Speeltuinjeugd hangt zelfgemaakte vogelnestkastjes in de Hout op Zware straffen voor drie leden Haarlemse inbrekersbende van rieven aan de redactie Albert Heijn per Mart #É8 Voorschriften te Haarlem voor opslag van vloeibare brandstof Populaire avond van Nederlands Ballet Uitspraken Haarkemse rechtbank DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Soepen om zó uit de pan te snoepen Burgerlijke Stand van Haarlem „Onderwijskundig studie centrum" opgericht Eervol ontslag voor twee notarissen UIT STAD EN STREEK Losarbeider verdacht van fietsendiefstal aangehouden i Nieuwe president van het j gerechtshof in Leeuwarden j Examens Prof. P. Deddens overleden Modern in de AH-SuperMart SPECIALE AANBIDDINGEN SuperMals vlees Uit eigen slagerijen: VEILING-VERSE GROENTEN 59 109 Bovengronds is opslaan van tweehonderd liter toegestaan De gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen te Haarlem heeft woensdag een twintigtal jongens en meisjes van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwar tier" uit Oud-Schoten onder het motto „Voor wat, hoort wat" een plezierige mid dag bereid. De kinderen hebben zich on langs verdienstelijk gemaakt door op aanwijzingen van ambtenaren van ge noemde dienst een aantal vogelnestkastjes te maken. De directeur van de dienst, de heer J. A. Dorresteijn, vond dat de be trokken kinderen wel een beloning voor hun arbeid hadden verdiend en nodigde hen uit bij het ophangen van de kastjes in de Haarlemmer Hout tegenwoordig te zijn. Maar eer het zover was heeft de heer L. H. van 't Sant zijn toehoorders, onder wie zich ook wethouder A. J. M. Ange- nent en de heer J. A. Dorresteijn bevon den, allerlei aardige en interessante bij zonderheden over vogels en hun gedragin gen verteld. Hij legde uit waarom de vo gelnestkastjes precies een bepaald model moeten hebben en welke vogels van de kastjes gebruik maken om er hun nest in te bouwen. De ronde opening aan de voor kant van het kastje moet precies 'een mid dellijn van 32 millimeter hebben omdat an ders minder gewenste vogels erin trekken of „huisvredebreuk" plegen. ADVERTENTIE ONDERTROUWD: 4 febr.: HWC. Alberts en C. J. Bergman; 5 febr.: J. B. M. Paan akker en A. J. van Slingerlandt, N. Ver hulst en G. W. Leurs, F. J. van Everdingen en G. A. Heijerman, H. R, Boer en W. C. F. Venema, W. Teeuwen en A. G. Kaptein, P. F. Wetsema en A. van Gelder, J. J. de Doelder en E. Groot, J. H. Rabbie en F. M. van Elten. GETROUWD: 3 febr.: J. B. Schilp en A. G. van de Weetering, H. A. Holthuis en M. Th. A. Gerritsen, G. H. M. Giebels en M. Schutte, J. N. van Bentem en E. G. Dijkzeul, F. Trapman en J. Reedijk. BEVALLEN van een zoonrl febr.: J. J. van den Heuvel-Lammerts; 4 febr.: A. Ne- lissen-De Vendt, C. M. Kamsma-Hoger- heijde, 2 zoons; 5 febr.: P. J. Schoenmaker - Jansen. BEVALLEN van een dochter: 3 febr.: Th. G. van der Helm-Montauban; 4 febr.: W. A. Hirs-Van der Kamp, J. M. Brandse- Jongejan; 5 febr.: J. Chr. van Boekel- Scheffer. OVERLEDEN: 3 febr.: C. de Graaf, 84 j„ Van Nesstraat; C. de Wreede, 81 j., Craye- nesterlaan; M. B. Wubbe, 68 j., Bakenesser- gracht: 4 febr.: E. J. Jurriëns, 6 w., Ged. Voldersgracht; J. de Haan, 83 j., Hout markt; N. Schrader-Roos, 81 j., De Clercq- straat: D. Bouwman-Rebel, 64 j., Bromo- straat; G. M. de Wilde-Deenik, 59 j., Wil lem Klooslaan. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: M. NienhuijsFitzenhagen, dr; A. G. de ZangerOuwerkerk, zn; W. SteetskampSmits, dr; M. C. J. Nieuwen- huijsVan Eijck, zn. ONDERTROUWD: R. Kolster en M. M. Wilderom. J. G. Slot en M. J. Mense. H. J. Blok en H. A. Kramer. GETROUWD: E. E. van Horssen en A. van Noortwijk. OVERLEDEN: H. Loerakker, 54 jr., F. Heringa 2 jr., Th. A. M. Schoonebeek, 75 j. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE. ONDERTROUWD: N. Klay en M. Reijn- goud; Th. M. Westerveld en G. W. van Kesteren. GETROUWD: M. A. de Haan en E. E. J. M. van Baars. GEBOREN: Tine Cornelia: d. v. W. J. Verduin en M. C. Jansen; Catharina Maria, d. v. J. Vreeken en A. C. M. van Altena; Brigitte José, d. v. G. L. M. van Kollen burg en J. F. M. Theeuwes; Maud, d. v. A. da Costa Senior en T. N. de Vetter; Maria Alphonsa, d. v. A. Meijnckens en M. J. van der Meer. OVERLEDEN: mevrouw K. C. Krau- weelHysterborg, 73 j.C. Bruin, 72 j., wed. G. van Steenwijkde Jong, 59 j.; wed. H. J. BeuksSchuinenburg, 85 jaar. Onder de kritische blikken van hun makkertjes wordt een van de zelfge maakte nestkastjes aan een boom- in de Haarlemmer Hout opgehangen. Op het ogenblik hangen zestig vogelnest kastjes in de Hout. Hiervan wordt voor namelijk gebruik gemaakt door koolme zen en pimpelmezen. De nestkastjes heb ben het grote voordeel dat de daarin ge legde eieren niet door regen verloren kun nen gaan; ook zijn de vogelmoeder en haar jongen in de kastjes beter tegen roof vogels en eekhoorns beschermd. Wethouder Angenent zei het bijzonder op prijs te stellen, dat de kinderen nestkast jes in clubwerkverband hadden gemaakt en zodoende hebben meegewerkt aan de vermeerdering van de vogels in de Hout, de plantsoenen en op de begraafplaatsen. Hij dankte hen uit naam van het gemeen tebestuur hiervoor en sprak de hoop uit, dat de kinderen vaak zullen gaan kijken naar de nestkastjes en de gedragingen van de gevederde bewoners. De heer D. van Merkenstein, voorzit ter van„Het Vondelkwartier" zeide dat de kinderen heel veel genoegen aan het ver vaardigen van de nestkastjes hebben be leefd. Hij bedankte de heer Dorresteijn voor deze niet alleen leuke maar ook nutti ge en leerzame opdracht. Nadat de kinde ren nog op chocolademelk en een versna pering waren getracteerd togen zij achter de handkar, waarop de nestkastjes opge stapeld lagen, naar de eerste boom in de Hout, die volgens de heer Van 't Sant in aanmerking kwam om met de ladder be klommen te worden. Onder de kritische blikken van hun speelgenootjes sloeg de elfjarige Johnny van Gog bijgestaan door de negenjarige Emmy Bakker, hoog op de ladder staande en zich wel bewust, van het gewicht van 't ogenblik, de spijkers in de boomstam om er een nestkastje aan op te hangen. Tot besluit van de middag brach ten de kinderen nog een bezoek aan de hertenkamp waar vooral de witte lama baby „Marja" het middelpunt van de be langstelling en vertedering vormde. De gemeenschappelijke regeling ter be vordering van de ontwikkeling van mo derne onderwijsinzichten bij het openbaar en het neutraal bijzonder onderwijs is dezer dagen in werking getreden. Ter uit voering van de taak is een publiekrechte lijk lichaam gevormd, genaamd „Het On derwijskundig Studiecentrum", dat de onderzoekingen op pedagogisch-didactisch en schoolorganisatorisch terrein zal rege len. Aan deze regeling tussen acht grote gemeenten Amsterdam, Arnhem, En schedé, Den Haag, Groningen, Haarlem, Rotterdam en Utrecht werkt het rijk actief mede, terwijl de algemene bond van scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs (v.h.m.o.) is toegetreden. De onderwijskundige leiding van de werk zaamheden zal berusten bij 'n curatorium. Tevens zal een raad van advies op zo breed mogelijke basis worden gevormd. Het bestuur van het onderwijskundig stu diecentrum dat in Amsterdam gevestigd is, wordt gevormd door gedelegeerden van de samenwerkende gemeenten, twee ver tegenwoordigers van de algemene bond van scholen voor v.h.m.o. Het bestuur van het centrum heeft als voorzitter aangewezen mr. A. de Roos, ge delegeerde van de gemeente Amsterdam; secretaris-penningmeester is mr. W. M. Morren, directeur van de afdeling onder wijs te Amsterdam (adres: stadhuis, O.Z. Voorburgwal, kamer 246. tel 64455). Van het dagelijks bestuur maken voorts deel uit: dr. J. B. Drewes, gedelegeerde van de minister van O. K. en W., eerste plaatsvervangende voorzitter, J. v. Zwijn- drecht, gedelegeerde van de gemeente Den Haag, tweede plaatsvervangende voorzit ter, D. J. Bout, gedelegeerde van de ge meente Enschedé, lid, O. Cornelissen, ge delegeerde van de algemene bond van scholen voor v.h.m.o., lid. Na "de benoeming van een directeur, waartoe de voorbereidingen zijn getroffen, zullen de werkzaamheden beginnen. Het ligt in de bedoeling, dat het centrum zich voorlopig in beginsel alleen bezig zal hou den met het v.h.m.o., later zal het zijn ac tiviteiten uitbreiden over andere takken van onderwijs. Bij Koninklijk Besluit is aan H. M. van Weel op verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 juli 1958 uit zijn ambt van notaris ter standplaats de ger eente Bloemendaal en aan J. Scholten is met in gang van 1 juli 1958 eervol ontslag ver leend uit zijn ambt van notaris ter stand plaats de gemeente Haarlemmermeer. Het Nederlands Ballet heeft woensdag avond in de Haarlemse Stadsschouwburg een populair programma van succesrijke overwegend romantische werken ver toond, dat speciaal aldus was samenge steld om de houders van zogenaamde per- soneelsabonnementen in de gelegenheid te stellen met de danskunst kennis te maken. Stellig heeft deze proefneming wederzijds aan de verwachtingen beantwoord. In het komende voorjaar zal het Haarlemse pu bliek ook met de nieuwe en artistiek be langwekkender aanwinsten van het reper toire kunnen kennismaken. De avond werd geopend met de suite „Les Sylphides" van Michael Fokine op muziek van Chopin, dit keer weer eens met Jaap Flier als „de dichter". Niet in het programma stond vermeld, dat het decor door Natalja Gontsjarova is ontwor pen. Velen, die nu van haar prachtige vorm getuige waren, zullen gaarne mijn verze kering aanvaarden, dat men wel heel ver zal moeten reizen om ergens zo een stijl zuivere Prelude als die van Marianna Hi- larides als een innig wonder te zien op bloeien. In „La Somnambule" moest Amanda Langezaal, wel gekomen maar door griep niet tot optreden in staat, zon der enige voorbereiding worden vervan- gen door José Schuurman, die zich zonder fouten (kleine slordigheden in de afwer king daargelaten) van haar taak heeft ge kweten en die bovendien de rol van de kokette vrouw zeer geraffineerd en over tuigend heeft uitgespeeld. Alle hulde voor een dergelijke prestatie! Ook de kleine divertissementen in het bijzonder de charmante Pastorale verdienen veel waardering. Het gedeelte voor de pauze werd met „Ritme en klank" van Sonia Gaskell op het Allegro barbaro van Béla Bartök besloten, welke moderne choreo grafie bevredigend in een nieuwe bezet ting (Janine van Thor, Andrea Jungen, bij uitstek gesclfikt voor dit genre, Aart Ver stegen en Conrad van de Weetering) voor het voetlicht werd gebracht. In „Graduation Ball" (Cadettenbal) van David Lichine op door Antal Dorati gear rangeerde, grotendeels onuitgegeven mu ziek van Johan Strauss, aanschouwde men een noviteit: het „concours de danse" werd niet door twee vrouwelijke solisten, maar door Marianna Hilarides met Ronald Snijders volbracht. Door de onvergelijk baarheid der prestaties is daardoor het ele ment van concurrentie uit het spel ver dwenen en het vertonen van de korte tutu's in het begin zinloos geworden. Dat neemt niet weg, dat de verrichtingen als zodanig buitengewoon aantrekkelijk wa ren. De bijzondere kwaliteiten van Ma rianna Hilarides, wier speels gemak bij deze oefeningen in virtuositeit de vreugde verdubbelt, zijn reeds zo vaak in deze ko lommen geprezen, dat daar nu niets aan behoeft te worden toegevoegd. Ronald Snijders, opgeleid in de Kennemer Ballet studio te Haarlem, pirouetteerde met een souplesse en sprong met een lichtheid, die triomfantelijk de bezwaren tegen deze ge mengde bezetting deden vergeten. Andrea Jungen heeft de rol van de naar Frank rijk teruggekeerde Linda Manez, vrolijk en voortvarend, overgenomen. De voor stelling ontlokte veel geestdriftige bijval aan de goedbezette zaal. David, Koning De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen drie Haarlemse jongelui die onder meer betrokken zijn geweest bij een inbraak in een huis aan de Binnenweg in Heemstede Een 22-jarige koopman werd schuldig be vonden aan diefstal in vereniging gepleegd met braak en verduistering. Hij werd conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest door gebracht. Een achttienjarige scholier, die aan de vorige diefstal medeplichtig was geweest en bovendien ook ingebroken had in de lagere technische school aan de Klever parkweg in Haarlem, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De eis van de officier van Justitie was twee maanden hechtenis. Conform de eis werd een 27-jarige Haar lemse varensgezel wegens heling veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek. Van de hem ten laste gelegde verduistering werd hij vrijgesproken. Een 29-jarige Haarlemse koopman, die op 18 oktober van het vorig jaar van een op de Spaarndamseweg geparkeerd staan de fiets een damestasje met ongeveer honderd gulden had weggenomen, werd conform de eis veroordeeld tot acht maan den hechtenis met aftrek. Conform de eis werd een 41-jarige koop man veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan twee voor waardelijk, met een proeftijd van driejaar en onder toezichtstelling van de reclasse ring. De man had zich voor ambtenaar van het huisvestingsbureau uitgegeven en iemand voorgespiegeld dat hij hem aan een woning kon helpen indien een bedrag van zestig gulden aan huur vooruit werd betaald. Dit bedrag had de koopman ook ontvangen. De rechtbank veroordeelde voorts een 53-jarige Utrechtse tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek wegens oplich ting van een aantal inwoners van Bloe mendaal. De officier van Justitie had te gen haar een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest geëist. Een 37-jarige Haarlemse granietmaker, die de chauffeur een suggestie voor de diefstal had gedaan, werd schuldig bevon- ADVERTENTIE 't t&ife VMj 'tbéó&f (Verkort weergegeven) Schrynend. Dinsdag 28 januari stond in Haarlems Dagblad een artikeltje cfat herinnerde aan de gebeurtenissen van januari-februari 1943, toen honderd Haar lemmers werden gearresteerd, van wie op 2 februari er tien werden gefusilleerd en de overigen naar een concentratiekamp gedeporteerd. Bij de vijftiende verjaardag van deze verschrikkelijke gebeurtenis zou volgens het bericht een herdenking wor den gehouden in het stadhuis en wel op zaterdag 1 februari om halfelf. Toen even wel op zaterdagochtend enige verwanten, waarbij verscheidenen buiten Haarlem, in het stadhuis kwamen, bleek dat er van een herdenking in geen enkele vorm sprake was. Leden van het personeel van het stadhuis waren niet op de hoogte van de plechtigheid en niemand was aanwezig om zich op enigerlei wijze voor de gang van zaken te verontschuldigen. Men moet toch kunnen begrijpen wat het betekent voor ouders en verwanten van de slachtoffers, dat hen hen naar het stadhuis liet komen op een dag, dat zij geheel vervuld zijn van hetgeen zich vijftien jaar geleden afspeel de. Het zou goed zijn als de verantwoor delijken zich alsnog op de een of andere wijze verontschuldigen voor hetgeen tekort werd gedaan aan de nagedachtenis van onze aan het verzet geofferde verwanten. H. R. Het bestuur van de sociëteit „De Roodpunten", bestaande uit burgers die in januari 1943 gearresteerd zijn, had aan zijn leden een convocatie gezonden, waarin zij uitgenodigd werden op zaterdagmorgen 1 februari in het stadhuis bijeen te komen. Aan de redactie was verzocht aan de plech tigheid aandacht te schenken, aan welk verzoek is voldaan door in het blad van 28 januari mee te delen, dat het vijftien jaar geleden was dat de Haarlemmers gearres teerd waren. Van de zijde van het ge meentebestuur van Haarlem werd ons mee gedeeld, dat het van het bestuur der socië teit geen bericht ontvangen heeft dat er plannen waren de gebeurtenis te herden ken. Was dat het geval geweest, dan had het daaraan zijn medewerking verleend. Op zaterdagmorgen kwamen velen in het stadhuis en de leden van het personeel waren onkundig van een plechtigheid. Zij hebben belangstellenden verwezen naar de plaats, vvaar een herdenkingsbord is aan gebracht. opdat zij gelegenheid hadden korte tijd in stilte bijeer) te zijn. - Red.) Maar tochDezer dagen werd een 55-jarige inwoner van Lisse door de politie rechter veroordeeld tot een geldboete van 40, zulks vanwege het feit, dat hij een jongmens hetwelk hem in de kerk on aangenaam bejegende een klap had gegeven. Inderdaad zou men van een 55-jarige meer beheersing mogen verwachten, zeker althans wat de plaats van de handeling betreft. Wat echter de daad zelve betreft. Het mag nu eenmaal niet en geweld is altijd uit den boze. Het blijft echter een vraag op welke wijze men dergelijke jonge lieden enige welvoegelijkheid zou kunnen bijbrengen. Er loopt namelijk een categorie jongemannen rond die verregaand onbe schoft optreedt en waartegen „juridisch" niets valt in te brengen. Met dergelijke knapen "waarvan er thans vrij veel rond lopen is volgens mijn mening weinig of niet te praten. Neen inwoner van Lisse u mag geen klappen uitdelen en zeker niet in een kerk. Juridisch bent u volkomen fout, maar toch.J. A. Houtplein. Niettegenstaande de talrijke veranderingen op het Houtplein is het ver keer aldaar nog niet zonder gevaar. Wanneer men van de Gasthuissingel naar de kleine vluchtheuvel gaat in de richting van de Raamsingel, treft men al daar geen signaal aan, maar moet men zich vergenoegen met de verkeerslichten van de Grote Houtstraat. Auto's, komende van de Raamsingel, kun nen dan rechts ombuigen, met het gevolg van aanrijding van voetgangers. Dit is ook gebeurd met een van mijn huisgenoten, een vrouw van 75 jaar. Het is dus dringend nodig, dat daar een verkeerssignaal komt voor auto's of voor voetgangers. De lichten van de Grote Hout straat zijn te ver weg voor mensen, die slecht zien of bij mist. Dr. L. C. Knipperbollen. Er komen de laatste da gen talrijke ingezonden stukken binnen van weggebruikers, die klagen over het misbruik van de oversteekplaatsen-met- knipperbollen. Zowel voetgangers als rij dende weggebruikers klagen over verkeer de methoden van andere categorieën. Het heeft weinig zin deze brieven te publiceren, aangezien het over en weer verwijten van verkeerde praktijken alleen maar reacties oproept, die geen verbetering brengen. Het goed gebruik van de beveiligde oversteek plaatsen wordt daarom in het algemeen nog eens aangeraden aan alle categorieën weggebruikers, aangezien alle categorieën zich schuldig blijken te maken aan fouten. Red. Vraag voor velen. Evenals waarschijnlijk velé jonge paren hebben wij ons laten in schrijven als lid van een woningbouwver eniging te Haarlem; ieder jaar wordt trouw de contributie betaald en als dat geschied is wordt de vraag aan het bestuur ge steld: „Maken wij dit jaar een kans op een huis?" Het antwoord is steeds, dat de vereniging geen vergunning tot bouwen van woningen heeft ontvangen. Na de be vrijding heeft zij geen woningen gebouwd en mogelijk met haar nog andere. Wat is hiervan de reden en krijgen kleine ver enigingen nog een kans om te bouwen? J. M. P. (Zoals reeds in de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem is meege deeld streven B. en W. ernaar kleine verenigingen op het gebied van woning bouw te laten samenwerken en samen te voegen, waardoor de verenigingen in staat zijn haar werkzaamheden beter tot haar recht te doen komen dan het geval zou zijn als een kleine vereniging werkt. Reeds zijn enkele organisaties bijeenge bracht en aan de gecombineerde vereni ging is vergunning verleend. De door de lezer bedoelde vereniging behoort tot de kleine voor welke het van belang is met andere samen te werken. Red.). Nieuws in het kort den aan heling en veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Een 29-jarige chauffeur uit Heemstede, die in een woning aan het Wilhelminaplein in Heemstede had ingebroken en daarbij geld, een stofzuiger, een radio met pick-up en een leren jas had meegenomen, werd aan deze diefstal schuldig bevonden en veroordeeld tot zeven maanden hechtenis met aftrek. De eis luidde zes maanden met aftrek. Een veertigjarige timmerman uit Hille- gom werd veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De timmerman had tussen 1952 en 1957 f 3000.weggenomen in het verenigingsgebouw van de plaatselijke af deling van een vakorganisatie. De rechtbank deed verder uitspraak in de zaken tegen twee Hillegommers, een 36- jarige loswerkman en een 33-jarige bak kersknecht, die in september van het vorig jaar uit een verzegelde spoorwegwagon op het emplacement in Hillegom dertig zak ken men in totaal ongeveer zevenduizend bloembollen hadden weggenomen. De loswerkman werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en de bak kersknecht tot zes maanden hechtenis, beiden met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. De officier van Justitie had tegen beide mannen, die reeds vijf veroor delingen achter de rug hebben, een half jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Een 23-jarige koopman, die de zakken bloembollen met een auto had opgehaald, werd schuldig bevonden aan heling en ver- oordeeeld tot zes maanden hechtenis met aftrek. Een broer van de laatste werd we gens medeplichtigheid aan heling veroor deeld tot veertig gulden boete subs. 24 dagen hechtenis. Een 27-jarige technisch tekenaar uit Be verwijk, die met een geweer had gescho ten zonder in het bezit te zijn van een jachtacte, werd onder vernietiging van het vonnis van de kantonrechter, die tot vrij spraak had geconcludeerd, veroordeeld tot een geldboete van tien gulden subs, drie dagen hechtenis. Het geweer van de tech nisch tekenaar werd echter niet verbeurd verklaard zoals de officier van Justitie in zijn eis mede had gesteld. Woensdag is een 27-jarige losarbeider door de Haarlemse recherche aangehou den, omdat hij ervan verdacht wordt een bromfiets gestolen te hebben. Twee kinde ren van 11 en 12 jaar zouden hem op heter daad hebben betrapt. Zij zagen hoe de man steeds in de buurt van fietsen ver dacht rondscharrelde en dan ging probe- ren of deze op slot stonden. Een brom- I fiets, die voor een perceel in de Jansstraat i stond, schopte hij eerst om. Daarna slen- terde hij achteloos voorbij, raapte he< i rijwiel op en reed naar het Begijnhof. De twee kinderen, die de man aandach- l tig gadegeslagen hadden renden hem ach terna en riepen: „Dief, zet die fiets terug". De man liet toen de fiets op het Begijn- hof achter en liep weg. De kinderen lieten hun prooi niet gaan. Zij vervolgden de man, totdat een inspecteur van politie voorbij fietste, die hun: „Houdt de dief" hoorde en de man arresteerde. De verdachte ontkent iets van de dief stal af te weten. Tot president van het gerechtshof te Leeuwarden is benoemd mr. H. Kingma Boltjes in de plaats van mr. A. J. M. van Heyst, die enige tijd geleden plotseling overleed. Door dit overlijden moest de zaak tegen G. uit Assen die wegens brandstich ting in het hotel Van der Woude te Haren in hoger beroep terecht stond, worden uit- Amsterdam, Gemeente Universiteit: Bevorderd tot arts: mevr. R. Stolker-Weiss en de heren E. P. Ritfeld en G. H. Smals, allen te Amsterdam. Artsexamen le gedeelte: B. J. Hellebrekers, T. L. Oei, F. Gorsira en P. H. Hillen, allen te Am sterdam. Kandidaatsexamen psychologie: A. J. Smolenaars, Amsterdam. Wandelrit. De motorclub „Bloembol lenstreek" houdt op dinsdag 11 februari een clubavond en wandelrit die om 19 uur begint en waarvan de start en finish gele gen zijn in „De Duif" te Lisse. Schoorsteen in brand. Vanmorgen te gen de middag werd de Heemsteedse brandweer gewaarschwd dat zich in een perceel aan de Heereweg een schoorsteen brandje was ontstaan. De oorzaak moet geweten worden aan een oververhitte kachel. De brandweer wist het vuur in de kiem te smoren. Lezing over Turkije. De lezing, die zoals gisteren gepubliceerd op 6 fe bruari in Brinkmann door de heer Croocke- with gehouden zal worden over „Flora, fauna en bevolking van Turkije", vindt plaats onder auspicieën van vijf samenwer kende verenigingen: de Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de Tuin- bouwstudieclub, de vereniging van Haar lemse Bloemisten en de tuinliedenvereni ging Aerdenhout en Omstreken. Dit deelt de heer Hermans, bestuurslid van de eerst genoemde vereniging, ons mede. In de ouderdom van 67 jaar is vanmor gen in Kampen plotseling overleden pro fessor P. Deddens, de nestor van de hoog leraren aan de theologische hogeschool der gereformeerde kerken onderhoudende art. 31 K.O. Professor Deddens werd op 13 januari 1891 in Haarlemmermeer, waar zijn vader hoofd van een school was, geboren. ADVERTENTIE Alleen vrijdag en zaterdag 7 en 8 februari a.s. Varkenshaasjes 500 gram 288 Magere runderlappen 500 gr. 218 Speciaal aanbevolen: extra mooie braadlappen, varkenskarbonade en ons uilsluitend vetgemest kalfsvlees. (vrijdag en zaterdag) LUNCHWORST 150 GRAM 48 Alleen vrijdag en zaterdag 7 en 8 februari a.s. Witlof eerste soort per kilo Bananen per kilo Spaanse sinaasappelen 7 VOOT 87 Citroenen 2 voor 25 voor kwaliteit Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen 0 Obligatie spaarsysteem GROTE HOUTSTRAAT 99 B. en W. van Haarlem hebben nadere voorschriften vastgesteld met betrekking tot de opslag van vloeibare brandstof. On der deze brandstof wordt bijvoorbeeld verstaan petroleum, gasolie, dieselolie, stookolie, waarvan de dampen met lucht brandbare of ontplofbare mengsels kun nen vormen en waarvan het ontvlam- mingspunt hoger is dan 21 gr. Celsius, en onder „voorraad vloeibare brandstof" wordt verstaan een hoeveelheid brand stof, met uitzondering van hetgeen zich in het bij een kachel behorend reservoir be vindt, indien althans de kachel en het re servoir een eenheid vormen, welke als zo danig in de handel wordt gebracht. Volgens de voorschriften moet de voor raad vloeibare brandstof zijn geborgen in een of meer goed gesloten metalen vaten of in een goed gesloten fles van geen gro tere inhoud dan één liter. Het is verboden een voorraad van meer dan 200 liter te hebben, tenzij de voorraad is geborgen in ondergrondse tanks met een gronddek- king van tenministe dertig centimeter. Een vat of fles moet zo zijn geplaatst dat gevaar voor rollen of vallen is uitgesloten. Het is verboden een vat van een peilglas te voorzien. Verder is bepaald dat in de olieleiding, welke een vat met een kachel verbindt, zo dicht mogelijk bij de wand van het vat, een deugdelijke afsluiter moet zijn aange bracht. In de olieleiding, welke beneden het hoogste olieniveau op een vat van meer dan dertig liter is aangesloten, moet een doorstroombegrenzer aanwezig zijn, bijvoorbeeld een metalen plaatje, dat de gehele doorsnede van de olieleiding af sluit en waarin een opening met een dia meter van ten hoogste twee milimeter is uitgespaard. De olieleiding moet zijn vervaardigd van staal of koper, terwijl een mechani sche verbinding blijvend' oliedicht en ten minste even sterk moet zijn als de olielei ding. Verder moet zij voldoende elastisch zijn aangelegd, teneinde lek worden tenge volge van trillingen temperatuur-en zet- spanningen te voorkomen, waar nodig doeltreffend zijn beschut tegen beschadi ging en zo zijn aangelegd, dat zoveel mo gelijk wordt voorkomen, dat bij lekkage vloeibare brandstof in aanraking kan ko men met een elektrische installatie of he te voorwerpen. Het is verboden in de openlucht op een hoogte van meer dan 2,75 meter boven het maaiveld een voorraad vloeibare brand stof te hebben, welke groter is dan zestig liter, en in een gebouw een voorraad vloeibare brandstof te hebben van meer dan dertig liter, tenzij deze voorraad zich bevindt in een voor dat doel bestemde ruimte op de begane grond, in het souter rain of de kelderverdieping. Wordt de hoe veelheid opgeslagen in laatstgenoemde ruimten dan moeten de wanden en de vloer van brandwerende constructie zijn (bijvoorbeeld metselwerk van ten minste zeven centimeter dikte), de afdekking moet gasdicht zijn en eveneens van brand werende constructie en de toegangen, wel ker aantal zoveel mogelijk beperkt moet zijn, behoren te zijn afgesloten door een aan beide zijden brandwerend beklede, zelfsluitende deur. Ook mag geen ander kunstlicht worden gebruikt dan elektrisch licht, waarvan de lampen zijn omgeven door schutglazen of metalen korven en met lamphouders vast zijn bevestigd te gen wanden of afdekking. De voorschriften zullen op 1 mei 1958 in werking treden en vormen een deel van artikel 110 van de algemene Jie- verordening. Overtreders kunn ge straft worden met 2en boete.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6