Maudling zou steun zoeken van de Benelux voor de Vrijhandelszone DE BEURS ran gisteren Amsterdamse Beurs 13 Besprekingen te Val Duchesse Vrijhandelszone moeilijker constructie dan E.E.G. Onveranderd dividend ZHB Eisenhower wil verlenging van bevoegdheid om de douanetarieven te verlagen Vorig jaar zou aanslag zijn mislukt op Tsjoe En La Verhaal van vluchteling in Manchester Guardian UNO-commissie voor stralingsonderzoek sprak zich uit Politieke scheiding óók in academisch milieu Fransen weren Rode Kruis- afgezant uit Algerije Nieuwe bende-activiteit in Columbia; 40 doden Zitting in het Kremlin Proces in Belgrado tegen drie vroegere politici Generaalskwestie in Parijs Kort nieuws Syrisch-Egyptische unie wordt heden verwacht President Koe wat li met gevolg naar Cairo Nederlands koppel tweede in Cleveland Scheepvaart v R I.I DAG 31 JANUARI 1938 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Brussel) Donderdag: hadden in het kasteel Val Duchesse besprekingen plaats tussen Regi nald Maudling, de Britse minister die te Parijs de onderhandelingen leidt over de Vrijhandelszone, de Belgische minister van Buitenlandse Handel Hendrik Fayat en de Deense minister van Buitenlandse Zaken de heer J. Krag. Het zijn, naar te Val Duchesse werd gezegd, informele bespre kingen, waarover aan de pers geen communiqué wordt verstrekt. De ministers vergaderden zonder deskundigen. Hel is echter bekend, dat de onderhandelingen over de vrijhandelszone niet zo vlot van stapel lopen als men in Londen had ver wacht. Men weet, dat de Vrijhandelszone een Brits initiatief is: rond de zes landen van de E.E.G. zouden de overige landen van de O.E.E.S., waaronder voornamelijk En geland en de Scandinavische landen, Oos tenrijk en Zwitserland, een vrijhandels- gebied vormen, waarin tegelijkertijd met de zes landen de invoerrechten op de on derlinge handel zouden vervallen. Dit be tekent dat over een periode van twaalf jaren de Europese handel vrij van in- voorrechten en invoerbeperkingen zou zijn in een reusachtig gebied. In België en in Nederland is voor dal plan een zeer grote sympathie gewekt voornamelijk in de Benelux-textielin- dustric. Maar een tegenslag voor de presi dent-onderhandelaar Maudling is het plot seling gerezen verzet van sommige Franse bedrijfskringen. In een resolutie heeft de machtige Franse staal-industrie zich tegen het principje van de vrijhandelszone uitge sproken. De Fransen vrezen klaarblijkelijk de concurrentie welke in dat grote han delsgebied zou ontstaan. In de gemeenschap der zes landen hebben zij die concurrentie regelen aanvaard, echter mét garanties, dat de vijf overige partners toezeggingen de den op het sociaal gebied, onder meer de gelijke beloning van mannen en vrouwen AMSTERDAM De gunstige stemming voor de aandelen en claims Koninklijke Olie blijft aanhou den. Dit werd ook weer ter beurze ge demonstreerd door de vaste prijs, waar voor de claims en de aandelen in andere handen overgingen. Wallstreet toont goede belangstelling en de slotprijs van woens dag aldaar voor de claims van 1% dollar tegen U/m de dag daarvoor, geeft hiervan een duidelijk beeld. Londen was ook thans weer de gangmaker in Amsterdam en nam de claims uit de markt. Het geringer aan bod van de claims veroorzaakt natuurlijk hogere prijzen, om aan de vraag te kunnen voldoen. Bij de opening werd 4,25 voor de claims betaald tegen woensdag als slot prijs 4. In het verdere beursverloop 'daalde de prijs tot 4,19 op welk niveau ongeveer werd gesloten. De aandelen wer den bij de opening verhandeld op 147.50 tegen de dag daarvoor als slotprijs 145.30 Ook hier kon de hoge openingsprijs niet gehandhaafd blijven en bij het scheiden van de markt wqs de koers teruggevallen tot ongeveer 147. De stemming voor de claims van de ge wone en preferente aandelen Dordtsche blijft prima. Betaald werd ongeveer 1170 1106) voor de claims van de preferente aandelen. Er is meer vertrouwen en het publiek laat dit duidelijk merken door met koop orders in de markt te komen. Hiervan profiteerden vooral aandelen Unilever die zich ongeveer 9 punten konden verbeteren vergeleken bij de vorige slotprijs. Uni lever opende op 242 (plus 3 percent) maar moest tegen het slot hier 1 percent van afstaan. A.K.U. profiteerde van de gun stige berichten over de Vereinigte Glanz- stoff, waarin de A.K.U. een meerderheids belang heeft. De aandelen werden met een koerswinst van 2 punten verhandeld: K.L.M. verder in x-eactie op f 107.20 107.90). De scheepvaarten ontmoetten wat meer belangstelling dan de vorige dagen. Er la gen nog wat verkooplimites in de markt die werden opgeruimd. De stemming was ook hier prijshoudend tot vast en de koers winsten bedroegen 1 tot 3 punten. De cul tures reageerden hoegenaamd niet op de berichten uit Sumatra. Men hield het hoofd koel al waren de koersverbeteringen voor Deli's en H.V.A.'s 1 punt. Senembah verbeterde ongeveer 2 percent. De situatie op de beleggersmarkt was van dien aard, dat door het aanbod, de verplichte 200.000 vraag voor de staf- fellening, kennelijk geen invloed op de koers van dit papier kon uitoefenen. Deze obligaties ondergingen een reactie van on geveer percent. Op de overige obligatie- markt bleven de koersen vrijwel onver anderd. Aandelen Union Rijwielen waren 3 per cent hoger bieden op 105 (102) op de publi- katie van het dividendvoorstel van 10 per cent 19 percent). Prolongatie 4'/a percent (ANP). NEW YORK De koersen vertoonden een onregelmati ge daling bij lichte handel. Later in de beurs werden er meer dalingen dan stij gingen genoteerd, nadat een aanvankelijke stijging het herstel van woensdag verder had gevoerd tot nieuwe hoogtepunten in die koersbeweging. Standard Oil of New Jersey daalde meer dan een doliar op het verslag, waaruit een recordomzet (8 mil jard dollar) blijkt maar een daling van de nettowinst; het dividend bleef onver anderd. De andere olies stonden onder in vloed van die daling. Barber moest 2 dollar Prijsgeven; Mission Corp., een buitenge wone uitzondering, steeg fractioneel, even als Royal Dutch, het meest actieve fonds gisteren. De staalwaarden werden laat- beurs onregelmatig met Granite City drie dollar lager. De openbare nutsbedrijven daalden licht. Du Pont, dat een dollar la ser noteerde, leidde de chemiefondsen neerwaarts. Van de 1.152 verhandelde fondsen sloten er 450 lager en 420 hoger. Het industriegemiddelde kwam van 451.16 °P 449.72; dat voor openbare nutsbedrijven van 72.86 op 72.53 en dat voor spoorwegen van 109.53 op 108.90. De omzet bedroeg 2-150.000 aandelen tegen 2.220.000 op woc-sdag. (U.P.) en de grotere vergoeding van de overuren terwijl Frankrijk in de overgansperiode van twaalf jaren nog bovendien speciale beschermingsclausules kan inroepen. Die protectie zullen de Fransen uiteraard in de vrijhandelszone niet zo gemakkelijk ver krijgen. Er wordt te Brussel gefluisterd, dat Maudling de steun zoekt van de Benelux- landen om de Engelse positie te verster ken. De Belgische minister van Buiten landse Handel, Fayat, heeft zich nog vorige week in een rede voor de Vlaamse Club te Brussel een warm voorstander getoond van de oprichting van de vrijhandelszone De grote knelpunten in de onderhande lingen over de totstandkoming der zone zjjn de landbouwvraagstukken en de kwes tie van de beschermingsclausules. In de eerste fase van de onderhande lingen waren de Britten van oordeel, dat de landbouwprodukten helemaal uit d*- vrijhandelszone dienden te worden geslo ten; alleen de industriële produkten zou den vrij circuleren. Het is een standpunt dat landbouw-exportlanden, zoals Dene marken, Nederland en zelfs Frankrijk, in geen geval konden aanvaarden. De Britse delegatie is geleidelijk veel soepeler ge worden en aanvaardt nu, dat aparte on derhandelingen over de landbouwproduk ten zouden worden gevoerd. Engeland zou zich thans kunnen verenigen met het sy steem van de minimumprijzen, waartoe de zes landen geleidelijk zullen overgaan. Men weet dat de zes landen in d3 loop van twee jaren, dus tegen 1960, een land- bouwconferentie zullen voorbereiden wel ke een gemeenschappelijke landbouwpoli tiek voor de Europese Gemeenschap zal uitwerken. Engeland, en eventueel andere deelnemende staten van de vrijhandels zone, zouden aan die gemeenschappelijke landbouwpolitiek kunnen meedokteren. In geval dat één van de staten zich door un faire concurrentie benadeeld acht, gelden in de zes landen de concurrentie-regelen van het verdrag van Rome, en een bena deelde partij kan zich tot het hof van Justitie wenden. In de Vrijhandelszone wensen de Britten geen instellingen, die een soort recht van arbitrage hebben. Men zal dus een speciaal verdrag in verband met beschermingsmaatregelen moeten re digeren. In de kringen van de Europese Commis sie, welke donderdag niet bij deze vrijhan delszone-besprekineen was betrokken, is men van oordeel, dat Maudling slechts aan het begin van zijn moeilijkheden is en dal zijn opvatting, als zou de vrijhandelszone een veel eenvoudiger economische en poli tieke constructie zijn dan de gemeenschap der zes landen, thans reeds door de feiten wordt tegengesproken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Directie en commissarissen van de n.v Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij zullen op de eerlang te houden aandeelhoudersver gadering voorstellen over het afgelopen boekjaar een dividend uit te keren van 10 percent. Dit is gelijk aan het dividend van vorig jaar. President Eisenhower heeft het congres verzocht de bevoegdheden der regering tot verlagir.., van de douane-rechten voor een periode van vijf jaar te verlengen. Naar hij verklaarde is dit van wezenlijk belang voor de Amerikaanse economie en de veiligheid der V.S. en voor Amerika's buitenlandse betrekkingen. De volgende week zal een wetsvoorstel, strekkende tot het verlengen van de be voegdheid tot verlaging van de douane rechten, door de minister van Handel, Sinclair Weeks, in het congres worden in gediend. Men verwacht, dat dit voorstel op onge woon groot verzet zal stuiten. De bevoegd heid tot verlaging van de douanerechten onder de geldende wetgeving loopt op 30 juni af. Volgens een officiële mededeling zal president Eisenhower waarschijnlijk bevoegdheid vragen tot het verlagen van de douanerechten met 5 pet. per jaar ge durende vijf achtereenvolgende jaren. 3-3H°/o Nederl. '47 3"/„ Nedl 1962/64 A. K. U "nlvé Delft Van G'lder Zonen K N Hoogoven Nederl Ford N Kabol fabriek gew Philips Gloeil Pref.PhiüpsGloeil Unilever Wilton Feyenoord Do'-dtsche Petrol Kon Petrolpum Rilliton '■dam Rubber K. L. M HoU Amer Lijn K N S M N Scheepv Unie Nievelt Goudr Phs. v Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank ^wentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel Genera] Motors. Shell Union Tidewatei Vorige keors. Slotkoers rieden gisteren 13.45 uur 85% 85 Vi 89% 89% 156% 159 282 285 183 183 254 254 174% 174 226 226 240% 241% 146 146 341 343 214 214 147,— f I47.U 180 183 38 39 107.10 108.21: 145 145 135/4 137 110 110 155 153 201 201% 81%. 81 53% 52% 205 205 69 69 150% 150 172 172 168 169 45 44% 39U,r, 38 56% 56% 35 34%i 61 61 23% 23 Claims 4,34. LONDEN (AFP) Drie Chinese stu denten hebben op 28 juli van het vorige jaar geprobeerd de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, met een pennemes te vermoorden. De minister werd licht gewond, de daders werden gegrepen en terechtgesteld, aldus heeft een Chinese student volgens het libe rale Britse blad ..Manchester Guardian' onthuld. Het plan was in 1950 gerijpt onder een groep Chinese studenten in Amerika, die zwoeren „hun leven te zullen offeren om China van het communisme te bevrijden" Teruggekeerd in China moesten zij in Pe king een ideologische leerschool doorlopen waar hun getal tot zestig aangroeide. In kleine groepen werden de leerlingen bij Tsjoe En Lai ontboden, die hun met hun terugkomst geluk wenste. Toen het drietal dat de aanslag zou plegen niet terugkeerde, begrepen de anderen, dat de opzet was volvoerd. Pas een maand latei lekte uit dat de aanslag mislukt was. Offi cieel werd verklaard dat de minister ziek was. Men zag hem pas weer in het open baar bij het optreden van een Indische danseres in augustus. Van de samenzweerders zijn er 34 om het leven gekomen of gebracht bij acties van verschillende aard. De verteller was het gelukt via Birma Engeland te bereiken Hij zei zich te hebben vergist in de libe rale sfeer, die het einde van het huidige regime leek in te luiden. (UP) De aanslag werd gevolgd door studentenopstanden, tot in de afgelegen provincie Kweitsjou toe. Volgens de ont snapte student zijn er maar dertig gevaar lijke communisten in China. Als die dertig verwijderd konden worden, zouden de wer kelijke intellectuelen China kunnen ver lossen van de onderdrukking, zonder even wel een eind te maken aan het goede dat het regime ongetwijfeld aan het volk ge bracht heeft. „Er is geen kans dat het volk, dat beter af is dan vroeger, tegen het regime in opstand komt", zei hij vol gens de „Manchester Guardian". NEW YORK (U.P). In het hoofdkwartier der UNO is een persconferentie gegeven door een aantal deskundigen uit de UNO- commissie, die moet rapporteren over de gevolgen van radio-actieve straling. De Russische deskundige, prof. A. V. Lebe- dinsky, lid van de Russische Academie van Wetenschappen, bracht daarbij als eerste een politiek aspect ter sprake. Hij betoog de, dat er maar één absoluut veilige weg is, om een eind te maken aan het stralings gevaar voor de mensen: stopzetting van alle proeven met nucleaire wapens. Prof. Lebedinsky is voorzitter van de subgroep, die speciaal de somatische gevolgen (ge volgen voor het slachtoffer zelf. niét die, welke bij voortplanting overgaan op na komelingen) bestudeert. Lebedinsky deelde mede, dat de radio actieve afvalstoffen tamelijk gelijk over de gehele wereld verdeeld zijn. Doch het ge vaar, daarmee verbonden, is niet overal even groot. Een belangrijke rol speelt de opname van het gevaarlijke strontium-90 in de bodem een belangrijke rol, en de aard van de bodem, en de wijze, waarop de bevolking zich voedt, is dan bepalend voor de mate van gevaar. Het Russische standpunt, met inbegrip van de politieke opmerking, vond steun van de Japanse deskundige, dr. Masao Tzuzuki. Dr. Shields Warren, directeur van he< Kankerinstituut in Boston en Amerikaans vertegenwoordiger in de commissie, is voorzitter van een subcommissie, die zich bezig houdt met de genetische gevolgen. Deze geleerde erkende, dat de nucleaire wapenproeven een probleem vormen, doch hij noemde het. voor de toekomst, een be langrijker probleem, hoe men de kern energie voor vreedzame doeleinden zonder gevaar voor de mensheid kan gebruiken. ALGIERS (UP) Tussen de gedelegeer de van het Internationale Rode Kruis, Jean de Preux, en de Franse autoriteiten in Algerije is een bevoegdheidsgeschil gaande. De Franse autoriteiten hebben de Zwitser met arrestatie gedreigd, als hij zonder toestemming van de autoriteiten een bezoek zou brengen aan vier Franse krijgsgevangenen, die in handen van de nationalisten zijn. De Preux onderhandelt in Tunis met vertegenwoordigers der op standelingen over vrijlating van het vier tal. Indien De Preux de gevangenen wil bezoeken, zou hij, vermoedelijk onder ge leide van nationalistische gidsen, de Tune- sisch-Algerijnse grens moeten overschrij den Tijdens een persconferentie in Algiers werd officieel de mening verkondigd, dat De Preux een dergelijke tocht op eigen gevaar zou ondernemen en dat hij vermoe delijk ..gevangen gemaakt" zou worden in dien hij zonder toestemming van de Franse autoriteiten Algerije zou betreden. PARIJS (UP) Het Franse kabinet zou gisteren hebben gesproken over een for meel nrotest bij de Verenigde Staten tegen een onderhoud, dat het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken aan vertegenwoordigers van de Algerijnse rebellen heeft toegestaan. BOGOTA (Reuter) Bij het uitbreken van nieuwe gewelddadigheden in het ge bied van Tolima ten zuidwesten van de Columbiaanse hoofdstad, Bogota, zijn vol gens nog niet bevestigde berichten veer tig personen omgekomen. Toen deze be richten te Bogota werden ontvangen werd het kabinet bijeengeroepen. Sedert november hebben bendeleden ruim veertig mensen in het gebied van Tolima gedood. De plaatselijke bevolking heeft om krnrhti"e militaire artir verzocht, maar tot dusver hebben alle militaire maatre gelen gefaald. MOSKOU, (AFP) De Opperste Sov jet (Parlement) van de Russische Sovjet republiek heeft in het grote paleis van het Kremlin zijn vijfde zitting gehouden in tegenwoordigheid van alle leden van het presidium van de communistische partij der Sovjet-Unie. De voorzitter van de plancommissie van de Russische Sovjet-republiek. Baibakov zei in een verslag over de economische toe stand, dat de produktie van ijzer, staal en elektrische energie in de Russische repu bliek op het ogenblik reeds groter is dan in Groot-Brittannië, Frankrijk of West- Duitsland. De 130.000 fabrieken in de Sovjet-repu bliek Rusland leveren tweederden van de totale industriële produktie van de Sov jet-Unie. Voor dit jaar wordt een verhoging van zeven percent van de ijzer-, staal- en elektriciteitsproduktie verwacht. Ook zal de produktie van veel verbruiksgoederen zoals stoffen, kleding, schoeisel en levens middelen worden vergroot. Het industriële plan voor 1957 is voor 104 percent uitge voerd. Het totaal aantal arbeiders in de Russische republiek bedraagt 34.200,000. De Russische republiek is met 76 per eent van het grondgebied van de Sovjet- Unie en 122,6 miljoen inwoners de grootste der Sovjet republieken. Er wordt ongeveer zeventig percent van het totaal der indu striële en agrarische produktie van de Sov jet-Unie vervaardigd en verbouwd. Deze opname werd gemaakt tijdens de openingsrede van Babaikov. BELGRADO (Reuter) Drie vooraan staande Joegoslaviërs, van wie er twee voor de oorlog leiders van de socalistische partij waren, staan in Belgrado terecht op beschuldiging van pogingen om het regimo- Tito omver te werpen, zo meldt het Joego slavische persbureau Tanjug. Het zijn de 70-jarige Bogdan Krekitsj, de 56-jarige dr. Dragoslav Stranjakovitsj vroeger hoog leraar in de theologie en de 73-jarige Aleksandar Pavlovitsj. Krekitsj en Pavlo- vitsj waren voor de oorlog vooraanstaande leden van de kleine marxistisch-socialis- tische partij in Joegoslavië. Volgens Tanjug hebben de beklaagden schuld bekend. De 58-jarige dr. Milan Zoe- jovitsj hoogleraar in de rechtsgeleerd heid aan de universiteit van Belgrado, wordt ten laste gelegd dat hij de groep heeft geholpen. Twee waarnemers van de Amerikaanse ambassade wonen het proces bij. Employés van deze ambassade worden als getuigen a charge gehoord. Pavlovitsj wordt namelijk ook beschuldigd van pogingen in contact te treden met buitenlandse diplomatieke mis sies. Er wordt evenwel niet openlijk ge zegd, dat de Amerikaanse ambassade bij de zaak betrokken is. PARIJS (AFP). - In Parijs verluidt, dat generaal Dufourt, inspecteur-generaal van de artillerie, „op zijn verzoek" op non- actief is gesteld en dat de bevelhebber van de Franse artillerie in West-Duitsland disciplinair gestraft is na meningsverschil len met de socialistische staatssecretaris voor het leger. Metayer, over recente be noemingen en bevorderingen van hoge officieren. Generaal Dufourt is behalve inspecteur- generaal, voorzitter van de commissie die zich bezig houdt met de bevordering van officieren van het Franse leger. Hij zou een aantal recente bevorderingen, waar onder die van generaals, onrechtvaardig en onwettig achten. De andere generaal zou zich bij hem aangesloten hebben. De rechtse afgevaardigde Beauguitte. een vroegere minister, is van plan de kwestie in de Nationale Vergadering te berde te brengen, tijdens een algemene interpellatie over „het gevoel van onbe hagen in het leger". De minister van De fensie heeft in een communiqué gezegd dat de bevorderingen in kwestie geheel '•egelmatig zijn geschied en dat hij op 4 februari in de Nationale Vergadering alle nodige uitleg zal geven. Wereldreis. Het Zaandamse journa listen-echtpaar Jan en Leny Hof. dat op een scooter een wereldreis maakte via Amerika, Australië en Azië, keert morgen in Zaandam terug.Zij vertrokken anderhalf jaar geleden. „De Beer" behouden. Na een met de stichting natuurmonument „De Beer" ge houden bespreking verwachten B. en W. van Rotterdam, dat bij verwezenlijking van het plan-Europoort op de kop van het eiland Rozenburg de vogelbroedplaats ge handhaafd kan blijven, zelfs als er tussen dit nieuwe havencomplex en de zee een tweede verbinding komt. Dit heeft de bur gemeester van Rotterdam in de vergade ring van de gemeenteraad verklaard bij het voorstel over te gaan tot aankoop van gronden, gelegen in het plan-Europoort. Dit voorstel werd aangenomen. Spaans. Prinses Irene zal met ingang van het nieuwe studiejaar 1958-'59 aan de rijksuniversiteit te Utrecht, bij prof. C. F. A. van Dam Spaans gaan studeren. CAIRO (UP) Vandaag wordt de Syri sche president Sjoelcri El Koewatli in Cairo verwacht, om, samen met president Nasser de fusie tussen Syrië en Egypte te procla meren. Nog voor de handtekeningen gezét zijn, kijkt Nasser al verder. In antwoord op een gelukwens van een vereniging van Syrische advocaten uit Da mascus, verklaarde Nasser: „Wij beschou wen de eenheid van Egypte en Syrië als de kern van een grote unie van alle Arabi sche staten. Wij twijfelen er niet aan dat een pan-Arabische unie een beschermend schild tegen imperialistische samenzwe ringen zou zjjn". In de straten van de Egyptische hoofd stad zijn erepoorten opgericht en Egypti sche en Syrische vlaggen uitgestoken om de geboorte van een „verenigde Arabische staat" te verwelkomen. Geschut zal don deren, vuurwerk zal de hemel verlichten en vliegtuigen zullen suikergoed en rozen uitwerpen. Volgens radio-Caïro wordt de fusie „de grootste overwinning van het Arabisch nationalisme tot op heden". „Het getij is bezig te keren ten gunste van een pan-Arabische Unie", zo werd gezegd. (AFP) „Ik heb mijn plicht gedaan en ik wil nu mijn verantwoordelijkheden overdragen aan Abdel Nasser, een jonge Arabier wiens trouw aan de Arabische zaak volkomen is", zo heeft president Koe watli, volgens radio-Caïro, verklaard. Van de officiële Syrische afvaardiging maken ook premier Assali, kamervoorzitter Hou- rani en minister van Buitenlandse Zaken Bittar deel uit. Van officiële zijde zijn nog geen bijzonderheden over de te vormen unie bekendgemaakt. De fusie, die de nieuwe staat één grond wet, één parlement, één leger en één pre sident zal geven, heeft bijval verworven van leiders en politieke organisaties in on derscheiden Arabische landen. AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft de minister van Bui tenlandse Zaken. Samir Rifai, en de minis ter voor Hofzaken, Soeliman Toekan, res pectievelijk naar Riad en Bagdad gezonden met een boodschap voor koning Saoed en koning Feisal. Deze boodschap heeft be trekking op de uitnodiging van president Nasser aan het adres van de Arabische landen om tot de Egyptisch-Syrische unie toe te treden. Koewatli gearriveerd CAIRO (UP) President Koewatli is vanmorgen per vliegtuig gearriveerd. Ge luidswagens verkondigden in de straten dat Koewatli om tien uur zou aankomen Duizenden hadden zich langs de route naai het vliegveld geschaard. Geëscorteerd dooi een escadrille Egyptische Mig-straaljagers, landde zijn vliegtuig te 10.35 uur. De met bloemen gedrapeerde erepoorten op de route vanaf de luchthaven, waren hai) vol tooid. omdat Koewatli een dag eerdei kwam dan aanvankelijk bepaald was Koe watli werd op het vliegveld begroet dooi Nasser. Uit luidsprekers langs de route schetterde krijgshaftige muziek, waarbij „Allan Akbar", dat gecomponeerd is op het hoogtepunt van de strijd te Port Said in 1956. De route van zeven kilometer van het vliegveld naar het Qoubbeh-paleis, waar Koewatli zal logeren, was door de politic afgezet. Op het middaguur woonden do twee presidenten het gebed bij in de Ala- zhar-moskee. Het trio Smits-Plantaz-Willaert is als tweede geëindigd in een negendaagse kop- pehvedstrijd, die in Cleveland werd gehou den. Het had een achterstand van negen ronden op een internationale ploeg, sa mengesteld uit de Australiër John Tressi- der, de Belg Ward van de Velde en de Amerikaan Steve Hromjak. Aagtekerk. 31 te Pt. Elizabeth vervv. v. Kaapstad Aalsdijk, 31 te Singapore. Aardijk 30 v. New York n. Antwerpen. Abbekerk, pass. 30 Minikoi n. Pcnang. Agamemnon. 30 te New Orleans n. Houston. Akkrumdijk, 30 v. New York n. Boston. Alcor. 1/2 te Las Palmas verwacht. Albireo, 31 te Aden. Alderamin, 30 ten anker Khorramshar. Alhena, 1/2 te Rio de Janeiro verwacht. Alkaid, 30 te Bahia Blanca. Almdijk. 31 te Houston. Alphard, 31 te Santos. Amerskerk, 31 te Zanzibar. Amstelkroon, 30 v. Port Said n. Gibraltar. Amstelpark, 30 400 m. w.n.w. Honolulu n. H'lulu. Andijk, 30 te Bremen verwacht. Arkeldijk, 30 te New York. Baarn, pass. 30 Ouessant n. Barbados. Batjan, 30 v. Savannah n. Houston. Batu, pass. 30 Cape Bon n. Beyrouth. Bawean, 30 te Port Said verw. v. New York Boschkerk. pass. 31 Algiers n. Port Said. Breda. 30 v. Hamburg n. Antwerpen. Calamares. 31 te Pto. Barrios. Cal'isto. 30 te Antwerpen v Houston. Caltex Delft. pass. 30 Suez n Pernis. Caltex Leiden. 30 80 m. z.z.w Kreta n. Pernis Caltex Rotterdam. 30 te Sidon. Caltex Utrecht. 31 te Rastanura verw. v. Suez. Carrillo, 31 v. Mobile n. Sta. Marta. Cartage, 12/2 te Rotterdam verwacht. Castor, 31 te Jacksonville. Ceronia, 31 v. Abadan n. Karachi. Cirrus, 1/2 te Rotterdam verw. v. Atl. Oceaan. Cleodora, 31 te Brisbane, daarna Singapore. Congokust, 31 te Takoradi. Cottica, 31 te Norfolk. Crania. 5/2 te Shellhaven verwacht. Cumulus (weerschip), 30 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Delft. 30 v. Curasao n. Maracaibo. Dongedijk, 30 v. Cristobal n. Southampton. Dorestad. 29 550 m. n.o. Barbados n. Pto. La Cruz, Doris, 31 v. Ciudad Trujillo n. Pto. Cabello. Kernland, 30 te Rio Grande verwacht. Eenhoorn, 30 v. Karlovassi n. Algiers. Ena, 31 te Trinidad. Esso Den Haag, pass. 30 Wight n. Sidon. Esso Nederland, pass. 30 Malta n. Isle of Grain. Fravizo, 29 v. Rotterdam n. Valencia. Friesland, 30 te Setubal. Gaasterland, 31 te Las Palmas. Ganymedes, 29 v. Amsterdam n. Bremen/Hamb. Graveland. 30 te Vitoria verwacht. Haarlem. 30 te Puerto Barrios. I-lathor, 29 te Amsterdam. Haulerwijk. 30 te Aarhus. Hector. 30 v. Piraeus n. Alexandrië. Heelsum, 30 v. Jacksonville n. Savannah. Heemskerk, 30 v. Shanghai n. Kobe. Helder. 30 te Cienfuegos verwacht. Helicon, 30 330 m. n.w. Madeira n. Paramaribo. Hermés, 30 v. Curacao n. Puerto Limon. Himalaya, 30 te Rotterdam. Hoogkerk. 31 te Zanzibar. Hydra, 31 te Pto. Ordaz. Hos, 30 v. Rotterdam n. Amsterdam. Isis. 30 te Port of Spain verwacht. Japara, pass. 29 Gibraltar n. Rotterdam. Japara KRL, 30 20 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Jason. 29 v. Puerto Limon n. Ciudad Trujillo. Jupiter, 29 te Malta. Kalydon, 31 te Bandarmashur verwacht. Karimata. 30 te Suez. Kermia, 31 v Curacao n. Havana, daarna P. Rico. Khasiella, 31 te Blackwater verw. v. Killingsholm. Kieldrecht, pass. 30 Gibraltar n. Marseille. Koningswaard, 29 400 m. o.z.o. St. Helena naar Curagao. Kopionella. 30 te Pt. Sudan v. Massawa. Laertes. 31 te Liverpool. Langkoeas, 31 v. Kuwait n. Khorramshar. Lekkerkerk, 29 v. Aden n. Djeddah. Lekhaven, 30 te Hamburg verwacht. Leto, 30 v. IJmuidcn n. Pepel. Limburg. 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Lindekerk, 29 v. Amsterdam n. Perzische Golf. Lissekerk. 30 te Bremen verwacht. Lombok. 30 te Kaapstad verwacht. Loosdrecht. pass. 30 Ras Madraka n. Damman. Loppersum, 31 v. Amsterdam te Bremen verw. Luna. 30 v. Rotterdam n. Bremen. Maas. 30 v. rede Alexandrië n. Beyrouth. Maaskerk, 4/2 te Duinkerken verwacht. Malea. 30 250 m. z.w. Bombay n. Niigata. Maureen. 31 tc Panama City. Modjokerto, 1/2 te Venetië verwcht. Molen kerk. 31 te Rangoon verwacht v. Colombo. Musilloyd. 31 et Belawan v. Penang. Naess Commander, pass. 30 Gibraltar n. Fawley. Na ess Lion. 30 v. Sidon n. Landsend. Nestor. 31 te Trinidad. Nieuw Amsterdam, 30 in Str. Florida n. N. York. Oldekérk. 30 v. Kobe n. Hongkong. Omala, 4/2 te Bahia verwacht. Oostkerk, 30 te Rotterdam. Orion. 31 v. Alexandrië n. Ceuta. Oronsay, 9/2 te Rotterdam verwacht. Osiris. 29 100 m. z. Florida n. Mobile. Ouwerkerk, 30 v. Port Swettenham n. Penang. Peperkust, 30 v. Kribi n. Lagos. Polydorus. 30 Minikoy gepass. n. Penang. Prins Alexander. 30 te Haifa verw. v. Beyrouth. Prins Casimir, 30 v. Haifa n. Palma (Majorca). Prins Fred. Hendrik, pass. 30 Finisterre n. R'dam. Prins Willem V, 30 v Lissabon n. Barcelona. Pygmalion, 31 te Port of Spain. Rempang. 31 v. Breinen n. IJmuiden. Rioüw. 30 v. Aden n. Suez. Rita. 31 te Singapore verwacht. Rotti. 31 te Belawan verwacht v. Penang. Sarpedon. 31 v. New York n. Curacao. Schie. 30 te Amsterdam. Schouten. 30 v. Singapore n. Port Swettenham. Scnegalkust, 31 te Cotonou. Sibigo. 30 te Hollandia verwacht v. Sydney. Solon. 30 te San Juan. Stad Delft. pass. 30 Finisterre n. Boulogne. Stad Haarlem, 30 v. Las Palmas n. Monrovia. Stad Leiden, pass 30 Kp. Henry n. Rotterdam. Stad Maassluis, 30 v. Rotterdam n. Narvik. Stad Rotterdam. 31 te Kirkeness. Stan vac Benakat. 30 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Pendopo, 31 te Buatan verwacht. Stanvac Talangakas, 31 te Singapore verwacht. Statue of Liberty. 30 v. Philadelphia n. Marseille. Steven, 31 v. Ceuta n. Tripoli. Straat Banka, 30 v. Sydney n. Melbourne. Strat Madura, 30 v. Colombo n. Singapore. Straat Mozambique, 31 te Kobe. Straat Soenda, 30 te Kaapstad verwacht. Sumatra. 31 te Singapore. Talisse. 30 v. Houston. 31 te New Orleans. Tarakan. 31 te Le Havre v. Liverpool. Tegelberg. 30 v. Pt. Elizabeth n. Kaapstad. Telamon. 29 v. Bremen n. Antwerpen. Tero, 30 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tibia. 30 v. Cristobal n. Curacao. Tjiluwah, 30 te Surabaja. Tomori. 31 te Cadiz. Trajanus. 28 v. Petit Goave n. Port Au Prince. Trompenberg, 30 v. Bronwsville n. New Orleans. Utrecht. 30 v. Tandjong Priok n. Tjeribon. Vasum. 29 v. Amsterdam n. Mena Al Ahmadi. Vlist. pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. W. Alton Jones, 31 te Philadelphia. Waterman. 30 te Bremen verw. v. Amsterdam. Weltevreden, 30 v. Hamburg n. Bremen. Westertoren. 31 te Lyttleton. Westland, pass. 30 Fernando Noronha n. L. Palm. Wield recht. 30 te Rotterdam. Willem Ru vs. 30 v. Rotterdam n. Tandjong Priok. IJssel, 30 v. Amsterdam n West Indië. 'aanland. 31 ie Montevideo. Zeeland, 31 te Assa verwacht. Zuiderkerk, 30 te Suez. SLEEPVAART Argus. 31 v Rotterdam n. Noordzee. Atlas. 31 v. Rotterdam n. Noordzee. Barentsz.ee. 31 80 m z.o. Jackm.ville n. N. Palmira. Blankenburg, pass. 29 Kp. Vincent n. Rotterdam. Clyde. 29 270 m. z. Fayal n. Gent. Cycloop. 31 v. Rotterdam n. Kuwait. Friesland, 31 400 m. n.o. Mobile n. Mobile. Gele Zee, 29 v. Sheerness n. Cobh. Hudson, 31 Ouessant gepass. n. Jamaica. Humber. 31 350 m. n.o. Paramaribo n. N. Palmira. Maas. 31 v. Rotterdam n Noordzee. Oceaan. 31 v. Maassluis n. Noordzee. Rode Zee. 29 260 m. w. Madeira n. Houston. Titan. 31 40 m. o.n.o. Dover n. Den Helder. Tyne. 31 et Holtenau n. Tandjong Priok. Witte Zee. 29 90 m. n. Alexandrië n. Bari. Zwarte Zee, 31 v. New York n. Fayal. KLEINE VAART Alcetas. pass. 29 Gibraltar n. Antwerpen. Bab T. 30 15 m. van Goole n. Goole. Bloemgracht, 30 bij Pitboei v. Hamina n. Huil. Draco, 29 te Amsterdam n. Hamburg. Flevo, 30 te Rotterdam n. Duinkerken. Flevo, 29 25 m. o. Man v. Silloth n. Partington. Ilias, 30 te Rotterdam n. Oran. Insp. Mellema, 29 dw. eil. Man n. Londonderry. Joost, 29 te Emden v. Zaandam. Kaap St. Vincent. 29 v. Vestervik n. Zaandam. Lijnbaansgracht. 29 et Scheveningen. Lucas Bols II, 30 cmfwyp shrdlu lf vbgkq mfwy Manto. 29 v. Ceuta n. Antwerpen. No tos. 29 v. Livorno n. Napels. Plato. 30 20 m. z.o. Fehmarbelt n. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3