Horen en zien EEN WOELIGE TIJD TWEEDE INTERSCHOLAIRE MUZIEKAVOND Televisite w BUMBEL EN DE WENSHOORN r L. Agenda voor Haarlem aankondigingen en VOOR EEN SNEL I GEZOND ONTBIJT! gaar in het pak! Kort en bondig I radio m Vlot vademecum en vervelend spel Kinderen in Groenland De radio geeft vrijdag Liberiaanse waardering voor Prins Bernhard Uitbreiding luchthaven bij Rijk kan beginnen Gegronde hoop dat men in 1960 gereed is Bram de Wilde als solist Bij Piet te Nuyl Jr. Haarlemse lycea schaakten tegen HaSG-zestallen Kampioen en Olympia rijden in Haarlem op home-trainers 56 ct. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG j QONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ^iSiiillfioUWINGEN In de K.R.O.-rubriek „Vademecum" heeft prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs op de vlotgebarende, sierlijke manier van Anton van Duinkerken gisteravond Joost van de Vondel geschilderd als caricaturist van het woord, als schimpdichter en he kelaar van figuren en toestanden uit zijn tijd, waarbij Jan Willem Hofstra als gang maker - met weinig reden tot aanwezig heid - en Eppo Doeve als vaardig illustra tor fungeerden. In een welhaast volledige analyse van een specimen van Vondels hekelkunst kon men prof. Asselbergs als de kunstenaar van de improvisatie duide lijk herkennen en volgen, al zal het onder werp velen volkomen vreemd zijn ge weest. Het grote voordeel van deze ru briek is trouwens, dat men er onbekende paden door betreedt die vaak tot interes sante ontmoetingen leiden. Dat laatste was - zowel met betrekking tot Vondel zelf als tot de figuren uit zijn tijd en werk zeer zeker het geval. Een vrij eentonig en saai begin ken merkte het hieropvolgende televisiespel „Prettige Feestdagen" van R. F. Delder- 'field, waarin later meer gang en spanning kwamen en zelfs momenten van oprecht dramatische genieting. Een knappe type ring leverde vooral Coba Kelling, wier verschijning als Jessie Royden de vlam van de aandacht opblies en redding bracht in een voordien genante situatie van sta tisch gedoe en gepraat. Rob Milton was zeer te waarderen als Bokser Baker, doch zijn medespelers in het eerste gedeelte lieten hem nagenoeg op zijn eentje wurmen om de zaak op gang te houden. De inleiding door middel van twee straatzangers in een raak gety peerd Engels achterbuurtje-met-sneeuw was zo criant vervelend, dat sommige toe schouwers wellicht bij de derde of vierde herhaling van het op schorre toon ge schreeuwde kerstlied hun toestel het zwij gen hebben opgelegd. Dat men tenslotte nog een goede indruk van het geheel overhield, was zeer zeker een bewijs van do kracht, waarmee de hoofdfiguren de overhand wisten te ver krijgen over de taaie elementen, die het stuk in overvloed opleverde en die dooi de regie - Wim Bary - helaas over het hoofd bleken te zijn gezien. In het jeugdtelevisie-programma, dat de V.A.R.A. woensdagmiddag in samenwer king met de UNESCO uitzond, liet regis seur Jan Dassen ditkeer zien hoe kinderen leven en spelen in Groenland: een interes sante en boeiende uitzending, die ons een verrassend duidelijk beeld gaf van de folklore en van het eenvoudige, haast primitieve bestaan van, de Eskimo's. Twee Eskimo-kinderen, die maandag middag op Schiphol arriveerden en nu aan. de uitzending deelnamen, lieten de Hol landse kinderen zien, hoe zij zich met allerlei van hout vervaardigd speelgoed vermaken, hoe zij liedjes zingen en op welke manier ze gekleed gaan. Daar in deze uitzending ook enkele films over Groenland waren opgenomen, konden do kinderen thuis zich een goed beeld vormen van het leven in het uitge strekte landschap van sneeuw, ijs en spiegelglad water, zó weids en groot, dat het beangstigend aandoet, 's Zomers ver andert het in bergweiden, waar prachtige orchideeën groeien. Een compliment ver dient ook het Rotterdamse meisje, dat als tolk fungeerde. Beeldschermer Hilversum i 402 m. 7.00 vara. 10.00 vpro. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 1(1.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 N'ieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. '35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de 'eken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Kamerkoor. 11.30 Gram. 11.45 Agrarisch congres v. d. P v.d.A. te Meppel. AVRO: 12.00 Pianospel. 12.30 Land- en uiinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Concertgebouworkest. In de pauze (plm. 14.15—14.35) Voordracht. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 'luzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 13.00 Nieuws. 18.15 Act. 18 20 Lichte muziek. 18.50 '0e puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 13.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Onder het melk woud, hoorspel. 20.55 Nieuws. VARA: 21.00 Pol. cabaret. 21.25 Etherforum. 22.05 Lichte muz. 22.20 Bultenl. weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerie, Eenzaamheid en Twee maal één, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws.23.15—24.00 Gram HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed on lit, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Rep. 8.20 Gram.'8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Franse muz. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katli. nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14 00 Kamerork. en soliste. 15.00 School radio. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken 11.00 Boekbcspr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Lichte muz. 18.20 De op loop der veertigduizend, caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 19.25 V.V.D., caus. 19.35 Verz. progr. voor de militairen. 20.15 Act. 20.30 Politiek forum. 21.00 Roulette. 21.25 Hoornkwartet. 21.50 Lichte muziek. 22.25 Zang en piano. 22.50 Gesprekken bij het witte doek, cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 15.25 Zang en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram 17.15 Omr.ork. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse lie deren. (18.10 Voordr.) 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.45 Caus. 20.00 Symf.ork., koren en sol. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Symf.- ork., koren en sol 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. In een artikel i~n afscheid in de „Libe- rian Age", het voornaamste tweemaal per week verschijnende blad in Monrovia, wordt bewondering tot uitdrukking ge bracht voor de vitaliteit waarvan prins Bernhard blijk gaf. Het blad schrijft dat de Prins „zijn waardigheid hooghoudend, toch niet hooghartig of snobistisch deed zoals sommige andere Europese vorstelij ke personen". „Holland is nu geen ver begrip meer voor ons en de namen van de leden van het koninklijk gezin geen klan ken meer als ui. een duistere legende", aldus het artikel. De tweede avond van het Inlerscholair Jeugdtoernooi in de Gemeentelijke Con certzaal' te Haarlem werd door wethouder D. J. A. Geluk, in zijn kwaliteit van voor zitter der organiserende commissie, met een korte toespraak ingeleid. De heer Geluk sprak woorden van welkom en bracht hulde aan de harde werkers die het toernooi voor de zoveelste keer weer met succes op touw gezet hebben. Want bet getal deelnemers, dat ditkeer twaalf honderd bedraagt, mag toch wel als teken van blijvende bijval beschouwd worden. De prestaties begonnen met het optreden van het vierstemmig gemengd koor van de Rijkskweekschool, dat met drie frag menten uit de Missa oclavi toni van Orlando di Lasso een voorname indruk wist te wekken. Op een kleine ontsporing na was deze uitvoering zeer te prijzen. Deze eerste van de elf school koorpresta ties werd slechts overtroffen door het driestemmig gemengd ensemble van de Da Costa Kweekschool, dat over zeer fraaie en gerijpte damesstemmen beschikt. Met composities van Lotti, Calvisius en Smit werd een treffend geheel bereikt. De meisjeskoren van de Klaas de Vriesschool en van de Louise de Colignyschool zongen met verzorgde klankvorming. Het koor van de r.-k. Huishoudschool klonk leven diger maar een beetje ongelijk. De Prinses Treneschool kwam met haar nummer ac curaat voor de dag, waarbij wij ons heb ben verbaasd over de glaszuivere hoge a's der jeugdige sopranen. Ook het koortje van de Koningin Wilhelminaschool leverde een goede prestatie. Koor en orkest van Kennemer- en J, P. Thijsselyceum waag den zich overmoedig aan het Hallelujah" uit „De Messias" van Handel, de knapen koren van de r.-k. Technische School en van het Mendelcollege zongen met goede stemvorming liedjes bij de vleugel. Een van de sympathiekste koorzangprestaties werden geleverd door de Haarlemse Huis houdschool. die zich in geen enkel opzicht vertilde, maar met eenvoudige Nederland se liedjes en canons precies datgene te horen gaf wat men op z'n hoogst van een dergelijk schoolkoor verwachten kan. Voor wat betreft de individuele presta ties, leverde het Eerste Christelijk Lyceum een jeugdige organist, die het middendeel uit het door Bach bewerkte concert van Vivaldi vertolkte. Uit de Chr. Ulo van Bloemendaal hoorden wij een vaardige alt-blokfluit spelen, die handig aan de vleugel door een leerlinge van het Marnix- lyceum begeleid werd. Een petillant ge speelde sonate van Scarlatti was het werk van een discipel van het Kennemer Ly ceum, het Coornhertlyceum vaardigde een fluitist en een pianiste af, die met een compositie van Gagnebin bijzonder knap voor het publiek kwamen. Van hetzelfde instituut was er ook een pianist, die met de Impromptu in as van Schubert een goede beurt maakte, alsmede een cello- pianoduo, dat (toen eindelijk een bruikbare lessenaar gevonden was) een patente uit voering van een Corrcnte van Eccles t.en beste gaf. Verder was er van deze school een leerling die, tezamen met een leer linge van het Marnix-lyceum een pianoduo vormde, dat het publiek aangenaam ver raste met een zeer aanvaardbare vertol king van Gracia van Manuel Infante. Van het J. P. Thijsselyceum was er een chansonnière die zichzelf op de gitaar be geleidde. „Sancta Maria" was vertegen woordigd met aan de piano begeleide zang van een lief stemmetje. De Interscholaire biokfluitgroep heeft zonder directie op zeer beschaafde wijze een Menuet van Handel vertolkt. Twee leerlingen van de Rijkskweekschool cn van de Da Costa Kweekschool deden ons geboeid naar hun vertolking „a quatre mains" van een ge deelte uit Ravel's muzikale sprookjes van Moeder de Gans" luisteren. Verder was er van de Da Costa Kweekschool een op merkelijke pianistische prestatie met frag menten uit een Sonatine van Léon Orthel en van hetzelfde instituut een vrij bril jante vertolking door trompet en orgel van het bekende nummer Trumpet Volon- tary van Jeremiah Clarke (niet van Pur- cell zoals het programma vermeldde). De leerling van het Triniteitslyceum, die een deel uit de Sonatine van Ravel speelde, openbaarde hiermee een veelbelovend talent. Jos. de Klerk In antwoord op vragen van leden van de commissie van rapporteurs uit de Twee de Kamer over meer gedetailleerde gege vens betreffende de amovering van de buurtschap Rijk in Haarlemmermeer deelt de minister van Verkeer en Waterstaaat in zijn memorie van antwoord mede, dat eerst nadere mededelingen over de af braak van huizen in Rijk kunnen worden gedaan, wanneer de gemeente Haarlem mermeer woningen beschikbaar kan stel len. Voorts is de gemeenteraad in beroep gegaan bij de Kroon tegen een beslissing van Gedeputeerde Staten over een uitbrei dingsplan voor een aangrenzend deel der gemeente. Ook deze beslissing zal moeten worden afgewacht, aldus de minister. Intussen kan het werk aan de nieuwe startbaan echter voortgang vinden. Daar voor behoeven namelijk slechts enkele huizen afgebroken te worden en dat zal kunnen geschieden zodra in het kader van de onteigeningsprocedure de voorlopige inbezitneming is toegestaan. Dit zal nog in 1958 kunnen gebeuren. Er kan dus op tijd met het werk worden begonnen en er is gegronde hoop dat het in 1960 gereed zal zijn. T.egen die tijd zullen uiteraard ook de overige huizen moeten verdwijnen. Naar aanleiding van een ver dere vraag deelt de minister mede dat on derzocht wordt of tegelijk met de ont eigening voor de uitbreiding van de lucht haven Schiphol een vrijwillige ruilverka veling kan plaatsvinden. Vrijdag 14 februari geeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends in de Haarlemse con certzaal het zevende concert in de serie d. Hieraan wordt solistische medewerking verleend door de klarinettist Bram de Wilde. Het programma vermeldt de Eer ste symfonie van Beethoven, het Klarinet concert van Mozart, „Pour une fête de printemps" van Roussel, Rapsodie voor klarinet en orkest van Debussy en „De tovenaarsleerling" van Dukas. „We zijn nog steeds achter bij wat we hadden willen doen omdat we daartoe niet in de gelegenheid zijn gesteld". Zo resu meert Piet te Nuyl jr., het hoofd van de VARA-televisiesectie de situatie waar in de componenten van de Nederlandse Televisiestichting verkeren ten opzichte van hun taak jegens het kijkende pu bliek. De naam Te Nuyl heeft voor de meeste radioluisteraars een bekende klank. De heer Te Nuyl sr. is immers al jaren een verdienstelijk karakterspelcr in de hoor- spelkefn van de Radio Unie 'en die'omstan digheid opende voor zijn zoon na de bevrij ding de studiodeuren van Herrijzend Ne derland, waarbij de heer Te Nuyl jr. als omroeper in dienst trad. Er volgde een verblijf van anderhalf jaar bij de toenma lige omroep van de •egeringsvoorlichtings- dienst in Indonesië, na welke tijd de heer Te Nuyl jr. bij de VARA in dienst trad, wederom als omroeper. Die functie omvat sinds de oorlog echter meer dan de lou tere programma-aankondiging. De omroe pers stellen tegenwoordig ook klank beelden en documentaire programma's samen, versieren grammofoonplatencon- certen met een inleiding en toelichting bij wijze van etiket en dergelijke. De belang rijkste ervaringen, die de thans vierender- lige jarige chef van de TV-sectie van de VARA heeft opgedaan inds hij in 1952 zijn krachten daaraan ging wijden, mondden uit in de overtuiging, dat niet alleen het aantal zenduren uitgebreid zou moeten worden, maar vooral ook dat de veertien man (on vrouw) personeel die de televisie afdelingen zijn toegestaan dat is voor schrift en „Den Haag" laat de secties maar weinig vrijheid binnen de grenzen van het budget dringend versterking be hoeven. Uitbreiding "an het aantal zend uren is daarom een vereiste, omdat de kij ker nu vaak op programma's is aangewe zen, die in het geheel niet voor hem be doeld en bestemd zijn Bij de radio zoekt zo'n luisteraar gewoon een ander station op, de kijkers hebben /een keuze en willen bovendien hun kostbaar toestel „renda bel" maken. Zenduitbreiding opent boven dien de mogelijkheid tot dieper graven in de programmastof: door gebrek aan tijd en personeel behandelt men nog vaak een onderwerp oppervlakkig in een half uur. ofschoon men er beter drie keer die tijd aan had kunnen besteden. Maar ook zonder die vergroting van het aantal zenduren is het volgens de heer Te Nuyl jr. nodig - de staven te versterken de regisseurs willen en moeten ook gele genheid hebben voor het experiment en voor studie, training en research. Om die mogelijkheid te verruimen zou hij zelfs vrede kunnen hebben met meer „trans port" van films. Hoewel de heer Te Nuyl een eigen filmverzoekprogramma ver zorgt 'dat hét" gelukkige verschijnsel heeft geopenbaard, dat er nog heel wat mensen zijn die bewust naar een film kij ken en daarvan de details onthouden staat hij kennelijk een tikje wantrouwend tegenover de film in Je televisie. „Het gro te gevaar van telerecording is, dat we transportmiddel worden voor slechte films" zegt hij, eraan toevoegende, dat televisie nu eenmgal anders en ook meer is dan film: TV ombineert de selectivi teit van de camera met het grotere men selijke contact van het toneel. Voor hem vormt „de mens" ien onuitputtelijk en groots ondeiwerp voor de televisie, die iuist daardoor de kijker in staat stelt zijn medemensen en zichzelf te leren kennen. Beeld schermer Ze moesten nu maar zien, er liet beste van te maken. Om te beginnen legden ze de boot vast, die konden ze nog nodig hebben. Verder droegen ze het watervaatje en het kistje met etenswaren het. strand op. Toen keken ze aandachtig rond en ze bespraken, wat er nu gedaan moest worden. Eerst moesten ze de omtrek verkennen en te weten zien te komen, oj er geen ge vaarlijke inboorlingen in de buurt waren65-66 Ook dit jaar hebben de schaak-zestallen van de Haarlemse lycea strijd geleverd tegen zestallen van het Haarlems Schaak Gezelschap. Oorspronkelijk zouden zes schoolteams aan deze wedstrijd deelne men, doch het Christelijk Lyceum viel af. Op de eerste speelavond trachtten het Kennemer Lyceum, Jac. P. Thysse Ly ceum en het Stedelijk Gymnasium ver geefs de HaSG'ers een paar punten af handig te maken. Deze gaven geen duim breed toe en alle HaSG-teams wonnen met 6-0. De tweede speelavond gaf een geheel ander beeld te zien. Het Mendel College moest de vorig Jaar gewonnen beker pro beren te verdedigen tegen het sterke Coornhert Lyceum. Dit is niet gelukt. Het behaalde slechts een halve punt door een remise-partij van Mostertman met drs. J. P. Verhoeff. Het Coornhert Lyceum toonde zich de landstitel waardig en be reikte een totaal van 2'/a punt met de spe lers E. J. en W. F. Petersma, Van Lange- laan, Rabé, Van Overbeeke en Van Dis. Het kwam hiermee voor een jaar in het bezit van de fraaie wisselbeker, die door de organiserende vereniging beschikbaar was gesteld. Tevens ontving elk der spe lers van dit lyceum een zakschaakboekje ter herinnering. Vooraf aan deze interessante krachtme tingen vond nog een prijsuitreiking plaats aan E. J. Petersma, die in het onlangs ge houden schoolschaaktoernooi van Haar lem en omstreken de mooiste partij speelde. In zaal „Noord" van café „Kennemer- land" aan de Rijksstraatweg in Haarlem worden op zaterdagavond 8 februari wed strijden op home-trainers gehouden tus sen renners van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" en die van „Olympia' uil Amsterdam. Van „De Kampioen" wordt aan deze „rollenwedstrijden" deelgenomen door Adrie Voorting (winnaar van de home trainer-ontmoeting in Santpoort tussen bei de clubs), Bijster, Van Weeren, Vaars, Strav-er en Jansen. Dat „Olympia" belust is op revanche voor de in Santpoort gele den nederlaag, blijkt wel uit het feit dat men nu ook de „rollenspecialist" op de korte afstand, André Rijnders, heeft op gesteld. Voorts zijn van de partij: Rob v. d. Ruit, Marinus, Stoete. Barlage en Ballangee. Er wordt gereden in series van twee maal 1 kilometer en de aanvang is be paald op acht uur. ADVERTENTIE 500 gram 67. ITij schreef aan zijn zuster in Hamburg, dat hij bij haar zou komen logeren, zodra hij bericht had ont vangen van Salomon Heine. En aan zijn moeder leg de hij uit: „Oom Salomon moet zijn invloed voor mij aanwenden, moeder. Waarom niét? Tenslotte is hij een machtig man in Hamburg en kan hij mij van nut zijn. Er zal hem bovendien vjel aan gelegen zijn om mij een behoorlijke baan te bezorgen, want daarmee zal hij zijn eigen geld sparen!" Salomon Pleine liet chter niets van zich horen. De reden was een andere dan Heine vermoedde. Salomon moest al zijn aandacht en sluwe intelligentie gebrui ken om de zware crisis, welke in het jaar 1825. de gehele economie van Europa bedreigde, het hoofd te bieden. De fabrieken zaten met hun waren, de han delshuizen eveneens, de mensen hadden geen koop kracht meer en vonden moeilijk werk.1-.. De crisis was in Engeland begonnen en sleepte ande ren mee. In die herfst waren er talloze faillissemen ten. De beurskoersen zakten onrustbarend. Het han delsverkeer liep vast en de vele ontslagen van arbei ders leidden tot allerlei relletjes, De kranten stonden vol van dergelijke berichten, welke zelfs de strenge censuur niet verhinderen kon. Dit alles was de reden, dat Salomon Heine geen tijd had om een brief aan zijn neef te schrijven. Tenslotte reisde Heinrich Heine op goed geluk naai Hamburg. Daar woonde thans op de Neue Wall no.167 zijn zuster Charlotte met haar man, Moritz Emb- den. Met welk een warme hartelijkheid ontving zij hem! Haar man stond er enigszi is stijfjes bij, toen ze haar broer met grote spontaneïteit omhelsde. Hij vroeg op stuurse toon: „Hoe lang denk je in Hamburg te blij ven, Harry?" Heine antwoordde glimlachend: „Tot ik al mijn za ken hier gereld heb, Moiitz!" Hij schreef een briefje naar Ottensen. Hij wilde zijn oom niet op de bank opzoeken, want daar was Aron Hirsch niet te ontlopen. Op antwoord wachtend zv/ierf hij door de stad. Er waren echter geen bekende gezichten meer en ner gens was er iemand om een prettig gesprek mee te voeren. Hoe hartelijk zijn zuster ook was, zijn zwager bleef stug en weinig toeschietelijk Tenslotte kwam het antwoord van Salomon Heine en de daarop volgen de middag begaf Heine zich naar Ottensen. Het was een kille novemberdag, en de ontvangst in de grote villa was even kil, zelfs zijn tante, Betty Heine, leek koel cn afwijzend. Hij trachtte een gesprek met haar te voeren, maar ze reageerde nauwelijks op zijn be leefde vragen. Nog nooit had hij haar zó gezien, ze in formeerde zelfs niet naar het welzijn van zijn ouders. Toen Salomon Heine verscheen, werd de stemming iets beter. Zijn oom scheen in een goed humeur te zijn en vroeg hem op welwillende toon: „Wel, doctor hoe staat 't ermee?" Heine wilde deze goede stemming benutten om oom Salomon onmiddellijk de bedoeling van zijn bezoek duidelijk te maken. Toen tante Betty merkte, dat haar neef met zijn oom over zakelijke aangelegenheden wilde praten, stond ze op om het vertrek te verlaten, maar Salomon beduidde haar om weer te gaan zitten. „Blijf toch hier, Betty, je mag alles horen wat wij met elkaar te bespre ken hebben! Jou gaat dat ook aan!" Heinrich Heine trachtte op rustige toon met zijn oom te spreken. Hij zette uiteen, dat hii nu zijn studie beëindigd was liever geen geld meer wilde aanne men, maar in verband hiermede wilde hij zijn oom een verzoek doen: hem behulpzaam te zijn om als jurist een werkkring in Hamburg te vinden. Salomon Heine hoorde zijn neef aan en leunde be haaglijk achterover in zijn stoel. Hij zag er tevreden en welgedaan uit. Langzaam zei hij: „Er zijn veel fail lissementen, de tijden zijn slecht. Ik kan geen geld meer geven, Harry!" Verwonderd keek I-Ieine hem aan. „Maar ik wil ook hèlèmaal geen geld meer, Oom Salomon! Ik wil alleen uw voorspraak om een goede positie te krijgen." Onverstoonrbaarf antwoordde zijn oom: ,Je wilt geen geld? Hoor je dat, Betty? Ik kan 't eenvoudig niet geloven! Mij is allerlei ter ore gekomen." „Wat" vroeg Heine en met moeite onderdrukte hij zijn opkomende drift „O, bijvoorbeeld dat je heerlijk aan het luieren bent geweest in Norderney en Lüneburg en sinds enige tijd in Hamburg.." „Ik heb wel degelijk gewerkt", onderbrak Heine hem op felle toon. „Ik heb veel geschreven en er zal een nieuw boek van mij verschijnen." „Boeken betekenen geen degelijk werken. Wanneer je behoorlijk had gewerkt, toen jij bij mij in de leer was, zou je nu al lang een goede positie hebben gehad en bij mij niet meer om geld behoeven te bedelen!" Vertwijfeld riep Heine uit: „Ik bedel niet om geld!" „Op dit ogenblik misschien niet, maar ie zult 't over een uur, of morgen, of overmorgen stellig weer doen! Nietwaar, Betty?" Heinrich Heine zag, hoe zijn tante vol instemming knikte. Op rustige toon vervolgde Salomon Heine: „Hoe kan 't ook anders? Men heeft mij ten stelligste verzekerd, dat je maar wat rondlummelt en niets uitvoert. In Ber lijn was dat al het geval, maar via een bevriende niets nut werd proffessor Gubitz er toe gebracht om een on ware verklaring over je prestaties af te geven. Wat be reik je met je roem ais dichter? Je moet thans eens en voor altijd beseffen, dat ik je niet langer wens te on derhouden. Ik mag mijn eigen kinderen niet langer te kort doen"." Heinrich Heine sloot ven de ogen. Wié had zijn oom over hem gesproken en allerlei ongunstige dingen over hem verteld....? Hij dwong zich tot kalmte en antwoordde: „Laten we het geld thans buiten be schouwing laten." „Ik kan het geld niet buiten beschouwing laten!" Zo rustig mogelijk ging Heine door: „Laten we pra ten over een mogelijkheid voor mij om me hier als ad vocaat te vestigen. Kunt u mij daarbij behulpzaam zijn?" Salomon Heine stond thans op uit zijn stoel en begon door de kamer heen en weer te lopen. Tenslotte bleef hij voor zijn neef stilstaan en zei op plechtige toon: „Ik zal je eens wat zeggen, Harry! Ik ben niet van plan je hierbij te helpen, omdat ik er zeker van ben, dat je zult blijven rondlummelen! Ik wil niet, dat de goede naam Heine hier in Hamburg omlaag gehaald wordt door jouw gedrag, door jouw avontuurtjes met danseresjes en dergelijke soort vrouwen. Denk echter niet, dat je door mijn weigering om je te helpen, véél verspeelt; vanwege mijn geloof kan ik weinig voor je doen, de stemming is slecht en reeds eerder heeft men bij mij de ruiten ingegooid. Douane had succes. De inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen heeft in .een personenauto, die bij Clinge aan de grens werd aangehouden, in gehei me bergplaatsen in achterbank en achter leuning, 150 kg. boter aangetroffen. De bestuurder van de wagen, A. V., werd ge arresteerd. Het onderzoek naar aanleiding van deze arrestatie bracht de douane op het spoor van vier andere auto's met ge heime bergplaatsen, die eveneens geregeld als smokkelwagen werd gebruikt. Uit ge vonden botersporen en restanten van wik kels werd opgemaakt, dat ook met deze wagens boter werd vervoerd. Om deze re den werden ze eveneens in beslag geno men. Rijdende school. De heer R. Bakker, onderwijzer te Assen, is benoemd tot hoofd van de tweede rijdende school in Neder land, de „Prinses Irene-school", die gister ochtend gereed is gekomen. Deze school op wielen, de tweede in Nederlhnd en ook in Europa, is doeltreffender uitgevoerd dan de eerste, de „Prinses Beatrixschool". De school heeft een lengte van 10 meter en biedt plaats aan 27 leerlingen, een groter aantal dan bij de eerst school. Het geheel wordt verwarmd door een groot aantal elektrische voetverwarmingsplaten en elektrische verwarmingselementen langs de wanden. Volgeboekt. Het op 29 januari uit Djakarta vertrokken m.s. „Oranje" van de stoomvaartmaatschappij Nederland is, na Singapore te hebben aangedaan, op 2 fe bruari volgeboekt uit Belawan vertrokken. Er bevinden zich 854 passagiers aan boord. De „Oranje" wordt op 21 februari in Am sterdam verwacht. Girodienst. De Postcheque- en Giro dienst heeft wat meer armslag gekregen door de decentralisatie van de administra tie. Er komt enige verruiming voor het openen van nieuwe rekeningen. De urgen- tiebepalingen zullen wat soepelef worden toegepast. Van een volledige opheffing van de „stop" is echter voorlopig nog geen sprake. In het water gewaaid. Uit het Stads kanaal te Ter Apel is het stoffelijk over schot opgehaald van de 49-jarige onge huwde B. Diepenbroek, die zijn kosthuis in Ter Apel had verlaten en niet was terug gekeerd. Hij is vermoedelijk door de storm in het water gewaaid. DONDERDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelver. „Door In spanning, Uitspanning", met „Vrouwen in paniek", 20 uur. Concertgebouw: Piano- nvond door Hans Richter-Haaser. 20 uur. Gebouw tot Nut van het Algemeen: Psy chometrische avond, mevrouw J. v. d. Tuin-v. d. Lans, 20 uur. Frans Halsmu seum: Haarlems Comité voor Kamermu ziek houdt liederen-avond, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Galerie Espace: Expositie van tekenin gen en aquarellen van Alechinsky, 1117 uur. FILMS: Cinema Falaee: Bekentenissen van de oplichter Felix Krull, 14 jr., 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: Aan de rand van de hel. 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: De vloek van Frankenstein, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: The pride and the passion, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: La Strada, 18 jr., 20.15 uur. Rem brandt Theater: Funny Face, a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Helden zonder moed. 14 jr.. 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: The high and the mighty, 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Treslong. Hillegom: Chr. Zang en Ora toriumvereniging „Zingt den Heer" mei „Die Jahreszeiten", 20 uur. VRIJDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg: Hoofdstadoperette uit A'dam met: „Ein Walzertraum" van Oscar Strauss, 20 uur. Concertgebouw: Noordhoi- lands Philharmonisch Orkest met een con cert voor het P.E.N., 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van tekeningen en aquarellen van Alechinsky 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: Notre Dame de Paris, 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheatcr: Begeerte en zonde, 14.30, 19 en 21.15 uur.Lido Theater: Nina, 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: The king and the four queens, a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Vader tegen wil en dank, 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: De spaanse vlieg, 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: De terug keer van Lemmy Caution, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Het loon van de angst, 18 jr., 14, 18.45 en 21.15 uur. DIVERSEN Stadhuis: Op de eerste cursusavond spreekt mr. O. P. F. M. Cremers over: „Ro bot of Democratie", 20 uur. Centrum voor vrij geestesleven: Openbare voordracht over: „Mysteriën van het Oosten en de ziel van het Westen, door: Mr. M. Stibbe, 20.15 (Wordt vervolgd) uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9