Groen Co anda en de wijze Meester EI, E Missie-Monnet boekte groot succes; Frankrijk leent 655 miljoen dollar Het blijft nog mistig Wereldnieuws Prijsverlaging Toplin NON IRON ocli ió l\et zo 2 Gaillard voorlopig uit de zorgen Spoedige hervatting van de liberalisatie mogelijk Kort economisch nieuws qjt binnen- en buitenland KLM handhaaft dividend op zeven percent De werkloosheid in V.S. Aflossing nóch rente van lening van 280 miljoen Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders „BOLWER K" Russische cijfers over de resultaten van „plan 1957" Toewijzing van schatkistpromessen Regering wenst alle aan delen Sodaproject in bezit van Zoutindustrie te brengen Nieuwe militaire orders Atoomartillerie voor UNO- strijdkrachten in Korea Melkprijsgarantie wordt in maart uitgekeerd Hilger van Scherpenberg opvolger van Hallstein Koersstijging op Londense effectenbeurs Dollarlening Amsterdam over een maand open van 17.90 - 15.75 van 21.50 - 18.75 VERMINKTE WOORDEN J V R IJ D A G 31 JANUARI 1958 (Vein onze correspondent in Parijs) OP EEN SPECIALE PERSCONFERENTIE heeft Frankrijks premier Felix Gaillard in gezelschap van zijn minister van Financiën en Economische Zaken, Pierre Pflimlin, officieel bevestigd, dat de missie-Jean Monnet, die in Amerika over financiële hulp onderhandelde, met een compleet succes is bekroond. De resultaten van de besprekin gen overtreffen zelfs nog de verwachtingen, want in plaats van de 450 miljoen dollar, die als minimum-bedrag waren geprojecteerde, blijkt de totale steun uit particuliere en officiële bronnen in Amerika en Europa nu zelfs tot 655 miljoen te zijn gestegen. Van die som worden 150 miljoen door de Europese Betalings Unie voorgeschoten, waarvan 100 miljoen van Westduitse oorsprong, een som die zonodig nog eens met 100 miljoen dollar zou kunnen worden verhoogd; 131 miljoen zijn afkomstig van het Internationale Monetaire Fonds, en 274 miljoen in de vorm van betalingsfaciliteiten voor legermateriaal en wol van de Amerikaanse regering. De bedragen zijn over drie jaren verdeeld, maar onmiddellijk zal de hoofdstom van 547 miljoen al aan Parijs ter beschikking worden gesteld. Voor de terugbetaling is eveneens een zeer soepele regeling ontworpen en vóór 1 januari 1960 hoeft Parijs zich daarover nog geen zorgen te maken. Gaillard onderstreepte in zijn commen taar ten eerste, dat aan deze financiële hulp geen enkele politieke conditie in ver band met Algerije en andere problemen is verbonden; ten tweede, dat in deze hulp, die uitvloeit, zoals hij opmerkte, uit de solidariteit en de vriendschap, die onder de westelijke mogendheden heersen, het be wijs wordt gevormd van het goede krediet, waarover economisch en politiek Frankrijk in de wereld nog altijd beschikt. Want de minister-president herinnerde eraan, dat aan de eigenlijke onderhandelingen een diepgaand onderzoek van Frankrijks econo mische situatie en vooruitzichten vooraf is gegaan. De liberalisatie Wanneer een rigoureus economisch be leid wordt doorgevoerd, waarbij noch te korten op de staatsbegroting, noch de mili taire uitgaven zullen mogen stijgen, dan kan voor het volgend jaar al op een in grijpende verbetering worden gehoopt, die dan ook spoedig een hervatting van de liberalisatie mogelijk zal maken. Ofschoon de Franse economische toe stand door de internationale instanties in de grond van de zaak dus veel gunstiger werd beoordeeld dan in het buitenland nog wel eens wordt gevreesd, zal zeker ook de inwerkingtreding van de Europese markt een rol van belang bij de onderhandelingen hebben gespeeld. Want het is duidelijk dat alle aangesloten Europese landen directe terugslag zouden ondervinden, indien Frankrijk zich nu al niet voldoende op de eenheidsmarkt had kunnen voorbereiden. Heinkel-Messerschmidt De vliegtuigfabrieken Heinkel en Messerschmidt, die momenteel trainingvliegtuigen in licentie bouwen voor de Westduitse luchtmacht, hebben besloten een fusie aan te gaan op het terrein van speurwerk en ontwerp. Er is, naar het tijdschrift „German International" meldt, een overeenkomst tussen beide fabrieken tot stand gekomen, inge volge welke een pool wordt geschapen van de wetenschappelijke talenten uit beide bedrijven. Het doel van deze gedeeltelijke fusie is het her winnen van een markt voor de Duitse luchtvaart industrie. Garantieverplichting Het ministerie van Financiën deelt mede dat in verband met zijn garantieverplichting en voor zolang Indonesië zelf niet fonds heeft bezorgd bij de betaalkantoren, de Nederlandse Staat aan biedt, de coupons vervallende per 1 februari 1958 van de 3 Nederlandsch-Indische Conversielee- ning 1937 bij de voor deze lening aangewezen Nederlandse betaalkantoren voor zijn rekening over te nemen. Het aanbod is van kracht met in gang van 1 februari 1958. Dit geldt ook voor de coupons van genoemde lening, de 3',» Neder landsch-Indische Leening 1935 en de 3 Neder landsch-Indische Leening 1937 A, welke op latere data nog zullen vervallen. Assurantiebemiddeling Blijkens Staatsblad 26 zullen op 1 februari eni ge artikelen van de Wet Assurantiebemiddeling in werking treden. Het zal dan aan tussenperso nen verboden zijn bij hun optreden als zodanig een andere titel te voeren dan die, waartoe zij, blijkens hun inschrijving in een der registers, gerechtigd zijn. Voorts zal voor de toelating tot de beëdiging als makelaar in assurantiën vereist zijn, dat de belanghebbende is ingeschreven in register A als bedoeld in de Wet Assurantiebe middeling. Ontslagen bij houtfabriek De directie van De Groot's Houtbouw te Vroomshoop heeft als gevolg van het uitblijven van opdrachten zich genoodzaakt gezien 29 werk nemers te ontslaan. De ontslagenen hebben voor het merendeel reeds vele jaren in het bedrijf ge werkt. In 1957 hebben vrijwel constant 200 per sonen werk in dit bedrijf gevonden. Recorduitvoer V.S. De uitvoer der Verenigde Staten heeft in 1957 het recordpeil van 19,5 miljard dollar bereikt. In het laatste kwartaal van het afgelopen jaar be woog de uitvoer zich in dalende lijn. De invoer bereikte evenwel het recordoeil van bijna 13,5 miljard dollar per jaar. (Reuter) Consignatierente Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de rente, welke wordt vergoed voor in de consig natiekas gestorte gelden, welke krachtens art. 8 van de Consignatie wet rentedragend zijn, voor het jaar 1958 is bepaald op 1 percent. Gids voor incourante fondsen 1958 Broekman's Commissiebank voor Incourante Fondsen te Amsterdam heeft zoals elk jaar weer zijn gids doen verschijnen, waarin een opgave is van de voornaamste incourante fondsen met ver melding van statutair en geplaatst kapitaal per ultimo 1957, dividenden 1953/1956 en de laagste en hoogste koersen gedurende 1955 t/m 1957. uit staande obligatieleningen met aflossingsvoorwaar- den, oprichters- en winstbewijzen en de koersen per 31 december 1957. Werkloosheid in Australië De Australische minister van Arbeid Harold heeft tegenover persvertegenwoordigers ver klaard. dat de regering niet zal toelaten, dat de ontwikkeling van toenemende werkloosheid van het afgelopen jaar zich in 1958 voortzet. Op het ogenblik geeft de werkgelegenheid geen reden tot voldaanheid, zo zei hij, maar zij geeft zeker ook geen aanleiding tot verontrusting. Eind 1957 waren er 58.000 personen werkloos. Verwacht wordt dat dit aantal in januari zal toenemen. EGKS-mijnwerkers Het aantal ondergrondse mijnwerkers in de landen van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal (E.G.K.S.) is in 1957 met bijna 3 per cent toegenomen en gestegen van 650.8Ó0 aan het eind van 1956 tot 670.200 aan het einde van de vorige maand, zo blijkt uit de statistieken, die gepubliceerd werden door de Hoge Autoriteit. De Nederlandse toeneming is 1200 (van 30.700 tot 31.900). René Sleeswjjk n.v. De heren R. en H. Sleeswijk hebben opgericht de René Sleeswijk n.v., gevestigd te Bussum. Doel der vennootschap is het bieden van amusement door het exploiteren van toneelgezelschappen, theater en impresariaat, het scheppen van re creatiemogelijkheden en meer speciaal de voort zetting van René Sleeswijk's Nederlandse Revue. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 50.000. Het grote gevaar, waarop ook Gaillard al gezinspeeld heeft, is nu dat Frankrijk onder de dollarregen, die bijna nog over vloediger dan in de tijd onder 't Marshall plan gaat vallen, vergeten zou dat zijn welvaartspeil toch een tamelijk kunstmatig karakter blijft dragen en dientengevolge verzuimen zou de geprojecteerde sanerings maatregelen verder met de nodige ge strengheid door te voeren. Maar in ieder geval kan Frankrijk de naaste toekomst weer met enig vertrouwen tegemoet zien en heeft de regering-Gaillard een finan ciële veldslag gewonnen, die haar nationale en internationale reputatie alleen maar ten goede zou moeten komen. Op grond van de resultaten over 1957 heeft de raad van commissarissen van de K.L.M. zijn goedkeuring gehecht aan het voornemen van de directie, om aan de begin mei te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1957 te be palen op 7 percent. Op 31 oktober 1957 werd reeds een inte rim-dividend van 3 percent gedeclareerd, zodat het slotdividend over 1957 bij aan neming van het voorstel van de directie 4 percent zal bedragen. Over het boek jaar 1956 werd eveneens 7 percent uitge keerd. De Amerikaanse minister van Sociale Zaken. James P. Mitchell, heeft voorspeld, dat er in februari 4 tot 4Vï miljoen werk lozen in de Verenigde Staten zullen zijn. Naar hij tijdens een persconferentie mede deelde, is er in maart en april waarschijn lijk een kleine verbetering te verwachten, terwijl voor mei en juni een grotere ach teruitgang van de werkloosheid kan wor den voorspeld. Indonesische wanbetaling Van het ministerie van Financiën wordt vernomen, dat per 31 december 1957 een door Indonesië aan Nederland verschul digd bedrag van 17.430.000 niet door In donesië is voldaan. Het betreft hier de per genoemde datum verschenen rente ad 3.430.000 en aflossing ad 14.000.000 op het in 1950 aan Indonesië verstrekte kre diet van 280 miljoen. De kredietovereen komst werd in 1950 gesloten bij besluit van de eerste conferentie van ministers van de Nederlands-Indonesische Unie en gewij zigd bij besluit van de in dat jaar gehou den tweede conferentie van genoemde ministers. Het krediet dat 3Va percent rente per jaar draagt is pro resto nog groot 196 miljoen. Bij de Indonesische regering zijn stap pen gedaan om alsnog betaling te verkrij gen. Inzake het bericht, dat de transfer van rente en aflossing op de 3 percent leningen van de Bank Industrie Negara (de Indonesische staatsbank voor industrie financiering) per 1969, 1970 en 1971 in op dracht van het Indonesische Deviezenin- stituut tot nader order is opgeschort wordt van het ministerie van Financiën verno men, dat bedoelde maatregel uitsluitend de stukken betreft, welke zich in Neder land bevinden. Hier is dus volgens het ministerie weder sprake van een discrimi nerende, tegen Nederland gerichte maat regel. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 ADVERTENTIE Svenska Restaurangen Kenncmerplein 5 - Tel. 16840 - Haarlem Behalve onze bekende Zweedse specialités ook verschillende variaties in HEILBOT, VERSE ZWEEDSE ZALM cn andere VISGERECHTEN. Tafelreservering gewenst. Volgens de Pravda hebben de resultaten van het plan 1957 van de Sovjet-Unie opnieuw de historische voordelen van de Sovjet-economie aan de wereld getoond. De Centrale Raad voor de Statistiek heeft zondag cijfers betreffende het plan uit gegeven. Deze cijfers en de commentaar van de Pravda werden door radio Moskou uitgezonden. De Raad voor de Statistiek meldt dat het totale volume van de industriële produktie in de Sovjet-Unie in 1957 10 percent hoger was dan in 1956. Er was een verhoging van 7.1 percent geprojec teerd. De produktie van consumptiegoede ren steeg met 8 percent en 800 nieuwe industriële staatsondernemingen kwamen in bedrijf. Voorts meldt de raad dat de U.S.S.R. in 1957, evenmin als in het voor afgaande jaar werkloosheid gekend heeft. De Pravda heeft echter nog wel wat critiek. Het blad wees er op dat met name de metaalindustrie diverse quota die voor deze industrie gesteld waren, niet gehaald heeft. (UP) Het ministerie van Financiën deelt me de, dat van de bedragen waarvoor op 30 januari is ingeschreven op schatkistpro messen, wordt toegewezen: a. een bedrag van 49,2 miljoen aan schatkistpromes sen met een looptijd van 3 maanden, ver vallende 1 mei 1958, tegen de prijs van 98.937,50 per f 100.000,- (dit is een discon to van 4V* pet.); b. een bedrag van 54,3 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van 6 maanden, vervallende 1 augustus 1958, tegen de prijs van 97.788,19 per 100.000,- (dit is een discon to van 4% pet.); c. een bedrag van 63,5 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van 9 maanden, vervallende 1 no vember 1958, tegen de prijs van ƒ96.575,- per 100.000,- (dit is een disconto van 4'/a pet). Op de inschrijvingen op 3-maands- papier tegen voornoemde prijs van 98.937,50 heeft een toewijzing van 50 pet. plaatsgevonden. ADVERTENTIE RENAULT- DAUPHINE Winnares RALLYE DE MONTE CARLO Andere glorie: Na een bestaan van 22 maan den ruim 200.000 wagens op de weg en een productie per dag van 950. Nadere inlichtingen, geheel vrijblijvend GARAGE DEN HOUT De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld een aanbod van de Konink lijke Nederlandse Zoutindustrie te aan vaarden, waarbij aan dit bedryf de aan delen van de Staatsmijnen in de Neder landse Soda-industrie te Delfzijl worden overgedaan. In plaats daarvoor zouden de Staatsmijnen een pakket aandelen in de Zoutindustrie kunnen krijgen. Dit voorstel is vervat in een wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting van de Staatsmijnen 1957. In de toelichting op dit ontwerp wordt voorts meegedeeld, dat de n.v. Mekog en de n.v. Koninklijke Zwavelzuurfabrieken een dergelijk voorstel van de K.N.Z. al hebben aanvaard, zodat, als de Kamer met het voorstel ook de aandelen van de Staatsmijnen aan de K.N.Z. over te doen akkoord gaat, de Zoutindustrie alle aan delen van het sodaproject zal bezitten. De Staatsmijnen hebben op het ogenblik voor vier miljoen gulden aandelen in het soda project, zij zouden daarvoor 1,2 miljoen gulden (nominaal) aandelen in de Zout industrie kunnen krijgen. In de toelichting wordt gezegd dat. gelet op de centrale positie welke de K.N.Z. in dit geheel van bedrijven reeds inneemt en op de omstandigheid, dat zij voornemens is haar participatie in de N.S.I. van 12.000.000 tot 25.500.000 te verhogen door verwerving van niet geplaatste aan delen, de K.N.Z. ernaar streeft de N.S.I. zoveel mogelijk in haar bedrijf te inte greren. Door het verkrijgen van de K.N.Z.- aandelen in ruil voor de N.S.I.-aandelen blijft voor de Staatsmijnen de relatie be stendigd met de zich in het noorden des lands ontwikkelende chemische industrie; deze relatie wordt zelfs verruimd en op een breder vlak gebracht. Het betekent dus een voortzetting van het gevolgde be leid, aldus de toelichting. Het ministerie van Economische Zaken heeft een nieuwe opgave gepubliceerd van contracten voor een' totaal bedrag van ruim 13 miljoen gulden, die door de ministeries van Oorlog en Marine werden gesloten met Nederlandse en buitenlandse onder nemingen. De met Nederlandse onderne mingen gesloten contracten hebben onder meer betrekking op de leveranties van schoenen tot een bedrag van ongeveer ö'/a miljoen gulden, waarvan voor ruim 3,7 miljoen gulden door BATA, voorts op ra dio-onderdelen voor een bedrag van 236.095 door Philips-Telecommunicatie Industrie en 959.902 voor het onderhoud van marine vliegtuigen door Aviolanda- Papendrecht. Van de in het buitenland geplaatste orders betreft een bedrag van 3.495.900 de leverantie van vliegtuigon derdelen door Rolls Royce, Engeland. SEOEL (Reuter) De UNO-strijdkrach- ten in Zuid-Korea zijn uitgerust met atoomartillerie, zo heeft een woordvoerdei van het hoofdkwartier te Seoel verklaard. Hij wilde niet zeggen, of er ook granaten met kernlading in Zuid-Korea zijn. De Noordkoreanen zouden beschikken over zes atoomkanonnen van onbekend kaliber. Het weer in ons land staat geheel onder invloed van een hogedrukgebied, dat zich van Engeland via onze omgeving tot in de Balkan uitstrekt. In dit gebied komt op uitgebreide schaal mist voor. Ook ons ge hele land was vanmorgen met mist be dekt. Hierin was de temperatuur in het noordwesten van het land tot 3 of 4 gra den beneden het vriespunt gedaald. Bij de Azoren ligt een gebied van lage luchtdruk, waaruit zich een afzonderlijke storing losmaakte, die vanmorgen langs IJsland naar het noordoosten koerste. De oceaanstoringen beïnvloeden het weer in onze omgeving echter niet, zodag weinig verandering in de weerstoestand te ver wachten is. Ook in de komende 24 uur zal op vele plaatsen mist voorkomen. In de temperatuur komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Zaterdag 1 februari Zon op 8.22 uur, onder 17.27 uur. Maan op 14.34 uur, onder 5.43 uur. Maanstanden 4 febr. 09.05 uur volle maan. 11 febr. 00.34 uur laatste kwartier. 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 1 februari Hoog water 1.07 en 13.31 uur. Laag water 8.57 en 21.28 uur. Temperaturen buiten- to Bfi en binnenlandheden 1 C «g morgen 7 uur. Neerslag: t/i P U. H laatste 24 uur. 11 g 0) 0) Ss Helsinki zwaar bew. nw _2 5 Stockholm onbewolkt w -1 0 Oslo mist zzw -4 0,1 Kopenhagen geheel bew. nw 2 0 Londen mist nnw 1 0,2 Amsterdam mist windst. -1 0 Brussel mist windst. 4 0 Luxemburg onbewolkt ozo -3 0 Parijs onbewolkt no 1 0 Bordeaux onbewolkt windst. 4 0 Grenoble geheel bew. zw -3 0 Nice onbewolkt nnw 3 0 Berlijn motregen wnw 1 0 Frankfort mist ono -3 0 München mist windst.- ■11 0 Zürich geheel bew. zo -6 0 Genève geheel bew. windst. -2 0 Locarno onbewolkt ozo -5 0 Wenen zwaar bew. nw 2 0 Innsbruck mist windst. - -15 0 Rome licht bew. 0 1 0 Ajaccio licht bew. 0 1 0 Madrid geheel bew. windst. 5 0,4 Mallorca zwaar bew. no 11 0 Algiers geheel bew. zzw 10 0,4 Den Helder dichte mist z -3 0 Ypenburg dichte mist 0 -1 0 Vlissingen dichte mist 0 0 0 Eelde dichte mist zw -2 0 De Bilt mist zo -1 0,1 Twente dichte mist winds. -1 0 Eindhoven mist windst. 2 0 Vlz. Z.-Limb. dichte mist no 3 0 51. Er heerste enig verschil van mening over de wijze, waarop Joris westerlingen bekend maakte met de oosterse levensstijl. „Nu heb ik je spelletje door, Joris Goed- bloed!", riep Panda verontwaardigd. „Jij sluit iemand net zo lang tussen die spij kermeubels op, tot ze een goudstuk be talen!" „Tut-tut, knaapje", antwoordde Joris. „Ge begrijpt er weer niets van. Die arme materialistische westerlingen moe ten elke gedachte aan geld laten varen'. En hoe kan dat, wanneer men hen al hun geld laat behouden?" Hij wachtte even na deze treffende gedachte, „Uiteindelijk zal onze patiënt er ons dankbaar voor zijn!", voorspelde hij toen. Nu, in het gedrag van de vreemdeling wees niets op dankbaar heid. Vuistenballend stormde hij de deur uit, die hem zijn wat kostbare vrijheid teruggaf. „Wanneer ik die oplichter met zijn gladde tong in mijn handen krijg", beloofde hij, dan zal ik. hem eens kennis laten maken met een westerse levensstijl! Ha! Ik ga zijn oosterse denken in dut slaanMaar toen trof hem opnieuw het beeld van een der lachspiegels en een bijschrift: ZIET HET RESULTAAT VAN DE MAGISCHE BEHANDELING. En van dat resultaat werd hij helemaal stil. De uitbetaling aan de melkveehouders van de uitkering van de melkprijsgaran tie 1956-'57 zal kunnen geschieden in de eerste helft van maart. Dit heeft minister dr. ir. A. Vondeling medegedeeld in een brief aan de Friese Maatschappij van Landbouw, die de bewindsman erop had gewezen, dat het voor de veehouders een groot verschil uitmaakt of het geld in het begin dan wel aan het einde van maart ter beschikking zou komen. Het Landbouwschap is inmiddels gereed gekomen met de indeling van de toeslag en heffingsgebieden. Uit de opbrengst van een heffing in de goedkoopst wei-ken de gebieden moet een toeslag op de alge mene garantieprijs in de duurder werken de gebieden worden gefinancierd. Het Pro- duktschap voor Zuivel heeft reeds admi nistratieve voorbereiding getroffen, nu de opbrengst van alle melk gedurende het melkprijsjaar 1956-'57 bekend is. De minister van Financiën heeft zoda nige schikkingen getroffen, dat uiterlijk 1 maart het door de regering in uitzicht gestelde bedrag aan het Produktschap voor Zuivel kan worden overgedragen. Het produktschap zal de gelden direct overma ken aan de zuivelfabrieken, die naai de minister verwacht de grootst moge lijke spoed zullen betrachten bij het door betalen aan de veehouders. Dan zal reeds in de eerste helft van maart het meren deel van de veehouders de hun toekomen de gelden hebben mtvangen. De positie van 's -ijks kas laat niet toe dat wordt teruggekomen op de uitgestel de nabetaling van één cent per kg. melk. BONN (DPA/AFP) Dr. Hilger van Scherpenberg zal professor Hallstein op volgen als Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Van Scherpenberg was tot nu toe hoofd van de afdeling handelspolitiek van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Prof. Hallstein is voorzitter gewor den van de Europese commissie van de E.E.G. De 58-jarige Hilger van Scherpenberg is een schoonzoon van Hjalmar Schacht, die tijdens het bewind van Hitier presi dent van de „Reichsbank" was. Felix von Eckhardt van de voorlich tingsdienst van de bondsrepubliek en Al fred Müller-Armack van het ministerie van Economische Zaken zijn tot staatsse cretaris bevorderd. De hoop, dat de rentetarieven in Enge land zullen worden verlaagd, nu de ren testand in andere landen is gedaald, had een zeer goede stemming op de Londense cffectcnmarkt tengevolge, zulks in weer wil van het feit, dat het bankdisconto geen verandering onderging. Bijna over de ge hele linie vertoonden de noteringen een stijging, waarbij goudgerande waarden en industrie andelen de leiding hadden. De door Reuter berekende index van de koer sen van industrieaandelen steeg met 3,5 punten. (Reuter). Van de zijde van het Amsterdamse ge meentebestuur is toegegeven, dat onder handelingen gaande zijn in zake een in New York V plaatsen dollarlening ten las te van de gemeente Amsterdam. Het gemeentebestuur moest echter tegen spreken dat, zoals gemeld, reeds op 5 februari in New York de inschrijving op een zodanige obligatielening zal worden opengesteld. De kwestie is, dat op genoem de datum in New York een begin wordt gemaakt met de procedure die in Ameri ka gebruikelijk is bij het plaatsen van bui tenlandse leningen. Deze procedure kan ongeveer een maand in beslag nemen. In dien van de zijde van alle bij de lening betrokken instanties inmiddels geen be zwaren worden ingebracht, zal de inschrij ving op deze dollarlening vermoedelijk over een week of vier kunnen worden opengesteld, aldus de mededeling van de zijde van de gemeente Amsterdam. (Voor de beurs zie pagina 13) Buit. Inbrekers hebben voor onge veer tienduizend gulden aan sieraden ge stolen uit de slaapkamer van een woning aan de Benoordenhoutseweg te 's-Graven- hage. Zij braken in toen de bewoners af wezig waren. Pest. Volgens de wereldgezondheids organisatie zijn in 1957 slechts 514 gevallen van pest over de gehele we reld geregistreerd, het laagste jaar cijfer van deze eeuw. In India was het aantal gevallen ongewoon laag. Voor In donesië werden vijftien gevaFen op Ja va (tegen 113 in 1956 en 453 in 1955) op gegeven. Ersatz. In Oost-Duitsland is een vervan gingsmiddel uitgevonden voor de doop plechtigheid: de „plechtige naamge ving", een ceremonie die door de bur gerlijke stand op verzoek van de ouders kan worden voltrokken. De communis ten hebben reeds een „jeugdwijding" om de belijdenis te vervangen. Doelmatiger. Vijf Amerikaanse economi sche deskundigen zullen een doelmati ger bestuursvoering voor de Zuidko- reaanse regering ontwerpen. De des kundigen zullen gedurende twee jaar raad geven. Opportunisme. Het orgaan van de Tsje- choslowaakse communistische partij, „Rude Pravo" beklaagt zich er over dat vele partijleden „eerst actief wor den wanneer zij een aanbeveling om een auto te kopen nodig hebben." Er staan vijftigduizend personen op de wachtlijst voor een auto die gemid deld 20.000 kronen kost doch dit jaar zullen slechts 35.000 auto's voor parti culiere doeleinden beschikbaar worden gesteld. Voedselopslag. Een speciale adviescom missie heeft de Amerikaanse regering aanbevolen opslagplaatsen aan te leg gen voor voedsel en medicijnen waar uit geput zou kunnen worden in geval van een aanval met kernwapens. Protest. Onder de studenten van de medi sche faculteit van de universiteit van Madrid is een stakingsbeweging gaan de, gericht tegen maatregelen waarbij de studie van hen, die zich als specia list willen vestigen, met twee jaar wordt verlengd. Ongewenst. Een functionaris van het Britse gezantschap te Taiz is meege deeld, dat zijn verdere aanwezigheid in Jemen niet gewenst wordt geacht. Om dat „het mijn regering is gebleken, dat hij betrekkingen onderhield met anti-regeringselementen" in Jemen. Veroordeeld. Zes mannen, beschuldigd van het organiseren van de boycotactie te gen de tram in Madrid, op 6, 7 en 8 februari 1957, zijn veroordeeld tot ge vangenisstraffen, variërend van acht tot achttien jaar. Men had hun ook ten laste gelegd dat zij vlugschriften, op bevel van Moskou hadden laten circule ren waarin de bevolking werd uitgeno digd hun actie te steunen. Ongegrond. Van Britse regeringszijde is het persbericht, volgens hetwelk Sel- wyn Lloyd, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, wellicht binnenkort zal aftreden, ongegrond genoemd. Straatschenderij. De Bulgaarse politie heeft in de afgelopen dagen in verschei dene Bulgaarse steden grootscheepse razzia's gehouden om een einde te ma ken aan wat officieel „straatschende rijen" heten. Volgens reizigers die uit Sofia in Belgrado aankwamen, zijn tal rijke opgeschoten jongens en meisjes die zich als hun westerse leeftijdsgeno ten kleden, aangehouden. Heinkel. De Duitse vliegtuigbouwer dr. Ernst Heinkel is in een ziekenhuis te Stuttgart in West-Duitsland overleden. Heinkel, die in 1911 als student van de technische hogeschool van Stuttgart zijn eerste vliegtuig bouwde en er bijna mee verongelukte, heeft het eerste katapult vliegtuig en het eerste straalvliegtuig op zijn naam staan. Hij was zeventig jaar. In 1945 verloor Heinkel al zijn fa brieken op een na, die in Stuttgart. ADVERTENTIE Uitsluitend tot en met 7 febr Grote Houtstraat 96 - Telefoon 12210 EEN REISJE naar Frankrijk heen en terug kan fnuikend voor het uiterlijk zijn. Deze uitspraak geldt niet voor feestgan gers, die menen de blommetjes in Parijs en omstreken eens buiten te moeten zet ten, maar in het bijzonder voor Neder landse woorden, die in de Franse tal van ons werden overgenomen en op een ge geven moment weer in het Nederlandse taalgebied terugkeerden, maar dan zó veranderd arriveerden, dat we ze werkelijk niet meer als ware Nederlanders konden herkennen. Zouden we bij voorbeeld niet strak en stijf willen volhouden, dat „boule vard" een echt Frans woord is, dat op treffende wijze de brede hoofdstraat typeert, zodat wij, taal arme Nederlanders, het woord tenslotte maar van de zuiderburen hebben geleend om aan te geven wat we eigenlijk be doelden? De werkelijkheid is een beetje anders. Boulevard is de verfranste vorm van een uit een Duits of Nederlands dialect over genomen woord dat in zijn tegenwoordige vorm „bolwerk' luidt. Zoals bekend, bete kent bolwerkhetzelfde als verschansing. Met dat woord werd later ook de plaats aangeduid, waar de oude verschansing of stadsmuur had gestaan, zodat we in ver schillende steden de singel die op die plaats loopt, nog als Bolwerk gekenschetst vinden. Het door de Fransen overgenomen en verfranste woord boulevard was aan vankelijk ook de naam voor de grote ring wegen die om de steden heen liepen en werd tenslotte het woord, waarmee de brede hoofdstraat werd betiteld. Mannequin, lijkt dat - afgezien van de modeplaatjes - niet helemaal Frans? Het heeft er inderdaad alle schijn van, dat fN deze dame een Frangaise is, maar eigeii lijk is het toch een Nederlands manneke Een manneke, dat naar het zuiden wan delde als rieten buste die door de kleer makers werd gebruikt om er de modellen op te passen. Van manneke werd hij toen mannequin, aanvankelijk alleen nog in de uitspraak. Maar toen de dames als model gingen fungeren, werden zij uiteraard de mannequins. En toen ze weer, naar naam en geslacht veran derd, in onze taal terugkeer den, herkende niemand hen meer. Maar toch zijn de man nequins eigenlijk mannekes. Iets dergelijks kan trou- ivens van andere woorden met de uitgang -quin eveneens worden gezegd. De meeste van die woor den komen niet meer in Nederland terug, zodat we er zoveel niet mee te maken hebben, maar desondanks is de schijnbaar echt Franse uitgang -quin niet anders dan de vervormde Nederlandse verkleinings uitgang -kijn. Het woord „vilebrequin" (spijkerboor) is een vervorming van het middelnederlandse „wielboorkijn"„brode- quin" (laars) komt van ons vroegere woord „brosekijn", dat klein laarsje betekende, enz. Vooral op het gebied van de zeevaart en de visvangst hebben de Fransen het een en ander van ons geleerd, maar reden tot overmatig zelfbewustzijn behoeft ons dit niet te geven, want wij staan honderd voudig zwaarder bij hen in de schuld! Overigens is woordafleiding een gevaar lijke bezigheid, vooral voor leken. Daar zijn een paar aardige voorbeelden van la vertellen. Daarover morgen. II. Petition (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2