7 Ook een protestants paviljoen op de Wereldtentoonstelling elke dag een zondag De negen Muzen 5 EEN KAPEL EN EEN EXPOSITIE HELENA H. BEGEM ANN Diplomaten letten vaak niet op de verkeersregels Bonn telt per maand 80 overtredingen Negermis met tam-tams in St. Josephkerk Fuchs liet weerspannige tractor achter Incident aan de Algcri rijnse grens Kaderwet voor Algerije in laatste lezing aanvaard Syrië beschuldigt Israel van een grensincident Von Brentano's ministerie gereorganiseerd Kleurlingen worden geweerd in stadion KERKELIJK LEVEN Wereldzending Ook een totalisator in de wielersport? Zes Australische tennis spelers voor tournee ■/^^Z/ZcZ-7477LeVU^CZr^^ Leen Jansen verloor in Kopenhagen van Hansen Dc stand in de zwem- competitie Kring Haarlem Lenie de Nijs verloor in Springs VOGELENZANG Twee organisaties vieren hun veertigjarig bestaan ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT In Nederland werd een interkerkelijk comité gesticht. De kerken van de volgende landen beloofden (of zonden) bijdragen: Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Schot land en Denmarken. Ook in de Verenigde Staten, die zich eerst weinig enthousiast toonden, nam de belangstelling toe. In Washington werd een internationaal en een nationaal comité gevormd. Men was daar ook gaan beseffen dat een eenvoudige aanwezigheid der protestantse kerken en een kleine oecumenische tentoonstelling 0p de Heizei niet kan worden gemist. Vlakbij het Atomium Het paviljoen zal bestaan uit een ronde kapel met schuin oplopend dak en een aangrenzende op pilaren gebouwde ten toonstellingsruimte, die in voorkomende gevallen bij de kapel (200 zitplaatsen) kan worden gevoegd om het getal toehoorders te kunnen verdubbelen. Voor het paviljoen staat een stalen toren met drie verlichte kruisen in de top. Het paviljoen der protestantse kerken is gelegen vlakbij het Atomium, aan een der belangrijkste lanen van de wereld tentoonstelling, dus wel een uitermate gunstige ligging. Het werd ontworpen door de architecten Calame en Wasterlain. Voor de algemene leiding werd de heer R. Kurtz uit Zwitserland, een specialist in kerke lijke tentoonstellingen, aangesteld. De gebouwen worden in modern ma teriaal opgetrokken, namelijk beton, staal, aluminium en glas. De onderdelen komen uit talrijke landen van Europa: het ijzer uit België en Luxemburg, de aluminium- wanden uit Engeland, de gekleurde plexi- glasramen uit Zwitserland. Italië zorgt voor de vloerbedekking en Duitsland voor de wandversiering, terwijl Nederland de ban ken, de stoelen en ook het orgel levert. Dit laatste wordt gebouwd door de firma Van Vulpen te Utrecht voor de Gerefor meerde Kerk te Geersdijk bij Kortgene (Noord-Beveland), die het voor de duur van de tentoonstelling in bruikleen afstaat. Het hele gebouw bestaat uit prefabricated materiaal en kan gemakkelijk worden uiteengenomen en elders opnieuw worden gemonteerd. De bedoeling is er na de wereldtentoonstelling een oecumenisch centrum voor de kerken in België van te maken, althans indien voldoende geld wordt gevonden om de nodige grond aan te kopen. Slaagt men hierin niet dan zal het hele gebouw waarschijnlijk aan een kerkgemeenschap worden verkocht. „Kerk-energie" De actie in Nederland voor het paviljoen van de protestantse kerken staat onder het motto „Kerk-energie temidden van kern energie". Wat zal er in dit paviljoen te zien zijn? En wat zal er gebeuren? In de kapel worden elke dag twee korte kerk diensten gehouden en een orgelrecital. Voorts kan men er eens even rustig gaap zitten tegenover het grote koperen kruis, dat de centrale plaats in zal nemen tegen de achterwand. Elke zondag worden vier kerkdiensten in verschillende talen ge houden. De liederenboeken zijn zo samen gesteld, dat zij in vier talen (Nederlands, Frans, Engels en Duits) gezongen kunnen worden. Ook de liturgie van de ddgelijkse diensten wordt in vier talen gratis be schikbaar gesteld. In de tentoonstellingszaal zal de Chris tus-figuur in het middelpunt staan. Wat het Evangelie aan de wereld gebracht heeft en wat de kerken de wereld te zeggen hebben zal op overzichtelijke wijze worden getoond. Voorts zal er allerlei lec tuur gratis verkrijgbaar zijn. Elke vrijdagavond om acht uur is er het „oecumenische uur"; dan worden kapel en tentoonstellingszaal samengevoegd, de tentoonstelling wordt weggerold, in plaats ADVERTENTIE Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Tel. 31857 De meest vakkundige behandeling op het gebied van huidverzcvqing iiiiiiiiiiii (Van onze correspondent in Bonn) Niet alleen vele Duitse automobilisten rijden in de bondsrepubliek onbesuisd zon der zich veel van stoplichten, knipperbol- len, waarschuwingsborden en de snel heidsbeperkingen in de bebouwde kom men aan te trekken. Ook buitenlandse di plomaten, hun familieleden en hun chauf feurs doen maar dikwijls alsof zij niets met de verkeersvoorschriften te maken hebben. Volgens de politie zijn verleden jaar alleen al in Bonn en Godesberg waar, omdat Bonn zo klein is, ook enkele buitenlandse ambassades en gezantschap pen zijn gevestigd bijna duizend maal verkeersvoorschriften door bestuurders van een auto met een C D-bordje over schreden. Dat zijn ongeveer tachtig over tredingen in de maand. Daarbij komen nog de gevallen, die men niet heeft gezien of niet willen zien. Exotische wanbetalers Het zijn voor een groot deel vreemde lingen uit exotische landen en hun (ook wel Duitse) chauffeurs, die zich wijsma ken dat het toverbordje C D hen buiten en boven de wetten plaatst. Ze weten dat ze niet door politic en justitie ter verant woording kunnen worden geroepen. Het onaangename is dat zij, wanneer door hun nalitigheid, onvoorzichtigheid of roeke loosheid andere wagens zijn beschadigd, niet kunnen worden gedwongen de schade oan de gedupeerde eigenaars te vergoe den. Alle in West-Duitsland wonende auto bezitters van binnen - en van buitenlandse nationaliteit zijn weliswaar verplicht zich logen auto-ongevallen te verzekeren, maar dat geldt niet voor leden van het corps diplomatique. 1 igenaars van C D wagens hebben bij herhaling geweigerd schadevergoeding te betalen en van de landen, die zij vertegenwoordigen, kon men evenmin geld los krijgen. Men over weegt nu of het niet verstandig zou zijn het voorbeeld van België te volgen, waar ook buitenlandse diplomaten genood zaakt zijn een autoverzekering te sluiten. daarvan komen er stoelen. Op die vrijdag avonden zullen kerkelijke figuren uit binnen- en buitenland spreken (onder meer dr. Visser 't Hooft, algemeen secre taris van de Wereldraad van Kerken, Jean Bosc, dr. Niemöller, Auguste Piccard en anderen) of er worden concerten gegeven door koren of solisten uit verschillende landen. Het Internationaal Bijbelgenoot schap zal een grote lichtgevende bijbel vertonen en een kleine kiosk bouwen, waar verscheidene bijbeluitgaven te koop wor den aangeboden. Ter voorbereiding van de grote missie tentoonstelling, welke van 9-18 mei in Haarlem wordt gehouden, is een uitge breid programma opgesteld. Zowel tij dens een avondmis, om half acht, in de Sint Josephkerk aan de Jansstraat op 5 fe bruari als onder de avondmis, eveneens om halfacht, in de St. Liduinakerk aan de Zaanenstraat op 12 maart zal de Katanga- Negermis met begeleiding van tam-tams worden uitgevoerd. De uitvoerenden van de mis, een compositie van de Afrikaanse negerpriester Jozef Kimele, zijn leerlin gen van het Lavigeriecollege in Santpoort. Verdere staan voor de jongeren verschei dene bijeenkomsten op het programma, ondermeer causerieën over onderwer pen, die met de missie verband houden. Een tweetal inleidingen heeft tot thema „Van negermuziek tot jazz", op 5 maart wordt deze voor de Instuif-Haarlem en 6 maart voor de Mater Amabalis en de K.J.M.V. gehouden. MCMURDO SOUND (UP) - Sir Edmund Hillary heeft vrijdag gemeld, dat de expe ditie van dr. Vivian Fuchs die dag 240 km van de zuidpool verwijderd was en zeer goede vooruitgang maakte. Voor de dag tocht voorbij was hoopte dr. Fuchs, naar Hillary vandaag meldde, nog 30 km meer afgelegd te hebben (zodat hij 270 km van de pool zou zijn). De „weasel"-tractoï-, welke mechanische moeilijkheden had opgeleverd, is door dr. Fuchs' expeditie achtergelaten. Op 7 fe bruari zal I-Iillary naar depot 700 gaan en zich daar bij de expeditie van dr. Fuchs voegen om deze naar de basis van Scott te begeleiden. WASHINGTON (UP) Amerikaanse geleerden van de Byrd-basis in het zuid poolgebied hebben een gat van meer dan 330 meter diep in het ijs geboord, op zoek naar de historie van het antarctische kli maat. Het boren zal tot op een veel grotere diepte worden voortgezet. IJskernen, door het boren verkregen, bevatten in hun jaar lijkse lagen gegevens, waaruit het antarc tische klimaat van vele eeuwen terug kan worden afgelezen. De ijskernen, die uit het gat omhoog worden gehaald, worden ge smolten-' en gefiltreerd voor een onderzoek naar hele kleine deeltjes en organismen, die in het ijs zitten. Luchthavcnplannen MARBLE POINT (UP) De comman dant van de Amerikaanse „operatie diep vries", vice-admiraal George Dufek is ver gezeld van Sir Edmund Hillary te Marble Point aangekomen. Marble Point is het enige niet met ijs en sneeuw bedekte vliegveld aan het zuidpool gebied. Men zal onderzoeken in hoeverre de thans 360 meter lange, modderige start baan kan worden vergroot en verbeterd om deze geschikt te maken voor het inter nationale luchtverkeer. Marble Point ligt op ongeveer 65 km van McMurdo Sound, waar het hoofdkwartier, van de „operatie diepvries" is gevestigd. Een seismoloog van de universiteit van Boston heeft de landingsbaan reeds ver scheidene weken onderzocht. Hij gelooft, dat deze dermate stevig is dat „er tien Empire State Buildings" kunnen worden neergezet. Verlenging tot 1.500 of even tueel 3.000 meter zou' echter op grote moei lijkheden stuiten. ALGIERS (UP) Aan de Algerijns- Tunesische grens heeft zich een nieuw in cident voorgedaan. Volgens de Fransen is vanaf Tunesisch grondgebied met automa tische wapens het vuur geopend op een laag boven Algerijns grondgebied vliegend Frans waarnemingsvliegtuig. Het toestel werd beschadigd en moest een noodlan ding maken. De twee inzittenden kwamen er zonder verwondingen af. 1-Iet incident zou zijn voorgevallen in de omgeving van de plaats, waar onlangs een Franse pa trouille werd overvallen van wie er vijf gevankelijk zouden zijn meegevoerd. Vrijdagmorgen is een detachement- va.n 70 man van de Koninklijke Land macht in Amsterdam aan boord, gegaan van hel m.s. Oranjestaddat hen naar Suriname zal brengen. Door de mist kon het schip niet op het vast gestelde tijdstip - twaalf uur 's mid dags - vertrekken. Dc reis begon pas 's avonds omstreeks acht uur. PARIJS (Reuter) De Franse Natio nale Vergadering heeft de „Kaderwet", die voorziet in een beperkte mate van zelfbe stuur voor Algerije, in derde lezing aan vaard met 296 tegen 244 stemmen. Een wij ziging die de Raad der Republiek (Senaat) in de ontwerptekst had aangebracht is dooi de Nationale Vergadering overgenomen, zodat terugzending van het ontwerp naar de Senaat niet nodig is. Het debat had een onstuimig verloop. De kaderwet voorziet in de instelling van vermoedelijk vijf Algerijnse gebie den, waarvan de inwoners vertegenwoor digingen zullen kiezen. Alle personen bo ven een zekere leeftijd zullen, ongeacht hun ras, sekse of godsdienst, stemrecht hebben. De leden der vijf plaatselijke ver tegenwoordigingen zullen weer de afge vaardigden naar een federaal parlement voor geheel Algerije aanwijzen. (U.P.) De minister voor Algerije, Robert Lacoste, heeft in antwoord op vragen in de Nationale Vergadering verklaard, dat het inleveren van alle wapens door de Al gerijnse opstandelingen niet door de Fransen een strikte voorwaarde voor een wapenstilstand is. De bepalingen van de kaderwet zullen in werking treden na een staakt-het-vuren, waarvan nog geen teken is te zien. Onderdelen zullen wel licht voordien in bepaalde „gepacificeerde streken" worden toegepast. De voornaam ste bepalingen van de wet kunnen pas na vele jaren van kracht worden. NEW YORK (U.P.) Het Algerijnse nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) heeft op 29 januari secretaris-generaal van de UNO. Hammarskjoeld, verzocht er bij Frankrijk op aan te dringen onderhande lingen te openen over een vreedzame op lossing van de kwestie-Algerije. De verte genwoordiger van het F.L.N. bij de UNO, Jazid, zei op een persconferentie in New York dat „de Franse weigering, zich bij de werkelijkheid neer te leggen en de poli tieke incompetentie van de regering in Parijs" oorzaak zijn dat het geschil nog steeds niet is opgelost. DAMASCUS (UP) Een Syrische mi litaire woordvoerder heeft verklaard, dat een groep Israëlische soldaten het vuur heeft geopend op Arabische herders, op Syrisch grondgebied. Er vielen geen slachtoffers. NEW YORK (AFP) De Syrische ver tegenwoordiging bij de Verenigde Naties heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de Israëlische autori teiten ervan beschuldigd het incident van dinsdag, waarbij twee Israëliërs sneuvel den moedwillig te hebben uitgelokt. Vol gens de Syrische regering blijken uit het incident de agressieve plannen van de Israëlische regering. ANKARA (UP) Turkse grenswachten hebben in de nacht van 28 januari, op Turks grondgebied, drie Syrische smok kelaars neergeschoten, aldus is in Ankara bekendgemaakt. Een groep van vijftien smokkelaars zou hebben getracht een kudde schapen over de grens te drijven. Toen de grenswachten het vuur openden schoten zij terug, als gevolg waarvan twee grenswachten ernstig zijn gewond. BONN (UP) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, heeft een reorganisatie van zijn departe ment bekendgemaakt. Het zal drie afde lingen krijgen: een Europese afdeling (voor de Europese integratie), een westelijke af deling (voor het westelijk halfrond en het Britse Gemenebest) en een oostelijke afde ling (voor Oost-Europa, Rusland en waar schijnlijk het Vérre Oosten). De tegenwoor dige ambassadeur in Canada zal aan het hoofd komen te staan van de afdeling vooi het Westen, de gezant in Kopenhagen Duckwitz, zal de oostelijke afdeling leiden. Er zullen nog twee staatssecretarissen be noemd worden naast de huidige staats secretaris Hilger van Schcrpenberg. Een van hen is de huidige ambassadeur te Ma drid, Knappstein. Joseph Loens wordt ambassadeur in Den Haag, gezanten zullen worden benoemd in Madrid en Zwitserland en een consui generaal in Hongkong. De ambassadeur, in Mouskou en Tokio Haas en Kroll zullen naar verluidt van plaats verwisselen. De atletiekunie van Noord-Transvaal heeft een verbod uitgevaardigd voor kleurlingen: zij mogen geen gebruik ma ken van het Pjlditch stadion in Johannes burg, dat kortgeleden gereedgekomen is. De beslissing is genomen „in verband met het. gedrag van niet-Europeanen in het pu bliek tijdens de criket-testmatch in Kaap stad, Port Elizabeth en Johannesburg". Dat waren wedstrijden, waarin Zuid- Afrikaanse teams in het veld kwamen te gen een Australisch team. En de kleurlin gen hebben het tot een gewoonte gemaakt altijd de buitenlandse club aan te moedi gen De internationale zendingsconferentie, die thans voor de derde keer na de oorlog en nu in Ghana, de vroegere Goudkust, bijeen is, heeft vertegenwoordigers van Zendingsraden uit zevenendertig landen naar dit gebied gebracht. Het algemeen onderwerp der conferentie is: „De christe lijke zending op dit ogenblik". Voor de christelijke gemeenten in Ghana, de jongste zelfstandige staat ter wereld, begon de wereld-zendingsconferentie met een ongewone gebeurtenis. Duizenden mensen verzamelden zich in het stadion van de hoofdstad Accra, om de gasten uit alle delen van de wereld een waardige ontvangst te bereiden. De bevolking had alles gedaan om deze plechtigheid indruk wekkend te maken. Geleid door muziek korpsen, trokken koren van Afrikaanse vrouwen in lange rijen zingend het stadion binnen in gewaden van allerlei kleur, met daartussen de vrouwen, die als „gemeente moeders" lange herdersstaven droegen ten teken van haar kerkelijk ambt. Tot de plechtigheid een aanvang nam hield het gezang aan. Onder de aanwezigen zag men zelfs stamhoofden, die zelf geen christen waren, maar die door hun aanwezigheid hun sympathie met de christen-stambroe ders wilden tonen. Midden in deze grote gemeente kwamen nu de vertegenwoordi gers van de christelijke zendingen en ker ken uit vele landen. Na de godsdienstige openingsplechtig heid sprak de minister-president van Ghana, dr. Kwame Nkrumah, die de ge legenheid benutte om de deelnemers aan de conferentie als zijn „christelijke broe ders" te begroeten. „Ik zou u een bood schap willen meegeven," aldus dr. Nkru mah, „voor uw eigen land waarheen u straks weer zult terugkeren. U ziet Afrika en u ziet de verwachting van miljoenen Afrikanen, die tot nu '406 slechts de krui mels der beschaving hebben opgeraapt, die van de tafels van de rijke westelijke naties zijn gevallen. Wat de Afrikaner van van daag nodig heeft, is opvoeding, vooruit gang en ook kapitaal. Zonder deze is een hogere levensstandaard niet bereikbaar. Maar wat de Afrikaner ziet is, dat die rijke westerse naties hun schatten verknoeien voor een bewapeningswedloop Het kost bare kapitaal dat Azië en Afrika zou kun nen helpen, wordt weggegooid aan nutte loze doeleinden." Zowel aan het Westen als aan het com munistische Oosten, vroeg de minister president: „Wat heeft dit alles met de christelijke barmhartigheid te doen, die het Westen zo graag verkondigt, en wat heeft het te maken met de broederschap van alle mensen, die het Oosten in zijn vaandels heeft geschreven?" Nkrumah besloot met de eis aan de machten van het. Oosen en 't Westen om ter wille van de nood van Azië en Afrika, verder af te zien van de bewa peningswedloop. Aan het begin van de conferentie, die uit de aard der zaak in hoofdzaak werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de „gekleurde" kerken in Azië en Afrika, werd een verheugende mededeling, bekend gemaakt. De Amerikaan Rockefeller heeft te kennen gegeven, dat hij bereid is om het werk van de christelijke zending te steu nen met een gift van twee miljoen dollar te storten in een bijzonder fonds, maar on der het beding, dat de Amerikaanse zen dingsgenootschappen eenzelfde bedrag bij een zullen brengen. Het fonds moet er toe dienen om de opleiding van de inheemse predikanten voor de jonge kerken beter ter hand te kunnen nemen. Het plan hiervoor komt overeen met de bedoelingen van de Internationale Zendingsraad in deze, om de jonge kerken zelf veel meer de leiding daarover in handen te geven. Intussen heb ben reeds acht Amerikaanse zendingsge nootschappen hun aandeel in dit bedrag toegezegd. Daarom kan het plan doorgaan en begint de Internationale Zendingsraad daarmee aan een taak, die grote beloften inhoudt. Steeds weer, zowel tijdens de beide vo rige conferenties, als ook thans in Ghana, klinkt de roep van de jonge kerken om eenheid, omdat niets zozeer de doorwer king van de christelijke boodschap in Azië en Afrika schaadt als de naar buiten tre dende verschillen en onenigheid der chris telijke kerken van het westen onder elkaar. Daarom vragen de jonge kerken van de Westelijke zendingsinstanties, dat zij gezamenlijk overleg plegen over hun plannen voor de zending, om met één niet slechts theoretisch, maar ook praktisch programma te komen. Indonesische afgevaardigden hebben op de openingsbijeenkomst een beroep ge daan op alle Indonesiërs om iedere nega tieve en vijandige houding tegenover de Nederlanders op te geven. In een verkla ring die na de bijeenkomst werd uitge geven, werd het Indonesische volk ver zocht mee te werken aan verzoeningspo gingen. „De jongste gebeurtenissen in In donesië moeten worden gezien tegen de achtergrond van de onontwikkelde toe stand van het land en zijn strijd tegen het kolonialisme. Aan de Nederlandse broe ders wordt verzocht bereid te zijn naast ons in Indonesië te blijven werken in een geest van samenwerking en goede wil. ge baseerd op een gemeenschappelijk be lang." ADVERTENTIE In de Franse en de Belgische Wielerfe deratie houdt men zich bezig met de vraag of in de wielersport al dan niet een tota lisator dient te worden ingevoerd. De Bel gische federatie schijnt er in beginsel voor te zijn, de Franse heeft zich nog niet uit gesproken. De voorstanders van de toto wijzen op de te verwachten hogere inkomsten, die aan de renners zelf en aan de opleiding van de jongeren ten goede kunnen komen. Zij betogen dat een degelijk totobedrijf zo als bij de paarderennen en in de voetbal sport ook voor het wielrennen kan worden opgebouwd. De tegenstanders vrezen dat in de eerste plaats bij de baanwedstrijden, de uitslagen door het wedden beïnvloed zullen worden. Zij verwachten corruptie en allerlei geknoei waardoor het wielren nen, waarop toch al kritiek wordt, geoe fend, geheel in de kwade reuk zal komen te staan. De directeur van de Brusselse wielerbaan heeft al te kennen gegeven dat hij zich zal verzetten tegen wedden op wedstrijden, in welke vorm ook. De Australische Tennisbond heeft zes tennissers aangewezen voor deelneming aan toernooien overzee, zoals de kam pioenschappen van Wimbledon en de Ame rikaanse kampioenschappen. De zes spe lers zijn: Mal Anderson, kampioen van Amerika, en Ashley Cooper, Australisch kampioen, alsmede Neal Fraser, Roy Emerson, Rod Laver en Robert Mark. FEBRUARI aan boord van de Westerdam of één van de andere passa giersschepen van de Holland- Amerika Lijn Lounge m.s. Westerdam Een bezoek aan familie In Canada of de Verenigde Staten betekent op de heenreis voorpret, op de terugreis tijd om na te genieten. aan boord: vakantiestemming en gezelligheid óver boordalle zorgen Op familiebezoek met de „U vaart er wèl bij" Wendt U voor nadere inlichtingen tot één onzer Agenten. JAN VERHAGEN. De Nederlandse licht gewicht Jan Verhagen heeft tijdens een internationaal boksprogramma in Kopen hagen een k.o.-nederlaag geleden tegen de ais professional debuterende Deen San- der Bonde. FAUSTO COPPI. In Milaan is bekend gemaakt, dat Fausto Coppi in het komen de wielerseizoen voor Bianchi zal uitko men. Vrijdag werd het contract getekend door de vrouw van Coppi en de directeur van de firma Bianchi. „De „campionissi- mo" zelf verblijft in Zuid Amerika. ZWOLSCHE BOYS. Met ingang van het seizoen 1959-1960 zal de tweede-divisie- club Zwolsche Boys het gemeentelijk sport park in Zwolle gaan bespelen. De leden vergadering van deze vereniging heeft zich in principe akkoord verklaard met het be- stum-svoorsfel dienaangaande. Avondopenstelling. De tentoonstelling „Breitner tussen de schilders van Amster dam", die tot 9 februari nog te bezichtigen is in het Stedelijk Museum in de hoofd stad, zal ook geopend zijn van 19.30 tot 22 uur op dinsdag 4, woensdag 5 en don derdag 6 februari, dit ter wille van hen die de expositie overdag niet kunnen be- Japanse kunst. Een waardevolle col lectie Japanse kunst is per schip uit Japan naar Europa verzonden. Zij zal worden ten toongesteld in Frankrijk, Engeland, Ne derland en Italië. De eerste expositie wordt 15 april in Parijs geopend Expositie. In het stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 31 januari tot 24 februari een tentoonstelling gehouden van werken van „Kunstenaars uit Bra bant." Gobelin. Op initiatief van de Neder landse Kunststichting in Amsterdam zul len maatschappijen, die na de waters noodramp met het herst el van Schouwen- Duiveland zijn belast, het wandtapijt ..De legende van Schouwen-Duiveland" als ge schenk aan het gemeentebestuur van Zie- rikzee aanbieden, en wel in de loop van februari. Het wandtapijt is een ontwerp van Cuno van der Steene en werd in 1944 uitgevoerd door Edmond de Cneudt in Baarn. Benoeming. Tot adjunct-directeur van de muziekschool van het Amster- damsch Conservatorium en tot adjuncl- direcleur van de afdeling b van deze in stelling (voorbereidende opleiding en op leiding staatsexamens) is met ingang van 1 maart benoemd de heer W. Hijstek. De heer Hijstek was reeds sedert 1945 aan de muziekschool en 1948 aan de conservato riumafdelingen a en b als theorieleraar werkzaam. Verlengd. De tentoonstelling ..Aqua- rcllisten zien stad en landcharme van de achttiende eeuw" en de expositie van wer ken van Jan Mankes, die beide in het Sin ger Museum in Laren kunnen worden be zichtigd, zijn nog tot 9 februari voor het publiek opengesteld. Benoemingen. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd tot rijks- gecommitteerden bij de in 1958 Ie houden eindexamens van het Amsterdams Con servatorium. het Toonkunstconservatorium in Rotterdam, het conservatorium van de afdeling Utrecht van de Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst, het Brabants Conservatorium in Tilburg en het Stede lijk Conservatorium in Maastricht: dr. J. Daniskas in Rotterdam, Willem Andriessen in Amsterdam, George Robert in Haarlem, dr. C. L. Walther Boer in Lochem, A. Jur- res in Amsterdam, Hein Jordans in Vught. Jan Out in Arnhem en Eduard Flipse in Rotterdam. Fra Angelico Bij de opening door drie kardinalen en oudheidkundigen van een in 1916 gevonden graftombe is maandag in een Romeins kerkgebouw het inliggende stoffelijk overschot, aan de hand van in scripties op de kist, geïdentificeerd als dat van Fra Angelico, de Dominicaanse mon nik Beato Giovanni da Fiesole. die tot. de grootste Florentijnse renaissanceschilders behoort. De Nederlandse kampioen in het mid dengewicht Leen Jansen leed in Kopenha gen een verrassende puntennederlaag te gen de in Denemarken geboren Brit Mar tin Hansen. Het was een bijzonder hard gevecht, waarin beide boksers elkaar zeer weinig toegaven. Jansen ging eenmaal door de knieën in de zesde ronde maar had van de stoot in de verdere strijd weinig last. Hoewel Martin Hansen beslist niet sterker was dan onze landgenoot wees de Deense scheidsrechter Ras Larsen hem toch als winnaar aan. Bij vele toeschou wers was twijfel over deze beslissing. Na afloop verklaarde de Nederlandse kampioen, dat Hansen een zeer goede wedstrijd had gebokst. „Hij was veel be ter dan in ons vorig gevecht, maar de uit spraak was fout". Nu drie ontmoetingen zijn gehouden van de zwemcompetitie kring Haarlem K.N.Z.B. is de stand: Dames junioren: 1. HPC 388,5 pnt.; 2. DWR 403.1 pnt.; 3. DWT 425,5 pnt.: 4. Haarlem 448.2 pnt.; 5. HVGB 452,5 pnt.; 6. NV.A 471,- pnt. Dames nieuwelingen: 1. HPC 519,9 pnt.; 2. Haar lem 539.4 pnt.: 3. DWT 543,3 pnt.; 4. DWR 561.1 pnt.; 5. HVGB 569.4 pnt.; 6. NVA 569.5 pnt. Meisjes: 1. DWR 397,- pnt.; 2. HPC 399.5 pnt.: 3. Haarlem 414.9 pnt.: 4. DWT 431.7 pnt.; 5. NVA 448.9 pnt.; 6. HVGB 458.9 pnt. Heren junioren: 1. HPC 811,- pnt.; 2. HVGB 839.5 pnt.; 3. Haarlem 869,2 pnt.; 4. DWR 882,2 pnt.; 5. DWT 903,- pnt.: 6. NVA 930,5 pnt. Heren nieuwelingen: 1. HPC 466,7 pnt.; 2. HVGB 508.1 pnt.: 3. Haarlem 518.2 pnt.; 4. DWR 531.6 pnt.; 5. DWT 551.- pnt.: 6. NVA 559.8 pnt. Afdeling jongens: 1. HPC 353.7 pnt.: 2. Haarlem 387.1 pnt.: 3. HVGB 405,9 pnt.: 4. DWT 418.6 pnt.: 5. NVA 118.7 pnt.; 6. DWR 426,4 pnt. Tijdens zwemwedstrijden in Springs (Oost Transvaal) heeft onze landgenote Lenie de Nijs op de 100 yards vrije slag een tijd van 1 min. 2,2 sec. genoteerd. Met deze prestatie heeft zij het niet verder ge bracht dan een derde plaats. De Zuid- afrikaanse Natalie Myburgh zegevierde op dit nummer met 1 min. 1,1 sec. Het En gelse meisje Judy Grinham, Olympisch kampioene op de 100 meter rugslag, be zette met 1 min. 1,4 sec. de tweede plaats. De katholieke landarbeidersbond „St. Deus dedit" in Vogelenzang zal zondag zijn veertigjarig bestaan vieren, terwijl tevens dertig jubilarissen op deze dag ge huldigd zullen worden. Elf leden, reeds sinds de oprichting lid. zullen een gouden medaille ontvangen, en negentien perso nen, die een kwart eeuw lid zijn, zullen een zilveren medaille in ontvangst mogen nemen. De feestviering begint zondag met een plechtige hoogmis in de parochiekerk, waarna om twee uur in het r.-k. vereni gingsgebouw de jubilarissen zullen wor den gehuldigd. De receptie is van drie tot half vijf, eveneens in dit gebouw. 's Avonds wordt het feest besloten met een toneelopvoering door de r.-k. toneel vereniging „Door vriendschap bloeiend" die een opvoering geeft van het toneelspel ..Wij weten niet alles". De tweede vereniging, die veertig jaar bestaat en dit feit feestelijk viert op zon dag 9 februari, is de afdeling Vogelenzang van de Katholieke Arbeiders Beweging. Ook dit feest begint op zondag 9 februari met een plechtige hoogmis in de parochie kerk. Enkele leden zullen worden gehul digd. Om acht uur speelt de toneelvereniging ..Door vriendschap bloeiend'' weer het toneelstuk „Wij weten niet alles".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9