anda en de wijze Meester Prijsindex consumptiegoederen over de gehele wereld 3,7 percent gestegen Het gaat weer vriezen 1! vj Wrevelige interpellaties over het Deltaplan in Belgische senaat In Canada en Nederland werkloosheid verdubbeld U R B A C H Weinig vriendschappelijke houding in een zaak die ook ons raakt" Wereldnieuws <€ock ió /tet zo 2 Internationale Arbeidsorganisatie over 1957 Verbetering in januari van koerswaarde aandelen Stijging in 1957 van uitvoer pluimveeprodukten Steeds meer opgelegde schepen door daling vrachttarieven De Wereldbank in 1957 Verruiming van deviezen- verkeer voor goederen handel KANT - TULE en ZIJDE A merikaanse maatregelen tegen Nederlands bedrijf Onveranderd dividend Oscar Smit's Bank KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 Generaal Reynierse over ese van raketwapens van timmerfabriek afgebrand; schade IV2 ton Het meten van kracht V.JDAG 7 FEBRUARI 1958 DE INTERNATIONALE ARBEIDSORGANISATIE te Genève komt in een rapport over 1957 tot de slotsom, dat 1957 over het algemeen weer een gunstig jaar voor de werknemers is geweest. De werkgelegenheid nam in de meeste landen enigszins toe, de koopkracht der lonen was iets groter dan in vorige jaren en de sociale bescher ming der werknemers werd uitgebreid en geconsolideerd. Het verlies aan man-dagen ten gevolge van arbeidsconflicten naderde het laagste peil sedert de tweede wereld oorlog. De prijzen der verbruiksgoederen vertoonden evenwel de grootste stijging sedert verscheidene jaren, hetgeen een bedreiging vormde voor de levensstandaard van miljoenen personen met vaste of zich slechts traag aanpassende inkomens en strekte tot ondermijning van de stelsels van sociale voorzieningen. In een aantal landen nam de werkloosheid toe als gevolg van een economische teruggang. Aan het begin van 1958 was het derhalve voor de werknemers zaak op hun hoede te zijn voor twee grimmige en meedogenloze vijanden inflatie en werkloosheid, zo con stateert de Internationale Arbeidersorganisatie. In zestien van de vierentwintig landen, die verslag uitbrengen aan de Internatio nale Arbeidsorganisatie, was de werkge legenheid aan het einde van 1957 groter dan aan het einde van 1956. De stijgingen waren over het algemeen echter klein en In veie gevallen onvoldoende voor het opnemen van de stijging der beroepsbe volking. Als gevolg hiervan nam de werk loosheid toe in zestien van de tweeëndertig landen, die werkloosheidsstatistieken pu bliceren. De prijzen van verbruiksgoede ren ondergingen in de verslaguitbrengen- de landen in de periode van twaalf maan den, eindigende laat in 1957, een gemid delde stijging van 3,7 percent. Dit was de grootste gemiddelde stijging sedert het be gin van de Koreaanse oorlog. Evenals in vorige jaren waren de prijsstijgingen het grootst in Zuid-Amerika. In Europa deden de grootste prijsstij gingen zich voor in Spanje (13.8 percent in de periode van twaalf maanden tot okto ber), Frankrijk (10,1 percent in het jaar 1957), Finland (8,5 percent in het jaar 1957) en Nederland (6,3 percent in het jaar 1957). De Ionen De lonen bewogen zich over het alge meen in stijgende lijn en in de meeste der verslaguitbrengende landen (zestien van de vijfentwintig) stegen zij meer dan de prij zen. hetgeen een vergroting van de koop kracht der lonen tot resultaat had. De ge middelde stijging van de reële lonen in de verwerkende industrie der verslaguitbren gende landen was in het afgelopen jaar ongeveer 2,5 percent. Reeds verscheidene jaren vertonen de reële lonen een gemid delde stijging van dit percentage. In een zeer gedetailleerd gedeelte van het rapport deelt de Internationale Ar beidsorganisatie mede, dat het beeld van de werkgelegenheid aan het einde van 1957 minder gunstig was dan einde 1955 of 1956. De gemiddelde stijging der werk gelegenheid in alle verslaguitbrengende landen bedroeg namelijk slechts ongeveer een percent. De stijgingen van de werk loosheid, die aan het einde van het afge lopen jaar vielen waar te nemen, waren nog betrekkelijk klein. De grootste stij gingen van de werkloosheid deden zich voor in Canada en Nederland, waar het aantal werklozen zich verdubbelde, Fin land (een stijging van 82 percent) en de Verenigde Staten (een stijging van 24 per cent). In West-Duitsland was de werkloos heid in de meeste maanden van 1957 aan zienlijk kleiner dan in 1956. Aan het einde van het jaar vertoonde de werkloosheid hier echter een abnormaal grote stijging Aan de daling van de koerswaarde der officieel op de beurs "van Amsterdam ge noteerde fondsen is in de maand januari 1958 een einde gekomen, zoals blijkt uit de cijfers van het C.B.S. De totale koers waarde van de gewone aandelen der Ne derlandse ondernemingen steeg in januari met (in miljoenen guldens) 2701 tot 16161. De nominale waarde steeg met 155 tot 5111. De stijging was het grootst bij de inter nationale concerns die reëel met 1400 op liepen van 10535 tot 11935. De nominale waarde verbeterde van 2108 tot 2246. Han del, industrie en diversen verbeterden reëel van 2102 tot 2278 en de nominale waarde van 1417 tot 1420. De koerswaarde voor de scheepvaart en luchtvaart steeg van 652 tot 694 en de nominale waarde bleef hier onveranderd op 520. Het bank krediet- en verzekeringswezen kon zich reëel van 582 tot 618 verbeteren, terwijl ook hier de nominale waarde onveranderd op 413 bleef. Cultures vormden in de stij ging van de koerswaarde over januari 1958 een uitzondering en liepen van 148 tot 139 achteruit, terwijl de nominale waar de op 334 onveranderd bleef. De reële waarde van de mijnbouw en petroleum verbeterde van 428 tot 483 en de nominale waarde van 85 tot 99. De gemiddelde koers -van al deze rubrieken kwam van 292 ulti mo december op 316 eind januari. Het beurswaarde-indexcijfer (1953 100) steeg van 200,6 tot 212,8. Blijkens mededeling van het produkt- schap voor Pluimvee en Eieren had de Nederlandse uitvoer van tot de pluimvee sector behorende produkten in 1957 een waarde van bijna 521 miljoen gulden te gen ruim 470 miljoen gulden in 1956. Het grootste deel hiervan kwam voor rekening van eieren met een waarde van ongeveer 387 miljoen gulden tegen vorig jaar 358 miljoen gulden. De uitvoer van pluimvee en konijnen is echter in het afgelopen jaar eveneens flink gestegen nl. tot ongeveer 107 mil joen gulden tegen ongeveer 94 miljoen gulden in 1956, waarvan alleen de hoeveel heid geslacht pluimvee is gestegen van 23,7 miljoen kg. ter waarde van 71,5 mil joen gulden in 1956 tot 29,4 miljoen kg. ter waarde van 82,7 miljoen gulden in 1957, aan levend slacht-pluimvee werd uitge voerd voor een waarde van 22,46 miljoen gulden in 1957 tegen 21,89 miljoen gulden in 1956. Zeer aanzienlijk steeg voorts de 20.9 miljoen stuks ter waarde van f 8.934.928 in 1956 tot bijna 36 miljoen stuks ter waarde van 14.633.992 in 1957. als gevolg van ontslagen in de bouw nijverheid. De gemiddelde stijging van de prijzen van verbruiksgoederen was in 1957 iets groter dan in 1956 .namelijk 3,7 percent tegen 3,0 percent. Een aantal landen slaag de er in de inflatie grotendeels te beheer sen, maar onder meer in Zuid-Amerika bleven de prijzen een zeer scherpe stijging vertonen. Als gevolg van de daling der scheep- vrachttarieven, welke wat de vrachttarie ven voor de wilde vaart betreft tot uiting komt in een daling van het indexcijfer van de Britse Kamer voor de Scheepvaart van 82,3 voor november 1957 tot 71,6 voor de cember 1957 (op basis gemiddelde 1952 100), nemen de aantallen opgelegde sche pen in diverse landen geleidelijk toe. Volgens de laatst bekende gegevens heeft de omvang van de opgelegde tonna ge der Britse schepen in Engeland onlangs een omvang bereikt van 375.000 brt., ver deeld over 80 schepen. Noorwegen meld de per medio januari 27 opgelegde sche pen van tezamen ongeveer 190.000 d.w.t. Zweden had begin januari een opgelegde tonnage van ruim 180.000 brt. In Denemar ken steeg het aantal opgelegde schepen van 25 tezamen 77.350 ton per einde decem ber 1957 tot 34 van tezamen 136.500 ton per einde januari. Finland meldt per einde januari negen enveertig opgelegde schepen van tezamen 162.000 ton, hetgeen overeenkomst met on geveer 20 percent van de gehele Finse koopvaardijvloot. Voor Nederland blijkt de situatie wat de opgelegde schepen betreft nog vrij gunstig te zijn. Hoewel nauwkeurige ge gevens niet beschikbaar zijn, wordt in scheepvaartkringen geraamd dat het aan tal in Nederland opgelegde schepen mo menteel niet meer dan enkele tientallen bedraagt, waarbij het merendeels gaat om kleine schepen, die de kustvaart be oefenen. De totale opgelegde tonnage in ons land zal naar aangenomen wordt de 100.000 ton niet te boven gaan. De Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw (Wereldbank) heeft be kendgemaakt, dat haar netto-inkomen over het tweede halfjaar van 1957 21,1 miljoen dollar heeft belopen of 3,5 miljoen dollar meer dan in de overeenkomstige periode van 1956. Dit netto-saldo werd toegevoegd aan de aanvullende reserve voor verliezen op le ningen en garanties en bracht, deze reser ve op 215,3 miljoen dollar. De totale re serves beliepen op 31 december 1957 318,6 miljoen dollar. De bank verstrekte ne gentien leningen in die periode en bracht daarmede het totale aantal leningen op 189 (in 46 landen) en het bruto-totaal der verplichtingen op 3.480.100.000 dollar. De Nederlandsche Bank n.v. is weder om bereid aan de deviezenbanken op aan vrage een algemene vergunning te verle nen voor het inruimen van kredietfacili teiten aan niet-ingezetenen voor het finan cieren van internationale goederentrans acties. Voorshands zullen onder deze algeme ne vergunning slechts kunnen worden ge financierd transacties waarvan: a. de ver eiste financiering in geen geval een ter mijn van vier maanden overschrijdt «m de te treffen kredietarrangementen en eventueel te openen accreditieven een maximum looptijd van vier maanden niet te boven gaan; b. de financiering ge schiedt in guldens (transferable zone), ponden sterling, Belgische franken, Fran se franken, Zwitserse „c"-franken, Duitse marken, Deense kronen, Noorse kronen, Zweedse kronen, Italiaanse lires en Oos tenrijkse schillingen. ADVERTENTIE Toonaangevend in Damesstoffen GROTE SORTERING VOOR BRUIDSJAPONNEN Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 WASHINGTON (UP). - Het Amerikaan se ministerie van Handel heeft de n.v. Chemisch-Technische Industrie „Tilburg" voor een jaar de Amerikaanse exportfaci liteiten ontzegd. De eigenaars, Werner H. H. von der Fuhr en Hans W. J. M. von der Fuhr zou den namelijk hebben getracht door tussen komst van P. Meiman, een inwoner van 's Hertogenbosch, in de Verenigde Staten 250 ton borax en borium-acide te kopen om deze naar China te exporteren. Borax en borium-acide staan op de Amex-ikaanse lijst van strategische goede ren. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van Oscar Smit's Bank n.v. te Haarlem zal worden vooi-gesteld over het boekjaar 1957 een dividend uit te ke ren van 6 percent (onv.). 99 Schoolwedstrijd. Het stedelijk gym nasium te Arnhem heeft de door het Ne derlands Comité Europese Schooldag uit geloofde schoolprijs (een bandrecorder) voor de Europese tekeningen en opstelwed strijd 1957 gewonnen. Aan de wedstrijd hebben ongeveer 20.000 leerlingen van middelbare en van kweekscholen in Ne derland deelgenomen. ADVERTENTIE PHtllPS-ROXANE NEDERLAND N.V. BRUSSEL (Belga) In de Belgische senaat zijn donderdag een tweetal interpel laties aan de orde geweest over het Delta plan. De eerste was van de heer De Baeck (C.V.P.), die van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken wilde weten wat de gevolgen voor België kunnen zijn van de uitvoei-ing op Nederlands grondgebied van de werken, die krachtens de Deltawet moe ten worden uitgevoerd. Ook wilde hij van de minister horen welke maatregelen de Belgische regering heeft genomen of van plan is te nemen om de rechten en recht matige belangen van België te beschermen. De tweede was afkomstig van de heer De Smet (C.V.P.), die de Belgische minister van Openbare Werken en wederopbouw vroeg, welke studies men heeft gemaakt van de mogelijke invloed van de geleide lijke uitvoering van het Deltaplan op de aard van de stroming van de Schelde en de toestand van de Belgische kust. De heer De Baeck verwees in zijn rede naar vragen, die de heer Burger (Arb.) in dit verband in de Nederlandse Tweede Kamer heeft gesteld en die bij die ge legenheid de kwestie van de Belgische belangen ter sprake heeft gebracht. De heer De Baeck achtte de woorden van de heer Burger opmerkelijk, „daar Nedexdand zich om de Belgische belangen niet veel schijnt te bekommeren". De heer De Baeck legde er de nadruk op dat de afsluiting van het Haringvliet en het Volkerak op vol kenrechtelijke gronden bestreden kan wor den en dat deze afsluiting in strijd is met het juridische statuut inzake de tussen wateren van de Schelde. Hij verklaax-de dat dit statuut Nederland welomlijnde ver plichtingen oplegt. De heer De Baeck merkte verder op dat de Belgische regering niet kan toestaan dat de Nederlandse regering haar steeds voor een voldongen feit plaatst. Wij moe ten eisen, dat de Nederlandse regering ons in dergelijke gevallen raadpleegt. Wij zien zeker het nut van het deltaplan voor Nederland in, maar dit land dient de ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor de gevolgen die de uitvoering van de delta werken voor België kunnen hebben, aldus de heer De Baeck. De heer Desmet merkte op, dat in een Nederlands memorandum wordt gezegd, dat het afsluiten van de zee-armen slechts een verhoging van enkele centimeters van het waterpeil in de monding van de Schel de tengevolge zal hebben, wat wordt hier mee bedoeld? Twee of drie centimeter of 40 of meer? Hij wees erop, dat het Bel gische laboratorium van Borgerhout niet uitgerust is voor speciale taken in dit op zicht en dx-ong erop aan de Belgische ach terstand op dit punt zo snel mogelijk in te halen. Andere oplossingen Ook de heer Van Buggenhout (C.V.P.) oefende critiek uit op de zijns inziens wei nig vriendschappelijke houding van de Nederlandse regering in deze kwestie. Nederland heeft volkomen het recht voor zijn veiligheid te waken en zijn grondge- biéd tegen de aanvallen van dë zee te beschermen, aldus de heer Van Buggen hout. Maar België heeft het recht te êisën, dat zijn veiligheid niet wordt bedreigd door de uitvoering van bepaalde werken en dat zijn toegangswegen tot de Rijn niet in gevaar worden gebracht. Hij twijfelde er In de afgelopen nacht daalden de tem- peraturen in ons land tot enkele graden beneden het vriespunt. De laagste tempe ratuur min zes graden werd op het vliegveld Deelen gemeten. Buien veroor- aakten plaatselijk een laagje sneeuw van 34 cm. De begrenzing van de koude lucht strekt zich uit van het Kanaal over Frank- WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. 60 a c cS ten zuiden van ons land gelegen front zal waarschijnlijk wat opdringen en de zuide lijke provincies bereiken. Zaterdag 8 februari Zon op 8.10 uur, onder 17.40 uur. Maan op 23.45 uur, onder 9.41 uur. Maanstanden 11 febr. 18 febr. 26 febr. 00.34 uur 16.38 uur 21.51 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 februari Hoog water 6.31 en 18.49 uur. Laag water 2.12 en 14.36 uur. Stockholm half bew. nnw -11 1 Oslo geheel bew. n -12 0 Kopenhagen half bew. no -12 0 Aberdeen onbewolkt windst.- -11 6 Londen geheel bew. windst. -2 0 Amsterdam hagelbui wnw -1 3 Brussel zwaar bew. zw -1 10 Luxemburg geheel bew. windst. -4 8 Parijs sneeuw windst. 0 17 Bordeaux zwaar bew. wzw 9 0,4 Grenoble geheel bew. windst. 2 1 Nice licht bew. nnw 4 0 Berlijn sneeuw w -1 1 Frankfort mist zw -6 3 München sneeuw n -4 21 Züi'ich regen wzw 5 24 Genève regen zw 6 8 Locarno zwaar bew. windst. -1 0 Wenen sneeuw o -2 7 Innsbruck mist windst. 0 1 Rome geheel bew. wzw 11 0 Ajaccio zwaar bew. w 11 0 Madrid zwaar bew. wnw 9 0,3 Mallorca mist windst. 8 0 Algiers geheel bew. z 9 0 Den Helder licht bew. nnw 1 4 Ypenburg zwaar bew. nw 1 0,2 Vlissingen licht bew. nw 0 0,6 Eelde licht bew. w -3 2 De Bilt licht bew. wzw -2 0,5 Twente onbewolkt zw -1 0,5 Eindhoven licht bew. wzw -3 0 Vlv. Z.-Limb licht bew. zw -2 0,1 57. Bekommerd staarde de wijze meester zijn spiegelbeeld in het gelaat. „Moet dit het resultaat van onze magische behan deling zijn?", vroeg hij geschrokken. „Dit lichaam als een voorraadschuur? Dat on ooglijke brein, waarin nauwelijks plaats is voor één oosterse gedachte? Nee, broe der Panda! Hier wordt 'n VALS beeld ge geven van onze kuur!" „Ja", stemde Pan da haastig in, „deze spiegel verheerlijkt het lichaam te veel, hè meester! Ik zal wel even een andere gaan halen". Uit de voorraad, die hen van het spiegelkabinet was overgebleven, koos hij met zorg een andere lachspiegel en stelde die bij de uitgang op. „Ziezo!", sprak hij voldaan. „Deze spiegel legt tenminste meer nadruk op het DENKEN!" De bejaarde magiër knikte vergenoegd. „Heel juist, broeder Panda", sprak hij. „Dit hoofd is als een ballon, die opstijgt van het nietswaardi lichaam om zich te verheffen naar Hogc> Gedachten. voorts aan of het Deltaplan wel beant woordt aan hetgeen de initiatiefnemex-s er van verwachten. Er zijn nog andere oplos singen mogelijk, die zowel voor Nederland als België aanvaardbaar zijn, aldus de heer Van Buggenhout. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Larock, zei uit de verslagen van de debatten in onze Tweede Kamer opge maakt te hebben dat sommige Neder landse parlementsleden geen juiste opvat ting hebben over de bedoelingen van België. De besprekingen over het Deltaplan zul len volgende week woensdag en donderdag worden voortgezet. (Van onze correspondent in Washington) Generaal-majoor W. J. Reynierse heeft te Washington verklaard zeer voldaan te zijn over de rondreis die hij zojuist door Amerika had gemaakt. Gene raal Reynierse stond aan het hoofd van de groep van tien Nedei'landse militaire technici, die tezamen met twintig Fransen Amerika's produktie aan geleide projec- tielen hebben bestudeerd. In december 1957 kwam op de NAVO-confei-entie tot uiting dat Amerika op dit gebied in groter openhartigheid met West-Europa wilde samenwerken. Generaal Reynierse con stateerde dat zich in de praktijk inder daad opvallende veranderingen ten goede hebben voltrokken. Een jaar geleden had hij bijvoox-beeld tevergeefs getracht infor matie te verkrijgen over de vliegtuigra ket „Sidewinder." Thans werd dit wapen zonder enig bezwaar gedemonstreerd. Amerika acht het verspilling, indien West-Europa geld en energie zou beste den aan de ontwikkeling van wapens, wel ke in de Verenigde Staten reeds in gebruik zijn. De Amerikanen willen hun produk- tiegeheimen gaarne aan West-Europa ter beschikking stellen en zij hopen dat de Westeuropese landen dan gezamenlijk ge leide projectielen voor korte afstanden zullen gaan fabriceren. De fabricage is zó kostbaar, zó ingewikkeld en bovendien zijn voor proefnemingen zulke grote ter reinen nodig, dat een land alleen niet in staat is tot vervaardiging van het gehele produkt. Wat het proefterrein betreft, heb ben eigenlijk alleen de Fransen in de Sahara voldoende uimte. De opzet is om geleide wapens te maken voor de luchtverdediging alsmede raket ten voor de korte afstand. Generaal Rey nierse was de mening toegedaan dat dit plan alleen tot succes zal leiden, indien een Westeuropees centraal orgaan de lei ding kan hebben bij een dergelijke produk tie. Het lijkt voor de hand te liggen dat zulk een orgaan alleen tot stand kan ko men rië een politieke overeenkomst tus sen de betrokken landen. En die zal af hangen van de politieke voortvarendheid. Een felle brand heeft het magazijn van Gjaltema's timmerfabriek „Volharding" te Marum vernield. Dank zij het ingrijpen van de brandweren uit Marum, De Wilp, Leek en Grootegast kon het vuur beperkt blijven tot dat gedeelte, dat door de brand muur gescheiden is van de eigenlijke fa briek. Het magazijn bevatte gerede pro dukten, zoals deuren, raamkozijnen en kasten, die verzonden zouden worden naar verscheidene bouwondernemingen. Het magazijn bi'andde tot de grond toe af. Ook een volautomatische afkort-zaag- machine ter waarde van 12.000 die kort tevoren was gearriveerd en nog ingepakt in het magazijn stond ging verloren. De schade wordt geraamd op 150.000. De fabriek is verzekerd. De produktie-af- deling werd door deze brand niet getrof fen, zodat de fabriek normaal kan door draaien. ADVERTENTIE Koopplan.serieus onderzoeken en proberen.RENAl'lT kopen. Gedragslijn, welke nooit teleurstelt R. 4: 1 op 17. Dauphine: 1 op 16 Frégate: 1 op 11. Langdurige fabrieksgarantie incl. arb.loon. Vraag eens vrijblijvend nadere inlichtingen GARAGE DEN HOUT Vijand. Zuid-Kox-ea heeft donderdag de jongste Noordkoreaanse voorstellen tot terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea en hereniging van het land van de hand gewezen. De Zuidkoreaanse onderminister van Bui. tenlandse Zaken, Kim Jong Djo, zei, dat de vooi-stellen niet waard zijn bestu deerd te worden. Siefkinderen. Het bestuur van de Duitse bond van vakverenigingen heeft don derdag uiting gegeven aan zijn sympa thie voor de werknemers van de textel- industrie in Nedei'-Saksen, Bi-emen en Hessen die in staking zijn. „Deze werk. nemers zijn de stiefkinderen van het Duitse economische wonder", aldus het bestuur, „hun levenspeil ligt slechts weinig boven het bestaansminimum". Geen onrust. Het Britse Lagerhuis heeft donderdag met 318 tegen 251 stemmen een motie van de socialistische opposi tie verworpen, waarin gezegd wordt, dat het industriële beleid van de rege ring „ernstige industriële onrust" in En geland dreigt te veroorzaken. Wel zeven. Volgens Robert Allen van de New York Post zijn sinds 1954 zeven Amerikaanse bommenwerpers met atoom- of waterstofbommen neerge stort. Dei-gelijke ongelukken hadden zich ook in Europa, het Verre Oosten, Canada en Alaska voorgedaan. Allen zegt bovendien, dat kernbommen bo ven de Atlantische en Stille Oceaan zijn afgeworpen om het neerstorten van toestellen te voorkomen. Neergestort. Een „Liberator" van de Indi sche luchtmacht is woensdag in het ge bergte bij Coimbatore in Zuid-India neergestort. De tien inzittenden, allen militairen, zijn omgekomen. Aanvallen. Het Spaanse ministerie van oorlog heeft donderdag bekend ge maakt, dat benden van het Marokkaan se „bevrijdingsleger" op 3 februari aan vallen hebben gedaan op Spaanse voor posten in Ifni. De Spaanse troepen hielden stand en sloegen de aanvallers af. Aan Marokkaanse zijde bedroeg het aantal doden en gewonden zestig. Vier Spaanse militairen sneuvelden en elf wei-den gewond. Politiek. Kadar, de oud-premier van Hon garije, heeft in het Hongaarse litteraire blad Elet Es Iraodalom (leven en let terkunde) een aanval gedaan op vele bekende Hongaarse schrijvers. Hij be toogde dat velen helemaal geen „litte raire stx-oming vertegenwoordigen, maar slechts een politieke groepering, die de werkende stand zijn leidende rol in de socialistische maatschappij be twist". Voorkeur. Volgens het Oostduitse persbu- i-eau, ADN, zijn enkele Duitse geleer den, die in de Sovjet-Unie waren vast gehouden, naar Oost-Duitsland terug gekeerd. „De teruggekeerde geleerden die door het ministerie van Buitenland se Zaken in Bonn tot voorwerp zijn ge maakt van anti-Russische ophitsing, hebben besloten zich in Oost-Duitsland te vestigen", aldus het persbureau. Ongezond. William E. Maloney, de voor zitter van de Operating Engineers Union, die onlangs beschuldigd werd van corruptie, heeft donderdag om ge zondheidsredenen zijn functie neerge legd. Zijn dokter laad hem, naar hij zeide, gewaarschuwd, dat dooi-gaan met werken zijn dood zou betekenen. Vol gens een senaatscommissie leidt hij een rijk leven van het geld van zijn vak bond. Uitbarsting. De Italiaanse vulkaan Strom- boli, in de Tyrrheense Zee bij Sicilië, is vrijdag tot uitbarsting gekomen. Een stroom lava daalt langzaam langs een oude „lavaweg" de berghelling af en verdwijnt in een wolk van stoom in zee. Voor de bewoners van het eiland bestaat geen gevaar. Ten zuiden van de Stromboli is deze week de Etna gaan werken. Specialisatie. Naar in Londen verluidt over weegt de Engelse regering, het bouw programma voor duikboten-met-atoom aandrijving stop te zetten en in plaats daarvan duikboten van het type „Nau tilus" te lenen of te kopen van de V.S. In overleg met de V.S. zou besloten zijn de uitwerking hiervan aan Amerika over te laten en zich zelf toe te leggen op nucleaire krachtinstallaties. Geen salaris. Ali Khan zal spoedig zijn werkzaamheden beginnen in 't ministe rie van Buitenlandse Zaken in Kara chi, om als ambassadeur ingewerkt te worden. Hij zal, naar een woordvoer der van het ministerie zeide, niet lang in Karachi blijven, doch spoedig naar Washington vertrekken. Men neemt aan dat Ali Khan geen salaris zal willen hebben. Meubilair. Het meubilair, dat Hitier eens voor zijn maitresse Eva Braun kocht, heeft donderdag toen het geveild werd ongeveer 1160 gulden opgebracht. Het is licht eikenhout en vertoont de neo- Chippendale-stijl van de dertiger jaren. DE WINDSNELHEID wordt tegenwoor dig meestal rütgedrukt in meters per seconde of in knopen (1 knoop 1 zeemijl per uur, dat is 1,85 kilometer per uur, of ruim een halve meter per seconde). Maar ook de windsterkteschaal van Beaufort wordt daarvoor gebruikt. Die schaal loopt van 0 (windstilte) tot 12 (orkaan) en is in 1808 door de Engelse admiraal Sir Francis Beaufort inge voerd. Hij stelde de verschil lende graden in deze schaal vast aan de hand van de wer king, die de wind op een vol- getuigd oorlogsschip in volle zee uitoefende. Deze, nogal primitief aandoende manier om de windkracht te meten, is tegenwoor dig uiteraard verlaten, omdat men over betere apparaten beschikt, maar de schaal, waarin de windkracht wordt uitgedrukt, is nog steeds in gebruik. Aangezien de snelheid en de richting der windbeweging voortdurend aan schomme lingen onderhevig zijn, verstaat men on der „de" wind op een bepaald waarne mingstijdstip een gemiddelde, dat zich meestal over een minuut of tien uitstrekt. Maar door het nemen van gemiddelden komen de plotseling uitschietende wind stoten niet tot hun recht. Zij verhogen weliswaar het algemene gemiddelde enigs zins, maar daar blijft het dan ook bij. In het bijzonder bij onrustige of buiige wind neemt men daarom ook de bijzonder krachtige windstoten wel afzonderlijk op. Anders is eigenlijk alle aardigheid er af, want de schaal van Beaufort loopt immers N maar tot 12 en geeft uitsluitend aan, dat de wind snelheden van meer dan 32,6 me ter per seconde of ruim 117 kilometer per uur heeft gehad. Maar hoeveel groter die snelheden zijn geweest komt op deze ma nier niet tot uitdrukking. Het meten van de kracht der afzonder lijke windstoten is natuurlijk niet een spelletje dat voor de aardig heid wordt beoefend. De verwoestende werking van de wind is namelijk niet evenredig met de snelheid, maar met het kwadraat daarvan. Een luchtstroming die pal opbotst tegen het een of andere obstakel oefent daarop dus een druk uit overeenkomstig het kwadraat van zijn snelheid, zodat een windstoot die een snelheid heeft van 150 kilometer per uur niet minder dan 225 maal zo hard tegen de huizen opbotst als een bries van 10 kilometer per uur. Hebben we in ons land uiteraard de- nodige ervaringen met krachtige wind stoten, de kampioenstitel zullen we toch moeten toekennen aan de orkaan die op 12 april 1934 rond het Mount Washington observatorium in New Hampshire loeide en een uur lang een gemiddelde snelheid von 254 kilometer per uur liet noteren met uitschieters tot 390 kilometer per uur. Nu we het toch over de onbestendigheid van het weer hebben, moeten we er ook nog even op wijzen dat Japan tweemaal door een geweldige storm werd gered. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2