Voor het Duitse probleem slaat weer het uur der actualiteit Bollenexport naar enkele landen is met enorme sprongen gestegen Onze puzzel Voor oude bondskanselier de krachtproef van een grote carrière Onontkoombaar RONDBLIK IN WEST- DUITSLAND (SLOT) „Wat bezielt Adenauer?" Gekalmeerd? Veelbetekenend Aantal Sovjet-troepen uit Oost-Duitsland vertrokken Kroesjtsjev's landbouwplan zou verzet ontmoeten Mao Tse Toeng ontslaat drie „rechtsgezinde" ministers In één nacht Uw handen gaaf en zacht N.S.O. speelde veertien duizend gulden bijeen Barnes - Dabydermrzeep AFGELUISTERD Leraar verdacht van uitlokking van meineed €)p de raatótcel Interessante vergelijkingen Vrees voor Europese economische eenwording ongegrond EXPOSITIE STIJL en SFEER ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 (Van onze reisredacteur) BONN „Wat bezielt Adenauer?" zei de Amerikaanse correspondent, „wat gaat er in de man om? Wil hij soms ook al als vredesstichter de geschiedenis ingaan? Probeert hij alleen de Duitse publieke opinie te kalmeren of wil hij werkelijk.De lelijke woorden „het met de Russen op een akkoordje gooien' wilden niet over zijn lippen komen. Maar hij vertolkte duidelijk de argwanende schrik van de Amerikanen in Duitsland. Eerst hadden zij tot hun ergernis gezien dat de serie voordrachten voor de BBC, waarin George Kennan, voormalig Amerikaans ambassadeur in Moskou, de verstarring van de westelijke politiek had blootgelegd en het begin van een militaire uitdunning van een Midden- europese zone had aanbevolen, als voorloper van een ontspanning tussen Oost en West, een onverwacht grote bijval in West-Duitsland had 1 mede omdat Kennan een zo richting plotseling bevrijdde Luttele dagen later zagen de Amerikanen, tot hun verbijstering, hoever deze gedachten al wortel hadden geschoten, toen op de NAVO-topconferentie in Parijs, die in eerste instantie een manifestatie van hechte verdedigingswil had zullen zijn, plotseling ook de gesprekswensen doorsijpelden en zelfs hun weg vonden naar het slotcommuniqué. Tot hun algemene ontzetting ervoeren de Amerikanen, dat juist Konrad Adenauer, de Europeaan, die zij boven alle anderen vertrouwden en die door zijn vijanden een lakei van Dulles werd genoemd, de deur opende voor hen die met Moskou wilden praten. De Amerikaanse schrikreactie was even zwak en onbezonnen als bijvoorbeeld de reacties op de spoetniks of de Sovjet-ma noeuvres in Syrië. Maar zij was misschien verklaarbaar, omdat Adenauer de spil is, waar hun beleid in Duitsland en in Euro pa om draait. Die keuze was minder slim dan zij leek. Want al zou Adenauer vol harden in het beleid, waarmee hij West- Duitsland in ongelooflijk korte tijd terug bracht in de rij der onafhankelijke naties, dan nog blijft hij een (zij het forse) tach tiger, dan nog blijven de grote problemen van Oost-Duitsland en de Oder-Neisse- grens, die een groot Duits gebied onder Pools beheer laat, onverminderd bestaan. Hoe goed Adenauer zijn beleid ook „ver kocht," het was niet aannemelijk dat de Duitsers eeuwig ten onrechte zou blijven geloven, dat dit beleid werkelijk tot de hereniging van Duitsland zou leiden. De vage gedachten, die hieromtrent door de Duitse achterhoofden speelden, kregen extra-relief, toen de spoetnik-raketten eni ge geduchte d uken maakten in het Ame rikaanse militaire overwicht, dat in het denken van Dulles en Adenauer zo'n gro te rol speelde. De Duitse aarzelingen kris talliseerden zich om een schijnbaar on belangrijk punt: de voorgenomen statione ring van raketten van medium-draagwijd te in West-Duitsland, die de afschietplaat- sen zouden kunnen tereiken van de inter continentale raketten der Sovjets, die Ame rika bedreigen. De Duitsers redeneerden, dat die lanceerplaatsen onmiddellijk -een doel voor Russische raketten zouden zijn. Zij voelden daar weinig voor en in ver rassend korte tijd, in enkele weken slechts, voltrok zich bij hen een veel verder gaand gewetensonderzoek naar het ganse samen stel van de westelijke politiek. Dat onder zoek werd gevoed door de woorden van Kennan, de min of meer gelijkluidende voorstellen van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, en de brie- venlawine met postmerk Moskou. opwekkendste aspect van de westelijke beleidsvorming is. Het zou mij echter al lerminst verbazen, wanneer juist in het verdeelde Duitsland de lust om eens nieu we wegen in te slaan, zou blijven opdui ken en uiteindelijk de sterkste zal blijken. Met Adenauer of zonder Adenauer. En dat weet de bondskanselier op zijn leeftijd uiteraard ook. Of Adenauer er nu veel zin in heeft of niet, een peilen van het standpunt der Rus sen lijkt onontkoombaar. Er zullen daar bij veel stekelige problemen ter tafel ko men en wel ondanks westelijke tegenzin: die van de neutrale Middeneuropese zone, Heeft Adenauer, met zijn als verrassend ondervonden optreden in Parijs, waar hij in feite niet veel anders heeft gedaan dan een aantal deuren open zetten, zich alleen weer aan het hoofd van de Duitse politie ke opinie willen plaatsen om die te kal meren en later weer zijn eigen oude weg te gaan, of begint hij zelf ook in een nieu we richting te denken? Men doorgrondt niet zo gemakkelijk de gedachten, die ach ter het onbeweeglijk Sioux-masker van de oude bondskanselier spelen. Zijn jongste radio-rede, waarin hij de Rapacki-voorstel- len tot militaire neutralisering van een Middeneuropese zone op de bruutst moge lijke wijze verwierp en zich slechts nors tot een gesprek-op-condities met de Rus sen bereid verklaarde, zou haast doen ver onderstellen, dat hij zijn publieke opinie alweer voldoende gekalmeerd acht om de weg terug te gaan. Men heeft deze rede 'n officieuze regeringsverklaring genoemd. Maar de nieuwjaarsrede van bondspresi dent Heuss, waarin deze Kennan prees en geheime diplomatie aanbeval (ter voorbe reiding van een gesprek in Moskou) zal toch niet tegen Adenauers wensen zijn uitgesproken. Zelfs al zou Adenauers solo-partij in Pa rijs slechts een tactische manoeuvre zijn geweest, dan nog was de reactie in West- Duitsland veelbetekenend. Men bespeur de allerwegen een ondertoon van triomf over dit eerste onafhankelijke politieke op treden van de bondsrepubliek, gepaard met enig leedvermaak over het feit, dat men juist de Amerikanen op de tenen had getrapt. Geen verstandige reactie overi gens, want Adenauer had ten hoogste enige rente opgenomen van het grote politieke kapitaal, dat hij in de Verenigde Staten had vergaard. Er was een gevoel van „als wij het maar doen, komt het wel in orde," de lust tot reprises van het solo optreden was zeker aangewakkerd. Bij Krupp hoorde ik zelfs verluiden:,,Als wij maar met de Russen praten, is de zaak in een oogwenk geregeld." Het heeft de Duitsers wel degelijk gestoken, dat zij de laatste jaren economisch Europa's num mer één waren, maar politiek slechts ge tolereerd werden. Is er thans een werkelijke wijziging van Adenauers koers te verwachten? De bo vengeschetste gevoelens van twijfel en on geduld hebben zich in West-Duitsland dui delijk gemanifesteerd. Het is mogelijk dat zij alweer inslapen of dat alsnog zullen doen, dat verschijnsel heeft zich ook el ders in Europa op dit stuk voorgedaan: eerst tijdelijke ongerustheid, dan „berus ting in het onvermijdelijke", een lichte lijk fatalistische passiviteit, die niet het Duitsers van morgenvluchtelingen kinderen uit Oost-Duitsland en ondanks Adenauers afkeer, die van de status van Oost-Duitsland. Een onmiddel lijke oplossing is uitgesloten, het Duitse probleem is in al zijn aspecten zo onover zienbaar, dat men het slechts behoedzaam met de tegenstander kan aftasten. Maar men ontkomt in Duitsland niet aan de in druk, dat het uur daarvoor gaat slaan. Dat Adenauer in velerlei opzicht zonder twijfel Duitslands geschiktste represen tant zou zijn, staat buiten kijf. Maar één beslissend twijfelpunt blijft. Wanneer men slechts met de Sovjets aan tafel gaat zit ten om de eigen publieke opinie te kal meren, halsstarrig aan eigen standpunt vasthoudt en tenslotte rechtschapen ver ontwaardiging voorwendt, omdat de we derpartij daarmee niet wil instemmen, dan luidt het antwoord op de eeuwige vraag: „Heeft het werkelijk zin met de Russen te praten?" onverkort: „Neen". Men moet met ï'eden vrezen dat de eerste westelijke vertegenwoordiger, John Foster Dulles, deze tactiek zal toepassen. Men kan slechts hopen dat Konrad Adenauer het grote staatsmanschap, dat hij in an dere problemen aan de dag heeft gelegd, ook zal aanwenden in het vraagstuk dat het beslissend woord over zijn gi-ote car rière zal spreken. MOSKOU (Reuter) De opperbevel hebber van de Russische troepen in Oost- Duitsland, generaal Zacharov, heeft de Oostduitse regering meegedeeld, dat hij de terugtrekking van 41.000 Russische mili tairen uit dat land heeft voltooid, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. Deze terugtrekking is geschied in overeenstem ming met een besluit van de Opperste Sovjet. PARIJS (AFP) Sedert de publikatie in het partijorgaan Pravda van 25 januari is te Moskou niets meer vernomen van het landbouwkundig hervormingsprogramma, zoals partijsecretaris Kroesjtsjev dat op de conferentie te Minsk ontvouwde. De rede van de partijleider heeft geen commentaar gekregen en er wordt niet over gerept. Ook twee andere redevoeringen van Kroesjtsjev, die hij de vorige week te Moskou heeft gehouden, zijn niet in de pers gepubliceerd. Volgens enkele westelijke waarnemers in de Russische hoofdstad heerst er een hevig conflict tussen voor- en tegenstanders van deze hervormingen. Men herinnert eraan dat de Russische leider te Minsk heeft ge zegd dat er in het centrale comité en de regering discussies over gevoerd worden. Hij zou hierbij op eenzelfde tegenstand stuiten als indertijd bij de invoering van zijn industriële hervormingen. HONGKONG (Reuter). Het staats hoofd van communistisch China, Mao Tse Toeng, heeft drie „rechtse" hooggeplaatste ministers ontslagen, zo meldt radio-Pe king. De drie ontslagenen zijn Tsjang Nai Tsji (Voedselvoorziening), Tsjang Po Tsjoen (Verbindingen) en Lo Loeng Tsji (Bosbouw). De drie ministers zijn het mik punt geweest van critiek in een campagne tegen „rechtsen en afdwalers". Het persbureau Nieuw China meldde onlangs dat Lo Loeng Tsji en Tsjang Po Tsjoen bekend hadden „misdadige activi teit" tegen de communistische partij ont plooid te hebben. De beide ministers wa ren, naar onlangs werd gemeld, met ziek teverlof. Tsjang Nai Tsji, die eveneens een „bekentenis" heeft afgelegd, zou tot voor kort nog in functie gebleven zijn. Volgens radio-Peking zijn de ministers ontslagen in overeenstemming met een re solutie van de vaste commissie van het nationale volkscongres. Dit congres, het eerste wetgevende lichaam van China, be gint heden zijn nieuwe zitting. Buit van f 9000. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan een zaak in huishou delijke artikelen aan de Binnenweg te Rot terdam. Zij hebben de brandkast openge broken en daaruit f 9.000 meegenomen. ADVERTENTIE De zesde tournee van het Nederlands Studentenorkest is vrijdagavond besloten met een galaconcert in het Concertgebouw in Amsterdam. Het hoogtepunt van dit concert was de mededeling, dat de tour nee 1958, die op 20 januari in Bergen be gon, een batig saldo van 14.000 heeft opgebracht. Jan Brussen, die voor het vijfde jaar het orkest heeft gedirigeerd, werd door het orkestbestuur gehuldigd. Met de nieuwe dirigeerstok, die hij hierbij had ontvangen, leidde hij de paukenist toen deze veertien slggen op zijn instru ment gaf om het bedrag van 14.000 te onderstrepen. Zoals bekend is de op brengst bestemd voor het Nederlands stu dentensanatorium en de hulp aan blinde studenten. De burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, hoogleraren en be stuursleden van studentenorganisaties woonden de uitvoering in de geheel ge vulde grote zaal van 't concertgebouw bij. ADVERTENTIE ADVERTENTIE „Mijn hele gezin schreeuwt letterlijk elke week om Panorama (zó boeiend is nu Panorama!) De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft zes maanden ge vangenisstraf geëist tegen een 64-jarige leraar uit Hilversum, die gepoogd zou heb ben een 68-jarige gepensioneerde ambte naar uit Amsterdam in een echtscheidings procedure een valse verklaring te laten afleggen. De leraar had sedert 1940 zijn echtge note verlaten, die met de kinderen in Am sterdam was gaan wonen. Later werd er een scheiding tussen tafel en bed uitge sproken. In 1953 plaatste de leraar een advertentie, waarin hij iedereen, die iets van zijn vrouw afwist verzocht zich met hem in verbinding te stellen. In 1956 plaats te hij een advertentie, waarin hij iemand zocht, die „een discrete opdracht" zou kunnen uitvoeren. Hij kwam daardoor in contact met de Amsterdammer. De le raar verklaarde gisteren ter zitting, dat de ambtenaar bij hem opzettelijk de in druk had gewekt een verhouding met zijn vrouw te hebben gehad. De ambtenaar sprak dit echter tegen en deelde mede, dat de leraar druk op hem had uitgeoe fend om in de echtscheidingsprocedure een valse verklaring af te leggen. „Ik kende die vrouw niet eens," zei hij „maar de verdachte gaf mij 150 en beloofde me nog enkele honderden guldens als ik hem maar wilde helpen. Ik moest in de proce dure vertellen, dat ik een verhouding met zijn vrouw had gehad en hij dicteerde me hele verklaringen, die ik uit mijn hoofd moest leren." Hij gaf toe, dat hij dikwijls reflecteerde op advertenties, wanneer hij meende een bijverdienste te kunnen krij gen. Hij gaf ook toe een briefje te heb ben geschreven, dat in het dossier lag en waarin stond: „Ik ken de betrokken da me en kan inlichtingen verstrekken, die waarschijnlijk van waarde zijn." Maar ook dat briefje, zo hield de getuige vol, had de verdachte hem gedicteerd tenein de aan te kunnen tonen hoe hij met de getuige in contact was gekomen. Ook de vrouw van de verdachte werd als getuige gehoord, zij verklaarde dat zij de ambtenaar voor de allereerst keer bij de rechter-commissaris had gezien, in 1957, toen de echtscheidingsprocedure diende. De ambtenaar legde de eed af en in plaats van te zeggen, dat hij een verhou ding met de vrouw had gehad, riep hij uit: „Ik ken haar helemaal niet, ik heb Jiaar nooit ontmoet, haar man wil alleen maar dat ik een valse verklaring afleg, maar ik doe het niet." De procureur-generaal noemde de hou ding van deze getuige misselijk en misda dig en hij meende, dat het onbillijk is al leen de leraar te vervolgen en de getuige vrijuit te laten gaan. „Deze getuige heeft allerlei dingen op papier gezet. Of die hem nu gedicteerd zijn of niet, hij heeft ze ge tekend en dat is valsheid in geschrifte." De procureuz'-generaal was ervan over tuigd, dat de verdachte gepoogd heeft „een verhouding die niet bestond te construe ren". Hij vroeg bevestiging van het von nis van de rechtbank: zes maanden. Het hof zal op 14 februari uitspraak doen. Tillevisie Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Uit de exportcijfers van bloembollen over 1957 blijkt, dat het streefgetal een export van tweehonderd miljoen gulden per jaar nog niet is bereikt. De oorzaak hiervan ligt hoofdzakelijk bij de slechte financiële toestand van Frankrijk, dat voor bijna zeven miljoen gulden minder dan in 1956 importeerde. Om te bereiken, dat vorig jaar voor bijna 193 miljoen gulden kon worden geëxporteerd, moest 64.147.236 miljoen kilogram bollen worden „verpakt". Daar we eens wilden zien hoe de bloem bollenexport in het laatste normale jaar voor de tweede wereldoorlog, dus in 1938, was, sloegen wij „Drie Eeuwen Bloem bollenexport" van dr. E. H. Krelage er eens op na We vonden daar, dat bijna vijf honderd exporteurs dat jaar iets meer dan 52 miljoen kilogram verzonden (waarbij de emballage was inbegrepen, nu zijn de ge tallen netto) en daarvoor.... slechts een endertig miljoen gulden incasseerden. Er was dus een gemiddelde kiloprijs van on geveer zestig cent, nu nadert men de drie gulden. Vermoedelijk zal het exportpakket iets anders zijn geweest, maar dat kan toch geen al te grote invloed hebben. Men zou hieruit de conclusie kunnen trekken, dat de bollenprijzen de prijsstijgingen op andere gebieden hebben bijgehouden. Het zou een grondige studie vergen om er achter te komen, of het winstpercentage ook gestegen is. Gezien de sociale wijzi gingen in het gehele vak is het niet aan te nemen, want al zijn de lonen van de ar beiders niet vijf maal zo hoog geworden, toch zijn de arbeidskosten sterk gestegen, daar het personeel niet als voor de oorlog voor slechts enkele maanden wordt aan genomen Wij stuitten echter bij het vergelijken van de cijfers op een zeer opmerkelijk ver schil in de export naar de Verenigde Sta ten. Na de wereldoorlog sprak ieder expor teur met bezorgdheid over de export naar dat land. Men verloor veel terrein, daar de bloemen uit de zuidelijke staten te goed koop waren en de snijtulpen van de markt verdrongen. De verkoop aan de markt- broeiers daar liep sterk terug. Maar in 1938 exporteerde men naar de Verenigde Staten byna 6.5 miljoen kilo gram en nu 13.6 miljoen. Helaas beschikken wy niet over cyfers over de export van gladiolen in die tijd, maar aangezien deze in 1957 slechts iets meer dan een miljoen kilogram bedroeg, kan men dus wel de gevolgtrekking maken, dat de bloembollen export naar de Verenigde Staten veel ster ker is gestegen dan die naar andere lan den. En dan te weten, dat er na 1945 een geheel nieuwe afzet moest worden opge bouwd. Men mag dit gerust een uitzonder lijke prestatie noemen. De bloembollen export levert nu jaarlijks meer dan tien miljoen dollars op. Dezelfde enorme sprongen maakte ook de export naar Duitsland. In 1938 nam het gehele ongedeelde land bijna vier miljoen kilogram af. In het afgelopen jaar werd alleen al in West-Duitsland 14.8 miljoen kilogram verkocht, wat neerkomt op on geveer veertig miljoen Duitse mark. Uit deze cijfers blijkt tevens, hoe ge vaarlijk eenzijdig de bloembollenexport is. Engeland staat met bijna vierendertig mil joen gulden op de uitvoerlijst, Zweden met tweeëntwintig. De vier landen slokken dus ongeveer 150 miljoen van de totale export op. En dan te bedenken, dat Engeland nog steeds een contingentering handhaaft. Men mag daar al sinds jaren voor om en nabij de drie miljoen pond importeren. Indien we de ontwikkeling van de ex port naar de drie vrije landen bekijken, dus de Verenigde Staten, Duitsland en Zweden (Duitsland stelde slechts een theoretisch contingent vast), is er reden om aan te nemen, dat bij vrijere handelsbetrekkingen veel en veel meer bloembollen zullen wor den gekocht. De export naar Zweden is namelijk ook verdubbeld sinds 1938. Men is in de bloembollensector bijzonder bang voor de Europese Economische Ge meenschap, of beter gezegd voor het wegvallen van de teeltbeperkende maat regelen en de opkoop van het surplus. Een goede vergelijking echter met de cijfers van 1938 zou deze vrees grotendeels kun nen wegnemen. Men zou er ook uit kunnen leren, dat het gehele „vak" stevig heeft geprofiteerd van de hoogconjunctuur. Ook al zal geen ingewijde dat willen bekennen, omdat de armoede van vóór de oorlog zo gauw wordt vergeten. Zou de E.E.G. inder daad werkelijkheid worden, waardoor En geland weer 28 miljoen kilogram aan bol len zou kunnen importeren in plaats van de veertien miljoen van nu, dan dient er nog heel wat cultuurgrond bij te komen om aan de gestegen vraag te kunnen vol doen. Uit de vergelijkende cijfers is ook te con cluderen, dat het bloembollenvak beslist niet zuinig mag zijn met de reclame, want de vrije landen hebben hun invoer ver dubbeld en dat komt niet alléén door de activiteiten van zovele reizigers. ADVERTENTIE iXCLUSIIVI INTERIEURS BINNENHUIS ARCHITECTUUR Overveen Bloemendaalsew. 259 Tel. 51728 't Kan je tegenwoordig gemakkelijk ge beuren. Dat je 's avonds niets-vermoedend aanbelt bij een oude vriend voor een ge zellig praatje. En dat je de familie aan treft in de verduisterde huiskamer, ge kluisterd aan het beeldscherm van de TV. Onlangs had ik het nog bij Piet en Ans. Ik dacht: kom, ik ben tóch in Amsterdam, ik loop even langs, weer es gezellig bij praten. Maar niks hoor. Piet deed open met een gezicht van „ik kan 't óók niet hellepe" en even later slopen we met een stoel uit de eetkamer door het duister en schaarden ons in de kring. Opa was er ook, en tante Bets uit Bus- sum. De schimmige figuur op de rechter vleugel kon ik evenwel niet thuisbrengen. Later bleek het de buurvrouw van boven te zijn maar tijdens zo'n TV-voorstelling is kennis-maken er niet meer bij. „Even een kopje thee?", vroeg Ans op offerend, „Graag", zei ik schuldig, want ik had echt dorst. Toen de thee eenmaal ingeschonken was sloeg er in de studio iets door en op het scherm verscheen het vertrouwde sto ringsbeeld. „Dan allemaal nog maar een kopje", riep Ans, nu echt animerend. „Hè ja", zei de dame, die de buurvrouw bleek te zijn, „zo gezellig bij de tillevisie, een lekker bakje thee". „Krijgen we nou nog wat te zien?", in formeerde Opa kribbig. „Een reportage", zei Piet met het ge zicht van iemand die zijn avond volledig heeft afgeschreven. „Weet je waar ik dól op ben?", zei tante Bets opgeruimd, „op zo'n televisie-kwis". „Krijgen we een kwis?", riep Opa, want hij is wat hardhorend en klaagt steeds over het geringe geluidsvolume van de op volle kracht tetterende luidspreker. „Nee vader, een reportage!!", toeterde Piet hem in 't oor. „Daar is de thee", jubelde Ans, die met een volgeladen dienblad van links op kwam. „Bij oom. Ko in Nijmegen kijken ze altijd naar de Duitse kwis", meldde tante Bets tijdens het ritmisch roeren in de thee kopjes. Toen verscheen ineens de om- roepster op het scherm en even later wa ren we in een fabriek, waar een praat grage reporter hoofdzakelijk alleenspraken hield, terwijl de geïnterviewde werkne mers zich bepaalden tot het ontwijken van de microfoonkabel, die zich als een slang om hun benen kronkelde. Na een minuut of vijf realiseerde ik me, dat ik de vorige avond nogal laat in bed was geraakt. Ik sloot even mijn ogen. Toen zei plotseling de stem van Ans: „Wil je nog een kopje thee?" „Graag", zei ik, knipperend tegen het lichtend beeld. Ze hadden gelukkig niets gemerkt. „Heerlijk", zei de buurvrouw van bo ven. „Zo'n kopje thee bij de tillevisie". Na een half uurtje nam ik slaperig af scheid. Piet liet m.e uit. „Weet je wat wij worden met die TV?", zei hij donker. Ik kon niets beleefds bedenken. „We worden allemaal TV", sprak h\j raadselachtig. Toen sloot hij zachtjes de deur. Onderweg naar huls zag ik hem in ge dachten weer in stil verzet voor het toe stel zitten. Kopje thee op schoot, roeren, leegdrinken en dan weer staren, domweg staren. En ineens wist ik 't: Thee-vee! Dat had-ie bedoeld. „We worden allemaal thee-vee". Aardig gevonden, dacht ik, maar wel een somber vooruitzicht. Am. de Vita Bij dit kruiswoordraadsel gaat het even anders dan anders. De cijfers achter de omschrijvingen geven de volgorde aan waarin de letters van het gevraagde woord moeten worden geplaatst. Opdat er geen misverstand kan bestaan geven we de op lossing van 1 horizontaal: cel (5 3 2 1 4). Het gevraagde woord is „kluis". Als de letters in de gegeven volgorde worden geplaatst ontstaat dus het woord „sulki". Horizontaal: 1. cel (5 3 2 1 4); 5. lang stuk hout (3 1 2 5 4); 9. slinks (5 3 1 7 2 4 6); 11. moed (3 1 2); 13. vlug (3 2 1); 14. vrijbrief (3 2 1 16. vervoermiddel (13 4 2); 18. sterke drank (3 4 1 2); 19 meisjes naam (2 1); 20. sprong (5 3 1 4 2); 21. oude maat (2 1); 22. lid woord (1 2); 23. bij woord (2 1); 25. paar (4 3 2 1); 26. koraal eiland (3 2 4 1); 28. voorzetsel (2 1); 30. slee (1 2); 32. muziek noot (1 2); 34. zuur (2 4 3 1 5); 35. lengte maat (1 2); 36. schop (2134); 38. parvenu (2 3 4 1); 40. vluchti ge stof (1 3 2); 41. kledingstuk (1 3 2): 43. vreemde munt (3 1 2); 44. schattig (2 6 4 1 5 7 3); 47. uitge stotene (5 2 3 1 4); 48. geestelijke (3 2 5 4 1). Verticaal: 1. feest (3 5 1 4 6 2); 2. drank (3 4 2 1); 3. pers. vnw. (2 1); 4. beteuterd (2 1 3); 5. knaagdier (2 3 1); 6. verlaagde toon (2 1); 7. loot (231 4); 8. bekend park bij Wenen (3 2 1 6 5 4); 10. zintuig (2 3 5 1 4); 12. vis (3 12); 15. op de wijze van (13 2); 17. beeltenis (5 2 67 4 3 1); 18. sierplant (3 5 2 7 6 1 4); 22. gelofte (3 1 2); 24. opstootje (2 3 1); 27. halsgordel van een trekdier (4 6 3 1 5 2); 29. deel van een wiel (3 4 2 5 1); 31. strijkspaan (461 5 3 2); 33. bevel (3 2 1); 35. oude vrouw (2 1 3); 37. akelig (2 3 1 4); 39. Europeaan (2134); 41. vordering (3 1 2); 42. dwaas (2 13); 45. meetk. getal (2 1); 46. bevel (1 2). Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5 en 2.50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing per briefkaart in te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 427. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. mimiek, 6. peseta, 11. as, 12. drogist, 14. ra, 15. proef, 17. takel, 19. are, 20. ent, 22. lam, 23. nee, 24. kroot, 25. set, 27. el, 29. eer, 31. la, 32. are, 34. opa, 36. toneel, 37. krekel, 38. sen, 40. als, 41. ut, 43. ree, 45. pa, 46. sop, 48. lente, 49. keu, 50. erf, 52. las, 53 bol, 54. atoom, 56. beest, 58. re, 59. totebel, 62. er, 63. kroost, 64. angora. Verticaal: 1. map, 2. Israel, 3. idee, 4. erf, 5. ko, 6. pi, 7. est, 8. stal, 9. tremel, 10. aal, 13. genoeg, 16. ore, 18. kas, 20. ere, 21. tor, 23. nerthus, 26. tableau, 28. preek, 30 speld, 32. ans, 33 een, 34. ora, 35. aks, 39. genade, 42. toeter, 43 rel, 44. ets, 45. pelser, 47. pro, 49. koe, 51. foto, 53 Belg, 54. ark, 55. mos, 56. ben, 57. tra, 60. TT, 61 ba. Prijswinnaars zyn: 7,50 C. Vreeswijk, Zeeweg 175 IJmuiden; 5,P. H. van den Bos jr., Heemsteedse Dreef 30, flat 38 Heemstede; f 2,50 D. C. C. Moorhoff, Spionkopstraat 56 Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5