Uitroeping van tegenregering in Indonesië onwaarschijnlijk Franse raketten en kern wapens als „balansgewicht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I MORRIS 'fjeforet/ot/fwt// HET WEER Alle NAVO-landen zullen wellicht in legeringskosten bijdragen Volksstemming in Egypte en Syrië Duitsland en Engeland blijven onverzettelijk Campagne van Sumual in Tokio gedesavoueerd Op 21 februari Prinses Beatrix amuseert zich Advies van produktschap: Consumptiemelk met 3 pet. vet, maar twee cent duurder Vandaag arriveert Prinses Beatrix op Aruba Regenachtig Engelse regisseur op Schiphol „HOE WERKT DE BEURS" Militair departement voor „ruimtewapens" in V.S. Invullen belastingbiljetten Geneesmiddelenwet toch in de Kamer Nieuwe Europese assem blee een week eerder bijeen Het woord is aan Aantal dodelijke ongelukken in november met 25 gedaald Frankrijk wil zich doen gelden KOPEN? HUREN? Oostduits partijbestuur stoot drie leden uit ELEGANTE KLEDING RITY ZECERS 72e JAARGANG No 180 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 28 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nis. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het bestuur van het Produktschap Zui vel heeft in zijn gisteren in Utrecht ge houden vergadering besloten, de minister van Landbouw te adviseren het vetgehal te van gestandaardiseerde melk voor con sumptiedoeleinden te verhogen van 2,5 tot 3 percent. Een eventuele prijsverhoging van de consumptiemelk als gevolg van een dergelijke maatregel moet volgens het pro duktschap beperkt blijven tot 2 cent per liter. Het produktschap verwacht dat bij een gelijkblijvend consumptiemelkver- bruik jaarlijks door de verhoging van het vetgehalte van de melk ongeveer 9.000 ton boter minder zal worden geproduceerd, waardoor men het koelhuisboterprobleem gedeeltelijk hoopt te kunnen opheffen. In deze vergadering gingen stemmen op om het vetgehalte op 3V2 percent te bren gen, omdat men van mening was, dat de produktieverlaging van 9000 ton voor de oplossing van het botersurplus te gering zou zijn. De verhoging van de consumptie melkprijs, die daarvan het gevolg zou zijn, zou dan moeten worden ondervangen door subsidiemaatregelen. Met overgrote meer derheid van stemmen besloot het bestuur echter de minister een verhoging van het vetgehalte met 3 percent te adviseren, met verhoging van de prijs met 2 cent. De minister van Landbouw, dr. A. Von deling, liet zich direct na afloop van de vergadering op de hoogte stellen van de besluiten. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES Vandaag staat op het program van het bezoek van prinses Beatrix een zeiltocht rond Klein Bonaire, een autotocht en een bezoek aan een tehuis van ouden van da gen. Om twee uur in de middag (19.30 uur Ned. Tijd) is het vertrek van het vlieg veld voor het bezoek aan Aruba. Na de ontvangst op de Prinses-Beatrixluchtha- ven vertrekt de Prinses per auto naar het Basiruti Hotel, gelegen aan een van de mooiste stra den van midden-Amerika, Palm Beach, waar de Prinses in haar bungalow rust kan nemen. Vanavond (02.00 uur Ned. Tijd) is prinses Beatrix de ere gast op een bijeenkomst in het Wilhelmi- na-stadion, waar Aruba's carnavalsko ningin 1958 wordt gekozen. Vrijdagmiddag kwam prinses Beatrix om 2 uur op 't; Flamingo-vliegveld te Bonaire aan. Zij werd begroep door de gezagheb ber van het eiland, de heer A. J. van Hes teren, die haar vervolgens naar de bij het stationsgebouw opgestelde commissie van ontvangst geleidde. De Prinses begaf zich daarna met haar gezelschap naar het Ge zaghebbershuis waar schoolkinderen in de tuin de koninklijke gast een aubade brach ten. Later op de dag bezocht zij Rincon waar haar eveneens een zanghulde werd gebracht en bloemen door schoolkinderen en bewoners werden aangeboden. Nadat de hoge gasten in het hotel Zeebad in Kralendijk zich hadden verfrist gingen zij opnieuw naar het Gezaghebbershuis waar door het eilandsbestuur van Bonaire een ontvangst werd aangeboden. De dag werd besloten met een barbecue. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt* geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en aan vankelijk plaatselijk mist, maar later ook verspreide opklaringen Matige tot krachtige, langs de waddenkust tijdelijk harde wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. In het noordoosten van het land nog verdere stijging van temperatuur, in het zuiden en zuidwesten ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Vrijdagmiddag is op Schiphol gearri veerd de Britse filmregisseur Alexan der Mackendrick, die een nieuwe Nederlandse film volgens een scenario van de Nederlandse cineast Bert Haan stra zal regisseren. De nieuwe film zal zich in Giethoorn afspelen. Op de foto ziet men van links naar rechts mevrouw Mackendrick, de regisseur en de cineast Haanstra. PARIJS (UP) In kringen van de NAVO in Parfjs wordt thans verwacht, dat de NAVO noodgedwongen het pro bleem der legeringskosten zal oplossen door die kosten om te slaan over alle vijf tien landen. De Duits-Engelse tegenstelling over de vraag, wie de legeringskosten der Engelse troepen in Duitsland moet dragen, schijnt vast te lopen op de wederzijdse on verzettelijkheid van de twee betrokken landen en op het feit, dat de permanente NAVO-raad weinig lust schijnt te gevoe len, pressie uit te oefenen. Frankrijk bijvoorbeeld zou er niet aan denken. Engeland tot matiging van zijn eisen aan te sporen, want Frankrijk wil het liefst zelf Duitse steun voor de le gering van Franse troepen in Duitsland hebben. Ook andere landen zouden menen, dat de Engelse argumenten tamelijk over tuigend zijn. In Bonn heeft minister Strauss (Defen sie) verklaard, dat een terugtrekking van Engelse strijdkrachten op grote schaal „een onherstelbaar verlies" zou betekenen. Engeland, zo zeide Strauss waarschuwend, DJAKARTA (ANP) Dat de instelling van een tegenregering voor Indonesië door de tegen de huidige regering gekant zjjnde groepering op Sumatra spoedig haar beslag zou krygen, werd heden te Djakarta door bevoegde Indonesische waarnemers als „hoogst onwaarschijnlijk" bestempeld. Zij zeiden niet te geloven in een spoedige be kendmaking van de stichting van zulk een regering, zoals dit te Tokio bij herhaling is verklaard door luitenant-kolonel Sumual en de leden van zijn afvaardiging aldaar. Deze waarnemers zeiden, dat hun kijk op de huidige gecompliceerde en verwarde politieke toestand in Indonesië, hen deed verwachten, dat als het ooit tot een bot sing komt tussen de centrale regering en de krachten in Midden-Sumatra, die haar bestrijden, dit op zijn vroegst zal geschie den in maart en wellicht zelfs nog later. De Indonesische zegslieden, aan wie de correspondent van het ANP naar hun me ning omtrent de laatste politieke verwik kelingen vroeg, waren zowel vooraanstaan de politici uit de groeperingen der opposi tie als vertrouwde aanhangers van de hui dige regering. Een hooggeplaatste ambte naar, verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de door Sumual te Tokio gevoerde campagne wordt gedesavoueerd door een groepering van militairen en politici op Sumatra. Zij en vele andere vooraanstaande figuren zijn voorstanders van een wijziging in het re geringsbeleid, zij wensen het aftreden van het kabinet-Djuanda, zij zijn tegenstanders van de „geleide democratie" van Sukarno, zoals deze tot nu toe in de praktijk is ge bracht, maar zij wensen geen scheuring in de Indonesische staat en zullen hun uiter ste best doen om deze te vermijden, aldus deze zegslieden. „Zeer smalle basis" (ANP) Woordvoerders uit regerings kringen. naar wier mening de correspon dent van het ANP voorts informeerde ten aanzien van de politieke situatie, zeiden: „het is ons bekend dat verschillende deel nemers aan de te Sungai Dareh gehouden in boekvorm verschenen Tot ons genoegen kunnen wij u mede delen dat het boekje „Hoe werkt de Beurs" thans gereed is. Het bevat de 33 artikelen die onze financiële mede werker in de loop van 1957 onder die titel in ons blad heeft gepubliceerd. Deze bundel, 48 pagina's groot, voor zien van een stevige omslag, zal in be perkte hoeveelheid verkrijgbaar zijn aan onze loketten voor de prijs van vijftig cent. Zij die de bestelbon, die wij eind de cember 1957 in ons blad hebben op genomen, aan ons hebben toegezonden, kunnen de boekjes op maandag, dins dag en woensdag a.s. van ons kantoor Grote Houtstraat 93 afhalen. De loketten zijn geopend van 9 tot 5 uur. Overige belangstellenden kunnen de boekjes vanaf donderdag a.s. aan onze bureaus verkrijgen. WASHINGTON (Reuter) Bij het Ame rikaanse ministerie van Landsverdediging is een afzonderlijke afdeling in het leven geroepen, die zich onder meer zal bezig houden met ruimtewapens en 't afschieten van kunstmanen voor militair gebruik. De naam dezer afdeling, welke onder leiding komt te staan van Roy Johnson, die tot nu toe werkzaam was bij „General Electric", is „Advanced Research Project Agency" (A.R.P.A.). In de verklaring van het ministerie van Defensie, waarin dit wordt medegedeeld, wordt ook nog gezegd, dat directeur John son „terzijde zal worden gestaan door de bekwaamste geleerden op het bestreken gebied, die wij kunnen aantrekken". vergadering voorstanders zijn van de vor ming van een tegenregering, doch wij zijn van mening dat, als deze wordt afgekon digd op de wijze als zulks te Tokio is be kend gemaakt, zulk een tegenregering slechts een smalle basis zal hebben". Naar de mening van deze zegslieden is een op lossing, die aanvaardbaar is voor de „jonge kolonels", ook zonder de instelling van een tegenregering niet uitgesloten. Waarnemers te Djakarta hechtten heden betekenis aan een bericht, volgens hetwelk de parlementaire commissie van negen leden, die belast is met het tot stand bren gen van een verzoening tussen president Sukarno en de voormalige vice-president dr. Moh. Hatta, in de komende dagen wederom zal bijeenkomen. Volgens de ge noemde waarnemers zou Hatta wellicht bereid zijn, de functie van premier in een nieuw kabinet te aanvaarden, als Sukarno daarmede zijn instemming betuigt. Inmiddels heeft de woordvoerder van het leger bekend gemaakt, dat de chef staf van het leger, generaal-majoor A. H. Na- sution spoedig een tweede confefentie zal bijeenroepen van militaire commandanten op Sumatra, waarbij ook zal worden uitge nodigd luitenant-kolonel Ahmad Hussein van Midden-Sumatra. Ultimatum MANILLA (UP) Radio-Padang heeft vrijdagavond een ultimatum gericht tot president Sukarno uitgezonden. Daarin wordt het onmiddellijk ontslag van h-t kabinet-Djuanda geëist. De uitzending werd opgevangen door United Press in Manilla. Het ultimatum eist verder, dat Mohammed Hatta als minister-president wordt aangewezen. Volgens de uitzending wordt deze eis gesteld door het Comité voor Volksactie in Sumatra. Kort tevoren had minister-president Djuanda een radio-rede gehouden, waarin hij zeide, dat zijn regering niet zal buigen voor pressie van de zijde van de groep, die onder leiding van luitenant-kolonel Su mual staat. De junta der kolonels, aldus Djuanda, heeft slechts een beperkte aan hang. De Indonesische regering, zo zeide Djuanda, staat in voortdurend contact met Sumatra en ontvangt een onafgebroken stroom van oerichten omtrent de laatste gebeurtenissen. Alle inlichtingen zullen aan het parlement verstrekt worden. Ook zeide Djuanda, dat de regering niet wenst terug te komen op het verbod van ruil handel tussen de eilanden en het buiten land. ADVERTENTIE ACC.KANT. L. G. BODE Fred. Hendriklaan 40, Haarlem-Z., Tel. 34108 Het reeds lange tijd aanhangige ontwerp van de Wet op de Geneesmiddelenvoor ziening kan thans in openbare behande ling bij de Tweede Kamer komen. De commissie van voorbereiding heeft name lijk haar eindverslag uitgebracht, waarin zij mededeelt, de openbare behandeling van het wetsontwerp thans genoegzaam voorbereid te achten. Zij is tot dit besluit gekomen na mededelingen van de staats secretaris van economische zaken inzake het beleid dat de regering zal voeren ten aanzien van de plaats van het drogisten- assortiment en in het bijzonder van de detailverkoop der vrije verpakte genees middelen in het vestigingsbeleid. LUXEMBURG (AFP) Uit gezagheb bende bron in Luxemburg wox-dt ver nomen, dat mogelijk de eerste vergadering van de nieuwe Europese assemblee voor de E.E.G., Euratom en E.G.K.S., die op 25 maart was vastgesteld, zal worden ver vroegd tot 18 of 19 maart. Een definitieve datum zal binnenkort bekendgemaakt worden. De vervroeging is door de Frans man Pflimlin voorgesteld, omdat er om streeks 25 maart verscheidene bijeenkom sten in Straatsburg zijn, waardoor een tekort aan hotelruimte nnMnan moge toch bedenken dat zijn verdedigings linie bij het ijzeren gordijn ligt. Strauss was zeer ontsticht over de aan vallen die de Engelse pers op West-Duits- land doet in dit verband. De grondslag van iedere collectieve verdediging is, dat of de gehele gemeenschap in een oorlog betrok ken wordt, of de gehele gemeenschap er voor gespaard blijft. West-Duitsland wil alles doen om de Engelse troepen in Duits land te behouden, doch dit mag de eigen Duitse defensie niet achterop brengen. Strauss wees erop, dat West-Duitsland dit jaar tien miljard markt aan zijn eigen defensie gaat uitgeven. Bovendien echter zal de bondsrepubliek toch al 750 miljoen mark uitgeven in verband met de aan wezigheid van geallieerde troepen in Duitsland namelijk aan bezettingskos- ten voor de geallieerden in West-Berlijn, schadeloosstelling aan Duitse huiseige naren wier huizen voor de geallieerden gevorderd zijn, manoeuvre-schade aan we gen, aankoop van bouwgrond voor bouw werken ten behoeve van de geallieerden, enzovoort. „En dat is niet het enige probleem waar voor West-Duitsland staat", aldus Strauss. „Het land heeft sinds de oorlog ook ruim tien miljoen vluchtelingen uit Oost-Duits- land opgenomen, en hun onderdak en werkgelegenheid gegeven. Dat is geen zaak die op zichzelf staat, zij vloeit rechtstreeks uit de politieke situatie van Europa voort en mag een indirecte defensie-prestatie heten". De Engelse ambassadeur in Bonn, Sir Christopher Steel, heeft met de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd langdurig de kwestie van de Westduitse bijdrage aan het Rijnleger besproken. Steel kwam donderdag voor overleg in Londen aan. De Westduitse ambassadeur in Londen, Hans von Herwarth, heeft op het Engel se ministerie van Buitenlandse Zaken nog maals verklaard dat zijn regering niet wenst af te wijken van het ingenomen standpunt. CAIRO (UP) President Nasser heeft een decreet uitgevaardigd waarbij hy 21 februari aanwijst als de datum van een plebisciet, in Egypte, over de federatie van Syrië en Egypte, en over het president schap van de federatie. Nasser is de enige kandidaat. In Syrië is een soortgelijke be kendmaking gepubliceerd. De onderhan delingen over de aansluiting met Jemen duren nog voort. De Syrische communistische afgevaar digde Kjalet Bagdatsje is naar Moskou vertrokken. Men vraagt zich af of de Ara bische communistische leider Syrië voor goed verlaten heeft in verband met de uitroeping van de Egyptisch-Syrische een heidsstaat. Zijn vrouw en kinderen zijn met hem meegegaan. Kjalet Bagdatsje was niet aanwezig op de bijeenkomst van het Syrische parle ment ter gelegenheid van de instelling van de Verenigde Arabische Republiek. William Hazlitt Wij zijn nimmer zo geneigd met anderen te twisten dan wanneer wij ontevreden zijn over onszelf. In november de eerste maand waarin de maximumsnelheid van 50 km weer gold is het aantal dodelijke verkeers-onge- lukken sterk afgenomen. Er waren 118 on gelukken met dodelijke afloop, tegen 158 in dezelfde maand 1956. Aldus deelt het C.B.S. ons mede. In de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners hadden in no vember 1957 19 dodelijke ongelukken plaats en in dezelfde maand in 1956 het dubbele daarvan: 38. Landelijk gezien is er dus een verbetering met 25°/o, en wat de grote steden betreft is die verbetering zelfs 50°/o. In november 1957 werden 1477 personen zwaar- en 931 lichtgewond bij ongelukken in het verkeer. De cijfers van januari tot en met november 1957 zijn nu: 1551 doden, 21.754 zwaar- en 15.259 lichtgewonden. PARIJS (AFP) De Franse minister van Landsverdediging; Jacques Chaban- Delmas, heeft vrijdagavond op een pers conferentie te Parijs verklaard dat zijn ministerie een militair vierjarenplan heeft opgesteld, dat over twee maanden zal be ginnen en dat voorziet in de vervaardiging van de modernste wapens, waaronder ra- Prinses Beatrix, gefotografeerd, tijdens een wandeling met jonkvrouwe C. E. B. Roëll en haar secretaresse mej. mr. M. Meurs door Willemstad, blijkt zich tijdens haar bezoek aan Curagao goed te amuseren. Daarvan getuigt ook de onderstaande plaat, waarop men ziet hoe Hare Koninklijke Hoogheid een rondedans met de kinderen maakte. ketten, waarbij Amerikaanse technische hulp noodzakelijk is. De Franse regering wil, tezamen met die der Verenigde Staten, het recht hebben te bepalen onder welke omstandigheden ge bruik zal worden gemaakt van de raketten, die in afschietplaatsen op Frans grond gebied zullen worden opgeslagen. Hierover wordt thans met de regering te Washing ton onderhandeld. Frankrijk wil zelf kernwapens en raket ten vervaardigen, omdat hierdoor „een juist evenwicht" in de N.A.V.O. wordt bevor derd. In dit verband haalde Chaban-Del- mas een verklaring aan van zijn West duitse ambtgenoot Strauss, die zich even eens voor een dergelijk evenwicht heeft uitgesproken. De Franse strijdkrachten in Algerije zul len op het huidige peil worden gehand haafd, Dit maakt het niet mogelijk reeds thans de Franse militaire dienstplicht tot twee jaar te verkorten. Deze verkorting was voorzien in een in augustus 1957 opge steld militair plan. Het verluidt dat Frankrijk van plan is in de loop van dit jaar, mogelijk in de lente nog, een atoombom tot explosie te brengen in de Sahara. Deze berichten zijn niet bevestigd of ontkend. Chaban-Delmas zeide dat Frankrijk, West-Duitsland en Italië onlangs overeen komsten hebben uitgewerkt in Bonn be treffende gemeenschappelijke produktie van vliegtuigen, projectielen en andere wa pens voor leger en vloot. Doch deze over eenkomsten betroffen niet de kernwapens. ADVERTENTIE Wij verhuren uitsluitend prima wa gens. waaronder verscheidene nieuwe OPELS en verstrekken u ook gaarne alle gewenste inlichtingen over het kopen, verzekeren of financieren van een NIEUWE OPEL. Uw bezoek aan ons gemoderniseerd bedrijf zal door ons op hoge prijs gesteld worden. OPEL Thans ook by 1958 ons te bezichtigen. it „HOLIDAYS HAARLEM - GED. OUDE GRACHT 70 Wollweber is er ook weer bij BERLIJN (DPA/Reuter) De Oostduitse communistische partij heeft een aantal be stuursleden ontslagen, omdat zij democra tisering van de partij wensten en critiek leverden op partijsecretaris Walter Ul- bricht, zo meldt het partijblad „Neues Deutschland". Karl Schirdewan, lid van het politieke bureau en secretaris van het centrale co mité, is wegens pogingen tot fractievor ming uit het centrale comité gestoten, sa men met Ernst Friedrich Wollweber, de vroegere minister van Staatsveiligheid. De voornaamste theoreticus van de par tij, Fred Oelssner, deelde hun lot, omdat hij hun groep geholpen had. Oelssner heeft herhaaldelijk de discipline van het poli tieke bureau geschonden en geweigerd zich bij de collectiviteit van het bureau aan te sluiten, aldus „Neues Deutschland". ADVERTENTIE HEDEN GEOPEND vindt men bij Willemsparkweg 24 - Amsterdam ex-chef Fa. H. KOSTER

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1