Dr. De Vos van Steenwijk en de Leidse Universiteit bleven één KOM II1I iTtontiaó ctifral-10 Regering verwerpt neutrale zone in Europa Prinses Beatrix vandaag naar Bonaire Hartelijk afscheid van Curasao BIJ EEN VEERTIGJARIG DOCTORAAT Open blik voor de eisen des tijds 7 PHSIIPS -ROXANE Man, die zijn vrouw dood schoot, veroordeeld Matthaus Passion op Palmzondag in Amsterdam Buitenlandse zaken in Tweede Kamer Dr. Anthon van der Horst moet rust houden De Prinses te Willemstad Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel in Singapore Veertig arbeiders van oliefabriek ontslagen Wèg keelpijn Nederlandse ex-dwang- arbeiders eisen schadevergoeding Tweede slachtoffer van explosie overleden VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 Heden, 7 februari, is het veertig jaar geleden dat dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de wis- en steiiekunde. Veertig jaar doctor betekent in het algemeen veertig jaar weg van de universiteit, veertig jaar praktijk in het maatschappelijke leven met dankbaar gebruik van de wetenschappelijke vorming, aan de universiteit opgedaan. Doch in het geval van dr. De Vos van Steenwijk be tekent het veel méér en juist daarom leek het ons een welkome gelegen heid, aanknopend aan deze herdenkingsdatum, de betrekking tussen de ervaren man der wetenschap en de bakermat der kennis, de universiteit, tot onderwerp van gesprek te maken. Veertig jaar doctor betekent met be trekking tot déze doctor een gesloten cir kel, bestaande uit in elkander passende segmenten van wetenschap, praktijk, uni versiteitsleven, openbare ambten, maat schappelijke evolutie en culturele vorming des mensen, een cirkel die een veelzijdig en wonderlijk gevarieerd leven omvat, en waaruit men de lotgevallen van meer dan een generatie kan aflezen. Jacob Evert baron de Vos van Steenwijk werd in 1889 geboren in Zwolle. Dat was dus tegen het einde van de negentiende eeuw een eeuw die thans veel verder dan ruim vijftig jaar in de geschiedenis verdwenen lijkt, omdat de twintigste op alle gebieden des levens in zo'n adembe nemend tempo verandering heeft gebracht. Als men in dit verband het woord evolutie gebruikt, denkt men meteen aan de weten schap. De wetenschap die kiemen legde voor een gigantische technische ontwikke ling, waarvan in onze dagen de voortgang een duizelingwekkende vaart heeft ge kregen. De wetenschap, waarvan het semina rium besloten ligt tussen de muren der universiteiten en waarvan het erfgoed, zichzelf vermenigvuldigend, verdeeld wordt in de collegezalen. In 1907 liet de student De ""os van Steenwijk zich inschrijven aan de Leidse universiteit in 1945 begon hij, langs de cirkel teruggekeerd, diezelfde universiteit te dienen als president-curator, welke functie hij thans nog met grote werk kracht vervult. Daartussen liggen dan een leraarschap, twee burgemeesterschappen, namelijk van Zwolle ('33-'37) en Haarlem ('37-'41) en een bijna tienjarige ambtspe riode als Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland ('45-'54) Van 1912 af was hij observator van de Leidse sterrewacht, tot 1919. Bijna niet op te sommen zijn daarbij zijn diverse werk zaamheden in verschillende hoedanig heden: in bestuursorganen, commissies, stichtingen, vaak voortvloeiende uit zijn ambtelijke en wetenschappelijke hoofd functies doch steeds weer treft, bij het volgen van zijn biografie, de onverbreke lijke band die hem met de wetenschap verbindt. De biografie van deze veertig jaar ge leden gepromoveerde wetenschapsman blijkt dan eigenlijk evenzeer de biografie van de Leidse-Universiteit te zijn. Hij is er door de jaren heen mee verbonden ge bleven en er teruggekeerd, vervuld van wat de rijkdom van het drukke leven hem leerde en overtuigd van de alomtegen woordigheid der ontwikkelingskiemen in alle facetten van het bestaan. Ook dus in het facet van de wetenschappelijke scho ling, .die universiteit wordt genoemd en die geroepen is tot een voortdurende aan- ADVERTENTIE van Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f 2.M Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 dragees f 3.7S Phllips-Ro»ane Nederland N.V. - Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft de 46-jarige los arbeider J. G. P. uit Bussum, die op 14 juni zijn echtgenote met vijf re volverschoten dodelijk verwondde, wegens doodslag veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. Bovendien bepaalde de rechtbank, dat de verdachte daarna voorwaardelijk ter be schikking van de regering wordt gesteld met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht. Er was tien jaar plus voorwaardelijke terbeschikkingstelling geëist. Evenals de officier was de rechtbank van oordeel, dat de primair ten laste gelegde moord niet bewezen was, zodat hij daarvan werd vrij gesproken. De verdachte had al lange tijd onenigheid met zijn vrouw, die hij een iaar geleden had verlaten. Op 14 juni zocht bij haar op en er volgde een ^sprek over scheiding. De vrouw wilde alleen schei ding van tafel en bed, hetgeen echter on der andere zou inhouden, dat zij de werk loosheidssteun zou ontvangen en dat de man alleen een invaliditeitsuitkering zou krijgen. Hij werd zo kwaad, dat hij een revolver trok en die op haar leeg schoot. Zijn 14-jarige zoontje was daarbij aanwe zig. De vrouw overleed enkele ogenblikken later op straat. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk als Commissaris der Koningin in Noordholland. passing en uitgroei, om haar roeping te kunnen honoreren. Deze overtuiging heeft de president curator der Leidse Universiteit gebracht tot een gedegen, diepgewortelde opvatting ten aanzien van de eisen des tijds, waar aan de universiteit gehoor zal moeten geven. Op dat punt speciaal mochten wij van hem belangwekkende dingen horen. Hij schilderde een vergelijking tussen de uni versiteit van „toen" en nu, waaruit stellig bleek welke dringende hervormingen in het voorland der Hogeschool oprijzen. Hij gaf een beeld van de veranderingen, die in de figuur en de omstandigheden en de getallen van docent en student zijn opge treden en in hoeverre daaraan in snel tempo zal moeten worden tegemoetge komen, wil de universitaire opleiding een gedegen basis blijven voor de hoge eisen, die het leven aan de wetenschap stelt. „Een grotere zelfstandigheid van de Rijksuniversiteit is een zeer concrete be hoefte van deze 'tijd. De verlening van rechtspersoonlijkheid in de eerste plaats zou aan talrijke belemmeringen van uit bouw en organisatie een einde maken. De bemoeiingen van de Rijksgebouwendienst, bijvoorbeeld, werken remmend op de uitbreiding der accommodatie, die juist in deze tijd zo dringend noodzakelijk blijkt. Een zelfstandige bestemming der gelden, een eigen voorziening in de universitaire huisvestingsbehoeften, een zelfstandige en daardoor minder omslachtige organisatie van het financiële en administratieve ap paraat der universiteit zou de algemene werkzaamheid der „Alma Mater" zeer ten goede komen. Daarnaast is een inwendige heroriën tering niet minder noodzakelijk. De taak van het curatorium wordt steeds meer om vattender en tijdrovender. De instelling van gesalarieerde functies zal daarom niet te vermijden zijn. Een reorganisatie der fa culteiten voorzover deze niet tot een be paald omlijnd vak opleiden, doch uit ver schillende, elkander aanvullende weten- schapstakken bestaan zal nodig zijn. En dan is er de kwestie van de univer sele taak der universiteit. Met andere woorden: steeds meer dringt zich de nood zaak op, dat werkelijk begaafden de ge legenheid krijgen, een universitaire op leiding te volgen, ongeacht de middelen waarover zij beschikken. De bezitssprei- ding en in het algemeen de veranderde maatschappelijke structuur dwingen daar toe. Er zal een steeds toenemend aantal beurzen moeten worden toegewezen, waar voor op den duur het systeem der voor schotten zal moeten wijken. De kosten van het hogere onderwijs zullen voortdurend blijven stijgen en de rijkskas steeds zwaar der belasten, doch voorshands zeker niet in die mate dat deze kas daardoor zou kunnen worden overbelast. Een steeds grotere omschakeling op samenwerking met het buitenland in kostbare projecten volgt onvermijdelijk en is reeds begonnen. De enorme kosten van laboratoria, appa ratuur, materiaal, onderzoek, met alle bij komstige voorzieningen zullen met de ont wikkeling van de wetenschappelijke resul taten over de gehele wereld voortdurend nog groter worden. Er zullen meer voor zieningen moeten worden getroffen ten aanzien van de huisvesting, ontspanning, voeding en het studiemateriaal der stu denten, die thans in geheel andere omstan digheden leven en werken dan hun col lega's van veertig jaar geleden. Dat geldt trouwens ook voor de docen ten. De accommodatie voor de professoren zal steeds meer ruimte eisen in de univer siteit zelf, nu zij niet meer in hun eigen woningen een deel van hun werkzaam heden kunnen opvangen. Geld en ruimte zijn twee universitaire eisen des tijds, die niet kunnen worden ontgaan, wil men ons hoger onderwijs ge lijke tred met het buitenland doen hou den. De vraag, of op een zekere spreiding van het hoger onderwijs over meerdere provincieplaatsen zal moeten worden ge rekend, doemt daarbij eveneens op en wordt door een commissie, waarvan ook dr. De Vos van Steenwijk deel uitmaakt, bestudeerd. Het bestek van dit artikel, laat helaas niet toe, alle facetten uitvoerig weer te geven, die dr. De Vos van Steenwijk in ons gesprek aanduidde. Zijn beden kingen tegen het instituut der werkstu denten willen wij tenslotte echter niet achterwege laten. Het moge een modern en zelfs progressief lijkende nieuwigheid zijn, de ervaring heeft geleerd dat de student zelf er grote nadelen ondervindt. Zijn studie zowel als zijn constitutie lijdt eronder en het zou daarom wenselijk zijn dat deze uit het buitenland overgewaaide instelling tot het uiterste zou worden be perkt. Op 30 maart, Palmzondag, zal het Con certgebouw-Orkest onder leiding van dr. Eduard van Beinum een uitvoering geven van de Matthaus Passion van Johann Se bastian Bach. Medewerking verlenen het Toonkunstkoor-Amsterdam en het jongens koor van ..Zanglust". De solisten zijn onder meer de tenor Ernst Hafliger (evangelist), de bas Heinz Rehfuss (chistuspartij), de sopraan Erna Spoorenberg, de alt Annie Hermes, David Hollestelle (bas-aria's) en Hans Wilbrink (kleine baspartijen). ADVERTENTIE DE MANNEQUINS staan al klaar. De show gaat weer beginnen. Stamp volle zalen zullen kijken en genieten. Voldaan kunt U straks de zomer en de lente tegemoet gaan zeker van het feit, dat U ook dit jaar weer - niettegenstaande alle bestedings beperking - goed gekleed zult gaan! WIJ KOMEN IN HAARLEM Concertgebouw, L. Begijnestraat 13, maan dag 10 februari om 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Kaartverkoop aan de zaal: zaterdag 8 en maandag 10 februari van 10 tot 3 uur en voor de aanvang van iedere show, (Van onze Kamerver slag gever) In de Tweede Kamer hebben de ministers Luns en Staf ernstige bedenkingen geopperd tegen het Poolse plan-Rapacki voor een zone in Europa zonder kernwapens. Tegen de in aantal overmachtige Russische troepen zouden de atlantische strijd krachten komen te staan zonder de tactische kernwapenen, die de minderheid in getal moeten compenseren. Bovendien is een groter bezwaar de consequentie van terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Europa. Europa's verdediging zou worden ondermijnd zo niet onmogelijk worden en Duitsland zou worden losgemaakt uit het Westeuropese verband, terwijl het juist zo belangrijk is, dat het daarin onverbrekelijk is opgenomen. Het enige voordeel voor het Westen zou kunnen zijn, dat controle mogelijk wordt achter het IJzeren Gordijn op de neutrale zone. Deze tegemoetkoming van Russische zijde acht de Nederlandse regering te klein om het plan-Rapacki te kunnen aanvaarden. Iedere werkelijke mogelijkheid van een gesprek met Rusland wil Nederland echter aangrijpen. Maar indien de Nederlandse regering dus een topconferentie niet af wijst, meent zij, dat de basis voor een gesprek toch smal is. Het eerste nodige is volgens minister Luns de ontwapenings conferentie in de Verenigde Naties weer op gang te brengen. Rusland neemt daaraan niet meer deel en het is niet te verwachten dat het zal deelnemen aan de besprekingen van de thans uitgebreide ontwapenings commissie. De Nederlandse regering heeft niet ge aarzeld haar vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties te machtigen te pleiten voor algehele stopzetting van proefexplosies van kernwapens, onder voorwaarde van deugdelijke controle op de naleving. In de opstelling van raketbases in het dichtbevolkte Nederland zag minister Staf bezwaren, maar hij verwachtte, dat de militaire leiders van de NAVO, die thans nagaan, waar de raketbases het best in Europa zouden kunnen worden opgesteld, die bezwaren ook zullen opmerken. Voor de huidige tijd en voor de voorzien bare toekomst zag minister Staf geen mo gelijkheid van inkrimping van de defensie inspanning, omdat daardoor onze nationale en westerse veiligheid zou worden aange tast Over de vertraagde Nederlands-Duitse onderhandelingen verklaarde minister Luns dat de vertraging niet is te wijten aan Nederlandse zijde en dat er geen sprake van is, dat alleen Duitse wensen zullen worden ingewilligd en de Nederlandse op de lange baan worden geschoven. Er is vastgesteld, dat er over het geheel over eenstemming moet zijn. Wat het Moerdijkkanaal betreft, her haalde de minister, dat, indien door het Deltaplan de verbinding met België niet meer voldoet, eventuele besprekingen daarover gebaseerd moeten zijn op de dan bestaande toestand, dus na uitvoering van de werken in West-Brabant. In die situatie beantwoordt het advies Van Steenberghe- Van Cauwelaert niet meer aan de werke lijkheid. Europese zaken Staatssecretaris Van der Beugel legde de verklaring af, dat de Nederlandse regering zich thans heeft uitgesproken voor de ves tiging van de zetel der Europese Econo- Vandaag vertrekt prinses Beatrix met haar gevolg voor de reis naar Bonaire, Aruba en de bovenwindse eilanden. Zij maakt de vluchten naar die gebieden in een gecharterd vliegtuig. Op het eiland der flamingo's Bonaire wacht de Prinses een zanghulde. Daarna zal zij een lange autorit over het eiland maken, waarbij zij vele dorpen en gehuchten zal bezoeken. Na de tocht zal de Prinses terugkeren naar haar tijdelijke residentie hotel Zee bad. De dag zal besloten worden met een barbecue. Donderdagmorgen begaf de Prinses zich naar de C.P.I.M., de Curagaosche Petro leum Industrie Maatschappij, die de eco nomische kurk genoemd wordt, waarop het eiland drijft. De enorme olie-raffina derij, behorende tot de allergrootste ter wereld, vormt met zijn woongebieden een gemeenschap in de Curagaose gemeen schap. Aan boord van de sleepboot „De Passaat" begon Prinses Beatrix haar be zoek aan de Isla, zo'als een rechtgeaarde Curagaoënaar de terreinen van de olie maatschappij noemt. Na een tocht van on- De componist en dirigent dr. Anthon van der Horst, die in de r.-k. ziekenverpleging in Hilversum met goed gevolg een ernstige operatie heeft ondergaan, zal voorlopig zijn werkzaamheden, onder andere als dirigent van de Nederlandse Bachvereni- ging, niet kunnen vervullen. De uitvoering van de Johannes Passion, die de Neder landse Bachvereniging op 14 februari in het Concertgebouw te Amsterdam zal geven, wordt derhalve gedirigeerd door de leider van het Nederlands Kamerkoor, Felix de Nobel. Bij de V.P.R.O. wordt dr. Van der Horst voorlopig vervangen door de Amsterdamse organist Simon C. Janssen. De bovenste foto toont Prinses Beatrix, terwijl zij de bij het Autonomie- ■monument opgestelde padvindersgroep inspecteert. Achter de Prinses staan premier Jonckheer en gezaghebber Gorsira (in uniform). Op de rechtse foto is de kranslegging bij het monu ment afgebeeld. De adjudant van de Prinses, luitenant-ter-zee De Jong, assisteerde bij de kranslegging. De Nederlandse zwemsters Cockie Gaste laars en Corrie Schimmel zijn in Singapore aangekomen. Zij gaven een demonstratie- wedstrijd in de Chinese zwemclub. geveer een half uur door de St. Annabaai en het Schottegat bereikte de Prinses, die vergezeld was van de gouverneur, de ge zaghebber, de havenmeester en de marine superintendant van de n.v. C.P.I.M., de Va- lentijnpier. Tezamen met de directeur, de heer Biermann, maakte de Prinses vervol gens een rit over het fabrieksterrein, waardoor zij een indruk kreeg van de uit gestrektheid en de geweldige afmetingen der raffinage- en kraakinstallaties. De tocht, die een half uur duurde, voerde het gezelschap ook langs de bedrijfsschool, en daarna werd gestopt bij het huis van de heer Biermann, waar een aantal van diens voornaamste medewerkers bijeen was. De heer Bierman bood de prinses als her innering aan dit bezoek een bijzonder mooi roosjeskoraal aan, alsmede een in leer gebonden beschrijving van het be drijf. Daarna volgde een korte rit door Emma- stad, een van de woonwijken der employés, welke zijn eindpunt vond op,het Beatrix- plein. Hier zongen 500 schoolkinderen Prinses Beatrix een welkomstlied toe. Bij de Beatrixboom, destijds door Prins Bern- hard geplant, boden Ineke Veenstra en Jan Nolte cadeaus aan; een door enkele tech nische werknemers gemaakte mahoniehou ten zakdoekendoos met zilver ingelegd en een oorkonde. Des middags bezocht Prinses Beatrix het oostelijk deel van het eiland, welke tocht eveneens ruim twee uur in beslag zou nemen. Van het gouvernementsplein af ging het weer langs Pietermaai, de berg Altena en Salinja, waarbij allereerst een bezoek werd gebracht aan het Koningin Wilhelminatehuis voor ouden van dagen te Zeelandia. De tocht ging verder door de nieuwe buitenwijken van Willemstad, waar grote villa's staan, sommige opgetrokken in een zeer moderne stijl, welke weinig of geen gelijkenis meer vertoont met de bouwwijze van de oude landhuizen of de herenhuizen langs de Scharlooweg. Via Mahaai, Damacor, Cac Cora en Van Enge len kwam de stoet tenslotte in Santa Rosa, een dorpje aan de grens van de laatste uit lopers van Willemstad. Hier bezocht de Prinses het oudemannentehuis van het Wit-Gele Kruis en de school annex huis houdschool, waar de toekomstige „huis houdsters" haar van haar produkten aan boden. Langs de plaatsjes Santa Catharina, Montagne en Fuik ging het met een grote boog via Nieuwpoort, waar Hubert Pe- mondt een door hemzelf van cactushout vervaardigde lamp aanbood, naar Domin- guito en vandaar weer terug naar het hart van Willemstad, hef gouvernements plein. Feestelyke betoging Spontaan was ook de huldiging die de Prinses in de avonduren ontving in het Rifstadion, waar de diverse jeugdorgani saties van het eiland een feestelijke beto ging hielden te harer ere. Bij honderden waren zij opgetrokken naar het uitver kochte stadion en in hun fleurige club kleuren of uniformen, al of niet met mu ziek en vaandels, vormde de jeugd van Curagao een bonte mengeling van vreugde en opgewektheid, een schouwspel dat door zijn afwisseling steeds weer boeide en waar het soms met geestige clownerie ge paard ging, niet zelden tot een hartelijke lach opwekte. Door wijziging in de verwerkingsmethode der oliehoudende zaden heeft de directie van de n.v. Oliefabrieken „De Toekomst" te Wormerveer besloten de wringerafde ling van haar oliefabriek stop te zetten. In verband hiermede is aan een veertigtal werknemers met ingang van 3 maart ont slag aangezegd. mische Gemeenschap in Brussel en dat dan Den Haag kandidaat zal worden gesteld voor het gerechtshof van de Europese ge meenschap. Over de salarissen van de leden der Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal vertelde de staats secretaris, dat de voorzitter belastingvrij 15.000 dollar per jaar verdient en de leden 12.000 dollar. Daarbij krijgen ze 15 percent verblijfkosten. Bovendien krijgt de voor zitter 20 percent representatiekosten en de andere leden 10 percent. De kinderbijslag bedraagt 200 dollar per jaar, waarbij 200 dollar komt voor ieder schoolgaand kind. Zij krijgen 15 percent pensioen voor ieder jaar, dat zij lid zijn geweest. De Nederlandse regering heeft er her haaldelijk bezwaar tegen gemaakt, dat de salarissen belastingvrij zijn. Er is nu be reikt, dat de leden van de Europese com missies (onder wie oud-minister Mansholt) van de Europese Economische Gemeen schap gedurende het eerste halfjaar het zelfde salaris zullen genieten als de leden van de Hoge Autoriteit der K.S.G., maar dat zij de verscnuldigde belasting zullen terugstorten in de kas van de E.E.G. Ministeriële grapjes Bij de replieken verklaarde minister Luns dat de regering de zekerheid heeft, dat de Amerikaanse troepen zullen weg trekken als er een neutrale zone komt om dat Amerika zijn kostbare troepen niet in Europa wil achterlaten zonder dekking van kernwapens. Plotseling wendde minister Luns zich terzijde tot minister Staf. „Wat zit je mij aan te kijken alsof je wil zeggen: wat ver tel je nou allemaal?" Toen het gelach was verstomd merkte minister Luns op: „Meneer de voorzitter, mijn ambtgenoot zegt, dat het alleen maar blikken van bewondering waren. Ik zeg dat om het misverstand te vermijden dat er verschil van mening in de regering zou zijn." Tegenover het argument, dat het los maken van Duitsland uit het Westeuropese verband niet zo erg is, omdat Zwitserland er toch ook niet in opgenomen is, zei mi nister Luns, dat regeringen kunnen ver anderen, ook in Duitsland. „De Duitse kan selier is op rijpe leeftijd. Ik wil hiermede slechts aanduiden voor de politiek ge schoolde Kamerleden, wat ik in mijn achterhoofd heb". De begroting van Buitenlandse Zaken werd tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Alleen de communisten verzochten aantekening, dat zij geacht wil den worden te hebben tegengestemd. ADVERTENTIE keeltabl. helpen direct Proces tegen G. Farben Bij de arrondissementsrechtbank te Frankfort aan de Main hebben eenentach tig Nederlanders leden van het „Co mité apell „E" compagnie Zoschen" een proces aanhangig gemaakt tegen de Duitse fabriek I. G. Farben, waar zy in de oorlog gedwongen te werk zyn gesteld. Elk van hen eist een bedrag van 10.000 D.M. als smartegeld en schadevergoeding voor het ondergane leed en de onmenselijke om standigheden waaronder zy moesten leven. Zij zijn samen slechts een deel van de groep van 1170 mensen, die in mei 1944 vanuit het concentratiekamp Amersfoort naar de Duitse fabriek werd overgebracht. Slechts 200 keerden daarvan levend terug; velen van deze zijn blijvend invalide. Zij hebben gedurende ongeveer een jaar ge werkt in de Leuna- en Bunawerken van I. G. Farben waar synthetische benzine en rubber werden vervaardigd. Twee van de aanhangig gemaakte processen zullen als proefproces worden gevoerd. De ove rige negenenzeventig komen na afloop van die twee aan de orde. Deze actie, waarbij de Amsterdamse ad vocaat mr. L. Mok als juridisch adviseur optreedt, is geïnspireerd op een proces van de Duitser Wolheim, die in het concentra tiekamp Auschwitz gevangen heeft ge zeten en eveneens naar de I. G. Farben Fabriek is overgebracht. Zijn eis van 10.000 D.M. werd eind 1956 door een Duitse rechtbank toegewezen: I. G. Farben is toen in hoger beroep gegaan. Later is met ver scheidene personen, die hetzelfde lot als Wolheim hadden ondergaan, een schikking getroffen. Enkele der vorderingen, die thans door de Nederlanders officieel zijn ingesteld be ogen een schadevergoeding voor de echt genoten van mannen, die tijdens de werk zaamheden bij I. G. Farben om het leven zijn gekomen. Verwacht wordt dat de be handeling van deze processen geruime tijd zal vergen. In het havenziekenhuis te Rotterdam is de 42-jarige monteur J. A. A. Meijnders uit de Grondherenstraat te Rotterdam overleden. Hij werd woensdagochtend ernstig gewond, toen zich in een schakel huis aan de Vondelingenweg-hoek Petro- leumweg een ontploffing voordeed. In een der cellen van het schakelhuis werkte hij met een collega, die op slag werd gedood.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11