EEN WOELIGE TIJD BUMBEL EN DE WENSHOORN Televisite Agenda voor Haarlem „In Provinciale ziekenhuizen heerst een goede geest" NAAIMACHINES W. J. P. van Ham in Haarlem overleden Kort en bondi 4 Verbouwingen en vernieuwingen ondervinden vertraging Van breien tot schaatsen Onderbewuste projectie Eenakter van Wilder Lezingen De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Twee E.V.Cers bedanken als C.P.M-raadslid van Amsterdam Gift aan woningstichting maakt huurverhoging ongedaan voorzitter van „Caecilia" Bij Wim Bary „Sonata da Camera", een nieuw ensemble Geen subsidie voor ballet van Frangoise Sagan ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG J VRIJDAG 31 JANUARI 1958 De K.R.O. bood de televisiekijkers don derdagavond een afwisselend program ma, dat minder geboeid heeft dan het ge deelte dat de N.T.S. er aan vooraf liet gaan. De huisvrouw, die van breiden houdt zal met aandacht geluisterd hebben naar wat Maria van der Eist te vertellen had over wol, belangstellenden in reizen en aardrijkskunde zullen de film over Ceylon met de toelichting van mr. A. L. Hustinx met grote interesse gevolgd hebben. De wereldreiziger heeft getoond over prach tig filmmateriaal te beschikken en een vlot verteller te zijn. In Delft vieren velen met de leden van de r.k. Studentenvere niging „Sanctus Virgilius" fee^t ter ge legenheid van het twaalfde lustrum. De kijkers werden ook in de viering betrok ken, maar in een geestelijke stemming zul len zij niet zijn gebracht. Het cabaret van de studenten was van behoorlijk gehalte, al zal er maar weinig echte „aansluiting" met het publiek zijn geweest. De grootste aandacht ging deze avond uit naar de reportage uit Bratislava, waar de Europese kampioenschappen kunstrij den op de schaats begonnen zijn. Paren uit diverse landen verrichtten fraaie pres taties in een stadion, waar veertienduizend bezoekers bijeen waren. Beeldschermer De Canadese televisie heeft dezer dagen een proef genomen met „onderbewuste projectie", volgens welke men een bijna onleesbaar snel doorgegeven boodschap in het onderbewustzijn opneemt en ge neigd is te doen wat de boodschap sugge reert. Slechts één kijker bleek de bood schap juist te hebben gelezen. De bood schap „telefoneer nu" had men in een programma van een half uur driehon derdtweeënvijftig keer zeer kort op het scherm laten verschijnen en aan de kijkers was verzocht om de televisiemaatschappij, de CBC, over hun reacties te vertellen. Velen zeiden een drang te hebben gevoeld om wat te gaan drinken en enkelen wisten de „opgedrongen" soort drank zelfs met name te nemen: thee, koffie, water, bier, appelsap of wisky. Slechts één kijker had de boodschap juist gelezen, anderen noem de het woord telefoon. De raad van be heer der CBC en de Amerikaanse staats commissie voor de verbindingen hebben, hangende een nadere bestudering van het vraagstuk, commerciële aanwending van „onderbewuste projectie" verboden. Maandag 3 februari geeft de N.C.R.V. in haar televisieprogramma een uitzending van de eenakter „In een auto naar Tren ton en Cambden" van Thornton Wilder. De eenvoudige opzet van dit stuk over een Amerikaanse familie, die op bezoek gaat bij de getrouwde dochter, schrijft voor, dat decor en rekwisieten beperkt blijven tot de hoogst nodige aanduidingen. Men ziet eerst een gedeelte van de repe titie onder regie van Ton Lutz, daarna wordt de éénakter in zijn geheel gespeeld. Peter Koen heeft de cameraregie. Eén der eerste dagen van maart zal de A.V.R.O. beginnen met de uitzending van een reeks van zes lezingen onder redactie van A. Schuster, opperrabbijn van de Nederlands-Israëlitische Hoofdsynagoge in Amsterdam, over ,.Dê Joodse godsdienst door de eeuwen". De voordrachten behan delen achtereenvolgens de Joodse gods dienst in de bijbel, in de talmoed, in de middeleeuwse filosofie en in de mystiek (de kabbala), het chassidisme en de mo derne Joods-theologische stromingen. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.35—940 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Amus.- muz. 10.55 De Familie Doorsnee, hoorsn. m. muz. 11.25 Gram. 11.40 Clavecimbelrecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hawaiian - muz. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dans- muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Sport. 14.38 Gram. 15.02 Sport. 15.05 Boekbespr. 15.25 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf. caus. 15.55 Radio-Filh. ork. 16.35 Buitenl. week- overz. 16.50 Lichte muziek. 17.10 Amateursprogr. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Ritm. muz. 18.45 Klankbeeld herdenking waters noodramp. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voor- hèen en thans, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen? 20 13 Ge- var. progr. 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Lichte muz. 22.28 Labyrinth in Lan-Fang, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Promenade orkest en sol. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 platennieuws. 13.30 Dansork, 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. lette ren en kunsten. (Plm. 15.30 Sport). 15.55 Sport. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Sport. 16.55 Gregoriaan se zang. 17.25 Sport. 17.30 Lichte muz. 17.45 Pia nospel. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Parlementair overz. 18.25 Meisjeskoor en sol. 18.45 Regeringsuitz.Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het At lantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Omr.ork. en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.35 Godsd. progr. Daar na: Avondgebed en lit kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nieuwe gram BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Causerie. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 15.45 Idem. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Gram. 18.00 Moderne muz. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Pension Hommeles, muzikaal blijspel. 21.00 Film-verz. progr. 21.25- 22.00 Weet wel wat je waagt. NTS: 22.00-22.45 Eurovisie: Rep. Italiaanse Song Festival te San Remo. De vergadering van de Provinciale Stalen van Noordholland heeft donderdag tijdens de behandeling van de begroting 1958 van de provinciale ziekenhuizen in het bijzon der gesproken over het ziekenhuis te Santpoort. De heer L. Peters (K.V.P.) kon zich wel verenigen met de plannen tot ver betering van de ziekenhuizen, maar de ramingen van het college van Gedepu teerde Staten zijn altijd te laag. Latei- blijkt dat er veel hogere bedragen nodig zijn. Het is niet uitgesloten dat het ramen van een laag bedrag bewust geschiedt in de verwachting dat de Provinciale Staten later toch een extra-krediet zullen toe staan. De heer T i 1 k e m a (C.H.U.) achtte het van belang, dat de bouw van een opname kliniek bevorderd wordt. Dan stijgt de kans, dat patiënten een snellere genezing tegemoet gaan. De kosten voor vernieu wingen en het aanbrengen van verbeterin gen zullen veel geld vragen. Volgens spre ker moet er naar gestreefd worden de ver- pleegprijzen niet te verhogen, maar gelden beschikbaar te stellen door de provincie. De verpleegprijzen hebben reeds een hoog peil bereikt. De heer L a n s e r (Comm.) betreurde het dat door bouwstoppen de noodzakelijke verbeteringen niet zo snel tot stand komen als wenselijk wordt geacht. Gelukkig komen er toch vernieuwingen gereed en hiermee moet worden doorgegaan. De reclame-campagne om meer personeel aan te werven heeft haar goede zijde, maar spreker beval verhoging van het salaris aan, waardoor zich mogelijk meer aan staande verpleegsters zullen melden. Dr. G r i b 1 i n g (K.V.P.) was van mening dat met warme hartelijkheid en genegenheid gewerkt moet worden in de ziekenhuizen. Santpoort heeft een goede naam gekregen dank zij de goede geest. Daardoor is men in staat de patiënten op te voeden tot volwaardige leden van de maatschappij. De gebouwen dienen op peil gehouden te worden en jammer is het, dat oude gedeelten niet te vervangen zijn door nieuwe. Te betreuren is het gebrek aan personeel, waardoor vele aanvragen om opgenomen te worden, geweigerd moeten worden. Spreker hoopte dat vrouwen zich zullen melden die het verlenen van steun belangrijker vinden dan geld. De heer Schippers (K.V.P.) vroeg zich af of de verhouding één verpleegster voor vier patiënten wel juist is; kan het aantal patiënten niet opgevoerd worden. Verder wilde hij uit budgetaire over wegingen een aantal posten van werken, die niet uitgevoerd zullen worden, van de begroting schrappen. Mevrouw mr. Stoffel s-V an Haaf- ten (V.V.D.) merkte op, dat het aantal aantrekkelijke vrouwelijke beroepen bij zonder is uitgebreid, zodat de animo voor dat van verpleegster verminderd is. De gedeputeerde de heer Ja c. Rustige (C.H.U.) heeft dank gezegd voor de woor den van waardering en opgemerkt dat het aanbrengen van verbeteringen in de zie kenhuizen te danken is aan de medewer king van de Provinciale Staten. Dat de plannen niet in een zo vlot tempo zijn uitgevoerd als aanvankelijk gedacht was, is te betreuren, maar gebrek aan mate riaal en personeel is oorzaak geweest dat de uitvoering vertraging heeft ondervon den. Dan moesten veranderingen worden aangebracht, waarbij dikwijls grotere be dragen nodig waren dan aanvankelijk waren geraamd. Spreker ontraadde tot verhoging der verpleegtarieven over te gaan, want daardoor ontstaan tevens moei lijkheden met instellingen, waarmee de provincie voor de verpleging van geestes zieken contracten heeft. De kwestie over het bepalen van het aantal patiënten, waarover een verpleegster de zorgen heeft, wilde spreker aan de medici overlaten. Dezen zijn van mening dat de verhouding vier op één op het ogenblik de beste is. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Twee leden van de communistische frac tie in de Amsterdamse gemeenteraad heb ben hun raadslidmaatschap neergelegd. Het zijn twee functionarissen van de een heidsvakcentrale E.V.C., de heer G. Groot Roessink, voorzitter van de afdeling Am sterdam van de Bond van Nederlands Overheidspersoneel, en de heer J. Bus- sink, bestuurslid van „De Metaal" voor werknemers in de metaalnijverheid en aan verwante bedrijfstakken. De reden van dit ontslag is de reeds enige tijd bestaande onenigheid tussen het par tijbestuur van de C.P.N. enerzijds en een aantal E.V.C.-functionarissen anderzijds. De woningstichting Delfzijl heeft de be woners van een nieuwe wijk in Delfzijl- noord verrast met de mededeling dat een half jaar lang een huurverhoging van ƒ1.50 per week niet behoeft te worden be taald. Dit is mogelijk dank zij een gift van een onbekende. In de nieuwe wijk staan 351 huizen en de huren variëren van 9.75 tot 12.- per week. Enige tijd geleden protesteerde een daartoe opgerichte huurdervereniging tegen de huurverhoging, die met ingang van 5 januari was vastgesteld. De woning stichting heeft de bewoners erop gewezen dat de verhoging niet ongedaan kan wor den gemaakt en dat men dus over een half jaar 1.50 meer zal moeten betalen. Alleen degenen die in minder gunstige fi nanciële omstandigheden verkeren zullen van de schenking profiteren. „Wat betekent dat, mannen?", riep de kapitein streng. Fokko en de andere mannen zwaaiden dreigend met hun wapens. „Wij nemen bezit van het schip, jullie gaat van boord en wij zijn nu de baas!" schreeuwde Fokko. Wat moesten de kapitein en Bumbél doen? Ze waren machteloos tegen die oproerige bende. Men liet een sloep neer en dwong hen beiden, daarin te gaan. 55.55 Woensdagmiddag is in het St. Elisabeth's Gasthuis in Haarlem op zevenenvijftig- jarige leeftijd overleden de heer W. J. P. van Ham, directeur van een fabriek voor plasticbeschcrmkleding in Blocmendaal en voorzitter van het koninklijk mannenkoor „Caecilia" in Haarlem. De heer W. J. P. van Ham werd op 14 maart 1900 op Sumatra geboren. Na in Me- dan een middelbare schoolopleiding te heb ben genoten trad hij in dienst van de Ba taafse Petroleum Maatschappij, bij welke onderneming hij tot zijn pensioengerech tigde leeftijd werkzaam is geweest, onder andere als procuratiehouder in Medan en als agent in Makassar. Gedurende de twee de wereldoorlog verkeerde de heer Van Van Ham onder de Japanse bezetting in gevangenschap. Na 1945 verliet hij Indo nesië en vestigde zich in Bloemendaal, waar hij een fabriek voor de vervaardiging van plasticbeschermkleding oprichtte. Hij vervulde daar de functie van directeur. In 1954 werd de heer Van Ham aangezocht het eerste voorzitterschap van het koninklijk mannenkoor „Caecilia" op zich te nemen. Hoewel hij op een bestuurdersplaats in het verenigingsleven geen enkele ervaring had leerde men hem bij „Caecilia" in korte tijd kennen als een voortvarende organisa tor. Zijn vrienden roemen de toewijding en het talent waarmee de thans overledene zich voor de belangen van „Caecilia" heeft ingezet. De begrafenis heeft plaats maandag middag om twaalf uur op de begraafplaats aan de Bergweg in Bloemendaal. T v\> De jongste der Nederlandse televisie regisseurs in de dramatische sector is voor vele Haarlemmers geen onbekende: hij heeft in november 1956 de jubileum opvoeringen van de rooms-katholieke re derijkerskamer „Alberdingk Thijm" gere gisseerd. De keus was toen op het spel „Koning Midas" van Jan Naaykens ge vallen, dat tal van kijkers is bijgebleven als een der aardigste TV-produkties uit die tijd. Wim Bary, die in 1947 de Toneel school verliet, 1 eft een vrij grote erva ring met het lekespel en het amateurto neel. Men kon hem als assistent bij enige stadionspelen en andere massademonstra ties aantreffen en voor zijn televisietijd is hij ook nog enige jaren toneeldocent aan de Aartsbisschoppelijke kweekschool in Hilversum geweest. Wie zich de voorstel lingen door het Nederlands Volkstoneel herinnert zal misschien nog weten, dat Bary de Johannes-figuur in „Het woord" van Kaj Munk speelde. Aan dat stuk van protestantsen huize denkt hij nog steeds met waardering terug en wat hem be treft zou het ook best door de K.R.O. kun nen worden uitgezonden, ware het niet dat dit psychologisch nog niet te verantwoor den zou zijn. Wim Bary heeft ook bescheiden rollen bij de Nederlandse Comedie, onder meer in „De Cocktailparty" van Eliot, vertolkt. Hij is regisseur Johan de Meester nog steeds dankbaar voor zijn lessen, want diens opvatting over het „under-acting" gevoeligheid de eerste voorwaarden voor een geslaagde uitzending vormen, zeer te stade. Wim Bary was door zijn microfoonvoor drachten van korte verhalen geen onbe kende in Hilversum, hetgeen aanleiding werd voor de K.R.O. om hem tot deelne ming aan de TV-regisseurscursus in 1953 uit te nodigen. Na afloop daarvan kreeg hij een vaste werkkring bij deze omroep aangeboden. Uiteraard begon hij met „klein werk" zoals reportages en inter views, maar ook liep hij enige tijd mee als opnameleider of „floor-manager" (zo als men dat in Bussum noemt). De erva ringen daarbij opgedaan vindt hij zeer be langrijk: „Je moet weten met welke pro blemen de cameramensen en de belich tingstechnici, de decorbouwers en de kos tuumontwerpers te maken hebben, dat is vfTöf goed teamwork en daarop komt het bij TV vooral aan onontbeerlijk." dat brak met de vaak holle woord kunst en het grote, maar soms ook wel eens ij dele gebaar komt hem bij de re gie der televisiespelen, waar intimiteit en Intussen constateert Wim Bary met vol doening, dat er tussen televisie en toneel meer en vruchtbare wisselwerking begint te ontstaan. Hij wijst daarbij op het voor beeld van Betsy Smeets, die van de To neelschool in Maastricht komt, waar hij zelf ook TV-toneellessen geeft. Een jong acteur of actrice, tot nu meer of minder afhankelijk van de mate waarin zij op de openbare les van de Toneelschool waren gedisponeerd om een contract te krijgen, hebben bij de televisie gelegenheid zich geruime tijd aan het publiek te presente ren. Het is ook wel gebleken, dat meer dan één toneeldirecteur zich voor zijn ta lentenjacht ook van een televisietoestel bedient. En waar krijgt men zoveel kan sen in een zo grote verscheidenheid van repertoire? Wim Bary moet elke drie weken 'n nieuwe produktie afwisselend groot of klein op stapel zetten, hetgeen drie weken ingespannen arbeid betekent, die in nauwelijks twee uren wordt „ge consumeerd": geen wonder, dat hij de af loop van elke opvoering als een leeg, on bevredigend moment ervaart. J. H. Bartman Vier Nederlandse kunstenaars de vio listen Willem Noske en Piet Nijland, de gambist en cellist Carel van Leeuwen Boomkamp en de cembalist Hans Schouw man die reeds veel gezamenlijk op traden, hebben sinds kort een nieuw kwar tet gevormd onder de naam „Sonata da Camera". Dit ensemble zal als enige 01? dit gebied zich alleen wijden aan trio- en kwartetsonates uit de zeventiende en acht tiende eeuw, een partituur, die in onze da gen in tegenstelling tot het strijkkwar tet vrijwel wordt verwaarloosd. „So nata da Camera" beschikt over een unieke collectie manuscripten en oorspronkelijke drukken, alsmede honderden fotocopieën van de originelen uit Europese bibliothe ken, bijeengebracht door Willem Noske. „Sonata da Camera" zal gedurende de ko mende maanden een cyclus van zeven uit zendingen geven via de AVRO. Tijdens deze cyclus zal een eerste uitvoering in de moderne tijd worden gegeven van tot voor kort onbekende werken, onder meer van Corelli. Hierna volgen onder andere con certen in Londen en Parijs en radio-op- namen in Duitsland. Het Franse ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn aan vankelijke toezegging voor een subsidie voor Frangoise Sagans ballet „Le rendez vous manqué" ingetrokken. Het werk- scenario verschilde zoveel van dat waarop de subsidie indertijd was toegekend, dat de inhoud geheel veranderd was, aldus het ministerie. De produktieleiders moeten nu de twee en een half miljoen francs voorschot op de subsidie aan de staat terug betalen. Michel Magne, die de muziek voor Sagans ballet schreef, zei: „Wij hebben het geld al uitgegeven en er is geen sprake van dat wij het terug zullen geven". Men herinnert zich, dat de regering naar aan leiding van de première in Parijs in parle ment en pers scherp over de subsidiëring is aangevallen. ADVERTENTIE J. P. Rust overleden, Te Groningen is op 65-jarige leeftijd overleden de heer J, P. Rust, oud-directeur van hotel-restaurant Frigge en de Luxor-bioscoop te Groningen. De heer Rust is tweede voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond en bestuurslid van Horecaf geweest. Vergeten. De politie te Apeldoorn kreeg telefonisch van de politie in Bussum een verzoek eens te gaan kijken bij de va der van een militair, die in Bussum in het huwelijk zou treden, maar die nog niet was verschenen toen de bruiloftsstoet al op het stadhuis was. Toen de Apeldoornse po. litie bij de vadar aan de deur verscheen, verklaarde deze dat hij het huwelijk van zijn zoon totaal had vergeten.... Drie jaar. Tot drie jaar gevangenis straf veroordeelde de rechtbank te Rotter dam een 22-jarige slagersknecht en een 23-jarige hulpkok beiden uit Rotterdam, die een groot aantal inbraken hadden ge pleegd. Bij een daarvan maakten zij zes tien bontmantels buit. De „Ruys" vertrokken. Gisteren is de ..Willem Ruys", het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, uit Rot terdam naar Indonesië vertrokken. Het to tale aantal passagiers op deze 61ste reis uit Rotterdam bedraagt 420 van wie 87 kinde ren beneden de twaalf jaar. Slechts zeven Nederlandse passagiers gaan naar Indone sië, namelijk enige missionarissen en een zendeling van „Jehova's Getuigen" en zijn vrouw. De overige passagiers hebben Port Said, Colombo of Singapore als einddoel. Vijftien Engelsen hebben als rondreispas- sagiers geboekt. Bouwkas. De Kroon heeft ongegrond verklaard een beroep van de bouwkas „Uw Eigen Huis" te 's-Gravenhage, tegen de beslissing van de Verzekeringskamer, Waarbij de aan deze bouwkas verleende ontheffing van het verbod tot het sluiten van bouwkasovereenkomsten of het verho gen van het bouwkapitaal yap reeds ge sloten bouwkasovereenkomsten was inge trokken. De Kroon heeft overwogen, dat voorlopig op een nieuwe productie, waar door de wachttijd bij de bouwkas tot rede lijke grenzen beperkt zou kunnen worden (thans 23 a 24 jaren) niet gerekend kan worden. Van Leer-herdenking. Op zondag S februari zal in het raadhuis van de stad Luzern in Zwitserland een herdenkings bijeenkomst worden gehouden ter nage dachtenis van de enige weken geleden overleden heer Bernard van Leer, direc teur van Van Leers vatenfabrieken. De bij eenkomst is belegd door de regering van het kanton Luzern en de stad Luzern, waar de heer Van Leer gewoond heeft. 62. Slechts een klein incident deed zijn hart weer even sneller kloppen. Op een avond zat hij met vrienden in een café en een binnenkomende student begroette hem: „Hallo, Heine!" Een jong dienstertje hoorde zijn naam en bleef stilstaan. Ze staarde hem aan. Stame lend vroeg ze:„Bent u de Heine, die zulke prachtige gedichten heeft geschreven?" En toen hij haar een be vestigend antwoord gaf sloeg het meisje bijna een kind nog haar armen om zijn hals en riep uit:„0, die gedichten van u!" Het volgende ogenblik besefte ze, wat ze deed, en met een vuurrode blos op haar wangen rende ze on der luid gelach der aanwezige studenten weg. Voor Heine betekende dit incident méér dan een grappig voorval: zijn gedichten, bloeiden dus in warm- kloppende meisjesharten, hier in dit dorre Göttin- gen Hij liet zich echter niet afleiden. Hij moest zich al léén aan de rechtenstudie wijden! Hij moést een goed jurist worden. Eenmaal moest 't zóver komen, dat hij niet meer het genadebrood van oom Salomon behoef de te eten Maar het beeld van het jonge meisje, dat zijn ver zen zo prachtig vond, liet hem niet helemaal los. Diep in zijn hart was er het verlangen naar meer van zulke soort reacties, naar contact met mensen, die hem be grepen en met wie hij kon praten. Hij verlangde naar Berlijn, waar hij vrijer kon ademen dan in Göttingen.. Vaag maakte hij plannen: in het voorjaar zou hij naar Berlijn gaan, en wel via Magdeburg. In deze laatste plaats woonde sinds enige tijd zijn vriend Immermann, de vriend, die hij nog nooit persoonlijk had ontmoet, maar die hij onderweg zou gaan opzoeken HOOFDSTUK XIII De lente brak aan en eindelijk schenen er enkele da gen te zullen aanbreken, welke het leven weer de moei te waarde maakten. Immermann had hem geschre ven, dat hij met veel genoegen zijn komst tegemoet zag. Bij zijn aankomst in Magdeburg staarden de twee mannen elkaar aan en barstten dan in lachen uit. Een grotere tegenstelling was nauwelijks denkbaar: Heine teer en fijngebouwd, Immermann groot en zwaar, met brede schouders; Heine nerveus, Immermann de rust zelve: maar ondanks deze uiterlijke verschillen, was er een wonderlijke overeenstemming in hun beider gedachtenwereld. Heine voelde zich onmiddellijk op zijn gemak, terwijl hij aan Immermann's zijde door de straten van Magdeburg wandelde. Dit was een man, en een man. die werkelijk lééfde? In een restaurant bestelde Immermann een voor treffelijk maal en in de beste verstandhouding, als broeders, die elkaar in lang niet gezien hadden, praat ten de beide mannen. Het kwam Heine goed uit, dat Immermann de maaltijd betaalde. Hij spaarde hier door zijn geld, dat hij nodig had voor de reis naar Ber lijn, welke hij voor Salomon Heine verborgen moest houden. Het was een heerlijk zonnige voorjaarsdag en ze ge noten deze dag met volle teugen. Het was wonderlijk, hoe diepgaand hun contact was. „Als we altijd maar zo konden leven", verzuchtte Immermann, toen ze 's avonds laat op zijn kamer za ten. Heine keek hem aan en antwoordde: „De lucht in Duitsland wordt te bedompt en te warm, ik ben soms zo bang, dat ik zal stikken." „Wij gelijkgezinden, moeten samen stand houden", zei Immermann. „Goed", antwoordde Heine, „maar wat wil dat zeg gen: gelijkgezinden? In Europa staan twee grote groe pen tegenover elkaar: de bezittende klasse en de ar men. De leuzen en de vertegenwoordigers dezer groe pen wisselen echter nog dagelijks en er heerst veel verwarring en misverstand. Het zal nog wel enige tijd duren, voordat het feest van de werkelijke vrijheid ge vierd kan worden, maar dat de vrijheid zal overwin nen, daarvan ben ik overtuigd!" Vol hartstocht keek hij Immermann aan en voegde eraan toe: „Dan zullen we allen één zijn en samen an dere euvels kunnen bestrijden, misschien uiteindelijk zelfs de dood, waartegen we ons nu alléén te weer moe ten stellen." Hij dacht aan zijn hoofdpijnen en voelde het kloppen bij zijn slapen, dat een nieuwe pijnaanval aankondig de. „In mij zul je een trouwe medestrijder vinden, Heine!" zei Immermann op hartelijke toon. „Dat weet ik", antwoordde deze. „Dat weet ik al lan ge tijd!" Het waren gelukkige dagen, welke hij bij Immer mann doorbracht. Het enige, wat zijn geluk vergalde was de zware hoofdpijn, die zich telkens weer deed voelen, 's Morgens legde hij compressen van ijskoud water op zijn hoofd, maar aan Immermann liet hij niets merken. In een brief aan Moses Moser, in Berlijn, die hij op zijn komst wilde voorbereiden, schreef hij echter: „Wees zo goed een niet al te dure kamer voor me te huren. Zorg er alsjeblieft voor, dat die kamer niet in de buurt van een handswerkman, die lawaaiig werk verricht, is gelegen, of grenst aan een kamer, waarin mensen luid spreken! Dat kan ik niet verdragen. Het spijt me, dat ik je zoveel moeite bezorg..." In de vier dagen, welke Heine bij zijn vriend Immer mann doorbracht, spraken ze over hun plannen. Im mermann had duizend-en-één ideeën in zijn hoofd: hij wilde een Hohenstaufen-cyclus schrijven, hij was bezig aan een Magdalena-tragedie, hij had de verta ling uit het Engels onderhanden van Scott's Ivanhoe, hij publiceerde artikelen in tijdschriften... Heine voelde zich geïmponeerd. Welk een werk kracht bezat deze man! Vaag vertelde hij over zijn eigen plannen. Toen Immermann echter aandrong om er méér van te we ten te komen, zei Heine met een spottend lachje: „Misschien ga ik een Faust schrijven, maar mijn ideeën zijn nog heel vaag". Immermann was vol enthousiasme. „Dat moet je doen, Heine! Stel tegenover Goethe's Faust een mo- dérn stuk!" Heine dacht aan zijn rechtenstudie: hij moest deze studie beëindigen en de tijd niet opnieuw laten voor bijgaan... Na vier dagen bij Immermann nam hij afscheid. „Ik moét naar Berlijn", verklaarde hij, „zo als je weet, heb ik daar allerlei zaken af te handelen. Men mag mij daar niet vergeten. De mensen vergeten zo snel! Bovendien moet ik op tijd terug zijn in Göttin gen!" (Wordt vervolgd) VRIJDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: voor Geloof en We tenschap: De Ned. Comedie met „Gys- brtcht van Aemstel", 20 uur. Concertge bouw: Muziekuitvoeringen in het kader van het Interscholair Jeugdteornooi, 19.15 uur. Frans Halsmuseum: Muziekuitvoering van Duo-Bresser, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „Bekentenissen van de oplichter Felix Krull", 14 jr., 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: „Aan de rand van de hel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vloek van Frankenstein", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De trots en de hartstocht", 14 jr., 19 en 12.15 uur. Minerva Theater: „It 's always fair weather", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sunny face", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vlucht van de Pijl", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Their secret affair", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Centrum voor vrij geestesleven: voor dracht door mr. M. Stibbc over: Mysteriën van het Oosten en de ziel van het Westen, 20 uur. ZATERDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met: „De prins en de showgirl", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Galerie Espace: Expositie van tekenin gen en aquarellen van Alechinsky 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Bekentenissen van de oplichter Felix Krull", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Aan de rand van de hel", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vloek van Fran kenstein", 18 jr., 14. 16.15, 9 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De trots en de hartstocht", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „It's always fair weather", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Sunny face", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vlucht van de pijl", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Their secret affair", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Het wapen van Heemstede: De Heem- steedse toneelvereniging „Nut en Genoe gen" met: „De rebel", 20 uur-

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6