Sukarno keert reeds volgende week naar Djakarta terug OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Antara meldt verdeeldheid onder opstandige leiders Amerikaans ruimteproject burgerlijk of militair HET WEER Rusthuis in Fries dorpje afgebrand Oliemaatschappijen vrezen de ontwikkeling op Sumatra zü Engeland ontkent plan tot halvering troepen in Duitsland we MORRIS êeforet/oc/èu komen tussen twee vuren te zitten Geleerden willen het internationaliseren Britse auteur Charles Morgan overleden 72e JAARGANG No 178 Roofoverval op bejaarde drogiste in Geldermalsen Het woord is aan Jones benoemd tot ambassadeur in Djakarta Natuur en techniek Drie doden in het verkeer Nieuw compromis-voorstel van B nn Man verdronken Amsterdamse poëzieprijs Lichte vorst Twee bejaarde vrouwen kwamen in vlammen om Bouw van 623 woningen in Amsterdam stilgelegd DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 26 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OSAKA (Reuter) President Sukarno zal volgende week naar Indonesië terug vliegen, zo heeft John Senduk, zijn pers chef, in Osaka bekendgemaakt. Senduk, die namens de president sprak, zei, dat er geen communisten zitting heb ben in de Indonesische regering, „ook al lijkt het zo voor andere landen". Voorts wordt vernomen, dat de Indo nesische officieren, die naar Japan zijn gekomen, woensdag wéér een af gevaardigde naar Osaka hebben ge zonden om hun zaak nogmaals aan president Sukarno uiteen te zetten. Een aantal leden van het gevolg van de president verklaarden, dat zij „bijzonder bezorgd" zijn over de toestand in Indo nesië. Zij wilden niet dat hun naam genoemd zou worden. President Sukarno heeft zelf als reden voor zijn ontijdige terugkeer naar Indone sië opgegeven dat zijn vrouw een baby ver wacht. In een verklaring ontkende hij de berichten in de Japanse pers, dat de „jonge kolonels" van het Indonesische leger hem een ultimatum hadden gesteld. DJAKARTA (UP) Majoor Harsono, de woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft tegenover journalisten verklaard, dat een aantal militaire commandanten uit Su- Woensdagavond hebben twee mannen in Geldermalsen een roofoverval gepleegd op een 72-jarige alleenwonende drogiste M. B. Zij zijn met een bedrag van vier- tot vijfhonderd gulden verdwenen. De mannen, die rode zakdoeken voor hun gezicht hadden gebonden drongen om ongeveer negen uur het woon-winkelhuis van de oude dame binnen. Zij staken haar een prop in de mond en bonden haar op een stoel vast. Nadat zij het geld gevon den hadden, sneden de mannen de tele foondraad door en verdwenen. De vrouw, die bij de worsteling met de insluipers licht aan het gelaat was ge wond, kon zich weer loswerken en heeft via de buurman de politie gewaarschuwd. Het onderzoek werd onmiddellijk met een politiehond begonnen. Een signalement van de mannen heeft mej. B. niet kunnen geven. matra in Djakarta zijn aangekomen voor het voeren van besprekingen met de chef staf van het leger, generaal-majoor Abdul Haris Nasution. De commandanten zijn kolonel Barlian van Zuid-Sumatra, luitenant-kolonel Has san Kasim, waarnemend commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Sja- maoen Gohara, de waarnemend comman dant van Atjeh (noordelijkste deel van Sumatra) en de regimentscommandant van Tapanuli, majoor Sahalu Hutabarat. Verdeeldheid? De regeringswoordvoerder vestigde er de aandacht op, dat de commandant van Zuid-Sumatra, kolonel Barlian, tot dusver generlei verklaring over deze kwestie heeft afgelegd. Barlian wil een verandering, en dat weten wij, maar hij is kennelijk van mening, dat de kolonels in Midden-Sumatra te ver gaan", zo zei hij. MANILLA (UP) Vandaag is een Indo nesisch regeringskoerier over Manilla naar Djakarta gereisd. Hij heeft in Tokio drin gende instructies van Sukarno voor de centrale regering ontvangen en spoedt zich thans naar Djakarta. De opstandige be weging op Sumatra houdt rekening met een militair optreden van de centrale re gering, wanneer de eisen van de opstan delingen niet worden ingewilligd, en heeft geschat, dat zulk een optreden in juli of augustus verwacht kan worden. Intussen meldde de directeur van het persbureau Antara uit Tokio, dat kolonel Warouw, de Indonesische militaire attaché in Peking, in het onderhoud met Sumual zou hebben vernomen, dat er onder de deelnemers aan de bijeenkomst op Suma tra verschil van mening had geheerst over de vraag of er een nieuwe regering zou worden gevormd dan wel een islamitische staat Sumatra moest worden uitgeroepen. Volgens Malik waren de militaire leiders, die de bijeenkomst bijwoonden, er vóór om geweld te gebruiken, terwijl de politici hiertegen waren. Hatta by Nasution Intussen stelde het invloedrijke socia listische dagblad „Pedoman" heden in een hoofdartikel de vraag, wat de chef staf van het leger, generaal-majoor Nasution, heeft besproken met de voormalige vice-presi dent dr. Mohammed Hatta, toen hij deze twee dagen geleden een bezoek bracht. Volgens berichten in de pers heeft dit ge- SINGAPORE (UP) In kringen van oliemaatschappijen met grote concessies op Sumatra maakt men zich ernstige zor gen over de ontwikkelingen op Sumatra. Tot op heden heeft de aanwezigheid van olie-installaties op Sumatra kalmerend ge werkt. De reden is, dat stopzetting van de olie-uitvoer naar Java daar onmiddellijke gevolgen zou hebben. Toen vorig jaar op de olievelden van Sumatra (grotendeels van de B.P.M.) één dag gestaakt was, bleek al dat de elektrische centrales en de ben zinestations op Java bijzonder kleine re serves hebben, waardoor een stagnatie zich zeer sne] deed voelen. Hoge Indonesische regeringsfunctionarissen hebben in decem ber vorig jaar reeds in vertrouwen toe gegeven, dat de Indonesische regering zich juist daarom onthouden heeft van het tref fen van maatregelen tegen de B.P.M. Want de bronnen, de raffinaderijen en de tank schepen van deze maatschappij zijn voor Java van levensbelang. Op Sumatra beseft men, dat het in be drijf blijven van de olie-installaties alleen al terwille van de werkgelegenheid voor Sumatra van groot belang is. Maar men is allerminst voldaan over het feit dat de oliemaatschappijen hun royalties in vreem de valuta rechtstreeks aan de regering te Djakarta afdragen. Men is van oordeel, dat Sumatra een veel te klein aandeel in de olie-opbrengsten krijgt, maar tot dusver heeft men deze zaak niet op de spits wil len drijven. Mocht het tot een openlijk conflict ko men. dan schijnt het zeker, dat Sumatra de olieleveranties aan Java ogenblikkelijk zal stopzetten, op welke wijze dan ook. En tevens realiseert men zich, dat de Suma- tranen dan stopzetting zullen eisen van het betalen van royalties of belastingen aan de regering te Djakarta en wellicht zullen eisen dat deze betalingen dan wor den overgeheveld naar de eventuele tegen regering van Sumatra. De oliemaatschappijen zouden hierdoor in een moeilijke positie geraken, en wel licht gedwongen worden beslissingen te nemen welke tot internationale verwikke lingen kunnen leiden. De moeilijkheden zijn al begonnen. De openingszet in een schaakspel vol verwik kelingen en moeilijke zetten schijnt de verklaring van de centrale regering te zijn. dat de B.P.M. zekere exploratieconcessies dient, terug te geven Hoewel deze conces sies sinds de Tweede Wereldoorlog nog steeds niet volledig zijn. en er dus in feite van verleende concessies geen sprake is, realiseert men zich in kringen van de olie-industrie, dat deze bekendmaking het begin is van een reeks volgende, die over het hoofd van de directies heen op de re bellerende Sumatranen gericht zijn. sprek, dat maandag werd gehouden, „vrij lang geduurd". De woordvoerder van het leger weigerde, over dit bezoek mededelin gen te doen. De voorzitter van de Indonesische socia listische partij (P.S.I.), Sutan Sjahrir, heeft woensdagavond medegedeeld, dat hij geen uitnodiging heeft ontvangen om zaterdag op een massa-bijeenkomst in Padang te spreken. Gevraagd of hij naar Sumatra zou gaan, antwoordde Sjahrir: „op het ogen blik niet, neen." Radio Padang had omge roepen, dat Sjahrir een van de prominente politici was, aan wie gevraagd was de bijeenkomst toe te spreken. Sutan Sjahrir is vroeger premier geweest van Indonesië. TOKIO (Reuter) De leiders der Indo nesische „rebellen", die zich in Tokio be vinden. hebben donderdag verklaard, dat president Sukarno zijn laatste kans om zich met hen te verstaan, heeft gemist. Tegenover journalisten verklaarde een woordvoerder dezer rebellen, die de groep „jonge kolonels" op Sumatra vertegen woordigen: „Wij zijn vastbesloten de com munisten te verwijderen. Als zij ons met communistische troepen willen aanvallen, moeten zij dat maar doen". De woordvoerder der „rebellen" ver klaarde, dat de jonge kolonels niet van plan zijn tot actie over te gaan, voordat hun radiostation op Sumatra de vorming van een revolutionaire regering heeft be kend gemaakt. Waarschijnlijk zal dit vóór maandag geschieden, doch hij weigerde te zeggen waaruit die actie zou bestaan. In een interview voor de Japanse tele visie zeiden drie leden van de „rebellen- missie" woensdagavond, dat hun revolu tionaire regering dr. Hatta tot premier zal benoemen. Indien deze dit mocht weigeren, zou iemand anders daarvoor worden aan gezocht. V o n M o 11 k e Iedere oorlog is een nationale ramp, of hij gewonnen wordt of niet. WASHINGTON (AFP) Het Witte Huis heeft woensdag de benoeming bekendge maakt van M. P. Jones, thans onderminis ter van Buitenlandse Zaken, belast met kwesties betreffende het Verre Oosten, tot ambassadeur in Indonesië. Jones volgt Allison op, die naar Wash ington is teruggeroepen. De benoeming van Jones moet door de Senaat worden bekrachtigd. De Amerikaanse consul- generaal te Hongkong, Everett Drumtight, wordt ambassadeur op Formosa. In de betonnen controlekamer, waar men de seinen van de Amerikaanse kunstmaan opvangt en verwerkt, waar elektronische apparatuur van onschat bare waarde staat, heeft men last van muizenDe enige manier, die de technici konden vinden om zich van de plaag te verlossen, bestaat in een muizenval van een paar cent. Het zesjarig dochtertje van de familie Heyn uit de Brugstraat te 's-Hertogen- bosch is bij het spelen tegen een passeren de papierauto gelopen. I-iet kind werd te gen het wegdek gesmakt en overleed een halfuur later in het Groot Ziekengasthuis De 27-jarige vrouw W. S. uit Winters wijk is op de rijksweg bij Tegelen door een vrachtauto aangereden. Zij overleed ter plaatse. Tijdens het spelen met een lorrie nabij de houtwarenfabriek Verwaal te Waddinx- veer. is de 5-jarige C. A. W. Driesse om het leven gekomen. Het knaapje lag voor over op een lorrie, toen deze zich in be weging zette. De das van het jongetje kwam tussen de wielen, tengevolge waar van een nekwervel brak. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn persconferentie medegedeeld, dat men een groep geleer den onder leiding van zijn speciale assis tent James R. Killian gevraagd had een programma samen te stellen van de Ame rikaanse ruimtevaartplannen. De geleerden zullen een studie maken van wat mogelijk en waarschijnlijk is op het gehele gebied van de ruimtevaart, voor zover dit niets te maken heeft met de de fensie, aldus Eisenhower. Op de vraag of hij het mogelijk acht dat de V.S. binnen tien jaar een raket heen en weer naar de maan zenden, antwoordde de president, dat hij en zijn deskundige KUNSTMANEN ROND AARDE [Blan Spoetnik 2~1 [ix-Spoetniklj N V 0 BONN (UP) De Westduitse Bondsre gering heeft een nieuw compromis-aan bod gedaan in het geschil met Engeland over de stationeringskosten. De bondsre gering heeft zich bereid verklaard, 100 miljoen pond sterling bij de Bank of Eng land te t eponeren ten einde de Engelse deviezenpositie te versterken. Voor dit volle bedrag wil de bondsrege ring dan wapenleveringen van Engeland betrekken. Het vorige aanbod bedroeg 65 miljoen pond. De Westduitse regering b 1 i j f t bij haar weigering om rechtstreeks bij te dragen in de legeringskosten. Van welingelichte zijde te Londen is ver nomen, dat de eerste indruk te Londen is, dat het nieuwe voorstel voor Groot-Brit- tannië onaanvaardbaar is. Het voorstel komt neer op een aanbod van een lening. Politieke buitenlandse kringen in Bonn geloven, dat Engeland het aanbod moei lijk zal kunnen afwijzen. Het komt, op zijn minst genomen, neer op een garantie aan de Britse industrie, dat vooi 100 miljoen pond Britse industrieproducten zullen wor den afgenomen. LONDEN (UP) Engeland heeft offi cieel, ontkend, dat het de helft van zijn strijdkrachten in Duitsland terug zou trek ken, als de regering van Bonn zou weige ren aan hun onderhoud bij te dragen. Berichten in de Engelse pers hadden vandaag meegedeeld, dat de weigering van Duitsland om bij te dragen aan de lege ringskosten van o Engelse strijdkrachten wel eens tot resultaat zou kunnen hebben, dat twee van de vier divisies teruggetrok ken zouden worden. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de Engelse regering niet zulk een beslis sing heeft genomen. De Engelse woordvoerder zei, dat er een oplossing gevonden zou moeten worden via de NAVO. In Londense diplomatieke kringen voor spelt men het Westduitse aanbod, een be drag van 100 miljoen pond sterling bij de Bank of England voor de aankoop van wa pens te deponeren, een koele ontvangst. Een woordvoerder van het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken weigerde commentaar te leveren, daar het aanbod volgens zijn zeggen nog niet formeel aan de Engelse regering was gedaan. In Engelse diplomatieke kringen wjjst men er voorts op dat het aanbod geen garanties bevat dat inderdaad Engelse wapens zullen worden verkocht. Men her innert in dit verband aan het Westduitse besluit, geen Engelse vliegtuigen en tanks te kopen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR; HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING f Baan Amen-l| 4 ikaanse I 0 Slarlplaais vd. Amerikaanse kunstmaan kunstmaan Op de Maas ter hoogte van de werf De Jong bij IJselmonde zijn 't 670 ton meten de motorschip „Koningin Juliana" en de sleepboot „En Avant 26" niet elkaar in aanvaring gekomen. De „En Avant" kwam uit de richting Dordrecht en sleepte een lege modderbak, de „Labor 71". De „Ko ningin Juliana", die stroomopwaarts voer, moest voor een ander schip uitwijken en kwam daardoor in aanvaring met de sleep Op de modderbak stonden twee mannen Een van hen, de 64-jarige A. Snijders uit Dordrecht, sloeg overboord en verdronk. Op advies van de jury is de poëzieprijs- b-1957 van d° gemeente Amsterdam (voor een in 195S in de Nederlandse taal in bun dels of tijdschriften gepubliceerd gedicht), groot vijfhonderd gulden, toegekend aan Jan Hanlo voor zijn gedicht „Niet onge lijk", gepubliceerd in Gard Sivik, no 5, 1956. De jury bestond uit de heren ds. W. Barnard (Guillaume van der Graft), D. A. M. Binnendijk en Bert Schierbeek. Brandweerlieden bezig met de nablus sing tussen het puin van het verwoeste rusthuis voor bejaarden te V eenwouden. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Opklaringen afgewisseld door enkele sneeuw- of hagelbuien. Vannacht in het binnenland lich te vorst; morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. In twee uur tyds is woensdagavond het „Talmahuis" in Veenwouden in de ge meente Dantumadeel in Friesland, een verpleeg- en rusthuis voor hulpbehoevende bejaarden tot de grond toe afgebrand. Twee inwoonsters, de 94-jarige mevrouw T. DijkstraIlibma en de 83-jarige me vrouw R. de VriesReintjes zijn om het leven gekomen. De brand is ontstaan in een van de beide zijvleugels van het gebouw, op een dienst bodenkamertje, vermoedelijk door kort sluiting fn een lamp. Omstreeks half zes ontdekte de huishoudster, mevrouw Hovin- ga het vuur en op haar alarm kwamen de brandweren van Murmerwoude (gem. Dan tumadeel), Bergum (gem. Tietjerkstera- deel), Leeuwarden, Dokkum en Veenwou den, maar zij konden niets meer uitrichten dan de huizen aan de overzijde en een aan grenzende boerderij tegen het vuur be schermen, want de zeer krachtige westen wind (windkracht tien) en gebrek aan wa ter maakten het blussingswerk zeer moei lijk. De wind had het „Talmahuis" trou wens reeds in een vuurzee veranderd toen de brandweren arriveerden. Tegen kwart over zeven was er van het gebouw, dat bestond uit een parterre, een eerste verdie ping en een zolder, niet meer over dan een rokende puinhoop. De geraamde schade bedraagt bijna een miljoen gulden. De stichting, die voorts nog het in de buurt gelegen „Talmahuis-rustoord" exploiteert, is verzekerd. Het reddingswerk van de 45 verpleging behoevende bewoners, geschiedde zeer snel met hulp onder meer van de omwonenden en van een groot aantal arbeiders, die met de trein in Veenwouden aankwamen en de vlammen reeds uit de trein hadden gezien. Zij holden meteen uit het station naar het „Talmahuis" toe en hielpen de bejaarden naar buiten brengen, soms met bed en al. Een eerste onderdak vonden vele oudjes bij particulieren in de omgeving. Later werden zij met auto's van inwoners uit Veenwouden naar liet „Talmaoord" ge bracht, waar ook reeds de ernstig zieken met tien ambulancewagens uit Leeuwar den en Dokkum naar toe waren gebracht. Een van de bewoners moest wegens een gebroken been in een ziekenhuis in Dok kum worden opgenomen. De burgemeester van Dantumadeel, mr. P. T. van der Herberg gaf leiding aan het reddingswerk, hy stond tot het laatste ogenblik op de bovenverdieping van het gebouw. Er werden in het „Talmahuis" 29 vrou wen en 15 mannen verpleegd, van wie twee echtparen. Zij zullen nu worden on dergebracht in het „Talma-oord", in de „Rensma-State" te Driessum, de „Ee- burght" te Bergum en de „Bennema-State" te Hardegarijp. De Talmahuizen worden in Friesland, Gelderland en Groningen geëxploiteerd door de stichting „De Christelijke Vereni ging tot Verpleging van Bejaarden", die ongeveer dertig jaar bestaat. Het nu afge brande „Talmahuis" was sedert drie jaar speciaal tot verpleeghuis ingericht en er bestonden plannen tot een vrij aanzienlijke uitbreiding. Het had een staf van twee verpleegsters, en 21 dienstmeisjes onder leiding van directrice mej. J. Blacquière. Tijdens de brand leverde een sproeiende vonkenregen, veroorzaakt door de bran dende kapokmatrassen een groot gevaar op voor de huizen aan de overkant. In een boerderij, schuin tegenover het verpleeg huis, heeft men zelft tot tweemaal toe een begin van brand moeten onderdrukken. vrienden, die hij dit soort dingen had ho ren bespreken, de laatsten zullen zijn om een tijdschema te voorspellen. WASHINGTON De Vereniging van Amerikaanse geleerden heeft er dinsdag op aangedrongen, dat het ruimteonderzoek van geleerden van alle landen onder auspi ciën van een UNO-bureau te laten geschie den. Men vroeg de Amerikaanse regering als eerste stap in deze richting verdere Amerikaanse onderzoekingen liever onder burger- dan militair beheer te laten doen. De vereniging van geleerden stelde zich achter een wetsontwerp van senator An derson volgens hetwelk de Amerikaanse Commissie voor Kernenergie een natio naal laboratorium voor ruimte-onderzoek onder burgerleiding moet oprichten en sa menwerking met andere landen moet zoe ken om tot oprichting van een internatio naal laboratorium te kunnen komen. CHICAGO (AFP) Professor Fred Whipple van de universiteit van Harvard heeft woensdag verklaard, dat Ameri kaanse technici gereed zijn om volgend jaar een raket met een ontplofbare lading naar de maan te zenden. Hij voorspelde dat ir. 1965 een bemande satelliet zal wor den gelanceerd en dat in 1968 de eerste mensen op de maan zullen landen. (UP) In Washington is woensdag be sloten een commissie in te stellen, die moet uitmaken of een burgerlijke of een mili taire instantie de leiding moet hebben van de Amerikaanse ruimtevaartprogramma's. Men vex-wacht, dat de senaat dit besluit snel zal bekrachtigen. De bouw van 323 systeemwoningen in Geuzenveld, Amsterdam-west, voor de vereniging „Eigen Haard" is woensdag stilgelegd. De n.v. Nederlands Bouwsyn- dicaat, die dit werk had aangenomen, heeft alle te werk gestelde arbeiders, geschool den en ongeschoolden, tezamen ongeveer 230 man, met vergunning van het arbeids bureau ontslagen. Daarmede heeft een door de E.V.C. ge leide staking tot een massa-ontslag geleid en tot het stilleggen van een groot bouw project. De oorzaak is de beslissing van het bouwsyndicaat om geen zwarte lonen meer te betalen, althans de conjunctuur toeslag (die de arbeiders werd uitbetaald boven de wettelijk vastgestelde lonen) te halveren. De bekende Engelse roman- en toneel schrijver, essayist en criticus Charles Mor gan is in Londen plotseling overleden. Hij werd vierenzestig jaar. Van zijn werk worden vooral zijn romans in ons land veel gelezen. Eén van zyn bekendste boeken „The Fountain" (De fontein) speelt zich af in Nederland tydens de tweede wereldoorlog, waaraan Morgan als officier van het Engelse Leger heeft deelgenomen. Voor het laatst heeft hy ons land bezocht in 1954 ter gelegenheid van het zesentwin tigste PEN-congres. Als voorzitter van deze internationale organisatie van letter kundigen hield Morgan toen in Amster dam een rede over het thema vrede en vrijheid, welke diepe indruk maakte. Charles Morgan werd op 22 januari 1894 in het Engelse graafschap Kent geboren en studeei'de aan de universiteit van Oxford. In 1914 behoorde hij tot de Royal Naval Reserve, die op Churchill's initiatief naar België werd gezonden met de bedoeling deel te nemen aan de verdediging van Antwerpen. Later werd Moi'gan in Neder land geïnterneerd, nadat de pogingen bij Antwerpen waren mislukt. Hij kwam op nieuw in dienst tijdens de tweede wereld- oox-log en als officier de liaison deed hij bij een bezoek aan de Franse vloot de inte ressante ervaring, dat niet alleen de Franse officieren, maar ook matrozen zijn in het Frans vertaalde romans hadden gelezen. In ons land hebben na „The Fountain" (in 1933 bekroond) zijn romans „Sparkenbroke" en „The Voyage" wel de meeste aandacht getrokken. Zijn eerste roman was „Gunroom", waarin hij ervaringen uit zijn diensttijd bij de ma rine schreef.Om onbekende reden is dit boek kort na het verschijnen uit de handel ge nomen. Later schreef hij nog onder andere „Portrait in a mirror" (1929). Hij schreef enige essays, onder meer „Reflections in a mirror" (1944) en „Liberties of the mind (1951). Van zijn toneelstukken zijn de bekendste „The flashing stream" (De fonkelende stroom) en „The river line" (Via Lissabon). Morgan's werk is zeer doorwrocht. Het draagt het kenmerk van langzame, zorg zame wording. Sommige van zijn werken hebben een mystieke inslag.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1