UITSLA G PUZZELREEKS Gesprek met Indonesië op dit ogenblik zinloos" Eerste Kamer aanvaardt de belastingvoorstellen Denkbeelden van partijgenoot in Eerste Kamer veroordeeld K. V.P.-fractie zwichtte tenslotte nadat minister Hofstra had gedreigd met een kabinetscrisis „Minister begrijpt mentaliteit der ondernemers niet" DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 7 Toegekende prijzen: 100,- OPLOSSING PUZZEL 1 OPLOSSING PUZZEL 2 OPLOSSING PUZZEL 3 OPLOSSING PUZZEL 4 X X X X X X X t X OPLOSSING PUZZEL 5 OPLOSSING PUZZEL 6 Thans ook de tweede van de drie Amsterdamse uitbrekers gepakt P.v.d.A.-Tweede Kamerlid De Kadt: Machinist ernstig gewond door in zijn cabine geworpen steen Kerkelijk Nieuws Dienstweigering Woning afgebrand Zeepost Puzzels, puzzels en nog eens puzzels! Ontelbare brieven met drie, vier, maar meestal zes oplossingen. En uit deze massa hebben wij tenslotte zesendertig prijswinnaars kunnen halen. Zesendertig van enkele duizenden, die wij op deze puzzelserie binnengekregen hebben. En wat de oplossingen betreft: zeker hebben ook wiskunde leraren meegedaan. De inzending waarin puzzel zes werd Opgelost met een algebraïsche vergelijking, compleet met x en y en substitutie, moet absoluut van één van hen afkomstig zijn geweest. Velen hadden moeite met zevenen twintig horizontaal van puzzel vijf. Het juiste antwoord moest zijn -milde-. Van alle foutieve antwoorden kwam het woordje -malve- nog het dichtst bij het juiste woord. De eerste, derde en laatste letter waren in ieder geval goed. En dan dat plaatsje in Italië dat Palena heet. Heel wat keren is dit stadje voor Valena, Salena en Balena uitgeschol den. Dit kunnen wij echter de inzenders niet kwalijk nemen. Want vóór wij deze puzzel onder ogen kregen, hadden wij er ook nog nooit van gehoord. Tot slot zij nog medegedeeld, dat voor puzzel drie vele oplossingen mogelijk waren. De meeste inzendingen gaven dan ook een andere oplossing dan die, welke wij hierbij publiceren. Die werden uiteraard goed gerekend. En de naam van dat Aziatische land in puzzel één kon zowel Iran als Irak zijn. Beide hebben wij goed gerekend. Hoe het ook zij, de puzzelliefhebbers hebben hun hart weer eens op kunnen halen. De puzzelredactie trouwens ook. En hier zijn dan de gelukkige winnaars: S. H. Booiman, Slachthuisstr. 1 b, Haarlem. 75,- J. den Heijer, Ger. Doustr. 12, IJmuiden-O. 50,- W. B. v. Noorden, Kleverlaan 105, Haarlem. 25,- F. R. Veenstra, Anslijnstraat 7, Haarlem. 10,- Jac. J. Bert, Jan Gijzenkade 203, Haarlem. D. W. v. Waard, Haitsma Mulierstr. 23, Hrl. H. Gaartman, Schutterstraat 50, Haarlem. B. C. Sliggers, Kinheimplein 4, Bl'daal. P. Peetoom, Slachthuisstr. 106rd., Haarlem. W. v. d. Steeg, Pijntorenstraat 8, Haarlem. J. Heidweiler, Phoenixstraat 13, Haarlem. G. J. Dalman, Hendr. Roozenlaan 22, Hrl. J. Meyer-Groen, Willemsbeekweg 60, IJm. C. de Jong, Stationsweg 77, Velsen. C. P. Bekker, Wijkerstraatweg 119-121, Velsen-Noord. 5,- W. Ph. v. Harreveld, Spaarnelaan 27, Hrl. F. Vetter, Bern. Zweerslaan 38, Heemstede. P. W. Eijkelenboom, Julianalaan 316, Hrl. R. D. v. Bladeren, Planetenlaan 10, Haarlem T. van Burgel, Ruyterstraat 85, IJmuiden. T. Sonnemans, Verspronckweg 69, Haarlem. S. Wolthuizen, Vechtstraat 57, IJmuiden. S. Stevan, Romeinenstraat 39, Haarlem. R. v. Bennekom, Stuyvesantpl. 23zw., Hrl. J. Kossen, Badhuisstraat 32, Haarlem. A. J. Veldhuis, Eksterstraat 178, Haarlem. W. Fehrens, Voorduinstraat 44, Haarlem. J. Kooimans, P. C. Hooftkade 5, Heemstede. A. Mooy, Schoutenstraat 16, IJmuiden. W. J. C. v. d. Eshof, Dietsveld 36, Haarlem. H. van Nimwegen, Jelgersmastraat 21, Hrl. W. Leemkuil, Gouwstraat 27, Haarlem. A. S. Huizenga, Tetterodestr. 105, Haarlem. J. H. Bosker, Westerhoutstraat 7, Haarlem. F. Waldkölter-Beuner, Raadhuisplein 23, Heemstede. M. Vennik-v. d. Horst, De Genestetlaan 39, Driehuis. G. A. Schoonkind, Verloren van Themaat- laan 8. Velsen-Zuid. P. v. Strien, Dolfijnstraat 206, IJmuiden. Horizontaal: 1. aldra; 5. lava; 7. Iran; 10. rekenen; 13. rage; 15. s.o.s.; 16. Ikor; 19. balans; 21. smoren; 23. gelach; 25. atomen; 27. arena; 29. ho; 30. ar; 31. enorm; 33. pro; 34. Antilliaans; 38. ook; 40. rand; 42. toe; 43. and; 44. eten; 45. dop; 46. te; 47. el; 48. vlo; 49. Aler; 51. mos; 54. jas; 57 snee; 59. mee; 60. wintermaand; 64. dit; 65. vlees; 67. oe; 68. eg; 69. eiser; 71 gister; 73. nerven; 75. bedeel; 77. roepen; 78. leng 79. roe; 81. snel; 82. energie; 85. knie; 86. erts; 87. stola. Verticaal: 1. ave; 2. laks; 3. rins; 4. are; 6. arena; 8. animo; 9. Palena; 11. Eos; 12. fo rens; 13. rage; 14. galant; 17. komend; 18. Reno; 20 schietstoel; 21. straaljager 22. Vara; 24. hol; 25. aai; 26. emoe; 28. ron deel; 32. rotonde; 33. praam; 35. To; 36. la; 37. An; 39. knoet; 41. dor; 44. els; 50. leve; 51. missen; 52. on; 53. er; 55. Aa; 56. sne ven; 58. Eire; 60. weiden; 61. eer; 62. men; 63. dieper; 66. egel; 70. snel; 72. tegen; 74. roset; 76. tor; 79. reet; 80. egel; 83. nis; 84. IRA. Uit het aanhalen in de deling blijkt dat L - O. Uit vermenigvuldiging en deling blijkt (in verband met aantallen cijfers der deel- produkten) dat alleen A en E in aanmerking komen voor 1. Zowel A als E maal KUNST MAAN, zo blijkt uit de deling, is een getal van 9 cijfers. Maar E maal KUNSTMAAN wordt van een getal van 10 cijfers afge trokken en geeft als rest een getal van 7 cijfers ter-wijl A maal KUNSTMAAN van een getal van 9 cijfers wordt afgetrokken en een rest van 9 cijfers geeft. Waaruit volgt dat A kleiner is dan E. Een van beide moet 1 zijn, dus A 1. Uit de deling blijkt dat E X KUNST MAAN een getal van 9 cijfers is, dat, afge trokken van een getal van 10 cijfers een rest van 7 cijfers geeft. Dat is alleen het geval indien E X KUNSTMAAN een getal is dat links twee cijfers 9 heeft. En dat kan weer alleen indien E X KU 2 X 49 of 3 X 33 of 4 X 24 of 6 X 16. De tweede, derde en vierde mogelijkheid vervallen omdat anders E en U hetzelfde cijfer zou den moeten zijn, dus: E 2, K 4 en U 9. Voor de letters N, S, T, M en I resteren nu nog in een of andere volgorde de cijfers 3, 5, 6, 7 en 8. Gegeven is, dat KUNSTMAAN een 9- voud is. Dit betekent dat de som van de cijfers deelbaar is door 9, hetgeen betekent dat met subsitutie van de reeds bekende cijfers (K, U en A) 4 9 N S T +M+1+1+N een 9-voud is of, ver eenvoudigd: 15 2N S T M is een 9-voud of verder omgewerkt: 2N S T M is een 9-voud min 6. Bij substitutie van de beschikbare cijfers voor de genoemde letters blijkt dat 2N S T M minstens 24 en hoogstens 34 is. Daartussen ligt slechts één 9-voud min 6 namelijk 30, dus 2N S T M 30. Dit geeft, met de beschikbare cijfers, een beperkt aantal mogelijkheden voor N, S, T, M, en daardoor ook als laatste de I. Deze mogelijkheden zijn (dit is eenvou dig systematisch op te schrijven): N 6, I 5 en voor STM resteren in een andere volgorde 3, 7, 8, of: N 7, I 6 en STM in een of andere volgorde: 3, 5, 8 of: N 8, I 7 en STM in een of andere volgorde 3, 5, 6. Van deze in totaal 18 mogelijkheden ver vallen die 6 stuks waar in S 3, want dan zou S X SATELLIET een getal van 9 cij fers worden (immers A 1) en uit de ver menigvuldiging blijkt dat het een getal van lü cijfers is. De thans resterende mogelijkheden zijn, in tabelvorm: SATELLIET KUNSTMAAN 1 3 1 8 1 3 1 7 1 3 1 8 1 3 8 1 5 5 1 3 5 1 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 7 0 0 7 0 0 7 9 6 9 6 9 6 9 6 9 7 9 7 9 7 9 7 9 8 9 8 9 8 9 8 3 7 3 8 1 3 5 3 6 3 5 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Nu bestaat er in deze combinaties een minimum-drempelwaarde voor KUNST MAAN waarbij het verschijnsel in de deling optreedt dat E X KUNSTMAAN van een getal van 10 cijfers moet worden afgetrokken. Beneden die drempelwaarde voor KUNSTMAAN blijkt dit getal (bij de eerste deling door E) steeds van een getal van 9 cijfers afgetrokken te worden. Die drempelwaarde is met een ingewikkelde berekening vast te stellen, maar „be"-reke- nen is nu eenmaal eenvoudig rekenen, en waarom zouden we het dan niet eenvoudig doen en gewoon de mogelijkheden even volledig uitwerken. Dan blijken alleen de laatste vier van de opgesomde mogelijkheden in de vorm van de deling aan de opgave te voldoen, dus oen van die mogelijkheden is de oplossing. Welke van de vier mogelijkheden? Wel, er is nu één gegeven niet gebruikt, name lijk de A (van aarde) waar al die kunst manen en satellieten omheen draaien. Bij de uitwerking van de mogelijkheden vol gens de voorgaande tabel van twaalf com binaties is reeds gebleken, dat in vier mo gelijke oplossingen slechts in één geval op de aangegeven plaats een A, dat wil zeg gen een 1 komt te staan en dat is de moge lijkheid, die derhalve de oplossing is, na melijk: SATELLIET 513200723 en KUNSTMAAN - 498536118 De in beeld gebrachte sector van het heelal moest volgens bijgaande tekening in vier volkomen gelijkvormige delen worden verdeeld, zodat in elk deel een grote en een kleine ster ligt. De verdeling is in dikke lijnen aangegeven, is in dikke lijnen aangegeven. Er waren nog verschillende andere mogelijkheden. De ster D-l ging naar D-2, de ster G-2 naar F-l en de ster F-4 naar G-4. ABCDE.FÖ1H 1 De nieuwe situatie is in bijgaande teke ning in beeld gebracht. Horizontaal: 1. karos, 4. wel, 5. tot, 8. aan, 9. en, 10. Kreta, 13. Inn, 16. vertellen, 18. kraan, 19. Godom, 22. kaste, 24. pinda, 26. haast, 27. milde, 28. lente, 31. ieder, 34. onderdeel, 38. tse, 39. inkijk, 41. ze, 42. eng, 43. mal, 44. elf, 45. satan. Verticaal: 1. klaar, 2. ronde, 3. steil, 6. Tenno, 7. ar, 10. kar, 11. Eva, 12. tenta mens, 14. negentien, 15. vlo, 17. takel, 18. kapel, 20. dra, 21. motor, 23. speld, 25. non, 29. eis,, 30. totem, 32. elk, 33. eik, 35. deels, 36. roest, 37. eigen, 40. ijs. Er zijn 7 diersoorten, terwijl het minste aantal van een soort 2 en het grootste aan tal van een soort 8 bedraagt. Dat betekent dat er van de verschillende soorten respec tievelijk 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8 eremplaren zijn, immers er zijn geen twee dezelfde aantallen van verschillende soorten. Er zijn dus 35 dieren. Het kleinste aantal poten dat mogelijk is, is dat waarbij er zoveel mogelijk tweepotigen zijn, dus 5, 6. 7 en 8 van de verschillende vogelsoorten en 2, 3 en 4 van de zoogdiersoorten. Dan hebben zij samen 88 poten. Het grootst mogelijke aantal poten bedraagt 112, namleijk wanneer er 6, 7 en 8 exemplaren van de zoogdieren zijn en 2, 3, 4 en 5 exem plaren van de vogels. Het aantal poten bedraagt dus maximaal 112 en minimaal 88. De helft van het aantal poten is een ondeelbaar getal. De helft van het aantal poten is maximaal 56 en minimaal 44. Daartussen liggen slechts 0 ondeelbare getallen namelijk 47 en 53. Wanneer 53 de helft van he' aantal poten is, moeten er 2 3 4 8 dus 17 vogels zijn en derhalve 18 zoogdieren, of 2 3+ 5 7 dus 17 vogels en der halve 18 zoogdieren of 2 4 5 6 dus 17 vogels en derhalve 18 zoogdieren zijn. In al deze getallen is het aantal zoogdieren 18 en het aantal vogels 17. Maar gegeven is, dat er meer vogels dan zoogdieren z*jn. Dus 53 kan niet de helft van het aantal poten zijn. Vast staat dus, dat 47 de helft van het aantal poten is, dus dat er in totaal 94 poten zijn. Dan bestaan er slechts twee mogelijk heden: 2 6 7 8 vogels en 3 4 5 zoogdieren of 4 5 6 8 vogels en 2 3 7 zoogdieren. Gegeven is, dat het verschil tussen het aantal eenden en het aantal ganzen even groot is als het aantal kippen. Slechts in de eerste mogelijkheid kan dit kloppen. In de tweede mogelijkheid komen onder de aantallen vogels geen twee getallen voor die evenveel verschillen als een van de andere vogel-aantallen. In de eerste mogelijkheid zijn die getallen 86 2. Dus de 2, 6 en 8 zijn op een of ander ma nier de aantallen van de eenden, ganzen en kippen. Dus' de 7 blijft voor de hanen over. Er zijn dus 7 hanen. 'Gegeven is dat het aantal hanen even groot is als de som van de aantallen ko nijnen en katten. Dus er zijn 7 konijnen en katten samen. Dat moet dus de som zijn van 3 en 4. Derhalve zijn er 9 honden. Waarmee de oplossing van de puzzel ge vonden is. Te Borger in Drente is woensdag door een rukwind het huis van de alleen wonende zeventigjarige L. de Weerd gedeeltelijk vernield. De bewoner, die in bed lag, kwam er m.et de schrik af. De bejaarde heer De Weerd bij de ruïne. De tweede van de drie op vrijdagavond 24 januari uit het Huis van Bewaring III het voormalige Lloyd Hotel te Am sterdam ontsnapte gevangenen, de 27-ja- rige J. C. H., is in de woning van zijn moeder in de J. P. Hijestraat te Amster dam-west gearresteerd. Vorige week dins dag werd de 29-jarige A. de J. gearres teerd op aanwijzingen van een caféhou der, die hem herkend had van een in de kranten gepubliceerde foto, gepakt. Voort vluchtig is nu nog de 29-jarige W. J. den D. Via een tip kreeg de recherche het spoor van H., die ergens in de Kinkerbuurt was gesignaleerd. Omdat hij daar niet werd gevonden, gingen de rechercheurs naar het huis van zijn moeder, waar de gezochte zat. Volgens zijn verklaring heeft hij ge durende de afgelopen elf dagen bij vrien den in de hoofdstad ondergedoken geze ten. Hij is weer naar het Huis van Be waring aan de Oostelijke Handelskade overgebracht. 99 (Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer heeft gisteren de woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie, de heer De Kadt, de denkbeelden die zijn partijgenoot mr. J. in 't Veld in de Eerste Kamer heeft verkondigd over Indonesië, veroordeeld. „Ik vind de Eerste Kamer altijd op haar .best", zei hij, wanneer zij zich bezig houdt met de jassen en jurken van ministers, mitsgaders derzelver steken en degens. Als men dan een steek laat vallen, is het niet zo erg". Het is echter volgens de heer De Kadt onjuist te beweren, dat door het optreden van de heer In 't Veld een deuk is toegebracht aan het ver trouwen in het kabinet. Daarmede miskent men de taak en de plaats van de Eerste Kamer in ons staatsbestel. „Om zijn partijgenoot niet speciaal te treffen, maakt de heer De Kadt de Eerste Kamer in haar geheel belachelijk en dus ook de leden, die hem daartoe geen aanleiding hadden gegeven. Zijn opwinding over een partijgenoot had hem daartoe niet mogen'verleiden", zei prof. Romme (K.V.P.). Zolang de Eerste Kamer er is en een taak heeft, moet zij onverkort worden geëerbiedigd". Indonesië heeft na de souvereiniteits- overdracht niet gezocht naar samenwer king met Nederland, maar integendeel naar conflicten, waardoor het de eigen belangen het meest heeft geschaad. „Koers en tempo van de Indonesische actie", aldus de heer De Kadt, „worden bepaald door extreme nationalisten en communisten. Zolang de krachten ontbreken, die een eind maken aan dit anti-Nederlandse, anti-westerse en tenslotte anti-Indone sische gewroet, zal de actie doorgaan tot de laatste onderneming en de laatste Ne derlander het land heeft verlaten. Daar door voert het Indonesische streven tot een positie, waarover wij objectief kunnen oordelen omdat we tenslotte niet meer kwetsbaar zijn in mensen en belangen. Waarover zou dan nog moeten worden gesproken met een Indonesische regering zonder gezag, over acties die ir. commu nistisch milieu worden uitgebroeid? Zo lang de communistische krachten de overhand hebben, is een gesprek zinloos. Maar als ik voor het heden geen moge lijkheid zie voor een gesprek, vervolgde de heer De Kadt, en elke poging daartoe als schadelijk afwijs, heb ik daarom nog geen bewondering voor een regelingsbeleid dat in een veranderde situatie aan die politiek zou vasthouden. Een constructieve re gering in Indonesië moet ervan verzekerd kunnen zijn dat wij zonder wrok met haar willen spreken over een oplossing van de moeilijkheden die tussen ons bestaan. De mogelijkheid van zulk een regering valt nog steeds niet uit te sluiten en djm zullen wij positief moeten reageren". Nieuw-Guinea Tot de moeilijkheden behoort Nieuw- Guinea. Een gesprek erover heeft met de huidige Indonesische regering geen enkele zin. Wij moeten echter bereid zijn over Nieuw-Guinea te spreken met een con structieve regering in Djakarta, betoogde de heer De Kadt. Wij zien de aanwezig heid van Nederland op Nieuw-Guinea niet als een gelukkige omstandigheid. De inter nationale kanten ervan zijn belangrijker dan de nationale. Men moet zich afvragen of de ontwikkeling van de bevolking van Nieuw-Guinea tot zelfbestuur wel het bes te kan geschieden door een land in Euro pa, dat maar bescheiden middelen tot zijn beschikking heeft ook voor de veiligheid van Nieuw-Guinea. Indien men het uit handen wil houden van het communisme, dan is dat in dat deel van de wereld veel meer een taak voor Australië en Amerika. Een verbinding van Nieuw-Guinea met Indonesië zou de heer De Kadi, verkies lijk vinden, maar dat hangt af van de ontwikkeling in Indonesië. Zolang daar de chaos en onzekerheid voortduren en de communistische invloed er zo groot is, groeit de kans op een definitieve schei ding. Als een mogelijkheid om iets te doen en van Nederlandse zijde initiatief te ont wikkelen, opperde de heer De Kadt het denkbeeld de Verenigde Naties een en quête te laten instellen naar de verhou dingen tussen Nederland en Indonesië. Dan zullen alle rechtsschendingen aan het licht komen, zodat Indonesië zich tegen dat onderzoek wel zal verzetten, maar dan zal ook de kwestie-Nieuw-Guinea aan de orde komen. Over een internationale regeling moet men durven praten, al be hoeft men die natuurlijk niet bij voorbaat te aanvaarden. De huidige moeilijke si tuatie, zo besloot de heer De Kadt, moet de regering tegemoet treden met. meer in zicht en daadkracht dan het star vast houden aan de soevereiniteit over Nieuw- Guinea. „Ik constateer dat er verdeeldheid is, ook in eigen land, zei prof. Gerbrandy (A.R.). „Het is levensgevaarlijk wat de heer De Kadt wil: De deur op een kier houden. Het moet vaststaan dat er met niemand over Nieuw-Guinea wordt ge- px-aat. Het moet uit zijn. Dan is er nog een grote toekomst voor Nieuw-Guinea te ma ken mét alle energie die in Indonesië ligt opgetast. In ieder geval dient de regering te verklaren dat zij nimmer meer zal pra ten over Nieuw-Guinea met Sukarno of enig lid van zijn bende. Wij zullen onze roeping daar nooit ontrouw mogen wor den". Vandaag antwooi'dt minister Luns. De trein Eindhoven-Utrecht, die om 17.19 uur uit Eindhoven vetrok heeft ruim een half uur vertraging gehad, doordat baldadige jeugd een steen door de ruit van de machinist Wolters uit Utrecht ernstig aan zijn ogen werd gewond. Het ongeval gebeurde ter hoogte van Best. De steen vernielde de ruit en raakte de machinist aan het gezicht. De man werd zo ernstig gewond, dat een medicus, die ter plaatse was, onmiddellijke overbren ging naar het Ooglijdex-sgasthuis te Utrecht noodzakelijk achtte. De machi nist van de werkliedentrein, die juist uit de richting Eindhoven kwam heeft de trein naar Utrecht gebracht. Het treinstel met de vex-nielde ruit werd in Best afge koppeld. De politie in Best stelt een on derzoek in. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Well en Ammerzoden (toez.) A. Sjollema, kand. te Waalwijk. Bedankt voor Ernst (toez.) J. W. de Bruyn te Harderwijk. Beroepbaarstelling. De heer Th. P. Pol, vicaris, Herv. Pastorie, Woudsend (Fr.), is beroepbaar. Geref. Kerken Aangenomen naar Hollum op Ameland P. Boonstra, kand. te Marum (Gron.), die bedankte voor Houwerzijl, Oosthem en voor Ouddorp (Z.H.). Bedankt voor Goes (vac. R. A. Flinter man) J. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Hollum, Ballum en Nes (op Ameland) B. H. Homan te Blokzijl. Geref. Gemeenten Beroepen te Goudswaard H. van Gilst te Dirksland. Aangenomen naar Artesia (Californië, U.SA.) L. Kieboom te Lisse, die bedankte voor Kalamazoo (Michigan, U.S.A.). (Van onze Kamerverslaggever) De Eerste Kamer heeft de belastingvoorstellen met grote meerderheid aan vaard,- maar niet dan nadat minister Hofstra het lot van het kabinet aan deze kwestie had verbonden. De K.V.P.-fractie, die ernstige bezwaren had tegen verlenging van de schorsing d<jr investeringsaftrek, zwichtte tenslotte voor het dreigement van een kabinetscrisis. Zo'n crisis kwam haar zeer ongewenst voor, zeker op dit tijdstip, gezien de moeilijke internationale situatie waarin Neder land verkeert. Tenslotte was de liberale fractie de enige, die in haar geheel tegen alle drie de wetsontwerpen stemde. „De regering staat erop, dat de politieke kwestie wordt gesteld. De behandeling van deze wetsvoorstellen heeft al zo lang ge duurd en er is toch al zoveel verti-aging, dat de regering de verantwoordelijkheid beslist niet kan dragen, wanneer de wets ontwerpen niet in hun geheel worden aan vaard". Met deze woorden hakte minister Hofstx-a de knoop door aan het einde van het tweedaags debat, waarin hij van katho_ lieke zijde zo'n heftig verzet ontmoette. Het gelukte de heer Hofstra niet zijn katholieke opposant, mr. Ph. van Campen, te overtuigen van de wenselijkheid de in vesteringsaftrek opgeschort te laten. De heer Van Campen, die directeur is van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, vond dat. de minister niets van de menta liteit der ondernemers begreep als hij be weerde dat herstel van de investerings aftrek de particuliere investeringen weer zou opjagen. Er is juist een neiging tot afremmen, meende hij. „Duw in verkeerde richting' „Minister Hofstra doet zich voor als de personificatie van het evenwicht. Hij wil neutraal zijn in deze fase, nu de conjunc tuur aai-zelt". aldus de heer Van Campen. „Maar hij doet juist wat hij zegt niet te willen: Hij geeft met dit wetsontwerp een duw in de verkeerde richting. Want door de voortgezette schox-sing der investerings aftrek wox-dt het pax-ticuliere bedx-ijfsleven een stuk eigen kapitaal ontnomen. Deze schorsing deugt niet als dekkingsmiddel: Juist in het licht van de Indonesische ge beurtenissen moet het eigen kapitaal zoveel mogelijk in het bedrijf blijven", aldus de K.V.P.-woordvoerder. Gesteld voor de keuze van investerings aftrek of vervroegde afschrijving, meende de heer Van Campen eerstgenoemde facili teit de voorkeur te moeten geven: „Ik heb daar het offer van het verlies der vervroeg de afschrijving voor over," zei hij.Tenslotte gaf hij de minister nog een kans: Indien de regering kon toezeggen, dat in de komende industrialisatienota ook de wenselijkheid van het herleven der investeringsaftrek aan de orde zou worden gesteldhetgeen de Tweede Kamer in eer motie-Lucas heeft gevraagd zou de K.V.P.-fractie daarin misschien aanleiding zien haar ver- zet tegen het wetsontwerp op te geven. Minister Hofstra kon deze toezegging echter niet doen. Hij zei zich niet te kun nen binden ten aanzien van het tijdstip waarop de investeringsaftrek zou kunnen hei-leven. „Ik wil de ruimte hebben dit te doen op het moment, dat mij het juiste lijkt, hetzij vóór, hetzij na de industriali satienota, die omstx-eeks april wordt ver wacht", aldus minister Hofstra. Enkele lichtpunten In de algemene financiële situatie zag minister Hofstra enkele lichtpunten. De betalingsbalans vertoont nu elke week een overschot van enkele tientallen miljoenen. Deze deviezenaanwas betekent tevens een verruiming van de geldmarkt. Acute moei lijkheden bij de financiering der rijksuit gaven doen zich op het ogenblik niet voor. Men moet echter ook rekening houden met de terugbetaling van kox-tlopende buiten landse leningen ten bedrage van een half miljard, waardoor het saldo weer ver dwijnt. Ontegenzeglijk vertoont de kapitaalmarkt enige ontspanning. De rente vertoont een neiging te dalen tot onder de 6 percent. Daartegenover staat de stijging van het werkloosheidscijfer tot boven de 100.000. Het centrale probleem is, hoe een even wicht in de financiële sfeer tot stand te bx-engen zonder de werkgelegenheid al te zeer aan te tasten. Aan plpannen is geen gebrek, verzekerde de bewindsman: Er is een behoorlijke hoeveelheid projecten in portefeuille en er is ook een aantal nor male werken blijven liggen, waarvoor de plannen al klaar waren. Vooral geen angstpsychose Minister Hofstra waarschuwde tegen de angstpsychose, die hier en daar de kop op steekt. „Wanneer wij elkaar elke dag aan praten. dat het zo slecht gaat en ons ge dragen alsof er een depressie is, dan bren gen wij zelf een mogelijke depressie nader bij. Wanneer de investeringen thans terug lopen, is dat na de grote expansie van vorige jaren geenszins abnormaal. Herstel der investeringsaftrek moet wachten tot het ogenblik, waarop deze maatregel' de meeste uitwerking zal hebben," aldus de minister. Nog vele andere bezwaren werden door minister Hofstra tegen het katholieke standpunt naar voren gebracht. De verant woordelijkheid voor de industrialisatienota ligt in de eerste plaats bij minister Zijlstra. Deze nota heeft bovendien een geheel ander karakter dan het probleem waar het hier om gaat: De nota betreft de industria lisatie op lange termijn, en wij praten over de vraag of de investeringsaftrek .een jaar eerder of later zal worden hersteld, aldus de bewindsman, die tenslotte opmerkte dat hij geen principieel verschil van mening zag, maar slechts een kwestie van waar dering: het afwegen van de investerings aftrek tegen de vervroegde afschrijving. Aangenomen Nadat de heer Van Campen had ver- klaard dat zijn fractie, op een enkele uit zondering na, toch vóór zou stemmen in verband met de politieke gevolgen van een verwerping der voorstellen, werd het wetsontwerp tot verlenging van de schor sing van de investeringsaftrek en vex-len- ging van de vervroegde afschrijving met 46 tegen 9 stemmen aanvaard. Behalve de zeven V.V.D.'ers stemden de heer Koops (K.V.P.) en de heer Reijei's van de C.H.U. tegen. De verhoging van de omzetbelasting op sigai-etten, televisietoestellen, auto's en banden werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met aantekening dat V.V.D., C.P.N. en de heer Koops geacht wilden worden te hebben tegengestemd. De verhoging der vermogensbelasting tenslotte kreeg 46 stemmen en 11 tegen (de zeven V.V.D.'ers en de heren Kolff, Van Bruggen. Reijers en Lichtenauer van de C.H.U.). Na de stemming haastten zich bijna alle senatoien, de heer Van Campen voorop, naar de regeringstafel om minister Hofstra en minister-president dr. Drees, die het gehele debat had bijgewoond, te feliciteren. De politierechter te Groningen heeft de 20-jarige H. J. J. uit Groningen wegens dienstweigering conform de eis veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf en een jaar x-ijkswerkinrichting. Uit gewe tensbezwaren (Jehovah's getuige) had hij geweigerd in militaix-e dienst te treden. Hij moest toen voor de speciale onder zoekcommissie vex-schijnen, die de gewe tensbezwaren als echt erkende. Daarop moest hij voldoen aan de ministeriële be schikking om dienst te doen in een andere tak van staatsdienst, namelijk de giro dienst. Ook deze burgerdienst heeft ver dachte geweigerd, omdat hij als bedienaar van het evangelie zich niet kon laten be knotten door de burgerdiénst. Hij voelde zich door God geroepen en hij zou bij zijn standpunt blijven. De officier van Justitie wees ex-op, dat de maatregel van burgerdienst er is om te voorkomen, dat men profiteert van even tuele gewetensbezwaren. De officier van Justitie eiste vier maanden gevangenis straf en een jaar rijkswerkinrichting. De politierechter veroordeelde verdachte confoi-m de eis. Tijdens afwezigheid van de bewoners is een woning te Kuikhorne bij Veenwouden, bewoond door het echtpaar Veenstra, tot de grond toe afgebrand. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze brand. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Ax-gentinië: m.s. „Uruguay Star" 11 feb.; Austx-alië: s.s. „Himalaya" 11 feb. en s.s. „Strathmore" 13 feb.; Bra zilië: m.s. „Uruguay Star" 11 feb.; Canada: m.s. „Noordam" 13 feb.; Chili: via New York 13 feb.; Indonesië: s.s. „Radja" 13 feb.; Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nas sau" 11 feb.; Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Pa- troelus" 11 feb.; Nieuw-Zeeland: via Enge land 15 feb.; Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" 15 feb.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11