Twee autobussen in dichte mist overwegen door treinen op onbewaakte vernield Waarschuwing van Sjafruddin werd reden tot zijn ontslag GELUKKIG HET WEER Gerepatrieerden in Budel kregen koninklijk bezoek In totaal tweeënveertig gewonden waarvan vier zeer ernstig See MORRIS before t/otstfisf// Ver spieders! Masjumi in verlegenheid; ook zijn voorzitter Natsir op Sumatra TE PERNIS EN GASSELTERNIJVEEN ik heb 7rancOyk. dekens! Mist Op 10 februari worden de sigaretten duurder President Heuss 74 jaar Treinongeluk in de mist bij Londen: 10 doden Bloemendaler verdronken in Amsterdam PRIJSVERLAGING FOTO ENGEL Het woord is aan Een denk ïin de ijskast 72e JAARGANG No 173 VRIJDAG 31 JANUARI 1958 303e JAARGANG No 2 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T* "8 Tl 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. hbbbJ I I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 8f J ÉT J fe hmzm $jf 1 i JÊ 1 ÉF J| i|T j| i J§ j| Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Jh JL JL JL JL JL Ja hj? dLcOP' \asMm Ja \&L fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. •%ggjAdvertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE DICHTE MIST van hedenmorgen zjjn twee autobussen te Pernis en te Gasseltemijveen op onbewaakte over wegen door treinen geramd. Hoewel er geen doden zijn te betreuren, waren de ge volgen zeer ernstig. In de bus, die te Pernis door een olietrein werd geramd en mee gesleurd, zaten vijfendertig arbeiders, waarvan de meesten uit de auto werden geslingerd. Er zijn tweeëntwintig mannen naar ziekenhuizen vervoerd. Over de aard van hun verwondingen is alleen bekend, dat er vele snij- en schaafwonden moesten worden behandeld. In de andere autobus, die te Gasseltemijveen door een goederen trein werd vernield, zat een twintigtal personen. Twee hunner werden zeer zwaar gewond; hun benen werden verbrijzeld; twee personen werden ernstig gewond en vrijwel alle overigen kregen snij- en schaafwonden. Bij beide ongelukken was de rijsnelheid van zowel de treinen als de bussen niet hoog. De ongelukkige afloop ligt dan ook waarschijnlijk uitsluitend aan het slechte zicht door de mist. Volgens getuigen kon men op slechts vijf meter iets onderscheiden. Op twee andere overwegen bij Oisterwijk en Mantgum zijn van nacht twee personenauto's aangereden. De bestuurder van de auto, die by Oisterwijk werd vernield, bleef ongedeerd; de andere kreeg een ongevaarlijke armwond. Hoewel niet uitdrukkelijk is vermeld dat deze laat ste twee ongelukken aan de mist zijn te wijten, staat wel vast dat zij plaats hadden bij dichte mist. Op de kruising VondelingenwegPer- nisseweg te Pernis is vanmorgen even voor half acht een autobus van de scheepswerf n.v. Niehuis en v. d. Berg, waarmee 35 ar beiders werden vervoerd, in de flank door een olietrein geramd. Het voertuig werd door de 72 ton zware diesel-elektrische lokomotief, waarachter nog een lokomotief en achtenveertig oliewagens waren gekop peld, over een afstand van ongeveer tachT tig meter meegesleurd. Daarbij werd een naast de spoorlijn staand transformator huisje van zijn betonnen voetstuk gemaaid. De afvaart van de „Willem, Ruys" werd donderdag vertraagd door de mist. De bejaarde moeder van een missionaris wilde toch het vertrek van haar zoon niet missen. Ze vond een „zitje" op de kade en daar wachtte ze dan tot de tros werd losgegooid. ADVERTENTIE VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Op vele plaatsen mist en slechts enkele verspreide op klaringen. Weinig wind en on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De bus werd aan een zijde volkomen open gereten. Her en der lagen de arbeiders in het land. Enkelen waren beklemd tussen de brokstukken en moesten met behulp van breekijzers en ander gereedschap wor den bevrijd. De ziekenauto's reden af en aan om de, volgens eerste schattingen, tweeëntwintig gewonden naar het zieken huis te brengen. De machinist, die ver klaarde niet harder dan twintig, vijfen twintig kilometer te hebben gereden en signalen te hebben gegeven, was zo over stuur dat hij na het gebeurde over de spoordijk is gaan dolen. Tenslotte heeft men hem in een kantoor van de spoor wegen, dat zich nabij het oliecentrum te Pernis bevindt, op zijn verhaal gebracht. GASSELTERNIJVEEN. De bus van 7.55 uur van de GADO-lijndienst Assen Ter Apel is vanmorgen om kwart voor negen op de onbewaakte overweg in de Gasselterstraat bij Gasseltemijveen in botsing gekomen met een goederentrein. De bus werd in de linkerflank geramd en totaal vernield. Van de inzittenden van de bus werden mevrouw VosGramsbergen en de heer W. Geerts uit Gieten zeer ern stig gewond en naar een ziekenhuis in Groningen vervoerd. Mevrouw Walter uit Gasselte en mevrouw DekkerDussel uit Assen werden ernstig gewond en zijn naar een ziekenhuis te Assen vervoerd. Er zijn vier lichtgewonden. Van mevrouw VosGramsbergen en de heer Geerts, beiden uit Gieten, zyn de benen verbrijzeld. Hun toestand is zeer ernstig. De overige passagiers, er zaten een twintigtal personen in de bus, kregen snij- en schaafwonden. Het ongeluk is te v/ijten aan een samen loop van omstandigheden: de dichte mist, (zicht nog geen vijf meter), de gladheid van de weg en de plaats van de bestuur der van de trein, die aan de linkerkant van de motorwagen zat en de autobus, die van rechts kwam te laat heeft opge merkt. Toen de trein vanuit de richting Gasseltemijveen de overweg naderde, zag de treinvoerder de bus pas toen deze op een afstand van een meter of vijf was. Ook de autobuschauffeur zag de trein pas op het laatste ogenblik opdoemen uit de mist. Rempogingen baatten toen niet meer; het wegdek was spiegelglad. De autobus werd aan de achterzijde geramd en een tiental meters weggedrukt. De senlheid van de bus bedroeg ongeveer 20 tot 25 kilometer. Juist aan de linkerach terzijde van de bus, waar de verwarming is aangebracht, zaten de meeste passa giers. Vannacht kwart over twee is op een onbewaakte overweg tussen Oisterwijk en Boxtel een auto aangereden door een goederentrein. Ofschoon de auto geheel onder de trein raakte, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Met het vrijmaken van de lijn is men tot half zes doende geweest. Vanochtend om kwart over acht is op een onbewaakte overweg tussen Leeuwar den en Mantgum een auto aangereden door een trein, waarbij de auto in een sloot kwam. De aan de arm gewonde be stuurder heeft in een nabijgelegen boer derij om een taxi gebeld, die hem naar het Diaconessenziekenhuis in Leeuwarden bracht. Na besprekingen met het ministerie van Economische Zaken heeft de Nederlandse sigarettenindustrie besloten de sigaretten- prijs met ingang van 10 februari met v>jf en tien cent te verhogen. De sigaretten- fabrikanten zullen zelf bepalen, welke merken met vijf cent en welke merken tien cent duurder zullen worden. Bij besprekingen met het ministerie van Economische Zaken heeft de sigaretten industrie het vertrouwen uitgesproken, dat de regering conform haar afspraak de verhoogde belasting op sigaretten slechts tot augustus 1959 zal doen gelden. (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse staatshoofd professor dr. Theodor Heuss viert vandaag zijn 74ste verjaardag. In tegenstelling tot bondskan selier Adenauer, die op zijn 82ste verjaar dag in het paleis Schaumburg uitgebreid receptie hield, zullen officiële feestelijk heden achterwege blijven. Heuss brengt de dag voor een groot gedeelte achter zijn schrijftafel door. Prof. Heuss werd in 1954 voor de tweede maal voor een periode van vijf jaar tot bondspresident gekozen. In 1959 moet hij aftreden, omdat een staatshoofd volgens de Westduitse grondwet niet voor een tweede keer kan worden herkozen. ADVERTENTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. (Van onze correspondent in Londen) In dichte mist is gisteravond in Enge land weer een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, ditmaal bij Dagenham op de lijn naar Tilbury en Southend, waarbij tien personen werden gedood en 87 gewond, van wie vijftien ernstig. De omstandigheden waren ongeveer gelijk aan die van het on geval bij Lewisham. Twee stoomtreinen stampvol forensen die van Londen waren vertrokken botsten op elkaar. Een van de treinen stond stil voor een onveilig sig naal en de daaropvolgende botste er te genop. De meeste slachtoffers bevonden zich i.i het achterste rijtuig van de stil staande trein. Om middernacht was men nog bezig om hen te bevrijden uit de ver splinterde houten wagons. Redders zoch ten in spookachtige duisternis en mist hun weg. Omwonenden kwamen toesnellen met beddeboed en thee, in Engeland het kalmeringsmiddel bij uitstek. De mist veroorzaakte vele verkeerson gelukken. LONDEN (AFP) Een derde trein kon nog juist bijtijds stoppen voor de ravage. Spoorwegbeambten haastten zich de passa giers van deze trein te waarschuwen niet uit te stappen, daar een deel van de elek trische bovenleiding op de spoorbaan lag. Verscheidene personen ontsnapten ternau wernood aan een elektrocutie. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. .13439 FERD. BÓLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 I»AN« ALÖN;> IN KLEUREN Donderdagochtend is uit het water van de Zoutkeetsgracht te Amsterdam het lijk op gehaald van de 19-jarige jongeman B. C. Marcelis uit Bloemendaal. Het slachtoffer is vermoedelijk in de nacht van woensdag op donderdag door de dichte mist te water geraakt. ADVERTENTIE AGFA SILETTE van ƒ139.- voor ƒ119.- KLEVERPARKWEG 7 Vriendelijk lachend poseerden de drie uitgewezen Russen in de Scandinivië Express voor de foto graaf. Gedurende het grootste deel van de reis van Den Haag naar de grens waren zij vriendelijk en voorkomend. Maar dicht bij de grens gekomen weerden zij bruusk iedereen af. Van links naar rechts: L. I. Tsjernof, ad- junkt, militair en luchtmachtattaché aan de Russische ambassade in Den Haag; V. S. Zenin, adjudant-marine-at taché en G. N. Soe- c.hatsjof, tolk. De drie wegens spionage uit bewezen Russen, ver gieten donderdag met ie Scandinavië Ex press ons land. Be waking of geleide hadden zij niet. Zij •■eisden als ieder an der en gaven zich het air of zij vrolijke vacantiegangers wa- DJAKARTA (ANP) Ilet Indonesische kabinet heeft in zijn vergadering van don derdagavond besloten Sjafruddin Prawi- ranegara te ontslaan uit zijn functie van gouverneur van de Bank Indonesia, we gens het verlaten van zijn post en het niet gehoor geven aan de oproep der regering om naar Djakarta terug te keren. Sjafruddin, die op het ogenblik in Mid den-Sumatra verblijft, heeft de vorige week in een „open brief" aan president Sukarno de vrees uitgesproken, dat Indo nesië een Russische satelliet zal worden, en verklaard niet naar Djakarta terug te keren, omdat hij niet instemt met de tegen woordige politieke, economische en finan ciële politiek der regering. Het kabinet heeft thans de leiding van de bank opgedragen aan de eerste vice- gouverneur, Lukman Hakim, de minister van Financiën, Sutikno Slamet, deelde mede, dat het kabinet nog niet heeft ge sproken over de kwestie van de opvolger van Sjafruddin. Het kabinet besprak donderdagavond voorts de „huidige binnenlandse politieke situatie", waaronder ook de toestand op Sumatra. Volgens een na afloop der bijeen komst uitgegeven communiqué, zal de re gering op maandag aanstaande voor het parlement een verklaring afleggen over de stand van zaken op Sumatra. Intussen heeft de vice-voorzitter van de Masjumi, dr. Sukiman, berichten tegen- De Koningin heeft gisteravond een be zoek gebracht aan de legerplaats te Budel, waar 's middags vierhonderd repatrianten uit Indonesië waren gearriveerd. De vor stin werd aan de ingang van de legerplaats verwelkomd door de commandant, luite nant-kolonel der cavalerie J. L. Maris. Zij maakte een rondgang door de legerplaats, waarbij zij een zevental gebouwen en pa viljoens bezocht. In de hospitaalafdeling werden haar door de tienjarige Remy Stannie bloemen aangeboden. De leiding van de legerplaats en de staf van het ministerie van Maatschappelijk Werk. die de tocht van de repatrianten met het Italiaanse s.s. „Roma" hadden meegemaakt, werden aan de Koningin voorgesteld. De landsvrouwe sprak met vele gerepatrieerden en liet zich met grote belangstelling voorlichten over hun wel en wee in Indonesië. Na de rondgang werd in het officiers casino de maaltijd gebruikt waarbij alle officieren en doktoren van de vaste en de medische staf van de legerplaats alsmede de staf van maatschappelijk werk aan zaten. De Koningin bleef in de legerplaats lo geren als gast van de commandant en me vrouw Maris. Vergissing bij transport Bij de repatrianten, die met de „Roma" uit Indonesië waren gekomen, bevonden zich zeventien kinderen, die aan boord ma zelen hadden gekregen. Zij zouden met hun ouders in door het Rode Kruis als hospitaal ingerichte treinrij tuigen naar Utrecht worden vervoerd en vandaar met ziekenauto's naar het sanatorium Hoog Laren in Blaricum. De ouders zouden met autobussen van Utrecht naar pensions in Driebergen worden vervoerd. Maar door een misverstand en door veel orders en tegenorders, zoals het transportpersoneel zei, werd de trein in Venlo gesplitst, waar door met de zeventien zieke kinderen veertig oude mensen meekwamen en de ouders van de peuters via Weert naar Budel gingen. De veertig oudjes kwamen daardoor in de pensions, waar de ouders van de kin deren hadden moeten komen. Maar van daag heeft men deze vergissing hersteld. gesproken, als zou de Masjumi aan pre mier Djuanda schriftelijk hebben verzocht, dat de regering zich zal onthouden van het nemen van maatregelen tegen Sjafruddin, die een der leidende figuren is van deze islamitische partij. Dr. Sukiman zeide, dat de partijraad van de Masjumi de kwestie- Sjafruddin nog bespreekt. Voorts deelde hij mede, dat de partij ook „de kwestie Mo- nammed Natsir, de algemeen voorzitter van de Masjumi, die op het ogenblik in Midden-Sumatra verblijft, bespreekt". Sukarno op de hoogte De Indonesische minister van Voorlich ting, Sudibjo, heeft vrijdag verklaard, dat president Sukarno tijdens zijn rustkuur- reis, „voortdurend op de hoogte wordt ge houden van de jongste gebeurtenissen thuis en van alle problemen, die zich de laatste tijd in Indonesië hebben voorgedaan". Intussen heeft de legerwoordvoerder, majoor Harsono, medegedeeld, dat kolonel Djambek met ingang van oktober vorig jaar is ontheven van zijn functie van derde plaatsvervangend chef-staf van de land macht. Deze mededeling kwam na de be richten uit Midden-Sumatra, dat Djambek en de vroegere militaire commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, het af treden van de tegenwoordige regering had den gecist. De woordvoerder merkte nog op, dat officieren zich alleen in de politiek mo gen begeven als zij de militaire dienst hebben verlaten. Hij voegde daaraan toe, dat het de legerleiding bekend is dat ver scheidene officieren nog steeds het mili taire uniform dragen, hoewel zij reeds van hun functies zijn ontheven. De legerlei ding zal optreden tegen schending van de militaire discipline, aldus majoor Harsono. Volgens radio-Djakarta is de vertrek kende Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, John Allison, woensdag naar de Verenigde Staten teruggekeerd. De In donesische regering heeft haar agrément gehecht aan de benoeming van Howard Jones. Arrestaties De vertegenwoordiger in Indonesië van de verzekeringsmaatschappij Blom en Van der Aa, de Nederlander B. B. Weduwer, is enkele dagen geleden in zijn woning te Djakarta gearresteerd, zo bericht onze cor respondent in Djakarta. De militaire com mandant van Djakarta heeft tot deze aan houding besloten, omdat de betrokken as surantiemaatschappij in Engelse handen is overgegaan zonder raadpleging van de In donesische autoriteiten, zoals in de hier voor geldende bepalingen staat omschre ven. De overdracht heeft plaatsgevonden op 31 december. Vandaag was de heer Weduwer nog steeds onder arrest. (ANP) Volgens berichten in dagbladen in Djakarta zijn de hoofdredacteuren van de twee linkse weekbladen „Berita Ming- gu" en „Bintang Minggu" op last van de militaire autoriteiten van Djakarta ge arresteerd. Uit Medan werd gemeld, dat aan het dagblad „Suara Andalas" door de mili taire autoriteiten voor vijf dagen een ver schijningsverbod is opgelegd, wegens het publiceren van een bericht over militaire zaken, dat niet van bevoegde bronnen af komstig is. PALEMBANG (AFP, per luchtpost) De militaire veiligheidsdienst in Palem- bang heeft onlangs na een verrassende overval, Pieter Simandjuntak, de leider van de „Perbum", de bij de communis tische arbeidersfederatie „Sobsi" aange sloten vakvereniging van oliearbeiders, weten te arresteren. Hij werd reeds enige maanden gezocht wegens het uitlokken van een staking, hetgeen in strijd was met de militaire verordening, waarbij sta kingen verboden werden. Simandjuntak werd destijds reeds opge roepen om zich te verantwoorden, maar hij gaf daaraan geen gevolg en wist zich al die tijd schuil te houden. John Lyly Een mens die voelt dat hij spoedig oud zal zijn, wordt zo ijverig als een bij. In ons parlement heeft zich de merk waardige situatie voorgedaan, dat een socialistische minister-president door de woordvoerders der andere partijen (zelfs van de oppositiepartij V.V.D.) is gesteund in zijn afwijzing van het standpunt der gehele Eerste Kamer-fractie van zijn eigen partij. Zoiets kon alleen gebeuren doordat ten opzichte van de Nederlands-Indone sische problemen de lijnen van partij-poli tiek en van coalitie-politiek langzamerhand wonderlijk met elkaar in de knoop zijn geraakt. De woordvoerder van de K.V.P., prof. Beaufort, heeft in de loop van het debat gezegd dat zijn collega van de P.v.d.A., mr. In 't Veld, door zijn pleidooi voor een ge sprek met Indonesië „een deuk" in de basis van het huidige kabinet had gemaakt, voor zover de samenwerking van de twee grote partijen het hoofdbestanddeel van die basis vormt Maar dit lijkt ons geen juiste voor stelling van zaken, want op het punt van Nieuw Guinea is die samenwerking al jarenlang ietwat gedeukt (al heeft de samenwerking zelf daar nauwelijks onder geleden). De eerste deuk is er naar onze mening in gekomen tijdens de Ronde Tafel-Conferentie in 1949, toen de K.V.P. onwrikbaar vasthield aan haar eis tot be houd van de Nederlandse soevereiniteit over Nieuw-Guinea, daarmee dwars in gaand tegen de mening van de Nederlandse onderhandelingsleider, dr. Van Royen, die van een dergelijke politiek toen al niets anders dan narigheid verwachtte. Maar zonder de K.V.P. kon de vereiste meerder heid van twee-derden niet worden bereikt en dus kreeg prof. Romme toen zijn zin. Met alle gevolgen van dien Laat ons dadelijk vaststellen, dat mr. In 't Veld er niet verstandig aan heeft gedaan, op dit moment een gesprek met Indo nesië te houden via de bemiddeling van derden voor te stellen. Want er valt niet te spreken met een land, waarin een be- stuurschaos van de ergste soort heerst. Een gesprek met Indonesië zou denkbaar zijn zelfs met een Indonesische regering die fervent nationalistisch en dus moeilijk toegankelijk voor compromissen zou zijn als die regering haar normale bestuurs functies rustig en ordelijk kon en zou uit oefenen. Het is niet denkbaar met een regering, die in grote delen van de repu bliek machteloos is en die, waar ze nog regeert, dit alleen doet bij de gratie van een aantal legerleiders. Maar dat neemt niet weg, dat er zo spoedig mogelijk (dat wil dus zeggen: zo gauw er in Indonesië weer een geordende toestand is geschapen) een einde moet komen aan de „ijskast-politiek" van de Nederlandse regering inzake Nieuw-Gui nea, want het is deze politiek, waaruit veel van de tegenwoordige moeilijkheden zijn voortgevloeid. Het leek oorspronkelijk mis schien een goed idee, dat wij ons zouden houden aan de oud-vaderlandse wijsheid van „Komt tijd, komt raad", maar daarbij is vergeten zoals dat sedert 1945 helaas talloze keren is vergeter dat vader landse wijsheden goed mogen zijn voor vaderlandse burgers, maar dat Indonesiërs met hun gans andere achtergrond er andere wijsheden en (gegrepen als zij thans zijn door de fel-nationalistische stromin gen in Azië) ook wel eens onwijsheden op na houden. De regering heeft, met voorbij zien van die zo van de onze verschillende Indonesische mentaliteit, gemeend er goed aan te doen. de kwestie Nieuw-Guinea te laten betijen door haar „op ijs" te zetten, maar de ijskast, die ze gebruikte, was blijkbaar niet zo deugdelijk als zij gemeend had. gezien het rottingsproces dat de kwes tie sindsdien heeft aangetast. Er is dan ook stellig wel iets te zeggen voor de aan sporing, die de socialistische Eerste Kamer, fractie zij het op een weinig gelukkig ogenblik en in een weinig gelukkige vorm de regering heeft gegeven om de moge lijkheden van een nieuw gesprek met In donesië in het oog te blijven houden. Daar van heeft de socialistisch-katholieke sa menwerking in het kabinet stellig geen deuk gekregen, maar als de toch al kaduke regerings-ijskast er zó door is gedeukt dat de deur ervan nu gemakkelijk kan open springen, kan dat een gunstig resultaat zijn. Men mene niet, dat dit een capitulatie zou moeten betekenen voor hen die, om dit doel te bereiken, onze landgenoten in In donesië veel leed en ellende hebben be rokkend. Want, we hebben het reeds gezegd, het zou geen nut hebben met hen te praten. Maar wèl zou het betekenen een herziening van een politiek, die aan Nederlandse kant té lang op té veel ver schillende gedachten heeft gehinkt en waarbij de partij-politiek té vaak heeft meegesproken. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1