Benelux-handelsverkeer is al voor zevenennegentig pet vrij W Panda en de wijze Meester Mistig en weinig wind Coördinatie en concentratie thans een eerste vereiste Industrialisatie mag niet alleen een spookbeeld voor de agrariër zijn Wereldnieuws och ió het zo Vertaling J DONDERDAG 30 JANUARI 1958 2 Maandag ondertekening van unieverdrag Comité van negen ministers Nederlands belang bij Kon. Olie vermindert Rijksgoedkeuring voor f 21 miljoen aan bouwwerken Olie-exploratie op Suriname Hoger dividend Union Rijwielfabriek Uitbreidingsplannen van de Bruynzeel Suriname Houtmij. Zy B óür ermmte bijtmi Derde provinciale coöperatie-dag Se Ruim een half miljard dollar hulp voor Frankrijk (Van onze parlementaire redacteur) MET HET ONDERTEKENEN van het verdrag inzake de Economische Benelux- Unie op maandag 3 februari in de Ridderzaal in Den Haag, besluiten Nederland, België en Luxemburg de economische banden nauwer aan te halen door een vrij verkeer van goederen, personen, kapitaal en diensten tot stand te brengen. Met dit doel zal een onderling samenhangend beleid worden gevoerd op economisch, finan cieel en sociaal gebied, waarbij wordt gestreefd naar een zo hoog mogelijke werk gelegenheid en welvaart zonder de waarde van het geld in gevaar te brengen. Voorts zal tegenover andere landen een gemeenschappelijke handelspolitiek worden gevoerd. Nederlanders, Belgen en Luxemburgers zullen in eikaars landen dezelfde behandeling genieten, die voor de eigen onderdanen geldt, wat betreft verblijf en vestiging, uit oefening van een beroep, kapitaaltransacties, arbeidsvoorwaarden, sociale voorzienin gen, rechten en belastingen, wettelijke en juridische bescherming van persoon en belangen. Een Nederlander heeft in België dus dezelfde rechten (en plichten) als de Belg en omgekeerd. Een comité van negen ministers (van elk land drie) zorgt voor de toepassing en de verwezenlijking van de Economische Unie. Het comité van ministers wordt bij gestaan door een „raad van de economi sche unie", die ten hoogste 21 leden telt. Deze raad krijgt weer advies van speciale commissies voor: economische betrekkin gen met het buitenland, monetaire en financiële vraagstukken, industrie en han del, landbouw en visserij, douane- en be lastingvraagstukken, verkeer en sociale aangelegenheden. Bovendien zijn er bij zondere commissies voor coördinatie van de statistiek, vergelijking van de begro tingen van overheids- en semi-overheids- instellingen, aanbestedingen, volksgezond heid en middenstand. Voorts wordt een economische en soci ale raad van advies (zo iets als onze SER) ingesteld. Het is echter het comité van ministers dat de beslissingen neemt met algemene stemmen. Overeenkomsten die het comité opstelt, moeten door de parle menten worden goedgekeurd, zoals ook het unieverdrag, dat de ministers maan dag ondertekenen, nog door de parlemen ten moet worden goedgekeurd. In dit verband is de reeds ingestelde interparlementaire Beneluxraad van be lang, waarin zitting hebben 21 Nederland se, 21 Belgische en 7 Luxemburgse parle mentariërs, in totaal dus 49 leden. Door het tijdig raadplegen van de interparle mentaire Beneluxraad kunnen in een over eenkomst wijzigingen worden aangebracht alvorens deze bij de drie parlementen wor- ingediend, want dan is wijziging niet meer mogelijk, maar alleen aanneming of ver werping. Het secretariaat-generaal van de Economische Unie zal gevestigd zijn te Brussel. De secretaris-generaal zal van Nederlandse nationaliteit zijn, bijgestaan door adjunct-secretarissen-generaal van Belgische en Luxemburgse nationaliteit. Een college van scheidsrechters zal tot taak hebben eventuele geschillen te be slechten. Vijf jaar voor landbouw De voornaamste verschillen, die nog moeten worden overbrugd alvorens kan worden gesproken van een volledige wer king van de Economische Unie, betreffen de landbouwprodukten, de accijnzen en de omzetbelasting. Voor een zeer belangrijk deel is de Nederlandse land- en tuin- bouwproduktie gericht op export. De Ne derlandse landbouw moet concurreren en de prijzen zijn daarom laag. De Belgische en Luxemburgse landbouw, die tegen bui tenlandse concurrentie met invoerrechten en contingenteringen wordt beschermd, is voornamelijk gericht op de voorziening in de behoeften van het eigen land. De Bel gische prijzen zijn daardoor hoger. Bij een vrije invoer van Nederlandse landbouwprodukten moet de Belgische landbouw zich aanpassen bij de internatio- Aandelen Dordtsche goedkoper dan die van Kon. Olie (Van onze financiële medewerkêr) Sinds wjj op 23 januari over de claims Koninklijke en Dordtsche schreven, is er in de notering van de claims Koninklijke niet veel verandering gekomen, dat wil zeggen de prijs is van ongeveer 4 per stuk tot 3.80 teruggelopen. Deze daling betekent voor de koers van de nieuwe aan delen Koninklijke een teruggang van 8 pet., waarop sedert echter voor de claims een herstel tot dichtbij 4 is gevolgd. In New York lag de prijs doorgaans wat hoger, zodat van die kant ook in Amsterdam werd gekocht, waardoor dus het Neder lands belang bij aandelen Koninklijke, dat op ongeveer een derde deel van het kapi taal werd geschat, vermoedelijk weer min der wordt. In de V. S. had men naar schatting ruim 20 pet. van het kapitaal Koninklijke in handen, terwijl men op de beurs thans meent dat dit aandeel wel tot 25 a 30 pet. zal stijgen. Voor een deel is dit te wijten aan het gebrek aan nieuw kapitaal, voor een ander deel aan de minder goede be richten over de oliemarkten, waar grote voorraden bij de producerende maatschap pijen nog steeds tot een daling van de prijs tenderen Opmerkelijk is bijvoorbeeld dat blijkens het prospectus van /3e Koninklijke, ook bij de Koninklijke-Shell de voorraden per 30 september j.l. aanmerkelijk groter waren dan ultimo 1955, namelijk 346 mil joen tegen 278 miljoen. Wij schreven de vorige week ook over de claims Dordtsche, welke toen voor 985 voor de aandelen van 1000 werden ver handeld. Men heeft er drie nodig om a 275 pet. op een nieuw aandeel van 1000 te kunnen inschrijven, zodat toen 5685, dat is 568'/2 pet. voor een nieuw aandeel Dordtsche moest worden betaald, terwijl de 1025 aandelen Koninklijke, welke ach ter elk aandeel Dordtsche liggen, 7480 waard waren, zodat toen via de Dordtsche ongeveer 1800 minder voor een aandeel koninklijke werd betaald. Sindsdien is de <oers van de Koninklijke tot c.a. 727 pet. opgelopen, maar zijn de claims Dordtsche /an 985 tot 1106 gestegen. Voor een lieuw aandeel Dordtsche betaalt men thans dus drie maal 1106 plus 2730 6048 '605 pet.), terwijl de 1025 aandelen Ko- linklijke, welke achter elk aandeel Dordt sche ligt, ongeveer 7450 waard zijn. De aandelen Dordtsche zijn thans nog ongeveer 1400 goedkoper dan de aan een Koninklijke. nale concurrentie. Daarvoor is tijd nodig. Voor de harmonisering van de landbouw politiek der drie landen, meent men vijf jaar nodig te hebben. Die termijn van vijf jaar is vastgelegd in het Unieverdrag. Daarna zal ook het verkeer van land- en tuinbouwprodukten geen belemmering meer mogen ondervinden aan de-grens. Het Unie-verdrag wordt aangegaan voor vijftig jaar, waarna het stilzwijgend tel kens wordt verlengd voor tien jaar. In fei te betekent dit dat het verslag wordt ge sloten voor altijd, omdat een terugkeer op de weg van economische vervlechting al leen nog maar nadelen voor de gemeen schappelijke welvaart zou kunnen inhou den. In het onderlinge nandelsverkeer tus sen Nederland, België en Luxemburg is reeds 97 percent vrij van invoerrechten en andere belemmeringen. De resterende drie percent betreft onze landbouw-produk- ten en enkele produkten zoals zeep en hout. De economische samenwei'king van de Beneluxlanden heeft aldus reeds ge leid tot een aanzienlijke verruiming van het handelsverkeer. In vergelijking met voor de oorlog is de onderlinge handel tus sen Nederland, België en Luxemburg ver drievoudigd. Oppervlakkig zou men kunnen denken dat Benelux niet zo belangrijk meer is nu er wordt gestreefd naar een vrij handels verkeer in de Europese Economische ge meenschap (Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland, België, Luxemburg). Maar die gemeenschap moet nog groeien en in de daarvoor nodige onderhandelingen zal de Benelux als eenheid sterker staan te genover de grotere mogendheden. Bene lux, als voorbeeld, zal de Europese econo mische eenwording kunnen stimuleren. Nederland en België hebben daarbij een gelijk belang, omdat in beide landen on geveer 40 percent van het nationale inko men berust op export. Benelux, met zijn bijna 21 miljoen inwo ners, vergroot het eigen afzetgebied, dat in de komende vijftien tot twintig jaar moet worden uitgebreid tot „het kleine Europa" (Duitsland, Frankrijk, Italië, Benelux) met ongeveer 160 miljoen inwo ners. De economische Benelux-unie is het praktische begin van een grotere Europese welvaart op een vastere basis. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft voor 45 particuliere bouwwerken met een totale bouwsom van 21,6 miljoen gulden rijksgoedkeuring ver leend. De goedgekeurde plannen komen uit gebieden, waar de toenemende werk loosheid in de bouwvakken een versneld tempo van het in uitvoering nemen van werken gewenst maakt. Deze gebieden zijn in overleg met het rijksarbeidsbureau vastgesteld. De thans goedgekeurde bouwwerken behoren voornamelijk tot de sector han del en verkeer. Het aanbod van plannen voor deze sector uit de onderscheidene gebieden is uiteraard mede van invloed op de bedragen, welke in die gebieden door de thans verleende rijksgoedkeurin gen kunnen worden verwerkt. Ter voorbereiding van de olie-explora ties van de Colmar Surinaamse Olie Mij. is dezer dagen te Paramaribo aangeko men de heer A. Marts, president van de Marts Oil Cy. en president-commissaris van de Colmar Surinaamse Olie Mij. Aan de pers deelde de heer Marts mede, dat op grond van een reeds vluchtig ingesteld on derzoek Colmar besloten heeft haar plan nen verder ten uitvoer te brengen. Behal ve met de inrichting van een kantoor zal te verkrijgen van g /sische aanwijzin gen reeds de volgende week worden be gonnen met een onderzoek vanuit de lucht in het gebied tussen Paramaribo en Nicke- rie. Dit luchtonderzoek dat voorafgaat aan het grondonderzoek, zal om en bij twee maanden duren. Voor het grondon derzoek heeft men drie maanden uitge trokken. De exploitatierekening over 1956/57 van de n.v. Union Rijwielfabriek te Den Hulst a. d. Dedemsvaart heeft 424.035.be dragen (v. j. 299.281.Na afschrijvingen enzovoorts resteert een saldo winst van 215.000.— (v. j. 143.000.—). Een di vidend van 10 percent (v. j. 9 percent) wordt voorgesteld over het geplaatste ka pitaal van 1.036.000. Mede dank zij belangrijke exportorders naar Noord-Amerika in samenwerking met twee andere rijwielfabrieken, is het resultaat niet onbelangrijk beter. De om zet was ongeveer gelijk aan die van het vorige boekjaar. Die van bromfietsen is door de bestedingsbeperking belangrijk gedaald. Omtrent de vooruitzichten zegt het verslag, dat de orders voor het binnen land tot dusver trager binnenkomen dan in het vorige boekjaar. De omzet binnenland in 1957/58 was daardoor tot dusver aanmerkelijk lager dan in 1956/57. Of deze achterstand in het voorjaarsseizoen zal worden ingehaald, valt te betwijfelen. In verband met de algemene onzekerheid acht de directie het moeilijk enige voc-spelling te doen aan gaande de uitkomst van het lopende jaar. Hoewel ernstig rekening houdend met de mogelijkheid van een achteruitgang van de winst, ziet de directie de toekomst met vertrouwen tegemoet. Na zijn terugkeer van de in Nederland gehouden jaarvergadering van de onlangs ingestelde raad van advies van het Bruyn- zeel-concern deelde dr. Chr. Plomp, direc teur in Suriname, mee, dat de opening van de spaanplatenfabriek in Suriname in juli zal geschieden. Besloten is tot de aan schaffing van de meest moderne machines, voor de installatie waarvan zeven technici uit Nederland en Duitsland zullen over komen. Voor de afzet van spaanplaten kijkt Bruynzeel in de eerste plaats naar de Europese markt. Maar niet minder aan dacht zal worden besteed aan de afzetmo gelijkheden op de Caraïbische en de Ame rikaanse markt. De modernisering van de bosexploitatie, die aanvankelijk van bescheiden omvang zou zijn, zal zich nu over alle concessies uitstrekken en worden uitgevoerd in een periode van vier jaar. In de loop van 1958 zal de triplexfabriek sterker worden geme chaniseerd om tot een hogere produktie t* komen. Nieuwe machines zullen worden aangeschaft. In de triplexfabriek zal ook een nieuw produkt, betontriplex, worden vervaardigd; een produkt met een zeer harde buitenlaag. zeer geschikt voor be kistingswerkzaamheden en bovenal duur zaam. Eveneens door bijplaatsing van nieuwe machines zal de zagerij worden ge reorganiseerd. Ook hier is het doel een grotere produktie te verkrijgen. Levensstandaard V.S. De levensstandaard is in Europa nog steeds niet half zo hoog als in de Verenigde Staten, zo blijkt uit een deskundige vergelijkende studie van de directeur voor economie én statistiek van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) Milton Gilbert. ADVERTENTIE Woensdag heeft in het „Wapen van Heemskerck" in Alkmaar de derde Provinciale Coöperatie-dag plaats gehad. Des morgens werden in een aantal sectiebijeenkomsten verschillende problemen besproken, waarmee de kaderleden van de land- en tuin- bouwcoöperaties hebben te worstelen. Bovendien werden des morgens verscheidene inleidingen gehouden, die een goed beeld gaven van de plaats die de land- en tuin bouw thans in coöperatief verband innemen. Zo gaf de heer K. J. Vrijling, landbouw- redacteur van „Het Parool", een inleiding over het onderwerp „De landbouwcoöpe ratie in de schijnwerpers van de publiciteit". Vervolgens sprak de heer J. Homan, onder-directeur van de Coöp. Veeafzetverenigingen, over „voortgezette coöperatie" en de heer A. de Kok, chef van de afdeling Poot- en consumptieaardappelen CB, over „Organisatie van de afzet in Denemarken en Nederland". Des middags waren de deelnemers aan de coöperatiedag Noordholland naar de schouwburgzaal van het „Wapen van Heemskerck" gestroomd om te luisteren naar het betoog van de heer G. H. D. M. van Waes, burgemeester en boer, die een uiteenzetting gaf over „In vrijheid naar groter kracht". Hij begon met een overzicht te geven van de geschiedenis van Noordholland, waarin hij betoogde, dat het vooral aan Leeghwater en de kooplieden te danken was, dat Noordholland de beschikking kreeg over de uitstekende gronden, waar in deze provincie zich thans mag verheu gen. Leeghwater was immers de man, die de grote inpolderingen heeft verwezenlijkt. Goede grond „Deze grond is niet alleen goed, maar de grootte van de bedrijven ligt zelfs boven het landsgemiddelde", zei de heer Van Waes, die er voorts op wees, dat dit feit zijn stempel thans nog drukt op de Noord hollandse boeren en dat zulks uit hun ge aardheid valt af te leiden. „De Noordhol landse boeren hebben een individualis tische instelling ten aanzien van de boe ren uit de andere gebieden, hetgeen in de vergaderingen van de coöperaties vaak aanleiding geeft tot goede zakelijke dis cussies". j Hoewel de boeren narigheid ondervin den van de zich steeds uitbreidende in dustrie spreker wees in dit verband op de Hoogovens moeten zij niet te veel Een hogedrukgebied, dat dinsdag langs de Azoren trok, verplaatste zich verder in de richting van de Britse eilanden en lag donderdagmorgen bij Zuidwest-Enge- land. Het nam daarbij langzaam verder in omvang en betekenis toe. Boven cen- traal-Europa handhaafde zich een ander hogedrukgebied. Tussen beide hogedruk- gebieden is nog een oud front aanwezig, dat woensdag onze kust naderde en na dien met mist en laaghangende bewolking langzaam in oostelijke richting over ons lang trok. Na de frontpassage komt het weer in ons land onder invloed van het nieuwe hogedrukgebied, waarin opklarin gen kunnen voorkomen. Aangezien er ech ter weinig wind is zal de mist zich echter geruime tijd kunnen handhaven. Het blijft de eerste dagen rustig weer. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. 60 ■sg w C S2 Sa Vrijdag 31 januari Zon op 8.23 uur, onder 17.25 uur. Maan op 13.34 uur, onder 4.49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 31 januari Hoog water 12.25 en uur. Laag water 7.41 en 20.19 uur. Helsinki half bew. windst.- -17 0 Stockholm geheel bew. z 1 0 Oslo geheel bew. ozo -1 0,1 Kopenhagen mist zzw -2 0 Aberdeen onbewolkt z 1 0 Londen mist windst. 1 2 Amsterdam mist z 3 0 Brussel onbewolkt z 1 0 Luxemburg onbewolkt windst. -3 0 Parijs geheel bew. windst. 3 0 Bordeaux geheel bew. zw 8 14 Grenoble mist O -3 0 Nice onbewolkt n 4 0 Berlijn onbewolkt zw -5 0 Frankfort mist windst. -3 0 München onbewolkt z -6 0 Zürich mist windst. -3 0 Genève mist nnw -2 0 Wenen onbewolkt no -4 0 Locarno onbewolkt ozo -5 0 Innsbruck mist windst.- 14 0 Rome onbewolkt ono -1 0 Ajaccio onbewolkt ono 0 0 Madrid regen nno 5 19 Mallorca geheel bew. no 11 0 Algiers regen zzo 10 7 Den Helder mist w 5 0 Ypenburg dichte mist wzw 5 0 Vlissingen geheel bew. wzw 6 0 Eelde geheel bew. zzw 3 0 De Bilt geheel bew. z 2 0,1 Twente onbewolkt z 1 0 Eindhoven onbewolkt zzw 0 0 Vlz. Z.-Limb. onbewolkt z 0 0 50. De eerste indruk, die het dikke heer tje van de oosterse geneeswijze kreeg, was wel zeer onplezierig. Een tijdlang sprong hij dansend rond en bevoelde smartelijk zijn getroffen lichaamsdeel. „Spijkers!", kreet hij gekwetst. „U hebt me op spijkers laten zittenAi! Waarom deed u dat nou!" „Ach, alle begin is moeilijk antwoordde Joris achteloos, terwijl hij het onprettige kamertje haastig verliet, „be denk, dat alles wentOok de oosterse levensstijl! Vooral als ge hier blijft, tot ge helemaal genezen zijt!" En hij wierp de deur achter zich in het slot. De vreemde ling begon nu echter zenuwachtig op de gesloten deur te bonzen! „Laat me hier uit!", riep hij met overslaande stem. „Toe nou! Ik wil uit deze martelkamer! Ik heb mijn bekomst van die oosterse levensstijl! Ik vind die hele behandeling stijlloos! Nou weet u het!" Joris toonde zich zeer ver baasd. „Wat, nu reeds genezen?", riep hij naar binnen. „Maar dat is prachtig! Dan moogt ge nu de kamer verlaten door de deur tegenover u. Die gaat - zoals wij, latinisten zeggen - alea jacta est in por- tum, hetgeen betekent, dat ge in de sleuf echter eerst EEN GOUDSTUK ZULT MOETEN WERPEN!" afgeven op de overheid, die de industria lisatie voorstaat om de steeds groeiende bevolking aan passende werkgelegenheid te helpen. Daarbij komt nog, dat door de industrialisatie de afzetmogelijkheid van bijvoorbeeld groente en zuivelprodukten kan worden vergroot. Vervolgens zette de spreker uiteen hoe de coöperaties tot stand waren gekomen en welke voordelen zij door de jaren heen hebben geboden. Kernpunt Het kernpunt van zijn betoog was de oproep, die hij steeds weer tot de coöpera ties richtte: coördineren en concentreren. De coördinatie en concentratie zullen ech ter niet moeten worden geforceerd. Men zal hiervoor de nodige tijd moeten nemen. Hierna benadrukte spreker het belang van het landbouwschap voor de boeren. „Dc boeren worden eigenlijk veel te wei nig voorgelicht wat het landbouwschap be treft. Het kader moet de leden kunnen overtuigen, dat het landbouwschap ook iets van ons is", merkte de heer Van Waes op. Tot slot richtte de heer Van Waes zich tot het kader met de volgende aansporing: ..Accepteer consequent de maatschappe lijke ontwikkelingen, maar wees ook niet bang om de vinger op de fouten van deze ontwikkeling te leggen". De pogingen, die Frankrijk in het werk stelt om buitenlandse valuta te lenen, zul len wellicht tot resultaat hebben, dat Frankrijk leningen van tezamen ongeveer 520 miljoei. dollar ontvangt, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington ver nomen. De definitieve uitslag van de on derhandelingen over Frankrijks lening- aanvragen zal vrijdag bekend worden ge maakt. In het totaal van 520 miljoen dollar zal een krediet ten bedrage van 240 miljoen dollar van de Europese Betalingsunie be grepen zijn en een krediet van 131.250.000 dollar van het Internationale Monetaire Fonds, zo wordt in gewoonlijk goed inge lichte bron te Washington vernomen. De financiële hulp aan Frankrijk zal voorts vermoedelijk uitstel van betaling van 110 miljoen dollar, verschuldigd aan aflossing en rente op leningen van de Amerikaanse regering, omvatten, zomede Franse aan kopen van produkten uit de Amerikaanse landbouwoverschotten tot een waarde van ongeveer 40 miljoen dollar tegen betaling in Franse valuta. (Voor de beurs zie pagina 7) Uitbarsting. Het meteorologisch instituut van Port Moresby op Australisch Nieuw Guinea heeft meegedeeld, dat er een vulkaanuitbarsting heeft plaatsgehad op het eiland Manan. Een groot deel van het dorpje aan de voet van de berg werd vernield en in andere dorpjes viel vijftien centimeter as. De bevolking heeft het eiland de vorige maand ver laten. Angstig. De Amerikaanse zenuwarts dr. A. S. Church heeft in een toespraak te Detroit in Michigan verklaard van mening te zijn dat een mensenleven langer dan duizend jaar zou kunnen duren indien men angst en frustratie zou kunnen vermijden. Lente. Aan de oevers van het Garda-meer in Noord-Italië is het zo warm voor de tijd van het jaar, dat de wilde cy clamen en de klaprozen al in bloei staan. Invloed. Volgens de hoofdcommissaris van politie te New York verkeerde meer dan de helft van het aantal automobi listen, dat vorig jaar bij verkeersonge vallen in de stad het leven verloor, onder invloed van sterke drank. Veroordeeld. Een adjudant van het nieuwe Westduitse leger is te Lünenburg tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens dood door schuld. Hij had twee soldaten een granaat laten demonteren, zonder zich te vergewissen of het inderdaad een oefengranaat was. Het projectiel ontplofte en doodde de twee soldaten. Hulpmiddelen. De bouwers van een auto weg in het Britse graafschap Yorkshire zijn van plan om helikopters en FM- zenders te gebruiken als tijd- en geld- sparende hulpmiddelen voor de verbin dingen om de activiteit van de verschil lende werkploegen te coördineren. De hefschroefvliegtuigen zullen ook ge bruikt worden voor het vervoer van werklieden langs de werkroute. Kosten. Het bezoek aan Groot Brittannië van de Russische premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev, in 1956, heeft de Britse belastingbetaler 112.310 gulden gekost. Slaapmachine. Russische geleerden werken aan een elektrische slaapmachine, die de hoeveelheid slaap waaraan een mens behoefte heeft tot twee uui per dag zal kunnen verminderen. Aldus bericht radio Moskou. De machine werkt met ultra korte golven, die de vermoeid- heidsstoffen, overdag gevormd in het menselijk lichaam, afbreken. Uilenspiegel. Heinz Schmidt, hoofdredac teur van „Eulenspiegel", het enige sati rische blad in Oost-Duitsland, is wegens „non-conformisme" uit zijn functie ont slagen. De partij heeft hem herhaalde lijk verweten, dat hij te veel plaats gaf aan critiek op de autoriteiten in plaats van zijn aanvallen te concentreren op „het westelijke imperialisme". Geschenk. De Russische ambassadeur in Syrië, Sergei Nemtsjina heeft op het vliegveld van Damascus president Sjoekri El Koewatli een tweemotorige Iljoesjin 14 ovei'gedragen. Het toestel, dat is voorzien van een kantoor, een slaapkamer en een conferentiekamer, is een geschenk van de Russische re gering aan het Syrische staatshoofd. Boete. De president van het opperste ge rechtshof i nazi-Duitsland, Roland Freisler, is postuum en symbolisch door een Westberlijns denazificatiehof tot honderdduizend mark boete veroordeeld. Freisler werd bij een luchtaanval in februari 1945 gedood. Gedurende de periode dat Freisler het hof presideerde werden meer dan drieduizend dood vonnissen uitgesproken. De boete zal worden betaald uit de opbrengst van twee huizen die Freisler van Hitier ontving. Mat. Het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij, „Rude Pravo", klaagt dat de produktie van de Plzen (Pilzen) locomotieffabriek in 1957 negen tien percent is gedaald. De arbeiders spelen soms schaak als zij moeten werken, aldus het blad. Verboden. Het Italiaanse parlement heeft met 385 tegen 115 stemmen zijn goedkeu ring gegeven aan een wet, die pro stitutie verbied. De wet is in 1948 voor gesteld door een 68-jarige gewezen onderwijzeres, het senaatslid Angelina Merlin. Zij treedt over een half jaar in werking. Het verbod betekent het einde van 560 bordelen met staatsver- gunning. Naar schatting 4500 prostituees met vergunning zullen officeel werk loos worden. Er zullen rehabilitatie centra voor vroegere prostituées wor den opgericht en een speciale vrouwe lijke politiemacht zal op uitvoering van de wet toezien. „ZIJ ZETTE zich voor de vleugel en speelde voor haar gasten een sonate van Mozart in een etage". Deze zin, afkomstig uil een roman die uit het Engels werd vertaald, klinkt nogal vreemd, want ook al zou de pianiste een etage hebben be woond, dan vragen we ons toch ogen blikkelijk af, wat deze huisvesting te ma ken heeft met de sonate. Gelukkig biedt de mededeling over de uit het Engels ver taalde roman ons direct enig houvast, want het blijkt, dat de dame in kwestie de sonate van Mozart niet in een etage heeft gespeeld, maar in as, de toonaard die in het Engels flat wordt genoemd. Vertalen is inderdaad een moeilijk en vaak moeizaam werk. Dat heeft niemand beter ondervon den dan de Zweedse journalist, die een verhaal schreef over enige werklozen, die langs een zandweg een met kerstbomen beladen kar voortduwden in een druilerige motregen, zodat de arme kerels huiverden van de narigheid. Dit op zichzelf wat mee lijwekkende, maar niet bijster interessante verhaal, liet de journalist uit het Zweeds in het Engels vertalen, vervolgens van het Engels in het Frans en via een groot aantal andere Europese talen werd de ge schiedenis tenslotte weer in het Zweeds terug vertaald, waarbij er voor gezorgd was dat steeds de laatste vertaling als uitgangspunt voor de volgende vertaling was genomen Uiteraard had dit spelletje geen ander doel dan aan te tonen op welk een gebrek kige manier er in de verschillende landen wordt vertaald. We kunnen onmogelijk aannemen, dat de miserabele geschiedenis van de kerstbomen-voortduwende werk lozen zó in de Europese litteraire wereld was ingeslagen, dat ieder land zich ogen- blikkelijk gehaast heeft deze vertelling van zijn buurman over te nemen. Voor een plaatsje in de buitenlandse pers is nog wat anders nodig dan kerstbomen voort duwen! Maar goed, de Zweedse journalist kon over het resultaat volkomen tevreden zijn: hij kende het verhaal nauwelijks terug, toen hij het in de Zweedse slot-versie onder ogen kreeg. De werklozen waren in stakers veranderd, wat - ge let op het feit dat de ver telling vóór de tweede wereld oorlog de ronde deed - niet eens zo onwaarschijnlijk klonk. Voorts waren de kerstbomen tot telefoonpalen uitgegroeid; eveneens begrijpelijk, want de Kerstbomen zijn maar enkele dagen per jaar bruikbaar, terwijl tele foonpalen voortdurend kunnen dienst doen. Ook de wagen waarop het materiaal werd vervoerd was gemoderniseerd en tot een vrachtauto omgebouwd, de zandweg was een groot dorpsplein geworden en de mie zerige motregen had zich tot een zware onweersbui ontladen, die heftig over de hoofden van de stakers woedde. In het kort, van de oorspronkelijke vertelling was bijna elk begrip door een ander ver vangen en de journalist, die had beweerd dat een absoluut juiste vertaling onmoge lijk is, had op pijnlijke wijze gelijk ge kregen. Hoewel we voor de juistheid van het verhaal helaas niet kunnen instaan, onderschrijven we de strekking ervan ten volle, juist na herlezing van de zin, die wij hierboven hebben aangehaald. Ook sommige woorden komen na een reisje naar het buitenland sterk verminkt in het vaderland terug. Daarover de volgende keer. (Nadruk verboden H. P ét ill on

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2