i Rijksmuseum in Amsterdam bestaat dit jaar anderhalve eeuw Van dag tot dagJ Stille getuigen De Ontmoeting 't Silver Stoepke DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 DEZE ZOMER VIERING MET EXPOSITIE VAN MIDDELEEUWSE KUNST Twaalf jaar geëist wegens poging tot moord Majoor K. neemt twee andere verdedigers Bom richtte ravage aan in Palais Bourbon Kamercommissie zag de stoelen en tafels dansen Amerikaanse raket-bases in Engeland Molotov en Malenkov ook niet meer op kieslijsten 3 De kleding van koningin Elizabeth bij haar bezoek Vijf jaar voor overvallen op boerenleenbanken - Shbwmanager Harry Meurs overleden Dit jaar viert het Rijksmuseum in Amsterdam zijn 150-jarig bestaan. Dit zal deze zomer worden herdacht met een tentoonstelling van middeleeuwse kunst der noorde lijke Nederlanden op de oostelijke binnenplaats van het museum. De enorme groei van het jeugdbezoek in de jaren na de laatste wereldoorlog bereikte de top van ongeveer vierhonderdvijftigduizend belangstellenden tijdens het jaar van de Rem- brandttentoonstelling (1957), dit bewijst het bestaan van een liefde, welke het Neder landse volk de kunst- en historische schatten toedraagt, die sinds 1885 in het Rijks museum te Amsterdam zijn bijeengebracht. Jaarlijks komen thans ongeveer vijfen zeventigduizend schoolkinderen een bezoek brengen aan een collectie van schilde rijen, prenten, beeldhouwwerken, gobelins enzovoort, een collectie, die het beste laat zien wat ons land op cullureel-historisch gebied in bezit heeft. Het lanceren van de tweede Amerikaan se kunstmaan is mislukt. Men heeft het niet alleen in óns blad, maar in alle kran ten van de wereld kunnen lezen. Alwéér een Amerikaanse mislukking dus, evenals die van 6 december 1957, toen er ook een „Vanguard" de ruimte in zou worden geschoten en de raket, die de aardsatelliet omhoog moest brengen, na een stijging van slechts enkele meters brandend neerviel. Evenals toen is de mis lukking van gisteren door de Amerikaan se pers en radio de wereld in gebazuind met een ijver, die een betere zaak waardig zou zijn. „De Amerikanen kunnen het dus niet, in elk geval niet zo goed als de Russen, die nu al twee kunstmanen met succes hebben gelanceerd, terwijl er van de drie Amerikaanse pogingen maar één gelukt js", zal dus allerwegen worden opgemerkt. En menigeen zal er bijvoegen: bij de Rus sen is het nog geen enkele keer mislukt. Als het ware om deze ontwikkeling van de wereldopinie nog verder in de voor hen goede richting te sturen, hebben de Rus sen nu aangekondigd, dat zij op de aan staande wereldtentoonstelling in Brussel enige „ruimtehonden" zullen exposeren. „Ruimtehonden" (wat een naam voor een braaf huisdier, dat het liefst op een been tje knagend in een warm hoekje ligt zon der zich van de moderne wetenschappen iets aan te trekken!), „ruimtehonden" zijn, volgens de man die het Sovjet-paviljoen in Brussel zal beheren, honden die „met succes in een raket gelanceerd zijn en veilig op aarde zijn teruggekeerd". Waar mee de Russische regering dus zo-maar terloops schijnt op te merken, dat de Sovjet-Unie al vele met een hond „be mande" raketten heeft afgeschoten en naar de aarde heeft teruggeleid, zonder dat zij daar ruchtbaarheid aan heeft gegeven. Uit' pure bescheidenheid, ongetwijfeld. Wij kunnen het niet tegenspreken; daar toe ontbreekt ons het bewijsmateriaal. Want in de Sovjet-Unie is het nu eenmaal geen gebruik, dat honderden journalisten om 't hardst naar honderden telefooncel len hollen om de wereld kond te doen, dat de regering, of het leger, of de marine iets geweldigs heeft ondernomen, dat ge lukt - of dat misschien ook m i s lukt is. De Russische regering vindt, dat het nog tijd genoeg is, het mensdom in te lichten, wanneer en indien haar ondernemingen met succes zijn bekroond. Men kan dit zeer ondemocratisch vin den - en dat is het ook inderdaad. Er is veel minder moed en kracht voor nodig dan men nodig heeft om niet alleen zijn successen maar ook zijn mislukkingen zó aan de grote klok te hangen als de Ame rikanen dat doen. Wij hebben dus alle reden om de op democratische beginselen gegronde Amerikaanse vrijmoedigheid te waarderen. Ook al zal het velen van ons pijnlijk treffen, dat het Westen daardoor op het speciale wetenschapsgebied van de ruimtevaart in een slecht licht komt te staan. Dit is een onmiskenbaar nadeel van de democratie, die anderzijds zo vele voor delen heeft. En wij zullen er dus in moe ten berusten, dat er in Brussel „ruimte- honden'' te zien zullen zijn, die niet geïn terviewd kunnen worden over de hun toegeschreven ervaringen in de wereld ruimte maar ook niet over het eventuele verlies van dierbare bloedverwanten, die misschien bij mislukte raketlanceringen om het leven zijn gekomen. Zij zijn nu eenmaal veel stillere getuigen dan de Amerikaanse journalisten, die in Cape Canaveral de experimenten van de marine gadeslaan. Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en ter beschik kingstelling van de regering heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, mr. H. W. Kuipers, gecist tegen de 73-jarige W. K. van der M. we gens poging tot moord op de 60-jarige S. Starkenburg, die evenals de verdachte in een verzorgingshuis te Wcidum woonde. De verdachte had in de periode van 4 ju ni tot 8 juli 1957 op het brood dat de heer Starkenburg meekreeg naar zijn werk herhaalde malen rattekruid gesmeerd, waarna deze laatste enkele dagen ziek werd. Dat het slachtoffer niet aan het ver gif overleed was volgens de officier te danken aan het feit, dat de heer S. door de vieze smaak van het vergif steeds maar zeer weinig brood naar binnen kon krijgen. De verdachte, die in 1930 door het gerechtshof te 's Gravenhage wegens doodslag op de 72-jarige mevrouw Van Odem tot 20 jaar gevangenisstraf was veroordeeld maar in 1946 voorwaardelijk in vrijheid was gesteld,' gaf als x-eden voor zijn vergiftigingspoging op dat hij zelf moord wilde plegen, omdat zijn vrouw koi-telings was overleden. Maar dodelijk beangst als hij was voor pijn, zou hij zijn slachtoffer als proefkonijn hebben ge bruikt en met belangstelling zijn ziekte- Proces hebben gevolgd. Dat hij vex-schil- lende malen het vergif had toegediend zou nodig zijn geweest om volkomen zeker heid te krijgen over de pijnloosheid van dit vergif. Hij gaf toe een hekel aan zijn slachtoffer te hebben omdat die hem zijn verleden nad verweten en gezegd had dat zijn zoon fietsen had gestolen. De opzet om de heer Starkenburg te do den bleef hij echter ten stelligste ontken nen. De psychiater dr. N. Verwey van Leeuwarden achtte de verdachte een wan delend raadsel en slechts enigszins toere keningsvatbaar. Uitspx-aak over 14 dagen. Hoewel 1885 staat vermeld als het ope ningsjaar van het Rijksmuseum had de totstandkoming van de collectie veel eer der plaats. In een dieptepunt van ons volksbestaan, in de Franse tijd, werden de eerste stappen gezet tot de vorming daarvan. Van die periode tot de tweede wereldoorlog heeft de nationale schat in het Rijksmuseum ongestoord kunnen groeien. Van 1940 tot 1945 zijn de schilde rijen en andere waardevolle stukken on dergebracht geweest in bunkers in de kop van Overijsel en in de duinen, later in de gewelven en onderaardse gangen van de Pietersbex-g in zuid-Limbux-g. In die tijd zijn er werken verdwenen, welke thans nog over de wereld rondzwerven, zonder dat hun oox-spronkelijke bezitter bekend is. Met de gedachte aan grijze bunkers, waarin schilderijen schuilen voor de ver- woestende kracht van modex-ne projectie len, vormt de romantische hex-innering aan een vx-eemde koning, wiens eerste daad het was in zijn nieuwe x-esidentie een vorstelijke kunstverzameling aan te leg gen, een scherp contrast. Na de verplaat sing van zijn zetel van Uti-echt naar Am sterdam op 20 april 1808 vaardigde de toenmalige koning van Holland, Lodewijk Napoleon, broer van keizer Napoleon van Frankrijk, een decreet uit, dat leidde tot de oprichting van „Het Groot Koninklijk Museum", waarvoor het stadhuis op de Dam werd gevordex-d en dat een verzame ling zou moeten herbergen van Neder landse kunstwerken. Men begon met het overschot van de stadhouderlijke collec tie, waai'van vele werken reeds in het Lou vre prijkten, van Den Haag naar de hoofd stad te brengen. Hieraan werden direct al zeven schilderijen van de stad Amsterdam toegevoegd, waaronder „De Nachtwacht" en „De Staalmeesters" van Rembx-andt en de „Schuttex\smaaltijd" van Bax-tholo- meus van der Helst. Reeds bij het ont staan is een opvallende trek in het beleid, zoals het tot op heden ten aanzien van het Rijksmuseum wei-d gevoex-d, de samen werking tussen het rijk en de stad Amster dam. Nadat de hoofdstad in 1808 het initia tief had genomen door het in bruikleen schenken van de zeven regenten- en schut- tex-sstukken, kwam dit gezamenlijk stre ven van stad en staat tot het vormen van een waardevol nationaal kunstbezit pas in 1895 goed uit de verf. Toen namelijk werd een verzameling van zevenenveertig schilderijen, voor_ die tijd aangemerkt als moderne kunst, "overgebracht naar het Stedelijk Museum te Amsterdam, hetgeen een taakverdeling inhield, die nog steeds opgeld doet en waarbij, in 't kort gezegd, het Rijksmuseum de oude, het stedelijk museum de moderne meesters binnen zijn muren heeft gehuisvest. Na een verblijf van 1815 af in het hoofd stedelijk Trippenhuis, bij het begin van welke periode de naam 's Rijks-Museum werd aangenomen, vond de collectie dan eindelijk in 1885 haar definitieve plaats in het door dx\ P. J. H. Cuypers ontworpen gebouwencomplex met zijn monumentale opzet, zijn hoge poorten en vele torentjes: een constructie, die men tegenwoordig minder kan waax-dex-en. Naar moderne maatstaven had men het graag iets min der pompeus gehad. Het ruimtegebrek in het tx-ippenhuis en de onvoldoende financiële middelen in de periode na de Franse tijd en de tiendaag se veldtocht hadden de toenmalige beheer- ders een beleid doen voeren, dat ernstige gevaren voor de waarde van 's rijks De zaak-majoor K. heeft een andere wending genomen. Naar van de echtgenote van majoor K. vernomen wordt heeft hij twee Amsterdamse strafpleiters aange zocht zijn zaak voor het hoog militair ge rechtshof te Den Haag te verdedigen. Het zijn mr. Th. Muller Massis en mr. J. K. M. Mathuisen. kunstbezit in zich borg. Er werden vrijwel geen nieuwe aankopen gedaan en de me ning drong zich op, dat een beperkt aantal doeken van een bepaalde kunstenaar vol doende was om hem te vertegenwoordigen. Wat men meer bezat kon als ovex-tollig worden verkocht, waardoor geld en ruim te vrijkwamen voor werken van meesters, die nog niet in het Rijksmuseum waren opgenomen. Op die manier vertrokken in de jaren 1825, 1860 en 1870 achtereenvol gens vijfentwintig, vijfenzestig en vieren zeventig kunstwerken van soms hoge kwa liteit naar eldcx-s. De opmerking „ruimte- gebx-ek" wijst evenwel ook in de richting van groei. De liquidatie van de gilden in de Franse tijd had x-eeds veel kunstbezit vx-ijgemaakt. In de beginperiode van het Koninkrijk der Nederlanden kwamen ten gevolge van de economische achtex-uit- gang na de bloeitijd van de republiek nog meer kunstwerken uit particulier eigen dom ter beschikking. Op deze wijze kon het rijke stukken uit de vex-zameling-Van der Pot van Groeneveld en het gehele ka- kabinet van Heeteren (honderdzevenen dertig werken) aanschaffen. Dat het Rijksmuseum, hoewel een ver zameling van historische schatten ber gend, een levende instelling is, bewijst de ontwikkeling van de laatste tientallen ja ren. Aan de bestaande wei-den collecties van Nedex-landse en Franse meubelen, van zilver en glas, porcelein en aardewerk, en beeldhouwwerken toegevoegd en het pi-entenkabinet bezit meer dan een half miljoen exemplaren. De schildei'ijenver- zameling ondei'vond en ondei-vindt nog steeds een grote uitbx-eiding. Nog steeds gaat men voort met de modernisex-ing van de inrichting, waarbij verwarmings- en verlichtingsinstallatics worden vernieuwd. Van 28 juni tot en met 28 september zal het Rijksmuseum ter gelegenheid van het jubileum het Nederlandse volk een indruk willen geven van de eerste kunstuitingen van bewonex-s van ons land. De tentoon stelling zal tweehonderdvijftig tot driehon derd inzendingen omvatten, die uit alle delen van de wereld moeten worden sa mengebracht. De plaats in aanmex-king genomen, die het in het Nederlandse cul turele leven heeft verwoi-ven, zal het Rijksmuseum in Amsterdam zeker niet over binnen- en buitenlandse belangstel ling te klagen hebben. (Van onze correspondent in Parijs) Woensdagavond om even over half elf is in het Palais Boui-bon, de zetel van Frank- rijks Nationale Vergadering te Parijs, een bom ontploft. Er werd vrij grote schade aangericht, maar slachtoffers zijn er niet te betreuren. Enkele minuten vóór de ex plosie, waardoor de Parijzenaars honder den meters in de omtrek werden opge schrikt, had een suppoost nog zijn ronde langs de plaats des onheils gemaakt. Even later kwam met een formidabele klap de ontploffing, waardoor honderden ruiten sprongen, deuren uit hun posten werden gerukt en mux-en vernield. Er was geen zitting van het parlement, maar wel vergaderden in het gebouw ver schillende commissies. In het vertrek, waar een socialistische landbouwcommissie bij een was, twee verdiepingen hoger, werden de tafels en de stoelen enkele meters ver plaatst. Een beginnende brand kon echter door de brandweer spoedig overmeestei-d worden. (UP) Over de daders doen de meest tegenstrijdige gissingen de ronde. Sommi gen zoeken hen onder de Franse rechtse elementen, anderen onder Algerijnse natio nalisten. De politie acht ook de mogelijk heid aanwezig, dat de bom gewoi-pen werd door een geesteszieke. Woensdag hebben in Parijs ruim 1500 studenten gedemonstreerd tegen het besluit van de Franse regering om een groep Alge rijnse studenten uit te sluiten van de studie op beschuldiging van samenwerking met opstandige Algerijnse organisaties. Pools schip aangehouden WARSCHAU (Reuter) Het officiële Poolse persbureau „PAP" meldt dat de Poolse regering bij de Franse autoriteiten heeft geprotesteerd tegen het aanhouden van het Poolse vrachtschip „Wisla" door drie Franse oorlogsbodems. De Poolse vrachtvaarder was op weg naar Max-okko. De Franse marinemannen onderzochten de lading van het schip. Volgens de Poolse regering is hier sprake van een schending van de vrije vaart in open zee. De „Wisla" had in Genua steenkool ge lost. Het schip was in ballast onderweg naar Casablanca, waar het een lading fos faat zou innemen, aldus „PAP". LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben overeen stemming bereikt over de voorwaarden van een verdrag over de aanleg van raket bases in Groot-Brittannië, aldus is te Londen medegedeeld. De x-edactie van de tekst van de ovex-- eenkomsl is in een vex-gevorderd stadium en waarschijnlijk zal binnen enkele dagen de ondertekeningen te Londen plaats vinden. De plaats waar men de vier bases zal aanleggen, is nog niet vastgesteld. PARIJS (Reuter) De „Pravda" meldt, dat Molotov en Malenkov niet meer voorkomen op de lijst van kandidaten van de Moskouse kiesdistricten „Proletax-sk" en „Leningrad", die beide mannen tot nog toe altijd hebben afgevaardigd naar de Opperste -Sovjet. De kiezex-s van deze dis tricten hebben Kroesjtsjev vex-zocht zich in hun districten kandidaat te laten stel len, maar deze zal zich kandidaat laten stellen door het Moskouse kiesdistrict „Kalinin". Molotov en Malenkov zullen waarschijn lijk vervangen worden door Kiritsjenko en Aristov. Het Amsterdams Rijksmuseum van de lucht uit gezien. Dit gebouwencomplex, naar een ontwerp van de architect P. J. H. Cuypers, herbergt dit jaar ander halve eeuw de kunstwerken, die wij onze nationale schat kunnen noemen. Oorspronkelijk heette het Groot Ko ninklijk Museum, in 1810 werd die naam omgedoopt in Hollands Museum en in 1815 ontstond de naam, waar onder het museum over de hele wereld bekendheid heeft gekregen. Sneeuw mannen jacht Een Russische geleerde heeft verklaard, dat volgens hem de Verschrikkelijke Sneeuwman inderdaad bestaat en nu zijn ze met z'n allen hevig aan het zoeken naar die engerd. Wat ik op geleerden tegen heb is, dat zij precies zo nieuwsgierig zijn als spionne tjesdames. Overal moeten zij hun punt neus insteken en overal moeten zij zich mee bemoeien. Dat ligt in de aard der geleerdheid en dan is het voor ons petje- afnemen geblazen. De goede zede eist dat wij aan de geleerdheid hommage bewijzen. Er is een axioma dat wil dat alle we tenschap tot het geluk der mensheid bij draagt. Niemand heeft dit ooit trachten te bewijzen. Niemand heeft ooit getracht het goede, dat de wetenschap teweeg brengt, af te wegen tegen het kwade. Niemand weet of er een batig of een nadelig saldo ten deze is. Maar het axioma is er. Onbe wezen. Daar is het een axioma voor. En nu moet de wetenschap dan weer zo hoog nodig de Sneeuwman nazitten. Zij is nieuwsgierig. En de spitse neus moet er weer in. Zou het werkelijk zo ver schrikkelijk zijn als wij die verschrikke- lijkerd nooit varf. aangezicht tot aange zicht kenden? Kximnen wij deze griezel on mogelijk met rust laten? Zo leuk is het ook niet om Verschrikke lijke Sneeuwman te zijn; altijd maar op blote voeten door de sneeuw, nooit eens naar de bioscoop en voortdurend in de kou. En bovenal die rot naam. Zou u het plezierig vinden om zo te leven en dan bovendien nog „Verschrikkelijk" te moe ten heten? Daar komt dan nu nog dat öpgejaag door de wetenschap bij. Dat beetje plezier, dat je dan nog op je eentje in weer en wind hebt, moet je óók nog vergald worden, want de wetenschap rust niet en dan komt de Verschrikkelijke Koxilijder in een kooi in de dierentuin. Ik ben altijd voor pleziertjes te strik ken, maar als ze mij vroegen in naam. der wetenschap mee op Sneeuwmannenjacht te gaan, dan zou ik dat zonder aarzelen rond uit verdullemen. Ik wil niet op mijn ge weten hebben dat er nog weer zo'n stukje vrijheid naar de pinnen gaat. Er is bovendien nog genoeg te onder zoeken voor de wetenschap. En er zijn nog zoveel verschrikkelijke mannen buiten de sneeuw die in een kooi moeten. Laten ze daar dan maar mee beginnen. Elias Volgens een Londens modehuis zal Ko ningin Elizabeth van Groot-Brittannië bij haar bezoek aan Nederland japonnen dragen die tot ongeveer 43 cm. van de grond komen. Zij zou zich hebben uitge sproken voor een „lange en slanke" lijn. Om het effect van deze lijn nog te verho gen, zou zij van plan zijn overdag donke re zijden kousen te dragen en 's avonds zwarte, aldus het modehuis. De Rottex'dammer P. S., die op 22 januari voor het gerechtshof te 's-Hex-togenbosch terecht heeft gestaan wegens ovex-vallen op de boerenleenbanken te Wijk en Aal burg en Biest-Houtakker, is door het hof, conform de vordex'ing van de procureur- genei-aal veroordeeld, tot vijf jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en tex-beschikkingstelling van de x-egering. In Den Haag is dinsdag op 67-jarige leeftijd plotseling overleden de heer H. M. van Meui-s, die onder de naam Harry Meui's in vax-iétékringen als showmanager veel bekendheid heeft gekregen. Harry Meurs begon zijn artiestenloopbaan als acrobaat in zijn „Meurs-Troupe" en daar na veel op in bekende vai'iétés en grote circussen. In 1924 x-ichtte hij het „Casino" te Rotterdam op en in 1930 „Arena", even eens in de Maasstad. Van 1940 tot 1948 bracht hij in het vroegere Scala-theater te Den Haag zijn „Raket-variété", waar mede hij vele successen oogstte. Tal van jeugdige amateurs, die later naar de be roepsklasse overgingen, hebben veel van hun succes aan hem te danken, onder an deren Cees de Lange, Toon Hermans, Ma ria Zamox-a en Tobi Rix. Er is mij gedurende de ganse periode, die ik nu al tussen de mensheid heb door- gebi-acht, iets heel merkwaar digs opgevallen, dat mij al meermalen op de lippen heeft gezweefd doch dat ik om zeer tactische x-edenen nooit heb uitgespi'oken. Het moet er nu echter maar eens van komen. Welaan dan: de loopbaan des mensen hangt samen van min of meer toevallige om standigheden, die ieder mo ment van het leven, zorgen voor een nieuwe schakel in de keten zijner wederwaardig heden. Doch het gx-ootste toe- valselcment wordt zeer zeker gevormd door De Ontmoeting. De Ontmoeting is vex-ant- woox-delijk voor nagenoeg al les, wat in het bestaan als ge luk of pech wordt aangeduid. Wanneer men de carrièx-e van een succesvol mens zou kun nen uiteenpluizen tot de kleine vezeltjes waaruit zij is opge bouwd, zou men ongetwijfeld tot de verrassende conclusie komen dat het succes bereikt wordt via een ladder van Ont moetingen. Iedere sport, die het stijgen mogelijk maakte, werd gevormd door een' Ont moeting. Dat lijkt ovei'dreven, doch in werkelijkheid is het wellicht nog sterker geweest. De levensloop van een mens hangt af van wie hij tegen komt. De vraag of hij slaagt in een onderneming, wordt be antwoord door degenen die hij ontmoet op de knooppunten van zijn streven. Zij zijn het, die „ja" of „neen" zeggen en waarachtig beslissen over zijn wel of wee. Maar het allei-mei'kwaardig- ste is, onder welke overwegin gen zij beslissen en waarom zij „ja" of „neen" zeggen. Men kan ploetex-en en zwoe gen met veel in zijn mars en een zakvol aanbevelingen, men kan hardnekkig en onvei'dro- ten werken met een onuitput telijke activiteit en een onver woestbaar geduld doch als eindelijk het doel nabij is en de beslissing vallen moet over de vraag of dat doel zal wor den bereikt of gemist, is er altijd ergens iemand die om oen of andere reden „ja" of „neen" zegt. Oxri een x-edep, die er niets toe doet en die met het hele vx-aagstuk niets heeft uit te staan. Wanneer men een belang rijke afspx-aak heeft in een andex-e stad, waarop men zich terdege heeft voorbereid exx waarvan de uitslag beslissend zal zijn voor het verdere leven, dan kan men bij die afspraak telaat komen doox-dat men de trein mist. En de tx-ein kan men missen doordat de bus net vol was en men op de volgende moest wachten. Er had misschien nog één man bijgekund doch de chauf feur zei op een bepaald mo ment „neen", en het bleef neen. Waarom zei hij neen? Misschien omdat hij in een kregelige stemming was of omdat er toevallig een haar tje in zijn nek kriebelde. Niet, omdat hij iemand dwars wilde zitten of een tx-ein wilde doen missen. Dat is een eenvoudig voor beeld. Doch ik geef u de verzeke ring, dat er wereldoorlogen zijn uitgebroken omdat ei'gcns ter wereld, op een bepaald moment, een onbelangrijk mens uit volkomen willekeuri ge ovei'wegingen „ja" of „neen" zei. Er zijn mensen minister geworden omdat hun overgrootvader indertijd ver liefd was op de dochter van de sigarenwinkelier, die later ge trouwd bleek te zijn met de broer van de stadhuisbode. Ex- zijn mensen schatrijk gewor den omdat zij op zesjarige leeftijd een tol door de ruit van de overbuux-man hebben gezweept. Er zijn mensen tot de bedelstaf geraakt omdat zij op school de juffrouw van de tweede klas in caricatuur op het bord hebben getekend. Het is jammer, dat we dat niet allemaal van tevox-en kunnen berekenen. De dwaze redenen, waarom mensen elkander achten of vex-guizen, welwillend tege moet treden of bruut negeren, helpen of laten omkomen in ellende zijn vaak zo volkomen onberedeneerbaar, zo absurd en niets ter zakë doende dat men soms het gevoel krijgt, alsof men leeft op een perma nent caranavalsfeest, waar niets redelijks -en niets ver- wachts gebeurt en waar alles afhangt van de grillige inval len der gx-illigste aller wezens, de mensen. „Heb ik laatst niet naast u gestaan bij de voetbalwedstrijd tussen de Zwarte Kikkers en de Aftrappêrs?" zegt de bio scoopportier. „Gaat u dan maar vóór, meneer. De ande ren kunnen best even wach ten." „Ik heb uw grootmoeder nog gekend," zegt de ambtenaar aan het loket. „Natuurlijk wil ik u van dienst zijn. Dat spx-eekt vanzelf het is eigen lijk een beetje buiten de voor schriften. maar alla Voor een kennis doet men wat." „Uw oom heeft met mij in het hockey-elftal van DGC gestaan," betoogt de leraar. „Ik zal uw zoon extra in de gaten houden, dan komt hij gauw genoeg op peil met zijn Fx-ans." „Onze werkster heeft vroe ger bij uw getx-ouwde zuster gediend", zegt de winkeljuf frouw. „Ik heb nog een prach tig exemplaar voor u onder de toonbank, maar mondje dicht." „Wij woonden voor de oor log in dezelfde straat als uw ouders, meneer," zegt de poli tieman. „Ik zal deze keer geen vex-baal opmaken." „De baas is eigenlijk niet te spx-eken, maar ik ken u van de ti-amhalte," zegt de privé- secretaresse. „Ik zal wel zor gen dat hij u ontvangt." En de baas zegt: „Ik had eigenlijk niets willen kopen, maar onze familie-advocaat heet óók Vanzusenzo. Noteeer me maar voor drie dozijn." En zo gaat het door. Men klimt door het leven omhoog naar de top die men voor ogen heeft en zet de voeten voox-zichtig op de sporten dei- Ontmoetingen. Soms ontbreekt de sport en valt men terug. Soms breekt zij en dan valt men eveneens. Doch het is een overweging die van groot nut voor het innerlijke leven kan zijn, dat men altijd afhanke lijk is van dingen uit het heden en vei'leden waaraan men hoegenaaxrxd geen schuld heeft. Wie groot is, bedenke dat hij groot geworden is buiten zijn macht. Wie klein is gebleven, moge er troost uit putten dat hij groot had kunnen zijn Als zijn oudtante zo goed zou zijn geweest om op 3 fe- bi-uari 1889 in de garen- en bandwinkel op de hoek van de Breestraat zeven el boorlint te gaan kopen. J. L. ADVERTENTIE in 3 maten 135.—168.75, 198 75 De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstraat 49, Tel. 20049, Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5