(jPanda en de wijze Meester Haags hof behandelde poging tot moord op IJzendijkse wethouder Lichte vorst In te langzaam tempo verdwijnen te kleine landbouwbedrijven Opnieuw tien jaar tegen Belg geëist Wereldnieuws 2 Resultaten van Merck Sharpe and Dohme te Haarlem zijn uitstekend Minimum staalprijzen voor export buiten E.G.K.S. verlaagd Beijnes probeert trams toch te leveren Agrarisch congres Partij van de Arbeid Gecoördineerd nationaal-ruimtelijk beleid is onontbeerlijk PEGEM-lening overtekend Dividend Mendes Gans Spaarcijfers januari van Nutsspaarbank Haarlem Nutsspaarbank Zandvoort OPMERKING AAN DE LEESTAFEL II Machinefabriek Breda Grotere produktie van de „Willem Barendsz" ió het zo Wind uit één richting DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 Het Haagse gerechtshof heeft woensdag de gehele dag besteed aan de behandeling van de strafzaak tegen de 27-jarige Bel gische vlasser L. C. uit IJzendijke, die door de rechtbank in Middelburg tot tien jaar gevangenisstraf is veroordeeld terza ke van poging tot moord op de IJzendijk se wethouder C. J. Doens, op zaterdag avond 12 januari nabij de Belgische grens gepleegd. De verdachte heeft van het be gin af aan zijn schuld ontkend. Voor het Haagse Hof zei hij: „In het dossier zijn vele feiten en woorden verdraaid, zodat ik onschuldig veroordeeld ben voor een feit, waaraan ik part noch deel heb ge had". Wethouder Doens, 41 jaar, een landbou wer, was op de bewuste zaterdagavond in de stal van zijn bedrijf bezig de koeien te voederen. „Nu gaan we afrekenen", riep plotseling een stem uit het duister bij de staldeur. Iemand met een zaklantaarn in de hand schoot hierna de wethouder-land bouwer in de buik. De heer Doens kon de schutter grijpen en er volgde een worste ling, waarbij de gewonde man in zijn aan valler pertinent L. C. herkende. C. vlucht te en de zwaar bloedende en levensge vaarlijk gewonde landbouwer sleepte zich naar een naburige boerderij. De in aller ijl gewaarschuwde rijkspolitie begaf zich onmiddellijk naar de woning van C., die echter niet thuis was, doch die een paar uur later werd gearresteerd in een café. De vlasser verklaarde toen niets van het gebeurde te weten. „Ik ben vanavond per fiets naar een vriend in St. Laurijns, een dorpje vijftien kilometer van IJzen dijke, even over de Belgische grens, ge gaan", zei hij, „maar ik zag geen licht branden en dus vermoedde ik dat hij niet thuis zou zijn. Daarop ben ik teruggere den en naar het café gegaan". Maar bij onderzoek bleek dat in de wo ning van de vriend die avond wel dege lijk licht had gebrand en dat dit licht van buiten af goed te zien was. Zeer veel aandacht besteedde het ge rechtshof aan de omstandigheid, dat ten tijde van de arrestatie bij de verdachte een wondje in de nek werd geconstateerd. De wethouder had namelijk verklaard tij dens de worsteling de verdachte in diens nek te hebben gekrabd. Gevraagd naar het ontstaan van dit wondje, antwoordde de verdachte dat hij het een dag eerder had opgelopen, bij het uitscheren van zijn nek.Een wachtmeester van de rijkspolitie verklaarde chter dat hij het wondje van nabij had bekeken en dat de nekharen er om heen te lang waren om de dag tevoren afgeschoren te kunnen zijn geweest. Bo vendien was het wondje vers; het bloedde nog terwijl onder de nagels van het slacht offer bloedsporen werden aangetroffen. Voorts had men door het luikje van ver- dachtes celdeur gezien, dat hij bezig was zijn overhemd schoon te maken. Er ble ken bloedvlekken op het hemd te zitten. Het slachtoffer werd door het hof ook weer als getuige gehoord. De IJzendijkse wethouder verklaarde dat hij positief de verdachte als zijn aanvaller had herkend. Dr. Loozer, arts uit Oostburg, verklaar de als getuige, dat, indien niet onmiddellijk medisch ingegrepen was, de wethouder gestorven zou zijn. De politiegetuigen verklaarden dat het pistool waarmede verdachte de aanslag zou moeten hebben gepleegd, ondanks mi- nitieze nasporingen waaraan zelfs mijn- detectors te pas waren gekomen on vindbaar was gebleven. Maar daar staat tegenover dat de verdachte bij zijn arres tatie wel een goed functionerende staaf lantaarn bij zich had gehad. Het motief voor de moordaanslag zou liggen in een geschil over de pacht van een stuk grond. De stiefvader van C. voer de een procedure tegen de heer Doens over deze grond. De heer Doens zou eens hebben verklaard dat hy de grond niet Prof Knoppers te New York In de dinsdag te New York voortgezette conferentie over de Europese Gemeen schappelijke Markt is onder andere het woord gevoerd door prof. dr. A. T. Knop pers, oud-hoogleraar in de Farmacologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, thans president van de Merck Sharpe and Dohme International te New York. Prof. Knoppers verklaarde ervan over tuigd te zijn, dat de gemeenschappelijke markt zal worden verwezenlijkt. De erva ringen, die de Beneluxlanden hebben op gedaan, stellen ons in staat, zo zei prof. Knoppers, een beter inzicht te verwerven in de mogelijkheden van het plan voor de gemeenschappelijke markt. Prof. Knoppers deelde mede, dat de on derneming, waarvan hij president is, zich heeft voorbereid op de gemeenschappelijke markt. Verleden jaar heeft de Merck Shar pe and Dohme International immers een fabriek te Haarlem geopend. Deze fabriek werkt op volle capaciteit en de resultaten zijn uitstekend. De fabriek is gereed voor de gemeen schappelijke markt. Beziet men de koop kracht van deze markt, dan ziet men on middellijk de enorme mogelijkheden, die ■ij biedt. (AFP). Naar uit industriële kringen wordt ver- lomen heeft het Brusselse Staalexport- artel besloten tot een drastische verlaging .an sommige minimumexportprijzen voor taalprodukten voor uitvoer naar landen buiten de Europese Gemeenschap voor lolen en Staal. Onder meer wordt de prijs •an betonstaven verlaagd van 112 tot 84 dollar, voor draadstaven van 112 tot 105 dollar, en voorts worden er nog onderhan delingen gevoerd over verlaging van de prijs van dikke plaat van 135 tot 122 dollar en voor scheepsplaat van 177,50 tot onge veer 155 dollar, alles per ton. Door deze verlagingen wil men de minimumprijzen aanpassen aan de huidige marktprijzen. wilde verpachten aan C., omdat deze een flink strafblad zou hebben. De Belg zou hierover erg kwaad zijn geworden. De landbouwer Doens zeide ook voor het hof er absoluut zeker van te zijn dat het C. was geweest die op hem had geschoten en met wie hij had geworsteld. „Deze zaak is wel ernstig, maar niet ingewikkeld", zo begon de procureur- generaal, mr. J. Zaaijer zijn requisitoir. „De bewijsconstructie is eenvoudig. Het belangrijkste element is de verklaring van de heer Doens, die met volstrekte zeker heid zegt de dader te hebben herkend. Er is geen reden om aan te nemen dat deze verklaring onbetrouwbaar is. Een volgen de aanwijzing is de wond in de nek van de verdachte. De verschillende verhalen die C. hierover doet zijn niet waar. Verder komen er nog verscheidene minder be langrijke aanwijzingen. Ik ben ervan over tuigd dat het misdrijf met voorbedachte rade is gebeurd. Deze poging tot moord is een zeer zwaar misdrijf en het motief was gering. Daardoor is deze verdachte gevaarlijk". De procureur-generaal vroeg bevesti ging van het vonnis van de rechtbank in Middelburg: tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. H. A. R. de Mul uit Oostburg, zeide in zijn pleidooi, on der meer dat het bewijs slechts rust op kleine toevalligheden en in het beeld pas sende vermoedens. Wethouder Doens ging altijd des avonds pas tegen tien uur de schuren controleren. Die avond ging hij toevallig omstreeks acht uur, omdat hij naar de radio wilde luisteren. Dat kon C. niet weten. Er staat in het psychiatrisch rapport, aldus pleiter, dat C. geen figuur is die na kalm overleg een agressieve daad zou ple gen. De stiefvader van C. had bovendien het proces over de pacht van het land gewon nen. Het is verschrikkelijk voor een boer een stuk van zijn land te moeten missen, meende mr. De Mul. Doens was daarom voortdurend in gedachten hiermede bezig. Hij dacht daarom voortdurend aan C., die dat stuk grond zou krijgen. Mogelijk heeft hij toen hij aangevallen werd daar door aan C. gedacht en gemeend C. te herkennen. Pleiter vroeg vrijspraak of als het Hof dit nodig achtte een heropening van het onderzoek zodat eventueel nader bewijs materiaal kan worden verzameld. Doordat de bestedingsbeperking bij de n.v. Beijnes Koninklijke Wagons en Rijtui- genfabriek in Beverwijk als gevolg van enige wegvallende orders pijnlijk ging doorwerken, heeft geruime tijd een in krimping van het personeel gedreigd. Thans echter heeft de directie van deze fabriek wellicht een mogelijkheid gevon den, om de fabriek een deels geannuleerde order alsnog te laten uitvoeren. Het gaat hier om het restant (45 stuks) van de aan de gemeente Amsterdam te leveren gelede tramwagens van een "order, die in totaal 70 tramstellen omvatte. Nadat de eerste 25 stellen geleverd waren en het materiaal bijzonder goed beviel, was er geen geld meer om de resterende 45 af te nemen. Beijnes is thans bezig alsnog een oplossing voor de afwikkeling der totale order te vinden. Op deze wijze zou men de huidige tijd van minder gunstige orderportefeuilles kunnen overbruggen. Amsterdam wil voor deze order geld op lange termijn opnemen Binnenkort zal de gemeente Amsterdam opnieuw in onderhandeling treden met de minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken over de financiering van de vijfenveertig tramstellen, die indertijd in bestelling zijn gegeven bij de n.v. Ko ninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens, J. J. Beijnes te Beverwyk. De wethouder voor de bedrijven, mr. F. H. C. van Wijck, heeft contact gehad met ver tegenwoordigers van de vakorganisaties en van de directie van de n.v. over de mogelijkheid tot een spoedige plaatsing van deze order, die ongeveer 18 miljoen gulden vergt, in verband met een dreigen de werkloosheid bij deze fabriek door een verkleining van de orderportefeuille. De gemeente Amsterdam die, naar de mening van de wethouder, een direct ver band ziet tussen de bestedingsbeperking enerzijds en de werkloosheid anderzijds, zou gaarne voor de bouw van deze trams geld op lange termijn willen opnemen, maar meent, dat dit niet in mindering dient te worden gebracht van het geld, dat benodigd is voor nog dringender wer ken in de hoofdstad dan deze trams ter vernieuwing van het wagenpark. Men overweegt, van de vijfenveertig be nodigde gelede tramstellen er nog twaalf te laten bouwen in twee delen ter comple tering van de set, die nodig is voor de al gehele vervanging van de lijnen 1 en 2. De overige 33 denkt men te laten bouwen als driedelig gelede trams, waardoor de vervoerscapaciteit nog belangrijk zal wor den vergroot. Prinses Marie-Christine van België wordt vandaag zeven jaar. In de school van het kasteel te Laken zien wij de jarige aan het werk. Zij wordt hier tegelijk met andere kinderen van haar leeftijd onderwezen. De 5l/> pet lening van de n.v. Provinciale en Gemeentelijke Elektriciteits-Maatschap- pij (P.E.G.E.M.) te Haarlem is dusdanig overtekend, dat bij de toewijzing een be langrijke reductie moet worden toegepast. Commissarissen van de n.v. Amster- damsch Bankierskantoor v/h Mendes Gans en Co. zullen aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen, over het boekjaar 1957 op de gewone aandelen een dividend van 8°/o uit te keren. (Over 1956 werd 7% dividend uitgekeerd.) Bij de Nutsspaarbank in Haarlem is in januari een bedrag van f 2.627 gespaard. Inleg en terugbetaling beliepen respectie velijk f 3.055.382 en f3.052.755. De totale inleg bedraagt thans f 47.777.272. De bank heeft in januari 1012 nieuwe boekjes ver strekt. Bij de Nutsspaarbank te Zandvoort werd gedurende de maand januari 1958 ingelegd een bedrag van f 122.052,79 en terugbe taald 68.869,66. Het bedrag aan stortingen bedroeg 53.183,13. Het aantal ingelegde posten was 537, het aantal terugbetaalde posten 235. Gedurende deze maand werden nieuwe boekjes uitgereikt. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dr. ir. A. Vondeling, tal van Kamerleden, 350 afgevaardigden, vertegenwoordigers van de Belgische en Oostenrijkse socialistische partijen, alsook burgemeester en wethouders van Meppel, bevonden zich onder het gehoor van de heer E. Vermeer, toen deze woensdag in Meppel het twaalfde agrarisch congres van de Partij van de Arbeid opende. Als partij voorzitter constateerde de heer Vermeer een kloof tussen de partij-functionarissen, Kamerleden en degenen, die dagelijks in het agrarische leven staan. De congressen zy'n bedoeld om deze kloof te overbruggen. Agrarisch Nederland leeft in een voort durende worsteling om een nieuwe plaats in de samenleving te vinden. Een nieuwe plaats, niet alleen in Nederland zelf, doch ook in wijder, Europees verband. Ernstig waarschuwde de heer Vermeer tegen wilde bewegingen als die van de „vrije boer", welke niet voor de eerste keer in de agrarische wereld ontstaan. Door onberaden acties kan de toekomst nooit zeker worden gesteld. Men kan met dergelijke goedkope middelen geen nieuwe wegen zoeken, aldus de heer Vermeer. De burgeemester van Meppel, professor mr. A. H. C. Klein, sprak een begroetings rede tot het congres uit, waarna het lid van de Tweede Kamer ir. H. Vreedeling een lezing over „de toekomstige arbeids- behoefte in de landbouw en de tweede in dustriële revolutie" hield. In de stroomversnelling van structuele veranderingen in de landbouw tekenen zich drie, onderling afhankelijke, ontwikkelings- tendensies af, namelijk een sterke daling van het aantal arbeidskrachten, sterk toe genomen mechanisatie en een langzaam op gang komende achteruitgang van het aan tal zeer kleine bedrijven. Met 580.000 mannelijke arbeidskrachten (dertig percent arbeiders) 200.000 paarden, 60.000 trekkers en 20.000 melkmachines daalt het aantal kleine bedrijven niet zo danig, dat het optimisme over spontane bedrijfsvergroting gerechtvaardigd is. Nog. is ruim 81 percent der land- en tuinbouw bedrijven kleiner dan vijftien hectare. De economische arbeidsproduktiviteit in de landbouw is sedert 1950 vrijwel even wijdig aan die van de industrie gestegen. Dit betekent bij gelijkblijvende omstandig heden, dat het aantal arbeidskrachten jaar lijks met anderhalf tot twee percent moet blijven dalen. De ontwikkeling van het boerenbedrijf leidt niet naar het gezins bedrijf Bedrijfsvergroting noodzakelijk In automatisering en gebruik van kern energie in de industrie ligt een groot vraagstuk voor de landbouw, sociaal zowel ADVERTENTIE ttEèn exemplaar is toch veel te weinig l" (Zó boeiend is nu PANORAMA Onder invloed van een randstoring van een depressie die woensdag naar de Balti- sche staten wegtrok wakkerde de wind woensdagavond voornamelijk aan de kust tot storm toe, waarbij in district noord korte tijd 10 Beaufort werd bereikt. Daarna nam de windkracht snel af. De tamelijk zachte lucht werd met naar noordweste lijke richtingen draaiende wind verdreven, waarna koude polaire lucht binnenstroom de. Deze lucht is onstabiel van opbouw zo dat van zee uit enkele sneeuw en hagel buien binnendreven. Ten westen van Ier land bevindt zich een kleine storing die in oostzuidoostelijke richting naar noord- Frankrijk zal trekken. De frontale bewol king hiervan zal misschien tot over de zui delijke provincies reiken waardoor enige sneeuwval mogelijk is; elders komen op klaringen voor die afgewisseld worden door enkele buien. In de koude lucht zal de komende nacht op de meeste plaatsen lichte vorst optreden. Overdag loopt het kwik tot even boven het vriespunt op. WEERRAPPORTEN Temperaturen: bul ten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. «o t-4 ca Vrijdag 7 februari Zon op 8.12 uur, onder 17.38 uur. Maan op 22.25 uur, onder 9.13 uur. Maanstanden 11 febr. 18 febr. 26 febr. 00.34 uur 16.38 uur 21.51 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 februari Hoog water 5.46 en 18.03 uur. Laag water 1.29 en 13.52 uur. Helsinki geheel bew. no -14 0,3 Stockholm sneeuw n -8 0.4 Oslo geheel bew. nno -12 0,5 Kopenhagen geheel bew. nno -7 11 Aberdeen onbewolkt wnw -3 6 Londen zwaar bew. wnw 1 3 Amsterdam hagelbui w 2 8 Brussel half bew. wzw 1 14 Luxemburg zwaar bew. w -0 15 Parijs regen wnw 5 7 Bordeaux geheel bew. zw 7 0 Grenoble zwaar bew. zzw -1 0 Nice onbewolkt n 4 0 Berlijn geheel bew. nw 0 21 Frankfort geheel bew. w 1 2 München regen wzw 2 14 Garmisch P. geheel bew. w 7 0 Zürich regen zw 3 9 Genève regen wzw 2 2 Locarno zwaar bew. wnw 1 0 Wenen zwaar bew. w 6 0 Innsbruck geheel bew. windst. 1 0 Rome zwaar bew. z 10 0 Ajaccio zwaar bew. o 6 0 Mallorca mist windst. 2 0 Algiers zwaar bew. zw 8 0 Den Helder licht bew. w 2 5 Ypenburg half bew. wnw 2 4 Vlissingen zwaar bew. nw 2 1 Eelde half bew. wnw -1 6 De Bilt hagelbui w 1 6 Twente licht bew. wzw -0 13 Eindhoven zwaar bew. w 0 7 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. wzw 1 6 56. Nu Panda ontdekt had, hoe Joris zijn patiënten liet geloven aan de kracht van de magische kuur, vond hij, dat het tijd werd om de wijze meester daarvan op de hoogte te stellen. „Kijk eens!", riep hij, opgewonden op zijn vleiend spiegel beeld wijzend. „Begrijpt u nu waarom al die eh patiënten zo tevreden wa renJoris liet ze geloven, dat ze er na dieehbehandeling allemaal ZO uitzagen!'' Enigszins onthutst bekeek de wijze zijn eigen, verwereldlijkte even beeld. Toen verscheen er een zorgelijke trek op zijn gelaat. „O maar dat mag toch niet!", prevelde hij. „Dat is verkéérd, hoor„Bent u er nu dus eindelijk van overtuigd, dat Joris oneerlijke dingen doet?", vroeg Panda verlicht. „WEL- NEEN!", verduidelijkte de oosterling. „Ik zei alleen maar, dat dit heel V-ERKEERD GEZIEN is van Broeder Goedbloed. Hij geeft de westerling een onjuist beeld van de oosterse wijsheid. Broeder Goedbloed had hen de waarde van het DENKEN moe ten voorhoudenniet die van het waar deloze lichaam „O eh juist!", antwoordde Panda en hij dacht: „Dat is misschien wel te verhelpenmet een andere spiegel!" als technisch-economisch. Schaalvergroting zowel intern bij bedrijfsvergroting als ex tern in de E.E.G. en specialisatie zullen vermoedelijk het antwoord van de land bouw moeten zy'n op de uitdaging van de industrie, teneinde levens- en arbeids voorwaarden in de landbouw op een „aan de stad" gelijkwaardig niveau te brengen. Aansluitend op uiteenzettingen van ir. D. J. Luteijn, lid van Gedeputeerde Staten van Overijsel, over de sociale en economi sche planning in de nieuwe agrarische ge bieden, sprak het Tweede-Kamerlid drs. Th. Westerhout over de „Toekomst van het platteland". In het bijzonder sneed hij daarbij het vraagstuk van het verdwijnen de kleine dorp van ongeveer 200 inwoners aan. De trek naar de grotere kernen ont staat o.a. door vermindering van werk gelegenheid, verbetering van verbindingen, wijziging der onderlinge verhoudingen en verbetering van de sociale positie der land arbeiders Ook het verdwijnen van am- bachts- en middenstandsbedrijven door concentratie in grotere eenheden, versnelt de ontvolking der kleine dorpen. Het func tieverlies dezer kleine dorpen baart door sociale, geestelijke en culturele verschra ling zorgen. Versterking van de economi sche bestaansbasis dezer dorpen door in dustrie stuit op bedrijfseconomische be zwaren en ook op vraagstukken van doel matig grondgebruik. Ruimtelijke hergroepering Gestreefd moet dus worden naar een ruimtelijke hergroepering van de bewoning op het agrarische platteland, samengaande met doeltreffender spreiding van bestaans- bronnen. Daarby acht drs. Westerhout in dustrievestiging onjuist. Hy wenst deze laatste in bepaalde regionale centra gecon centreerd. Een gecoördineerd nationaal- ruimtelijk beleid is daarbij onontbeerlijk, aldus spreker. Daarbij waren tal van de ruim dertig debaters op het congres het niet eens. Zij zouden liever een gemengde agrarische en industriële bevolking in grotere dorpsker nen zien. Een der debaters vroeg speciale aandacht voor West-Friesland, met name voor de koolstreek (Geesterambacht), waar de ontvolking veel sneller gaat dan elders door de slechte bedrijfsuitkomsten. Deze spreker wees ook op het gevaar van de vele woonkernen in de nieuwe polders. In het vierde dorp van de Wieringermeer staan thans ongeveer 90 woningen, be woond door „mensen van elders, die voor de woningnood vluchten, geen economische binding met de polder hebben en voor zeventig percent werkloos zijn", aldus deze spreker. Tal van onderwerpen als krotopruiming en elektriciteitsvoorziening, watervoorzie ning e.d. op het platteland werden even eens ter sprake gebracht. Het congres wórdt vandaag voortgezet. Het bestuur van de n.v. Machinefabriek Breda v/h. Backer en Rueb heeft besloten om aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boek jaar 1957 12 pet. dividend uit te keren. (V.j. eveneens 12 pet en wel 10 pet. in aandelen of contanten, ter keuze van de aandeelhouders en 2 pet. uitsluitend in contanten). Op 26 januari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 27957 barrels (4659 tons) traan, tegen 24942 barrels (4157 tons) traan in het seizoen 1956-'57 over een nagenoeg gelijk aantal produktiedagen. Voor spermolie zijn deze cijfers: 7983 barrels (1330 tons) en 3460 barrels (577 tons). Hierbij valt op te merken, dat de jacht op potvissen in 1957 begon op 10 decem ber (in 1956 op 25 december). De jacht op baleinwalvissen was toege staan met ingang van 7 januari met uit zondering van blauwe walvis en buitrug. waarop pas van 1 februari af mag worden gejaagd. (Wat de buitruggen betreft slechts ge durende vier dagen). In het seizoen 1956-'57 was dit evenzo, aldus deelt de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart mede. Eenvoudiger. In het nationale volkscon gres van communistisch China werd donderdag veel lof toegezwaaid aan het regeringsbesluit om het latijns alfabet in te voeren tegelijk met andere her vormingen op taalkundig gebied. De maatregelen werden onder meer toege juicht cmdat zij de verheffing der ar beidersklasse versnelt en de uitwisse ling met andere landen vereenvoudigt. Ontevreden. Spanje is „niet geheel tevre den" met de Amerikaanse hulpverle ning en wenst een „grondige herzie ning" van de verdragen met de Ver enigde Staten, aldus heeft de oud-minis ter van Buitenlandse Zaken, Martin Artajo, op een bijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Madrid verklaard. Artajo was van 1945 tot februari vorig jaar minister van Buitenlandse Zaken. Kwesties. Premier Nehroe van India heeft woensdag met president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam de Vietnamese en internationale kwesties besproken. Vreedzaam. President Eisenhower heeft een aantal Amerikaanse leiders op het gebied van onderwijs en cultuur ge polst over de mogelijkheid van een in ternationale culturele conferentie ten einde te komen tot een uitsluitend vreed zame aanwending van de wetenschap pelijke ontdekkingen. Diner. Vassili Koeznetsov, een der Russi sche plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken, heeft woensdag avond ter ere van de diplomatieke ver tegenwoordigers van Latijns-Ameri kaanse landen te Moskou een groot diner aangeboden. In diplomatieke kringen ziet men hierin een inleiding tot een Sov jet-campagne van toenadering tot La- tijns-Amerika. Wederzijds. Noord-Korea heeft woensdag de terugtrekking voorgesteld van alle vreemde troepen, die op zijn grondge bied zijn gelegerd, op voorwaarde, dat de Amerikaanse en andere buitenland se strijdkrachten zich uit Zuid-Korea te rugtrekken. Het is voor het eerst dat de regering te Pjongjang uitdrukkelijk voorstelt de Chinese divisies naar hun land terug te zenden. Aga's vader. Het Pakistaanse blad „Star" meldt woensdag, dat prins Ali Khan, de vader van de Aga Khan, is be noemd tot permanent vertegenwoordi ger van Pakistan bij de UNO. Steken. Een 62-jarlge vrouw in Pretoria is woensdag door bijen doodgestoken toen zij en andere passagiers uit een bus stapten. De oude vrouw, miss G. Dyer, kreeg meer dan driehonderd ste ken toen de bijenzwerm aanviel. De an dere passagiers overleefden de aanval hoewel ook zij honderden steken had den. Schoten. Een woordvoerder van de Jor daanse regering heeft woensdag be kendgemaakt, dat een Jordaanse offi cier werd gedood toen een Israëlische patrouille in een dorp in de streek Toel- karem schoten wisselde met een Jor daanse patrouille. Er is een klacht in gediend bij de gemengde wapenstil standscommissie van de UNO. Klachten. Het verluidt dat Sir Winston Churchill, die zich in Zuid-Frankrijk be vindt en de laatste tijd over vermoeid heid klaagt, hoewel hij er gezond uit ziet, de uitnodiging van president Eisen hower om in april diens gast te zijn, nog niet heeft aangenomen. Of hij zulks zal doen hangt af van het advies van zijn dokters. Stewardessen. De „Transworld Airlines" hebben bekendgemaakt, dat de stewar dessen van deze maatschappij voortaan na hun huwelijk in dienst mogen blij ven. Van de 1.300 stewardessen trou wen er gemiddeld driehonderd per jaar. De opleiding van nieuwe stewardessen vormt een grote post op de begroting. Nederzetting. In het gebied van Berlijn zijn onlangs, blijkens een mededeling van de UNESCO, sporen ontdekt van een nederzetting uit de periode van 1.200 tot 800 jaar voor Christus. Behalve de ze vondst bij Berlijn-Lichterfelde, zijn bij Berlijn-Tegel resten gevonden uit 8.Ó00 voor Christus. ADVERTENTIE Koopplan.serieus onderzoeken en proberen.... RENAULT kopen. Gedragslijn, welke nooit teleurstelt1 R. 4: 1 op 17. Dauphine: 1 op 16. Frégate: 1 op 11. Langdurige fabrieksgarantie incl. arb.loon. Vraag eens vrijblijvend nadere inlichtingen GARAGE DEN HOUT ER ZIJN verschillende gebieden op aarde aan te wijzen, waar de wind gedu rende een belangrijk deel van het jaar uit één hoek waait. In ons land kennen we natuurlijk de westenwind als de heersende viindstroming, wat echter geenszins wil zeggen, dat ook winden uit andere rich tingen niet voor de nodige variatie kunnen zorgen! In de voorkeur voor westenwind staat ons land overigens niet alleen, want in het algemeen kan worden ge zegd, dat op het noordelijk halfrond een brede baan van heersende westenwinden over de Verenigde Staten, Europa en een deel van Azië loopt. Aan de polen heerst een andere circula tie. Rustig afkoelende lucht daalt neer op de koudepool - die, zoals bekend is, niet met de aardpool samenvalt - en waaiert zo nu en dan met grote massa's tegelijk, uit. Deze uitwaaierende luchtstromingen bewegen zich niet symmetrisch van de polen af, maar gaan in gebogen, onregel matige banen, waartussen en waarboven warme lucht weer naar de polen toe stroomt om de leegte, ontstaan door de wegvloeiende lucht, weer aan te vullen. Op die manier wordt de zaak weliswaar in evenwicht gehouden, maar we moeten ons toch niet voorstellen, dat het af vloeien van koude lucht naar de equator en het toestromen van warme lucht naar de polen zich regelmatig voltrekt. Warme luchtstromingen koelen tijdens de reis naar het noorden sterk af, de lucht krimpt in, krijgt een grote druk, wordt zwaarder en krijgt een dalende beweging, waardoor storingen optreden in de afvloeiende luchtstromingen. Kortom, in elke hicht- circulatie treden op een gegeven moment storingen op, waardoor heersende winden (Nadruk verboden) in hun macht beknot worden en voor kortere of langere duur het veld moeten ruimen. Uiteraard zijn er streken aan te wijzen met een grote standvastigheid van de heersende winden, maar op een gege ven moment kunnen ook zij zich niet ont trekken aan de grote storingen die in hun omgeving optreden. De langst aanhoudende wind, uit één richting ko mend, werd in het begin van deze eeuw gemeten. Tus sen 1911 en 1914 leidde Sir Douglas Mawson een zeer succesvolle expeditie van Australiërs en Nieuw-Zee- landers in het Zuidpoolgebied, ivaar onder meer Koning George V- en Adelieland werden geëxploreerd. Adelie- land ligt ongeveer tweeduizend kilometer ten zuiden van Tasmanië en diende els ongastvrij oord, waar Mawson moest over winteren. Daardoor was hij in de gelegen heid een schat van gegevens te verzame len over het gure en onherbergzame kli maat van Adelieland, waar windstoten beneden het vriespunt werden gemeten met snelheden van vaak driehonderdtwin tig kilometer per uur. Maar dat was nog niet eens het ergste. Op deze buitenpost woei de wind een heel jaar lang uit pre cies dezelfde richting met een gemiddelde snelheid van tachtig kilometer per uur. Mawson meende dan ook, dat een lang en gelukkig leven elders dit op Adelieland doorgebrachte jaar nauwelijks m.eer zou kunnen goedmaken! In dit verband mag de hardste wind stoot evenmin aan onze aandacht ont snappen. Daarover een volgende keer H. Pétillq»

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2