Vijftig jaar geleden Geef ons dezelfde faciliteiten als de woningwetbouw Automobilist kreeg kaakslag en verloor een tand MONUMENTEN VOOR ZEELAND <~Praatótoel U R B A C H VRIJDAG 31 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Bouwondernemers vragen 60 tabletten f 0.98 Kampeertarieven voor Bakkum blijven verhoogd Subsidiëring na tekort bij „Theater" P.E.N. zal in 1962 weer uitgebreid worden Toepassing van kern centrale wordt onderzocht Universitaire wijk in Utrecht Ben ik Uw „beste kameraad" Predikantsvacatures in de Ned. Hervormde kerk Examens Kerkelijk Nieuws KANT - TULE en ZIJDE HAARLEMSE RECHTBANK Opheffing van bezettingsmaatregelen Vrouw stal gemeentegelden uit de tas van haar man Op dz Provincie onderzoekt smaak van het water Maatregelen zijn in voorbereiding Uit Haarlems Dagblad van 31 januari 1908 De Nederlandse Bond van Bouwonder nemers meent, dat de oplossing van de woningnood niet in de eerste plaats ge zocht moet worden in een vergroting van het aantal woningwetwoningen, maar in het bevorderen van de particuliere woning bouw, overeenkomstig het principiële uit gangspunt van de woningwet. In een verklaring van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Bouwonder nemers wordt gezegd, dat de overheid bij haar subsidiebeleid zich dient te laten lei den door het uitgangspunt van Woningwet en Woningbesluit, waarin de bouw en ex ploitatie van woningen door particulier initiatief primair worden gesteld, terwijl slechts aanvullend de bouw en exploitatie van woningen door woningbouwverenigin gen en gemeenten mogen geschieden, voor zover de particuliere bouw hierin niet kan voorzien. De maatregel om voor de bouw van 40.000 woningwetwoningen kapitaal van overheidswege tegen 4 percent beschik baar te stellen komt volgens de bond van bouwondernemers in strijd met dit uitgangspunt. De overheid verleent wel financiële faciliteiten ten behoeve van de als aanvullend bedoelde woningwet- bouw, maar neemt geen gelijksoortige maatregelen voor de particuliere woning bouw, die aangewezen is op de particulie re kapitaalmarkt, dus op de geldende marktrente van 6 a 6V2 percent en die geen faciliteiten geniet welke de woning wetbouw wèl ten deel vallen. De Bond van Bouwondernemers acht het daarom noodzakelijk, dat op korte termijn de subsidieregeling voor de particuliere bouw wordt aangepast aan de situatie op de kapitaalmarkt in dezelfde mate als dit is geschied voor de woningwetbouw. Op een overbrugging van het rentever- schil van 2 a 2V« percent, dient, aldus de bond, tenminste ook dat deel der bevol king, dat woningen betrekt uit de particu liere sector, aanspraak te maken. De Bond van Bouwondernemers acht dit temeer noodzakelijk nu de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid uitdrukkelijk heeft bepaald, dat tenminste 80 percent van de in 1958 te bouwen woningwetwonin gen betrokken moet worden door gezin nen met een inkomen, dat niet groter is dan dat van een geschoolde arbeider. Dit ADVERTENTIE KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland tot verhoging van de kam peertarieven voor het kamp te Bakkum heeft een punt van bespreking uitgemaakt in de donderdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland. Een motie van de heer Kuiper (Comm.) om de tarieven onveranderd te laten werd met 8 tegen 38 stemmen verworpen. De heer Kuiper zette uiteen dat het gewenst is de tarieven van 1957 te hand haven en de heer De Broeder (Arbeid) vroeg een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid om de zoge naamde forenstarieven minder te verhogen dan waartoe besloten is. De heren C1 y n c k (K.V.P.) en mr. A. B r u c h (A.R.) schaarden zich achter Gedeputeerde Sta ten. Eerstgenoemde deelde mee, dat de directie van het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noordholland overleg heeft ge pleegd met de betrokken kampeervereni gingen en dat hij de indruk had dat over eenstemming was bereikt. Mr.Bruch zette uiteen op welke wijze de kampeerterreinen te Bakkum ontstaan en uitgebreid zijn en welke sociale taak de provincie hierbij vervuld heeft. Door de toeneming van het aantal kampeerders moeten maatregelen getroffen worden om de steeds hoger wordende kosten te dek ken. Het is daarom van belang de tarieven voor de forensenkampeerders het meest te verhogen. Nadat de heer A. B. J. Prakken (Ar beid) het standpunt van Gedeputeerde Sta ten had verdedigd werd de motie van de heer Kuiper verworpen. De exploitatierekening over het speel seizoen 1956-1957 van de stichting toneel groep „Theater" sluit met een nadelig sal do van 78.819. Voor een gedeelte ter grootte van 38.181, is dit tekort ontstaan als gevolg van door de regering getroffen loonmaatregelen, nadat de voor de stich ting geldende provinciale subsidieregeling werd vastgesteld. In dit gedeelte van het tekort heeft het rijk een subsidie van 15.426 toegezegd, zodat door de overige subsidiënten nog een bedrag van 22.755 te dekken overblijft. De omslag van dit restant over deze overige subsidiënten be tekent voor de provincie Gelderland een bijdrage van 7580, welk bedrag gedepu teerden nu voorstellen te verlenen. betekent, aldus de bond van bouwonder nemers, dat terecht ook de minister van het standpunt uitgaat, dat de middengroe pen gehuisvest dienen te worden in par ticuliere woningen. Ook met het oog op de bestrijding van de werkloosheid in het bouwbedrijf acht de Bond van Bouwon dernemers het van het grootste belang, dat voorwaarden worden geschapen voor een volledige ontplooiing van de particu liere woningbouw. Het hoofdbestuur acht dan ook een wijziging van de Premiebe schikking Woningbouw 1957 op korte ter mijn zeer noodzakelijk, evenals aanpassing van de subsidiëring van de particuliere woningbouw aan de moeilijkheden op het gebied van de kapitaalvoorziening. Alleen hierdoor kan, volgens de bond, worden be reikt, dat het particuliere initiatief in staat wordt gesteld te voldoen aan de ge stelde verwachtingen, een jaarlijkse par ticuliere produktie van tenminste 40.000 woningen. De heer A. B. J. Prakken (Arbeid) heeft als lid van het college van Gedepu teerde Staten in de donderdagmiddag ge houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland mededelingen gedaan over het stichten van een centrale voor kernenergie, waarover een rapport van minister Zijlstra is verschenen. De provincie Noordholland staat ook voor de vraag op welke wijze de centrale van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordhol land (P.E.N.) in de toekomst uitgebreid zal moeten worden. Dat zal omstreeks 1962 op nieuw noodzakelijk zijn. Op welke wijze de kerncentrale dan ontwikkeld zal zijn is nog niet te zeggen. Het beste is dat de Nederlandse maatschappijen die energie opwekken een n.v. oprichten. Er zijn in die richting al besprekingen gaande en samenwerking is reeds bereikt. De vraag is altijd wie zal de eerste zijn en dat wil men niet steeds. Het is immers beter de ervaringen elders af te wachten. In Noord- Brabant zal de eerste centrale gebouwd worden en daarbij zijn de deelnemers van de S.E.P. betrokken. Gedacht was eerst dat de maatschappijen energie van de nieuwe kerncentrale zouden betrekken. Dat leek aanvankelijk in kannen en krui ken te zijn, aldus de heer Prakken, maar toch is men nog niet gereed en besprekin gen zijn gaande, waarbij de P.E.N. uit Noordholland ook betrokken is. In de provincie is men reeds bezig met reorganiseren doordat de kolenprijzen steeds omhoog gaan. Ketels zijn verbouwd, waardoor ook met olie gestookt kan wor den en andere ketels zijn geschikt gemaakt voor stoken met olie, allerlei soorten steen kolen en gas. Bij het P.E.N. zijn ingenieurs die een studie maken van de kernenergie en daarvan kan later geprofiteerd worden. Het rijk heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan om in Utrecht een nieuwe universitaire wijk te stichten. Deze wijk zal een oppervlakte beslaan van 200 hec tare. Het ligt niet in de bedoeling de uni versiteit en al haar gebouwen uit de bin nenstad van Utrecht te verplaatsen. Het ligt in de bedoeling allereerst op het ter rein een nieuw gebouw voor de natuurkun de te plaatsen wegens het stijgend aantal studenten voor deze faculteit en de grote betekenis die aan de natuurkunde voor ons land moet worden toegekend. Daarna zal ook een nieuw gebouw voor de dierge neeskundige faculteit worden gesticht. Het terrein dat nog bouwrijp gemaakt moet worden, is verkregen door overleg met de gemeenten Utrecht, De Bilt, Zeist en Bunnik. 'W& ADVERTENTIE Ja...? Heeft U dan do nieuwe hondenvoeding al geprobeerd? DOGGY. Zo gezond - een volledig uitgebalanceerde krachtmaaltijd, met veel vlees en cereals. Zo makkelijk: kant en klaar voor gebruik gereed. Al wat U doet, is het blikje openmaken. Vraag vandaag nog Uw winkelier! Ziet U Uw hond of poes graag vief en fit. Geef ze dan voeding waar extra, kracht in zit. „CATTY* voor de poes cn „DOGGY' voor de hond. Ze lusten niets liever en 't is zo gezond! nee 2 blik 48 ct. '/i blik 85 cL knnnen vermengd en onvermengd worden gegeven. Bevatten alle natuur lijke vitaminen en mineralen. EEN PRODUCT VAN^N. V^EDIVO^JJMUIDEN De Nederlands Hervormde Kerk hier te lande telde aan het begin van dit jaar 1920 gemeenten met 2046 predikantsplaat sen. Daarvan behoren er 307 tot de Ge reformeerde Bond, 337 tot de vrijzinnige richting en 1402 tot de orthodoxe richting. Het aantal vacatures bedraagt 192, waar van 62 Gereformeerde Bond, 58 vrijzinnig en 72 orthodox. Van de 192 vacatures zijn er 80 onvervulbaar (19 Gereformeerde Bond, 32 vrijzinnig en 29 orthodox). Uit een vergelijking van deze cijfers met die van 1 januari 1957 blijkt, dat het aantal predikantsplaatsen is gestegen van 2029 op 2046. De winst daarvan komt vrijwel uitsluitend ten goede aan de orthodoxe richting, want de Gereformeerde Bond zag zijn aantal met twee dalen. De vrijzinni gen zagen hun aantal met vier stijgen. Het aantal vacatures daalde van 211 op 192, van welke daling de drie modaliteiten ge lijkelijk geprofiteerd hebben. Het aantal onvervulbare vacatures steeg van 72 op 80. Hier lijden de vrijzinnigen het groot ste verlies, want hun getal van onvervul bare vacatures steeg van 26 op 32. Fries land staat met 200 gemeenten bovenaan, Zuid-Holland met 400 predikantsplaatsen eveneens. De Gereformeerde Bond is het sterkst in Zuid-Holland met 120 predikants plaatsen. De vrijzinnigen zijn het sterkst in Friesland waar zij 84 predikantsplaat sen hebben. De orthodoxen hebben de mees te predikantsplaatsen in Zuid-Holland: 255. Daar hebben zij ook de meeste vacatures: 40, evenals de Gereformeerde Bond, die er 29 heeft. De vrijzinnigen kampen het meest met vacatures in Friesland name lijk 21. Van de 80 onvervulbare vacatures staan Groningen en Friesland met elk 17 bovenaan. Daarvan hebben de vrijzinni gen in Friesland alleen er 13, de ortho doxen in Groningen 12. In Limburg heeft de Nederlands Hervormde Kerk 22 predi kantsplaatsen, die allen orthodox zijn. Er zijn er slechts 2 vacant. Amsterdam Gem. Univer.siteit. Bevorderd tot arts: de heren H. C. Bisschop, E. Mulder en K. W. Slaterus, allen te Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen le ged.: mevrouw L. de Vries- Koets en de heren R. F. M. Jessurun, M. F. Chayes te Amsterdam en E. Stegwee te Haarlem. Utrecht. Geslaagd voor het kandidaatsexamen diergeneeskunde mej. T. Pauw te Haarlem. Bedankt voor Gendt E. J. Loor te Heemse. Benoemd tot vicaris te C. Balk te Elburg. Ned. Herv. Kerk (Betuwe) (toez.): 2de Exloërmond ADVERTENTIE Toonaangevend in Damesstoffen GROTE SORTERING VOOR BRUIDSJAPONNEN Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 Voor de rechtbank te Haarlem hadden zich donderdag enige automobilisten te verantwoorden voor het feit dat zij zoda nig onvoorzichtig zouden hebben gere den, dat zij daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar zouden hebben ge bracht. Op 17 december 1956 reed een 45-jarige koopman uit Heemstede, op de Kenne- merbrug in Haarlem in noordelijke rich ting. Op het Frans Halsplein zou hij bij het nemen van een bocht een motorrijder met duopassagier dusdanig hebben gehin derd, dat deze maar nauwelijks een aan rijding zou hebben kunnen voorkomen. Op de Schoterweg ter hoogte van de Paul Kru- gerstraat zou de koopman daarna onver hoeds en zonder dat daartoe enige aan leiding zou hebben bestaan krachtig heb ben geremd, waarbij het achterop komen de verkeer opnieuw werd gehinderd. De verdachte gaf een geheel andere lezing van de zaak. Hij zei de bocht op het Frans Halsplein correct te hebben genomen. Hij had integendeel de motorrijder al rijden de attent gemaakt op diens onjuiste rijden. De koopman gaf toe bij het kruispunt Schoterweg-Paul Krugerstraat afgeremd te hebben, maar dit had hij gedaan om dat hij van mening was dat er verkeer uit de Paul Krugerstraat zou komen. Verder vertelde verdachte dat hij, nadat hij bij De regering heeft geantwoord op opmer kingen van Eerste Kamerleden over het zeer langzame tempo waarin de bezettings maatregelen worden afgeschaft. Zij we zen er op, dat sinds de totstandkoming van de wet bezettingsmaatregelen 1957 slechts 13 regelingen zijn afgeschaft. Minister Samkalden meent dat op deze wijze geen juist beeld wordt gegeven van de< wetge vende arbeid, welke is verricht ten einde tot opruiming van het bezettingsrecht te geraken. Uiterlijk 1 juli van dit jaar zul len 25 bezettingsregelingen op hét gebied van de voedselvoorziening en van de orga nisatie voedselvoorziening kunnen verval len. Een drietal bezettingsregelingen op het gebied van de Paardenwet zal niet ver lengd worden. Door de aanneming van de nieuwe Pachtwet zal in de loop van dit jaar een viertal bezettingsregelingen op het gebied van de pacht vervallen. Voor handhaving zullen alleen worden voorge dragen de maatregelen, waarvoor reeds een wetsontwerp ter vervanging of af schaffing bij de Staten-Generaal is inge diend. Voorts zullen geen bezettingsmaat regelen meer ter verlenging worden voor gedragen, in dien deze door een ministe riële beschikking kunnen worden vervan gen. Tenslotte verklaart de minister dat handhaving van de bezettingsmaatregelen betreffende de uitoefening van het spaar en betaalzegelkasbedriif in het belang is van de winkeliers, die spaar- of betaal- zegels in betaling aannemen. Een wets ontwerp ter vervanging van deze regelin gen wordt voorbereid. Morgenmiddag worden te Ouwerkerk en Nieuwerkerk twee monumenten onthuld, die door de beeldhouwer Mari Andriessen vervaardigd zijn in opdracht van het gemeentebestuur van Enschedé, dat de beide door de watersnoodramp zwaar geteis terde dorpjes in 1953 heeft geadopteerd. Op het kerkhof te Ouwerkerk, waar honderd graven zijn. is het beeld, de twee indertijd ook de opstelling van de beeldengroep in Enschedé, in overleg met de kunstenaar. Voor Nieuwerkerk heeft de beeldhouwer aanvankelijk een ontwerp in chamotte gemaakt van drie vogels. Het uiteindelijke ontwerp, de vogel, heeft hij gehakt. Voor Ouwerkerk bestond het voorontwerp eerst uit vijf handen, later uit drie. Het defini tieve ontwerp, de twee handen, is in gips afgegoten. In de steenhouwerswerkplaats van de gebr. Swaalf zijn de grote blokken Ettringertufsteen voorgehakt, ruw aangeslagen zoals dat heet. waarna de beeldhouwer de monumenten heeft ver vaardigd. De beeldhouwer heeft in de watersnoodmonumenten de men selijke ziel willen verzinnebeelden door vogels, die immers de enige zijn die het water rechtstreeks kunnen ontsnappen. En de handen zijn het laatste wat men van een door water overweldigd mens ziet vöör de golven er over heen slaan; die korte ondeelbare fase, nog juist handen cn nog juist niet alleen golven, is beslissend geweest bij de vormgeving: de handen hebben iets zegenends en slaan als golven over elkaar. De firma Swaalf, die vorige week de beide monumenten heeft opgesteld, heeft ook de aanleg der beide kerkhoven uitgevoerd, zoals het egaliseren, ontzoden en het steenwerk. Voor de be plantingen heeft de Haarlemse hovenier Zuurendonk gezórgd mari Andriessen lept de laatste hand aan voor Ouwerkerk. het monument handen, geplaatst. Het andere beeld, de vogel, staat op het kerkhof te Nieuwerkerk, waar tweehonderdtwintig graven zijn. De beeldhouwer heeft twee jaar aan de monumenten gewerkt. De heer J. Groot, technisch hoofdambtenaar van de gemeente Enschedé, heeft de inrichting der grafvelden ontworpen, zoals Mari Andriessen bij het beeld voor Nieuwerkerk. zijn woning uit zijn auto was gestapt, on verwacht van de motorrijder of de duo passagier, die hem waren nagereden, een kaakslag had gekregen waardoor hij op de grond was gevallen. De motorrijder en zijn passagier, die als getuigen waren opgeroepen, waren niet verschenen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, verzocht de rechtbank de behandeling van de zaak op te schorten totdat deze getuigen van huis of werk gehaald zouden zijn. Toen één van de getuigen verscheen de ande re bleek door ziekte verhinderd te zijn ontkende hij ten stelligste de verdachte te hebben geslagen, waarop de raadsman van verdachte, mr. M. Cohen, repliceer de: „Dat is erg vreemd, want in mijn tas bevindt zich een tand, die bij die gelegen heid uit de mond van mijn cliënt is gesla gen". Hierna werd de zaak tot over vier weken geschorst teneinde ook de andere getuige te kunnen horen. Vier personen in tweepersoonsauto Een onduidelijke toedracht had de zaak tegen een 42-jarige koopman uit Bloemen- daal, die in de nacht van 29 op 30 septem ber 1956 met zijn tweepersoons sportauto waarin ook nog een vriend en twee jonge dames zaten, op de Zeeweg de berm was ingereden en tegen een boom was gebotst, De auto was daarbij zo beschadigd dat hij met een kraanwagen moest worden weg gesleept. De koopman was in beroep ge gaan tegen een vonnis van de kantonrech ter. De verdachte kon niet verklaren waar om hij plotseling van de weg was geraakt. Hij veronderstelde dat zijn remmen juist op dat moment niet hadden gefunctio neerd. Verdachte gaf echter toe dat hij die avond twee glaasjes brandewijn, eni ge glazen wijn en een glas jenever had ge dronken. Verder deelde hij mede, dat zijn auto kort voor het ongeval nog door een garagehouder was nagezien. Een agent van de Bloemendaalse motor politie verklaarde als getuige-deskundige dat bij onderzoek van de beschadigde auto geen druppel olie in het remsysteem was gevonden. Deze getuige bevestigde op een desbetreffende vraag van de president dat het plotseling weigeren van het rem systeem nadat dit even te voren nog goed had gefunctioneerd, geen zeldzaam ver schijnsel is. De president „U moest toch begrijpen dat het rijden met vier volwassenen in een tweepersoons auto gevaar moest opleve ren wegens het ruimtegebrek voor de be stuurder. Hebt u geen duw tegen uw arm gekregen van de naast u zittende dame? De verdachte ontkende dit echter waarop de president opmerkte: „Ik heb zo de in druk dat u deze dame de hand boven het hoofd houdt en alle schuld op u wilt ne men". De officier van Justitie eiste voor het besturen van de auto terwijl geen voldoen de ruimte voor de bestuurder aanwezig was een geldboete van 250,-. Hij wilde wat het ondeugdelijke remmechanisme betreft in aanmerking nemen dat de auto kennelijk niet goed genoeg door de garage houder is nagezien en eiste voor deze over treding een boete van honderd gulden Voor de aanrijding vroeg hij eveneens een geldboete tot dit bedrag. De verdachte was voor genoemde feiten door de kanton rechter resp. veroordeeld tot een boete van honderd gulden, en een gevangenis straf van veertien dagen en intrekking van de rijbevoegdheid voor twee jaar. De rechtbank zal in deze :.aak over veertien dagen uitspraak doen. Aangereden op de Dreef Een 26-jarige timmerman uit Heemste de, die op 28 april van het vorig jaar met zijn auto op de Dreef te Haarlem een auto bestuurd door een dame uit Heemstede die linksaf de Hazepaterslaan wilde inrij den, zou hebben aangereden, hoorde een geldboete van honderd gulden tegen zich eisen. De verdachte meende dat de dame niet tijdig en niet voldoende voorgesor teerd zou hebben. De laatste zei echter dit wel te hebben gedaan maar dat verdachte zo snel en roekeloos had gereden dat een aanrijding niet voorkomen had kunnen worden. Bovendien verklaarde de getuige dat de metgezel van verdachte, die naast hem in de auto had gezeten, een beschon ken indruk maakte. „De dame is mis sehien niet veel gewend. Mijn vriend had alleen een paar biertjes op", aldus de verdachte. Uitspraak over veertien da gen. Een 32-jarige Haagse vrouw is door de Haagse rechtbank wegens meermalen ge pleegde diefstal veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een half jaar met onder toezichtstelling van een psychiater. De vrouw had jarenlang we kelijks geld gestolen uit de tas van haai man, een 36-jarige Haagse gemeenteamb tenaar, die belast is met het innen van huurpenningen van gemeentewoningen in Den Haag. Totaal stal de vrouw meer dan 7000 gulden van deze gemeentegelden. De ambtenaar zelf, die veertien dagen gele den terechtstond wegens Valsheid in ge schrifte hij had namelijk om de voort durende tekorten te dekken iedere week de afrekeningsstaten voor de gemeentelij ke woningdienst vervalst werd door de rechtbank vrijgesproken, omdat de offi cier van Justitie een fout in de dagvaar ding had gemaakt. Tegen deze ambtenaar zal een nieuwe vervolging worden inge steld. A mblskostuutns Als ik het ooit met mijn vaderlijke vriend-in-de-verte eens ben geweest, dan is dat in de belangwekkende materie van het ministeriële ambtskostuum. Zijne excellentie Willem Drees is er tegen. Ik ook. De heer Drees is tegen a) omdat hij het ambtskostuum an sich verouderd acht; b) omdat er geen ontwerp ambtskostuum be staat voor c) vrouwelijke ministers en d) staatssecretarissen. A laat ik in het midden: het komt mij voor dat véél verouderd is zonder dat het wordt afgeschaft en dat (dus) de voorstan ders van het galapak het recht hebben te vragen „Waarom nu juist dat mooie pak bij de kraag genomen?" B acht ik geen argument, omdat het een koud kunstje zou zijn zo'n dames gala'tje alsnog te doen ontwerpen. C acht ik niet ter zaken doende, omdat nergens geschreven staat dat staatssecre tarissen óók in 't gala moeten. Maar ik heb een ander argument, dat mij langs een omweg tóch in het straatje van Drees brengt. IK VIND HET GEEN GEZICHT. Ik ken alle ministers van uiterlijk en behalve de heer Hofstra acht ik niet één van hen in staat een gala-pak te dragen zonder dat hij er uit ziet als een onder deel van een optocht of van een amateur toneelgezelschap. Plet is met gala-pakken-dragen als met zoveel dingen: men moet ervoor gebo ren zijn; het moet in het bloed zitten; er zijn een aantal generaties van gala- pakken-dragers nodig om u met een steek op 't heufd en een degen opzij, er niet te doen uitzien als een displaced person. Niet dat ik zoveel aan uiterlijke zaken hecht, dat ik deze ganse materie niet van gering belang acht, maar het is nu een maal een onderwerpje-van-beraad gewor den en als zodanig zeg ik er m'n zegje over. Neen. Met de nivellering van het minister schap tot een soort super-ambtenaarschap, is de minister persoonlijk van zijn aureool beroofd. Het aureool dat zijn vervanging door een steek rechtvaardigde. Wij - the people - zien de minister niet meer als de semi-god die onze grootvaderen in hem zagen, doch als een gewone, zij het hooggeplaatste burger. Er is niets aan of om hem dat hem- het morele recht zou verschaffen zich door zwart laken en gouddraad boven zovelen van de burgerij le verheffen. Maar mijn sterkste argument blijft: men moet gala kunnen dragen om er niet als een bespottelijke carnavals figuur in uit te zien. En sommige van onze excellenties we ten nog niet eens hoe zij een gewoon pak moeten dragen. Ik ken er één Maar ik noem geen namen, excellentie. Elias Bij de behandeling van de begroting van de provinciale bedrijven in de te Haarlem gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft het lid van Gedeputeerde Staten de heer A. B. J. Prak ken (Arbeid) meegedeeld, dat als het onderzoek naar de smaak van het water geen resultaat zal opleveren men er toe zal overgaan tot het treffen van de volgende maatregelen, namelijk ozoniseren en toe voegen van actieve kool. Dit antwoord gaf de heer Prakken op vragen van mr. Wester mann (Arbeid) en de heer H. Gortzak (Comm.), die het vraagstuk aan de orde hebben gesteld. Zij deelden mee, dat er vele klachten wor den geuit over de slechte smaak van het water en vroegen wat er gedaan wordt om het te voorkomen. De heer Prakken zette uiteen dat het verschijnsel zich heeft voorgedaan nadat de Watertransportmaatschappij Rijn-Kenne- merland met het leveren van water is be gonnen. In een rapport van 1948 toen over de oprichting van de maatschappij werd gesproken werd de mogelijkheid geopperd, dat na toevoeging van water uit de Rijn de smaak anders zou worden. Daarna zijn uit gebreide proeven genomen en men kwam tot de conclusie dat het water niet anders behoefde te smaken. Nu het water uit de Rijn in Kennemerland komt zijn de klach ten binnengekomen. Gebleken is, dat aan de gezondheid geen schade wordt gedaan en dat het water voldoet aan de eisen, welke gesteld mogen worden. Het water te Castricum, van waar het de provincie in gaat, is goed van smaak, maar elders, bij voorbeeld in de Zaanstreek en bij Purmer- end, dus ver van de „bron", smaakt het water anders. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld, onder meer door bacterio logen, maar succes is niet bereikt. Des kundigen zetten hun studie voort en even tueel zal worden overgegaan tot ozoniseren of toevoegen van actieve kool. Mocht tot het laatste worden overgegaan dan zullen installaties gebouwd moeten worden, waar mee enige tonnen geld gemoeid zijn. HAARLEM - Eenige jaren geleden is men begonnen met de reorganisatie van Den Hout. Een groot aantal boomen is in verband hiermede geveld. Daar tegen is door inwoners van Haarlem opgekomen, doch zonder gevolg: er is rustig verder gekapt. Na een paar jaar dacht het publiek, dat er nu wel een einde aan het omhakken der boomen zou komen. Doch helaas, men gaat ver der! De Gemeenteraad heeft onlangs zijn toestemming gegeven om „eenige" boomen en wat hakhout te vellen. Doch als de leden geweten hadden, dat met „eenige" zeventig boomen bedoeld wa ren, zouden zij hunne toestemming niet zoo dadelijk gegeven hebben. Op deze wijze gaat men van onzen Haarlemmer hout een park maken! (Uit een ingezonden stuk).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5