Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTIONhet zachtst WYBERT BUZIAU, VERWONDERD MENS ACHTER GROTESK MASKER 3 Met steun van Eisenhower Plan voor „humanitaire" wereldconferentie De stationeringskosten Bonn dreigt met veto in NAVO-raad Kamerlid prof. Oud vraagt: Geldt vrijheid van onderwijs ook voor vlieglessen? Gemeentediensten in Dublin staken GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 90 cent Onrust in Frans West- Afrika Geruchten rond Dulles en Stassen Goedennacht Bij guur weer Na veertien jaar herenigd Kroesjtsjev sloofde zich uit voor verliefde Amerikaan Gp de ]raatótoel DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 De missie van de secretaris-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, naar Bonn om de Westduitse regering te bewegen tot een houding van solidariteit ten aanzien van de defensiekosten, heeft geen succes gehad. Bonn weigert de betaling van „sta- tioneringskosten", dat wil zeggen, de kos ten verbonden aan het legeren van buiten landse troepen op Westduits gebied. Men veronderstelt nu, dat de „middel puntvliedende krachten" in de NAVO nog verdere ontbinding van de eensgezindheid en daadkracht in deze organisatie zullen veroorzaken en dat Engeland nog minder dan voorheen vertrouwen in de continen tale bondgenoten zal stellen. In Engeland ziet men de Duitse weige ring met bitterheid. Men stelt het daar, dat de Duitsers baden in weelde en intus sen anderen laten opdraaien voor de de fensiekosten van het geheel, aldus betoogt de overzichtschrijver van de Nieuwe Rot terdamse Courant, die bovendien ook nog het gevaar van een grotere Engelse tegen zin ten aanzien van de vrijhandelszone ziet opduiken. Dat is ernstig, aldus de N.RC. Het wil ons echter voorkomen dat deze redenering weinig rekening houdt met de feitelijke toestand. Nu de Duitsers bezig zijn met de wederopbouw van hun leger iets wat hun tot in den treure door de bondgenoten is gesuggereerd en wat zelfs als voorwaarde is gesteld voor een bruik bare organisatie van de NAVO-defensie moet het toch wel begrijpelijk zijn dat zij zoveel mogelijk de buiten hun eigen mili taire constructie vallende kostbaarheden op defensiegebied zullen willen afsnijden. Een kostbaarheid is de legering van bui tenlandse troepen in West-Duitsland zeer zeker, waarbij nog komt dat de Duitsers onmogelijk van het nut daarvan kunnen zijn overtuigd. Zij herinneren zich immers Duinkerken misschien nog beter dan welk ander Europees land ook en zij weten dat het karakter van de moderne oorlog een doeltreffende verdediging van hun oostgrens zeer problematisch heeft ge maakt Dat Engeland de economische samen werking met het vasteland afhankelijk zou willen stellen van de inwilliging van mili taire eisen militaire eisen die voor het continent enigszins overbodige voorzie ningen betreffen zou betekenen, dat die samenwerking voor Engeland zelf niet een noodzaak, doch een goedgunstige bereid willigheid tegenover het vasteland is. Wie de economische toestand van Enge land beschouwt zal echter veeleer tot de conclusie komen dat de aaneensluiting der economische krachten van het westen ook voor Engeland een zaak van leven en dood betekent, aangezien het even afhankelijk is geworden van de economische gezond heid in Europa als de continentale landen. De vrijheid en zelfstandigheid, die West- Duitsland na de oorlog van zijn bondge noten heeft weten te verkrijgen, kunnen thans niet meer plotseling op zeker punt worden beperkt. De opportuniteitspolitiek ten opzichte van Duitsland wreekt zich nu. Wanneer West-Duitsland geen vreemde troepen op zijn grondgebied nodig acht, heeft het het recht te trachten daarin ver andering te brengen. Doch wanneer het verblijf van deze vreemde troepen uit een oogpunt van NAVO-solidariteit en strate gische overwegingen nuttig zou kunnen zijn, kan men toch zeker niet de eis blijven stellen dat de kosten ervan door West- Duitsland worden opgebracht,, alsof West- Duitsland nog steeds vijandelijk, bezet ge bied is. Wat daarover eerder in NAVO- kringen is afgesproken, zou in het licht van de werkelijke toestand moeten wor den herzien. Tenzij men West-Duitsland tenslotte toch nog enigszins als een on betrouwbare bondgenoot zou willen be schouwen, die van nabij in het oog moet worden gehouden. Dit laatste argument echter is inderdaad het laatste, wat in NAVO-kringen zou kunnen worden ge bruikt vooral na alle lofuitingen en eer betoon, die de Duitse bondgenoot door zijn geallieerde vrienden tot dusver zijn ge bracht. WASHINGTON (UP) Admiraal Le wis Strauss, voorzitter van de Amerikaan se commissie voor atoomenergie, heeft verklaard dat dit jaar misschien een in ternationale „humanitaire" conferentie gehouden zal worden, die zal trachten, we gen te vinden om de wetenschappelijke vorderingen in dienst van het welzijn van de mens te stellen. „Tot dusverre hebben de geleerden en politici die weg niet ge vonden; misschien slagen prominente buitenstaanders daarin", aldus Strauss. In mei vorig jaar heeft Strauss het be teggen van een dergelijke conferentie aan president Eisenhower voorgesteld. Hij verklaarde thans, dat het plan de steun van de president heeft en dat een commis sie in oprichting is om het idee uit te wer ken. Strauss zeide er de voorkeur aan te geven geen namen te noemen, voor men wat gevorderd briefeHcmfwsyhrdlushr waarschijnlijk in de Verenigde Staten gehouden zal worden, moet de belangrijk ste historici, filosofen en humanisten uit de gehele wereld samenbrengen. Aan alle fasen van de wetenschappelijke vooruit gang zou aandacht worden besteed. Te vens zou dan gepoogd worden, licht te brengen in problemen als biologische oorlogvoering en kernoorlogvoering. BONN (UP) In Bonn is te kennen gegeven, dat de Bondsrepubliek haar veto recht zal gebruiken indien gepoogd wordt een beslissing van de NAVO-raad te ver krijgen die zou indruisen tegen de Duitse weigering om verder in de stationerings kosten van de Engelse en Franse troepen in West-Duitsland bij te dragen. De perschef van de Bondsregering, Felix von Eckardt, formuleerde dit als volgt: De uiteindelijke beslissing ligt natuurlijk bij de NAVO, doch dit vormt geen uitweg uit het probleem „daar alle besluiten van de NAVO eenstemmig genomen moeten wor den". In Parijs verluidt dat de secretaris-gene raal der NAVO, Spaak, overweegt nog een laatste beroep op Bondskanselier Adenauer persoonlijk te doen. Von Eckardt ver klaarde echter in Bonn reeds categorisch, dat het Westduitse besluit onherroepelijk is. De Hoge Raad heeft in een ai-rest van 10 december van het vorig jaar beslist, dat artikel 208 van de Grondwet geen onder scheid maakt tussen verschillende vormen van onderwijs en dat dus het geven van alle onderwijs vrij behoort te zijn. Dit arrest hield verband met de vraag of de wetgever regelen kan stellen voor het geven van autorijlessen en bijvoorbeeld kan bepalen dat voor het geven van dit „onderwijs" een vergunning nodig js. Nu de Hoge Raad deze vraag ontken nend heeft beantwoord heeft het Tweede- Kamerlid prof. Oud (V.V.D.) aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat gevraagd of deze de zienswijze van de Hoge Raad deelt en zo ja, of de minister dan voornemens is het voorschrift in te trekken, waarin be paald is, dat het verboden is zonder ver gunning van de minister een school voor de opleiding tot bestuurder van vliegtuigen op te richten of te houden, of op andere wijze personen tegen betaling onderwijs te geven in het besturen van vliegtuigen. Maar als de minister de eerste vraag ont kennend beantwoordt, zo vraagt prof. Oud, is hij dan bereid de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot wijziging van de Luchtvaartwet, waardoor onomstotelijk komt vast te staan, dat het voorschrift een wettelijke grondslag heeft, ten einde aan de wetgevende macht de gelegenheid te bieden zich uit te spreken over de ziens wijze van de Hoge Raad? DUBLIN (UP) Ongeveer drieduizend arbeiders van enkele gemeentediensten van Dublin zijn maandag in staking ge gaan. Dientengevolge worden er geen vuilnisbakken geleegd, geen straten schoongemaakt en geen gas- of andere straatlantaarns meer aangestoken. De brandweer is buiten de staking gesteld. De stakers eisen tien shilling loonsver hoging. Op deze fotomontage zijn herinnerin gen samengebracht aan hoogtepunten uit de carrière van de thans overleden kleinkunstenaar Johan Buziau, de enige echte clown, die Nederland in deze eeuw heeft leren kennen. ADVERTENTIE Johannes Franciskus Buziau werd op 7 januari 1877 te 's Gravenhage geboren als zoon van de musicus Charles, Emile Bu ziau en de zangeres Anna Houthuizen en begon zijn loopbaan als ijscoman, witter en programma-verkoper. Reeds geduren de de tijd dat hij de lagere school door liep had Buziau veel belangstelling voor het toneel. Aanvankelijk was dit slechts spel. Op zolder had hij thuis in een bed stee zelf een poppenkast gemaakt waar mee hij fantasieën in werkelijkheid ver anderde. Op 17-jarige leeftijd werd hij lad der-acrobaat. Na enige tijd kwam hij bij Frits van Haarlem te werken met een goochelparodie. Zijn komisch talent trok de aandacht. In 1914 debuteerde hij bij Hen ri ter Hall met „Het mysterieuze school bord". Zijn glorietijd begon, nadat hij reeds herhaaldelijk in buitenlandse varié tés was opgetreden, toen hij in de revue van Louis Bouwmeester Jr. werd opgeno men, welk gezelschap na diens dood onder leiding van mevrouw Bouwmeester-Sand- bergen kwam te staan. Toen hij veertig jaar aan het toneel verbonden was in 1935 werd Buziau benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In een voortreffelijk artikel in het Alge meen Handelsblad ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag kwam onder meel de volgende karakteristiek van hem voor: „Waar hij met zijn stengelachtige figuur verscheen, met zijn krijtwitte gezicht, zijn vierkante mops-en-wipneus, zijn schichtig knipperende oogleden-met-lovertjes en die rode veeg van een mond, die plotseling kon splijten als een zeeanemoon, daar lachte ieder die het zag. En als die dunne hese stem ging klinken, dan begonnen de tranen van de lach rijkelijk te vloeien. Het was de tover van Buus, dat men opeens, midden onder het lachen, besefte dat er ook tranen van ontroering bij waren". Buziau was een ongelooflijk consciën tieus man. Hij apprecieerde meer dan iemand de huiselijke sfeer. Thuis was Bu ziau een ander mens dan op het toneel. De spaarzame uren, welke hem thuis wa ren gegund, heeft hij tenvolle benut. Voor zichzelf was hij enorm kritisch en de uren, welke hij doorbracht in het befaamde „schuurtje" achter zijn huis, waar hij zelf de attributen vervaardigde welke hij in zijn scènes nodig had, mogen er een be wijs voor zijn hoe ernstig hij zijn beroep als artiest opvatte. Had hij een tekst in handen, dan studeerde hij daar weken, ja zelfs maanden op. „De mensen hebben hun dure geld betaald, zij mogen wat van mij eisen" was steeds zijn standpunt. Als hij een „vondst" had gedaan, dan moesten anderen hem ertoe bewegen die ook op het toneel te brengen. Buziau stelde aan zichzelf eisen, welke nu misschien onge loofwaardig klinken. Zijn grote trots was steeds, dat hetgeen hij bracht, ook door kinderen kon worden aanschouwd. Nooit heeft hij concessies gedaan aan de wan smaak van een bepaald publiek. „Humor is niet moeilijk", zei hij eens, „men kijkt daar nu wel erg tegen aan, maar als je de alledaagse dingen goed bekijkt, zit er zoveel humor in, dat het een koud kunstje is de mensen te laten lachen..." De instelling van de zogenaamde Kul tuurkamer onder de Duitse bezetting maakte een einde aan zijn carrière. Buziau werd een van de eerste gijzelaars, doch lang behoefde hij wegens zijn toen zwakke gezondheid niet in Haren te blijven. Na de bevrijding is hij niet meer op het toneel teruggekeerd. Hij heeft grote waardering voor wat er thans door de artisten wordt gepresteerd, van Wim Kan en Wim Sonne- veld, van Toon Hermans en Cruys Voor- bergh, tot Willy Walden en Piet Muyse- laar, waarvan hij alle voorstellingen heeft gezien. Maar de tegenwoordige revues be vallen hem niet best; teveel kijkspel: „Mooie kostuums, veel kostuums, alleen finales, maar geen begin en geen midden moot!" heeft hij eens gezegd, een uit spraak die begrijpelijk is uit de mond van hem, die altijd een verwonderd mens ach ter een grotesk masker was. „Buziau heeft de Nederlanders in twee groepen ver deeld" aldus Wim Kan, „zij die hem ge kend hebben en zij die hem niet gekend hebben. Voor de jongere generatie is zijn naam alleen maar een legende. Maar dat Buziau nog bij zijn leven een legende kon worden, zegt genoeg". Het is voor de grote komiek in zijn laat ste levensjaren moeilijk geweest te berus ten in het feit, dat hij nooit afscheid heeft kunnen nemen van het publiek, dat hem vele tientallen jaren op de handen droeg. De tweede wereldoorlog kwam tussenbei- PORTO NOVO, (UP) Nadat zaterdag een aantal belangrijke functionarissen in Dahomey, (Frans West Afrika) en bloc is afgetreden, is het parool gegeven voor een algemene staking in deze Franse bezitting van 1,5 miljoen zielen. De bevolking is ontevreden over het Franse koloniale gezag. Door een aantal arbeidsgeschillen is tussen de Fransen en de inboorlingen spanning ontstaan. In januari werden bij een Franse palmolie- fabriek 125 arbeiders ontslagen teneinde een staking de kop in te drukken. De „Union générale des Travailleurs d' Afri- que" organiseerde protestbetogingen, die op 24 januari in de kustplaats Cotonou tot een botsing leidden waarbij twee doden en 12 gewonden vielen. Op 31 januari eiste de vakbond dat de ontslagen arbeiders weer in dienst zouden worden genomen, maar de fabriek werd op 3 februari ge heel gesloten en buiten bedrijf gesteld. Daarop heeft de vakbond een algemene staking in geheel Dahomey uitgeroepen, die vandaag zou beginnen. Zaterdag trad de gehele territoriale raad van Dahomey, met Sourou Migan Apithy aan het hoofd, af als protest tegen de Franse maatrege len. Apithy is een bekend Afrikaans politi cus. WASHINGTON, (UP) Geruchten als zou Harold Stassen zijn ontslag hebben hebben aangebodei. als advieseur voor ontwapeningszaken van president Eisen hower, zijn door het Witte Huis nadrukke lijk ontkend. Stassen zou zich willen terugtrekken om zich kandidaat te stellen voor het gou verneurschap van de staat Pennsylvania. Hij kan dit tot uiterlijk 17 maart doen. Volgens het weekblad „U.S. News and World Report" zou Henry Cabot Lodge, sinds 1953 afgevaardigde van de V.S. bij de UNO, John Foster Dulles opvolgen als minister van Buitenlandse Zaken indien deze „in de volgende drie jaar om gezond heidsredenen zijn functie zou moeten neerleggen". ADVERTENTIE Slaapt u slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en u slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. de. Na 1945 was hij nog vol grote plannen. In de tuinschuur achter zijn Rijswijkse woning werkte hij aan de wonderlijke at tributen, die hem steeds vergezelden bij zijn „gags". Meerdere keren heeft hij ons verteld, hoe hij dacht zijn rentree te ma ken. Het is er echter nooit meer van ge komen. „Kijk", zei hij eens terwijl hij een terugkeer overwoog, „als ik afscheid in het openbaar zou nemen, dan zou ik het zo doen. Ik ben het doodgewone manne- scheid echter niet nodig zijn geweest. Zijn Ik houd de mensen dezelfde spiegel voor, waarin ik ze jaar in, jaar uit heb laten kijken. Dan ga ik ze vertellen hoe dom het is, wat ze doen, hoeveel levensvreug de ze moeten missen, omdat ze hun mede mens zo verkeerd begrijpen. En nou moet je goed opletten, ik ga ze vertellen hoe weinig van betekenis wij allemaal zijn. Van hoog tot laag zijn we allemaal van die kleine mannetjes, die o zoveel van ons zelf denken..." Voor velen zal een af scheid echter niet nodig zij ngeweest. Zijn vragende, bekommerde gezicht staat voor altijd in hun geheugen gegrift. ADVERTENTIE kunt U verkoudheid voorkomen met TEL AVIV, (Rtr)Veertien jaar gele den zag een Joods echtpaar hoe nazi schildwachten zijn vier-jarig dochtertje in een vrachtauto wierpen, die met onbeken de bestemming uit het Poolse concentra tiekamp Vilno wegreed. Het echtpaar Gal- perin gaf evenwel nimmer de hoop op, de ze dochter nog eens terug te zien en zo waar werd het gezin 'zondag herenigd. Hun dochter Barbara is inmiddels een knappe achttienjarige blondine geworden. Na de scheiding van haar ouders door de nazi's had een Pools gezin zich over het meisje ontfermd. Zij was zich nooit van haar afkomst bewust geweest totdat on langs haar pleegouders haar tijdens een ruzietje hadden toegevoegd dat zij joods bloed in de aderen had, waarna op haar aandringen het weinige bekende omtrent haar geschiedenis werd onthuld. Een Joods weeshuis te Krakau nam haar daar na op. en later stuurde'een Joodse organi satie haar naar Israel. Zo las op zekere dag het echtpaar Galperin een adverten tie waarin om opsporing van Barbara's familie werd verzocht. Hoopvol gestemd vertelde Galperin aan de autoriteiten dat zijn dochter een moederylek op haar dij moest hebben. Dit bleek bij Barbara ook het geval, maar men vond dit niet overtui gend genoeg. Het drietal werd met elkaar geconfronteerd en toen kreeg moeder Gal perin de ingeving, een Jiddisch kinderlied je te zingen. Barbara, die geen jiddisch kent, herinnerde zich plotseling de woor den en zong het lied mee, dat ze veertien jaar geleden op haar moeders schoot had geleerd. MOSKOU (UP) Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft een paspoort en een visum uitgegeven voor mevrouw Victoria Sandor, de Russin, die vorig jaar november trouwde met de Amerikaanse advocaat John Sandor. Het wachten is nu nog op het visum om Ameri ka binnen te mogen. Het echtpaar hoopt 7 februari te kunnen vertrekken naar Walseburg in Colorado, de woonplaats van de man. Deze heeft van de Russen al vier keer verlof gehad om zijn visum te ver lengen, zodat hij op zijn vrouw kon wachten. Sandor ontmoette zijn toekomstige vrouw bij zijn eerste reis naar Rusland met een groep Amerikaanse j($urnalisten. Zij werk te als tolk in het Moskva-hotel. Zij trokken elkander zeer aan en wilden trouwen. Voordat dat kon gebeuren, moest Sandor eerst terug naar Amerika, omdat zijn visum na een serie verlengingen, waarvoor Kroesjtsjev zelf zich inzette, afliep. Uit Amerika moest hij toen weer nieuwe po gingen doen om weer in Rusland toege laten te worden. Kroesjtsjev werd weer in geschakeld en Zjoekov, toen nog minister van Oorlog, en tenslotte kon hij begin vorige zomer weer op reis gaan naar Moskou. Tempora Mutantur De maand van koopjes-halen zit er dus ook weer op. Hoogstens krijgen we nu nog als we een licht zomerpak kopen, er een wollen vest of een regenjas bij cadeau, maar dat zullen we dan maar aanvaarden in de wetenschap dat dit geschiedde om ons niet al te optimistisch te stemmen wat de weersgesteldheid betreft. Maar, al hebben wij dan ook niet van de koopjes geprofiteerd, toch hebben die wel onze aandacht gehad; we hebben er over nagedacht, want er zit toch meer achter dan men denkt. Kijk, mijns inziens zit dat zo. Het is om zo te zeggen een verschuiving. Op twee januari zitten de winkeliers met de koop jes en wij hebben de centen. Op de laatste van dezelfde maand hebben de winkeliers de centen en wij zitten met de koopjes. Slechts enkelen onder ons zijn toch in derdaad zo gelukkig geweest om voor een habbekrats belangrijke inkopen te doen, mits zij zich de moeite getroostten een nacht voor de betreffende winkel te bivak keren. Ik meen dat iemand voor éénvijfen twintig een ameublement heeft kunnen kopen. Misschien is er iets bij gekomen vanwege de huisarts die een koutje weer heeft moeten wegwerken, maar goed, een ameublement, niet waar? Dat wil toch wel wat zeggen. Dat is iets! En dan voor één vijfentwintig. En daar hadden we dan ook nog de winkelier die een bruidsjapon in zijn eta lage zette voor een kwartje, daarbij een paarlen collier voor een dubbeltje en nog, voor je kdn-nie"-weteneen pezisie- japon voor drie stuivers. En, ja hoor, er is een aanstaande bruigom geweest die er een nacht blauwbekken voor over heeft gehad en het koopje in de wacht heeft gesleept. We hebben met z'n allen de han den in mekaar geslagen en we hebben verbaasd-bew onder end weer es „ts jonge" gezegd Mij heeft het teruggevoerd naar de oer tijden. Hoe ging dat toen? De man Kiajin bemint Kalaï; hij weet dat Kalaï gek is op een pantervel. Nou is een panter m,oeilijk te pikken met een vuistbijl. Maar Kiajin besluit dit te doen, op z'n eentje. Tegen het ondergaan van de zon trekt hij er op uiten ja! Een paar uur later staat hij oog in oog met een prachtexem plaar. De hele nacht speelt hij kat en muis met het monster totdat hij, als de zon al weer vrij hoog aan de hemel staat, het afgematte dier met één klap van de vuistbijl velt. - De huid zal de gevulde schouders van Kalaï sieren en het snoer van nagels haar sierlijk gebogen hals. Kiajin smijt een en ander voor de voe ten, maat 46, van Kalaï en niets staat de bruiloft meer in de vjeg. En dat was dan het koopjes-halen van, laten ive zeggen, drie duizend jaar voor onze jaartelling. De tijden veranderen? Och misschien een kleine nuance! Jan van Ees

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5