Kan de koper van een verhuurd huis ontruiming vorderen? grieven aan de redactie Zie Boven: Vuurbol komt „overal" terecht J Kort en bondig ZATERDAG 1 FEB RU ART 19 58 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Het volleybalprogramma Akkoord in Madrid Studenten staken in Rome Gezin op straat gezet in Den Haag Stakende Haagse bouwvak arbeiders ontslagen Minister Samkalden Lloydshotel blijft nog Huis van Bewaring Koningin bleef door de mist in Budel logeren Geschil over Griekse beker nog steeds onbeslist Mede-houwer Noordersluis gaat heen Vele gemeenten plaatsten 50 km-borden Tienjarig bestaan van de K. v. K. voor Oostenrijk UIT STAD EN STREEK Heden ten dage kan een verhuurder na huuropzegging slechts op bepaalde, met name vermelde gronden ontruiming vor deren, o. a. indien hij het onroerend goed zo dringend nodig heeft voor eigen ge bruik, dat van hem de economische be langen en maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aan merking genomen niet kan worden ge vergd, dat de huurder nog langer in het genot van het goed blijft. Welke beteke nis heeft deze regel voor de verkoop van onroerend goed? Welke rechten heeft de wetgever hier toebedeeld aan verkoper, koper en huurder? Op deze vragen zullen wij in dit artikel een antwoord trachten te geven. De wetgever heeft zich op het standpunt gesteld, dat handelingen, waardoor de band tussen de eigenaar en het onroerend goed wordt verbroken, geen eigen gebruik opleveren. De Huurwet bepaalt uitdruk kelijk, dat vervreemding van het onroe rend goed niet is begrepen onder eigen gebruik. De eigenaar, die zijn huis leeg wil verkopen, kan dus geen ontruiming vorderen op grond van die dringende be nodigdheid voor eigen gebruik. Koop breekt geen huur Wanneer iemand een verhuurd huis koopt, wordt hij automatisch verhuurder en als zodanig gebonden aan de huurover eenkomst, welke de verkoper gesloten had. Als de huurovereenkomst voor een bepaalde tijd is aangegaan, zal de koper eerst na afloop daarvan ontruiming kun nen vorderen. Ofschoon zulks nergens in de wet is vastgelegd, neemt men aan, dat koop even min het huurbeschermingsrecht kan bre ken. Het huurbeschermingsrecht onstaat automatisch na het einde van de huurover eenkomst. Krachtens het huurbescher mingsrecht kan de huurder in het genot van het onroerend goed blijven. Het huur beschermingsrecht geeft verhuurder en huurder dezelfde rechten en verplichtin gen, welke zij gehad zouden hebben bij voortzetting van de huurovereen komst In het contractloze tijdperk wordt de rechtsverhouding van partijen dus beheerst door het huurbeschermings recht. Indien koop het huurbeschermingsrecht wel zou breken, zou er van de bescher ming van de huurder niet veel terecht ko men. De oude eigenaar zou dan immers eerst de huur kunnen opzeggen en vervol gens in het contractloze tijdperk de wo ning kunnen verkopen. Daarna zou de ko per ontruiming kunnen eisen, omdat de huurder zonder recht of titel in de woning verblijft. Met het oog op deze consequen tie neemt men aan, dat koop het huurbe schermingsrecht niet breekt. Onder de werking van het „Huurbe- schermingsbesluit 1941" is veel strijd ge voerd over de vraag, of iemand, die een verhuurd huis voor zelfbewoning kocht, ontruiming zou mogen vorderen op grond van dringende benodigdheid voor eigen gebruik. Eerst in 1944 is aan deze strijd een einde gekomen door een principiële beslissing van de Hoge Raad. Iemand had een huis te Diepenveen ge kocht met het vooropgezette doel dit zelf te gaan bewonen. Tijdens de aankoop was het huis verhuurd. De nieuwe eige naar zegde de huur op en vorderde ont ruiming voor eigen gebruik. Maar de kan tonrechter te Deventer nam aan, dat een beroep op eigen gebruik slechts dan moge- De laatste wedstrijden in de volleybal overgangsklasse dames hebben enkele uitermate verrassende uitslagen opgele verd. Het leidende Hoornse TOG dat een schijnbaar beslissende voorsprong op het Haarlemse MHBS had genomen werd eerst in Alkmaar door Catapult ge klopt en hierna in een semi-plaatselijke ontmoeting tegen Madjoe met liefst 30 verslagen. MHBS heeft nu TOG weer binnen bereik en heeft nu zelfs een verlies- punt minder dan de leidsters. Het bleef niet bij deze verrassingen, want ook aan de staart van de ranglijst veranderde door de onverwachte zege van De Kennemers op het Castricumse Smash de situatie. HVS moest de twee punten voorsprong op de Beverwijkse dames prijs geven en zal stevig aan moeten pakken om het gevaar van degradatie te ontwijken. De stand van zaken is nu: TOG (Hoorn) 14—21; MHBS 13—20: Madjoe (Enkhuizen) 1217; SES (Zaan dam) 1215; The Smash (Castr.) 1413; AVC 1212; Catapult (Alkmaar) 1011; Octopus (Alkmaar) 1110; Flevo (Enk huizen) 117; De Kennemers 124; HVS 13—4. Programma Het programma voor maandag luidt: Heren, hoofdklasse. Die Raeckse-Liba- non (acht uur). Eerste klasse. HBCDie Raeckse 2 (ze ven uur). Tweede en derde klasse. Gios-De Blin ker! (negen uur), PWN-VVSH, Rotor- WIK 2, WIK-Boru. OVRA 3-Set up. Onze Gezellen-HPS en SV en Spaarnestad-DSS. Dames, overgangsklasse. HVS-Madjoe (acht uur) en AVC-Madjoe (negen uur). Eerste klasse. Gios-Die Raeckse (zeven uur). Tweede en derde klasse. WSH-HBC 2. HBC 3-De Blinkert 2. Die Raeckse 4-Onze Gezellen 2, HVS 2-Gios 2, Onze Gezellen 3-HBC 4, Die Raeckse 5-De Blinkert 3, Spaarnestad-JBS en OVRA 2-HVS 3. lijk is, indien de dringende benodigdheid eerst is ontstaan, nadat de verhuurder als zodanig is te beschouwen, derhalve pas nadat hij door koop eigenaar van het ver huurde is geworden. Anders zou de strek king van het Huurbeschermingsbesluit niet tot haar recht, komen en de toepas sing daarvan veelal illusoir worden, aldus de Kantonrechter. Het vonnis van de Kan tonrechter werd bij de Hoge Raad ter ver nietiging voorgedragen door de Procu reur-Generaal. Deze wees er op, dat het voor een ontruimingsvordering niet vol doende is, dat de eigenaar het perceel dringend nodig heeft voor eigen gebruik. Ook moet bij een afweging van zijn belan gen en behoeften tegen die van de huurder de schaal naar zijn kant doorslaan. Eerst dan slaagt de vordering. Maar ook dege ne, die een huis koopt voor zelfbewoning, kan de gegrondheid en billijkheid van zijn belangen en behoeften aan het oordeel van de Kantonrechter onderwerpen. Ge vaar, dat de beoogde bescherming van de huurder illusoir zou worden, indien men ook bij aankoop voor zelfbewoning de vor dering tot onti'uiming toelaat, behoeft niet te worden geducht, omdat aan de Kanton rechter immers vrijheid is gelaten met al le omstandigheden rekening te houden. In dien de belangen van de huurder dit wer kelijk verdienen, kunnen zij steeds de doorslag geven, aldus de Procureur-Gene- raal. De Hoge Raad verenigde zich geheel met deze beschouwingen en vernietigde het vonnis van de Kantom-echter. Bij de behandeling van de Huurwet achtten vele Tweede Kamerleden het blijkens het Voorlopig Verslag een on gezonde toestand, dat men zich door het kopen van een woning woonruimte kon verschaffen. Men kan dit bereiken door een huis te kopen, dat de huurder minder drin gend nodig heeft dan de koper. Terecht gevoelen de bewoners een ontruiming in dergelijke omstandigheden als een groot onrecht, aldus het Voorlopig Verslag. De ze bezwaren hebben geleid tot de invoe ring van een wachttijd van drie jaren voor de koper. Lange exercutietermqn Indien bij een veroordeling tot ontrui ming van een gebouwd onroerend goed aannemelijk is dat de verhuurder binnen 2«/s jaar vóór het vonnis met het oog op eigen gebruik eigenaar van het goed is geworden, wordt in het vonnis bepaald, dat de tenuitvoerlegging daarvan niet kan plaats hebben dan na verloop van drie ja ren na het tijdstip der eigendomsover gang. De datum, waarop deze termijn eindigt wordt door de rechter in het von nis vermeld. Een en ander geldt alleen, indien de tot ontruiming ■veroordeelde per soon reeds huurder was op het tijdstip der eigendomsovergang. De termijnen van 2I/s en 3 jaar zijn al leen van toepassing, indien aannemelijk is, dat de vei-krijging van het eigendoms- recht eigen gebruik ten doel had. Zij gel den dus niet voor iemand, die krachtens erfrecht eigenaar is geworden. Genoemde termijnen moeten zowel bij woningen als bij bedrijfspanden in acht worden genomen. Indien de periode tussen de eigendoms overgang en het vonnis langer is dan 2Va jaar, wordt de executietermijn door Bur- gemeester en Wethoudei-s vastgesteld, doch alleen bij een veroordeling tot ont ruiming van woningen op grond van eigen gebruik. Deze onti-uimingstermijn mag niet langer zijn dan zes maanden. In de pi-aktijk stellen Burgemeester en Wethou ders de tei-mijn altijd op zes maanden ten einde een zo groot mogelijke speling te hebben bij het vei-schaffen van andere woonruimte aan het tot ontruiming veroor deelde gezin. De wachttijd van.de koper belet hem in tussen niet dadelijk na de eigendomsover gang de huur op te zeggen en een onti-ui- mingsproces aanhangig te maken. Hier tegen is bij de mondelinge behandeling van de Huurwet bezwaar gemaakt door een Tweede Kamerlid. Naar diens mening behoorde niet de executie te woi-den opge schort, maar het vorderingsrecht zelf. De mogelijkheid bestaat, dat de koper, die misschien bij de koop een groter belang had dan de huurder, dit na di-ie jaren niet meer heeft Het kan ook zijn, dat het be lang van de huurder groter is geworden. De belangen van partijen moeten dus eerst tegen elkaar worden afgewogen op het moment, dat een onti'uiming mogelijk is en niet drie jaren tevoren, zo betoogde het Tweede Kamerlid. De minister van Wedei-opbouw en Volks huisvesting achtte het echter beter, dat de uitspraak van de rechter aan het be gin van de wachtperiode zou komen. Het voordeel hiervan is een lange onti-uimings termijn, zodat partijen alle gelegenheid hebben zich op de toekomstige situatie in te stellen, aldus de minister. Mr. C. A. baron Bentinck De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Castiella (rechts) en de Ameri kaanse ambassadeur in Spanje, Cabot Lodge, hebben in Madrid een akkoord ondertekend, waarbijSpanje voor twintig miljard gulden landbouwpro- dukten uit de Verenigde Staten zal ontvangen. Deze foto toont de beide heren tijdens de ondertekenings plechtigheid. Op het. Piazza Navona hebben studen ten van de universiteit van Rome ge demonstreerd legen nieuwe wetten, waarin van afgestudeerden nog een staatsexamen wordt verlangd. De stu denten zijn in staking gegaan en bren gen hun misnoegen tot uiting in opschriften op borden: „Meer school ruimte - weg met de staatsexamens" of „Allen verenigd tegen de ontoerei kende huidige instellingen" Bewaker veroordeeld. De kantonrech ter te Assen heeft een vroegere bewaker te Veenhuizen tot honderd gulden boete veroordeeld. De officier van Justitie had een week gevangenisstraf tegen hem en een collega geëist, omdat zij hun plicht niet op de juiste wijze hadden gedaan, waar door twee gedetineerden konden ontsnap pen. De collega werd vrijgesproken, omdat aangenomen werd, dat hij de ontvluchting niet had kunnen voorkomen. Gebraden kip. Een felle brand heelt vrijdagmiddag het pluimveeconserverings- bedrijf van de heer G. J. van Vei-seveld te Ingen, gemeente Lienden, verwoest. De brand is ontstaan doordat een grote ketel, waarin was werd gesmolten, is over gekookt. Zowel de geconserveerde in blik opgeslagen, als de vers geslachte kippen, totaal 8000 kilo, werden een prooi dei- vlammen. Ook een kostbare machine ging verloren. Het woonhuis en een koelhuis konden worden behouden. Geleidehond. Gisteren op de verjaar dag van de beschermvrouwe van het wa pen der Koninklijke marechaussee, Prinses Beatrix, heeft de brigade Den Haag aan het Blindengeleidehondenfonds een hond aangeboden. Het geld hiervoor is door de geheele birgade bijeengebracht. De hond zal aan een Haagse blinde wox-den ge schonken. Benoeming. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is in de plaats van J. G. S, Rruinsma, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als lid van de Raad voor de Kunst, benoemd tot vice-voorzit- ter van de afdeling beeldende kunsten en bouwkunst van genoemde raad D. Dooyes in Amsterdam. Afscheid. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op 8 februari zal ir. M. Ie Cosquino de Bussy, hoofdingenieur-di recteur van de rijkswaterstaat, op 1 maart 's rijks dienst verlaten. Koepokken. In Friesland is een geval van koepokken geconstateerd bij een 18- jarige boerenknecht te Hardegarijp. De pa tiënt is naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Zijn werkgever, die even eens besmet is, woi'dt thuis verpleegd. Dure uitverkoop. De rechtbank te Rotterdam heeft een 41-jai'ige koopman uit Amsterdam wegens overtreding van de Uitverkopenwet veroordeeld tot f 5000 boete. Drie maanden geleden had de koopman in Rotterdam een winkel in heren-, dames- en kinderkleding geopend. In de adver tenties. .die hij in de plaatselijke kranten plaatste, wekte hij de indruk, dat hij een opruiming of uitverkoop hield, waarvoor hij van de Kamer van Koophandel echter geen vergunning had. Adjudant. Tot adjudant in gewone dienst van de Koningin is benoemd de ma joor der artillei-ie J. Ie Heux. Majoor Le Heux volgt kolonel jhr. D. J. A. A. La- wick van Pabst op. Twee keer vijf jaar. De rechtbank te Assen heeft twee Amstex-dammers, die ver leden jaar een textielzaak in Smilde vrij wel leeggehaald hadden, vijf jaar ge vangenisstraf opgelegd. Een van hen, die al acht keer veroordeeld is. werd ter be schikking gesteld van de regering. (Verkort weergegeven) ..Het oude slot". Naar aanleiding van het artikel over een mogelijke restauratie van het Oude Slot te Heemstede vraag ik mij af of het gemeentebestuur van Heemstede wel duidelijk het verschil weet tussen een restaui-atie en nieuwbouw. Dat men een oud, vrijwel intact bouwwerk wil restau reren is dikwijls begrijpelijk, in dit geval kan men echter beter van nieuwbouw spreken. Door de woningnood en de verdere economische toestand in Nederland is hel mij ten enenmale onbegrijpelijk dat men zaken als deze dui-ft aan te vatten om hier zonodig enkele slordige tonnen aan uit te geven. Ik heb het vermoeden dat velen met mij liever een aantal moderne woon huizen zullen zien bouwen. Met spanning wacht ik af hoe de leden van de gemeen teraad op het rapport inzake de „restau ratie" zullen reageren. De K. Carnaval. De katholieke Midden standsvereniging in Heemstede gaat woens dag 12 februari in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" carnaval vieren. Opgevoerd wordt een cabaret-revue onder de titel: „Is er voor mij nog een plaatsje in de hemel". In de Buys Ballotstraat in Den Haag zijn vrijdagmiddag de 70-jarige Van der K.-Van H., haar 35-jarige dochtei", haar 32-jarige zoon en haar gehuwde dochter van 25 jaar met man en baby van 1 jaar op straat gezet. Arbeiders van de gemeen tereiniging laadden het huisraad van dit gezin op twee vrachtauto's en brachten het weg. De vijf volwassenen en de baby, die ziek is en die op doktex-sadvies binnen moest blijven, vonden een tijdelijk onder- dak in een politiebureau. Drie jaar geleden heeft de heer Van der K. zijn winkel vei-kocht. De nieuwe eige naar wenste ook de bijbehorende woning te betrekken. Bij gerechtelijke uitspx-aak werd de onti-uiming van deze woning bevo len per 1 januari 1958. Een aanvraag om nieuwe woonruimte werd door het gezin Van der K. onmiddellijk na de uitspraak bij het huisvestingsbui-eau ingediend. Daar is deze aanvraag, zoals de gemeente toegeeft, in het ongerede geraakt. Dit werd echter pas ontdekt toen de familie Van der K. enkele maanden geleden nog eens kwam hoi-en. De heer Van der K. is daarna nog enige keren op het huisves- tinsbureau geweest, doch men had hem weggezonden met de mededeling „U hebt nog zo lang de tijd". Nadat de fout op het huisvestingsbureau was ontdekt, is aan de aanvx-age van de familie Van der K. de hoogste voori'ang verleend. In december en januari werden vier toewijzingen afgegeven, doch deze hadden geen succes doordat de huiseige naren hun bereidverklaringen of niet wensten af te geven of reeds aan anderen hadden toegezegd. Familie, waar men on derdak zou kunnen vinden heeft de familie Van der K. niet. Tal van bouwvakarbeiders, die in Den Haag het werk. hebben neergelegd, zijn door hun werkgevers telegrafisch ontsla gen. Van de zijde van de werkgevers werd verklaai'd, „dat men er genoeg van heeft" Begin januari is een ai'beidsconflict in de Haagse bouwwereld ontstaan, omdat zes grote werkgevers de lonen normaliseerden en de „sociale toeslag", gevolg van de eertijds overspannen ai'beidsmarkt, niet langer uitbetaalden. Een aantal arbeiders, daartoe aangespoord door een actiecomité, begon een langzaam-aan demonstratie. Deze werd door de werkgevers beantwoord met ontslag indien men niet bereid was normaal op de C.A.O.-voorwaarden te wex'ken. Aanvankelijk waren er 300 ont slagen, waarvan na verloop van tijd 151 gehandhaafd bleven onder mededeling, dat men op de gestelde voorwaarden kon te rugkomen. in de eerste helft van deze week is een aantal der 151 ontslagen arbeiders bij de voorzitter van het actiecomité gekomen met de mededeling weer te willen begin nen. Deze voorzitter heeft daarop aanhang gemobiliseei'd en hield daarmee een de monstratieve tocht langs de werken, waar men aan de arbeid was. Het gevolg was, dat 498 bouwvakkers, waaronder vrij veel timmerlieden, het werk neerlegden. Vol gens de werkgevers geschiedde dit door gaans met tegenzin, doch met vrees voor repei'cussies. De stakers zijn thans ont slagen. De minister van Justitie heeft geant- woord op vragen, die het Tweede-Kamer- lid mr. Bex'khouwer (V.V.D.) hem had ge steld over de ontvluchting van drie gede- tineei'den uit het als Huis van Bewaring dienst doende Lloyds-hotel te Amsterdam. Dit gebouw zegt de minister, dat oor- spronkelijk voor andere doeleinden werd gebouwd, beantwoordt niet aan dezelfde eisen als de ovexige Huizen van Bewaring, die daartoe wel speciaal gebouwd zijn. Niettemin zijn in het Lloydshotel de ver eiste beveiligingsvoorzieningen getroffen, die een gebruik ervan als Huis van Bewa ring reciitvaardigen. De twee andere Hui zen van Bewaring in Amsterdam zijn der- mate bezet dat buitengebruikstelling van het Lloydshotel als zodanig niet mogelijk is. Over de ontvluchting zegt de minister, dat de drie gedetineei'den verbleven in een zaal, waar steeds een bewaarder voor toezicht aanwezig is. Via een afzonder lijke ruimte met toilet- en wasgelegenhe den. die ook onder dit toezicht valt. heb ben de gedetineex'den kans gezien door het forcei'en van een raamkozijn in de ernaast gelegen was- en toiletruimte van de slaap zaal te komen, die overdag, wanneer daar geen gedetineex'den aanwezig zijn, niet permanent bewaakt woi'dt. Na een tralie voor een raam te hebben doorgeveild en vei'bogen, hebben zij zich aan aaneengeknoopte lakens langs de ach tergevel naar de begane grond laten zak ken en zijn daar over de terx-einafscheiding geklommen, die 1,80 meter hoog is en waarop zich nog prikkeldraad tot een hoog te van 2,40 meter bevindt. Via het spoor- emplacement zijn zij verdwenen. Of de bewaking op de betreffende ver- blijfzaal in haar taak te kort is gescho ten, wordt nog onderzocht. Op de sterrenwacht in Utrecht wordt met enige (sceptische) spanning gewacht op een post pakket uit Arnhem. Een inwoner van de Gelder se hoofdstad heeft tele fonisch beloofd dat hij de vuurbol van woens dagmorgen zal opsturen, want die heeft hij niet alleen in zijn woonplaats zien neerstorten, maar bovendien gevonden. Die vuurbol, die woensdagmorgen om 7.26 uur niet alleen in Nederland, maar ook in Engeland, Noord-Duits- land, Denemarken en Zweden is gezien, schijnt overal te zijn terecht gekomen. In Haarlem, gezien vanaf de Heem- steedse Dreef, daalde hij in de buurt van het sta tion neer, Utrechters za gen hem in Wijk C neer komen, Amsterdammers in hei IJ, waarnemers in Den Helder meldden dat hij een eindje buiten het Nieuwediep in zee stortte en op Terschel lings Brandaris zag men hem. ten Noorden van dit Waddeneiland in de Noordzee belanden. Dat laatste komt wel uitAlleen kwam deze reusachtige meteoriet aanmerkelijk noordelij ker aan zijn einde dan iedereen meende, want de Deense astronoom Axel, Nielsen heeft aan de hand van de bij zijn sterrenwacht (in Aar- hus) binnengekomen meldingen een bereke ning kunnen opmaken waaruit is af te leiden dat de vuurbol in kwes tie in de lucht is ont ploft op een punt boven de Noordzee, 200 kilo meter ten westen van Zuid-Sleeswijk en 100 kilometer ten noorden van Nederland. Als men die plaats op de kaart opzoekt, blijkt men in derdaad ten noorden van Terschelling uit te ko men, maar een heel eind. Afstanden zijn echter aan de hemel moeilijk te schatten. Zodra een lichtend voorwerp zich verder dan 300 meter van de waarnemer be vindt zonder dat het een of andere vaste punt in de buurt enige houvast geeft, treden de meest uiteenlopende bewerin gen omtrent de afstand op. Een paar jaar geleden werd er eens een soort gelijk verschijnsel waar genomen. Een krant in Winschoten meldde: „vuurbol, gezien', kran ten in Noord-Frankrijk verschenen met meer- kolomskoppen als: „Ge heimzinnig voertuig be woog zich boven onze streek" (let op het ver schil in temperament!) en het een zowel als het ander bleek, nadat het was uitgezocht, betrek king te hebben op een meteoriet die boven de Noordzee, westelijk van Zandvoort, de damp kring was binnengeko men en boven Midden- België was geëxplo deerd. Dat uitzoeken duurt vaak lang. Astronomen hebben niet zo'n haast als journalisten. Maar uit de globale bereke ning van Nielsen blijkt al wel dat veel waarne mers zich danig hebben vergist bij het afstand- schatten. De meteoriet in kxvestie moet volgens Deense deskundigen on geveer zo groot als een voetbal zijn geweest. Is zoiets zichtbaar op hon derden kilometers? Ja, wel als er een lichtende dampwolk van misschien wel een küom.eter mid dellijn omheen zit; en dat is het geval bij zo'n meteoriet. Want dat lichtverschijnsel zien we als „vuurbol"; niet het veroorzakende stuk steen of ijzer zelf. Maar n begrijpt dat het ze in Utrecht nieuws gierig maakt, wat er nu in dat pakje uit Arnhem zal blijken le zitten... G. v. W. De Koningin heeft pas gistermorgen het ontvangstcentrum in Budel verlaten, waar zij de avond tevoren was gearriveerd om de repatriërenden van de „Roma" te ver welkomen. Voor de 68 évacués uit Indonesië die per vliegtuig naar Nederland waren gekomen en die tegen middernacht in Bu del arriveerden, was het een grote verras sing, daar door de Koningin te worden be groet. Een uur later reden dex'tig autobus sen het kamp binnen met ongeveer 400 repatriëx-enden, die door de „Himalaya" naar Nederland waren gebracht. Tot vier uur 's nachts heeft de vorstin met deze mensen gesproken. Na een korte rust was de vorstin de volgende morgen om acht uur weer aan wezig bij het ontbijt. Zij liep met de grote stroom mede langs de doorgeefluiken, waar zij brood, kaas, chocoladehagelslag en thee in ontvangst nam en daarna bij een der gerepatrieerde gezinnen ging zitten. De commandant van Budel, luitenant kolonel Maris, hield een korte toespraak, waarin hij de Koningin gelukwenste met de verjaardag van Prinses Beatrix. Daarna rees iedereen van zijn stoel op en werd spontaan het Wilhelmus gezongen. De kantharos van Stevensweert, de zil veren offerbeker van Grieks-Romeinse oorspi'ong, die in 1942 bij baggerwerkzaam- heden uit de Maas bij Stevensweex't tevoor schijn kwam, prijkte gistei'middag op de tafel van het gerechtshof te Amsterdam. In eerste aanleg had de rechtbank te Utx'echt beslist dat de Utrechtse edelsmid L. H. M. Brom dit kostbax'e kleinood zou moeten teruggeven aan de familie Van dei- Linden uit Roex-mond, van wie hij het in 1950 voor de veel te lage prijs van 125 gekocht, had. Maar de heer Brom ging in beroep en op 23 november werden voor het gerechtshof in deze civiele procedui'e de pleidooien gehouden. Enkele weken geleden besliste het hof bij tussenvonnis dat. alsnog partijen en getuigen gehoord moesten worden en dat de offerbeker door de heer Brom ter zitting moest worden getoond. Dat geschiedde gisteren in raadkamer. De beide partijen, mevrouw Van der Lin den als eigenaresse en de heer Brom als gedaagde, werden langdurig gehoord. De raadsman van mevrouw Van dei- Linden was van oordeel dat de heer Brom moet hebben geweten dat de offerbeker van onschatbare waarde was. ,.Dat heb ik pas later ontdekt", zei de heer Bx-om. Zo stonden partijen lijnrecht tegenover elkaar. Pas om half zeven werd de. zitting gesloten, nadat het hof als nieuwe datum voor het vervolg van deze bekerstrijd de 17de april had vastgesteld. In de tussentijd moeten partijen bij zoveel mogelijk musea of andere instellingen, waaraan experts zijn verbonden, nagaan wat de werkelijke waarde in geld van de antieke offerbeker is of welk bedrag een bepaald museum er wel voor zou willen geven. Mochten partijen het hierover eens wor den en erin slagen alsnog tot een vergelijk te komen, waarbij dus zowel de familie Van der Linden als de edelsmid van de op- bï-engst een deel zouden krijgen, dan be hoeft het px-oces niet te wox-den voortge zet. Of het vóór 17 april zover zal komen wordt echter door de raadslieden ernstig betwijfeld. Met ingang van 1 februari 1958 is, zoals is gemeld, aan ir. J. P. Josephus Jitta, Hoofdingenieur-Directeur van de Rijks waterstaat als zodanig toegevoegd aan de Directeur-Generaal van de Rijkswater staat, naar aanleiding van het bei-eiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de belangrijke den lande bewezen diensten. De heer Josephus Jitta die op 16 sep tember 1918 als tijdelijk ingenieur bij de rijkswaterstaat in dienst kwam, heeft veel belangrijke functies bij de rijkswaterstaat vervuld. Zowel bij de bouw van de grootste scheepvaartsluis ter wereld, de Noorder sluis te IJmuiden, als bij de bouw van het Amsterdam-Rijnkanaal, heeft hij een zeer belangrijke bijdrage geleverd aan het tot stand komen van deze werken. Van het ogenblik af, waarop de invoe ring van de maximum snelheid van 50 km. binnen de bebouwde kom werd aan gekondigd heeft de A.N.W.B. erop gewe zen, dat het plaatsnaambord dat voor vrijwel iedereen slechts de betekenis van een toeristische informatie heeft als aanduiding met betrekking tot de maxi mumsnelheid onvoldoende xnoest worden geacht. Een vrij groot aantal gemeenten heeft dan ook borden „50 km." aan het begin van de bebouwde kommen geplaatst. De minister heeft medegedeeld dat het We genverkeersreglement zich niet tegen plaatsing van dergelijke borden verzet en dat zulks, als een met name voor vreem delingen duidelijke aanwijzing, ook aan beveling verdient. De A.N.W.B. heeft hierin aanleiding ge zien een brief te zenden aan alle gemeen ten in Nederland waarin geadviseerd wordt, deze box-den aan te brengen aan dezelfde paal, waaraan het plaatsnaam bord is bevestigd. Ten aanzien van het aanduiden van het einde van de bebouwde kom zijn de px-oblemen nog niet opgelost. Thans geeft slechts de achterzijde van het plaatsnaam- boi-d dit uiteraard op zeer onvoldoende wijze aan. De A.N.W.B. adviseert de geimeentebe- sturen hiervoor het in de conventie van Genève vastgelegde doch niet in onze verkeerswetgeving overgenomen bord te gebruiken. Dit is een rond wit bord met van links onder naar rechts boven lopende zwarte balk. Rede van Oostenrijks minister van Handel en Wederopbouw De geografische ligging van Oostenrijk en de langdurige bezetting zijn de twee factoren, die de Oostenrijkse xninister van Handel en Wederopbouw, dr. F. Bock, tij dens een lezing in Den Haag heeft ge noemd als faktoren, die Oostenrijk rem men bij een actieve deelname aan de Europese economische integratie en vrij handelszone. Hij zei dit op de buitenge wone ledenvergadering van de Nederland se Kamer van Koophandel voor Oosten rijk, gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van dit instituut. De le zing werd bijgewoond door de ministers van Economische Zaken en van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, prof. Zijl stra en ir. Witte, en door de Oostenrijkse gezant in Nedei-land, dr. Georg Afuhs. Dx-, Bock betoogde, dat Oostenrijk vrij moet blijven wat betreft de handel met Oost-Europa, die hij voor zijn land een traditionele levensvoorwaarde noemde. „Anderszijds willen wij niet worden ver morzeld tussen de maalstenen van oost en west," voegde dr. Bock hier aan toe. Uitsluiting van een Europese vrijhan delszone zou voor Oostenrijk dodelijk zijn, zeide hij, r aar Oostenrijk zal de tijd moe ten worden gegeven zich te herstellen en aan te passen. Op de buitengewone ledenvergadering, die werd besloten met een gala-diner, deelde de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Oostenrijk, de heer H. Reguer, in zijn begroetingswoord nog me de, dat het totale goederenverkeer tussen Nederland en Oostenrijk, dat voor de oor log een waarde van slechts 17 miljoen gulden vertegenwoox-digde, de laatste twee jaar de 300 miljoen gulden heeft overschre den. Nieuws in het kort- Been gebroken. Bij een Haarlemse scheepswerf aan het Spaai-ne is vrijdag een bedrijfsongeval gebeurd. Een 23-jarige ijzerwerker kreeg een ijzeren plaat van achthonderd kilogram, die met een takel werd verplaatst en losliet, op zijn linker been. Met een gecompliceerde beenbreuk moest de man in het St. Elisabelhsgast- huis worden opgenomen. Oorkonde. Aan mejuffrouw J. H. A. Jongejans is wegens twaalfenhalf-jarige trouwe dienst bij mevrouw A. M. C. Feli- cian-Maas te Haax-lem door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een medaille en oorkonde uitgereikt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8