Nieuwe korpschef van politie in Haarlemmermeer geïnstal leerd Antilliaanse Staten willen uitwijzing van de journalist A. de Wit Topconferentie lijkt voorshands een zinloze onderneming Prinses Beatrix maakte rondrit door feestelijk Willemstad Amerikaanse satelliet seinde al bemoedigende gegevens grieven aan dc redactie Achterdocht zou slechts onderstrepen van geijkte standpunten toestaan Diner in kleine kring besloot prettige dag Russen bedrijvig met li tonskunstmaan HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VOGELENZANG Veertig jaar „St. Deusdedit" LUNCHROOM RESTAURANT Drie doden in het verkeer Finale clubkampioenschap eerste klasse De vaste oeververbinding voor Zeeuwsch-Vlaanderen Na ontvangst van bestuurders KLM gaat korps radio telegrafisten omscholen ZOEKT U 'N DRUKKER Vreemd proces in Belgrado Drie oude mannen aan de koffie: samenzwering? Moedige verklaring van een der verdachten Algerijnen blazen Franse olietrein op KLM bepaalt maximum leeftijd voor stewardessen op 35 jaar DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 Ten raadhuize in Hoofddorp is maan dagmiddag mr, C. Barends geïnstalleerd als hoofdinspecteur-korpschef van gemeen tepolitie in Haarlemmermeer. Vele verte genwoordigers waren hierbij aanwezig om met mr. Barends, die tot voor kort korps chef in Meppel was, kennis te maken. Ondermeer werd de installatie bijge woond door de oud-burgemeester van Haarlemmex-meer, mr. J. F. Jansonius; door burgemeester en wethouders van Meppel, alsmede van Haarlemmermeer; de politiecommissarissen van Zwolle, Em- men, Steenwijk en Kampen; door de ver tegenwoordiger van de Commissaris dei- Koningin, jhr. mr. O. R. van den Bosch; de officier van Justitie in Haarlem, mr. L. H. Feitsma; alsmede de districtscomman dant van de Koninklijke Marechaussee in Amsterdam, kapitein A. van der Most van Spijk en enige raadsleden. Burgemeester mr. G. C. van der Willi gen sprak er zijn vreugde over uit, dat Haarlemmermeer thans weer een eigen politiekorps heeft, zoals het ook voor 1940 het geval was. Hij was de Rijkspolitie dankbaar, voor de wijze waarop zij de politietaken in de afgelopen jaren heeft verricht. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de gemeenteraad de gelden be schikbaar zal stellen voor de opbouw van het eigen politiekorps. Hoewel Haarlem mermeer zeker geen verzameling misda digers en overtreders herbergt, aldus de burgemeester, moet de politie haar taak zo goed mogelijk kunnen uitvoeren. Hij was er van overtuigd in mr. Barends de man gevonden te hebben, die de opbouw van het korps goed tot stand kan brengen. Tenslotte sprak de burgemeester welkomst woorden tot mevrouw Barends, waarbij hij haar bloemen aanbood. Mr. Barends sprak een dankwoord, waarbij hij zei dat de korpsleden het vol le vertrouwen te zullen geven. Zich tot het korps wendend zei de hoofdinspecteur, dat men altijd bij het politiewerk zal moeten beseffen, met mensen te doen te hebben. „Laat uw pen niet vlugger zijn dan uw hart," was de raad van de nieuwe chef aan de korpsleden. De burgemeester van Meppel, profes sor A. Kleyn, zei dat hij met mr. Barends zeer prettig had samengewerkt. Hij vond het verheugend, dat deze thans zelf een politiedienst kan opbouwen. Hoofdcommissaris H. J. van der Molen uit Amsterdam zei te rekenen op een prettige samenwerking. Hij bood de nieu we korpschef een „prentenboek van de po litie" aan, waarin over het voorkomen van misdrijven wordt gesproken. Overi gens hoopte de hoofdcommissaris, dat Haarlemmermeer geen politiepersoneel uit Amsterdam zou wegzuigen. Commissa ris J. Bruining uit Enschede noemde mr. Barends een nuchtere politieman, die een open hart voor de mensen heeft en een ruim begrip voor de dienende taak van de Onder grote belangstelling vierde de af deling Vogelenzang van df katholieke land- arbeidersbond „St. Deusdedit" zondag het veertigjarig bestaan. De feestviering werd ingezet met een plechtige hoogmis, opge dragen door de geestelijk adviseur H. J. C. van der Burg. 's Middags had de hul diging plaats van de leden, die vijftig, veertig of 25 jaar lid van de bond zijn. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer C. J. van der Ploeg, hield een toe spraak waarin hij het bestuur van de jubi lerende afdeling complimenteerde en een overzicht gaf van het vele, dat op sociaal gebied tot stand was gekomen. Hij bracht de leden, die al vele jaren lid van de bond zijn, dank voor hun trouw en toewijding. Hij drong erop aan, hun krachten aan de bond te blijven geven. Op sociaal gebied is in het bloembollenvak nog veel te ver beteren. Vooral kunnen in de bedrijven nog veel sanitaire verbeteringen worden aangebracht. Er zijn bijvoorbeeld maar weinig bedrijven, waar een douche be schikbaar is. Tenslotte deelde de heer Van der Ploeg aan de jubilarissen insignes voor t'-ouw lidmaatschap uit en overhan digde hij de voorzatter van de afdeling, de heer J. Hoogervorst, een voorzittersha mer. Nadat de geestelijk adviseur een toe spraak had gehouden, kwamen vele afge vaardigden van de afdelingen uit onder meer Heemstede, Bennebroek en Hille- gom, alsmede van andere bonden, het be stuur feliciteren. Enkele bloemstukken en geschenken onder couvert werden aange boden. Het feest werd 's avonds besloten met de opvoering van het toneelstuk „Wij weten niet alles" door de r.k. toneelver eniging „Door vriendschap bloeiend." De ze opvoering wordt op 9 en 16 februari herhaald. burgerlijke stand spaarnwoude GEBOREN: Hendrik Johannes, zoon van H. van Rooijen en G. van der Jagt; Robert won van V/. J. Rodenburg en P. B. Spruit. ONDERTROUWD: G. G. Knijn en J. M. van Scheppingen. GETROUWD: C. M. van Ham en C. A. Pauwels. Terwijl de nieiLwe korpschef van de gemeentepolitie in Haarlemmermeer, mr_ C. Barends, toekijkt, biedt burge meester mr. G. C. van der Willigen mevrouw Barends een boeket bloemen aan. politie. Hij overhandigde de nieuwe korps chef een sigarettenaansteker. Bij verhindering van de hoofdcommis saris van politie in Haarlem, de heer J. Fontijne, sprak commissaris W. J. Gor ter uit Haarlem als vertegenwoordiger van de Kennemer politiekring. Nadat de dis trictscommandant van de rijkspolitie in Amsterdam, de heer H. A. van Steenis, het woord had gevoerd, sprak mr. Ba rends een dankwoord. Hiei'na kregen de aanwezigen gelegenheid met de nieuwe korpschef kennis te maken. ADVERTENTIE Bij FRANKEN vindt u altijd een rustig hoekje voor een zakelijke bespreking. En.de koffie is heerlijk I GR. HOUTSTRAAT BIJ DE GR. MARKT, Op een beveiligde overweg in het baan vak Sneek-Leeuwarden is een melkauto, bestuurd door de heer D. Walinga van Scharnegoutum, door een trein in een vaart langs de spoorbaan geslingerd. De chauffeur kon spoedig worden bevrijd, maar overleed enige tijd later in het Sint Antoniusgasthuis te Sneek. Op de Schiedamseweg nabij de Van Duylstraat te Rotterdam is de 11-jarige Johannes C. Vogelaar uit de Bomstraat met zijn fiets onder een aanhangwagen gevallen. De jongen kreeg de voorwielen over het lichaam en was op slag dood. De motorrijder Hermans uit Sittard is tegen een boom gebotst. Hierbij werd hij vrijwel op slag gedood. Zijn duopassagier V. uit Sittard werd licht gewond. De damcom petitie Damclub Damlust uit Noord-Scharwou- de heeft na spannende strijd het eerste klasse kampioenschap van het district Noordhollands Noorderkwartier op zijn naam gebracht. Gezamenlijk met het twee de tiental van de Haarlemse Damclub en de eerste tientallen van Zaandam en Weesp zal Damlust nu spelen om het club kampioenschap van Noordholland, waar aan tevens promotie naar de hoofdklasse is verbonden. De twee hoogst eindigende tientallen zullen promoveren. De reserves van de Haarlemse Damclub zullen hun eerste wedstrijd op 10 februari in Noord-Scharwoude spelen. (Verkort weergegeven) Water en verlichting. Er is ï-eeds veel geschreven over de smaak van het dfink- water en het is waarschijnlijk nuttig die instanties die met het onderzoek belast zijn te attenderen op het feit dat enkele jaren geleden dit zelfde verschijnsel in Duitsland voorkwam. Vooral in Hamburg maakte men toen hetzelfde mede als hetgeen thans in ons land het geval is. Intussen is daar die hoogst onaangename lucht alsmede de carbol of chloorsmaak volkomen verdwe nen. Zou het dan geen aanbeveling ver dienen te bevoegder plaatse in Duitsland te infoxrneren hoe men dit euvel verholpen heeft. Ook wil ik de aandacht vragen voor de slechte verlichting van de Rijkssti'aatweg in Bennebi-oek. Zij is van dien aard dat ongevallen niet uitblijven. Aan ae hoofd verkeersweg liggen de Stichting Vogelen zang, een kei'k, scholen en een restaui-ant, terwijl er enige zijwegen direct op dit ge deelte van de Rijksstraatweg uitkomen. Deze zijwegen zijn goed verlicht terwijl het nog. des te meer uitkomt dat de grote verkeersweg met hier en daar een licht mast, de z.g. nieuwe verlichting bij wijze van proef, een slecht figuur slaat om van de armoedige gaspitjes in de richting Heemstede maar niet te spreken. BÉNNEBRÖEKER De Staten der Nederlandse Antillen heb ben zich thans uitgesproken voor uitwij zing van de journalist A. de Wit, hoofdre dacteur van „Beurs- en Nieuwsberichten" te Willemstad op Curagao. Destijds heeft de landsregering deze uitwijzing bevolen omdat de heer De Wit in zijn blad beschou wingen had geschi-even die naar haar me ning strijdig waren met het landsbelang. Thans hebben de Staten een motie aange nomen, waarin zij vei'klaren, dat zij zich volkomen kunnen verenigen met de tegen de heer De Wit bevolen uitzetting. Zij drin gen bij de regering aan op een zo spoedig mogelijke beslissing op het hangende be roepschrift van de heer De Wit. In de overwegingen wordt gezegd, dat de Staten het gewenst achten zich als volksvertegenwoordiging van de Neder landse Antillen uit te spreken omtrent de tegen de heer De Wit bevolen uitzetting. De Staten stellen vooi'op, dat deze uit zetting tot de autonome bevoegdheden van de Antilliaanse regering behoort en dat iedere poging dit i-echt te beknotten of de bevolen uitzetting tegen te gaan dooi de bevolking van de Antillen beschouwd zal woi-den als een aantasting van de autonome ï-echten van het land en een schending van het statuut. Volgens het uitzettingsbevel had de heer De Wit reeds op 22 januari 1957 de Antil len moeten verlaten, maar dit is niet ge schied. Op het door hem ingediende be roepschrift is nog steeds niet beslist, waar door volgens de Staten onder de bevolking van de Antillen grote onrust heerst, mede als gevolg van de herhaalde moeilijkheden welke reeds vroeger zijn gerezen ten op zichte van de omvang en de betekenis van de autonomie. De motie die was ingediend door een lid der Democratische Partij, bood de Sta ten voor het eei-st gelegenheid de uitzet ting van de heer De Wit te bespreken. De K.V.P. en de Curagaose Onafhanke lijke Partij hadden eveneens een motie in gediend, waarin de regering wordt ver zocht op korte termijn het initiatief te ne men teneinde in onderling overleg met de regeringen van Nederland en Suriname te komen tot een uniforme regeling in de drie rijksdelen inzake de uitzetting van personen van Nederlandse nationaliteit, met dien verstande, dat uitzetting van rijksgenoten uit een der rijksdelen slechts Het. provinciale bestuur heeft een schrij ven ontvangen van de minister van Ver keer en Waterstaat, waarin deze meedeelt de mogelijkheden van de vaste oeverver binding voor Zeeuwsch-Vlaanderen te wil len onderzoeken. De minister wenst dien aangaande nadere inlichtingen. Het. provin ciaal bestuur van Zeeland is door dit schrij ven ten zeerste verheugd, zo heeft de Com missaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, mee gedeeld Het probleem der vaste oeverver bindingen is uitgegroeid tot een zaak die op nationaal niveau zal worden bezien. mogelijk is op gronden bij landsveroirde- ning omschreven en bij rechterlijk vonnis. Geen perskaart De Antilliaanse voorlichtingsdienst heeft de heer De Wit een perskaart voor het ma ken van vei-slagen van het bezoek van Prinses Beatrix geweigerd. Deze weige ring geldt niet voor de andere leden van de redactie van „Beurs- en Nieuwsbei'ich- ten." In de brief aan de heer De Wit wordt het besluit niet gemotiveerd. Het hoofd van de vooi'lichtingsdienst verklaarde daar toe opdi-acht van de regering te hebben gekregen. Van welingelichte zijde werd gezegd dat het besluit is genomen „om te voorkomen, dat de Pi-inses getuige wordt van eventuele demonstraties tegen de heer De Wit, als deze in een persauto in de stoet zou meerijden." (Van onze correspondent in Washington) De Russen wensen een topconfei-entie, met veel deelnemende landen (twaalf bij voorbeeld), met een klein aantal (vijf of zes) of met Amerika alleen. Zij voelen er niet voor eerst een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken te houden, waarschijnlijk omdat men op het Kremlin niet gelooft, dat Dulles het houden van een topconferentie zal bevorderen. Er zijn bepaalde belangrijke onderwer pen, die men volgens de Russen maar beter niet bespreken kan op de top. De her eniging van Duitsland bijvoorbeeld ach ten zij een zaak, die geiregeld moet worden door overleg tussen West- en Oost-Duits- land onderling. De Russen zijn beducht, dat Oost-Duitsland opgeslokt zal worden door het Duitsland van Adenauer en ter voor koming daarvan lijken zij wel enig heil te zien in een federatie der twee delen, doch niet in een hechte eenwording. De Amerikanen zouden, zoals bekend, gaarne een internationale overeenkomst bereiken over het „vreedzame gebruik van bovenaardse sferen". De Russen be grijpen echter maar al te goed, dat deze formule de afschaffing beoogt van inter continentale raketten, de enige wapens, waartegen Amerika vrijwel weerloos is. Zodra Amerika hierover een akkoord wenst te bereiken, brengen de Russen on middellijk de Amerikaanse bases in de landen rondom de Sovjet-Unie in het ge ding en de Amerikanen zijn allerminst be- reid deze bases op te geven. Wat zou dan volgens de Russen in aanmerking komen om met succes op de top te worden be sproken? 1. Een non-aggressie-verdrag. 2. Een plechtige belofte geen gebruik te zullen maken van kernwapens. 3. Een niet-nucleaire zone in Midden- Europa. 4. het stopzetten van proefexplosies met kernwapens. Zwakke plekken Voor zulk een agenda bestaat in Amerika weinig enthousiasme. Een niet-aanvalsver- drag heeft men reeds, volgens de Ameri kanen, in het Handvest van de UNO en wat de belofte betreft om geen kernwapens te gebruiken: men is in Washington niet erg onder de indruk van de betrouwbaar heid van Ruslands beloften. Bovendien moet men niet vergeten dat kleine, zoge naamd tactische kernwapens voor Amerika van het hoogste belang zijn tegen een Rus sische numerieke overmacht. De creatie van een niet-nucleaire zone in Midden-Europa zien vele Amei-ikanen als een soort demilitarisatie en terugtrek king van Amerikaanse troepen zou daar het gevolg van kunnen zijn. Dat laatste zou volgens hen de NAVO veel kwaad kunnen doen. Het vierde punt op de Russische ver langlijst betreft het stopzetten van nu cleaire proefexplosies. De Amerikanen hebben voldoende zware bommen, maar juist omdat de tactische, kleine atoom wapenen voor hen zo belangrijk zijn, zou den zij de experimenten daai-mede niet gaarne opgeven. De Russen willen echter ook de laatstgenoemde proeven stopzetten en zij menen dat een betrekkelijk eenvou dig controlesysteem de naleving van een overeenkomst over punt vier van de ver langlijst zal kunnen verzekeren Valse schijn De slotsom kan als volgt luiden: Ame rika hecht nauwelijks waarde aan de pun ten 1 en 2 van de Russische lijst en tegen punt 3 en 4 bestaat aanzienlijke Ameri kaanse weerstand. De Russen zien geen heil in uitvoerige discussies op lager ni veau voor de top-conferentie, zij menen dat de leiders der naties de richtlijnen aan moeten geven en pas daarna kunnen de lagere goden deze uitwerken. Zij wijzen er op dat de overeenkomst, die Zax'oebin en Lacy te Washington gesloten hebben over culturele en ander uitwisselingen, een ge volg is geweest van richtlijnen, in 1955 te Genève opgesteld, en zij wekken de indruk dat een nieuwe topconferentie dergelijke gunstige gevolgen kan hebben. Te Washington bestaat bij velen echter de achterdocht, dat de Russen door het Prinses Beatrix heeft de tweede dag van haar bezoek aan de West gisteravond be sloten met een intiem diner in kleine kring, waaraan ook enkele leeftijdsgenoten van de Prinses aanzaten, die door haar in de loop van de dag waren uitgenodigd. De dag was begonnen met een aubade, die haar op het Gouvernementsplein te Wil lemstad gebracht werd door duizenden schoolkinderen. Vervolgens ontving de Prinses in het Gouvernementshuis de mi nisterraad, waarna zij een rondrit door de feestelijk versierde stad maakte, tijdens welke zjj onder meer een bezoek aan het Autonomicmonument bracht. Na de zanghulde, die een klein half uur in beslag nam, trok de Prinses zich weer in het paleis terug en aan het einde van de morgen-ontving zij er de leden van de raad van ministers, de Staten, de Raad van Ad vies, het bestuurscollege van Curagao en de fi-actie-leiders uit de Eilandsraad. Het was een geanimeei'de bijeenkomst en ver voorbij de vastgestelde tijd kwam het ein de van deze ontvangst. Om drie uur 's middags, dat is half elf 's avonds Nedeiiandse tijd, reed de Prinses uit voor een tocht door Willemstad. In een open auto gezeten, de ogen beschermd tegen de felle middagzon door een donkere bril en aan haar zijde gezaghebber Gorsira reed de Prinses langer dan twee uur rond door de diverse wijken van de hoofdstad der Nederlandse Antillen. Op het Juliana- plein zag de prinses het standbeeld van haar moedei', Koningin Juliana, dat kort geleden is onthuld. Op de terugweg ging de rit via de berg Altena naar Arrarat, een punt in de stad vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op Willemstad. Langs het grote Maria-beeld, door de rooms-katholieke bevolking van Curagao in het Maria-jaar op een der hoogste pun ten van het eiland opgericht, ging het naar Fort Nassau. In Fort Nassau ontving ge deputeerde Morkos de Pi'inses om haar rond te leiden door het oude fort, dat eer tijds de haveningang van de Anna-baai beschermde en waarin nu de havendienst is gevestigd. Via een omweg over Parera reed vervolgens de Prinses langs het Autonomie-monument, waar zij een ogen blik stilhield en, na verwelkomd te zijn door de waarnemend gezaghebbei-, de heer Beaujon, bloemen legde. De Prinses verliet nu de Bundazijde van de stad en passeei'de de schipbrug, de Emma-brug. om zich naar Otrabanda te begeven. Ook hier maakte zij een rondrit door de verschillende wijken, om tenslotte een half uurtje te vertoeven in het Cura- gaos Museum, waar ter harer ex'e een Cu- ragaose tentoonstelling was ingericht. Het museum, dat nu ruim honderd jaren be staat, is destijds gebouwd als militair hos pitaal en behoort tot de mooiste gebouwen van het eiland. Het is ook een van de koelste gebouwen op Curagao door een vernuftig systeem van roosters. Van het museum uit ging het vrij spoe dig terug naar het Gouvernementsplein en daarmede was de kennismaking met Wil lemstad en de Willemstedelingen, die zich hierbij beslist niet onbetuigd hadden ge laten, ten einde. In de avond dineerde de Prinses in kleine kring en kreeg zij gelegenheid een van de meest typische en misschien ook merkwaardige muziekinstrumenten van Curagao te beluisteren, namelijk 'n „cala". 5CODOCOOOOCCOCCCCOC 1 Er wordt veel geschreven en gespro- o ken over een eventuele nieuwe topcon- 8 5 ferentie. Om dit onderwerp nuchter te g 5 bezien, is het goed eens zwart op wit te 3 zetten, waartoe de Russen thans bereid 8 zjjn en wat de Amerikaanse reactie daarop is. Doet men dit, dan moet men o tot de conclusie komen, dat er op dit - moment weinig substantieels te berei- g 2 ken is op het hoogste niveau. Zeker niet 8 j een oplossing van werkelijk nijpende problemen. Vóór, tijdens en misschien even na zulk een topconferentie kan de 3 internationale atmosfeer wat ontspan- 3 nener zijn (of schijnen), maar aan de 8 constructie van een betrouwbaar funda- ment voor de vrede is men in deze pe- 8 riode helaas niet toe. R 8 «ooooooooocjpoooooooooooooooooooooooocoooooooooooóoooooa houden van een top-conferentie de schijn willen wekken, dat het internationale kli maat verbeterd is. Zulk een schijn zou de waakzaamheid en paraatheid der democra tische landen kunnen verzwakken en de Sovjet-Unie zou dan de kans schoon zien, militair supei'ieur te worden. Achterdocht bestaat er echter ook aan Russische kant. Het duidelijkste bewijs daarvan is wel het hardnekkige verzet der Russen tegen elke grondige inspectie. De functie van radio-telegrafist is bij een aantal luchtvaartmaatschappijen op geheven als gevolg van de in de loop der jaren steeds verder voortgeschreden ver bindingentechniek. De K.L.M. is er ge leidelijk toe overgegaan op de kortere trajecten zonder telegrafisten te vliegen, aangezien het contact tussen vliegtuig en de gronddienst door middel van radio telefonie door de vlieger wordt onderhou den. Thans wordt bij de K.L.M. ook op vrijwel alle diensten over het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan zon der speciale telegrafist gevlogen. De K.L.M. heeft een plan in uitvoering om het aantal telegrafisten geleidelijk aan terug te brengen. Het biedt die radio-tele grafisten uit het ruim tweehonderdvijftig man tellende korps die, wat geschiktheid en leeftijd betreft niervoor in aanmerking komen, de gelegenheid te worden opgeleid voor vlieger of steward. Tevens zal de K.L.M. er naar streven, voor zover de omstandigheden dit toelaten, radio-tele- gi'afisten te bekwamen voor een functie op de grond, de overige telegrafisten zullen geleidelijk aan afvloeien. De telegrafisten, die geen functie zullen krijgen bij het vliegend personeel, worden in de gelegen heid gesteld desgewenst een test bij de psychologische dienst van de maatschappij te ondergaan ter bepaling van de functie waarvoor zij, hetzij binnen, hetzij buiten de K.L.M. het meest geschikt moeten wor den geacht. Na deze test zal een periode van anderhalf jaar beginnen gedurende welke de gelegenheid wordt geboden tot omschakeling voor hen die de dienst van de K.L.M. zullen verlaten. PASADENA (U.P.) Geleerden van het straaltechnisch laboratorium van de Technische Hogeschool van Californië hebben verklaard, dat het onderzoek dat de „Explorer" in de hoge luchtlagen en daarbuiten verricht, reeds resultaten heeft opgeleverd. Gebleken is namelijk dat de kosmische straling en de meteorieten niet veel in de weg zullen leggen van de mens, die de wereldruimte betreedt. De gevaren van straling en meteorietenregens zijn aanzienlijk minder dan men verwacht heeft. Er is echter een andere ontdekking ge daan. van meer belang: het is gebleken dat ae straling, welke uitgaat van de zonexplo- sies welke ongeveer eens in de elf jaar vooi'komen en van de zonnevlekken en de materie, die door de explosies de ruim te in geschoten wordt, gevaarlijk kan zijn, in het bijzonder tijdens de zonexplosies. Dan stijgt de radio-activiteit snel. Dr. William Pickering, een van de on- derzoekei-s bij het „Explorer"-project, heeft verklaard dat de Amerikaanse kunst maan zich uitstekend, gedraagt, en wellicht twaalf jaar lang door de ruimte zal blijven zweven. De batterijen, die de zender voe den, zijn waarschijnlijk echter over twee maanden uitgeput. Dr. Pickering verklaarde dat de „Ex plorer" zeer veel gegevens verzamelt en dat die allemaal gepubliceerd zullen worden. CAPE CANAVERAL (U.P.) De po ging om met een Vanguard-raket van de Amerikaanse marine een tweede Ameri kaanse kunstmaan het luchtruim in te zenden moest maandag voorlopig worden uitgesteld vanwege de sterke wind. Dit jaar nog drie (A.F.P.) Het Amerikaanse leger heeft maandag bekend gemaakt, dit jaar nog drie „Explorers" te willen lanceren. De tweede zou in de periode tot april afge schoten worden. Het gewicht van deze sa telliet is ongeveer 15 kilo. De derde, die 150 kilo weegt, zou uitgerust zijn met een televisiecamera. De vierde zou 350 kilo wegen. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 BELGRADO (Reuter) Een advocaat in het proces tegen de Joegoslaven Krekic, Pavlovic en Zujovic heeft maandag in zijn pleidooi gezegd, dat uitwisseling van me ningen geen misdaad is. De drie beklaag den staan terecht op beschuldiging van samenzwering tot omverwerping van het regime van maai-schalk Tito. De openbare aanklager had hen „onver beterlijke, fanatieke en verbitterde vijan den van Joegoslavië" genoemd. Als zij schuldig worden bevonden, kunnen zij wor den veroordeeld tot straffen van vijf jaar gevangenis tot de dood. De advocaat van Pavlovic. Djonovic, zei, dat de verdachten geen onderneming te gen de staat op touw hebben gezet. „Zij zijn alleen bij elkaar gekomen om bij een kopje koffie over de oude tijd te praten. Er was geen samenzwering. Voor een samenzwering zijn ontplofbare stoffen, wa pens en jonge mensen van 25 jaar nodig en geen ouden zoals dezen", aldus Djono vic. De 73-jarige Pavlovic verzocht in vrij heid te worden gesteld. Hij zeide: „Wij zijn partisanen van een vreedzame revo lutie. Wij geloven, dat deze zal winnen. Wij zijn tegen het gebruik van kracht en geweld als middel om de macht te krij gen en als middel om te regeren. De denk beelden van de sociaal-democratie zijn ideeën van vrijheid en vooi'spoed. Zonder democratie is er geen socialisme moge lijk, maar er kan ook geen democratie zon der socialisme bestaan. In het stelsel van de Westelijke democratie kunnen regerin gen worden gewijzigd door middel van vrije verkiezingen. In een totalitair be stuurd land is dat onmogelijk, doordat er geen partijen zijn en slechts één partij re geert. Het is mogelijk het bewind te wij zigen door een staatsgreep, door verande ringen van buitenaf en langs evolutionaire weg. Evolutie is in feite in alles mogelijk," aldus Pavlovic. Sinds jaren had men in een Joegoslavisch hof dergelijke verklarin gen niet gehoord. LONDEN (Reuter) Volgens de Mos- kouse correspondent van het Hongaarse persbureau M.T.I. zullen de Russen bin nenkort een kunstmaan lanceren die een gewicht heeft van l'/s ton. De voorberei dingen hiertoe zijn al in een gevorderd sta dium, aldus de correspondent. BRUSSEL (A.F.P.) In het eerste Russische rapport over de twee Russische kunstmanen, dat maandag op het algemeen secretariaat van de speciale commissie voor het Geofysische jaar is ontvangen, wordt onder meer over de laïka, die in de tweede Spoetnik de ruimte in werd ge zonden, medegedeeld, dat het dier door zuurstofgebrek is omgekomen, nadat de iuchtvoorzieningsapparatuur tot stilstand was gekomen. Nieuwe terreuractie in Constantine CONSTANTINE (UP) Ondanks de bijzonder zwai-e bewaking zijn Algerijnse opstandelingen er in geslaagd, een trein met in de Sahara gewonnen olie, die naar Philippeville onderweg was, op te blazen. De locomotief die op een landmijn liep, ontspoorde en de tankwagens werden zwaar beschadigd. Een soldaat kwam om het leven en twee wei'den gewond. Via pijpleiding en spoorweg wordt de bij Has- si-Messaoud gewonnen aardolie naar de 560 km verder gelegen haven Philippeville gebracht. Vandaar gaat de olie per tank schip naar Frankrijk om te worden geraf- fineerd. De aanslag had plaats bij El Kan- taras, 165 km ten zuiden van Constantine. (AFP) Maandag, is in Constantine, in een menigte die voor een warenhuis stond, een handgranaat geworpen. Zeven endertig personen liepen verwondingen op van wie zes ernstige. Elf kinderen onder de vijftien jaar behoren tot de slachtoffers. „Kaderwetti..i" verworpen PARIJS (UP) Na het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront heeft thans ook de Algei'ijnse Nationale beweging M.N.A. de Fi-anse kaderwetten voor Algerije ver worpen. Terwijl dus ook de meest-gematigde Al- gerijnse nationalistische beweging de ka derwetten onaanvaardbaar noemt, zijn de ze in Franse rechtse politieke kringen als zijnde te mild op fel verzet gestuit. (AFP) De Fi'anse oud-minister Fran- gois Mitterand, fractieleider van de Union démocratique et socialiste", heeft in de Nationale Vergadering een voorstel inge diend voor het beleggen van een conferen tie om te komen tot een „Frans-Afrikaan se gemeenschap," als een middel tot op lossing van de Algerijnse kwestie. Krijgsgevangenen maken het goed GENèVE (UP) De Zwitserse gedele geerde van he^ Internationale Rode Kruis Jean de Preux heeft vier Franse militairen in Algerijnse nationalistische krijgsge vangenschap bezocht. Alle vier verkeer den zij in goede gezondheid, aldus het Rode Kruis in Genève. Blijkens het korte communiqué was De Preux in gezelschap van de permanente vertegenwoordiger van het I.R.K. ter plaatse, Geox'ges Hoffmann. Hij kon zon der getuigen met de gevangenen spreken, nam brieven voor hun familie in ont vangst, en overhandigde hun enige Rode Kruispaketten. Sterk verset van de betrokkenen De K.L.M. had tot voor kort geen eind- leeftijd aan het beroep van stewardess ge steld. Sinds enkele jaren heeft de K.L.M. stewardessen in dienst genomen op een contract met een maximum looptijd van vijf jaar. Enige tijd geleden echter heeft de K.L.M. besloten de eindleeftijd van het beroep van stewardess te stellen op 35 jaar. De ervaring heeft geleerd, dat deze leef tijdsgrens, die ook door een aantal andere luchtvaai-maatschappijen is gesteld, de juiste is. De stewardessen, die deze leef tijd hebben overschreden zullen de uitoe fening van deze functie moeten beëindi gen, hetgeen gepaard zal gaan met een fi nanciële regeling. Voor de stewardessen, die daarop prijs stellen, zal een passende grondfunctie in het bedrijf worden ge zocht, tegen een daarmee in overeenstem ming zijnd salaris. Er is onder de K.L.M.- stewardessen een sterk verzet tegen de ze regeling ontstaan en ?r worden thans onderhandelingen met de directie ge voerd

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7