Brandweercommandant G. J. Stap in het stadhuis gehuldigd Maatregelen worden genomen om drinkwater te verbeteren „Requiem" van Guiseppe Verdi OPEN HUREN OPEL 1958 HOLIDAYS" Eduardo del Pueyo voor Heemsteedse Kunstkring v R T J D A G 31 JANllART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 HEEMSTEEDSE GEMEENTER A A D Georgette Hagedoorn weer; terug in Haarlem j Burgerlijke Stand van Haarlem COFFEÏNE VRIJE uTas^TrHTi Gouden huwelijksfeest J. PhilippoBaas Jaarvergadering IHJ Elektriciteitstarieven in Limburg Record voor Haarlem in de woningbouw Royal" en „Beijnes" thans spoedig onder de hamer Tekening „De Rijp" in raadhuis te Overveen Plan voor concertgebouw in de Maasstad krijgt vastere vormen UIT STAD EN STREEK OPRUIMING LAATSTE WEEK STUURMAN COHEN Koor Katholiek Haarlem In de donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Hcemstcedse gemeente raad heeft wethouder mr. O. II. van Wijk geantwoord op de schriftelijke vra gen, die de heer A. C.Hopstaken (KVP) over de bijsmaak aan het drinkwater had gesteld. De heer Hopstaken had onder meer gevraagd, of B. en W. bereid waren stappen te ondernemen tegen de leiding van de waterlevcrancicr, het Amsterdam- ge Waterleidingbedrijf. Een nauwkeurig onderzoek achtte hij vereist. Als gevolg van het drinkwater zouden zich vrij veel darmstoornissen voordoen. Mr. van Wijk zei in zijn antwoord, dal B. en W. een onderhoud hebben gehad met de directeur van het Amsterdamse Waterleidingbedrijf, ir. Biemond, die heeft toegegeven dat het resultaat van de duin- bevloeiing met Rijnwater is tegengeval len. Nadat het Rijnwater negen maanden lang de duingrond had doorstroomd en het weer was opgezogen, bleek voor het eerst in begin januari, dat allerlei stoffen aan het drinkwater een nare bijsmaak geven. De oorzaak hiervan is thans nog onbekend, doch allerlei deskundigen bestuderen het probleem momenteel. Het is uiteraard de vraag, of de nare bijsmaak weer zal ver dwijnen. De directeur van het waterleidingbe drijf heeft verzekerd, dat het drinkwater voor de volksgezondheid beslist niet scha delijk is. Vermoedelijk moet de oorzaak worden gezocht in een sterke stoffencon- centratie in het Rijnwater. Dit verschijn sel kan een gevolg zijn van de lozing yan afvalwater in de Rijn, vooral door in Duits land gevestigde industrieën. Het is aan te nemen, aldus wethouder Van Wijk, dat de smaak van het drink water in de toekomst zal verbeteren. Een allereerste maatregel hiertoe is de ver bouwing van de waterleidingkelder bij „Leiduin" waarvoor in deze raadsverga dering een krediet van 25.000 werd ge waagd. Het ligt voorts in de bedoeling in „Leiduin" een installatie te bouwen, waar door de smaak van het water zal kunnen worden verbeterd. Een voorstel hiertoe zal spoedig aan de Amsterdamse gemeen teraad worden gedaan. De wethouder acht te het welhaast onmogelijk dat het thans geproduceerde drinkwater ziekten zou kun nen veroorzaken. Het commentaar van de heer Hopstaken op de verklaring van de wethouder was: „We moeten terug naar de tijd van de pompen. Toen was het water beter èn goedkoper." De raad handelde overigens in snel tem po de agenda af. Aan het begin van de vergadering sprak de voorzitter, burge meester mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, een welkomstwoord tot de heer M. j D. Scheer (VVD), die van zijn ziekte j was hersteld. De heer Scheer dankte de j raad voor het bloemstuk, dat hem tijdens j zijn ziekte was gezonden. „Zwarte rente" Besloten werd tot het aangaan van een j geldlening van 25.000 bij de Bank van Nederlandse gemeenten tegen zes percent i rente per jaar, bestemd voor de uilbrei- i Georgette Hagedoorn is donderdagavond j voor het eerst na haar onlangs geëindig- de tournee van vijf maanden door Indone- sië opgetreden in de Haarlemse Stads- schouwburg, dit keer voor de Volksuniver siteit, waarin opgenorqen. de Haarlemse Kunstgemeenschap. Zij was weer even meeslepend als in de vele vorige voorstel-: üngen, die wij hebben bijgewoond. Het lijkt langzamerhand overbodig te worden in de krant een oordeel -te geven, want j de praktijk heeft uitgewezen, dat wij er j steeds net niet in konden' slagen in de waardering de herhaling te vermijden. Er is nu weer, sterker dan ooit misschien, de behoefte het oordeel te subtiliseren, maar als we dan nagaan wat wij tot op heden in de krant over de voordrachtkunst van Georgette Hagedoorn hebben geno teerd blijken er vrij wat synonieme nuan ces te zijn gebruikt, te veel dan dat we nog kunnen geloven de inspirerende kracht van haar kunst met woorden te kunnen „vatten". Wij zijn daarin te vaak bedrogen uitgekomen en willen het maar liever niet opnieuw proberen. Georgette Hagedoorn blijft haar publiek en dat is een formidabele prestatie bij een zo veel vuldig optreden onverminderd charme ren en boeien. Haar programma is nooit helemaal nieuw, maar wekt steeds de in druk van het tegendeel. Er was gister avond weer een maximum aan sfeer in de zaal, haar publiek bewonderde in stijgen de mate de mateloze opgewektheid van haar stijl en raakte opnieuw geïmponeerd door haar kennelijk onbegrensd vermogen om te moduleren tussen stemmingen. Dat zijn in de waardering dan weer de herha lingen. Inmiddels zien we met een zeker ongeduld uit naar de volgende voorstel ling in de hoop toch nog eens te kunnen formuleren wat steeds niet helemaal werd gezegd. Voorlopig zitten we in ieder geval nog met de overtuiging te kort te schieten in waardering. Georgette Hagedoorn maakt, dat men zich een „dooie diender" gaat voelen en zoiets vraagt om een be hoorlijke tegenprestatie. Volledigheidshal ve vermelden we nog, dat haar program ma weer was samengesteld uit liedjes en conferences van Franse en Engelse oor sprong en van eigen bodem. HAARLEM. 30 januari 1958. ONDERTROUWD: 30 jan.: H. M. van Slooten en S. H. Zwolle. GEHUWD: 30 jan.: R. C. van der Meer en J. Hoogeboom; B. Talens en A. W. K. H. Vernooij; L. J. Hubert en C. J. de Vries: R. Metz en H. A. Hardesmeets. BEVALLEN van een zoon 27 jan.: J. M. Koedam-Murphy; 29 jan.: J. H. Th. van der Putten-Van der Steen; R. Abbink- Erenstein; 30 jan.: Chr. Th. J. de Zwart- Wiegmans. BEVALLEN van een d o c h t e r: 29 jan.: A. H. Haasdijk-Eekhout; G. M. Roozen- Haid; E. Beekman-Schoemaker; 30 jan.: B. A. Kuin-Dubbelman. OVERLEDEN: 28 jan.: J. Heijne, 91 j., Graaf Willemstraat; 29 jan.: B. Vreene- gooi, 69 j„ Schalkwijkerweg; J. J. van der Waals, 49 j., Diepenbrockstraat. ding van de pompinstallatie in „Leiduin". Mr. dr. Van B_r uggen (Prot. chr.) zei hierover, dat de bank met dubbel krijt schrijft. Hij sprak van „zwarte rente" en noemde de condities van de lening te zwaar. „Ik geef onder protest mijn stem aan dit voorstel." zei dr. Van Bruggen. Wethouder Van Houten zei, dat pas de ze week bericht van de bank was ontvan gen, dat dit bedrag kon worden geleend. De gemeente is nu eenmaal op de Bank voor Nederlandse Gemeenten aangewezen. Overigens betaalt de bank het genoemde percentage ook voor de woningbouwlcnin- gen. Bij het voorstel tot verkoop van een bouwterrein, gelegen aan de Troelstra- laan, aan een Amsterdamse firma voor de bouw van vier woningen, zeiden ver scheidene sprekers het te betreuren, dat de nieuwe woningen niet alle ten goede ko men aan woningzoekende inwoners. De heer VanderLinden (KVP) achtte het bezwaarlijk, dat bouwgrond wordt uitge geven voor de bouw van huizen, die niet door inwoners worden betrokken. „De bouwterreinen zijn straks volgebouwd en dan is de gemeente met de woningnood blijven zitten." Ook de heer Verspoor en mevrouw Van der Meulen-Hou- w e r (Arb.) betreurden het, dat niet alle nieuwe woningen aan de woningzoekenden ten goede komen. Ir. Kooymans (Prot. Crh.) vond echter, dat particuliere bou wers een kans moeten krijgen. Mevrouw Van der Meulen deed de suggestie, dat als eis gesteld wordt, dat 2/3 van de te bouwen premiewoningen aan inwoners moeten wor den toegewezen. De wethouders Van Houten en Van Lent onderschreven uiteraard de wense lijkheid dat zoveel mogelijk huizen aan wo ningzoekenden ten goede komen. Doch deze wens is niet altijd te verwezenlijken. Als een particulier wil bouwen, moet dit aan trekkelijk worden gemaakt. Het verzwaren van de eisen is thans niet gewenst. Overi gens gaf de voorzitter de geruststelling, dat de woningzoekenden door de particu liere bouw niet worden gedupeerd, daar het bouwvolume hierdoor niet wordt ver kleind. De overige voorstellen werden aangeno men. ADVERTENTIE SPAART HART EN ZENUWEN verlaagd too g' 45 200 gr. 2.85 - HAG nT*ACT derkoffle per b«je 2.75 Woensdag 12 februari hopen de heer en mevrouw C. Philippo-Baas hun gouden huwelijksfeest te vieren en zondagmiddag 2 februari van drie tot vijf uur zal er in restaurant Bolwerk gelegenheid bestaan het echtpaar geluk te wensen. Het is te verwachten dat het daar druk zal worden want beiden genieten grote bekendheid. De bruigom heeft in enige verenigingen zijn krachten gegeven, onder andere in de Hengelsportvereniging „Haarlem" (vroe ger Haarlemse Hengelaarsbond), waar van hij erelid is en in de afdeling Haar lem van de Nederlandse Invalidenbond, waarvan hij nog secretaris is. De heer Philippo was vroeger als typograaf werk zaam, eerst bij Haarlems Dagblad en la ter bij de drukkerij Ruygrok. Na zijn pen sionering was hij controleur van de Gra fische Bedrijfsvereniging. Het echtpaar woont Dolfijnstraat 16 in Haarlem-Noord. Woensdagavond kwam de basketballver eniging I.H.J. in vergadering bijeen. Hel bestuur werd als volgt samengesteld: B. W. Solkamans uit Overveen, voorzitter; me juffrouw H. van der Hilst, secretaresse, H. Bast, penningmeester, mejuffrouw E. Bast, technisch secretaresse en de heren F. Elion, C. Roetman en D. Strüwer, leden. Doordat er geen gebruik gemaakt meer kan worden van de zaal van de Doelen, wordt de training zeer bemoeilijkt, maar het bestuur hoopt op een spoedige oplos sing. De prestatiebeker voor hel lid, dat zich in het afgelopen jaar het meest ver dienstelijk voor de vereniging maakte, werd uitgereikt aan de heer Strüwer. Donderdagmiddag is de heer G. J. Stap, commandant van de Haarlemse brandweer, in het stadhuis te Haarlem gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar aan dit korps verbonden was. De brandweerlieden hadden voor deze bijzondere gebeurtenis in de loopbaan van hun chef voor een passende omlijsting ge zorgd. Van de ingang van het stadhuis tot in de ridderzaal stond een dubbele rij van manschappen in volle uitrusting opgesteld. Tussen deze ere-haag begaf de jubilaris, die in gezelschap was van zijn echtgenote en naaste familieleden, zich naar de ridder zaal, waar een handspuit uit het jaar 1873 aan de omgeving een apart accent ver leende. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die de heer Stap toesprak, merkte op dat brandweerkorps en commandant niet van elkaar te scheiden zijn. „Zij gaan in de dubbele betekenis van het woord voor el kaar door het vuur." Spreker zei dat de heer Stap met succes de voetsporen van zijn voorgangers heeft gedrukt. Hij sprak woorden van waardering voor hetgeen de jubilaris bij het brandweerkorps heeft ge presteerd. prestaties echter die ïjiet tot stand zouden zijn gekomen, indien daartoe niet hel gehele korps had meegewerkt. De burgemeester respecteerde ook de toewij ding en de opoffering van veel vrije tijd die de heer Stap zich in de afgelopen veertig jaren voor de brandweer getroost heeft. Daarbij richtte mr. Cremers zich ook tot mevrouw Stap, die. naar hij zei, haar man vele uren voor de goede zaak heeft moeten missen en hem daarbij op voor beeldige wijze heeft bijgestaan. „U hebt met de inzet van uw gehele persoon en werkkracht veel ertoe bijgedragen dat burgemeester en wethouders van Haarlem en de gehele Haarlemse bevolking het vol ste vertrouwen stellen in de Haarlemse brandweer." Hierna speldde burgemeester Cremers de heer Stap de medaille van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Bond voor veertig jaar trouwe dienst op de uniform. De heer Stap prees zich gelukkig dat zijn jubileum in de sfeervolle ridderzaal van het Haarlemse stadhuis gevierd kon wor den. waarvoor hij het gemeentebestuur "dank gebracht. „Dit is niet mijn feest, maar het feest van de gehele Haarlemse brand weer, want zonder de medewerking van zijn mannen staat een commandant nu eenmaal machteloos", aldus de heer Stap. die zei dat hij altijd met veel plezier bi.i het korps gewerkt had. Hij dankte de bur gemeester voor diens woorden van waar dering en erkentelijkheid. De heer J. P. Pollé, de onder-comman dant. van de Haarlemse brandweer, over handigde de heer Stap na een toespraak Omgeven door de leden van liet Haar lemse brandweerkorps nam de jubile rende commandant, de heer G. J. Stap, de gelukwensen van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers in ontvangst. een radiotoestel met platenspeler als jubi leumgeschenk van het korps. Mevrouw Stap ontving bloemen in de Haarlemse kleuren. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer P. Serné, namens de Haar lemse brandweervereniging „De Tien", de heer M. Fehres, districtsinspecteur van de Rijksbrandweerinspectie, dr. Ch. C. van der Vlis, de directeur van Openbare Wer ken namens de vereniging van hoofden van takken van dienst en de heer J. Poor- ta, namens het: hoofdbestuur van de ver eniging van brandweercommandanten in Nederland. Velen hebben hierna van de gelegenheid gebruik gemaakt om de heer Stap geluk tc wensen. Volgens de voorlopige gegevens waren de netto-produktiekosten van de Maas centrale der P.L.E.M. te Buggenum over 1957 per kwh. lager dan de inkoopkosten van elektrische stroom bij de mijnen en bij de Gelderse Elektriciteits maatschappij. Naar aanleiding van een tariefsverla ging in Noordholland voor elektriciteits verbruik en over de vraag of voor Lim burg zulks ook kan worden overwogen, hebben ged. staten van Limburg meege deeld, dat de thans geldende prijzen in Limburg aanmerkelijk lager zijn dan de vorig jaar verlaagde elektriciteitstarie ven van Noordholland. De' P.L.E.M. beschouwt vooralsnog een tariefsverhoging van elektriciteit niet noodzakelijk, maar voor een verlaging is er evenmin aanleiding. In 1957 zijn in de gemeente Haarlem 1025 woningen gebouwd, waarmee het na oorlogse record van 733 woningen in 1954 ruimschoots is overtroffen. Bovendien werd de achterstand van 1956 op de prog nose in de woningbouwnota volkomen in gehaald. Volgens de prognose zouden in 1956 en 1957 tezamen 1602 woningen moe ten worden voltooid, terwijl in werkelijk heid het aantal in beide jaren gereed ko mende woningen 1614 bedroeg. Van de 1025 woningen zijn er in het laatste kwartaal 234 woningen voltooid, waarvan 81 woningwetwoningen en 153 premie-, herbouw- en vrije sectorwo ningen. Op 1 januari 1958 waren 989 woningen in aanbouw, waarvan 714 woningwetwo ningen (160 Patrimonium, 128 Zorgvliet, 120 Sint -Jozef, 110 Sint Bavo-Noord, alle in Delftwi.jk, 60 voor de gemeente nabij de Stephensonstraat en 136 Patrimonium in Parkwijk) en 275 premie-, herbouw- en vrije sectorwoningen. Het aantal wo ningen met de bouw waarvan in het vier de kwartaal een begin werd gemaakt, be draagt 197. In een vergevorderd stadium van voor bereiding verkeren de plannen, waarvoor de premie van de minister van Volkshuis vesting is ontvangen. Aan de bouw van deze woningen staan namelijk geen admi nistratieve belemmeringen meer in de v/eg. Nog steeds vormt echter de bijzon dere schaarste aan kapitaal een belang rijke rem bij de bouw van deze premie woningen. De Nemavo heeft bericht voor het ob ject van 240 woningen in Sinnevelt geen belangstelling meer te hebben. Bij de provinciale directie of het mi nisterie van Volkshuisvesting zijn in be handeling de bouw van 472 woningen, waarvan 176 woningwetwoningen van Sint Bavo-Oost, 241 woningwetwoningen van Vooruitgang, in beide gevallen in Parkwijk en 55 premiewoningen van het Nationaal Beleggingscentrum in Delftwijk (torenflat). In bewerking bij de architect of bij de gemeente zijn 220 woningwetwo ningen volgens plannen van de heren j Zanstra (158) en Zwiers (62). De situatie in de premiesector is thans dermate on zeker en onoverzichtelijk dat geen plannen vermeld kunnen worden. De gemeente Haarlem heeft de huur contracten met de firma's, die thans van de voormalige fabrieksruimte van Beijnes aan het Stationsplein gebruik maken, op gezegd. Het ligt namelijk in de bedoeling j om ten behoeve van de reorganisatie van I het Stationsplein zo spoedig mogelijk met het slopen van de fabriek en van het voor- j malige hotel „Royal" te beginnen. Ver- moedelijk zal nog dit voorjaar de afbraak een feit worden. Het is nog niet bekend, of de fabriek dan wel „Royal" het eerst onder de hamer zal komen. In het raadhuis te Overveen bevindt zich een fraai gekleurde situatie-tekening van de buitenplaats „De Rijp", een teke ning, die vroeger in huize „De Rijp heeft gehangen en die in 1949 aan het ge meentebestuur van Bloemendaal werd aangeboden, bestemd voor het historisch archief. Deze tekening, die een goed beeld geeft van de oorspronkelijke, eertijds nog veel uitgestrekter oppervlakte van deze plaats, werd in 1772 vervaardigd door de Haarlemse tekenaar Cornells van Noor- de. Het gemeentebestuur prijst zich geluk kig, dat het dankzij de welwillende mede werking van enkele deskundigen heeft kunnen verkrijgen om de kaart te restau reren. Zij werd in zo goed mogelijke s.taat teruggebracht, opnieuw op linnen geplakt, schoongemaakt en het geheel werd in een antieke, bijpassende lijst gevat. Het bovenste gedeelte van de tekening stelt de situatie van de hofstede „De Rijp" voor; op het onderste gedeelte van de kaart ziet men enkele fragmenten van het. buitengoed afgebeeld, namelijk links de vijver met uitzichttoren en rechts de op rijlaan met de dienstgebouwen en de vil la. Ook de waterpoortjes kan men op deze situatietekening nog terugvinden. De buitenplaats „De Rijp" dateert uit de achttiende eeuw. De linnenblekerijen verdwenen in die tijd snel en soms werd op die terreinen een buitenplaats ge bouwd. Zo geschiedde dit ook met de oude blekerij „de Mol" (hieraan herinnert nog de Moilaan), zo genoemd naar de oor spronkelijke eigenaar, de Vlaming de Mol, doch in de tweede helft van de zeven tiende eeuw werd Johannes de Rijp de be zitter en hij was het die de buitenplaats „De Rijp" bouwde. De tekening zal in het Raadhuis te Over veen worden opgehangen. Gefingeerde orders. Twee jaar gevan genisstraf is geëist tegen een 57-jarige ver tegenwoordiger te Rotterdam, die zijn werkgever voor 20.000 had benadeeld. Hij had honderden gefingeerde orders doorgegeven, waarvoor hij 13.000 pro visie ontving. Bovendien inde hij bij klan ten 7.000.die hij niet afdroeg. B. cn W. van Rotterdam hebben bij de raad een voorstel ingediend, waarbij zij machtiging vragen onder nader te stellen voorwaarden opdracht te geven tot het op stellen van een bestedingsklaar plan voor het door hen ingediend schetsplan voor een concertgebouw. Als architecten hier voor worden genoemd ir. E. H. en H. M. Kraayvanger cn de heer R. H. Fledderus. Op 23 juni 1955 besloot de gemeenteraad reeds- lot het stichten van een concertge bouw, dat ten zuiden van het Schouwburg plein zal komen, grenzende aan de Mau- ritsweg. In het gebouw zijn twee concert zalen met foyers geprojecteerd, alsmede een restaurant met cafe, kantoren voor de Rotterdamse Kunststichting en voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest, een tentoonstellingsruimte en bedrijfs- en dienstruimten. De grote concertzaal moet vierenvijftig meter lang worden, met een breedte variërend van drieëndertig tot zevenendertig meter met een totaal aan tal plaatsen van drieduizendhonderdeen- envijftig. De kleine concertzaal krijgt achthonderdvierentwintig zitplaatsen. De totale inhoud van het gebouwencomplex wordt 145.142 kubieke meter. Met de bouw zal volgens voorlopige raming een bedrag van drieëntwintig miljoen gulden gemoeid Nieuws in het kort In een put. Een Haarlemse jongen, die donderdagmiddag onder een afsluiting bij de Prinsenbrug doorkroop en op een deksel ging staan, dat kantelde, is in een vijf meter diepe put gevallen. De politie kon met behulp van de G.G.D. de jongen, die een hoofdwonde opliep, uit de put halen. Moderne bedrijfsadministratie. De volgende,leerlingen van de M.B.A.-cursus aan de r.-k. Handels-Avondschool te Haar lem slaagden voor het examen moderne bedrijfsadministratie: mej. B. Brantjes, de heren W. Bakker, V. Buysman, F. Cliteur, D. Horstman, B. Koeleman, G. v. Koeverin- ge, C. Martens, A. v. d. Pal, P. Rutte, C. v. d. Velden en L. Warmerdam. Evangelist J. Sevensma 75 jaar. Zater dag 1 februari hoopt de evangelist Jan Se vensma zijn 75ste verjaardag te vieren. Het is dan 55 jaar geleden, dat hij het evangelie begon te prediken. Ter herdenking van het jubileum zal op dinsdag 4 februari een dienst gehouden worden in de Engelse Kerk aan het Begijnhof te Amsterdam en zondag 9 februari zal de heer Sevensma spreken in beide diensten in de Zuider kapel te Haarlem. ADVERTENTIE Wij verhuren uitsluitend prima wagens, waaronder verscheidene nieuwe OPELS en verstrekken u ook gaarne alle gewenste inlichtingen over het kopen, verzekeren of financieren van een NIEUWE OPEL. Uw bezoek aan ons gemoderniseerd bedrijf zal door Thans ook bij ons te bezichtigen ons op hoge prijs gesteld worden. HAARLEM Gedempte Oude Gracht 70 ff ADVERTENTIE Voor abnormaal lage prijzen ruimen wij de restanten op in HORLOGES, RINGEN, DIAMANT. ARMBANDEN, HANGERS, ZILVERWERK, OORKNOPPEN enz. enz. JUWELIERS HORLOGERS Houtplein 15 Guiseppe Verdi was geen componist van kerkmuziek. Zijn werkgebied was het theater en de kunstvorm, die zijn hart had, was de opera. In de muzikale drama tiek van de opera konden zijn emotionele menselijke natuur en zijn sensitieve kun stenaarsziel zich uiten met de ongeremde spontaniteit, die de zuiderling voor zich opeist, waardoor die dramatiek de kracht der overtuiging kon krijgen. Maar in 1868 kwam er een eerste, nog bescheiden wen ding naar de geestelijke muziek. Op de dertiende november van dat jaar was Gioacchino Rossini gestorven. Verdi was diep onder de indruk van dit heengaan gekomen en in hem groeide de gedachte een muzikaal monument voor de betreur de meester te scheppen: een Requiem, waarvoor dertien van de voornaamste componisten uit Italië een bijdrage zouden leveren. Het aanvankelijk met algemene instemming begroete plan, kon niet tot uitvoering komen. Maar Verdi had onder tussen, het „Liberame", als zijn aan deel voltooid. De gedachte om de gehele requiemtekst op .muziek te zetten liet hem daarna niet meer los en eindelijk, in 1873, zwaar getroffen door het overlijden van zijn grootste vriend, de tekstdichter Ales- sandro Manzoni begon hij aan zijn op 10 april 1874 voltooide „Requiem". Dit requiem was wel een geestelijk werk geworden, maar het stond toch ver af van de eigenlijke liturgische muziek met haar verkondigende objectiviteit. Verdi's „Re quiem'' werd een menselijke belijdenis van een ontstellende innerlijke angst, van een verbijsterend gevoel overgeleverd te zijn aan een onherroepelijk oordeel. Het werd de uitdrukking van een smeken om bevrijding in het besef van menselijke nietigheid en het uitspreken van de ver wachting der verlossing op grond van een verkozen geloofsnorm. De interpretatie van de geestelijke inhoud van dit „Re quiem" laat geen ruimte voor problema tiek. De toehoorder weet bij het luisteren naar dit werk, waar het om gaat. En al even direct is de werking der muziek, met haar grote, overrompelende, ontroe rende schoonheid, haar geweldige drama tische kracht, waarvoor Verdi met ge niaal meesterschap de verwerkelijkende klankkleuren vond in de menselijke stem en op het palet der orkestrale instrumen tatie. En zo heeft Verdi's uiterst subjectieve werk sinds zijn eerste uitvoering op 22 mei 1874 in de San Marco te Milaan bij een herdenkingsplechtigheid, gewijd aan Allessandro Manzoni. talloze keren ge klonken. Men kon dit ..Requiem" naar de inhoud aanvaarden of afwijzen, maar aan de indruk van de bewogen, eerlijke mu ziek kon men zich niet onttrekken. Haar lem heeft dikwijls het voorrecht gehad van een uitvoering van het „Requiem" binnen haar muren. Donderdagavond heeft het Koor Katholiek Haarlem in de ge meentelijke Concertzaal opnieuw de aan dacht gevraagd voor het werk met een vertolking, die een der hoogtepunten van dit seizoen genoemd mag worden. De dirigent Albert de Klerk en zijn koor hadden zich met de muziek en met de tekstgedachte volkomen vereenzelvigd. Van de stil smekende inzet „Requiem aeternam dona eis, Domine" tot het ver wachtend vragende „Liberame, Domine" aan het slot was er een niet aflatende muzikale en expressieve spanning, die de zeer talrijke toehoorders in haar greep hield. Zij beleefden de ontzetting van het „Dies irae" - dat met de striemende slagen der felle ritmiek over hen heen klonk - als een benauwende afspiegeling van een apocalyptische realiteit. Maar daar was ook de bevrijdende extase van het hym nische Sanctus, de tere schoonheid van het Agnus Dei, de ontroerende aanroeping van de Zoon Gods in het „Domine Jesu" en d~ ijle straling van het „Lux aeterna" met de frappante illustratie door de flui ten. Liet koor heeft zijn taak hierbij voor treffelijk volbracht. Her dwong de groot ste bewondering af voor het overwinnen der talrijke moeilijkheden, die in het Sanctus met zijn dubbelkorige structuur en zijn fugatische ontwikkeling culmineer den. Imposant door intensieve bewogen heid en volumekracht was de koorklank in het „Dies irae". Voorbeeldig was de vertolkingseenheid tussen het koor en de solisten, van wie ik in de eerste plaats de sopraan Corry Bijster \vil noemen. Zij zong haar aandeel met stralende klank en was in de ensem bles een onwrikbaar intonatiecentrum. Veel waardering kon men hebben voor de mezzo-sopraan Elsa Hernady van Bueren en de tenor Arjan Blanken, die de door ziekte verhinderde Tom Brand verving. En voorts moet Hans Wilbrink genoemd worden als de vaardige,- eminente bas- solist. De kleurrijke orkestbegeleiding was toevertrouwd aan het Noordhollands Phil harmonisch Orkest, welk ensemble een goede steun voor de uitvoering werd, een wat onzekere inzet van de violoncel bij het Offertorium daargelaten. Tenslotte een woord van hulde voor Albert de Klerk, die de uitvoering met vaste hand leidde en met zuiver artistiek en religieus begrip daaraan het accent gaf om de zin van het „Requiem" te doen ervaren en de toehoorders het besef te geven, dat hier de geest van Verdi zich kon manifesteren in een vertolking, die berustte op het beginsel van dienstbaar heid. V. Zwaanswijk Voor de Heemsteedse Kunstkring trad donderdagavond in het Minerva Theater de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo op. Zijn programma vermeldde twee Sonates van Beethoven, te weten opus 81 A („Les Adieux") en opus 31 no. 3 („La Chasse") voor de pauze. De tweede helft was ge wijd aan werk van landgenoten van de concertgever: drie dansen van Granados en de tweede bundel pianostukken uit de suite ..Iberia" van Albeniz. De rearti^s van het auditorium op Del Puevo's spel leken wij tamelijk mat en ik kan niet anders zeggen dan dat zijn optreden ook op mij een bijzonder plicht matige indruk maakte. Wat men hoorde getuigde van die technische zekerheid, die men bij een kunstenaar van Del Pueyo's reputatie als een minimum veronderstel len mag. Maar verder miste zijn optreden iedere vitaliteit, hetgeen vooral pijnlijk merkbaar was in een gebrek aan ritmische precisie. In de twee laatste stukken uit de drie van Albeniz leidde dit zelfs tot onnauwkeurigheden, die deze elegante en veerkrachtige muziek van iedere geest be roofden. Het langzame deel in de af- scheidssonate miste spanning, ook al weer door een soort laksheid in de voordracht, waardoor van enige transparantie tussen de noten geen sprake was. Afgezien van de techniek (in beperkte zin genomen) was het geheel volkomen ondoorzichtig. Was de pianist wellicht, minder gedispo neerd? Als dat het geval was, hoop ik dat de Heemsteedse Kunstkring hem in een volgend seizoen gelegenheid zal geven tot een heroptreden. Ik herinner mij Del Pueyo enkele jaren geleden met het Con certgebouw-Orkest te hebben gehoord in een uitvoering van het derde pianoconcert van Beethoven, die een geheel andere, een juist zeer gedecideerde indruk maakte. Inmiddels zou het onbillijk zijn niet te vermelden dat de pianist vooral in de stukken van Granados enkele zeer mooie momenten wist te bereiken. En ook in de twee toegiften, de populaire „Vuurdans" van De Falla en een „Zapateado" van Gra nados brak even iets door van een vreug de om de muziek, die men deze avond helaas te weinig had kunnen beleven. Sas Bunge

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9