Kühling Verenigde Staten nauwer met pact van Bagdad verbonden Spaak naar Bonn voor overleg inzake stationeringskosten Ex-dictator Jimenez naar V.S. ANEGANG 27 Nieuwe junta licht zijn doopceel en zet al zijn vazallen af Met Velpon zie je er geen barst van, Saint-Laurent trapeze-lijn 9 Dolle moordenaar" wordt in Nebraska berecht ENORM SUCCES KARPETTEN TAFELKLEDEN BEDDEN DEKENS, enz. HAARLEM Generaal alarmeert VS. '„In juli kunnen Russen ons atoomraketten sturen" Voornaamste streven blijft gericht op het weerstaan van communistische activiteit Geen waanzin, maar wereldprimeur Twee Velser dames verdacht van diefstal in arrest Foster Dalles in Turkije Drie doden in het verkeer Bonn is teleurgesteld over Vaticaanse publikatie Poolse benamingen ten oosten van Oder-Neisse West-Duitsland kan niet langer betalen voor de legering van Britse en Franse troepen Stroef gesprek in Ankara over de kwestie-Cyprus Britten verbolgen over Turkse uitlatingen Londen dreigt Bonn met nog een verdere onttrekking Vijfduizend man van de strategische reserve introduceert VRIJDAG 31 JANUARI 1958 DOUGLAS (UP) De Amerikaanse staat Wyoming1 heeft gisteren besloten de vervolging van de „dolle moordenaar' Charles Starkweather en zijn 14-jarig meisje. Carol Fugate, over te laten aan Nebraska, waar hij van tien moorden wordt verdacht. Starkweather was in Wyoming aangehouden wegens zijn laatste moord namelijk op een schoenhandelaar. De officier van justitie in Douglas, Wil liam Dixon, deelde mede, dat hij de juris dictie had opgegeven na een beraadslaging niet functionarissen van Nebraska. Hij ver klaarde enigszins te zijn beïnvloed door het standpunt van de gouverneur van Wy oming, Milward Simpson, die tegen de doodstraf is en zich reeds gehaast heeft te verklaren, dat hij ook in dit geval het von nis, indien het doodstraf zou luiden, in levenslange gevangenisstraf zou wijzigen. De vader van de 19-jarige Starkweather, verklaarde donderdag in Lincoln, Nebras- ka. dat hij zelf bang was geweest door zijn zoon te worden vermoord. Hij vertelde voorts van de jongen, dat deze enkele goede betrekkingen had verloren en dat het meisje (Carol Fugate) hem „om haar vin ger kon winden". Hij zal ook binnen een jaar zijn gezichtsvermogen verliezen. De vader had zich naar hij zeide in toenemen de mate bezorgd over de jongeman ge maakt sinds hij enkele jaren geleden een slag met een stuk hout op zijn hoofd had gehad. De jongste lezing van de arrestatie van de sjonge moordenaar, ons verstrekt door UP. luidt als volgt: „Starkweather heeft zich tenslotte overgegeven, omdat hij bang was voor de aanblik van zijn eigen bloed, dat uit zijn oor vloeide. Hij is het doelwit in een van de grootste mensenjachten uit de geschiedenis van de staat Nebraska ge weest. Iedere beschikbare politieman was ingezet en de politie werd geholpen door bijna 500 man van de nationale garde. Het einde kwam toen een sheriff en een politiecommissaris schietend onder het rij den. de auto van Starkweather najoegen door de plaats Douglas en tot acht kilo meter daar buiten. De moordenaar (aan zijn oor getroffen) zette zijn auto aan de kant van de weg stil en stapte uit. Hij stond bewegingloos toen de autoriteiten op hem toe reden. Hij negeerde hun bevel de han den op te steken en de politiemannen vuurden tweemaal in de grond voor zijn voeten. Toen gingen de handen van de jongeman langzaam omhoog. Inmiddels heeft de jongen volgens de politie ook de tiende moord, waar hij in Nebraska van verdacht wordt, bekend: in december van het vorig jaar had hij de pompbediende Robert Colvert gedwongen in zijn auto plaats te nemen, hem naar een eenzame landweg nabij Lincoln gereden en hem daar doodgeschoten. ADVERTENTIE Wegerrs voortzetting van onze vermaarde met honderden koopjes in Dus allen naar Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel hoek Warmoesstraat - Tel. 12610 H WASHINGTON (AFP) Generaal Dwight Beach, directeur van de raketaf deling van het Amerikaanse leger, heeft voor de legercommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de Russen van juli af in staat zullen zijn interconti nentale ballistische projectielen met atoomkop te lanceren. Deze verklaring, de vorige week afgelegd, werd pas don derdag gepubliceerd. De Amerikaanse democratische sena tor Henri Jackson, voorzitter van de Se naatscommissie voor militaire toepassing van kernenergie heeft de senaat donder dag een programma van zeven punten voorgglegd voor versterking van Ameri ca's militaire potentieel. De senator be veelt aan de produktie van bommenwer pers van het type B-X 52 en straalvlieg tuigen, die in de vlucht andere toestellen van brandstof kunnen voorzien, te vergro ten en versnellen. Het produktieprogram- ma van de supersonische bommenwerper B-58, die totnogtoe slechts als prototype bestaat, moet worden vex\sneld evenals de verspreiding van strategische Ameri kaanse vliegbases en het radar-waarschu wingssysteem voor Amerika moet worden verbeterd. De op de begroting van het komende fiscale jaar uitgetrokken som voor de Produktie van intercontinentale en mid delgrote afstandsraketten moeten vol gens hem worden verhoogd. Voorts zo u moeten worden begonnen riet de bouw van vijftien onderzeeërs met raketlanceerinrichtingen en met de bouw van een honderdtal duikboten, die uitge- i'ust zijn met de polaris-raket. Het afweerprogramma voor duikboten rioet volgens hem worden versneld „een vijandelijke duikboot kan de verwoesting van een Amerikaanse stad betekenen",en het aantal Amerikaanse divisies moet vol gens Jackson niet op 14 a 15 gebracht wor den, zoals de regering wil, maar op 18. ADVERTENTIE ANKARA (Reuter/AFP) De landen van het pact van Bagdad hebben aan het slot van hun ministersconferentie in An kara de „ondermijnende" communistische activiteit in het Nabije Oosten veroordeeld en verklaard, dat de communistische tac tiek en penetratie in dit belangrijk deel van de wereld valselijk worden voorge steld als „vriendschappelijke coëxistentie In het slotcommuniqué van de conferentie die vier dagen heeft geduurrd. wordt ver klaard dat de defensie en veiligheid van het pactgebied „van vitaal belang voor de wereldvrede" zijn. Volgens waarnemers is het voornaamste resultaat van de confe rentie, dat de Verenigde Staten zich nau wer met de organisatie hebben verbonden Zij zijn alleen nog niet in feite lid van het pact. Minister Dulles verklaarde op de slot vergadering, dat de Verenigde Staten „van ganser harte" aan het werk van de orga nisatie zullen deelnemen. Men beschouwt dit als een antwoord aan de vier moham medaanse pactlanden, die aandringen op volledig lidmaatschap van de Verenigde Staten, die slechts via enkele commissies met het pact verbonden zijn. Zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, ver klaarde, dat men zich tegen agressie moet wapenen zolang er geen goede ontwape ningsovereenkomst met de Sovjet-Unie bestaat. De ministers hebben naar hij zei vorderingen gemaakt bij het vestigen van een militair raamwerk dat van essentieel belang is voor de defensie van de pact- landen. Voorts deelde Lloyd mede, dat er hoewel er nog wat meningsverschillen bestaan, een opmerkelijke eensgezindheid is bereikt. In het slotcommuniqué wordt voorts met tevredenheid geconstateerd, dat er solide grondslagen zijn gelegd waarop de orga nisatie verder kan worden opgebouwd. Irak heeft besloten tien miljoen rial bij te dragen voor de ontwikkeling van land bouw en veeteelt. Turkije stelt 750.000 Turkse ponden beschikbaar. Groot-Brit- tannië en Pakistan hadden op een voor gaande conferentie in Karatsji reeds fond sen toegezegd. De Verenigde Staten zullen een extra-hulp van tien miljoen dollar verstrekken voor de organisatie van een ,Het wetenschappelijk onderzoek, dat prof. dr. J. Kistemaker in het laborato rium voor massaspectografie te Amster dam verricht, heeft niets te maken met het winnen van energie uit waterstof en lithium. De mededelingen, die de wethou der voor Onderwijs van Amsterdam, mr. A. de Roos, op 15 januari in de gemeente raad van Amsterdam heeft gedaan over dit onderzoek, missen elke grond". Dit heeft prof. dr. J. A. Cohen, direc teur van het Medisch-Biologisch labora torium van de Rijksverdediginsorganisa- tie T.N.O., verklaard. Prof. Cohen noem de de berichten over het werk van prof. Kistemaker, waarvoor wethouder De Roos met zijn mededelingen de grondslag heeft gelegd, „waanzin". Het werk van pi'of. Kistemaker, zo zei prof. Cohen, heeft uitsluitend betrekking op de scheiding van isotopen langs centri fugale weg. Berichten als zou prof. Kiste maker een begin hebben gemaakt met het „temmen van de waterstofbom" noemde prof. Cohen eveneens „waanzin". Er was reeds gesproken over een „wereld primeur". Wethouder De Roos heeft op deze uit lating van prof. Cohen gereageerd. Hij zei de kwalificatie „waanzin", die prof. Cohen heeft gebezigd, gaarne voor diens rekening te laten. Verder merkte hij op, dat stads bestuurders bij kwesties als deze moeten afgaan op aan hen gegeven inlichtingen. „Zij plegen aan de gemeenteraad geen mededelingen te doen, die uit de duim zijn gezogen. Mogelijk zou bezwaar gemaakt kunnen worden tegen het perspectief waarover ik heb gesproken, doch dit komt voor mijn rekening, omdat ik geloof, dat ontwikkelingen mogelijk zijn, waarvan men thans de begrenzing nog niet aan stonds kan zien". „Het onderzoek van prof. Kistenmaker betreft wel degelijk een fusie-onderzoek en indien prof. Cohen dit meent te moeten ontkennen, dan bewijst dat zijn grote on kunde op dit gebied", zo heeft voorts de president-curator van het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek te Amsterdam, of dr. J. de Boer. verklaard. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Twee dames, één van dertig en één van vijftig jaar uit Velsen, zijn donderdagmid dag in een kledingmagazijn in Haarlem door een verkoopster betrapt op diefstal Zij werden door de recherche gearresteerd en bij een huisonderzoek bleek, dat de da mes een hoeveelheid lijfgoederen opgesla gen hadden ter waarden van duizend gul den. De dames bekenden deze kledingstuk ken in de maand januari gestolen te heb ben in verschillende winkels in Beverwijk, Haarlem en Amsterdam. De politie stelt, een verder onderzoek in. De beide dames blijven in arrest, net van telecommunicatiemiddelen. Minis ter Dulles heeft voorts nog gewezen op de mogelijkheid, dat voor gemeenschappelijke projecten een beroep kan worden gedaan op de „Export-Import bank" en het nieuwe Amerikaanse fonds voor leningen ten be hoeve van ontwikkeling. Meningsverschil verzwegen De Iraakse premier, Noeri Él Said, heeft in zijn slotverklaring niet het Palestijnse vraagstuk, dat de Arabische /pactlanden ter sprake hebben gebracht, met name ge noemd. Wel zei hij, dat de Arabische leden „hun standpunt over de urgente vraag stukken van het Nabije Oosten" aan Dulles en Selwyn Lloyd hebben uiteengezet, die op hun beurt „hun standpunt ten aanzien van de wereldproblemen uiteenzetten". Op de conferentie zouden meningsver schillen zijn gerezen ten aanzien van het Palestijnse probleem. Noeri El Said wilde dat Israel zich achter de grenzen zoals die in de UNO-resolutie over Palestina van 1947 waren vastgesteld, terugtrekt. (Na de uit roeping van de staat Israel en de daarop gevolgde strijd met. de Arabieren heeft Is rael zijn land met veertig percent uitge breid). Naar verluidt zou hij echter hevige tegenstand van Dulles hebben gekregen Critische stemmen KARATSJI (Reuter) Het Pakistaanse blad „Morgenstond" schreef: „Indien de westelijke landen niet voldoende rekening houden met de belangen van hun moham medaanse bondgenoten zou het pact. van Bagdad zijn betekenis kunnen verliezen en zelfs worden verbroken". WASHINGTON (Reuter) De Demo cratische senator Morse heeft in de Ame rikaanse senaat minister Dulles verweten, dat hij miljoenen dollers wil schenken aan „totalitaire landen" in het Nabije Oosten. Men kan geen vrienden en steun kopen, aldus Morse. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft als waarnemer de conferentie te Ankara bijgewoond van d.e landen, die aangesloten zijn bij het pact van Bagdad (Groot-Brittannië, Perzië, Ircbk, Turkije en Pakistan). Dulles (links), gefotografeerd in de Turkse hoofdstad met de premier van Turkije, Adnan Menderes. Op de Tuijverweg tussen St. Pancras en Broek op Langendijk is de 13-jarige scho lier E. Bruin uit Zuidscharwoude, die te zamen met enige vriendjes van school te Alkmaar per rijwiel op weg naar huis was, aangereden door een NACO-bus. De jon gen overleed ter plaatse. Een bejaarde voetganger is te Amster dam het slachtoffer geworden van een aanrijding op een met knipperbollen be veiligde oversteekplaats in de Van der Pekstraat te Amsterdam. De 81-jarige J. Imming stak de rijweg over op het mo ment dat een 19-jarige bromfietser nader de. Deze stopte niet zoals hij verplicht was maar reed in volle vaart door. De heer J. Imming Werd aangereden en moest met een bloedende hoofdwonde naar het ziekenhuis worden gebracht, waar hij is overleden. Hedenmorgen omstreeks tien uur is de 31-jarige Gouwenaar A. H. Klomp met zijn scooter onder Moordrecht dodelijk verongelukt. Blijkens gevonden sporen is hij op de rijksweg door de gladheid ge slipt en bij de val op de weg gedood. Het slachtoffer was nog slechts kort gehuwd. BONN (UP) De Westduitse regering heeft de Westduit.ie ambassadeur bij de Heilige Stoel opdracht te geven een rap port op te stellen over het pauselijk' jaar boek voor 1958, waarin Duitse Diocesen en steden ten oosten van de Oder-Neisse grens met hun Poolse namen worden aan geduid, inplaats met de Duitse namen die in de officiële Westduitse regeringspubli- katies worden aangehouden. De Westduitse regering heeft hierover langs diplomatieke weg haar ernstige te leurstelling kenbaar gemaakt. Men is wel niet van mening dat het Vaticaan de Oder- Neisse grens erkent maar vreest dat het gebruik van de Poolse namen een aan wijzing is dat het Vaticaan bereid is zich bij de bestaande toestand neer te leggen. De voormalige Duitse bisdommen in Sile- zië, Pommeren en Oost-Pruisen staan thans onder Pools gezag. (Van onze correspondent in Bonn) Het heeft in toonaangevende Westduitse kringen enige verwondering gewekt, dat de secretaris-generaal van de NAVO Paul Henri Spaak, de wens te kennen heeft ge geven dit weekeinde in Bonn van gedacli ten te wisselen met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken dr. Von Brentano over het al of niet betalen van statione ringskosten voor buitenlandse troepen door West-Duitsland. Spaak zal door een kleine groep deskundigen worden vergezeld. Hy zal ook spreken met de minister van Ver dediging Strauss, de minister van Econo mische Zaken, tevens vice-kanselier, pro fessor Erhard en de minister van Financiën Etzel. Of Spaak veel succes zal hebben staat te bezien. West-Duitsland is voor nemens pertinent te blijven weigeren de kosten van de vreemde strijdkrachten te betalen. Men meent in de bondsrepubliek sterk te staan, want men is er in regeringskrin- CARACAS (AFP) De onlangs afge- verdreven president Perez Jimenez. Eenen- zette president van Venezuela Perez Jime nez, is uit Ciudad Trujillo (de Domini caanse republiek) naar Kiami in de Ver enigde Staten vertrokken, aldus heeft een woordvoerder van de Venezolaanse junta donderdagavond te Caracas meegedeeld. De Venezolaanse regering heeft de volks stemming van 15 december jongstleden, waarbij Perez Jimenez werd herkozen tot president donderdag ongeldig verklaard. De regering heeft verder besloten de wetgevende raden van de staten te ver vangen door commissies, die worden toe gevoegd aan de gouverneurs van de sta ten. (Venezuela bestaat uit twintig staten, een federaal gebied en twee territoria). Ook heeft de nieuwe regering ambassa des te Caracas om uitlevering van Vene- zolanen verzocht, die na de regeringsuit wisseling naar die ambassades zijn uitge weken. Dit slaat in het bijzonder op le den van de veiligheidspolitie, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan mis daden. De volksvertegenwoordiging is ontbon den, zij wordt niet representatief voor het Venezolaanse volk. Inmiddels heeft het hoofd van de junta, vice-admiraal Wolfgang Larrazabal, tegen over een verslaggever van UP verklaard dat de oude oliepolitiek ongewijzigd zal worden voortgezet. Venezuela is de tweede olieproducerende staat ter wereld. De re gering moedigt buitenlandse investeringen, op basis van een fifty-fifty winstdeling, aan. De junta is begonnen aan de reorgani satie van het bestuursapparaat voor het wegzuiveren van medestanders van de twintig nieuwe gouverneurs hebben in middels hun functie aanvaard. De nieuwe gouverneur van Marcaibo is echter al af getreden naar aanleiding van incidenten, welke zich dinsdag in deze stad hebben voorgedaan. Op last van de regering zal er een on derzoek worden ingesteld naar de activi teit van de 17.000 vreemdelingen in Vene zuela. Alleen zij, die een duidelijk om schreven werkkring hebben, zullen mogen blijven. Bij een onderzoek in de archieven van het bewind-Perez Jeminez is gebleken, dat de verdreven president verscheidene tien tallen miljoenen dollars heeft verduisterd. De weekeinden, die Perez op zijn buiten verblijf op het eiland Orchila placht door te brengen, kostten de staat per maand ongeveer 300.000 dollar. Volgens geruchten zou de dictator een fortuin van 250 mil joen dollar hebben vergaard. Pedro Es trada, het voormalige hoofd van de staats veiligheidsdienst, zou veel geld hebben verdiend door de exploitatie van verdachte hotels en het organiseren van paarden rennen, waarbij het publiek werd be drogen. Zijn plaatsvervanger zou zich heb ben verrijkt door handelaars en caféhou ders geld af te persen. De peronistische leider Patricio Kelly, die zijn toevlucht genomen had in de am bassade van Haïti te Caracas, is donder dagmorgen per vliegtuig naar Port au Prince vertrokken. Vier peronisten, die in de ambassade van de Dominicaanse republiek gastvrij heid genoten, zijn donderdag eveneens ver trokken naar de Dominicaanse hoofdstad Ciudad Trujillo. gen van overtuigd, dat de NAVO de bonds republiek niet tot betaling kan verplichten Minister Etzel wijst erop dat West Duitsland in het lopende begrotingsjaar vrijwillig 1,2 miljard en in het jaar daar voor 1,4 miljard mark stationeringskosten heeft betaald. Deze bedragen konden op de verdedigingsbegroting worden gevonden omdat het Westduitse leger nog niet alle gelden nodig had, die ervoor waren uitge trokken. West-Duitsland zou slechts dan voor buitenlandse troepen kunnen betalen wanneer het de uitgaven voor zijn eigen strijdkrachten gelijktijdig beperkt en juist daardoor zou de bondsrepubliek niet in staat zijn haar verplichtingen tegenover de NAVO na te komen. Prestige-kwestie De Britten verlangen stationeringskosten van 588 miljoen mark. Ook Frankrijk wil een -NAVO-bijdrage van ongeveer 200 mil joen gulden voor fragmenten van zijn twee divisies op Westduits grondgebied. Volgens een afspraak zouden het er vijf moeten zijn, meer dan drie divisies zijn naar Noord-Afrika overgebracht. Het Britse dreigement nog meer troepen terug te trekken, wanneer Bonn blijft weigeren te betalen, heeft in West-Duitsland weinig indruk gemaakt. Men zou er, zo meent men in Bonn, haast uit kunnen opmaken, dat men in het Westen gelooft, dat het gevaar van de kant van Rusland niet meer zo groot is. Het lijkt overigens, alsof de Duit sers er een kwestie van prestige van maken. Men wordt in Bonn door de finan ciële eisen van de westelijke mogendheden te sterk aan de „bezettingskosten" herin nerd, die men voor de buitenlandse troe pen moest betalen, zolang de bondsrepu bliek nog niet soeverein was. Geen geld Minister Strauss heeft tijdens een inter view met een redacteur van United Press verklaard niet te weten waar West-Duits land de fondsen vandaan moet halen, om, uit zijn begroting, de legeringskosten te betalen. „Mijn begroting voor 1958 geeft me tien miljard mark, en dat geld wordt geheel uitgegeven", aldus de minister. Strauss stond de verslaggever te woord na een langdurige vergadering van de Westduitse ministerraad, waarin de kwes tie van de legeringskosten behandeld was Minister Strauss verklaarde, dat, wanneer de Franse eis toegewezen wordt, Amerika dat de grootste troepenmacht in West- Duitsland heeft, dooV druk vanuit het Congres ook eisên zal moeten stellen Strauss herhaalde het aanbod van zijn regering om buitenlandse valuta ter be schikking van Groot-Brittannië te stellen voor opdrachten aan de wapenindustrie, met het doel de moeilijkheden van de Brit se regering te helpen overbruggen. Ieder Europees land, zo verklaarde hij, streeft naar het behouden van werkmogelijkheid en levensstandaard. „In West-Duitsland weegt dit probleem zwaarder. Werkloos heid of een daling van de levensstandaard zou hier ernstiger gevolgen hebben dan in enig ander land, en iedereen zou de schuld ervoor op de herbewapening schuiven." Hij wees erop dat West-Duitsland in de na oorlogse jaren meer dan tien miljoen vluchtelingen heeft opgenomen en dat de vrije wereld moeite heeft gehad om de 150.000 Hongaarse vluchtelingen te absor beren (Van onze correspondent in Londen) De besprekingen over Cyprus in Ankara tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en de Turkse re gering verlopen allesbehalve vlot. Dat er nog vele hindernissen te overwinnen zijn voordat een bevredigend eindresultaat kan worden bereikt, wordt duidelijk uit de re acties in Londen. Van officiële Britse zijde is fel verweer gekomen tegen een uitlating van de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Zorloe, die beweerd heeft dat Groot-Brittannië en Turkije overeen zijn gekomen dat de Brit ten geen beslissingen zouden nemen zonder goedkeuring van Turkije. Dit is een voor stelling van zaken, die Groot-Brjttannië niet kan aanvaarden. (Van onze correspondent in Londen) Van officiële zijde wordt te Londen be vestigd dat de vijfduizend man van de Britse strategische mobiele reserve, die dit jaar nog in de Westduitse bondsrepubliek zullen blijven, in plaats van, zoals was voorgenomen, de volle 13.500 man terug te trekken als tweede fase van de inkrim ping van de Britse strijdkrachten in Duitsland, bedoeld zijn als tegemoetko ming aan Bonn. dat zo veel misbaar maakt tegen de kortwieking. In elk geval be schikt Londen over een onderhandelings object in het conflict over de gevraagde bijdrage in de kosten van de Britse troe pen in Duitsland. Het Britse Rynleger kost Londen jaarlijks 125 miljoen pond sterling en het verwacht daarin een tegemoetko ming van vijftig miljoen pond. Indien Bonn weigert te betalen, zal Londen klaar blijkelijk de mobiele reserve terugtrekken naar Groot-Brittannië. De terugkeer van 8.500 man in de loop van het komende begrotingsjaar, waaraan de raad van de Westeuropëse Unie nu zijn zegen heeft gegeven, zal het aantal uit Duitsland teruggetrokken Britse man schappen op 22.000 brengen. Er blijven nog 55.000 man achter. Groot-Brittannië acht het billijk dat de bondsrepubliek helpt de Britse strijd krachten op Duits grondgebied financieren omdat de Britse militaire lasten oneven redig zwaar zijn. De bondsx-epubliek, die volgens Bi-itse opvattingen slechts traag haar belofte uitvoert om twaalf divisies te verschaffen, zal het komende jaar aan defensie minder dan zeven percent van het nationale inkomen uitgeven, tegen Groot-Brittannië meer dan acht. Hierbij dient men in rekening te brengen de we reldwijde Britse militaire verbindingen en concentx-aties in ovei"zeese gebieden, een verplichting die de bondsrepubliek niet be zit. ADVERTENTIE Yves Saint-Laurent, de tweeëntwintig- jarige opvolger van de grote Christian Dior, heeft donderdag triomfen gevierd met zijn nieuwe „trapeze" model, dóór de modecritici: „Tent-model" genoemd. Saint-Laurent heeft het zakmodel van het vorige jaar als het ruwe materiaal geno men, en niet als een afgewerkt produkt en gaf het een vx'ouwelijke vorm. Hij on derstreepte de buste, verzachtte de harde lijn van de schouders, voordat hij de ja pon naar buiten liet plooien vanaf een ho ge taille. Zijn modellen zijn nagenoeg zui ver vierkant, de zoom jy kniehoogte vormt de stok van de trapeze. Door de diepe decolletés en de lichte accentuering van de bustelijn hebben de voorpanden een vrouwelijker aanzien dan de hemdjurken over het algemeen. Iets volkomen nieuws waren zijn rokken, die wijder geworden zijn en waaronder petticoats en crinolines gedragen worden. De zoom reikt juist tot onder de knie. Voor de schouders van de japonnen hield Saint-Laurent een meer natuurlijke lijn aan, soms gaf hij ze een zachte vorm, soms een slankmakende lijn, maar nooit werden ze aangezet. De x-ugpanden waren wijd en varieerden van smal tot over de hele schouder bedekkende grootte.- De taille werd vrijgehouden, maar werd soms op een geraffineerde wijze aangeduid door korte blouses en jasjes, die tot juist boven de heup reikten. Voor overdag prefereerde Saint-Laurent lichte, wollen stoffen, zijden en linnen. Voor de avond had hij taf, gaas, lichte or- gandi en kant gekozen. Voox-al zijn avond jurken waren indrukwekkend. De critici waren over deze show dan ook bijzonder enthousiast en de koopsters en kopers niet minder, want de jonge Yves Saint-Laurent werd overladen met bestellingen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13