Horen en zien DEKENS Veiligheidsbesluit-Ioniserende Stralen treedt in werking EEN WOELIGE TIJD 10% Korting O BUMBEL EN DE WENSHOORN Opera „Forum" met „Traviata" in de Haarlemse Schouwburg Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen Een prachtige Violetta Kort en bondig DONDERDAG 30 JANUA R I 1958 5 radio televisie Niet in element Uit H aarlemmerUede OP ALLE WOLLEN EN GESTIKTE De radio geeft vrijdag T el e vis ie programma Toenemend gebruik van radioactief materiaal dwong tot maatregelen Dr. Karl Haertl directeur Oostenrijkse staatstheater Vrachtschip Voor H-energie ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG Het blijspel „Miranda" van Peter Blackmore, dat -egisseur Walter van der Kamp voor de televisie bewerkte en woensdagavond aan de kijkers voorzet te het gebeurde in het programma van de AVROheeft al eerder op de planken gezorgd voor een avond vrolijke absurdi teit. Miranda blijkt namelijk een zee meermin te zijn, een zo aantrekkelijke zeemeermin, dat zij in staat is de harten sneller te doen kloppen. Zelf is ze ook niet afkerig van een tikkeltje adoratie. Nu zou men denken, dat haar uiterlijke verschij ning toch wel ontnuchterend zou moeten werken, maar nee het min of meer, dat haar tot een zeemeermin maakt, is kunstig verborgen onder haar japon en voor de rest zorgt zuster Carry wel, dat zij zich gemakkelijk kan verplaatsen: al les, Miranda incluis, loopt op rolletjes. Tot de onvermijdelijke verwikkelingen ko men, die de dwaze toestanden scheppen, waarvoor men ons wil interesseren. Uit eindelijk blijkt Miranda dan toch het bes te in haar elementin haar element. Een spel als dit is helemaal afhankelijk van de goede wil van het publiek, dat zich de zotternij wil laten aanleunen. Walter van der Kamp werd gehandicapt door de beperkingen, die de ruimte hem oplegde: hij probeerde het tekort aan verrassende situaties te compenseren door veel beeld wisseling, vele variaties in de „shots". De stérk beknotte dialoog hield daai-mee niet altijd gelijke tred en dat verklaart de mo menten, waarop wij ons toch niet zo bijs ter konden amuseren. Gelukkig kwamen de acteurs te hulp met hun droge en pun tige tekst, die zij losjesweg uitspeelden. Vooral Kitty Jansen, Kees Brusse en Mieke Verstraete bleek het toevertrouwd een droogkomische voorstelling op poten te zetten. Het was dan ook allemaal wel onderhoudend, maar niet zo daverend. De echte spiritualiteit ontbrak. Beeldschermer De VARA-televisie neemt donderdag avond 6 februari een kijkje in de brons gieterij te Haarlemmerliede, waar vele Nederlandse beeldhouwwerken hun defi nitieve status krijgen. Er wordt een repor tage van het werk daar getoond. Daarna geeft de VARA opnieuw de vertoning van één van de films uit de reeks „Disney land", die Walt Disney voor zijn Ameri kaanse televisieprogramma vervaardigde. In deze uitzending vertelt Disney de ge schiedenis van zijn „Silly Symphonies". ADVERTENTIE OOK OP DE BEKENDE MERKEN KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 Nationaal programma. VARA- 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus.- muz. 13.55 Beursber. 14.00 Koperseptet en orgel. 16.30 Strijkkwart. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 10.00 Vqor de kinderen. 19.10 Musette ork. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. Nationaal pro gramma: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Pram. 21.55 Herseng.vmn. 22.25 Kamerork. 22.o5 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50— 24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 NCRV. 20.00—24.00 Nationaal programma. NCRV: 7,00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Omr.orkcst en soliste. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Vocaal, ens. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade- ork. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en soliste. 15.15 Voordr. 15.35 Blaasork. en solist. 16.00 Tuin- bouwpraatje. 16.15 Gram. 16.40 Oude muz. 17.00 Voordracht. 17.20 Instr. sept. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-orkest. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.30 Voor de jeugd. 18.50 Cursus Openb. Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek Ver klaring en toelichting: De statistiek antwoordt. Prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van be statistiek, beantwoordt vragen over de indu striële produktie. 19.25 Nieuwe gram. 20.00—24.00 Nationaal progr. t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix: zie Hilversum I. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. '8.10 Altviool en piano. 18.20 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Symf.- °rk., omr.koren en sol. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Symf.ork., omr.kQren en sol. (verv.). 21.45 Indiase muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Negro-spirituals. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: Nationaal progr. t.g.v. de verjaardag van H K.H. Prinses Beatrix 20.15—c.a. 21.00 Document. Progr. over de overstromingsramp van 1 februari 1953. Hel steeds ruimer gebruik, dat thans ge maakt wordt van radio-active isotopen en andere stralingsbronnen heeft geleid tot het Veiligheidsbesluit Ioniserende Stralen dat zaterdag in werking zal treden. Met dit besluit wil het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid dat op dit ter rein een ruim arbeidsveld heeft de nood zakelijke beschermingsmaatregelen tegen stralingsgevaar in geregelde banen leiden. Het directoraat-generaal van de Arbeid, dat voor de uitvoering en toepassing van het besluit verantwoordelijk zal zyn, krijgt onder meer de bevoegdheid zoals direc teur mr. P. II. Valentgoed woensdag op een in Den Haag belegde bijeenkomst ter toe lichting van dit veiligheidbesluit verklaar de de stopzetting te gelasten van een in stallatie, die te grote gevaren oplevert of niet werd aangepast aan bepaalde veilig heidseisen. Een uiterste sanctie die door de rechter bekrachtigd dient te worden. „Niet overdrijven Prof. dr. P. Muntendam, directeur-gene raal van de volksgezondheid, onderstreepte als medicus de besliste noodzakelijkheid van het bewaken der volksgezondheid tegen de gevaarlijke invloeden van ioni serende straling. Deze gevaren kunnen op verschillende wijzen worden ingedeeld, bijvoorbeeld naar de mate waarin en de uitgebreidheid waarmee de stralen op het lichaam in werken, de weg waarlangs zij het lichaam binnendringen (huis, ademhalingswegen, spijsverteringsorganen) en de tijd, waarop de verschijnselen na de inwerking dei- stralen zich voordoen. Prof. Muntendam onderstreepte, dat de (wetenschappelijke) kennis in deze zaken nog uiterst beperkt is. Proeven op dieren hebben niettemin reeds aangetoond en het is ook gebleken uit bepaalde praktijkervaringen dat het gevaar van genetische (erfelijke) schade reëel bestaat. Het is dan ook dringend noodzakelijk dat de onderzoekers hun ken nis hierover bij de mens door gericht we tenschappelijk onderzoek zo snel mogelijk vergroten. Tenslotte gaf prof. Muntendam als zijn stellige mening te kennen dat het onverantwoord zou zijn, indien niet nu reeds ernstig met de mogelijke schadelijke gevolgen van de ionisei-ende stralen reke ning wordt gehouden. Het Besluit Ioniserende Stralen richt zich dan ook niet alleen op de bescherming van degenen, die blootgesteld (kunnen) worden aan de werking van deze straling, doch ook op de bescherming van de gehele bevolking. De hierbij optredende proble men worden niet uitsluitend nationaal be keken. Internationale samenwerking in deze is noodzakelijk en het streven is er dan ook op gericht deze samenwerking ge durig intensiever en effectiever te maken (O.E.E.S., Verenigde Naties en Euratoom). Vooral het probleem van het lozen der ra dio-actieve afvalstoffen ïpaakt internatio naal beraad tot een dwingende eis. Het algemeen belang zo betoogde prof. Muntendam is er echter geenszins mee gediend, als de gevaren van de ioniserende straling overdreven worden voorgesteld. De verhoudingen dienen niet scheef ge trokken te worden. Steeds meer toepassingen De toepassing van radio-actieve materia len beperkt zich niet alleen tot het medi sche terrein. Voor de therapie is de toepas sing nog beperkt, doch uitgebreider reeds is de aanwending in de diagnostiek, terwijl bij het wetenschappelijk onderzoek met name het stofwisselingsonderzoek ra dioactieve elementen een belangrijke rol spelen en dat niet alleen bij mens en dier, doch ook bij de planten, waarover men zich overigens slechts verheugen mag uit een oogpunt van de volksgezondheid. In de industrie worden ook steeds meer actieve isotopen gebruikt ondermeer voor bepaalde metingen terwijl boven dien in de biologie, de. landbouw, de bio chemie en de biophysica gebruik gemaakt wordt van radioactieve isotopen. Tenslotte is er het wetenschappelijk onderzoek (me disch biologisch laboratorium van TNO) en de opleiding op het radio-actieve terrein. Wat het laatste betreft: reeds geruime tijd geleden is men in Leiden begonnen met het instrueren van een vijftiental top functionarissen, die grote verantwoorde lijkheden gaan dragen. Zij dienen ervoor te waken dat de veiligheidsmarges niet overschreden worden. Zowel inter-departementaal als interna tionaal wordt de samenwerking op dit ge bied, juist als bij de bestrijding van be smettelijke ziekten nog steeds uitgebouwd. De hoofdinspectie der volksgezondheid, ar beidsinspectie, T.N.O., directoraat-generaal van de Volksgezondheid, pharmaceutische hoofdinspectie, rijksinstituut voor de Volksgezondheid, directoraat-generaal van de Arbeid, directie Volksgezondheid en de Gezondheidsraad werken coördinerend en adviserend. Vooral de pharmaceutische inspectie van de volksgezondheid zal een belangrijke rol spelen bij het toezicht op de gevarenbron- nen, die verscholen gaan in het behandelen en verwijderen van radio-actieve afval- produkten, welke hetzij bij energie opwekking, speurwerk, toepassing van ra dio-actieve isotopen of anderszins via het water, de bodem of de lucht onze ge zondheid kunnen bedreigen. Wie bescherming behoeven Het nieuwe veiligheidsbesluit heeft een wijde werkingssfeer. Beschermd dienen toch te worden al degenen, die besmet kun nen worden, hetgeen kan geschieden in een fabriek of werkplaats, een onderne ming op land- of tuinbouwkundig gebied, een ziekenhuis, consultatiebureau, sanato rium, radio-biologische of denlologische inrichting, een laboratorium, waar toestel len worden gebruikt die straling voort brengen of van radioactieve stoffen ge bruik wordt gemaakt. In eerste instantie is het uiteraard het personeel, werkzaam bij kernreactors, dat bescherming van node heeft tegen de inwerking van de alpha en beta-stralen in de eerste, en tegen gamma straling in de tweede plaats. Verder moeten zij die zich bezig houden met de toepassing van radioactieve isoto pen, beschermd worden en tenslotte de genen die betrokken zijn bij de toepassing en bediening van bijvoorbeeld röntgenappa- raten, acceleratoren e.d. Het toezicht is continu in geval de be trokkenen onderworpen zijn aan uitwen dige straling en periodiek (of incidenteel) bij mogelijkheid en besmetting. Dit onder zoek valt uiteen in een medische en een physische keuring. In het eerste geval een algemeen lichamelijk en/of een gericht on derzoek; in het tweede geval een onder zoek geconcentreerd op het meten van de bestraling. Hiertoe dragen de betrokkenen b.v. een stukje film dat de hoeveelheid uit wendige straling automatisch registreert. Speciale apparaten kunnen huisbesmetting aanwijzen. Inwendige besmetting valt veel moeilijker te meten. Dit onderzoek vindt dan ook slechts incidenteel plaats na ver wondingen, vermoedelijke ingestie, of ter controle bij inademing van radioactief ma teriaal. In team-verband wordt verder toezicht gehouden op de arbeidsomstandigheden, variërende al naar gelang van de aard der werkzaamheden. Een taak hierbij heb ben enerzijds de medicus, anderzijds de technici, kernphysici en chemici. Het veiligheidsbesluit ioniserende stra len, zal in het tegenwoordige stadium be trekking hebben op ongeveer 3000 werkers in alle soorten van ondernemingen die met radio-actieve stralen werken. (Van onze correspondent in Wenen) De Oostenrijkse minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft dr. Karl Haertl benoemd tot algemeen administra tief directeur van de Oostenrijkse staats theaters. Daarmede is de vacature vervuld, die vier maanden geleden ontstond door de plotselinge dood van ir. Ernst Marboe. De nieuwe leider van de theaters werd in 1912 geboren, studeerde rechten en trad van november 1949 af als waarnemend direc teur. respectievelijk als assistent van Ernst Marboe op. De nieuwe functionaris wordt gekend als een scherpe jurist, die zich in de afgelopen maanden buitengewoon be kwaam heeft getoond om de Oostenrijkse staatstheaters te leiden en vooral hun fi nanciën in orde te houden. In Engeland is een vrachtschip ge bouwd dat volgens de ontwerper, Edmund Watts, geschikt is om te worden voortge dreven door „getemde h-bom"-energie. Het schip, de 10.500 ton metende „Wey- bridge", heeft onlangs op de Clyde, bij Schotland, de eerste geslaagde proef vaart gemaakt. Vooralsnog zal de „Weybridge" echter, onder de vlag van de „British Steamship Co., door conventionele krachtbronnen voortgestuwd de wereldzeeën bevaren. (UP). ADVERTENTIE RENAULT-DAUPHINE Winnares RALLYE DE MONTE CARLO Andere glorie: Na een bestaan van 22 maan den ruim 200.000 wagens op de weg en een productie per dag van 950. Nadere inlichtingen, geheel vrijblijvend GARAGE DEN HOUT De reis duurde nu al vele weken, en eindelijk kwam een kust in zicht. De kapitein zei, dat dit de noordkust van Afrika was. Maar de boze Fokko had in die tijd niet stilgezeten En juist, toen Bumbel verheugd hoorde, dat ze nu vreemde landen zouden zien, brak plotseling het oproer los. Aangevoerd door Fokko, overvielen de muitende matrozen Bumbel en de kapitein. 53-54 Woensdagavond had in de Haarlemse Stadsschouwburg een opvoering van „Traviata" van Verdi door het operage zelschap „Forum" uit Enschedé plaats. Dit werk, dat onder een slecht gesternte in 1853 te Venetië gecreëerd werd, zou naar men toen verwachtte geen lang leven be schoren zijn. Maar de componist gaf zich niet gewonnen. Aan een zijner vrienden schreef Verdl deze laconieke woorden vol betekenis: La Traviata is gisteravond ge vallen als een bakst.een. Zou de schuld bij mij liggen of bij de vertolkers? De toe komst zal het uitmaken. Na afloop van de opvoering had hij reeds op tamelijk scherpe wijze aan de interpreten dui delijk gemaakt, waar volgens hem de fout lag. Want toen de vertolker van de bari tonpartij de meester kwam condoleren met het echec, voegde deze hem brutaal weg toe: „Hou die praatjes maar voor jou en voor je kameraden, die niets van mijn muziek gesnapt hebben". Met een andere bezetting werd het jaar nadien revanche genomen en Verdi's zelfvertrouwen werd van dit moment af bekroond met een succes, dat nog lang niet uitgeput is. Zelfs bij een vertolking, die nu niet bepaald voor ideaal kan doorgaan, is er altijd nog het aantrekkelijke van een muziek, die - hoe dan ook - de stemming en de situatie in dit psychologisch drama (dat nu eens geen draak is) raak typeert en door haar bevattelijkheid het gestelde doel bereikt. Veel is al gewonnen, indien de verplet terende rol van de hoofdpersoon, de Violetta. vertolkt wordt door een begena digde zangeres, die het verstaat in de vocaliteit alles uit te drukken wat het drama activeert en met emoties vult. Dat is heel wat, want Verdi eiste hier alles: stem, virtuositeit, dramatische uitdruk king, speeltechniek, noem maar op. Het optreden van Cora van Doesburg in deze partij voldeed ruimschoots aan al deze eisen. Wij zouden er nog kunnen bij voegen: haar jeugdige figuur, die de situatie vrij wat aannemelijker maakt, dan zulks het geval was bij de mislukte pre mière. waarover verteld wordt dat de Violette een omvang had, die haar optre den een groteske ongeloofwaardigheid deed zijn. Integendeel,, Cora van Does burg heeft alles mee om een ..Dame aux camélias" te vertolken en tevens om aan Verdi's vocale eisen te voldoen. Ik geloof zelfs niets te veel te zeggen, wan neer ik de overtuiging uitspreek, dat Cora ENGELSE ZEESCHILDER CHARLES PEARS OVERLEDEN Charles Pears, president van de Britse Vereniging van Zeeschilders, is woensdag in zijn woning in Cornwall op 84-jarige leeftijd overleden. Pears, die zijn werken signeerde met Chas Pears, was officieel marineschilder tijdens de eerste wereld oorlog en illustrator van verscheidene boe ken. Zijn meest bekende schilderij was „Do bark Pamir in een Zuidatlantische storm", uitgevoerd in olieverf. Pears vervaardigde dit doek zes maanden voor de Pamir met tachtig man in een storm op de Atlantische Oceaan verging. van Doesburg in de voorste gelederen van onze tegenwoordige Nederlandse opera sopranen thuis hoort. Op vele frappante dingen, die ik deze avond van haar hoor de, zou ik graag de nadruk willen leggen. Laat ik, mij beperkend, slechts wijzen op haar feilloze intonatie, vaak tegen de druk van een hardnekkig detonerende partner in, benevens op haar rijke vermo gen om zonder „snikjes" en „uithalen" alle expressie in de klank te condenseren, waarvan zij een treffend voorbeeld gaf in de aria „Addio, del passato" (prachtig door de hobo ingeluid). Ettore Pabini, de Italiaanse tenor, die de partij van Alfred vervulde, bleek een geroutineerde kracht, maar alleen zeker van zijn intonatie wanneer het niet om fijnere nuances ging. Antoni Wink, de bariton in de rol van Germont, had van dit detoneren minder last, maar kon qua klankgehalte en innigheid van uitdrukking (wat aan deze partij zo'n sympathiek ka rakter kan geven) niet bekoren. Verder was er een heel goede Annina in de sopraan Henske Nooy, iemand die niet alleen mooi zingt, maar zich tevens met een vlotte allure op. de planken weet te bewegen. Over de rest van de bezetting zij ge zwegen. Het toneelbeeld zag er aantrek kelijk uit en de jonge dirigent Gustav Fülleborn bereikte goede resultaten met de Nederlandse Orkestvereniging, die deze avond begeleidde. Bovendien wist hij het contact tussen „onder" en „boven" handig in stand te houden. Aan het uitbalanceren van de vocale ensembles valt echter nog heel wat te doen. De opvoering geschiedde zonder medewerking van een ballet. Hoofdzaak was, dat wij een prachtige „Violetta" gehoord en gezien hebben. Dat maakte de avond goed. Jos. de Klerk ADVERTENTIE OUD EN TOCH MODERN IN IEDER INTERIEUR vanaf f 138.75 De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem 61. De toneelspeler, die de rol van Almansor speelde, had grote charmes en een hartveroverend jong toneelspeelstertje beeldde Donna Clara uit. De stemming van het publiek was welwillend en er werd vol animo geapplaudisseerd. Tenslotte ging het doek omhoog voor het laatste bedrijf. In een romantisch landschap begon Alman sor zijn verzen te zeggen... In de parterre ontstond enige onrust. Een bekend ingezetene van Braun schweig, de stalmeester Horre, scheen het opeens nodig te vinden om aan de om- hem heen zittende toeschouwers te vragen: „Van wie is dit stuk eigen lijk?" Men fluisterde hem toe: „Van Heine". Horre richtte zich op, verontwaardiging scheen zich van hem meester te maken. Van Heine...? Die jood...? Die geldsjacheraar hier in Braunschweig? En nog wel in het National-Theater? Verontwaardigd riep hij opeens hardop uit: „Wat! Die onzin van die jood zitten we hier maar rustig aan te horen? Dat gaat niet langer!" En tot schreeu wen overgaand, riep hij vol hartstocht: „Fluit hem uit, fluit hem uit!" Buiten zichzelf begon hij te fluiten en te stampen, en een ogenblik later werd het gestamp en gefluit overgenomen door alle rangen. De meer bezonnen naturen werden meegesleept door hen die een der gelijk tumult prachtig vonden. Hoe langer het spel op het toneel duurde, des te er ger werd het lawaai. De hoofdrolspeler bekortte op handige wijze het stuk, waarop het doek viel. Het was uit, de opera kon thans beginnen. De instrumen ten werden gestemd, terwijl het publiek langzaam tot bedaren kwam. In Braunschweig zou nooit op „Almansor" de op voering van zijn tweede stuk „Ratcliff" volgen. Nooit zou Harry Heine bij zijn leven de opvoering van zijn stukken meer beleven... De tijd glipte hem tussen de handen uit. Hij had thans nog slechts één hoop: Parijs! Salomon Heine had echter tot dusverre niets van zich laten horen. Maar uiteindelijk kwam er een brief uit Hamburg, waarin te lezen stond: „Ik wens, dat je in Göttingen verder studeert Göttingen is een behoorlijke univer siteit en ligt niet in Pruisen. Het wordt dus Göttingen, goed begrepen?" Zijn moeder zei niets. Göttingen! Een gevoel van benauwenis kwam over hem. Zijn moeder sloeg hem met pijn in het hart gade. Ze trachtte hem te troosten: „Heus, Harry, twee ja ren in Göttingen zijn wel overkomelijk. Dan heb je je examen in je zak, bovendien staat Göttingen heel goed bekend". Hij keek haar niet aan. Hij dacht aan de hardloper en aan het duel. Langzaam zei hij: „Nee, Göttingen is geen slechte universiteit! Maar de universiteiten van Parijs en Göttingen onderscheiden zich hierdoor, dat in Parijs weinig bekrompenheid en de grootste geleerden te vinden zijn. In Göttingen echter minder geleerden, maar des te meer bekrompenheid." Zijn moeder voelde zijn verbittering. Ze begreep maar al te goed, wat er in hem omging. Ze moest hem echter kalmeren, hij kon niet studeren zonder de hulp van Salomon Heine en deze had Göttingen aan gewezen. Het zou dus óf Göttingen worden, óf niets. Voorzichtig merkte ze op: „Luister eens, Harry, het is heel mooi, dat je boeken schrijft en ik ben daar ook wel trots op, al begrijp ik niet alles, wat je schrijft, maar ik voel me er toch niet helemaal pret tig bij. Je naam wordt overal genoemd en je bent op weg om beroemd te worden. Maar geld verdie nen, zodat je ervan leven kunt, schijnt er niet bij te pas te komen. En op overtuigende toon voegde ze eraan toe: „Je gaat nu twee jaar in Göttingen studeren, dat vind je niet prettig, en ik begrijp dat maar al te goed, maar na die twee jaren zul je een goede betrekking kun nen krijgen, misschien zelfs een staatsbetrekking!" Voor het eerst in zijn leven liet hij haar niet uit praten, maar onderbrak op ongeduldige toon: „Een staatsbetrekking! Wat een onzin! Vergeef me, moe der, maar dat is werkelijk onzin! Hoe zou ik nu een staatsbetrekking kunnen krijgen? U weet, wat er in Pruisen is gebeurd! Goed, ik heb het joodse geloof van mijn voorvaderen geërfd, maar naar mijn ge voel is het niet een geloof, maar een vloek!" Hij verkreukelde Salomon's brief in zijn handen. „Ja een vloek!" herhaalde hij op bittere toon. „Al leen als men de hoogte van Salomon Heine bereikt, be hoeft 't geen vloek meer te zijn: dan kan men weeshui zen stichten en op andere wijze de mensen door zijn geld aan zich verplichten! Maar voor een arme neef van Salomon blijft 't een vloek!" Troosteloos keek hij voor zich uit. Het deed zijn moe der pijn, hem in zo'n stemming te zien. Harry was haar lievelingszoon, haar eerstgeborene, die ze nog steeds als het pand van haar jonge hartstochtelijke liefde beschouwde. Ze merkte op zachte toon op: „Je zou je kunnen la ten dopen, Harry! Velen doen dat. We weten het bei den: de ene godsdienst is even goed als de andere." Er kwam een melancholieke glimlach op het gezicht van haar zoon. „Lieve moeder", zei hij langzaam, „ik laat me bij mijn doen en laten niet leiden door de zucht naar hemelse beloningen of de vrees voor helse straf fen. Ik streef alleen het goede na, omdat het mooi is en mij onweerstaanbaar aantrekt, terwijl ik het slechte verafschuw, omdat ik het lelijk vind en 't mij afstoot." Zijn moeder keek hem vragend aan. Met een zucht vervolgde hij: „Soms lijkt het leven mij zo mooi, moe der soms heb ik zo'n vertrouwen in alles en lijkt het al lemaal op een mooie droom, maar dan opeens word je met een schok uit die droom wakker en grijnst een bittere werkelijkheid je tegen, waarin niets moois meer te vinden is Hoe graag zou zijn moeder hem in zijn droomwereld laten leven! Ze voelde zijn verlangen naar het schone, naar een leven, dat zonder zorgen was en dat gewijd zou kunnen zijn aan grote, verheven dingen. Ze voelde haar zoon het kleine, het minderwaardige, het benepe ne altijd zou verachten. En hij zou onomwonden uit komen voor zijn mening, wannéér hij dingen klein en minderwaardig en belachelijk vond! Maar wat zou hij ermee bereiken? Zou hij ooit datgene krijgen, waar naar zijn verlangen uitging? In januari kwam hij opnieuw in Göttingen aan. De zware sneeuwval was voor hem van geen belang. Hij studeerde. Hij stortte zich op de rechtenstudie. Zijn ziel was er echter niet bij. Zijn hart verdorde in Göttin gen (Wordt vervolgd) Meer konijnen. De wilde konijnen stand neemt,op de Veluwe weer toe nu de zeer besmettelijke myxomatose, die dui zenden konijnen uitroeide, niet meer voor komt. Tot voor kort was het wilde konijn op de Veluwe nog vrij zeldzaam. Men verwacht echter dat de konijnen nu snel in aantal zullen toenemen. Gewaarschuwd. Een 59-jarige land bouwer te Dalen (Dr.) is dodelijk getroffen door een vallende boomtak, toen hij stond te kijken naar het kappen van een zware eikeboom. De omstanders waren gewaar schuwd voor het gevaar. Culturele Raad. In het provinciehuis in Arnhem heeft de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, woensdag de Culturele Raad voor Gelderland geïnstalleerd. tfeden Kort en bondig Verjaardag. Met het oog op haar reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen, die zaterdag 1 februari begint, zal de twin tigste verjaardga van Prinses Beatrix mor gen uitsluitend in de familiekring gevierd worden. Voorkomen. In het Amsterdamse hoofdbureau van politie zal een bureau ter voorkoming van misdrijven worden inge steld. Inspecteur C. Verbiest wordt met de leiding belast. Twee maanden. De politierechter te Groningen heeft twee mannen veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het op ongeoorloofde wijze ver richten van een veterinaire ingreep bij een stier. Volgens een veearts was die ingreep op zo ondeskundige- manier gebeurd, dat het dier ernstige pijnen had geleden. Ambassadeur. Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. H. F. Eschauzier. directeur-generaal politieke zaken aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, tot. Nederlandse ambassadeur te Wenen, als opvolger van mr. E. Star Bus- mann. Foto als adres. Een uit Nederland naar Italië verzonden brief heeft, hoewel in de plaats van het adres een foto van de geadresseerde was geplakt, zijn bestem ming bereikt. De brief is verzonden door een inwoner van Hilversum, die in sep tember tijdens zijn vakantie in Venetië een ontmoeting had met de 48-jarige Aldo An- geiini. Aldo was aan het druiven plukken in zijn tuin, toen hij de toeristen zag. Hij bood de kinderen druiven aan en hun va der, fotografeerde de Italiaan tezamen met de kinderen. Deze foto had hij op een brief geplakt. De post in Venetië heeft de ge adresseerde weten te vinden.. Nieuwe weg. Het tussen de rijksweg Den Haag-Utrecht en Hoogmade gelegen gedeelte van rijksweg 4a zal op 11 febru ari voor het verkeer worden opengesteld. Het ligt in de bedoeling dat minister Al- gera de opening zal verrichten. DONDERDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Volksuniversiteit: Georgette Hagedoorn, 20 uur. Concertge bouw: Uitvoering door het Koor Katholiek Haarlem, 20.15 uur. Minerva Theater: Heemsteedse Kunstkring: Pianorecital door Euardo del Pueyo, 20.15 uur. FILMS Cinema Palape: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een meisje in slecht gezelschap", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Casino de Paris", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mijn geld of mijn leven", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De nachten van Ca- biria", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Guerilla in de jungle", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De man met de gou den arm", 18 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Drecfzicht: Vertoning toeristische film: „Kris-kras door Europa en Marokko", 20 u. VRIJDAG 31 JANUARI Stadsschouwbqrg: Voor Geloof en We tenschap: De Ned. Comedie met: Gysbrecht van Aemstel, 20 uur. Concertgebouw: Mu ziekuitvoeringen in het kader-van het In- terscholair Jeugdtoernooi, 19.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espacc. Expositie van tekeningen en aquarellen van Alechinsky, 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: Bekentenissen van de oplichter Felix Krull, 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halslheater: Aan de rand van de hel, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: De vloek van Frankenstein. 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor The ater: De trots en de hartstocht, 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: It's al ways fair weather, 14 jr., 20.15 uur. Rem brandt Theater: Funny Face, a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: De vlucht van de Pijl, 14 jr., 14.30,,19 en 21.15 uur. Studio Theater: Their secret affair, 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9