Dr. A. R. Jonkhoff na kwart eeuw praktijk door patiënten geëerd Gillette Meppels burgemeester trekt van leer tegen „het toezicht" ,Duizendarmige octopus vergezelt de gemeenten op al haar gangen" BONZO De zaak-Putten Justitieel onderzoek nog niet gesloten Militair ziek na beet van hond VIJFHUIZEN HIllFGOM Vrachtauto door wegdek gezakt HOOFDDORP N. Ph. orkest speelt in Hoofddorp ZANDVOORT Haarlemse Politierechter Automobilist reed na aanrijding door Succes voor het Rogeri Quartet in Engeland HAARIFMMFPMFER Dr. Fuchs schoot ondanks panne goed op Plan voor Casa Academica te Amsterdam water, zeep* en blauwe ..Gillette scheercrème is het beste! Liever baan op de aarde dan baan om de aarde Weer Beethoven-cyclus met Otto Klemperer Vrijspraak gevraagd voor vrouw, die moord op haar man zou hebben uitgelokt „Kom over de andere brug" Weer boete geëist tegen belastingambtenaar uit Kerkrade IJslandse coalitieregering verkeert in gevaar Beruchte nazi-arts op een luchtmachtpost in Bonn Proces in Johannesburg tegen- 95 „hoogverraders" U AU 5 J JANUARI 1 9 5 S HAARLEMS IJ AU KLAD - L 1 I L H AAK LhV.S. ,i I h UUl KA.VI De Haarlemse arts dr. A. R. Jonkhofi heeft donderdagmiddag honderden handen gedrukt van mensen, van wie hij ook pol sen heeft gevoeld. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als huisarts te Haarlem heeft namelijk een huldigingscomité on der leiding van wethouder W. C. Bakker hem een feestmiddag bereid in restaurant ,,'t Bolwerk". Hij vestigde zich namelijk óp 30 januari 1933 in Haarlem, na in 1926 te zijn afgestudeerd in Groningen en een jaar later gepromoveerd te zijn op een dissertatie over de betekenis van atrophie en degeneratie voor het ontstaan van het experimentele carcinoom. Tussen deze promotie en zijn vestiging te Haarlem la gen nog een jaar voortgezette studie in Londen en enige jaren van assisten- schap aan het Serologisch Instituut te Utrecht. Van 1937 tot 1940 was hij kapi tein-arts bij het garnizoen te Haarlem. In de bezettingstijd werd hij wegens illegale activiteit opgepakt, waarna hij achtereen volgens opgesloten zat in Vught en in Dachau, een gevangenschap, die hem een vlektyfus bezorgde, waarvan hij ternau wernood weer bovenop kwam. Na de oor log was hij aanvankelijk contract-arts bij de militaire geneeskundige dienst en daar na werd hij controlerend geneesheer van de Rijks Geneeskundige Dienst, welke functie hij ook thans nog vervult. Tevens is hij toeziend geneesheer voor de gedeti neerden in de Koudenhornkazerne. Hij bekleedt ook naast zijn praktijk vele functies, en wel als diaken in de Gerefor meerde Kerk in Haarlem Noord en be stuurslid van de Christelijke Vereniging ..Zedenopbouw", het Christelijk Militair Tehuis aan de Jansweg en van de School vereniging „Groen van Prinsterer". Namens het huldigingscomité werd dr. Jonkhoff toegesproken door ds. H. W. Wierda, die zich zei te kunnen voorstellen, dat de jubilaris al deze hulde „maar een pijnlijke operatie" vondt, maar „we heb ben allemaal van u al zoveel bittere pil len te slikken gekregen, dat u ons die klei ne wraakneming nu maar moet verge ven". Wat dokter Jonkhoff vooral ook als medemens voor zijn patiënten heeft be tekend achtte de predikant niet minder belangrijk, dan zijn bekwaamheid als huis arts, omdat het voor ieder mens belang rijke uren zijn waarin hij de arts nodig heeft, bij geboorte, bij ziekte en bij over lijden. Dr. Jonkhoff heeft er altijd duide lijk blijk van gegeven, dat hij zijn werk verrichtte in opzien tot de grote heelmees ter Jezus Christus. Reeds de nacht na de dag van zijn ves tiging in Haarlem hielp hij een kind ter wereld komen en het comité was zo at- ADVERTENTIE Wie weet wat een hond nodig heeft voert Bonzo. Gemakkelijk en voor delig. 70 cent per pak. Naar aanleiding van het bericht over de conclusie van een commissie, die op ver zoek van het college van curatoren der rijksuniversiteit te Utrecht een onderzoek heeft ingesteld over de behandeling van Joke Haanschoten uit Putten wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat dit onderzoek geheel los staat van het justitieel onderzoek. Dit laatste heeft plaats in samenwerking met de genees kundige inspectie van de Volksgezond heid en is nog niet afgesloten. Deze com missie was tot de conclusie gekomen, dat de beide artsen, die het meisje met de radiumnaald behandeld hebben, geen blaam treft In justitiële kringen betreurt men deze mededeling van de commissie, die zijn ge daan voordat het onderzoek door de justi tie is afgesloten. Ook van de zijde van het staatstoezicht op de volksgezondheid wordt een onderzoek ingesteld op grond van de tuchtrechtspraak. De directeur-Generaal voor de Volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft verklaard dat men zich geheel distantieert van de door de commissie gepubliceerde verklaring. De directeur-generaal had uit de dagbladen kennis moeten nemen van deze verklaring. Tijdens een oefening in Garderen is een dienstplichtige marechaussee door een los lopende hond gebeten. De militair werd kort daarop ziek. Een arts achtte opne ming in het centraal militair hospitaal in Utrecht noodzakelijk. Een arts van dit hos pitaal kon de aard van de ziekte niet vast stellen en verzocht de hond, wanneer men die zou kunnen vangen, naar Utrecht over ie brengen. In samenwerking met mare chaussee en rijkspolitie is men daarna een speurtocht naar de hond begonnen. Het dier werd stervend aangetroffen in de bos sen van Garderen en is overgebracht naar Utrecht. Namens hel huldigingscomité over handigt dr H. W. Wierda de jubileren de arts dr. A. R. Jonkhoff (rechts) een geschenk onder couvert, dat hem en zijn gezin in staat zal stellen dit jaar „door te reizen tot ivaar het mooi weer is'. tent geweest hem bij deze gelegenheid te tonen, wat er van dit kind geworden was: mevrouw Elkerbout-Kloek, geboren op 30 januari 1933 kwam hem de hand drukken en een geschenk overhandigen. De pa tiëntenkring van de jubilaris had spontaan zoveel giften bijeengebracht, dat hem deze middag een reis naar de Tiroler Al pen, een filmtoestel, een boek, een verzil verde serviesschaal, een huiskamerlamp en een jubileum-album, verlucht door J. Pan der, konden worden aangeboden. Me vrouw Jonkhoff, die volop in de huldiging deelde, kreeg bloemen. Getuige de kleu ren- en geuren weelde, welke de jubilerende arts en zijn familieleden omringde, heb ben zeer vele van zijn patiënten het deze middag met bloemen gezegd. Filmvoorstellingen C.N.V. Op 7 februari wordt in het gymnastiek- gebouw aan de Spieringweg te Vijfhuizen een tweetal filmvoorstellingen gegeven. Deze gaan uit van de bij het C.N.V. aan gesloten Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale. Des middags draaien er films voor de jeugd en des avonds voor volwassenen. De avondvoorstelling wordt onderbroken door een toespraak, te houden door de heer Jac. Klaassen. Woensdagmorgen omstreeks half zeven kwam een vrachtwagen, bestuurd door een chauffeur uit Haarlemmermeer, op de Leidsestraat te Hillegom tot stilstand, doordat het wegdek onverwacht tot op ongeveer zeventig centimeter diepte onder het rijdende voertuig wegzakte. De vracht auto werd vrijwel geheel vernield. De oor zaak van dit vreemdsoortige ongeval is te wijten aan een lekkage in de waterleiding waardoor het zand onder het wegdek was weggespoeld. Dammers uit Hillegom en Zandvoort opnieuw gelijk De tweede beslissingswedstrijd tussen de damclubs Hillegom en Zandvoort met als inzet een plaats in de eerste klas, is op nieuw onbeslist geëindigd. Aanvankelijk leek het erop dat de dammers uit Zand voort gemakkelijk zouden winnen, rrfhar de 4-0 voorsprong bleek tegen de moedig strijdende Hillegommers niet voldoende te zijn. De eindspurt van de Hillegommers was zo sterk dat de Zandvoorters zich met 1010 gelukkig mochten prijzen. Op de avond van 19 februari zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest, met medewerking van de trompettiste Nelly Boerée een concert geven in de beurshal te Hoofddorp. Dit zal het eerste zelfstandige optreden van het provinciale orkest in Hoofddorp zijn. Weliswaar heeft men ongeveer een jaar geleden in dezelfde zaal gespeeld, maar dit was gecombineerd met een con cert van het H 'dorps Mannenkoor „Zang en Vriend? p". De belangstellii ior deze muzikale manifestatie was de. ujds zó groot, dat de inmiddels overleden wethouder van On derwijs J. A. Oudheusden het initiatief nam om in de toekomst meer van der gelijke avonden in Hoofddorp te houden Het eerste concert zal op 19 februari wor den gehouden. Het concert wordt namelijk niet be schouwd als een plaatselijke Hoofddorpse aangelegenheid, maar een voor de hele Haarlemmermeer. Daarom zullen extra busdiensten van en naar de dorpen en buurtschappen worden ingelegd om de burgerij, ondanks mogelijk ongunstig weer tóch in staat te stellen dit concert bij te wonen. Er is een uitgebreid comité van aanbeveling samengesteld, waarin leden, uit alle delen van de gemeente zitting heb ben. Operette-uitvoering „Fiësta" De Zandvoorlse cabaret- en operettev^r- eniging „Fiësta" zal op dinsdag 11 februari in theater Monopole een opvoering geven van de operette „De Koningin van Mont- martre" op muziek van Vale Ennem. De regie is in handen van de heer P. van Deurzen; dirigente is mevrouw A. Sluyter en het operette-orkest „Amicitia" zal de begeleiding verzorgen. De Haarlemse politierechter veroordeel de een 51-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam tot een boete van 75. subsidiair 30 dagen hechtenis omdat hij na een aanrijding met een bromfiets in de Oranje Nassaustraat te Halfweg was doorgereden zonder zich te bekommeren om de duopassagiere van de bromfietser, die bij de aanrijding gewond was geraakt. De vertegenwoordiger zei, dat hij doorge reden was om te kijken of hij een wegen wacht kon vinden. De officier van Justi tie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, merkte op dat verdachte natuurlijk haast had om weg te komen. „Verdachte heeft weinig zorg aan de dag gelegd voor het leven van an deren. Hij werd reeds twee keer veroor deeld wegens het rijden onder invloed van sterke drank." Een 44-jarige Zwanenburgse moest zich verantwoorden wegens mishandeling van een dorpsgenote na een woordenwisseling. De dames hadden elkaar op straat ont moet en daarbij over en weer onvriende lijke woorden geuit waarna het tot hand tastelijkheden was gekomen. „Zij is be gonnen met schelden, edelachtbare. Ik kan het met al mijn buren best vinden, da's eerlijk waar," zei verdachte met een van verontwaardiging trillende stem. De officier van Justitie onthulde echter dat verdachte bekend staat om haar grote mond en direct met handtastelijkheden klaar staat. Hij eiste een boete van 75 of dertig dagen hechtenis. De politierech ter, mr. J. P. Petersen, maakte er vijftig gulden van. Het Amsterdamse Rogeri Quartet, be staande uit Gerard den Hertog, eerste viool, Jacques Holtman, tweede viool, Jaap Moelker, altviool en Joop Klemann, cello, maakt op het ogenblik zijn eerste tournee door Engeland. Het eerste concert werd gegeven op zondag 26 januari voor de Universiteit in Oxford, dinsdag 28 volgde een concert in de Wigmore Halite Londen. Beide concerten werden zeer gewaardeerd door publiek en pers. „The Times" prees de delicate loonvorming en het grote vak manschap der vier kunstenaar en wijdde veel aandacht aan het uitmuntende sa menspel. Op beide concerten werd behal ve het Kwartet opus 12 van Mendelssohn en het Kwartet van Ravel een uitvoering gegeven van het Kwartet opus 44 van on ze landgenoot Marius Flothuis. Het Rogeri Quartet geeft vervolgens nog concerten in Wolverhampton en Stour Valley. Zaterdag keert het in ons land terug. Feestavond voor padvindsters Voor de bouw van een padvindster-club huis houden padvindsters in Zandvoort op vrijdag 7 februari in restaurant „Zomer- lust" een propaganda-feestavond. Medewerkig verlenen leden van de ac cordeonvereniging „Zandvoort" en van de Zandvoortse operette-vereniging. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT ONDERTROUWD D. Boersma en J. P. Wagénvoort; G. Blom en J. Bosman. GEHUWD J. Joh. van der Weele en N. Schuiten; J. Schaafsma en H. Bos; L. H Dees en C. E. Keur. OVERLEDEN S. Schouten, 92 jr., geh. geweest m. B. W. Weerman. GEBOREN buiten de gemeente Suzan ne J. E. ter Bruggen, Lijsterstraat 5, An dreas J. Kol, v. Ostadestraat 28; Petronella E. Westers, A. J. v. d. Moolenstraat 68 a rd. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Geert Martin, z. van J. van der Woude en L. Bouwmeester; Elisabeth Johanna Maria, d. van J. Zeldenthuis en E. W. van Wouw; Evert, z. van G. Reure- kas en J. Hoogmoed; Geertruida Theodora Petronella. d. van J. L. van der Zwet en M. Beerendonk; Ariën, z. van J. C. Gehrels en A. Knibbe; Cornelis Johannes, z. van P. C. Clemens en M. M, Slijkerman; Alida Johanna, d. van A. Griekspoor en E. Ver boom; Piet Kas, z. van J. Klitz en S. H. M. Bijster; Leo, z. van B. Buis en S. C. van Beek; Johannes, z. van J. Nieuwenhuijs en A. C. Brörens; Fredericus Jacobus Maria, z. van C. G. T. de Bruijn en C. M. A. van der Lubbe; John, z. van C. Striegel en J. Hoogenboom; Janine Cornelia, d. van J. Ossewaarde en P. C. Mes; Hilde, d. van H. L. H. de Vos en O. R. Visscher; Eliza beth Jacoba Maria, d. van J. W. Haaker en W. M Post; Maria Petronella Henrica, d. van P J. B. Hinten en P. J. M. Otten; Pieternella Cornelia, d. van J. Verhagen en M. Dekker; Janwillem, z. van H. C. Meijer en A. Vis; Gerardus Cornelis, z. van G. J. Kassing en G. M. Pelk; Cornelis Alberto Jeroen z. van J. Geerse en P. Jobse; Hen drik Jan, z. van J. de Vente en H. van den Ban; Wilhelmina Maria, d. van A. J. Ko nijn en A M. van Baar. GETROUWD: A. H. Visser en C. Kusters, G. R. W. A. Winkel en S. van Geffen, M. W. Alderden en J. de Vette, G. Hoogbruin en M. H Meijer, P. Wesselius en E. Offer man, E. Kant en J. W. Verbeek. ONDERTROUWD: A. Poppe en H. J. Schleiffert, G. M. van Duren en Th. Vas tenhout, Th. A. Stolwijk en Th. M. Bogers, J. S. van Gulik en J. M. Eggermond, H. Oudshoorn en C. den Haan. OVERLEDEN: D. J. Jansen, 83 j., wedn. van H. van Kerkhoven; J. Groen in 't Woud, 90 j., wedn. van C. Duinhoven; J. van Groningen, 86 j., wed. van L. Slimmen; J. de Groot, 78 j., wedn. van T. Stapel; M. M. van der Horst, 65 j., echtg. van W. van Duren. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: 3 stieren, 50 melkkoeien, 220 vette koeien, 19 varekoeien, 61 vette kal veren. 134 nuchtere kalveren, 25 vette schapen, 695 vette lammeren, 1 zuiglam. 34 zeugen, 446 schrammen, 698 biggen, 2 paarden, 3 geiten. Totaal 2391 stuks. Notering: melkkoeien 850 tot 1.050, vette koeien per kilogram schoon gewicht 2,60 tot 3,10, varekoeien 600 tot 800, vette kalveren per kilogram levend ge wicht f 1,80 tot 2,50, nuchtere kalveren per kilogram levend gewicht 1,20 tot 1,50, vette schapen 65 tot 85, vette lammeren 1 65 tot 90, drachtige zeugen f 225 tot 300, schrammen 60 tot 95, biggen 32 tot 36, (extra 38 tot 45. Handel: melkkoeien willig, vette koeien redelijk, varekoeien kalm, vette kalveren stug, nuchtere kalveren graag, vette scha* pen en vette lammeren traag, zeugen, schrammen en biggen redelijk. CHRISTCHURCH (UP) De Engels man dr. Vivian Fuchs en zijn zuidpoolex peditie, bevinden zich momenteel 336 km van de zuidpool, na gisteren in koud, hel der weer 64 km afgelegd te hebben. Zon der panne aan één van hun voertuigen, hadden zij waarschijnlijk een groter af stand kunnen afleggen. In de uren, dat ge reden werd, ging het echter snel, soms twaalf km in één uur en de expeditie ver wacht nóg sneller te kunnen gaan, wan neer het terrein gunstiger wordt. De toe stand van de seismoloog Geoffrey Pratt, die kolendampvergiftiging heeft gehad en voor wie per vliegtuig zuurstof is aange voerd, gaat gestaag vooruit. Hij voert zijn sonderingen weer regelmatig uit. De stichting „Mensa Academica" te Amsterdam, in april 1957 opgericht met als doel het bouwen van een studentente huis dat in de zomermaanden als toeris tenhotel geëxploiteerd kan worden, heeft nu bij de gemeente een aanvraag inge diend voor grond, gelegen in de zuidelijke tuinstad Buitenveldert. Deze „casa aca demica" waarvoor reeds een plan is ont worpen, zal plaats bieden aan 360 studen ten en bij exploitatie als toeristenhotel in de maanden juli en augustus aan 500, meest buitenlandse toeristen, onderdak kunnen bieden (alleen logies met ontbijt). De bouwkosten zijn geraamd op vijf mil joen gld. en de vooruitzichten voor het verkrijgen van lage rente dragende lenin gen zijn volgens de stichting behoorlijk. Men hoopt zelfs reeds in de herfst de bouwvergunning te kunnen aanvragen en verwacht dat dez< prioriteit zal krijgen op grond van het gebrek aan studentenka mers en hotelaccommodatie. ADVERTENTIE Voor alles moet een man weten hoe het hoort en hij moet schoon, fit en fris zijn en er goed verzorgd uitzien, 's avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met Zon man ziet er niet alleen schoon en fris uit, hij voelt zich ook schoon en fris. Gebruik morgen ook een Blauw Gillette mesje. Haal meteen een pakje. 5 stuks 75 cent De burgemeester van Meppel, prof. mr. A. Kleijn, heeft in een tijdens de eerste raadsvergadering in dit jaar gehouden rede uitvoerig stilgestaan bij wat hij noem de „dodelijke bedreiging van het gemeente lijk bestel". „Meer en meer krijgt men als lid van het college van B. en W; het gevoel ket tingganger te zijn, voorzien van zware blokken aan het been. Steeds worden deze blokken verzwaard. Iedere keer wordt er, nu eens door deze, dan weer door die in stantie een schepje opgedaan en men voelt de tijd naderen, waarop men aan de plaats genageld zal moeten blijven staan, waarop het blok zo zwaar zal zijn geworden dat het niet langer meer voort te slepen valt met de bescheiden krachten, waarover een gemeentebestuur de beschikking heeft ge kregen. Er zijn tientallen van die instan ties die, met de beste intenties bezield, ver tellen wat zij nuttig en nodig achten. Alle zijn bij uitstek deskundig, ieder op haar ter rein, deskundiger vaak op hun speciale gebiedjes dan ooit enig gemeentebestuur maar zijn kan. Hun drang tot perfectie corrigeert het gemeentebestuur en zo be ginnen zoetjesaan allerlei sectoren in onze gemeenten wonderlijk perfect te worden". De burgemeester beschreef vervolgens de uiterst uitvoerige en pijnlijke nauwkeurige voorschriften omtrent de strepen op de jas van een adjudant van politie en andere za ken. De ambtenaren met de uitvoering van dergelijke voorschriften zijn belast, zijn daardoor niet iff staat hun eigenlijke taak, leiding te geven, te verrichten. Prof. Kleijn vond, dat op dit ogenblik de mogelijkheid tot eenheid in het gemeente- DERBY (UP). - De 13-jarige Lloyd Lee. leerling van de Queen Elizabeth Grammar school in Ashbourne nabij Derby, heeft zich destijds in een brief aan de Russische ambassade te Londen opgegeven als vrij williger voor de eerstvolgende Spoetnik. Hij had hierover gepocht en zijn school makkers konden de verleiding niet weer staan hem een poets te bakken. Zij schreven een antwoord op papier, bedrukt met het hoofd „The Russian Em bassy", en stuurden de brief met een Lon- dens poststempel naar Lloyds huis. In de brief deelden zij mede dat Sovjet-agenten Lloyd spoedig zouden komen halen en dat hij naar een kamp in Siberië zou worden gezonden om er een opleiding te volgen, daar hij uitverkoren was tot bemannings lid van de Spoetnik. Toen de brief ten huize van de familie Lee werd geopend en gelezen gebeurden de volgende dingen: 1. Lloyd viel flauw. 2. Zijn moeder begaf zich onmiddellijk met de brief naar de politie. 3. Zijn vader bleef thuis en nam de bescherming van zoonlief tegen de „Sov jet-agenten" met vastberadenheid op zich De politie van Derby, die de grap ver moedde. stelde zich in verbinding met het schoolhoofd van Lloyds school. Deze op zijn beurt liet enkele oudere leerlingen bij zich ontbieden en onderhield zich enige tijd met deze knapen. Het gevolg was. dat de politie de brief in haar archieven op borg en besloot de schrijvers ervan niet te vervolgen, terwijl Lloyd Lee voorgoed afzag van de ruimtevaart. De dertienjarige heeft inmiddels mede gedeeld. dat hij een carrière in de koop vaardij wenst. De Beethoven-cyclus van het Amster damse Concertgebouw-Orkest omvat dit jaar vijf concerten, alle onder leiding van Otto Klemperer. De data der concerten zijn 12, 17, 21, 24 en 31 mei. Uitgevoerd worden alle symfonieën, de ouvertures Coriolan en Koning Stephan en de Grote Fuga opus 133 voor strijkorkest. Rudolf Firkusny is solist in het Vijfde pianocon cert. De solisten in de Negende symfonie zijn de sopraan Maria Stader, de alt An nie Hermes, de tenor Josef Traxel en de bariton Herman Schey. Aan de uitvoering van de Negende Symfonie werkt ook het Toonkunstkoor in Amsterdam mede. lijk beleid ver te zoeken is. Inplaats van beleid, spelen willekeur en toeval hun gril lig spel. Niet datgene komt tot stand wat op een moment het meest nodig en ge wenst zou zijn, maar slechts die dingen, waartoe zich toevalligerwijs de mogelijk heid opent. Men pakt immers als gemeen tebestuur in arren moede nu alleen maar datgene aan, waartoe de kans door „het toezicht" gelaten wordt, „het toezicht", dat als een duizendarmige oktopus de gemeen ten bewaakt, op al haar gangen vergezelt en bepaalt wat er kan en mag", aldus de burgemeester. Het gerechtshof te Arnhem heeft een zaak behandeld tegen de 33-jarige vrouw uit Helden (Limburg) wegens uitlokking van poging tot moord op haar echtgenoot door haar minnaar. De laatste is reeds tot drie jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering veroordeeld wegens deze poging tot moord. De procureur-generaal vorderde vrij spraak tegen de vrouw, ofschoon zij zijns inziens in zeer grote mate morele schuld heeft aan het misdrijf. In haar brieven had zij een half jaar lang haar minnaar opgehitst haar te ver lossen van haar echtgenoot. Zelf had zij haar man tot twee keer toe rattenkruit op zijn boterham te eten gegeven en eens de gaskraan opengezet, zonder gevolgen even wel. In september 1955 ging zij met haar man naar de kermis te Meyel. De min naar zou het echtpaar 's nachts opwach ten en de man bij een brug in het water duwen. Onderweg naar huis had de vrouw echter :en kennis gevraagd, mee te fiet sen, opdat de aanslag op haar man niet zou doorgaan. Teneinde verkeersopstoppingen bij de Schinkel-Kostverlorenvaart in Amsterdam te voorkomen, zijn op de verbindings- en toegangswegen waarschuwingslichten ge- plaatsi waardoor men tijdig kan zien, wel ke van de twee bruggen open is. zodat men over de andere brug kan omrijden. Voor het wegverkeer uit de richting Den Haag is een waarschuwingslicht geplaatst op de hoek van de Aalsmeerweg en het Hoofddorpplein. Is de brug bij de Zeilstraat open, dan wijst een brandende groene pijl in de richting van de Overtoombrug en omgekeerd evenzo. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft zich voor de derde keer bezig ge houden met de zaak tegen de hoofdcontro leur der belastingen P. uit Kerkrade, aan wie ten laste was gelegd dat hij bijver diensten verkregen door het invullen van belastingaangiftebiljetten van anderen, had verzwegen voor de belasting. De heer P. had geklaagd over de behandeling tij dens het voorarrest. De procureur-gene raal verweet de verdachte de houding die hij bij het eerste onderzoek heeft aange nomen en die de verdenking tegen hem aanzienlijkheid doen toenemen. „Wan neer u klachten heeft over de behandeling tijdens het voorarrest moet u die zeker indienen," aldus de procureur-generaal, „dan zullen ze met de nodige aandacht be- handéld worden." Hij achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd van de opzet telijke verzwijging van inkomsten op de belastingaangiften en vorderde honderd gulden boete. De verdediger, mr. F. San ders, beriep zich op de jurisprudentie, die volgens hem in deze zaken uitwijst dat al leen inkomsten belastbaar zijn, die tevo ren beoogd waren. Hij betreurde het dat aan dit facet door de deskundigen te wei nig aandacht was besteed. Ook betoogde hij, dat de sfeer, waarin deze inkomsten verkregen waren, buiten het economisch verkeer vallen. Hij bepleitte vrijspraak. Op 13 februari zal het gerechtshof arrest wijzen. REYKJAVIK (Reuter). - De onafhanke lijke oppositiepartij heeft bij de gemeente raadsverkiezingen op IJsland een grote overwinning behaald op de drie partijen, waarop de linkse coalitieregering steunt. In verschillende gebieden verloren de sociaal-democraten bijna een derde van hun kiezers. In Reykjavik wonnen de on- afhankelijken twee gemeenteraadszetels. Zij bezetten nu tien van de vijftien zetels van deze gemeenteraad. De communisten behielden hun positie. Politieke waarne mers achten het twijfelachtig of het acht tien maanden oude coalitiekabinet nog langer aan het bewind kan blijven. Zij zeggen dat het resultaat van de verkie zingen heeft aangetoond, dat de aanhan gers van de coalitiepartijen - die zoveel zetels verloren hebben aan de onafhanke lijke partij - geen samenwerking met de communisten willen. IJsland is het enige NAVO-land, waarvan de regering commu nisten onder haar leden telt. Bij de algemene verkiezingen van 1956 kregen de onafhankelijken 19 van de 52 parlementszetels. De progressieven legden toen beslag op 17 zetels. Met de sociaal democraten en communisten, die ieder 8 "zetels krégen, konden de progressieven toen een coalitieregering vormen. (Van onze correspondent in Bonn) Men vindt het in Bonn, tot in de hoogste militaire kringen toe, een bedenkelijk teken dat een man, die in de nazi-tijd een op zijn zachtst gezegd eigenaardige rol heeft gespeeld, thans belast is met het testen van de piloten van de luchtstrijd krachten van de Westduitse bondsrepu bliek. Deze man is professor Siegfried Ruff, die thans aan het hoofd van een aero-medisch instituut staat en na de oor log in het „artsen-proces" te Neurenberg terecht heeft gestaan. Een aantal andere geneesheren is in dat proces, wegens hun experimenten op men sen in concentratiekampen ter dood ver oordeeld, maar Ruff werd wegens gebrek aan bewijs door het Amerikaanse militaire gerechtshof vrijgesproken. Toch had hij geheime rapporten ondertekend over proe ven op mensen in concentratiekampen. Hij beweerde in Neurenberg dat hij niet bij die experimenten aanwezig was geweest en dat men voor die proeven alleën „vrij willigers had gebruikt, De proeven hadden, zo betoogden dr. Ruff en een dokter, die onder hem had gewerkt, te Neurenberg, op bevel van Himmler plaats gehad. Boven dien waren de gevangenen, die ervoor ge bruikt waren, toch al ter dood veroordeeld. JOHANNESBURG (Reuter) Een groep van 95 Zuidafrikanen, bestaande uit naturellen, kleurlingen en blanken, zal terecht moeten staan op beschuldiging van hoogverraad, zo is uitgemaakt na een uit voerig onderzoek, dat begon kort nadat de betrokkenen in december 1956 waren gear resteerd. Tijdens het laatste deel van het onder zoek, dat openbaar was, waren de betrok kenen beschuldigd van aanzetting en voorbereiding tot het omverwerpen van de regering door middel van geweld ten einde „een zogenaamde volksrepubliek" te vestigen. De voornaamste getuige a charge moest evenwel toegeven, dat hij in zijn leven weinig anders had gedaan dan liegen n bedriegen. Voor deze feiten had hij zelfs een gevangenisstraf uitgezeten. De verdediging had ontslag van rechts vervolging gevraagd, daar naar haar me ning de beschuldiging niet bewezen was. (Reuter/ANP). - De mensen, die terecht zullen moeten staan, zijn 57 naturellen, twintig kleurlingen en achttien blanken. Oorspronkelijk waren er 156 personen aangeklaagd, maar de beschuldigingen tegen 61 van hen zijn ingetrokken. Getuigen gevraagd. Donderdagmorgen omstreeks kwart over elf is op de Kruis weg te Haarlem een aanrijding tussen een autobus en een veertienjarige wielrijder ontstaan. Beide reden onder het viaduct en wilden rechtsaf het Kennemerplein op rijden. De autobus drukte de wielrijder op het trottoir, waardoor deze viel. Het ach terwiel van de autobus reed over de fiets. De jongen liep een bloeduitstorting aan het linkerbeen op. De bestuurder van de bus, die aanvankelijk doorreed heeft zich later bij de politie gemeld. Getuigen wordt ver zocht zich tot de Haarlemse politie te richten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11