Haarlemse raad ging met splitsing nazorgdienst nog niet akkoord Nieuwe dienst voor volkshuisvesting moet zo sober mogelijk werken rookt heeft gelijk Voorstel is onvoldoende voorbereid DONDERDAG 30 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 „De Watergeus" blijft voor Den Briel Bewoners Nassaulaan zijn tegen kermis W. de Krijger 25 jaar in dienst bij de P.T.T. Cross van Fit HAARLEMSE GEMEENTERAAD WIE HEEFT GELIJK? i kndersl „De machtsvorming door de vakverenigingen" Mr. P. Zonderland sprak voor de V.V.D.•afdelingen Gepensioneerden hielden jaarvergadering Oratorische wedstrijd Kooltelers in financiële moeilijkheden Kampioenschap van Haar lem tweede klasse libre \ieuwe schepen Oranjelijn Prinses Irene en Margriet Ook in Amsterdam vele klachten over drinkwater Melkbezorging in flatgebouwen Statistiek van het u.l.o. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben in de woensdagmiddag gehou den vergadering van de gemeenteraad van verscheidene zijden critiek in ontvangst moeten nemen. In de allereerste plaats gold dit het voorstel tot het vaststellen van een nieuw reglement voor de schoonheidscommissie. Het college kon niet anders doen dan deze critiek aanvaarden, omdat zijn beleid in deze „niet gelukkig was ge weest", zoals wethouder H a p p toegaf. Uiteindelijk werd dit voorstel aangenomen. De raad was ook niet te spreken over de wijze, waarop het voorstel tot splitsing van de gemeentelijke dienst voor de Nazorg in twee aparte diensten was voorbereid. Men achtte de toelichting hierop beslist onvoldoende. De heer Spek (A.R.) gaf B. en W. daarom de wenk het voorstel aan te houden en het in een volgende vergadering beter toegelicht weer aan de orde te stellen. Wethouder Angenent de wet houders Bakker en Geluk waren door ziekte afwezig vond dit niet be zwaarlijk, zodat hiertoe werd besloten. Het lag in de bedoeling van B. en W. de centrale arbeidsinrichtingen voor lichame lijk gehandicapten onder te brengen bij de nieuwe dienst voor de beschuttende werkplaatsen. De benaming van de dienst voor de Nazorg zou dan gewijzigd kunnen worden in: dienst voor de sociaal peda gogische nazorg. Voorgesteld werd de heer J. J. Schnerr te benoemen tot directeur van de dienst voor de beschuttende werk plaatsen en de heer L. C. Carsten tot di recteur van de dienst voor de sociaal- pedagogische nazorg. Deze benoeming werd uitgesteld. De heer Verdoorn (Arb.) toonde zich over dit voorstel verbaasd. Immers, het voorstel is in het geheel niet in de, raadscommissie voor de nazorg behandeld. De heer Van der Veldt (K.V.P.) kon er wel mee akkoord gaan dat de dienst voor de nazorg wordt gesplitst, doch: „Dit voorstel komt plotseling uit de lucht vallen". De heer Spek (A.R.) zei het te be treuren, dat dit voorstel zo onvoldoende is toegelicht. Hjj ging er niet voetstoots mee akkoord, B. en W. uit te nodigen over de financiële consequenties van de splitsing met nadere voorstellen te komen. B. en W. doen er goed aan, aldus de heer Spek, eerst eens een uiteenzetting over die fi nanciële consequenties te doen. Daarna kan tot de splitsing wordefi besloten. Er dient trouwens eerst overleg te worden gepleegd in de raadscommissie voor de nazorg, hetgeen thans niet is gebeurd. Gezien de onvoldoende voorbereiding van dit voorstel, adviseerde de heer Spek het college het terug te nemen. Overigens had spreker nog wel enkele vragen. Bij voorbeeld over het plan om ook andere dan lichamelijk gehandicapten in de ar- beidsinrichting te werk te stellen. Spreker zou graag vernemen, welke personen hier worden bedoeld. Mevrouw mr. Scheltema-Con- r a d i stemde in met hetgeen de heren Verdoorn en Spek naar voren hadden ge bracht. Zij wenste eerst een uitvoerige toelichting op het voorstel. Bij afwezigheid van wethouder Bakker beantwoordde wethouder Angenent de opmerkingen, waarbij hij zei, dat de financiële consequenties van administra tieve aard zijn. Wat betreft de andere dan lichamelijk gehandicapte personen, die op de werkplaatsen aan de slag zouden kun nen, wordt gedacht aan mensen met ka rakterologische moeilijkheden. De wet houder zei, dat de raadscommissie voor de nazorg wel in twee jaren niet bijeen is ge weest. „Maar wat hiervan de oorzaak is. weet ik ook niet". De heer Spek achtte de beantwoording door de wethouder onvol doende. Ook de heren Verdoorn en Van der Veldt adviseerden B. en W. het voor stel terug te nemen, waarna hiertoe uit eindelijk werd besloten. Laat voorstel In het voorstel tot het vaststellen van een nieuw reglement voor de Schoon heidscommissie, omdat het huidige regle ment verouderd is, geven B. en W. als hun mening te kennen, dat het presentiegeld voor de leden van de commissie van 7,50 gebracht moet worden op 25 per ver gadering. Zulks echter met terugwerkende kracht van 1 januari 1955 af. De heer Spek wilde hierover graag nadere inlichtingen, speciaal wat betreft de vaststelling van het presentiegeld met terugwerkende kracht. De heer P i e 1 a g e (Arb.) vond het onjuist, dat ambtenaren, die ambts halve de vergaderingen van de schoon heidscommissie bijwonen, hiervoor ook presentiegeld zullen ontvangen. Deze spre ker vroeg zich af, waarom het zo lang heeft geduurd, voordat dit voorstel tot vaststelling van een nieuw reglement bij de raad aanhangig is gemaakt. Mevrouw Scheltema-Conradi wilde we ten, waarom B. en W. de directeur van Openbare Werken als voorzitter van de schoonheidscommissie wensen. Bezwaarlijk vond zij het om het presentiegeld met terugwerkende kracht van januari 1955 af uit te keren. „B. en W. zullen de leden van de schoonheidscommissie misschien De president van de rechtbank te Rot terdam heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de gemeente Brielle aanhan gig had gemaakt tegen de exploitant van het drijvende café-restaurant „De Water geus". De laatste werd door de president in het gelijk gesteld en de vordering van de gemeente Brielle om met zijn vaartuig te verdwijnen afgewezen. De exploitant had een overeenkomst met de gemeente Brielle, op grond waarvan hem een vergunning voor een ligplaats voor zijn omgebouwde Rijnraderboot was gegeven. De vergunning was verlopen, maar de exploitant weigerde zijn ligplaats te verlaten op grond van destijds met de gemeente gevoerde besprekingen. De president zegt in zijn vonnis, dat hij nimmer een vergunning van de ge meente nodig heeft gehad. Op grond van de vergunning van Rijkswaterstaat mag hij liggen waar hij thans ligt. De vergun ning van Rijkswaterstaat is niet krachte loos geworden door het intrekken van de vergunning, die Domeinen hem had ver strekt. De opzegging door Domeinen wordt niet gevorderd door het landsbelang, maar steunt op een verzoek van de gemeente Brielle. Domeinen is volgens de president buiten zijn bevoegdheid getreden, want opzegging kan alleen geschieden als het landsbelang dit vraagt. van alles hebben beloofd, maar daar weet de raad niets van af", aldus spreekster. Vreemd achtte zij het. dat het college er drie jaar over heeft moeten doen om met dit voorstel bij de raad te komen. ;,B. en W. hechten blijkbaar niet genoeg waarde aan het oordeel van de raad". De heer Van Velsen (K.V.P.) zou graag zien, dat tussen de commissie en architecten meer overleg wordt gepleegd. De heer Schippers (K.V.P.) plaatste zich achter het standpunt van mevrouw Scheltema. Verontschuldiging Wethouder H a p p gaf een uitvoerige toelichting, waarin hij toegaf, dat B. en W. bij de voorbereiding van dit reglement „een steek hadden laten vallen". Een ver ontschuldiging hiervoor vond de wet houder op zijn plaats. Enkele jaren ge leden al had het college met een voorstel tot wijziging van de presentiegelden wil len komen. Gelijk wilde men een ver nieuwing van het reglement voorbereiden. Dit verouderde reglement is echter ergens te lang opgeborgen geweest, waarna men ter secretarie „het ambtelijke geweten voelde knagen" en het reglement weer te voorschijn kwam om vernieuwd te wor den. „Inderdaad is hiermee een veel te lange tijd gemoeid geweest", aldus de wethou der, die hieraan toevoegde, dat het niet elegant zou zijn als de leden van de schoonheidscommissie hiervan de dupe zouden worden. Nog steeds worden deze leden volgens het oude tarief betaald. De bedoeling van het nieuwe reglement is, dat het overleg tussen de commissie, instanties en ai-chitecten soepeler wordt. Voordat adviezen aan B. en W. over bouw plannen worden uitgebracht, zullen de op merkingen van de commissie eerst aan de ontwerper van het bouwplan worden ken baar gemaakt, zodat deze ook zijn ziens wijze kan uiteenzetten. Volgens de nieuwe regeling zullen de verschillende visies van de commissie leden beter tot hun recht komen Het ligt in de bedoeling, dat de stadsarchitect lid van de commissie wordt. De wethouder vond het redelijk, dat ook de voorzitter presentiegelden voor de vergadering' ontvangt, omdat zijn werkzaamheden als voorzitter liggen buiten het werkgebied, dat B. en W. hem hebben toegewezen. De commissie blijft zelfstandig. De heren Spek en Pielage waren door de beantwoording van de wethouder niet helemaal tevreden gesteld. Met het oog op de slechte financiële positie van de ge meente achtte de heer Schippers een uit spraak van de raad over het betalen van de presentiegelden met terugwerkende kracht gewenst. Hij diende daarom een motie in om de presentiegelden per 1 ja nuari 1958 te verhogen. Deze motie werd echter met achttien tegen elf stemmen verworpen. Voor stemden de fracties van de K.V.P. en V.V.D. Bewoners van de Nassaulaan hebben zich met een brief tot het college van B en W. van Haarlem gewend met het ver zoek de kermis niet op de Nassaulaan te houden en deze alsnog naar een terrein aan de buitenzijde van de stad te verwij zen. Bij de bewoners zijn velen die een klein bedrijf hebben. De directie van de drukkery De Spaarnestad en de Kamer van Koophandel hebben de actie van de bewoners gesteund. In de brief wordt opgemerkt, dat de on dragelijke overlast, die iedere kermis met zich meebrengt voor omwonenden, bij het college voldoende bekend zal zijn. Daar bij komt op de Nassaulaan de overlast voor winkels en bedrijven. De in- en uit ritten zijn dan bijna geheel versperd en de toegang tot de zaken wordt ernstig be moeilijkt door de vele feestgangers De bewoners schrijven, dat het de groot ste verbazing gewekt heeft te vernemen dat een kermis in Haarlem beslist in de binnenstad gehouden moet worden. In bijna alle gemeenten wordt de ker mis aan de buitenkant van de stad gehou den en de belangstelling is er daar beslist niet minder om. Gezien de enorme belang stelling die de voetbalwedstrijden trekken terwijl de velden toch aan de buitenkant van de stad zijn gelegen, zijn de bewoners ervan overtuigd dat diegenen die belang stellen in de kermisvermakelijkheden zeer beslist deze ook zullen bezoeken wanneer zij worden gehouden op een aan de bui tenkant van de stad gelegen terrein. Een grondig onderzoek zal noodzakelijk zijn. Het comité Koninginnedag veronder stelt alleen maar dat de belangstelling minder zal zijn; een bewijs is echter nog nimmer geleverd. Dat er van eenige belofte van niet-gebruik van versterkers niets terechtkomt, heb ben de bewoners bij de laatste kermis op de Parklaan geconstateerd. Het lawaai door deze versterkers voortgebracht was, on danks de gedane beloften, oorverdovend. Een kermisexploitant zonder lawaai is even ondenkbaar als een orkest zonder muziekinstrumenten. Dinsdag 4 februari hoopt de heer W.- de Krijger, expediteur I, wonende Vondelweg 354, Haarlem-noord, de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden zijn loopbaan be gon bij de P.T.T. Hij begon in 1933 zijn loopbaan bij het bedrijf te IJmuiden. In maart 1941 volgde zijn overplaatsing naar Haarlem. Na enige jaren in de bestelling zijn werkzaamheden verricht te hebben, ging hij over naar de voorsortering van de stadswijken. Later volgde zijn plaat sing naar de afdeling expeditie als trans- formist en thans is hij expediteur I. In voetbalkringen is de heer De Krijger geen onbekende; hij heeft meer dan 25 jaar als voetballer gespeeld in een der elf tallen van de voetbalvereniging Storm vogels te IJmuiden. Bij het veertigjarig bcst-vn der. vereniging werd hij lid van verdienste. De jubilaris houdt een receptie te zijnen huize van 10 tol 13 uur. Woensdagmiddag hield de Jeugdrijver- eniging Fit, afdeling Duinmanege weer een cross in het iuinterrein. De jeugd leverde een aardige strijd door de duinen en over enige natuurlijke hindernissen. De uitsla gen waren als volgt: Gevorderden: 1. Erik Prinsen met Aubergine; 2. Jacques Kohier met Jacht- heer: 3. ex aquo: Elisabeth Mooy met Fie- lip co Tineke Schipper met Aubergine. Minder-Gevorderden: 1. Yvonne van Dobben met Jubel; 2. Biora van Dobben met Barbaar; 3. Braidy Rühl met Jacht- heer.. In de woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Haarlemse gemeenteraad hebben verscheidene leden het woord ge voerd met betrekking tot het voorstel om ten behoeve van de nieuwe dienst voor de volkshuisvesting alsnog voor dit jaar honderdduizend gulden beschikbaar te stellen. Tevens werd voorgesteld het ge meentelijk woningbediijf en de stichting „Centraal woningbeheer" op te heffen, nu de directeur van de dienst voor de volks huisvesting, architect G. B. F. Hoes, per 1 februari zijn werkzaamheden zal begin nen en onmiddellijk de voorbereiding van de nieuwe bouw zal aanpakken. Het is de bedoeling, dat de nieuwe dienst ook be last wordt met de voorbereiding van de gemeentelijke bemoeienissen met de par ticuliere bouw, het beheer en de exploi tatie van de gemeentewoningen en de voorbereiding van de krotopruimingen. Mr. W e n s i n g (C.H.) uitte de vrees, dat ondanks de coördinatie op het gebied van de woningbouw het aantal te bouwen woningen zal verminderen. Spreker had tegen het voorstel enkele bezwaren. Al lereerst: de nieuwe dienst zal gehuisvest moeten worden. Vermoedelijk zal een huis hiertoe moeten worden aangekocht, waardoor weer een woning aan de eigen lijke bestemming zal worden onttrokken. Enigszins geschrokken was spr. van de mogelijkheid, dat de dienst kan uitgroeien tot een ambtelijk apparaat van 25 perso nen. Hij vroeg zich af, of de kosten niet gedeeltelijk zullen kunnen worden ver haald op de bouwverenigingen. Het zou echter bezwaarlijk zijn, als een huurver hoging hiervan het gevolg zou zijn. Met het oog op de financiële toestand van de gemeente achtte mr. Wensing zuinigheid geboden. Ir. Stoffels. (V.V.D.) was eveneens van oordeel, dat de kosten van deze dienst beperkt dienen te worden. De dienst kan beter bescheiden starten en geleidelijk uit groeien. Soberheid is zeker geboden. Dit laatste achtte ook de heer Spek (A.R.) wenselijk. Overigens vertrouwde deze spreker erop, dat de dienst zeer veel nut tig werk zal kunnen verrichten. Het is echter de vraag, of de dienst onmiddellijk diverse zaken moet behartigen. Misschien is het beter eerste alleen de voorbereiding van de nieuwe bouw te doen behartigen. Wethouder Happé gaf de raad de ver zekering, dat de nieuwe dienst zo sober mogelijk zal werken. Om de werkzaam heden goed te kunnen vervullen, zal de dienst voor de volkshuisvesting, zelf ech ter goed gehuisvest moeten zijn. Met „zui nigheid, die de wijsheid bedriegt" komt men niet verder. De dienst zou kunnen uit groeien tot een bezetting van 25 personen, maar dit is geheel niet zeker. Ten aanzien van de woningbouw toonde de wethouder zich zeker niet optimistisch. „Hoe ongunstiger de omstandigheden, des te beter moet de nieuwe dienst zijn uit gerust", aldus de wethouder. De bouw plannen dienen nu eenmaal tijdig gereed te liggen. „Van elke mogelijkheid om de bouw op te voeren zal worden geprofi teerd". Tenslotte werd het voorstel aangeno men. Mr. Wensing stemde tegen, omdat de wethouder hem betreffendede finan ciële consequenties geen geruststellend antwoord had gegeven. Ir. R. G. Veenen- bos werd eervol ontslagen als directeur van het gemeentelijk woningbedrijf. Na opmerkingen van mevrouw Schmitz-Peper (Arb.) over het aan leggen van een noodstortplaats voor huis vuil in het Burgemeester Reinaldapark, zei wethouder Angenent dat van deze stortplaats slechts in uiterst noodzakelijke gevallen een gebruik zal worden ge maakt. De heer G. Jansen (Arb.) werd toegela ten als nieuw raadslid. In de commissie van toezicht op de stadsbibliotheek en -leeszaal werden de heren dr. L. M. van Dis en D. A. J. Spek herbenoemd. Mejuf frouw D. S. de Witt werd benoemd tot onderwijzeres aan de Tetterodeschool. Ontslag werd verleend aan mejuffrouw E. H. Jens als spraaklerares bij de G.G.D., aan mejuffrouw K. Bruntink als onderwij zeres aan de Floraschool en aan mejuf frouw H. J. H. Hindriks als vakonderwij zeres bij het u.l.o. De overige voorstellen werden alle aan genomen. ADVERTENTIE Ook over sigaretten kan verschil van mening bestaan. Maar hoe komt het toch, dat Cross Virginia alleen maar rokers heeft die dit merk jarenlang trouw blijven Dat komt. doordat Cross iets geeft, dat andere waarschijnlijk missen. Iets, waardoor ze Cross met plezier b 1 ij v e n roken. Denkt u daar eens over na. En oordeel zelf. Misschien ontdekt u dan ook: Wie Cross rookt heeft gelijk ADVERTENTIE In de serie studiebijeenkomsten van de afdelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van de V.V.D. heeft mr. P. Zonderland dinsdagavond een inleiding gehouden over „De machtsvorming door de vakverenigingen van werkgevers en werknemers", waarin hij een overzicht gaf van het opdringen der vakverenigingen in West-Duitsland, België en Zwitserland in deze eeuw. Hij vergeleekv de rol van de politieke partijen pn van de vakvereni gingen, die zich beide bezig houden met de oplossing van de belangrijkste sociale en economische vraagstukken in de staat. In velerlei kringen in de westelijke demo cratieën wordt geworsteld met de bepaling van het kritieke punt, waar de machtsuit oefening van de organisaties een aantas ting wordt van de gevestigde structuur der samenleving. Verscheidene geleerden van internationale faam en ook de Neue Zür- cher Zeitung stellen dat dit hét probleem van de tweede helft van de twintigste eeuw is voor de vrijheidslievende demo cratische staten. Mr. Zonderland behandelde achtereen volgens de argumenten, die tegen deze machtsvorming zijn aan te voeren en de motiveringen, die ter verdediging van de politieke activiteiten van de vakvereni gingen kunnen gelden. Wat betreft de si tuatie in ons land besteedde hij aandacht aan de bezwgren van „De Katholieke Werkgever" tegen de wijze waarop prijs- stabilisatie-afspraken tussen overheid en bedrijfsleven tot stand komen. De oplos sing, die dit blad aangeeft, namelijk de uitvoering van de P.B.O., kon spreker ech ter niet zonder meer aanvaarden. Als het er om gaat, een onderzoek naar de rechts opvattingen van de eskimo's te subsi diëren, loopt ons land in het voorste gelid, aldus mr. Zonderland, maar men had be ter gedaan vóór de totstandkoming van de wet op de P.B.O. de rechtsopvattingen dienaangaande in eigen land eens wat nauwkeuriger te analyseren. Ook keerde hij zich tegen de opvatting, dat de S.E.R., omdat deze alleen een maat schappelijk orgaan zou zijn, de staat geen kwaad kan doen. Onder aanhaling van verschillende hoogleraren uit de liberale sfeer als Tel- ders, Oud, Molenaar, Polak en Josephus Jitta, maar ook van wetenschappelijk ge oriënteerde socialisten als Bonger en Mok, bepleitte hij een samenwerking tussen de politieke partijen en de privaatrechtelijke vakorganisaties in die zin, dat de laatste hun weliswaar subjectief gekleurde, maar toch vanwege hun deskundigheid onmis bare bijdragen levei-en, steeds en overal waar dat van belang is en dat de wel licht minder deskundige, maar meer op beginselen georiënteerde politieke organen het laatste woord hebben op grond van het algemeen welzijn. Beide soorten col lectiviteiten achtte spreker onmisbaar in de huidige maatschappij. Gevaarlijk wordt het altijd, wanneer het laatste woord van de politieke organen louter een formaliteit wordt en de 'verantwoordelijkheden in feite komen te liggen op plaatsen, waar zij niet gedragen kunnen worden. Vermoedelijk, aldus mr. Zonderland, heeft de politieke koophandel tussen de groepsleiders in West-Europa zo'n grote vlucht kunnen nemen, doordat de burgers zich in deze eeuw steeds minder zijn gaan interesseren voor de traditionele publiek rechtelijke lichamen - en de daarin deel nemende politieke partijen, maar des te meer voor de directe behartiging van hun beroeps- en bedrijfsbelangen, waarmee de vakverenigingen inderdaad veel succes hebben gehad. Afgezien van de vraag hoe de onmisken bare organische tendenzen van onze maat schappij het beste wettelijk in onze staats inrichting kunnen worden verwerkt, stel de spreker zich op het standpunt, dat geen enkel democratisch bedoeld stelsel werke lijk een democratische inhoud kan krijgen, wanneer de leden van de staatsgemeen- schap een onverschillige houding aan nemen tegenover de belangrijkste levens verbanden, waar zij deel van uitmaken. De volgens liberale beginselen gewenste evenwichtstoestand tussen de verschillen de machten kan dan ook alleen worden bereikt, wanneer de individuele leden van beide soorten collectiviteiten een her nieuwde en meer actieve democratische gezindheid opbrengen. „Ondanks de moeilijkheden in Indone sië mag er geen verwaarlozing plaatsvin den van de belangen der oud-overheids dienaren", aldus de voorzitter van de af deling Haarlem der Algemene Nederland se Bond van Gepensioneerden, de heer J. Betzema, aan het einde van de eerste helft van de jaarvergadering, die woens dagmiddag in het gebouw van de Haarlem se Kegelbond gehouden werd. De heer Betzema merkte op, dat zij die nog geen pensioen genieten, omdat de pensioengerechtigde leeftijd nog niet be reikt is, ook geen huurcompensatie uitge keerd krijgen. Uiteraard is tegen deze maatregel opgekomen en het resultaat is dat de huurcompensatie nu als voorschot uitbetaald wordt. Tevens zeide spreker dat de lagere pensioenen omhoog dienen te worden gebracht. Er is dan ook voorge steld om het pensioen van hen, die 6000,- of minder per jaar verdienden, met 2 pet. in plaats van 1,75 pet. per dienstjaar te berekenen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. J. Klimbie vermeldde, dat het afgelopen jaar voor de afdeling een goed jaar was geweest, het aantal leden steeg met 200. Deze vooruitgang weerspiegelde zich eveneens in het verslag van de pen ningmeester. De financiën vertoonden een gunstig beeld. Bij d. bestuursverkiezing werden me vrouw G. Karsten-Eelkema en de heer J. J. Klimbie herkozen. Bij de ndvraag werd het voorstel ge daan om tot een georganiseerd overleg met de andere pensioenbonden te komen. De voorzitter, dë heer Ji Bëtzema voelde hief niets voor, een gevoelen waarbij de grote meerderheid van de vergadering zich kon aansluiten. Vrijdag 31 januari zal in restaurant Brinkmann te Haarlem een oratorische wedstrijd worden gehouden tusslh leden van het Algemeen Cultureel Centrum, Sin ger Memorial Foundation, in Laren en de Haarlemse kunstenaarssociëteit „Teis- terbant". Het Larense gezelschap bestaat uit mevrouw Mies Bouwman, en de heren J. van Erven Dorens, drs. Herman Jon ker, J. D. Landré en Bernard van Vlijmen. De sociëteit „Teisterbant" zal worden ver tegenwoordigd door mevrouw S. Tersmit- ten-Spier en de heren Godfried Bomans, mr. A. W. Hellema, mr. H. E. Phaff en dr. P. H. Schroder. Fragmenten van deze wedstrijd worden waarschijnlijk uitgezon den in de Artistieke Staalkaart op zater dag 1 februari De financiële positie van de tuinders in de koolstreek geeft reden tot ernstige be zorgdheid. Bij velen van hen bestaat reeds een grote achterstand in de betalingen en financiële verplichtingen kunnen veelal niet meer worden voldaan, zo bleek tijdens een vergadering van de L.T.B., de C.B.T.B. en de Hollandse Maatschappij van Land bouw, die in Noord-Scharwoude is gehou den. De koolprijzen zijn thans zeer laag en een betere prijsvorming op korte termijn is twijfelachtig. De vergadering was van oordeel dat hulp van de regering dringend gewenst is en dat een directe verkaveling van het Geesterambacht ter bevordering van de rationalisatie der bedrijven met een kans op het telen van nieuwe produkten noodzakelijk is. Men pleitte voor een soe pele kredietregeling op zeer korte termijn met een toeslag op het geveilde produkt. De vergadering ging akkoord met een even tuele regeling, die zal leiden tot de ver mindering van de koolteelt. De uitslagen van de wedstrijden in het Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben goedgevonden, dat de twee in be stelling zijnde schepen voor de Oranje lijn n.v. te Rotterdam worden genoemd naar de prinsessen Irene en Margriet. toernooi om het kampioenschap van Haar lem tweede klasse libre klein biljart, wa- ren als volgt: Winnubst 150 35 19 4.28 2 In 't Veld 121 35 18 3.45 0 Goedemans 150 25 31 6.— 2 In 't Veld 101 25 26 4.04 0 Brand 150 41 19 3.65 2 Schermer- horn 111 41 21 2.70 0 150 35 24 4.28 2 103 35 11 2.93 0 Brand 150 29 25 5.05 2 Goedemans 107 29 21 3.68 0 In 't Veld 150 50 20 3.— 2 G. de Vries 135 50 13 2.70 0 Winnubst 150 30 18 5.— 2 Schulte 143 30 18 4.77 0 Schermer- horn 150 44 17 3.40 2 134 44 11 3.04 0 De moeilijkheden met de watervoorzie. ning in Amsterdam blijven voortduren. Se. dert enkele weken heeft het drinkwater, dat de delen west, centrum en noord van de hoofdstad krijgen, een bijzonder onaan gename bijsmaak. De oorzaak is volgens ir. Biemond, directeur van de Amsterdamse gemeentelijke waterleidingen, gelegen in het feit dat het waterwinningsgebied der duinen sedert enige tijd wordt geïnfiltreerd met rijnwater. Nu blijkt dat het rijnwater waarmee de duinen worden geïnfiltreerd, allesbehalve zuiver is. Vele industrieën, zowel in Nederland als (vooral) in Duitsland, lozen hun afvalstof fen in de Rijn en het met deze afvalstoffen vermengde water bevloeit nu de duinen. Hoewel volgens de bacteriologische dienst van de Amsterdamse waterleidingen de verontreiniging van het drinkwater niet schadelijk voor de gezondheid is, (men heeft geen schadelijke stoffen in het Am sterdamse drinkwater kunnen vinden) is de smaak van het water zeer sterk beïn vloed. Aanvankelijk dacht men dat het een kwestie van een paar dagen zou zijn, doch de laatste week is de onaangename smaak van chemicaliën in het water veel sterker teruggekomen. Bijzonder vreemd zijn de bijkomende omstandigheden en de klach ten van de huisvrouwen, die verklaren dat sommige groentensoorten, welke met dit water worden gekookt, geheel verkleuren. Zo werd bijvoorbeeld witlof gekookt met dit water hardgroen. Een aantal Amster damse artsen heeft klachten gekregen, dat vele van hun patiënten de met dit water ingenomen medicijnen niet kunnen ver dragen door de onaangename smaakcombi natie. Deze patiënten krijgen bij het in nemen van hun medicamenten braak neigingen. Deskundigen zijn op het ogenblik bezig de zaak bijzonder nauwkeurig te onder zoeken, doch tot op heden is geen enkele aanwijzing over de aard van de veront reiniging, die de smaak aan het water geeft, naar voren gekomen. Ook heeft men geen enkele bacteriologische of chemische stof in het water kunnen determineren. Am sterdam-Zuid en -Oost zijn gevrijwaard van het onsmakelijke water. Deze stads delen krijgen namelijk geen duinwater, maar betrekken het drinkwater van de winning rond de Vinkeveense plassen. „Niet verder dan bij de ingang op de begane grond" „Melkslijters, alsmede bedrijven die zich bezig houden met de bezorging van consumptiemelk, zijn verplicht deze dagelijks aan huis te verrichten, met dien verstande dat deze verplichting niet ver der strekt dan tot bezorging bij de ingang op de begane grond", aldus luidt een door het bestuur van het Produktschap voor Zuivel aangenomen verordening tot wijzi ging der zuivel verordening 1946. De ver ordening wil slechts een minimumver plichting opleggen. Het wordt aan het overleg tussen consument en bezorger overgelaten of de melk wel of niet aan de huisdeur in flatgebouwen zal worden afge geven. De verordening is opgesteld naar aanleiding van bezwaren van melkslijters over de bezorging van melk in hoge flat gebouwen. Uit een door hel Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde statistiek van het uitgebreid lager onderwijs 1953—1957 blijkt dat het aantal leerlingen bij het u.l.o. in deze periode steeg van 139.400 tot 185.300 (33 pet.). Deze groei is voor 76 pet. het gevolg van grotere belangstelling en voor 24 peet. van bevolkingsgroei. Het aantal hoofden en klasse-onderwij zers nam toe van 5.181 tot 6.681 (29 pet.).' Bovendien waren 2.314 vakonderwijzers aan het u.l.o. verbonden. Het percentage onbevoegd gegeven lessen bedroeg voor wiskunde 8 pet. en voor handelskennis 3,4 pet. Voor de moderne talen en lichamelijke oefening was het percentage verwaarloos baar klein. Het gemiddeld aantal leerlin gen per onderwijzer liep op van 26,9 tot 27,7. Slechts 46 pet. ider toegelaten leerlin gen behaalt het diploma. In 1956 slaagden er 20.683 voor het diploma-A en 3.305 voor het diploma-B. Van de mannelijke gediplomeerden zette 51 pet. (diploma-A 40 pet., diploma-B 93 pet.) zijn studie voort: bij nijvei heidson- derwijs 28 pet., aan een kweekschool 13 pet., bij het v.h.m.o. 8 pet. Van de gediplo meerde meisjes ging 43 pet. (diploma-A 42 pet., diploma-B 65 pet.) verder studeren: bij nijverheidsonderwijs 18 pet., aan een kweekschool 12 pet., opleiding tot kleuter- onderwijzeres 10 pet. en bij het v.h.m.o. 3 percent.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6