Innerlijk tegenstrijdige regeringsmaatregelen op kantelpunt van inflatie en deflatie Egyptisch-Syrische unie wordt geproclameerd I amda en de wijze Meester Effecten -en Geldmarkt Wind verdrijft de mist Last vair regeringsbeleid is te veel op het bedrijfsleven afgewenteld Plechtige proclamatie heden in Cairo door Nasser en Sjoekri El Koewatli Wereldnieuws *Cocl\ ié het zo 2 CONJUNCTUUR NOG STEEDS OP HAAR RETOUR BRILLEN Westduitse begroting door kabinet goedgekeurd Euromarktcommissie was in Luxemburg bijeen Door ons land overgenomen leningsverplichtingen van Indonesië Twentsche Bank: 9 pet. Westduitse delegatie weer weer naar Moskou KNSM verhoogt dividend Nationale Crediet- vereniging Ontslagen bij Vredestein Ontslagen te Vaassen P.E.N. verlaagt enkele tarieven voor elektriciteit Dertig gewonden bij botsing olietrein-arbeidershus Stevenson bepleit nieuwe ontwapeningscommissie NIET VOOR LEKEN J Z A i E K D G 1 FEBRUARI 1958 (Van onze financiële medewerker) MEN KAN het de beurzen niet euvel duiden dat zij gevoelig blijven voor de nog altijd weinig bemoedigende berichten uit de wereld van handel en bedrijf. Over het algemeen zijn de totale resultaten van 1957 in Amerika en in ons land nog niet. zo slecht geweest, maar met name het vierde kwartaal heeft in vele gevallen een achter uitgang te zien gegeven, welke in de loop van januari 1958 een nieuw accent kreeg. De industriële produktie is in deze maand verder teruggelopen, het prijspeil op de grondstoffenmarkt toont geen herstel en de werkloosheid neemt toe. Ook al is men over het algemeen nog van mening dat we, wat deze verschijnselen betreft, niet met het begin van een ernstige economische crisis te doen hebben, toch worden ze met grote bezorgdheid gadegeslagen. Deze bezorgdheid leidt ook bij de massa tot een zekere terughoudendheid, welke de laatste tijd ook in de detailhandel en de con- sumptiebedrijven gevoeld wordt. De verminderde bedrijvigheid in de ene onder neming heeft een teruggang van de orderportefeuille in de andere onderneming tot gevolg en deze kettingreacties planten zich over het gehele bedrijfsleven voort. Een voorbeeld hiervan is de verminderde vraag naar handelsdrukwerk en het ontslag van personeel in de toeleveringsbedrijven en het is dan ook niet in de eerste plaats de huidige omvang van de werkloosheid, waarover de regering en ook de dne vak bonden zich bezorgd maken, maar het tempo, waarin deze werkloosheid de laatste weken toeneemt. De regeringen, welke met haar maatre gelen sinds het einde van de oorlog het bedrijfsleven in sterke mate beïnvloeden, staan feitelijk tussen twee vuren. Aan de ene kant is er de vrees voor een te kwistig gebruik van het geld, dat tot inflatie moet leiden, aan de andere kant de vrees voor een zodanige doorwerking van de deflatie, dat het van jaar tot jaar gestegen gelde lijk inkomen der bevolking ernstig wordt bedreigd. Zo is het ook te verklaren dat de Nederlandse regering maatregelen neemt welke innerlijk tegenstrijdig zijn door aan de ene kant de bestedingsbeperking te handhaven en door een verzwaring van de belastingdruk op de bedrijven nog te versterken, maar aan de andere kant thans de uitvoering van openbare werken te bevorderen en de kredietverlening via een discontoverlaging te verruimen. In de V.S. is men feitelijk reeds overstag ge gaan met een herhaalde discontoverlaging en een verlaagd dekkingspercentage voor de niet-contante affaires op de Newyork- se effectenbeurs, welke laatste tot dusver haar effect heeft gemist. Ogenschijnlijk is het ook tegenstrijdig dat de regering in ons land enerzijds het rentegamma voor de gemeenten hand haaft, maar geen bezwaar blijkt te heb ben tegen een Amsterdamse lening van 15 miljoen dollar 5 pets. obligaties in de V.S. a 98 pet., hoewel te verwachten is dat het voor een goed deel de Nederlandse beleg gers zullen zijn, die ze zullen kopen omdat velen nog altijd aan dollarfondsen de voor keur geven. Deze aankopen moeten echter met effectendollars.worden betaald uit de opbrengst van hier verkochte Amerikaan se fondsen, zodat dergelijke aankopen on ze deviezenpositie niet nadelig beïnvloe den en een dergelijke lening derhalve geen beslag legt op Nederlands kapitaal, waar toe de regering aan de gemeenten de ge legenheid nog niet wil geven, ook al heb ben ze dan een vlottende schuld van 1.9 miljard. Wijziging leningwet Dat de Nederlandse regering overigens bezig is zich allengs bij de kapitaalschaar- ste aan te passen, kan ook blijken uit de voorgestelde wijziging van de leningwet, waardoor het mogelijk wordt om leningen in buitenlandse valuta te sluiten met de bepaling dat ze niet vervroegd mogen wor den afgelost. Het is begrijpelijk dat de be legger, nu obligaties tegen 6 en 5% pet. worden uitgegeven aan een dergelijke be paling grotwaarde hecht. Hij houdt uiteraard rekening met de mogelijkheid dat de rentestand na verloop van tijd tot een normaal niveau terugvalt, waarvan de geldnemers dan gebruik maken om hun schuld vervroegd af te lossen of in een lening met een lagere rentevoet te con verteren. In de jaren 1922/24 werden bij voorbeeld een aantal 6 pets. staatslenin gen uitgegeven, welke over het algemeen slechts een kort leven hadden. Dit is ook de reden waarom het rendement van de z.g. perpetuele leningen, waarvoor geen af- ADVERTENTIE ZIULSTRAAT97-'HAARLEM TELEFOON 127 2 6 Belastingverlaging op uitgekeerde winsten; middengroepen begunstigd Het Westduitse kabinet heeft donder dag overeenstemming bereikt over de be groting voor 1958/59, waarvan het totaal cijfer van 39,2 miljard mark een record betekent. Deze begrotingsvoorstellen hou den belastingherzieningen in, die terug werkende kracht zullen hebben tot 1 ja nuari van dit jaar en ten doel hebben de positie van de middengroepen te verbe teren. Het totaalcijfer van de lopende be groting was 37,4 miljard mark. Naar welingelichte kringen mededeel den heeft het kabinet om de uitkering van grotere dividenden te bevorderen en de kapitaalmarkt te helpen, goedgekeurd, dat de belasting op uitgekeerde winsten verlaagd zal worden van 30 tot 11 percent en die op onuitgekeerde winsten verhoogd van 45 op 47 percent. Om het sparen te bevorderen zal vol gens de voorstellen een belastingpremie worden verleend van 20 percent van het geld, dat gedurende vijf jaar op een spaar rekening blijft staan, tot een maximum van 250 mark voor ongehuwden en het dubbele voor gehuwden. lossingsbepalingen bestaan, zoveel lager ligt dan dat van leningen met een korte looptijd. Deze laatste leveren thans nog een rendement op van ongeveer 5 pet., terwijl dat van eerstgenoemde niet meer dan 3.8 pet. bedraagt, waarvan men dan ook voor onbepaalde tijd verzekerd is. Aandacht voor de bedrijven Begrijpelijk is ook dat, nu van obliga ties een hoge rente valt te maken en de vooruitzichten van het bedrijfsleven op zijn minst onzeker zijn, de belegger aan obligaties boven aandelen de voorkeur geeft, hoewel deze over het algemeen een schepe koersdaling achter de rug hebben. Van de gedaalde rentestand heeft de aan delenmarkt dan ook nog niet geprofiteerd. Eén van de redenen hiervoor is ook dat de regering tot dusver haar financiële en monetaire moeilijkheden grotendeels heeft afgewenteld op de bedrijven door opheffing van de vervroegde investerings aftrek en een verhoging van de belastin gen. En het is wel opmerkelijk dat de vak bonden, hoewel zij de verhoogde belastin gen willen handhaven, de ook door hen noodzakelijk geachte vergroting van de export thans willen bevorderen door een verruiming van de—rkredietverlerring- -en „eventueel" door een herleving van de investeringsaftrek. Men is in die kringen blijkbaar ook tot de overtuiging gekomen dat alleen door vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaande industrieën een blijvende verbetering van de betalingsba lans en een duurzame werkgelegenheid kan worden verkregen. Deze industriële expansie, zomede de vernieuwing en de verbetering van arbeids- methoden kan echter niet worden bereikt als de overheid aan de bedrijven steeds zwaardere lasten oplegt. De regering van West-Duitsland, waar de conjunctuur ook over haar hoogtepunt heen is, heeft dit onmiddellijk ingezien en door een sinds mei 1957 van 5V2 tot 3'/= pet. verlaagd dis conto, zomede door een verlaging van be lastingen, aa.i de bedrijven een grotere be wegingsvrijheid gegeven. Maar hier lopen de regeringspaardjes nog altijd achter de wagen. De commissie voor de Euromarkt is vrij dag, onder voorzitterschap van Walter Hallstein voor de eerste maal in Luxem burg bijeengeweest, en heeft onder meer interne organisatieproblemen behandeld, zoals de gemeenschappelijke statistische, juridische en voorlichtingsorganen van de drie Europese instellingen, de Euromarkt, Euratoom en de Kolen en Staal Gemeen schap. De Euromarkt-commissie heeft met de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. over sa menwerking tussen beide lichamen ge sproken. Hallstein zei de indruk te hebben gekregen dat de Hoge Autoriteit streeft naar een zo groot mogelijke rationalisatie van de werkzaamheden die gecoördineerd kunnen worden uitgevoerd. ..Daar de Hoge Autoriteit over een uitstekend georgani seerd administratie-apparaat beschikt zijn wij volkomen bereid ons te laten leiden", aldus Hallstein. (UP). De minister van Buitenlandse Zaken heeft, mede namens de minister van Finan ciën. een opgaaf verstrekt van de nog uit staande bedragen van door Nederlands- Indië gesloten leningen, waarvoor de dienst, na de opzegging door Indonesië van de financiële akkoorden met Neder land, door Nederland wordt nagekomen. De minister heeft deze opgaaf verstrekt in antwoord op schriftelijke vragen daarover door het lid van de Tweede Kamer de heer Gerbrandy. Per ultimo december 1957 bedroeg de stand der leningen (nadat daarop al sinds februari 1956 door Nederland was afge lost) 3,5 pet Nederl. Indië 1935: 25.610.000; 3 percent Nederl. Ind. Conv.: 50.000.000: 3 percent Nederl. Ind. 1937 a: 419.050.000: 3 percent belening bij Ned. Bank 13.176.625. De 3 percent belening bij de voormalige Javasche Bank is afgelost. Op de leningen is tot ultimo december 1957 door Nederland betaald ongeveer 28 miljoen wegens rente en ongeveer 55 mil joen wegens aflossing. Effectieve moge lijkheden tot verhaal van de schulden zijn praktisch niet aanwezig, zo deelt de mi nister mee. In de op 14 maart in Enschedé te houden algemene vergadering van aandeelhou ders van de Twentsche Bank n.v. zal wor den voorgesteld over 957 een dividend uit te keren van 9 percent (v.j. 10 percent). De Westduitse delegatie onder leiding van ambassadeur Rolf Lahr is vrijdag naar Moskou vertrokken om haar overleg over een consulair en handelsakkoord voort té zetten. Lahr verklaarde dat men, als er zich geen onvoorziene moeilijkhe den voordoen, eron mag rekenen, dat de onderhandelingen eind maart zullen zijn voltooid. Naar het ANP verneemt zal aan de op 28 februari te houden algemene vergade ring van aandeelhouders in de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij n.v. en aan die in de n.v. Nationaal Bezit van Aandelen Koninklijke Nederlandsche Stoomboot worden voorgesteld het divi dend over 1957 op de gewone aandelen te bepalen op 12Vs pet., waarvan 2l/a pet. in contanten en 10 pet. -rraar keuze van-de-, aandeelhouder in contanten of aande len (v.j. 10 pet.). De n.v. Nationale Crediet Vereeniging meldt, dat 1957 voor haar uitermate gun stige resultaten heeft opgeleverd. De nomi nale waarde der in 1957 afgesloten spaar- overeenkomsten bedroeg f 10.764.900. (1956: f 9.054.180.—) en lag 18.9% hoger dan in 1956. Ook de n.v. rubberfabriek Vredestein te Loosduinen heeft zich, deels in verband met de bestedingsbeperking, genoodzaakt gezien voor 39 man personeel bij het ge westelijk arbeidsbureau ontslag aan te vragen. De ontslagen zijn verdeeld over de verschillende afdelingen. De totale perso neelssterkte beloopt ongeveer duizend man. Wegens gebrek aan werkzaamheden, tengevolge van de bestedingsbeperking, is aan veertig van de ongeveer duizend ar beiders van de n.v. Industrie te Vaassen ontslag aangezegd. Er is nog niet bekend gemaakt wanneer dit ontslag zal ingaan. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland deelt mede dat het voor de komende periode van twee maanden enkele tarieven heeft verlaagd in verband met de daling der brandstofprijzen. Het algemeen tarief wordt 10.6 (10.8), nacht tarief 8.6 (8.8) en krachttarief 16.6 (16.8) cent per kwh. In de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft het lid van Gedeputeerde Staten de heer A. B. J. Prakken meegedeeld dat het te verwachten is dat deze tarieven in de loop van het jaar gehandhaafd kunnen worden. De politie heeft de balans opgemaakt wat betreft het aantal gewonden bij de botsing van de olietrein en de werkliedenbus te Rotterdam. Van de eenenveertig inzitten den werden er dertig gewond. Zeventien van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht. Vijf waren zo ernstig gewond dat zij moes ten worden opgenomen. DAMASCUS (UP) Vandaag zullen president Nasser en president Sjoekri El Koewatli in Cairo de vorming van de ver enigde Arabische ;taat van Egypte en Sy rië uitroepen. De afkondiging zal geschie den in een buitengewone vergadering van de Egyptische Nationale Vergadering. De parlementen van beide landen zullen de proclamatie woensdag bespreken en, na goedkeuring, kandidaten stellen voor het presidentschap van de nieuwe verenigde staten. De verkiezingen voor het presidentschap worden einde februari gehouden, waarna de huidige regeringen van Egypte en Syric worden ontbonden. De president zal in de hoofdstad Cairo een nieuwe regering vor men, waarin Egypte tweederden van het aantal portefeuilles beheert. Gedurende een half jaar zal de nieuwe regering de verenigde staat krachtens een tijdelijke voor de overgangsperiode grondwet be sturen. In de overgangsperiode zal een grondwet worden opgesteld en maatregelen worden genomen om de vereniging van beide lan den te voltooien. Een gouverneur zal wor den belast met het afhandelen van het Syrische deel der financiële en economi sche zaken, bijgestaan door een secretaris generaal. Aan het einde van de overgangs periode zullen Syriërs en Egyptenaren, in overeenstemming met de nieuwe grondwet, een nieuwe volksvertegenwoordiging kie- zen. - Twaalf Egyptische en negen Syrische Het vasteland van West-Europa bevond zich vanmorgen onder een groot hoge- drukgebied, waarin op uitgebreide schaal mist voorkwam. Ook in ons land heerste op de meeste plaatsen mist, terwijl de temperatuur over het algemeen iets be neden het vriespunt was. Het hogedruk- gebied werd boven de Britse eilanden aan getast door luchtdrukdalingen, die samen hangen met een front, dat behoort bij een depressie tussen IJsland en Noord-Noor- wegen. Op het noorden van de Noordzee deed dit front de wind tot storm aanwakkeren. Het front komt langzaam dichterbij en zal de wind ook in ons land doen toenemen uit richtingen tussen zuid en zuidwest. Daar door zal morgen ""ijwel nergens meer mist voorkomen, en zullen de temperatu ren vooral in de namiddag hoger zijn dan vandaag. Het front kan later op de dag dichtbij het noordwesten van ons land ko men, maar het zal waarschijnlijk geen neerslag van betekenis veroorzaken. WEERRAPPORTEN Temperaturen, buiten en binnenland, heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur 00 Zondag 2 februari Zon op 8.20 uur, onder 17.28 uur. Maan op 15.43 uur, onder 6.31 uur. Maandag 3 februari Zon op 8.18 uur, onder 17.30 uur. Maan op 16.59 uur, onder 7.11 uur. Maanstanden 4 febr. 09.05 uur volle maan. 11 febr. 00.34 uur laatste kwartier. 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 2 februari Hoog water 2.03 en 14.22 uur. Laag water 9.59 en 22.25 uur. Maandag 3 februari Hoog water 2.54 en 15.10 uur. Laag water 10.52 en 23.12 uur. Helsinki zwaar bew. zzo -1 0 Stockholm zwaar bew. w 1 .0 Oslo mist windst. 5 0 Kopenhagen geheel bew. w -0 0 Aberdeen half bew. zw 4 0 Londen mist zzw 4 0 Amsterdam mist zzo -1 0 Brussel onbewolkt windst. -3 0 Luxemburg mist no -2 0 Parijs mist ozo -1 0 Bordeaux mist O 2 0 Grenoble mist windst. -6 0 Nice licht bew. nnw 4 0 Berlijn motregen wzw -1 0,1 Frankfort mist ozo -1 0 München mist windst. -9 0 Garmisch P. licht bew. z -8 0 Zürich geheel bew. zzo -5 0 Genève 'geheel bew. zzw -4 0 Locarno onbewolkt windst. -4 0 Wenen mist windst. -2 0 Innsbruck mis' windst.- 13 0 Rome licht bew. O 1 0 Ajaccio licht bew. O 1 0 Madrid licht bew. windst. 3 0 Mallorca onbewolkt windst. 5 0 Algiers half bew. windst. 9 0 Den Helder •■•et z -0 0,1 Ypenburg dichte mist ozo 0 0 Vlissingen dichte mist zo 1 0 Eelde mist windst. -1 0 Dp Bilt mist zo -1 0 Twente dichte mist zzo -1 0 Eindhoven mist zo -0 0 Vlz. Z.-Limb laagh mist z -1 0 52. Ofschoon de driftige uitroepen van de westerse patiënt inmiddels waren ver stild, hadden zij Panda's twijfel aan Joris methode aanzienlijk versterkt. „Je maakt m ij niet wijs, dat die patiënt je komt be danken, omdat je hem een goudstuk hebt afgetroggeld, voor die oosterse behande ling!", riep Panda uit. Joris begon onge duldig met zijn wenkbrauwen te werken, en wilde juist een onprettig antwoord ge ven, toen de wijze tussenbeide kwam. „Broeder Panda een Onvriendelijke Gedachte!", riep hij ontevreden en voegde er aan toe: „Wanneer ge twijfelt aan de wijsheid van Broeder Goedbloed, begeeft u dan naar de uitgang, om het resultaat van zijn geneeswijze af te wachten!" Daar aangekomen, hoefden zij niet lang op dat resultaat te wachten. En op het eerste gezicht zag het er niet ongunstig uit! De vreemdeling, die eerst zo luid had geklaagd over de onheuse, oosterse behandeling, scheen er geen pijnlijke herinnering van te hebben overgehouden. Hij snelde mon ter de tent uit en toen hij Joris gewaar werd, verspreidde zich een dankbare lach over zijn gelaat„Wat heeft DAT mij goed gedaan!", riep hij Joris al van verre toe. „Uw kuur heeft mij een betere kijk op mijzelf gegeven! Haha, nu sta ik mijn mannetje weer, meneer! Dankuwel!" En huppelend en zingend verdween hij tussen de tenten, verbluft nagestaard door Panda. ministers hebben gisteravond in Caïro een gezamenlijke kabinetszitting gehouden. De commissie van Arabische zaken uit de Egyptische Nationale Vergadering heeft een beroep op de regering gedaan, uitvoe ring van de plannen voor een unie met Syrië te bespoedigen „het einddoel van de Pan-arabische eenheid voor ogen hou dend". Elk Arabisch land dat zich van buiten landse overheersing wil bevrijden of een einde wil maken aan verdragen waarin het niet gelijkberechtigd is, dient wapens en alle politieke en economische steun te ont vangen, zo wordt verklaard. Het Eisen- hower-plan wordt de nieuwste vorm van imperialisme genoemd, „onder het voor wendsel het internationale communisme te bestrijden en het zogenaamde machtsva cuüm te vullen". Het Bagdadpact is in eer ste instantie tegen het Arabische nationa lisme gericht, aldus de commissie. Olie-belangen (Reuter) De Egyptische oliedeskun- dige. Samir Fahmy, zei dat de unie de po sitie van de twee landen in internationale oliekringen zal yersterken. Negentig per cent van de olie 'in het Nabije Oosten gaat door de nieuwe unie, via buisleidingen en het Suezkanaal. Volgens „Al Ahram", een van de grote Egyptische dagbladen, bekostigen de Ai-a- bische regeringen met de gelden die zij van de oliemaatschappijen voor hun con cessies ontvangen, veel zaken die uit an dere bron kunnen worden gefinancierd. De Arabische landen hebben, aldus het blad in de afgelopen tien jaar honderd miljard gulden aan royalties van de olie ontvan gen, waarvan aan ontwikkelingsprojecten nauwelijks een miljard gulden is besteed." De Arabische wereld kan zijn vraagstuk ken niet oplossen met legers van schoon heden. paleizen en mooie auto's", aldus Al Ahram. NEW YORK (Reuter) Adlai Steven son, de leider van de Democratische par tij in Amerika, heeft aan een diner ter ere van wijlen president Roosevelt verklaard voorstander te zijn van een door de secre taris-generaal van de UNO te benoemen commissie, die alle voorstellen bestudeert die gedaan zijn op het gebied van beper king van de bewapeningswedloop. Deze commissie zou moeten bestaan uit parti culiere zakenlieden en geleerden, die aan vaardbaar zijn voor de atoomlanden. Zij zouden dit belangrijke vraagstuk uit de propagandasfeer kunnen halen en mis schien de vicieuze cirkel kunnen doorbre ken. Stevenson noemde de economische en psychologische penetratie in de minder ontwikkelde gebieden het gevaarlijkste wapen van de Russen. Op dit gebied heeft Amerika naar zijn mening de koude oor log verloren. De Amerikaanse politiek is te veel op militaire doeleinden gericht ge weest, aldus Stevenson. Overleden. Dr. André Crotti, die in de af gelopen vijftig iaar 16.000 operaties heeft verricht aan kropgezwellen js te Columbus in de Amerikaanse staat Ohio op 84-jarige leeftijd overleden. Door zijn werk is het aantal sterfge vallen als gevolg van kropgezwellen in de wereld aanzienlijk gedaald. Raketten. De Verenigde Staten hebben ten behoeve van hun strijdkrachten in West-Duitsland Franse geleide anti- tankraketten van het type SS-10 be steld, zo heeft de directeur van cle „Nord-Aviation", de fabriek waar de ze raketten worden vervaardigd, be kendgemaakt. Ingestort. Zes mensen zijn waarschijnlijk om het leven gekomen door het instor ten van een huis in aanbouw te San Sebastian in Spanje. De architect en aannemer van het negen-verdiepingen tellende gebouw zijn, hangende een on derzoek, aangehouden. Een dode en zes gewonden zijn geborgen. Tweede. Professor V. Soloviev, hoofd van de commissie welke ter bestrijding van de Aziatische griep door het Russisch ministerie van Gezondheid in het leven geroepen is, heeft verklaard dat een tweede epidemie van Aziatische griep op komst is. Fcsting. Generaal Sir Francis Festing is met ingang van 1 september aangesteld als chef van de generale staf van het Britse imperium. Sir Francis volgt in zijn nieuwe functie veldmaarschalk Sir Gerald Templer op, die met pensioen gaat. Goudvondst. Nabij de Canadees-Ameri kaanse grens, in het oosten van Quebec in Canada is over een gebied van 15.000 vierkante mijl „placer goud" gevonden. Placer goud noemt men goud in zand en grint, dat min of meer aan de op pervlakte ligt. Tegenstrijdig. Pascal Arrighi, een radica le afgevaardigde van de Franse Natio nale Vergadering, heeft een voorstel ingediend om de doodstraf af te schaf fen. Arrighi verklaarde, dat „de dui delijke tegenstrijdigheid van gerechte lijke uitspraken in de laatste tijd, in het geweten der burgers het probleem van de doodstraf neeft doen rijzen". Ontploffing. In een Amerikaanse fabriek van raketbrandstof te Saclamento in Ca- lifornië is een hoeveelheid vaste brand stof ontploft, waardoor een man werd gewond en een schade van ongeveer 300.000 gulden werd aangericht. Vol gens een woordvoerder van de fabriek zal de produktie niet worden onderbro ken. Vakantie. De kanselier van de Duitse bondsrepubliek, dr. Adenauer, is uit Bonn in Vence, aan de Franse Rivièra, aangekomen, waar hij een vakantie van vier weken zal doorbrengen. Twee dochters van de bondskanselier verge zellen hun vader. Slachtoffers. De gouverneur van Tolima in De Zuidamerikaanse staat Columbia heeft bekendgemaakt, dat 29 personen zijn omgekomen bij gewelddaden in zijn departement. Onwaardig. Jacques Guerard een van de voornaamste leden van de regering van Vichy, is door het hooggerechtshof van Frankrijk tot vijf jaren „nationale on waardigheid" veroordeeld. Het hof vernietigde onmiddellijk daarna dit vonnis, in aanmerking nemende, dat hij herhaaldelijk bij de Duitse autori teiten tussenbeide was gekomen om verzachting te verkrijgen van het lot van Franse verzets-strijders. Visum. Baron Alfried Krupp is voorne mens deze maand in Australië investe ringsmogelijkheden te onderzoeken. Een officiële woordvoerder deelde mede, dat het kabinet heeft besloten hem een visum te verlenen. Weggehaald. De Japanse minister van Defensie, Tsjoesjima, heeft naar aan leiding van een cialistische interpella tie gezegd, dat de Amerikaanse troepen in Japan geen kernwapens hebben en dat de afvuurinstallaties voor de raket ten van het type „Honest John" vorig jaar uit Japan zijn weggehaald. De mi nister ontkende, dat Amerikaanse vliegtuigen met kernbommen boven Japan vliegen. Loos alarm. De bevolking van de Marok kaanse stad Sidi Slimane, Europeanen en Marokkanen, vluchtte vrijdag in pa niek de stad uit op het gerucht dat op het vliegveld een Amerikaanse bommen werper, met een waterstofbom aan boord, in brand stond. Er brandde een vliegtuig en het had wel bommen, maar geen H-bom, aan boord. De brand werd geblust, de bommen ontploften niet. Onbekwaam. Petre Velea is wegens „on bekwaamheid" ontslagen als secretaris van het Roemeense kabinet, zo heeft radio-Boekarest bekendgemaakt. Hij is vervangen door Flore- Tita. ALS JONGEN heb ik mij eens aan etymologie-gewaagd. Bij mijn streven werd dat moeilijke woord weliswaar niet gebe zigd, want ik zou niet eens geweten heb ben, wat het had moeten betekenen. Des ondanks interesseerden mij het ontstaan en de afleiding van een enkel woord wel eens en op een gegeven moment meende ik met grote stelligheid dat het woord „baard" moest zijn ontstaan uit „behaard", waar bij de stomme e op den duur was weggesleten. Vrienden aan wie ik deze vondst toe vertrouwde, leek deze aflei ding zeer waarschijnlijk en sindsdien stond voor mij vast, dat ik het bij het rechte eind had. Van dit hele gedoe deugde natuurlijk niets, want op losse invallen en fantasiën laten zich geen woordafleidingen opbouwen. Het voorbeeld geeft echter wel een duidelijke indruk van de manier, waarop vroeger etymologie werd bedreven. Want zoals ondergetekende het in zijn jongensjaren deed, zo hebben vele geleerden dit spel in het verleden gespeeld. Door allerlei oppervlakkige gelijkenissen liet men zich verleiden verwantschap van woorden te veronderstellen, of voor bewezen te hou den, zonder dat de historische ontwikke ling der woorden was nagegaan. Dit heeft tot vermakelijke voorvallen geleid. Mar cus Terentius Varro, de grootste encyclo pedist der Romeinen en tevens een be roemd grammaticus, uit de tijd van keizer Augustus, meende bijvoorbeeld, dat het Latijnse woord voor soldaat (miles) was voortgekomen uil het Latijnse woord week (mollis). U ziet, dat hij hierbij kennelijk f op de klank is afgegaan, maar aangezien weekheid nu juist niet de kenmerkende karaktereigenschap van Romeinse soldaten was, had een en ander nog een nadere toelichting nodig: miles betekent iemand, die niet mollis is! Momenteel kunnen we daar natuurlijk hartelijk om lachen, maar hoe vaak heb ben we zelf niet de nei ging uitsluitend en alleen op klankverwantschap af te gaan? Elke buitenstaander zal licht tot de gedachte komen, dat het Griekse woord „theos" en het Latijnse „deus", welke woorden bei de God betekenen, hartelijke familiebetrekkingen hebben onderhouden. Toch zijn zij er volgens de taalgeleerden volkomen naastMet het Spaanse woord nombre (naam) en het Franse nombre (getal) wordt het nog griezeliger. Toch gaan beide terug op twee geheel ver schillende Latijnse woorden, t.w. op nomen en numurus. Uit een en ander blijkt wel, dat woord vergelijking en woordafleiding geen werk voor leken is. Door oppervlakkige gelijke nis laten zij zich verleiden tot het aanne men van een verwantschap waar die niet bestaat, en omgekeerd, de overeenkomst tussen twee totaal verschillende woorden zou hun ontgaan, omdat zij zich op een totaal onbekende materie hebben gewor pen. Om u hiervan te overtuigen zullen roe u eens wat van het oudst bekende Nederlands laten zien. Daarover een volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2