dungeness n. Port Suad. T.vne, 30 v. Liibeck n. Tandjong Priok. Witte Zee, 30 90 m. n. Alexandrië n. Barl.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13