Amerikaans leger bracht 13 kg wegende satelliet in zijn baan Kroesjtsjev is Oereid tot uitstel van topgesprek &ee MORRIS 'êefot!e#Ö£/faf// Vaste brandstof toegepast; maantje heeft al 3 namen HET WEER Gewijzigde „Jupiter C" haalde het Vernietiging en herstel: 1953-1958 Vergelijking tussen drie satellieten Voorbereidende ministersconferentie wordt evenwel beslist afgewezen Minder koud Zwitser zou vier gevangen Fransen hebben ontmoet KOPEN? HUREN? „HOLIDAYS" Veteranen Prijsverlaging benzine en andere olieprodukten Vier doden in het verkeer Het woord is aan Gebroken koppelingen veroorzaakten treinstagnatie Westduitse luchtdefensie gebaseerd op raketten Naast één vliegtuigtype voor alle doeleinden Uitslag puzzelreeks 72e JAARGANG No 174 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 22 Haarlems Dagblad Hoofdredacteur: Simon Koster M a w m Adi. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» OPRECHTE H.A..A.RLlE 1VI SCHE COURANT Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 T T| g IB n Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Bnamfl ^SM" 1 1 H 1 Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I jj 1 &»nr"T4 g| g 1 A C. H li I fl lil Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 w JL b«L na Ji JL JL JÊèê^P^ V^i ^^1 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CAPE CANAVERAL (U.P.) Amerika heeft de afgelopen nacht om 04.48 uur (Nederlandse tijd) van Cape Canaveral een kunstmaan gelanceerd van 13.47 kg. Twee uur later kondigde president Eisenhower aan, dat de aard- satelliet zijn baan rond de aarde bereikt had. Vlak na de start om 04.51 uur (Nederlandse tijd) ving de Radio Corporation of America de eerste signalen op en om 06.41 uur meent men op het pers ontvangstation van At Nada in Californië ook een signaal ontvangen te hebben. Het was een „golvend" geluid, aanzwellend eerst en toen weer weg stervend als een voorwerp, dat in grote snelheid voorbijschiet. De kunstmaan, die van het ministerie van Defensie de naam kreeg van „Explorer" (ontdek kingsreiziger), werd gelanceerd met een Jupiter-C satelliet van het Amerikaanse leger in een hoek van 35 graden tot de evenaar. Zaterdagmorgen werd gemeld, dat de hoogte van de kunstmaan varieerde tussen 3200 en 370 kilometer en de omloopsnelheid 113 minuten bedroeg. De snelheid werd geschat op 31.000 kilometer per uur. Bij het lanceren van de „Explorer" is gebruik gemaakt van zogenaamde „Exo- tic"-brandstof, waarover echter geen na dere mededelingen gedaan werden. Het hoofd van de afdeling projectielen van het Amerikaanse leger, generaal-majoor John B. Medaris, deelde mee, dat de kunstmaan 425 seconden, omwel ruim zeven minuten na het lanceren haar baan bereikte. Het hoofd van het kunstmaan-project van de Amerikaanse marine, dr. John P. Hagen, heeft verklaard, dat de marine van plan is ook nog een poging te wagen met de Vanguard, waarmee de vorige proef mislukte. Over het tijdstip waarop wilde hij niets meedelen, maar volgens welinge lichte zegslieden zou het lanceren elke dag kunnen gebeuren. Granaatvorm (AFP en Reuter) De 21 meter lange Jupiter-C verhief zich met oorverdovend lawaai en temidden van een zee van vuur van zijn startplaats. Dadelijk na de start nam de snelheid zeer toe. Voor de eerste maal hebben de op het strand in de nabijheid van de basis ver zamelde journalisten de raket gezien, die tot dusver nog nooit aan het publiek was getoond, een enorm wit gevaarte. De kunstmaan, die verslaggevers ook hebben kunnen zien, is zilverkleurig met kastanjebi-uine strepen. De schildering zou zijn aangebracht om de gevolgen van grote temperatuurwisseling tegen te gaan. De kunstmaan heeft de vorm van een granaat. (UP) De Jupiter-C was een viertraps- raket. Boven de Redstone-raket, die van extra-lange brandstoftanks is voorzien voor de lange reis de ruimte in, zijn twee bundels raketten met vaste brandstof be vestigd voor de aandrijving van de tweede en de derde trap, en een raket met vaste brandstof met de satelliet bovenaan vormt de laatste trap. Eenmaal gekomen op een hoogte van 480 km vloog de Jupiter-C bijna parallel met het aardoppervlak. Wanneer de Red stone eenmaal de raket tot deze hoogte heeft gebracht zou dr. Ernst Stuhlinger, een der Duitse geleerden, die aan het pro ject medewerkten, op een knopje drukken, waarmee de raketten van de tweede trap in werking worden gebracht en de eerste trap (de Redstone) van de rest wordt los gemaakt. Zodra de Redstone in zee was gevallen kwam de bundel van elf raketten.in wer king en deze'gaf de satelliet de fantas tische snelheid van 18.000 mijl per uur, nodig om de apparatuur in de baan te brengen. Na de tweede trap namen de derde en vervolgens de vierde (met vaste brandstof) de aandrijving over. De laatste trap is niet van de satelliet losgemaakt. Het wetenschappelijke doel van het satellietexperiment is drieledig: 1. Meting van de temperatuur van het omhulsel en de tneus van de raket ge durende lanceei'fase, door instrumenten binnen de satelliet. 2. Meting van de activiteit der kosmische stralen in de ruimte en de gegevens naai de aarde te seinen. 3. Meting van de meteoren-dichtheid in het luchtruim. (Reuter) De nationale academie van wetenschappen deelde mee, dat de satel liet officieel „1958 Alpha" genoemd zal worden. Eerder had het ministerie van Defensie er de naam „Explorer" aan ge geven. De officieuze naam was reeds „Ju- VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk nog plaatselijk mist, morgen overdag echter op de meeste plaatsen enkele op klaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Vooral overdag minder koud. Volledige weerrapportcn op pagina twee. no", omdat zij umet de „Jupiter" zou wor den gelanceerd. (De godin Juno was vol gens de oude Grieken de echtgenote van de god Jupiter). (AFP) Dr. Werner von Braun, direc teur voor operaties van de afdeling raket ten van het leger, gaf te verstaan, dat het leger nog ten minste een nieuwe satelliet op een nog niet vastgestelde datum zal lan ceren. Hij zei op een persconferentie, dat een der zenders gedurende twee weken een continu op muziek gelijkend signaal zal uitzenden. De andere zal twee maanden werken. Volgens Von Braun is de snelheid geen 31.000 maar 28.000 km per uur. Geleerden van de Academie van Wash ington verklaarden, dat het muziekachtig signaal van de ene zender gelijkt op het dissonante geluid, dat ontstaat door het ge lijktijdig aanslaan van verscheidene piano- toetsen. Het gelijkt in het geheel niet op het „biep-biep"-geluid van de Russische spoetnik. Een ervan zendt uit op 108,03 megacycle, de andere op 108,00. De kunstmaan is negentig centimeter lang en zal volgens deskundigen niet met het blote oog worden gezien. TUNIS (UP) In Tunis verneemt UP, dat de (Zwitserse) gedelegeerde van het Internationale Rode Kruis, Jean de Preux, erin geslaagd is de vier krijgsgevangen Franse soldaten te bezoeken, die door de Algerijnse nationalisten worden vastge houden. Het is niet bekend of de Alge rijnen bereid zijn, het viertal vrij te laten. De Preux wordt vandaag in Tunis terug verwacht. Het is een gewijzigde versie van deze raket, de Jupiter-C, die de eerste Amerikaanse kunstmaan in haar baan bracht. Deze foto van de Jupiter-C werd in november van het vorig jaar vrijgegeven. Het neusstuk van deze raket kwam op de aarde terugHet is niet bekend, of een terugkeer ook wordt beoogd vvet de uitermate licht gehouden Amerikaanse satelliet. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Twee beelden uit het zuidwesten des lands, beide van omtrent 1 februari. Hei bovenste uit de trieste dagen van de ontstellende ramp, die bijna 1400 mensen het leven kostte de onderste foto van dezelfde plek vijf jaar later. Er is veel geleden, doch ook hard gewerkt. De bevolking van het noodgebied is niet bij de graven blijven neerzitten, doch heeft het hopeloos lijkende werk aangepakt met hulp van vele zijden. De herdenking der februariramp, vandaag vijf jaar geleden, wordt daardoor tegelijk een bemoedigende constatering van het feit, dat Zee- lands wapenspreuk geen lege frase is: „Ik worstel en kom boven". In „ERBIJ" van deze week wordt door middel van een aantal foto's eveneens aan de februariramp herinnerd NEW YORK (UP) Hier volgt een vergelijking tussen de Amerikaanse kunst maan, hier voor het gemak „Explorer" genoemd en de beide Russische „Explorer" Spoetnik 1 Spoetnik 2 gewicht: 13,47 kg 83,45 kg 507,09 kg vorm: granaat bol kegel inhoud: 4,53 kilo instrumenten hond en instrumenten instrumenten lanceerdatum: 31 jan. 1958 4 okt. 1957 3 nov. 1957 snelheid: 28.800 km 28.800 km 28.544 km gemiddelde per uur per uur per uur hoogte: 480 km 896 km 1680 km omlooptijd: 113 minuten 96 minuten 103,7 minuten lanceerhoek: 35 graden 65 graden 65 graden t.o.v. evenaar t.o.v. evenaar t.o.v. evenaar LONDEN (AFP) De Russische party - secretaris Kroesjtsjev heeft een speciale correspondent van de Britse „Times" in een vraaggesprek meegedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid is de byeenroeping van een topconferentie uit te stellen, indien de westelijke mogendheden van oordeel zyn, dat de door de Sovjets voorgestelde tyd, namelijk binnen twee of drie maanden, te vroeg is. Over het plan-Rapacki tot in stelling van een atoomwapenvrye zone in Europa zei Kroesjtsjev, dat de Sovjet-Unie de mogelijkheid, dat uitvoering van dit plan gepaard zal gaan met een akkoord over conventionele troepen, niet uitsluit. De Sovjet-Unie acht staking van de wapenleveringen aan de landen in het Nabije Oosten, zoals „The Times" onlangs heeft bepleit, niet voldoende voor het af koelen van de gemoederen. Een dergelijke maatregel zou naar het oordeel van Kroesjtsjev wel nuttig zijn, indien tege lijkertijd wordt afgesproken, dat men zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van de Arabische landen zal mengen. „IJsbreker" Over een conferentie van regeringschefs zei Kroesjtsjev verder, dat de Sovjet-Unie tegen een inleidende bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken is ge kant. Een topconferentie moet het breken van het ijs als doel hebben en een stoot geven in de richting van een akkoord. Achter deze stoot staat de openbare me ning, aldus Kroesjtsjev, want de mensen hebben genoeg van de koude oorlog. De Russen wensen een algemene ontwa pening en hoe meer voortgang er op de weg naar ontwapening wordt gemaakt des te gemakkelijker zal het hun vallen dit einddoel te bereiken, aldus Kroesjtsjev. „Indien een zieke in lange tijd niet heeft gegeten, geeft de dokter hem geen over vloedige maaltijd. Het zou zijn dood kun nen zijn. De westelijke mogendheden wen sen kennelijk nog geen algehele ontwape ning, dus moeten wij dié in fasen bereiken. Aan weerszijden heerst nog altijd wan trouwen. Dat moeten wij langzaam over winnen," aldus Kroesjtsjev. Stootkracht De Sovjet-Unie heeft een sterk leger nodig, zo zei de Russische leider, om het hoofd te bieden aan alle gevaren. Het is niet juist te zeggen, zoals de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, doet, dat de Sovjet-Unie een sterk leger nodig heeft om haar wil aan andere lan den op te leggen of om de overwinning van het'communisme in de wereld te verzeke ren. Voor de verspreiding van ideeën zijn geen wapens nodig. Kernwapens, het At lantisch bondgenootschap of dat van Bag dad, geen van deze zijn bestand tegen de stootkracht van de ideeën, aldus Kroesj tsjev LONDEN (Reuter) Jakob Malik, de Sovjet-ambassadeur in Londen, heeft ver klaard dat er met het beleggen van een topconferentie geen tijd te verliezen valt. Hij leverde critiek op veronderstellingen van Britse bladen, dat de Sovjet-Unie traag is met voorstellen voor controle en inspec tie van bewapening. De Sovjet-Unie is al tijd vóór doelmatige controle geweest, zo verklaarde hij op een lunch-bijeenkomst in Londen. Voorbarig (AFP) Te Londen is van welingelichte zijde vernomen dat de berichten, volgens welke de Britse regering in haar antwoox-d op Boelganins tweede brief een datum voor een eventuele topconferentie zou voorstellen, als voorbarig moeten worden beschouwd. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse departement ADVERTENTIE Wij verhuren uitsluitend prima wa gens. waaronder verscheidene nieuwe OPELS en verstrekken u ook gaarne alle gewenste inlichtingen over het kopen, verzekeren of financieren van een NIEUWE OPEL. Uw bezoek aan ons gemoderniseerd bedrijf zal door ons op hoge prijs gesteld worden. OPEL 1958 Thans ook by ons te bezichtigen. HAARLEM - GED. OUDE GRACHT 70 van Buitenlandse Zaken heeft de Britse berichten tegengesproken, volgens welke de Verenigde Staten ermee hadden inge stemd aan de Sovjet-Unie een topconfe rentie in Genève, in mei of juni, voor te stellen. OXFORD (UP) De waarnemende Brit se premier Butler heeft aangedrongen op nauwe samenwerking tussen Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten over het houden van top-besprekingen. Alle voor bereidingen moeten worden getroffen en er moet een goede agenda zijn, „waarop als basis gewerkt kan worden," zo verklaarde hij. Onveranderd PARIJS (UP) Frankrijk heeft opnieuw laten weten, dat een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken aan een top-conferentie vooraf moet gaan. „Wij blijven van mening, dat dt ministers bijeen moeten komen vóór de regeringshoofden, om het goede verloop van de topconferen tie voor te bereiden," zo zei een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken op een pers-conferentie in een commentaar op berichten, dat Londen de eis van een voorafgaande conferentie van ministers zou hebben laten vallen. Naar het Veteranen Legioen Neder land mededeelt heeft het in een schrij ven aan de leden van de Staten-Gene raal het verzoek gedaan de minister van Justitie te bewegen de onderteke naars van een recente verklaring over Nieuw Guinea, uitgaande van de ver eniging „Nederland-Indonesië"wegens hoogverraad te doen vervolgen. In deze verklaring wordt - aldus het schrijven - aangedrongen op de over dracht van Nederlands Nieuio Guinea, hetgeen volgens het Veteranen Legioen Nederland een overtreding zou zijn van enige artikelen van het wetboek van strafrecht, handelend over misdrijven tegen de veiligheid van de staat. In verband met de opheffing van het tijdens de Suez-crisis in het leven geroepen egali satiefonds ter stabilisering van de pryzen van aardolieprodukten en als gevolg van recente prijsdalingen op de wereldmarkt, zullen met ingang van 3 februari de prij zen van de belangrijkste aardolieprodukten worden verlaagd. Van die datum af zal men 1.1 cent minder voor een liter benzine betalen dan toe nu toe. Tegelijkertijd zul len ook de prijzen van gasolie en huis brandolie met 40 cent per 100 liter en van petroleum met 50 cent per 100 liter wor den verminderd, traetorpetroleum wordt f 1.50 per 100 liter goedkoper en dunne stookolie 45 cent per 100 liter Voorts wor den de pryzen van diverse soorten zware stookolie verlaagd met f 7.50 per 1000 liter/ kilogram. Bij Jutrijp (Fr.) is een autobus van de ZWH, toen de chauffeur moest afremmen voor een tegenligger, geslipt en ingereden op een groep fietsende scholieren. Vier van hen werden gewond en moesten naar het ziekenhuis te Sneek worden vervoerd, waar thans nog een hunner wordt ver pleegd. De bus botste tegen een boom, verschillende passagiers liepen daardoor schaaf- en snij wonden op. Op de Afsluitdijk, op de grens tussen Friesland en Noordholland, is een kleine personenauto bestuurd door de heer F. S. Hakse in botsing gekomen met een andere personenwagen, bestuurd door de 57-jarige ambtenaar J. F. A. M. Wap uit Nijmegen De heer Wap werd daarbij op slag gedood. Vermoedelijk heeft de heer Wap door de mist de hem tegemoetkomende auto niet opgemerkt. Te Nieuw-Dordrecht is de 68-jarige wielrijder H. Bick op de Vastenow aange reden door een personenauto en om het le ven gekomen. Het ernstige ongeval, dat dinsdagmorgen bij Witmarsum (Fr.) gebeurde, waarbij een dode en vier gewonden waren te be treuren, heeft een tweede slachtoffer ge- eist, de veehouder D. Struif uit 't Zand, die met ernstige verwondingen in het zieken huis te Sneek werd opgenomen is daar thans aan zijn verwondingen overleden. De 31-jarige bromfietser J. van Elk uit Bolnes is op de Kievitsweg te Bolnes met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomende tankauto gereden en door de botsing m de sloot naast de Kievitsweg gekomen. Hij overleed ter plaatse. Confucius: Welaan, mijne leerlingen: gaat huis waarts en vergeet alles wat ik u gezegd heb. Wat later vanzelf bij u bovenkomt, is in uw geest ontkiemd en kan geoogst worden. Het breken van een koppeling tussen de wagens van een personentrein heeft gis teravond een grote vertraging veroorzaakt op het baanvak tussen Amsterdam en Amersfoort. Eveneens als gevolg van een gebroken koppeling ontstond in de afge lopen nacht een botsing tussen goederen treinen nabij Utrecht. Gistermiddag tegen zes uur brak de koppeling tussen de wagens van een per sonentrein uit Amsterdam, toen deze het station Weesp naderde. Daardoor bleef het achterste gedeelte van de trein staan, zo dat één spoor van het baanvak was ver sperd. Slechts een deel van het drukke treinverkeer tussen Amsterdam en Hil versum kon over één spoor worden ge leid, zodat een aantal treinen moest ver vallen. Daar in de zeer dikke mist extra veiligheidsmaatregelen genomen moesten worden, duurde het geruime tijd, voordat het achtergebleven treingedeelte kon wor den weggesleept. Pas om negen uur des avonds werd het treinverkeer over beide sporen hervat. De botsing tussen de goederentreinen ge beurde om kwart over twee in de afge lopen nacht bij Utrecht. Ter hoogte van Lunetten stond een goederentrein uit de richting Utrecht voor een onveilig sein. Toen dit sein op veilig werd gezet en de trein verder reed, brak een koppeling, ongeveer in het midden van de trein. De locomotief reed met een aantal wagens door, zonder dat de bestuurder iets merk te. Kort daarop naderde nog een goederen trein, eveneens uit Utrecht, die op de achtergebleven wagons van de eerste goe derentrein botste. Er ontspoorden drie wagons en door de botsing werd een mast van de elektrische bovenleiding vernield. Het spoorwegver keer tussen Utrecht en Geldermalsen werd geheel gestremd, zodat busdiensten moesten worden ingelegd. Vanmiddag was de baan weer vrij. BONN (UP) De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft in een onder houd met United Press, verklaard dat de Westduitse luchtverdediging gebaseerd zal worden op raketten. Dit is de eerste aan duiding van officiële zijde voor de tot dus ver geheim gebleven vorm van de West duitse luchtverdediging. Minister Strauss verklaarde dat West- Duitsland, naast het scherm van raketten en geleide projectielen, voor zijn lucht verdediging een vliegtuig nodig heeft dat, zonder al te ingrijpende veranderingen, kan worden gebruikt als verkenningsvliegtuig tot op grote hoogten, als tactische jager bommenwerper en als jachtvliegtuig voor alle weersomstandigheden. Tegen het eind van 1959 zal de West duitse luchtmacht de eerste 150 toestellen in gebruik moeten nemen, maar hoewel deskundigen reeds verscheidene modellen vliegtuigen beproefd hebben, is een keuze nog niet vastgesteld. Op het ogenblik staan een zevental vlieg tuigtypen op de lijst van mogelijkheden, vier Amerikaanse, een Engels, een Frans en een Zweeds. Minister Strauss vertelde niet op welk type luchtafweerraket zijn oog gevallen is maar het Westduitse leger heeft bekend gemaakt dat in het gebied van Rijn en Ruhr „Nike"-raketten zullen worden op gesteld, ter bescherming van de industrie. West-Duitsland zal zelf géén militaire vliegtuigen bouwen, verklaarde Strauss, tenzij dit buitenlandse typen zijn die onder licentie worden gefabriceerd. Hij ontkende dat Heinkel en Messerschmidt, die thans gezamenlijk onderzoekingen verrichten, op dracht zullen krijgen voor de bouw of de ontwikkeling van een militair vliegtuig. „Onder geen enkele omstandigheid zal ik een dergelijke stap goedkeuren", zo ver klaarde Strauss. De reden hiervoor is dat de Westduitse regering omvangrijke in vesteringen zou moeten doen, die te laat vruchten zouden afwerpen." Voor 1968 zou er geen enkel vliegtuig beschikbaar zijn en wie weet hoe de toestand dan zal zijn?", aldus Strauss. ADVERTENTIE ÖARTEUORISSTR. .HAARLEM- TEL. 13439 FERD. .BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 71 7162 NOORSE TRUIEN - SOKKEN Wij hadden onze lezers reeds eerder in kennis willen stellen met de uitslag van de puzzelreeks, die wij eind decemberbegin januari hebben uit geschreven, doch door ziektegevallen op onze puzzelredactie is de controle van de enorme hoeveelheden oplossin gen, die bij ons binnengekomen zijn, helaas vertraagd. Wij hopen echter in de loop van de volgende week de moei lijkheden téboven te komen en de uit slag te publiceren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1