Consultatiebureau aan Orionweg nadert zijn voltooiing Gecombineerd feestconcert van „De Stem des Volks" piNSDAG 4 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT fcanstmaand- Orkest onder leiding van Denes Marton Nieuw programma van Strassburger in Carré Huisonderwijs aan zieke kinderen Handelaar, verdacht van verduistering, in arrest UIT STAD EN STREEK Haarlems Bach-Enscmble Burgerlijke Stand van Haarlem Natjes en droogjes: Tabak is een gulzige drinker I Haarlems Bloeiin 1957 Ruim 115.000 inlichtingen werden verstrekt W. dc Krijger gehuldigd W. J. P. van Ham ten grave gedragen Damtitel Kennemerland Verrassende uitslagen in de derde ronde grandioos 20 ct regent c DE NIEUWE binnenhof 21 övfw gjgAjJl. CAIA Kerkelijk Nieuws Onbesliste promotiestrijd HillegomZandvoort Bij sloopwerk onder muur bekneld geraakt Kort nieuws Voor de vrij goed bezette grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam gaf het Kunstmaand-Orkest maandagavond een uitvoering. Uit de samenstelling van het U* n «V* t i t1 «-1 Ifnl AM rl Ain zaal anders nooit betreden zouden hebben, tenzij dan voor 't bijwonen van een bonte avond of een radiorevue, tevens uit de -ndacht waarmee de muziek beluisterd werd, blijkt duidelijk dat dit ensemble, waarvan het voortbestaan bij de recente bezuinigingen aanvankelijk wat onzeker leek, een eigen taak heeft. Dat het orkest tot bijzonder goede, zelfs opmerkelijke prestaties in staat is, bleek bovendien deze avond uit de wijze waarop met name een suite van Handel en de .puiaire Roemeense volksdansen van Béla Bartök vertolkt werden. Zonder de musici van het orkest tekort te doen, kan gezegd worden dat dit wel in de eerste plaats te danken was aan de gastdirigent van deze avond, de in Zwitserland wonende Hon- aaar Denes Marton, wiens even exacte als doorleefde wijze van dirigeren voor de .Deiers kennelijk een stimulans was om bet beste te geven wat er aan muziek in ben was. In de Suite van Handel (uit de 'opera Alcina) bereikte het musiceren een peil van doorzichtigheid van klank en lichtvoetigheid van ritme, dat door de beste orkesten niet overtroffen had kunnen wor den. De Volksdansen van Bartök wei-den door diens landgenoot gepresenteerd als een veldboeket van elementair-verfijnde kleurenpracht. In een symfonie van Schu bert (no. 5 in Bes) kreeg de „Gemütlich- beit." een allure, die haar ook voor de huidige luisteraar nog genietbaar maakt. Het minst geslaagde deel van dit program ma was naar mijn opvatting het piano concert K.V. 449 in Es van Mozart: hierin werkte mee als soliste de jonge Franse pianiste Denise Berthe, die haar partij met veel elan maar te weinig tederheid naar voren bracht. Het uiterst broze web van Mozarts klankentaai wordt bij iets te ruwe aanraking nu eenmaal gemakkelijk ver scheurd. Als geheel was dit echter een avond die het publiek veel voldoening geschonken heeft. Sas Buiige In Carré te Amsterdam heeft circus Strassburger maandagavond het tweede vrijwel geheel nieuwe winterprogramma gepresenteerd waarmee het deze maand zijn verblijf in de hoofdstad besluit. Onder het motto „Sensaties, dieren en mensen; fleurig, kleurig, vrolijk en amusant" wor den de klassieke paardennummers in de piste gebracht, door Elly BelliStrassbur ger en deze keer vooral door haar broer Afolphe en voorts door Ilonka Karoli. Zij alien toonden met vaart en vooral met bij zonder grote bekwaamheid de dressuur en hogeschool, nummers die altijd terecht zo'n belangrijke plaats in dit circus heb ben ingenomen. Voorts waren er, wat de dierennummers betreft, de Martelly's met drie verrassend slimme hondjes en het paar Maika en Peter die hun goedige bruine beer op een autoped, enkele fiets jes en zelfs op een bromfiets lieten rond rijden. De clownerie werd verzorgd door John Kay, als „kruier met het meisje in de kof fer", door de zeer muzikale Rubati's en door The Steckel Bros, twee Denen met een ongekend aantal oude maar ook nieu we grapjes. Voor het uitgebreide variété tenslotte waren Bob Gerry en zijn troep geënga geerd, vier meisjes en twee mannen die een tiental meters boven de grond op een stalen draad de meest spectaculaire toeren verrichtten. Voorts waren er El Granadas, enkele cowboys op eenwielige fietsjes en tenslotte Eddy Seiffert en zijn drie zeer buigzame zonen die met een aantal sier lijk uitgevoerde nummers een langdurig applaus verwierven. De Strasburgers zeggen in hun inleiding dat zij er naar gestreefd hebben een pro gramma te bieden dat het trouwe publiek verwacht en dat deze grote circus-familie aan dit publiek verplicht is. En zij zijn in dit streven uitstekend geslaagd want alle medewerkenden, inclusief de staljongens en het orkest onder leiding van W. van Eist, tonen zich een plaats in het aloude Carré waardig. En dat is op zichzelf al een compliment. Verschillende kinderen in de leqrplich- tige leeftijd zijn door ziekte, zwakte of lichaamsgebreken niet in staat de school voor lager onderwijs te bezoeken. Meer malen komt het voor, dat gedurende we ken. maanden, ja zelfs jaren van school bezoek geen sprake kan zijn. In vele ge vallen blijkt echter, dat de gezondheids toestand van deze dikwijls zo ernstig ge troffen kinderen na enige tijd wel toelaat, bat zij onderwijs ontvangen, al is het be zoeken van een school voor hen nog niet nogelijk. De commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kin beren te Haarlem tracht hierin te voor zien door het doen geven van huisonder wijs en het is dan ook in het belang dei- kinderen, dat hiermede, natuurlijk na toe stemming van de behandelende genees heer, zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Wanneer te juister tijd met deze lessen een aanvang wordt gemaakt, kan het kind meestal na zijn herstel het onderwijs weer volgen, zonder dat het de klasse, waarin bet zit, behoeft te doubleren, hetgeen zo wel voor de kinderen als voor de ouders onaangenaam zou zijn en het zou wel te betreuren zijn, indien door onbekendheid met het werk van de commissie de hulp tc laat of in het geheel niet zou worden ingeroepen. Mocht men in voorkomende gevallen huisonderwijs voor zijn kind wen- !en, dan kan men zich wenden tot de heer L de Groot, Zaanenlaan 64 te Haarlem. 3e commissie ter voorziening in het on- berwijs aan zieke en zwakke kinderen be gaat uit de heren: D. Heijmans, directeur C.G.D., voorzitter; J. Houwen, Zaanen- 'aan 34, secretaris; E. de Groot, Zaanen laan 64, penningmeester-administrateur; J. Lodewijks Gemeentelijk inspecteur 'ager onderwijs; W. J. Speller en M. A. van Heuven. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN. Aanvoer 246 vette varkens. No- kring per kilogram levend gewicht: zware yarkens geen notering; lichte varkens U.65 tot f 1.68 en fl tot f 1.70, zeugen fL40 tot f 1.46, handel vlug. Voorts werden aangevoerd 6 nuchtere kalveren, geen noteringen. Geldschieters droegen bedragen tot 24.000 af Als verdacht van verduistering van 24.000 en van oplichting, waarbij een be drag van 2800 betrokken is, heeft de Haarlemse politie een tweecnvijftigjarige handelaar en reperateur in piano's aan gehouden. De aangehoudene stelde zich in verbin ding met enkele personen, van wie hij geld leende, waarbij afgesproken werd, dat de reperateur piano's voor de betrok kenen zou kopen. Een Bloemendaler heeft hij bewogen bedragen tot in totaal /10.000 voor de handel af te staan en een bewo ner uit Haarlem-Noord een bedrag van 5000. Verder onderhield hij relaties met muziekhandelaren, muziekscholen en pia nohandelaren, van wie hij geld kreeg om piano's te kopen, maar hij kocht ze niet. Als hij geld ontvangen had vertelde hij, dat hij een piano gekocht had en be langstellenden konden het muziekinstru ment in zijn zaak zien. Vervoegden zij zich tot hem dan wees hij een willekeuri ge piano aan, die van een ander was. Ook vroeg hij voor reparaties te hoge be dragen of hij beweerde, dat piano's niet meer te maken waren. Voor een lage prijs kocht hij instrumenten en daarna ver kocht de handelaar ze weer tegen hoge bedragen. Het gebeurde, dat zijn geldschieters ver moedden, dat de reparateur op ongeoor loofde wijze handelde. Dan beloofde hij het geld terug te betalen en tekende schuldbekentenissen, maar betaling volg de er nooit. Nieuw» in het kort Transport. Donderdagmorgen om acht uur vertrekt van de fabriek van de n.v. Nautamix in de Waarderpolder een colonne voor het vervoer van vier snelmengers, elk met een nuttige inhoud van tienduizend liter. Langs een speciale route wordt onder leiding van de politie naar Rotterdam ge reden, waar de mengers op het motorschip „Luna" geladen worden. Het betreft een grote exportorder. Eervol ontslag. Met ingang van 1 april is aan de heer H. IJ. Visser, hoofd ontvanger van 's rijksbelastingen, hoofd van het ontvangkantoor der directe be lastingen te Haarlem, eervol ontslag ver leend uit 's rijksdienst. Vereniging „Haerlem". Op een maan dag 10 februari in restaurant Brinkmann te houden bijeenkomst van de vereniging „Haerlem" zal de heer R. Woudstra van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort spreken over de resultaten van het oudheidkundig bodemonderzoek in 1956 in en bij 't Haar lemse stadhuis. N. Ph. O. In ons blad van maandag 3 februari hebben wij bericht, dal de diri gent Henri Arends wegens ziekte verhin derd wordt het zevende D-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest te leiden en vervangen zal worden door Marinus Adam. Een zetfout in de date ring van genoemde uitvoering kan enige verwarring hebben gebracht. Het zevende D-concex't heeft niet plaats op 9 februari, maar zoals reeds eerder werd bericht op dinsdag 4 februari. Zondagavond 9 februari zal het Haar lems Bach-Ensemble opnieuw medewer king verlenen aan een avonddienst in de Bakenesserkerk in Haarlem. Dit keer wordt onder leiding van George Robert een uitvoering gegeven van de Cantate nr. 37. „Wer da glaubet und getauft wird" van Johann Sebastian Bach. Haarlem, 3 februari 1958 ONDERTROUWD, 3 februari: C. Waan- ders en J. M. Kanters; P. van Roon en E. Scheelings. BEVALLEN van een zoon, 31 januari: A. C. van Bruggen—Vogels. 1 februari: Chr. van den BergBottelier; M. E. Jans senBoogaard. 2 februari: J. A. van Excel —Steenman; N. JoostenPolderman; A. van DelftBeun. BEVALLEN van een dochter, 1 februari: C. SchrcgardusPols; A. van der Velde Appelman. 2 februari: T. StaamerDek; J. Scholtenden Engelsen; J. Chr. de Smit de Graaf; G. M. LefeberKloes; C. M. VinkSintenie; A. Calandtde Ridder; P. M. Th. SweijenKors. 3 februari H. BruijnsKehl. OVERLEDEN, 29 januari: S. Sieraad, 62 jaar, Camphuysstraat. 30 januari: C. van Eeken, 3 d., Harmenjansstraat; M. Esse- baggers—van Reeden, 76 j., Hazepaters- laan; N. A. M. van Altena, 90 j., Jansweg. 31 januari: E. Beets, 71 j., Gasthuisvest; D. Donia, 74 j., Crayenesterlaan; K. van den HeuvelSterk, 81 j., Junoplantsoen. 1 februari: D. Zwitser, 71 j., Oranjestraat; J. M. de Cock, 79 j., Madoerastraat; M. van Musscher—de Haas, 29 j., P. C. Boutens- straat. 2 februari: G. F. J. Bakker, 83 j., Rockaertshof; A. E. KorteLeeflang, 80 j., Gasthuisvest. ADVERTENTIE Steek iets op over Uw sigaar (I) Met de tabak, zoals die in de koele magazijnen van de Senator- fabriek zorgvuldig wordt be waard, is maar heel weinig te beginnen, meneer. U moest eens zien hoe dor en droog die platte, broze waaiers-van- tabak zijn Moet uit dat dorre goed Uw geurige Senator groeien? Ja zeker deze onhandelbare bundels tabak komen in de vochtkelders tot een veelbe lovend leven. Daar blaast een verstuiver dag en nacht dikke wolken waterdamp langs de in rekken opgestelde tuiltjes tabak. Daar drinken die dorre, dode bladeren gretig en gulzig dat levenwekkende vocht, tot ze als bezielde wezens staan te pronken in hun volle tabaksglorie. Kijk, de geplette dorheid is ver dwenen. De platte bundels zijn opengewaaierd tot gave, geu rige, genot- belovende dekbladeren. Dat is het in damp en dui sternis ont stane wonder der tabaksge boorte. Nu kunt U weer geheel geloven in die kostelijke tabak. Ge herkent al het ..groot tenue" dat straks, na het dro gen, Uw Senator zal sieren. Steek hem dan maar op Mmm... alleen om de geur al! De stichting „Haarlems Bloei" heeft in 1957 in het informatiekantoor aan het Sta tionsplein niet minder dan 115.000 inlich tingen verstrekt aan Nederlanders en bui tenlanders. Hiervan betroffen alleen al 86.000 informaties de stad Haarlem en om geving. Aan buitenlanders werden ruim 50.000 inlichtingen gegeven. Het bezoek aan de bollenvelden beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Uit de bezoekcij fers van het Frans Halsmuseum, de St. Bavokerk, het Cruquiusmuseum in Heem stede en de Bloemendaalse attracties blijkt dat de toerist Haarlem en omgeving gaarne op zijn reisprogramma zet. Vorenstaande gegevens zijn ontleend aan het jaarverslag 1957 van de stichting „Haarlems Bloei", dat dezer dagen is verschenen. In het verslag wordt met vol doening vastgesteld dat het werk van de stichting, ook financieel gezien, alles zins bevredigend is verlopen. Naast de' ge meentelijke subsidie van f 58.500.- werd uit particuliere bron nog een bedrag van 36.000.- ontvangen. De aandacht wordt gevestigd op het grote tekort aan hotels in Haarlem, een tekort dat nog eens werd benadrukt dooi de opheffing van de hotels Funckler en Royal in het begin van 1957. Het verslag releveert behalve de vele evenementen, die vorig jaar werden ge organiseerd, de totstandkoming in 1957 van een stadspropaganda-commissie on der voorzitterschap van de gemeentesecre taris mr. H. Phaff. Hoewel in het verslag spijt wordt uitgesproken over het feit, dat de huisvesting van de stichting in het Haarlemse stadhuis tegen september 1958 een einde zal moeten nemen met het oog op gebrek aan ru,imte in het stadhuis, wordt de toekomst met vertrouwen tege moet gezien. Gewezen wordt op de plan nen tot oprichting van een eigen gebouw. In totaal werden in 1957 2486 bonnen voor logiesbespreking uitgeschreven en wel 1144 voor Duitsers, 293 voor Fransen, 230 voor Amerikanen, 206 voor Skandina- viërs, 151 voor Belgen, 128 voor Engelsen, 122 voor Nederlanders, 162 voor Zwit sers, 16 voor Italianen, 9 voor Oostenrij kers, 7 voor Spanjaarden, 8 voor Austra liërs, 4 voor Zuid-Afrikanen, 2 voor Chi nezen, 3 voor Indiërs en 1 voor een Israë liër. In 1957 werd vreemd geld gewisseld tot een bedrag van ruim honderdduizend gul den Het elfde lustrum van de Haarlemse „Stem des Volks" werd maandagavond in de Gemeentelijke Concertzaal gevierd met een gecombineerd concert, waaraan, be halve de feestvierende vereniging ook Harmonie Haarlem en het gemengdkoor Polyhymnia deelnamen. Het uitstapje in operaland, dat beide koren vóór de pauze om beurten ondernamen, gaf weinig aan leiding om in feeststemming te geraken. Eerlijk gezegd: ik geloof dat dergelijke excursies de doodsteek geven aan de tra ditionele koorzang. „De Stem des Volks" was de eerste om het heilloze pad te verlaten door met een beschaafde koorklank een fraaie achter grond te geven aan drie van de vijf negro spirituals, die dirigent Dick Dekker be werkt heeft en die door de alt Elly Imhoff klankrijk voorgedragen werden, aan de vleugel door Emmy van Eden begeleid. „Jubalee" - het laatste lied van de reeks maakte vooral een treffende indruk. De damesbezetting van Polyhymnia zong daarna, onder leiding van H. J. Arisz, het Spinsterskoor uit Wagners „Vliegende Hollander" en het volledige koor vertolkte een door de dirigent bewerkte negro spiritual. Het klonk wel niet allemaal glaszuiver en doorzichtig, maar er was toch iets aantrekkelijks aan, dat als koor zang te waarderen was. Vervolgens voer den beide koren tezamen, onder leiding van Henk Arisz, een fragment uit „De Schepping" van Haydn uit, alsmede het koor der landlieden uit „Cavaleria" van Mascagni, welke combinatie verdienste had qua klank en uitvoering. Vooral het laatste werk had een vlot verloop en dc mannenstemmen klonken hier markant tegen de lenige discant der dames. Tot besluit j werd het kerkkoor uit „Cavaleria" vertolkt onder leiding van Dick Dekker, die er een apotheose van wist te maken. De sopraan Riek Waas- Reen, die in de eerste helft van de avond reeds met succes de grote aria uit „But terfly" had gezongen, vertolkte in Mascag- ni's treffende koorscène op briljante wijze de solopartij. En de steeds parate pianiste Emmy van Eden zorgde, zoals trouwens bij al de overige vocale nummers van het programma, voor een accurate begelei ding. De medewerking van Harmonie Haarlem aan dit feestconcert stond op zeer goed peil. Onder leiding van de vaardige diri gent van het korps, de heer Henk Gorter, werd de avond ingezet met een stevig geritmeerde ouverture van Suppé, waarin de eerste tuba met fraaie toon een lyrische passage ten beste gaf. Een knappe presta tie werd vervolgens geleverd met de moderne Kleine Suite voor Harmonie orkest van Schorer, die aan de solotrom bonist en de eerste trompettist de kans bood tot een spectaculair optreden, dat met extra succes gehonoreerd werd. Tenslotte maakte het korps een degelijk muzikan- teske indruk met het „Fausf'-ballet van Gounod, waarbij het „hout" bijzonder goed voor de dag kwam. In alles was de kracht van de impulsieve directie van de heer Gorter waar te nemen. Wij wensen de „Stem" met de vijfen vijftigste verjaardag van harte geluk en hopen het koor weldra weer eens in zijn „gewone doen" te beluisteren. Jos. de Klerk Over enkele maanden, waarschijnlijk in mei, zal de officiële opening plaatsheb ben van het nieuwe consultatiebureau van de Noordhollandse Vereniging tot Be strijding van de Tuberculose op de hoek van de Orionweg en de Steenbokstraat in Haarlem-Noord. Op 1 januari van het vo rig jaar is het Aannemersbedrijf W. Thun- nissen n.v. te Heemstede begonnen aan dit grote project dat ontworpen is door prof. ir. H. T. Zwiers en op het ogenblik nadert men met zeer rasse schreden de voltooiing van het bureau dat bestemd zal zijn voor de inwoners van Haarlem en de ruime omgeving. Men komt het bureau binnen door de hoofdingang in de Steenbokstraat en via de hal bereikt men vervolgens de centrale post van waaruit door middel van luid sprekers de patiënten naar de diverse spreekkamers gedirigeerd kunnen wor den. Naast een grote wachtkamer aan de zijde van de Steenbokstraat bevinden zich drie inschrijfhokjes waar de patiënten ad ministratief ondergebracht worden. Voorts zijn er op de benedenverdieping de spreekkamers van de longartsen, dr. J. Stoffelsma, directeur van het consultatie bureau en van zijn mede-artsen, de dames dr. A. van der Ploeg en'dr. S. Hauer. Voor de patiënten zijn éénentwintig kleed- Vandaag herdenkt de heer W. de Krijger, expediteur bij de P.T.T. te Haarlem, het feit, dat hij 25 jaar bij dit bedrijf werk zaam is. Ter gelegenheid hiervan werd te zijnen huize aan de Vondel weg een recep tie gehouden, waarop als eerste spreker de heer L. W. J. van Beeck, adjunct-direc teur van het postgebouw aan de Baljuws laan, het woord voerde, en de jubilaris dank bracht voor de trouwe dienst door hem in deze jaren vervuld. De heer Beeck overhandigde de heer De Krijger een ge schenk in enveloppe en een zilveren draag- speld. De heer Ch. A. L. Trommelen sprak zijn waardering uit voor het werk door de ju bilaris op de expeditie verricht. De chef van de expeditie, de heer B. Hei mig, memoreerde de samenwerking tussen de jubilaris en hem, toen zij beiden nog in IJmuiden werkten. De heer J. C. de Nieu we feliciteerde de jubilaris namens de collega's, en reikte een bloemstuk over. Als laatste spreker nam de heer H. Plant, voorzitter van het jubileumfonds van de P.T.T.het woord en bood de heer De Krijger een rookfauteuil aan. Onder zeer grote belangstelling van vrienden, zakenrelaties en vooral ook vrienden uit zangerskringen is maandag middag op de algemene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal het stoffelijk overschot van de heer W. J. P. van Ham, in leven directeur van een fabriek voor plasticbeschermkleding in Bloemendaal en voorzitter van het koninkjijk mannenkoor „Caecilia" in Haarlem teraardebesteld. Nadat in het sterfhuis te Aerdenhout een rouwdienst was gehouden, waar de schoonvader van de overledene, de eme ritus hervormd predikant ds. J. J. van der Vlugt was voorgegaan, werd in de aula op de begraafplaats het woord gevoerd dooi de heer J. Dal, ere-voorzitter van het man nenkoor „Caecilia", die zeide dat de fa milie Van Ham met dit overlijden een lief hebbend echtgenoot en vader verliest en zangers een goed vriend. Spreker bracht namens alle zangers van „Caecilia" dank voor de toewijding van de heer Van Ham. Mr. H. J. van Leeuwen sprak als vriend van de overledene, woorden van afscheid. De heer A. Th. Misset, vice-voorzittei van de' Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" vertolkte de gevoelens van de liedertafel en van het koninklijk Ne derlands Zangersverbond. Beide organisa ties hebben met weemoed van het ver scheiden kennis genomen. Hij bracht de overleden voorzitter namens alle zangers dank voor de vriendschap, de steun en de goede samenwerking bij gezamenlijke zangprestaties. De üefde van mensen on derling is de hoogste eer voor een mens en daarom zal de persoon van de heer Van Ham als een voorbeeld van een trouw vriend in de herinnering blijven. Ds. J. J. van der Vlugt zeide. dat hij het huwelijk van zijn dochter met de heer Van Ham, nu elf jaar geleden, in Bloemendaal had ingezegend. Als tekst had hij toen psalm 37 uit het boek der Psalmen geko zen „Wentel Uw weg op de Heer en ver trouw op Hem: Hij zal het maken". Deze troostwoorden wilde hij nu ook aan zijn dochter en aan zijn kleinkinderen mede geven bij dit voor hen zo droevig verlies. Onder het spelen van het Largo van Handel en Gezang 232 door de organist Klaas Bolt, werd de baar, die bedolven was onder een schat van bloemen, graf waarts gedragen. Ds. Van der Vlugt sprak aan het graf nog een kort afscheidswoord en bad het Onze Vader. hokjes ter beschikking van waaruit men door een handig lichtsysteem een seintje van de betreffende arts krijgt dat men de onderzoekkamer kan binnenkomen. Voorts bevinden zich parterre een grote en een kleine röntgenkamer waarin de pa tiënten door middel van de nieuwste ap paratuur zullen kunnen profiteren van de moderne methoden van röntgen-onder- zoek. De grote ruimte op de begane grond wordt gecompleteerd door de ontwikkel kamers voor het grote en kleine röntgen- beeld, een archief en een keukentje. Op de bovenverdieping bevinden zich de werkkamers van de drie artsen, het secre tariaat van de Noordhollandse Vereni ging tot Bestrijding van de Tuberculose onder leiding van de heer Paardekoper en in aansluiting op deze ruimte heeft de Haarlemse Vereniging haar vereniginsge- bouw gekregen. Het is wel bijna onnodig om te vermelden dat het gehele gebouw naar de eisen van deze moderne tijd is op getrokken terwijl ook de inventaris niets te wensen over zal laten. Wanneer en door wie de officiële ope ning zal plaatshebben is op het ogenblik nog niet bekend. Onder grote belangstelling zijn de dam- wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap van Kennemerland voortgezet met het spelen van de derde ronde. Deze ron de kenmerkte zich door gedurfd spel. Ver scheidene spelers namen meer dan nor male risico's om zich zoveel mogelijk winstkansen te scheppen. Het is begrijpe lijk dat niet alle spelers in die opzet slaag den en soms moesten ervaren, dat hun op zet te gewaagd was geweest. Uitslagen hoofdklasse: In groep A werden gespeeld de partijen tussen H. SchuringaH. G. Teunisse; W. v. WortW. v. Leuffen en L. v. Steenber genJ. Bus. Al deze partijen moesten na vier uur spelen worden afgebroken in een stand, welke vermoedelijk remise tot re sultaat zal hebben. Het is evenwel niet denkbeeldig, dat bij nauwkeurige analyse een van de partijen toch nog winst zal op leveren. In groep B boekte J. Warmerdam een verrassende overwinning op L. Fopma, door een zwakke zet af te straffen met een bekende damcombinatie. L. Visser ver schalkte J. H. Mcure met een eenvoudig zetje, doch laatstgenoemde kon door het offeren van vier schijven nog juist remise forceren. A. Douma verloor op regelmatige wijze van J. Draaisma. In groep C speelde de jeugdige H. v. d. Vossen de mooiste partij van de avond. In een door zijn tegenstander, G. Postma, geaccepteerde opsluitpartij wist hij door handig manoeuvreren voldoende tempo's te behouden om zijn tegenstander te dwin gen enkele schijven te offeren. Een cor recte afwikkeling bracht hem de verdien de winst. N. Blom behaalde een kostbare overwinning op G. Zeeuwe. C. Schelfaut speelde een keurige partij tegen Th. Tiel- rooy, die tenslotte moest worden afge broken in een stand, die waarschijnlijk remise zal worden. De deelnemers in de eerste klasse be leefden een spannende strijd om de lei ding. Speciaal J. ter Haak en C. Beliën gaven blijk over goede spelcapaciteiten te beschikken. De uitslagen luidden: Groep A: J. ter HaakR. J. Kroes 20; A. MastF. Langeveld 02; W. Persoon L. v. d. Werf 11. Groep B: J. BeliënTh. v. Wort 20; J. PostH. Ie Noble 02; P. Knopper Th. Bot 1—1. Groep C: C. BeliënA. Smit 20; M. BosmaF. Ipenburg en C. DrayerA. Masteling afgebroken. De afgebroken par tij tussen A. SmitA. F. v. Leuffen uit de tweede ronde is zonder verder te spelen remise gegeven. In de tweede klasse boekte H. Diemei zijn derde achtereenvolgende overwinning door R. Mulder te verslaan. De oudste deelnemer aan dit toernooi: I. Risseeuw, verloor van Th. Sassen. A. v. Sabben ver sloeg C. v. d. Does, terwijl G. ter Wolbeek zijn eerste overwinning boekte tegen J. Schuiten. Inmiddels is ook het thuisdammerstoer- nooi gestart. De eerste partijen resulteer den in: Th. KonijnenburgB. Dingerdis 2—0; A. v. d. Geest—A. Paap 20 en P. v. d. VeldenF. Kooymans afgebroken. Vrijdag 7 februari zal de vierde ronde van dit uitstekend georganiseerde toer nooi in de grote zaal van „Die Raeckse" worden gespeeld. Ontsparing bij postspaarbank Aan het postkantoor te Zandvoort werd bij de afdeling Rijkspostspaarbank gedu rende de maand januari door 593 perso nen een bedrag ingelegd van 69.383.31. Uitbetaald werd aan 548 personen 166.933.17. Het aantal nieuw geopende rekeningen bedroeg vijftien. ADVERTENTIE Ned. Hcrv. Kerk Aangenomen naar Gelselaar (toez.) E. C. van Offeren te Hoek van Holland. Aange nomen naar Hoek van Holland (toez.) H. J. Wassink te Gelselaar. Beroepen te Rheden (2de pred.pl.) G. A. Waardenburg te Emmer-Compascuum te Schelluiden J. T. Doornenbal te Oene. Geref. Kerken Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker te Nordhorn (Graafschap Bent- heim, Duitsl.) (voor de arbeid onder de verstrooiden) A. Klaassen, kand. te Ech- telerveld (Did.). Beroepen te Leiden (vac.-G. F. Hajer) C. L. Timmers te Sint-Pancras. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Ederveen P. Mallan te Bruinisse. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Kralingen P. Op den Velde te Hilversum-oost. Het tweede treffen tussen Hillegom en Zandvoort, met als inzet een plaats in de eerste klasse, is evenals de eerste ont moeting in een 1010 gelijk spel geëin digd. Doordat Zandvoort tegen het einde van de wedstrijd een 51 voorsprong in een 99 gelijke score zag omslaan werd opnieuw een uitermate spannend slot ver kregen. Blijkbaar kon de Hillegomse spe ler, die in de laatst aan de gang zijnde partij gunstiger stond, de grote belang stelling voor zijn spel niet verwerken. Hij miste de winnende voortzetting en daar mede de volle winst voor zijn vereniging. De wedstrijdcommissie zal zich nu be raden of het mogelijk is beide tientallen het volgende seizoen in de eerste klasse te laten uitkomen. Door het bedanken van de vereniging Haarlem O.K. voor het lid maatschap van de bond is er namelijk een extra plaats vrijgekomen. Bij het slopen van het voormalige pavil joen Kiefer aan de Noordboulevard in Zandvoort is maandagmiddag om drie uur een ernstig ongeval gebeurd. Een 26- jarige Haarlemmer raakte bij het slopen bekneld onder een ruim twee meter hoge en bijna anderhalf meter lange muur, doordat deze plotseling omviel door de druk van het zand. Men slaagde er met behulp van een dommekracht spoedig in de man vanonder de grote brokken puin te bevrijden. Met ernstige inwendige kwetsuren moest hij naar het Grote Gast huis in Haarlem worden overgebracht. Ambassadeur. Binnenkort is de be noeming te verwachten van drs. H. Hage naar, tijdelijk zaakgelastigde te Djakarta, tot ambassadeur te Ankara.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9